forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 Metal & co.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 142

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/12/2019 : 01:13:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Drukcije, tu su i novi Ragnarok, ali iskreno nisu nesto...
https://youtu.be/oQXKURzqVaE



Graveborne - 1918
pocetak albuma je ko finski odgovor na Freezing Moon
https://youtu.be/swLGIXr_EGQ



te jos jedni Finci

Black Beast - Your Cold Grave
https://youtu.be/HEiBT2mxy10



Ameri






Spanjolci









drukcije novi BAN su mi prva liga, vec po naslovnici se vidi veza sa goom (ako naslov albuma nije dovoljan znak )

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 21/12/2019 : 11:38:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Je Blut aus Nord je sjajan!

Kao i novi Obsequiae



Bok, kako si.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 21/12/2019 : 13:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli
I Dods, hvala da si se sjetio na Lord Belial, EtMG je prejeben album (i dalje mi je to najalbum te godine uopste). Volim taj digipak ko srce svoje... eto, preterujem ali razumijemo se.


To sam i ja mislio dok nisam čuo Thy Primordial album Where Only the Seasons Mark the Paths of Time pa sada više nisam siguran u to, mada mi je zbog nostalgije Enter the Moonlight Gate barem malo draži.
Ja imam 3 Lord Belial albuma na originalima, posljednji The Black Curse te The Seal of Belial i Revelation (The 7th Seal) koji su baš njihova 2 najslabija. U vrijeme dok sam kupovao originale nije bilo dostupno ništa više od ta 3, tako da je nedostajalo i malo sreće.
Inače, prekinuo si mi niz od čak 52 albuma (ako sam dobro izračunao), ni u najluđim snovima nisam očekivao da će biti tako dugačak.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/12/2019 : 15:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pa... ocigledno sam se trebao vratiti, da bi netko prekinuo tvoj niz.





God Dethroned su najavili novi album "Illuminati" koji izlazi 20. 2. 2019, a ovo je istoimena stvarcica sa njega







a tu su i thrash legende Annihilator







a beogradske thrasherke Jenner će 20. veljace objaviti novi EP "The Test Of Time" na kojem se nalaze dvije pjesme, Night Without Dawn i The Test Of Time, sa gostom Emilom Ivosevicem - vokali (Sigma Epsilon) te obrada Young & Proud grupe Demoniac.

Odsad thrasherke djeluju kao trio, jer je nakon odlaska vokalistice Anđeline Mitic njezinu ulogu preuzela gitaristica Aleksandra Stamenkovic, a pridruzila im se Katarina Henc, koja je zamijenila sadasnjeg basistu Nevenu Ilica. Iza bubnjeva jos je Marija Dragicevic, koja je za vrijeme snimanja novog EP-ja bila na materinstvu i tako ga je u studiju snimio prijatelj Nikola Simonovic.





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 21/12/2019 15:09:29
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/12/2019 : 15:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A sledece godine se vracaju i engleske legende Carcass sa novim albumom, evo jedne stvarcice sa njega




a isto tako nas ceka i novi album Napalm Death







14. 2. 2020 izlazi prvi od 2 nova EP-ja Ihsahna sa naslovom "Telemark", jedna stvar sa njega







Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 22/12/2019 : 00:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ancient Wisdom je bend iz Švedske osnovan 1992. godine, prvih godinu dana se zvao samo Ancient, ali je ubrzo priključio dodatak svom imenu, vjerojatno zbog toga da ga ne zamjenjuju s istoimenim norveškim bendom.
U početnoj fazi svoje karijere Ancient Wisdom je imao 4 člana u postavi, nakon 1996. godine je ostao samo Vargher i trenutno nema podataka o tome je li on još uvijek aktivan.
Ancient Wisdom je sveukupno napravio 4 full length albuma, 1 u punoj postavi i 3 kao jednočlani projekt, For Snow Covered the Northland se zove prvijenac benda snimljen na kraju 1994. i objavljen sredinom 1996. godine.
Ovdje sam se imao prilike uvjeriti u suprotnu situaciju u odnosu na The Darksend album Antichrist in Excelsis, tj. kako to izgleda kada vokal nadmašuje instrumentalni dio cjeline.
For Snow Covered the Northland bi se mogao opisati kao materijal atmospheric black/doom metal usmjerenja, podjednako su zastupljeni elementi oba navedena žanra začinjeni dobrom dozom melodičnosti.
Nikad nisam bio ljubitelj doom metala jer je za moj ukus prespor i uglavnom pati od jednoličnosti, ali ovdje prisutna kombinacija barem na trenutke uspijeva zadržati moju pažnju tijekom preslušavanja.
To se prije svega odnosi na vrlo dobar vokal Varghera, mada moram priznati da ništa lošija nije ni izvedba basiste Beretorna koji se ubacio na jednoj dionici pjesme They Gather Where Snow Falls Forever.
Inače, Beretorn itekako ima iskustva u obavljanju vokalnih dužnosti jer je to jako dobro radio u bendu Throne of Ahaz, a tamo je također surađivao s Vargherom na jednom albumu.
Ancient Wisdom ovdje prakticira sporiji tempo što nije nikakvo iznenađenje s obzirom na stilsko usmjerenje, ali povremena ubrzavanja ipak ne dopuštaju da muzika upadne u monotoniju koja uspavljuje slušatelja.
Naravno da takva ubrzavanja nisu istaknuta u toj mjeri da bi iskočila u prvi plan, ovdje nema niti jedna turbo brza dionica kakvih se inače može pronaći na klasičnim black metal izdanjima.
Atmosferičnost također nije izražena kao što je slučaj kod tipičnih atmospheric bendova, bez obzira što se većim dijelom trajanja osjeti kako je muzika obavijena hladnoćom.
Moj osobni favorit za najbolji stvar na albumu je No Tears at His Funeral, upravo ona je najbolji primjer hladne atmosfere čiji dojam je dodatno pojačan udarcima zvona u uvodnom dijelu.
For Snow Covered the Northland ima zanimljivih trenutaka iako sigurno nije idealan album za jednog black fana, a oni koji se furaju na agresivni i brzi tempo bolje da ga izbjegavaju u širokom luku.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/12/2019 : 11:44:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

