forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Dampyr - Dampyr fanovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 130

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/07/2022 : 23:10:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Bit će isticala prava...🤪

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 27/07/2022 : 00:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Naslov "vampiri grada duhova" nekako blesavo zvuci u kombinaciji.. Kao na primjer "vukodlak iz Silver Towna".😎

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 27/07/2022 : 09:51:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Doslo vreme da uzmem cetvorku sa police kad je dosla petica... dobro je da mi ne treba citati scanlatione (izgleda se pametno obuzdao ), opet barem za neko vrijeme.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 30/07/2022 : 16:55:30  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Rođen u močvari / Delta Blues

Opet ista stvar sa Bosellijem. Koliko god mu priče imaju zanimljive, studiozne i pomno izgrađene zaplete, toliko su mu završnice nepromišljene i očigledno brzopleto napisane. Hoće li ostati živ ijedan Gospodar noći do stotog broja? Prva sveska je jako dobra i uopće ne pati od spomenutog problema, upravo zato jer nema klasičan završetak u vidu nekakvih fizičkih obračuna, već poetičan, gdje nemrtvi shvaćaju uzaludnost i prazninu svog postojanja te se odriču svoje besmrtnosti, i baš tu se ostavlja utisak zaokruženosti priče, bez obzira što nije sve "formalno" razriješeno. I čini mi se da takve priče od Bosellija ostavljaju uvjerljiviji utisak, u skladu sa onim što se gradi kroz čitavu epizodu. Likovi su lijepi i karizmatični, čak iznenađujuće dobro prezentirani s obzirom na to da se u skoro svakoj epizodi pojavljuju novi pripadnici arhivampira.
Sve je uglavnom dovoljno dobro do zadnjih desetak stranica. Ali čim treba odlučiti što učiniti sa onim što je izgradio, Boselli tu gubi konce i vodi se populističkim rješenjima tj. onim što misli da se mora/podrazumijeva.

Edited by - doom on 30/07/2022 17:00:10
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2052 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 04/08/2022 : 15:38:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
#270
Scenarij: Andrea Cavaletto
Crtež: Fabiano Ambu
Naslovnica: Enea Riboldi



https://shop.sergiobonelli.it/dampyr/2022/07/29/albo/killer-hospital-1021972/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659098697403.jpg--.jpg?1659098697000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659098697959.jpg--.jpg?1659098698000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659098698476.jpg--.jpg?1659098698000

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 04/08/2022 : 16:09:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Nagradna igra: kako bi ovo ludens preveo?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/08/2022 : 16:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Nikako.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

shizma
New Member

101 Posts

Member since 07/02/2020

Posted - 04/08/2022 : 17:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send shizma a Private Message  Reply with Quote
Ime nakon čitanja stripa.

Ako su u bolnici nekad bili liječeni ubojice, Bolnica ubojica.
Ako su u bolnici ubijeni obični pacijenti, pa postali vampiri/zombiji štali već, Ubojita bolnica
Da je bolnica i dalje aktivna, a po kopertini i par ovih tabli ne čini se tako, najbolji naslov bi bio Bolnica koja ubija.

Uglavnom, to što se talijani pale na simplificirane engleske fraze i njima imenuju stripove, ne moramo mi slijediti taj primjer a ako baš želimo, naslov ostaje istovjetan originalnom.

P.S.

Stvar je pomalo i groteskna kada bi čuli talijana da izgovara naslov ovog broja...killler oooospital si si...


Edited by - shizma on 04/08/2022 17:40:21
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 20/08/2022 : 12:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Grof Magnus

Može se reći kako su zapravo samo dvije "angažirane" epizode zasada izašle u serijalu, i to priče iz Praga.
Ovdje ponovno Boselli radi istu stvar; kako je mhejl napisao u recenziji, Magnus je zapravo običan vampir i nejasno je što se toliko vremena troši na jednog takvog lika bez ikakvih posebnih moći. Ali ja sada već počinjem misliti kako Bosellija zapravo uopće i ne zanima taj konkretni prikaz sukoba na relaciji Dampyr-vampiri. Priča je (opet) puna faktografije, Boselliju je važnije iznositi povijesne i geografske podatke, te citirati pjesnike i povući samo osnovne usporedbe sa pričama drugih poznatih pisaca, bez da se zapravo razrađuju ti motivi. Na trenutke pomislim kako je Boselliju stalo samo do toga da nam pokaže koliko je načitan i upoznat sa raznim legendama i povijesnim događajima te na taj način ostvari svoj legacy.
Zapravo i nije problem kolike su sposobnosti Dampyrovih neprijatelja, već zainteresiranost da se pokušaju napraviti smisleni raspleti koji bi se nadovezali i dali veću vrijednost likovima i priči, umjesto nekakvih banalnih rješenja koja degradiraju čitavu priču.
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2052 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 03/09/2022 : 10:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
#271
Scenarij: Mauro Boselli
Crtež: Nicola Genzianella
Naslovnica: Enea Riboldi



