forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Julia - Julia fanovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 37

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 06/02/2013 : 18:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nekoliko tabli iz predstojecih izdanja...

http://sergiobonellieditore.it/news/comics_gen013/img/julia2013_1_g.jpg

http://sergiobonellieditore.it/news/comics_gen013/img/julia2013_2_g.jpg

http://sergiobonellieditore.it/news/comics_gen013/img/julia2013_3_g.jpg

http://sergiobonellieditore.it/news/comics_gen013/img/julia2013_4_g.jpg



Old foes and new loves will handle 2013, Julia! The reverse path of a body in a trunk, from Genoa to reach the charming Garden City Solicitor Hector Cambiaso that will make inroads in the heart of our soul investigator. Unfortunately, the criminologist can not sleep well because they will be tormented by his worst nightmare: the return to prominence ruthless Myrna Harrod, under the guise of a kindergarten teacher. And this time we discover something of its dramatic past that perhaps make our eyes more fragile and human'll be back... even Tim, the gentleman thief, that will make us live an adventure in the world of art, where the fakes are often mistaken for originals. There will be the criminals of various types: from the stalker who terrorizes a respected scientist killer who slaughters a bride at the altar and then commits suicide, by amnesiac who dreams of killing a girl that gets rid of psychopathic women waiting for a child... it also renews the usual appointment with the Almanac of yellow that has as its protagonist a young Julia, a student of criminology, grappling with the mysterious case of a school bus that goes into a tunnel and disappears...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Mac
Average Member



Bosnia and Herzegovina
576 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 24/02/2013 : 10:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mac a Private Message  Reply with Quote
Kad izlaze nove Julie?
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/02/2013 : 11:15:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Od sada ide po jedan broj, ali bi trebala izaci vec januara, isto kao i Lilit. Nadam se da ipak ukratko izađu obe, pocetkom marta?



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Mac
Average Member



Bosnia and Herzegovina
576 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 24/02/2013 : 14:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Mac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Od sada ide po jedan broj, ali bi trebala izaci vec januara, isto kao i Lilit. Nadam se da ipak ukratko izađu obe, pocetkom marta?




Nadam se da će opstati sa izdavanjem, ovo je izvanredan strip
Go to Top of Page

Shiva314
Junior Member



Croatia
336 Posts

Member since 16/07/2004

Posted - 25/02/2013 : 07:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Shiva314 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Od sada ide po jedan broj, ali bi trebala izaci vec januara, isto kao i Lilit. Nadam se da ipak ukratko izađu obe, pocetkom marta?



Nisam znao za promjenu ritma izlaženja.
Je li to vijest sa Darkwoodova foruma?
Prvi mjesec je prošao, drugi je na izmaku, a nisam vidio obavijest o novim Juliama.

I am the Lord of all Evil...but you can call me Cookie
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/02/2013 : 08:57:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Bilo je spomenuto vec prije par mjeseci. Nedugo toga sam pitao hoce li i sa novim ritmom ostati 12 brojeva godisnje sto se Julije tice, i receno je da hoce.


Ups, vidim da sam gore mozda malo cudno napisao u vezi Lilit. Naravno, Julija ce biti vise godisnje, trebalo bi ih biti 12 ko i do sada, dok je Lilit sada vezana na talijanski ritam izlazenja.

Ali valjda ce i DW najaviti nove stvari kada dođe vrijeme za to.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/02/2013 : 11:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Od sada ide po jedan broj, ali bi trebala izaci vec januara, isto kao i Lilit.



Nije, već u februaru. Julija 30 je u štampariji već neko vreme, očekuje se.

Lilit je u štampariji već duže vreme, i ona se očekuje.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Shiva314
Junior Member



Croatia
336 Posts

Member since 16/07/2004

Posted - 26/02/2013 : 08:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Shiva314 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djole


Nije, već u februaru. Julija 30 je u štampariji već neko vreme, očekuje se.
Lilit je u štampariji već duže vreme, i ona se očekuje.



Fala Đole!
Znači Julia stvarno ide mjesečnim ritmom, uz nastojanje izdavanja 12 brojeva godišnje?

I am the Lord of all Evil...but you can call me Cookie
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 26/02/2013 : 08:19:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Yup. Dvodelne epizode će ići zajedno istog meseca, pa će ponekad biti i više od 12 brojeva.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2168 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/02/2013 : 09:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djole

Yup. Dvodelne epizode će ići zajedno istog meseca, pa će ponekad biti i više od 12 brojeva.



Bravo!!
Go to Top of Page

Shiva314
Junior Member



Croatia
336 Posts

Member since 16/07/2004

Posted - 26/02/2013 : 10:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shiva314 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djole

Yup. Dvodelne epizode će ići zajedno istog meseca, pa će ponekad biti i više od 12 brojeva.


Jei!