https://shop.sergiobonelli.it/dampyr/2022/09/02/albo/gli-spettri-di-youghal-1022087/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662111722224.jpg--.jpg?1662111722000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662111722811.jpg--.jpg?1662111723000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662111723259.jpg--.jpg?1662111723000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1662128576531.jpg--.jpg?1662128577000

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

masni
Senior Member



Serbia
2239 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 07/09/2022 : 12:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

sa će još i texa izbacit

sranje 1 od 3 price nesto ostalo nebuloza , bar meni

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 20/09/2022 : 22:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 1,2

recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-1-sin-davla/375/

Moj komentar:

Na talijanskoj stranici ubc prve dvije Dampyrove epizode se tretiraju odvojeno, pa cu ih i ja tako tretirati. Sto se tice recenzije, nije mi jasno da li ona obuhvaca obje ili samo tu skroz prvu. Sa strane stoje linkovi na obje naslovnice, medutim gore stoji podatak kako strip ima 96 stranica i recenzent spominje scenu s Jurijem kao zavrsnu, a ona se desila na kraju prvoga broja. Mislim da je kontrarecenzija kumovala spajanju oba broja pod jednu recenziju, no ako se misli ovo voditi kao recenzija za obje epizode, trebalo bi makar promijeniti broj stranica u 188. Slijede moji osvrti i ocjene za svaku epizodu posebno.



Đavolji sin (8,8,7,7)-76%

Scenarij: Mauro Boselli, Maurizio Colombo

Crtez: Mario Rossi (Majo)



Prva epizoda serijala vodi nas do zabacenog sela Yorvolak u vojnoj zoni. Ono sto me iznenadilo vec i kod prvog citanja epizode je nacin na koji Harlan sazna da ima svoje moci. Cijeli zivot vara ljude govoreci kako je Dampyr da bi se na kraju ispostavilo kako je za stvarno! Moram priznati i kako je trenutak u kojem je Harlan stupio na scenu (str 28) bas sjajno prikazan, odlican scenski nastup bas djeluje kao da je iz nekog filma. Prica je dobra, iako ne vrhunska kao neke koje slijede. Za prvi broj rekao bih sasvim pristojna, upoznajemo se s 3 glavna lika - Harlanom, Kurjakom i Teslom te njih troje na kraju epizode obave zajedno i prvu zajednicku akciju. Izbor vampira za neprijatelje u prvoj epizodi je bio sasvim logican i opravdao je moja ocekivanja. Ipak su vampiri Dampyrovi primarni neprijatelji, a ovdje smo saznali i kako osim obicnih vampira postoje i gospodari noci koji imaju puno vece moci i protiv kojih ce se u biti Harlan morati obracunavati.


Prvi put kad sam ostavljao komentar, dao sam 8 za crtez, no sad kako sam procitao iducih 20-ak epizoda originalne serije uvidio sam kakvi sve majstori rade na serijalu i naspram njih mi Majo ne djeluje tako dobar. Prema tome, spustam ocjenu na 7. Crtez odise tom nekom mracnom atmosferom koju vise-manje svi Dampyrovi crtaci i uspjevaju postici, medutim Majo ima problema s prikazom likova, narocito mi Kurjak nije licio na samoga sebe. Smijesno je to i reci imajuci u vidu kako je ovo prvi Dampyrov broj i Majo bi kao prvi crtac serijala trebao likovima dati one njihove prave crte lica. Naslovnica je tipicna za prvi broj nekog novog serijala, onako pozerska s glavnim likom u prvom planu.


Negativci: Gorka - gospodar noci


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 1. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u travnju 2000. godine.

- drzava u kojoj se radnja odvija nije navedena te znamo samo kako je rijec o balkanskoj zemlji

- str 17, saznajemo da su Kurjakova zena i sin poginuli u bombardiranju

- saznajemo kako je Harlanova majka umrla pri porodaju te da je Harlan roden 1945. godine

- Gorka je Teslu pretvorio u vampira

- u Dampyrovom snu vidimo i 3 sestre



Pleme noći (8,8,7,6)-75%

Scenarij: Mauro Boselli, Maurizio Colombo

Crtez: Mario Rossi (Majo)



Ova mi je epizoda na kraju bila mozda za mrvicu i bolja od prethodne, ali ostavljam iste ocjene za pricu i scenarij. Iako moram naglasiti da mi ratne scene i nisu posebno interesantne, no kraj epizode mi je bio bas super. U prosloj epizodi Gorka se spasio pa nam ga scenaristi odmah vracaju. Gorki na kraju prosle epizode nije bilo jasno tko mu je neprijatelj pa se sada potrudio da sazna o kome je rijec, a usputno smo mogli saznati i nesto o Harlanovoj proslosti. Jos uvijek smo u procesu upoznavanja s Harlanom, a ovdje saznajemo i jos neke njegove moci. Kraj me iznenadio, nisam ocekivao da bi i Harlan mogao piti krv vampirima. Nije mi se svidio lik Stanka Radeka koji mi je bas bio antipatican. Crtez na istom nivou kao u prvom broju. Istaknuo bih skroz prvu vinjetu i prvu vinjetu na 74. stranici kao posebno lijepe sto bi znacilo da osim ugodaja, Maju ide i crtanje gradevina. Akcijske scene su isto solidne, no u licima dosta falsa. Naslovnica me nije bas odusevila.


Negativci: Gorka - gospodar noci (2. pojavljivanje)


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 2. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u svibnju 2000. godine.

- prvo pojavljivanje Harlanovog oca, iako je rijec o pojavljivanju u viziji/snu koji je imao Harlan. U njemu se takoder pojavljuju i tri sestre koje smo i u prvom broju mogli upoznati, a vidimo i Harlanovu majku.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 21/09/2022 21:18:46
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 20/09/2022 : 22:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Odlucio sam malo updateati moje stare komentare ovog serijala jer mi je serijal sto ga vise citam sve interesantniji i interesantniji pa kako budem citao (ponovno) te epizode cu i ovdje staviti svoja opazanja za njih.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 21/09/2022 : 20:45:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 3

recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-2a-pjescane-prikaze/104/

Moj komentar:

Pjescane prikaze (10,10,10,10)-100%

Scenarij: Mauro Boselli

Crtez: Luca Rossi



Nakon prve dvije epizode koje su uglavnom bile akcijske i prstale od borbi protiv vampira, slijedi nam jedna epizoda pisana u ponesto drugacijem tonu. Nema toliko puno akcije, vec se vise islo na horror atmosferu i osobno mi se ovakav tip epizoda vise svida. Bas volim takve epizode u kojima je radnja na nekom zabacenom seoskom mjestu i u kojima se kroz citavu pricu provlaci jeziva sablasna atmosfera, a ono sto mi se takoder svida kod tih epizoda je da cesto nema Tesle ni Kurjaka koji mi kao likovi nisu nista posebno.


Ono sto ovdje moram istaknuti, a sto nije bilo toliko primjetno u prva 2 broja, je sjajan atmosferican pocetak koji krasi mnoge Dampyrove epizode. Tih prvih 20-ak stranica me bas uvuku u radnju. U ovoj epizodi se pojavljuju cak dva gospodara noci - Amber i Kostacki. S tim da je Amber u svojstvu Harlanovog saveznika, dok je Kostacki negativac epizode. Znam da se Amber pojavljuje ponovno kasnije u serijalu (nisam citao, ali nasao sam taj podatak), a bas me interesira hoce li i tamo biti u svojstvu saveznika ili ce se i protiv nje Harlan boriti. Kostacki mi se pak, s druge strane, vise svidio od Gorke koji je bio negativac u prve dvije epizode. Bio mi je zanimljiviji, narocito zbog toga kako je zgodno ovladao lunaparkom i njegovim duhovima. A takoder i zavrsni obracun mi se vise svidio ovdje negoli protiv Gorke.


Rossi je sjajno docarao atmosferu, bas mi se svidio njegov crtez ovdje, narocito u onim scenama u lunaparku. Puno mi je bolji od Majoa koji je crtao prva dva broja. Naslovnica iskreno ne bi zasluzila ocjenu 10, ali kad me epizoda bas odusevi, fucka mi se za naslovnicu!


Mjesto radnje: Merwindale, Cornwall, GB


Istaknuti likovi:

- Amber - gospodarica noci

- Kostacki - gospodar noci, Crni covjek


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 3. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u lipnju 2000. godine

- 3. pojavljivanje Tesle i Kurjaka, iako je ovdje rijec iskljucivo o pojavljivanju u flashbacku

- prva Harlanova solo avantura

- zahvaljujuci Amber saznajemo kako gospodari noci imaju odraz u zrcalu i kako im sunce ne smeta. Ovo ocito ne vrijedi za obicne vampire buduci da Tesla tokom dana mora nositi masku i rukavice.