I am the Lord of all Evil...but you can call me Cookie
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/02/2013 : 15:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Auuuuu... to mi radi!!!





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mister-no
Average Member



Slovenia
895 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 27/02/2013 : 09:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit mister-no's Homepage  Send mister-no a Private Message  Reply with Quote
Imam neke probleme s Juliom Dk. Neznam da li imate i neki, ali čak na četri stripa su mi se pojavile "paukove mreže". Ispod je ušao zrak i sad to ne izgledal lijepo, neznam da li je to bilo več kad sam kupio ili poslije, a tek sad sam opazio, jer ih sad čitam.

Moje aukcije (kad su)
My website - Joomla - Blog


Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2168 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/02/2013 : 10:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mister-no

Imam neke probleme s Juliom Dk. Neznam da li imate i neki, ali čak na četri stripa su mi se pojavile "paukove mreže". Ispod je ušao zrak i sad to ne izgledal lijepo, neznam da li je to bilo več kad sam kupio ili poslije, a tek sad sam opazio, jer ih sad čitam.



I meni se to dogodilo!
Ali srećom, ne na naslovnicama, već na zadnjoj korici.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 27/02/2013 : 11:11:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Nešt sam malo čituckao epizodice poslije 12. broja, oke su pričice, lako se gutaju; no zna varirati priča od dosadne do vrlo uzbudljive. Ovisi u kojem smjeru autor odvede istragu.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/03/2013 : 08:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote


Soldi






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/03/2013 : 09:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Julia mi je jako draga, kao da gledam neku seriju s forenzičkim psiholozima petkom. Ili još bolje, kao australska serija Forenzičarka Halifax (Halifax, f.p) od prije 15-20 godina. Ima boljih i slabijih epizoda, ali uvijek je barem korektno.

Inače, ovo s "paukovom mrežom" mi se dogodilo na više Dagdinih Shanghai Devila, pa su naslovnice sasvim "razlomljene". No dobro, to će jednog dana zamijeniti Libellus.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/03/2013 : 10:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
A ovdje je gospođica Kendall dala posvetu omiljenom nam pilotu:



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 05/03/2013 : 11:14:46  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mister-no

Imam neke probleme s Juliom Dk. Neznam da li imate i neki, ali čak na četri stripa su mi se pojavile "paukove mreže". Ispod je ušao zrak i sad to ne izgledal lijepo, neznam da li je to bilo več kad sam kupio ili poslije, a tek sad sam opazio, jer ih sad čitam.

Meni se desilo ali na prvim brojevima.Ne znam tacno koji.Malo na naslovnici malo na zadnjoj korici.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 05/03/2013 : 11:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Na mojim se primjercima plastifikacija za sada jos drzi, ali vidio sam u SK B612-u kada sam kupovao novije brojeve da ih nekoliko ima upravo takve naslovnice. Mislio sam da je to bila greska na plastifikaciji i da su takvi primjerci od pocetka...

These pretzels are making me thirsty...

Edited by - dante on 05/03/2013 11:43:26
Go to Top of Page

Mac
Average Member



Bosnia and Herzegovina
576 Posts

Member since 28/09/2008

Posted - 05/03/2013 : 21:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mac a Private Message  Reply with Quote
Meni se kod ovog stripa najviše dopada sam lik Julie. Njena inteligencija, senzibilitet, stav, elegancija, maniri - jednostavno savršena žena
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/04/2013 : 11:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Novi almanah...




Yellow Almanac of 2013 annual
Il caso del bus fantasma (The case of the bus ghost)

Subject: Giancarlo Berardi
Screenplay: Giancarlo Berardi and Maurizio Mantero
Drawings: Joseph Candied
Cover: Cristiano Spadoni



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 25/04/2013 : 22:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 29/07/2013 : 17:46:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Urlik koji ćuti
Julia
JU DRKW 22 | 96 str.
by bonjovi!

Nakon prometne nesreće, u kojoj strada beskućnik poznat i pod nadimkom Pjesnik, policija otkriva da je ovaj, par sati prije smrti, bio otrovan cijanidom. Uskoro otkrivaju i porast u smrtnosti beskućnika što ih navodi na pomisao da ih netko ubija…



“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 31/07/2013 : 21:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote



JULIA 180
L'arte del falso (The Art of False)
Output: 03/09/2013
Frequency: Monthly
Subject: Giancarlo Berardi
Screenplay: Giancarlo Berardi and Maurizio Mantero
Drawings by: Luigi Pittaluga
Cover: Cristiano Spadoni

"The murder of a famous art critic and recruiter leads Julia to investigate into the murky world of counterfeit works. To move with agility in such an environment, there is nothing better that involve a professional. And so enters the scene Tim O'Leary along with the gentleman thief, Julia will attempt to conquer a vault inaccessible, to find evidence that will lead to light a lucrative but dangerous ride of fake artist..."



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 37 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000