- u proslosti su Draka i Amber se borili protiv Kostackog.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 21/09/2022 21:19:31
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2052 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 22/09/2022 : 14:21:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
#18 Specijal
Scenarij: Mauro Boselli
Crtež: Dario Viotti
Naslovnica: Alberto Dal Lago



https://shop.sergiobonelli.it/dampyr/2022/09/21/albo/il-giovane-dampyr-1022144/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1663767127289.jpg--.jpg?1663767127000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1663767128216.jpg--.jpg?1663767128000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1663767127737.jpg--.jpg?1663767128000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1663767128696.jpg--.jpg?1663767129000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1663767129181.jpg--.jpg?1663767129000

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2522 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 23/09/2022 : 15:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
stiže za desetak dana...



hejt, jal & rock 'n' roll
Go to Top of Page

lmszs
Junior Member



Slovenia
426 Posts

Member since 06/01/2003

Posted - 23/09/2022 : 16:19:40  Show Profile Show Extended Profile  Send lmszs a Private Message  Reply with Quote
Pa ne izgleda loše
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 23/09/2022 : 20:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 4

recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-2-nokturno-u-crvenom/1127/

Moj komentar:

Nokturno u crvenom (7,7,10,9) - 81%

Scenarij: Maurizio Colombo

Crtez: Maurizio Dotti



Nakon prosle epizode koja me bas odusevila i koja je bila cijela pisana u mracnom horror tonu, ova je bila dosta losija. Ovdje izostaju neke stvari koje inace volim u serijalu. Prvo, ova epizoda nije imala onako atmosferican pocetak sto mi bude uvijek super, i drugo cijela epizoda se bazirala na akciju pa je izostalo horror dijelova. Tema epizode je mafija, nesto s cim osobno nisam ocaran, ali cak bih rekao da je Colombo i izvukao dosta dobru pricu iz te meni mrske tematike. Na zanimljiv nacin je predstavio obitelj Kirilenko u kojoj su odnosi medu clanovima obitelji poprilicno losi i oba brata su sprmena na izdaju da bi se rjesila onog drugog. Kurjakov prijatelj Ringo je jos i najbolji lik u epizodi. Svidjela mi se ona scena kad ga je Kurjak trebao upucati, a ipak mu je postedio zivot, no na kraju mu je Ringo i uzvratio uslugu. Kako kazu, sve se vraca, sve se placa!


Grigor Vurdalak je 3. po redu neprijatelj u serijalu, takoder je rijec o gospodaru noci i slicno kao i u sukobu s Gorkom, i njemu je Harlan na kraju popio krv da bi si povecao moci i bolje shvatio neke stvari u vezi samoga sebe, ali i svojih neprijatelja. Zanimljivo kako se u epizodi spominje Gorka, ali ne i Kostacki iz prosle epizode. To se desava u sceni u kojoj se Grigor javi Harlanu u obliku vizije. Tada mu govori kako mu on nece biti lak protivnik poput Gorke. E sad, meni osobno se cinilo kako je s Gorkom Harlan ipak imao vecih poteskoca nego s Grigorom, no ako cu usporedivati svu trojicu negativaca dosada, Kostacki mi je i dalje broj 1.


Crtez odlican. Dottija znam od ranije iz onih par Zagora na kojima je radio i tamo mi nije ostao u nekom sjajnom sjecanju, ali ocito Zagor nije bio serijal za njega ili je mozda s godinama dodatno napredovao. Uglavnom, uvijek mi je drago kad vidim Dampyrove epizode koje je on crtao. Najbolje nacrtane scene su mi bile za vrijeme one vizije i rekao bih da je jedino tad u tim scenama se i postigla odredena misticnost u epizodi. Inace osim toga, sama akcija s par interesantnih momentata i odnosa koje sam istaknuo tako da epizoda ce ipak dobiti solidne ocjene za pricu i scenarij. Naslovnica mi se sivdjela, u prvih 4 broja najbolja (iako ne najbolje ocjenjena, ali prosloj sam malo progledao kroz prste).


Mjesto radnje:

- Rostock, sjeverna Njemacka

- Moskva, Rusija


Istaknuti likovi:

- Grigor Vurdalak - gospodar noci


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 4. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u srpnju 2000. godine

- 4. pojavljivanje Tesle i 4. pojavljivanje Kurjaka, ali 3. epizoda u kojoj trojac Harlan - Kurjak - Tesla radi zajedno na slucaju

- 3. Colombov rad na serijalu, medutim tek prvi samostalni.

- Vurdalak takoder poznaje Harlanovog oca, njih dvojica su se borila u proslosti i Vurdalak je pobijedio. Prije tog sukoba, bili su i prijatelji dugo godina.

- Harlan i ekipa u ovoj epizodi dolaze do novca i u Njemackoj i u Rusiji

- Zanimljivo, brat koji nije vjerovao u legendu o Vurdalaku je taj koji je izdao svog oca vjerujuci obecanju vjecnog zivota. Dok onaj drugi koji se pretvara da vjeruje u to, tek na kraju shvati sto se dogada.

- Vurdalak je ime vampira koji se pojavljuje u Alan Fordu.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 23/09/2022 : 20:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 5

recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-3a-pod-kamenim-mostom/786/

Moj komentar:

Ispod kamenog mosta (10,10,10,7) - 97%

Scenarij: Mauro Boselli

Crtez: Luca Rossi



S novim citanjem ova epizoda mi je i dodatno porasla u ocima. Kada sam prvi put citao ovu epizodu jos nisam znao koliku vaznost ce ona imati za sam serijal. Ne samo da upoznajemo Caleba i Nicolausa, vec nam Caleb pokazuje svoju knjiznicu koja ce Harlanu biti od velike koristi u buducnosti, a i mnoge avanture ce poceti bas s Calebom koji ce Harlana slati u razne misije. Prag je nekako od ove epizode postao ishodisna tocka iz koje sve krece, iako ce avanture i dalje biti diljem svijeta. Jos saznajemo i kako postoji svojevrsna ravnoteza izmedu sila dobra i zla koju ni Caleb ni Nikolaus ne smiju narusavati, a nisu je smjele narusavati ni tri sestre. Tako da je Harlan bio taj koji je i u proslosti morao donijeti odluku uz koga ce biti, uz svog oca ili uz stranu dobra, a samim time kako je poceo ubijati vampire se opredijelio. Tako i ovdje Harlan se mora odluciti izmedu Caleba i Nicolausa.


Caleb i Nicolaus su zanimljivi likovi i bas s njima mozemo vidjeti cijelu Boselliju genijalnost kako stvoriti interesantne likove. Nicolaus je na strani zla, no za razliku od mnogih stereotipnih zlikovaca koji su svi redom prikazivani kao bad guys, za Nicolausa uopce ne mozemo reci kako se radi o zlikovcu. Cak je on prikazan i na puno simpaticniji nacin od Caleba, a i sam Harlan govori za njega kako je simpatican. Takoder, na kraju ispada kako su i on i Caleb, iako su na suprotnim stranam, imali isti cilj i iskoristili su Harlana kako bi se rjesili golema.


Nevjerojatno koliko su ti golemi interesantni scenaristima da ih svako tolko nademo u raznim serijalima. Evo sad mi odmah pada na pamet epizode Zagora i Dylana u kojima se pojavljuju. S obzirom da je rijec o mracnoj legendi ipak ne treba ni cuditi da se i ovdje pojavio golem, a svakako je donio odredeno osvjezenje buduci da smo u prethodne 4 epizode imali posla iskljucivo s gospodarima noci i njihovim vampirima. Epizoda, osim vaznosti za serijal, stvarno i je odlicna. Misticna i napeta i kao takva puno interesantnija od onih akcijskih epizoda u kojima se samo tamane gospodari noci. Ovdje ipak u pozadini imamo puno vise toga.


Crtez je bio odlican, prmjecujem kako Boselli voli raditi s Rossijem. Ovo im je 2. zajednicki rad u prvih 5 brojeva, a interesantno obje epizode koje je crtao Rossi su bile ove mracne, atmosfericne. Tako da slozio bih se s brojnim komentarima recenzija u kojima su kolege komentatori, a i recenzenti govorili kako Boselli pazljivo bira tko ce crtati koju epizodu u serijalu. Slozio bih se s recenzentom i kako su one dvije vinjete praskog geta vrhunac Rossijevg crteza u ovoj epizodi. Naslovnica pak je razocaravajuca. U epizodi "Pjescane prikaze" sam poklonio desetku naslovnici, ali ova je jos gora pa nema smisla. Nista od 100 posto na zalost.


Mjesto radnje:

- Prag, otok Kampa

- Pozoriste izgubljenih koraka

- pivnica "U zelenog orla"


Istaknuti likovi:

- Caleb Lost - andeo Camael, pripada ameshama

- Nicolaus - pali andeo

- Comenius - lutkarski doktor, mag (neprijatelj)

- Uriel - andeo koji se javlja Calebu

- Zrcadlo - lik koji preuzima lica i identitete drugih koje sretne

- golem


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 5. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u kolovozu 2000. godine

- 5. pojavljivanje Tesle i Kurjaka, no po 2. put se pojavljuju vec iskljucivo u flashbackovima

- 2. Harlanova solo avantura

- 4. Bosellijev rad na serijalu, te 2. po redu samostalni.

- 2. rad Luce Rossija na serijalu.

- prva avantura serijala u kojoj se ne pojavljuju ni gospodari noci ni vampiri (s izuzetkom Tesle na tih par vinjetica u flashbacku)

- klasicna tema borbe dobra i zla

- spominje se da je prvi gospodar noci koji je krocio na zemlju bio Nergal.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 23/09/2022 20:58:23
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 23/09/2022 : 23:17:20  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Riboldi od ovog 18 broja više ne crta naslovnice specijalnih izdanja Dampyra.
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 24/09/2022 : 11:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 6/7

Recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-4-obala-kostura/390/

Moj komentar:

Obala kostura/Zabranjena zona (8,6,10,6) - 78%

Scenarij: Mauro Boselli

Crtez: Maurizio Dotti



Prva dvodijelna epizoda serijala vodi nas u jugozapadnu Afriku, tocnije u Namibiju. Kao glavna novost, ova epizoda donosi sukob protiv 2 gospodara noci. Imali smo vec dosad u serijalu epizodu "Pjescane prikaze" u kojoj su se pojavili 2 gospodara noci, medutim tamo je Amber bila u funkciji saveznika, dok ovdje obojica su neprijatelji, no ne djeluju zajedno vec jedan protiv drugoga. Jedan od njih je Jan Vathek, veliki gazda Consolidated Minea, koji upravlja rudnicima dijamanata, a drugi je Omulu, gospodar nomad, koji se jos prikazuje i kao bog-panter. Haraln ce se sukobiti s obojicom gospodara noci, ali cak ce se i njih dvojica medusobno sukobiti.


Prvi broj je bio odlican i na temelju njega bih dao i puno bolje ocjene, no drugi broj mi nije bio dovoljno interesantan. Smatram kako se radnja bas oduzila, a tamo sredinom drugog broja mi je postala i malko dosadna sto mi se nije desilo u prvih 5 brojeva. Zanimljivo kako su se i Vathek i Omulu smatrali mocnijim od drugih gospodara noci s kojima se Harlan sukobio. Vathek mu je to tokom obracuna eksplicitno i rekao, dok je Omulu za sebe govorio kako je bog i osjecao se sigurnim da mu Harlan nece moci nista unatoc njegovoj krvi. Od dvojice gospodara noci, Omulu mi je interesantnije prikazan pa steta sto je upravo on ubijen u ovoj epizodi. Ne znam kakvo ce biti drugo Vathekovo pojavljivanje, no on mi se ne cini kao nesto pretjerano zanimljiv protivnik, mislim da bi Omulu imao veci potencijal za novo pojavljivanje.


Boselli po obicaju ubacuje zanimljive likove, poput Antona s kojim nam nudi preokrete u radnji, ali i Mujaivea, vidovnjaka. Osim njih dvojice i drugi likovi su mi isto bili interesantni, medutim dijalozi medu njima su na par mjesta bili pomalo naporni. Eto bas mi i nije skroz sjela ova epizoda, pa unatoc interesantnoj ideji da se dvojica gospodara noci dograbe u jednoj prici, realizacija mi je bila ponesto losija. Crtez mi se iznimno svidio, dok naslovnice i nisu bas. Jos prva i je okay, ali druga je dosta losija.


Mjesto radnje: - Namibija, jugozapdna Afrika


Istaknuti likovi:

- Jan Vathek - gospodar noci

- Omulu - gospodar noci

- Mujaive - vidovnjak


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 6. Dampyrova avantura te prva dvodijelna u serijalu

- epizode su originalno izasle u rujnu i listopadu 2000. godine.

- informacije o Janu Vatheku Harlan je dobio od Caleba Losta kojeg smo mogli upoznati u prethodnoj epizodi.

- 6. pojavljivanje Tesle i Kurjaka koji su se dosad pojavili u svim epizodama, medutim u dvije su se pojavili samo u flashbackovima, tako da mozemo reci kako je ovo 4. pravo njihovo pojavljivanje. Takoder i 4. put da svi tri zajedno rade na slucaju.

- 5. Bosellijev rad na serijalu te 3. samostalni. Dottiju je pak ovo 2. rad na serijalu.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 24/09/2022 11:53:23
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 24/09/2022 : 21:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 8

Recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-bg-3b-iz-tmine/502/

Moj komentar:

Iz tame (10,10,10,10) - 100%

Scenarij: Mauro Boselli, Maurizio Colombi

Crtez: Nicola Genzianella



Ovaj serijal mi se bas svida i ima jako puno sjajnih epizoda. Ja sam dosad procitao ukupno preko 20 epizoda redovne serije, 9 specijala i 9 maxija, a ako uracunamo da u svakom maxiju imamo po 3 price, i smanjimo za dvodijelne, dobijemo da sam dosad procitao otprilike 50-ak prica u ovom serijalu. I od svih tih prica koje sam procitao, upravo ova mi je najbolja! Bas me odusevila ova epizoda, sjajan miks krimica i horrora koji je u potpunosti uspio. Bas mi je drago sto su autori uzeli da se radnja desava na sveucilistu. Volim kad tako u krimicima budu zlocini u tim starim skolama ili fakultetima, uvijek bude sve puno tajni koje detektivi trebaju otkriti da bi rjesili slucaj.


Pocetak epizode je sjajan i pokazuje radnju od prije godinu dana na sveucilistu u Tibingenu u kojem se desi zlocin (za koji se ispostavio kako je zadnji u nizu istih zlocina, prije toga u Weimaru i Kolnu) koji je veoma sumnjiv i koji bi mogao imati neke veze s vampirima i gospodarima noci. Sada se selimo u sadasnjost na sveuciliste u Freiburgu, na kojem Harlan radi kao sveucilisni profesor. Klasican klisej kod ovih epizoda u skoli je da se detektiv uvuce na mjesto profesora pa ni ova epizoda nije tome izuzetak. Postoje trojica sumnjivaca i to je rijec o tri profesora. Recenzent je lijepo primijetio onu igru rijeci u kojima nam je Boselli dao do znanja tko su krivci u ovoj epizodi. Moram priznati da tijekom citanja nisam to povezao odmah tako da me iznenadilo u konacnici sto su cak 2 profesora bili krivci, iako kao matematicar, od pocetka sam nekako tipovao na svog kolegu matematicara. :) Dodatno je pripomoglo zanimljivosti i to sto smo se ponovno malo odmakli od tematike vampira (iako se sumnjalo na njih) i ovoga puta se susreli s Harpijom.


U prosloj epizodi sam bio naveo kako su mi dijalozi na par mjesta bili pomalo zamorni. Ovdje potpuna suprotnost, bas su mi bili simpaticni pojedini dijalozi. Tipa ono na pocetku kad je Else pitala Harana poznaje li neku zensku vampiricu, a on odgovori kako je njegova najbolja prijateljica vampir. Likovi zanimljivi (pogotovo me inspektor na kraju epizode iznenadio kako je odmah prihvatio sve sto se desilo, atipican inspektor, super da tu i tamo imamo i takvog), atmosfera super, bas onakva kakvu volim, a crtez? Najbolji dosad. Vec me na prvoj tabli osvojio, a posebno priznanje moram odati Genzianelli na tome kako je maestralno nacrtao grad i sveuciliste te one scene dok je vani padala kisa. Nekako mnogi crtaci u vremenskim nepogodama pokazu svoj maksimum kao da ih one posebno inspiriraju, a i treba jer u onim trenucima kad je padala kisa, kisa je itekako imala utjecaj na atmosferu price.


Mjesto radnje:

- sveuciliste u Tibingenu

- sveuciliste u Freiburgu


Istaknuti likovi:

- Hans Millius - profesor

- Sophie Mutter - cuvarica 4. dijela knjige magije

- Eric Workman - profesor

- Julius Orker - profesor, negativac

- Klaus Renderberg - kolega matematicar, negativac


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 7. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u studenom 2000. godine

- 3. Harlanova solo avantura, a po prvi put da se uopce ne pojavljuju Kurjak i Tesla. U prve dvije njegove solo avanture su se pojavili u flashbacku.

- iako se Caleb Lost ne pojavljuje u ovoj epizodi, ponovno se spominje. On se godinama vec dopisuje s profesorom Milliusom, a i Millius je par puta vec bio kod njega u pozoristu. Ocito je kako je Caleb bio taj koji je Harlanu povjerio ovu misiju.

- 6. Bosellijev rad na serijalu i 4. Colombov. Ovo im je 3. zajednicka suradnja na serijalu.

- Genzianella debitira s ovom pricom na serijalu.

- Po prvi put imamo Harlana unutar ljubavne price buduci da on i Sophie gaje velike simpatije jedno prema drugome.

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 24/09/2022 : 21:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ivan Liverpool
Caleb i Nicolaus su zanimljivi likovi i bas s njima mozemo vidjeti cijelu Boselliju genijalnost kako stvoriti interesantne likove. Nicolaus je na strani zla, no za razliku od mnogih stereotipnih zlikovaca koji su svi redom prikazivani kao bad guys, za Nicolausa uopce ne mozemo reci kako se radi o zlikovcu. Cak je on prikazan i na puno simpaticniji nacin od Caleba, a i sam Harlan govori za njega kako je simpatican. Takoder, na kraju ispada kako su i on i Caleb, iako su na suprotnim stranam, imali isti cilj i iskoristili su Harlana kako bi se rjesili golema.


Ovo bi ja izdvojio kao možda i najveći motiv koji je predstavljen u dosada objavljenim epizodama. Ne samo da Nicolaus nije stereotipski predstavljen, već je čitav arhetipski sukob na relaciji dobro-zlo predstavljen veoma pažljivo kroz očito pomno isplanirane nijanse. Nigdje se zapravo ne spominje da je Caleb na strani dobra, već na strani Zakona. Takva postavka otvara mogućnosti likovima poput Nicolausa da balansiraju između simpatija publike jer bi oni zapravo mogli reagirati tamo gdje Calebova strana ne može ili ne želi zbog "Zakona".
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 26/09/2022 : 20:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Liverpool o Dampyru 9

recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/dampyr-dp-sa-5a-lamiah/557/

Moj komentar:

Lamiah (8,7,7,7) - 73%

Scenarij: Maurizio Colombo

Crtez: Majo



Epizoda koju pamtimo po tome sto saznajemo nesto vise o Tesli, odnosno o njenoj proslosti. Svidaju mi se epizode koje nas jos vise upoznaju s glavnim junacima i nekim dijelovima njihove proslosti koje dosad nismo znali. Ovdje saznajemo da je Tesla zivjela u Berlinu i da je prije 20 godina dobila vjecni zivot. Saznajemo i kako Berlinom vlada gospodar noci Shrekkoji je Teslu poklonio Gorki. U ovoj epizodi su ponovno prisutna 2 gospodara noci, bas kao prije par brojeva. Usporedujuci te dvije epizode, ova mi je bila i nesto bolja, bar nisam imao dojam kako je prerazvucena. S obzirom da je Lamiah u ovoj epizodi zapravo i Harlanova saveznica, mogli bi je usporediti i s "Pjescanim prikazima" u kojima je Amber imala tu ulogu saveznika. Kao sto su neki i istaknuli u svojim komentarima, malo se ponavljaju motivi pa prica nije toliko originalna.


Crtez mi nije najbolje sjeo, malo mi je i losiji nego u prva dva broja koja je crtao Majo. Vidim po nekim komentarima na njegovim epizodama kako mnogi isticu da je odlican u docaravanju atmosfere, a to je ono sto mi je malo i falilo ovdje. Iako, gledao sam neke njegove table za naredne epizode koje crta i cini mi se da je kasnije kroz serijal i bolji. Naslovnica okay, iako nista posebno. Riboldi je takoder kasnije kroz serijal napredovao u crtanju naslovnica.


Mjesto radnje: Berlin, Njemacka


Istaknuti likovi:

- Lamiah - gospodar noci

- Shrek - gospodar noci


Zanimljivosti:

- kronoloski gledano 8. Dampyrova avantura

- epizoda je originalno izasla u prosincu 2000. godine

- 7. pojavljivanje Tesle u serijalu i po prvi put da ona i Harlan rade na slucaju bez Kurjaka.

- 5. Colombov rad na serijalu i 2. samostalni. 3. put da smo vidjeli Majoa na serijalu.

- str 18, opisana tocna procedura kako gospodari noci stvaraju svoju vojsku vampira

- str 20, u Harlanovom snu vidimo ponovno Yurija, koji je umro u 1. broju

- u flashbacku vidimo i Gorku

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 26/09/2022 20:02:19
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2052 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 04/10/2022 : 13:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
#272
Scenarij: Mauro Boselli
Crtež: Nicola Genzianella, Michele Rubini
Naslovnica: Enea Riboldi



https://shop.sergiobonelli.it/dampyr/2022/10/04/albo/orrore-a-hyde-court-1022198/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1664873652841.jpg--.jpg?1664873653000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1664873653392.jpg--.jpg?1664873653000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1664873653808.jpg--.jpg?1664873654000

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page
Page: of 130 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000