novi Nile album je ipak ispao dosta bolje nego sam mislio iz prve, najprije me je oborila samo ova pjesmica (he he, vulgarnobrutalna do bola), ali su mi ostale 2-3 bile tako-tako... no danas album djeluje puno zesce, na trenutke je brutalno tezak ko bager koji ti prođe kroz mali prst na nozi






cjeli album:




iako bez Dallasa, u studiju je ispalo dosta dobro, no brinu me nastupi u zivo, ono sto sam vidio nije kao prije

ali koga zanima Dallasov drugi band Narcotic Wasteland, ovo nije na nivoju Nile ali nikako nije lose, dapace i stavise, veoma ugodno

prvi album: https://youtu.be/GE4gz9g4lC4

drugi album: https://youtu.be/LS03YR5x56Y



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 24/12/2019 : 01:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Nakon prvijenca For Snow Covered the Northland 3 člana postave su napustila bend Ancient Wisdom, ostao je samo njegov glavni sastojak Marcus E. Norman Vargher da nastavi započeto muzičko putovanje.
Kako je prethodni album dosta kasnio sa izlaskom sada više nije ponovljena ista greška, The Calling je snimljen u samo 4 dana krajem 1996. a izašao 2 mjeseca kasnije 1997. godine kao 2. full length benda.
Osim promjena u postavi vidljive su i one na snimljenom materijalu, ovdje su doom elementi manje prisutni nego u ranijem slučaju, dok je s druge strane atmosferičnost još više izražena.
To svejedno ne znači da je ovdje tempo dobio na ubrzanju. Naprotiv, rekao bih da je sada još malo sporiji nego prije, ali sveukupno je The Calling barem za nijansu bolje izdanje od For Snow Covered the Northland.
Ovaj album se gotovo u potpunosti svodi na atmosferu i upravo ona je njegova najjača karika, toliko je snažna da će uspješno prikriti neke nedostatke kao što su npr. izostanak brzine i agresivnosti.
Koliko je ovo sumorno i mučno da zahtijeva posebno raspoloženje kako bi se slušatelj mogao uživjeti u muziku, to je još više izraženo u drugoj polovini albuma i dostiže svoj vrhunac u zadnje dvije tekstualne stvari.
Apsolutni vrhunac izdanja se zove At the Stone of Ancient Wisdom, najduža stvar koja u zadnjoj trećini ledi dušu svojom atmosferom i ponavljanjem riječi ''Father, I give you my blood''.
Neki će smatrati da je Of Darkness Spawned into Eternity najbolja, samo je za moj ukus lakša i melodičnija nego što treba biti, iako se mora priznati kako joj je prvobitni cilj slušatelja obaviti tamom što uspješno i radi.
Ovdje postoji nekoliko kratkih introa koji vrlo lako mogu proći i kod symphonic bendova, ali ostale stvari ipak nemaju klasičnih symphonic elemenata unatoč prisustvu syntha u svakoj od njih.
Kao i kod prethodnika produkcija je najslabiji segment cijelog albuma, ostavlja mi dojam da je nekako pretanka u usporedbi s izdanjima sličnog muzičkog usmjerenja, neovisno o tome iz kojeg perioda dolaze.
The Calling se također ne može preporučiti slušateljima koji su prvenstveno fanovi bržeg i agresivnijeg black metala, a niti fanovi sporijeg atmospherica ne bi trebali pretjerivati s prevelikim dozama ovakve muzike.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua

Edited by - DODSFERD on 24/12/2019 01:14:49
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/12/2019 : 10:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote










Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 24/12/2019 : 20:31:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Već dosta dugo nisam vidio ovako brutalan cover, podsjeća na ilustracije koje dočaravaju mučenja iz vremena inkvizicije. https://www.metal-archives.com/images/8/0/1/0/801081.jpg?3542

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/12/2019 : 21:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Već dosta dugo nisam vidio ovako brutalan cover, podsjeća na ilustracije koje dočaravaju mučenja iz vremena inkvizicije. https://www.metal-archives.com/images/8/0/1/0/801081.jpg?3542


heh, bilo kuda on svuda
https://www.metal-archives.com/artists/Atterigner/59361



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 25/12/2019 : 18:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

quote:
Originally posted by DODSFERD

Već dosta dugo nisam vidio ovako brutalan cover, podsjeća na ilustracije koje dočaravaju mučenja iz vremena inkvizicije. https://www.metal-archives.com/images/8/0/1/0/801081.jpg?3542


heh, bilo kuda on svuda
https://www.metal-archives.com/artists/Atterigner/59361


Vidi momka što je aktivan na svim stranama svijeta, nisam ni znao da surađuje s autorom melodije koju imam kao zvono na mobitelu.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/12/2019 : 19:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Svabi FVNERAL FVKK sa prvim albumom "Carnal Confessions" (2019)






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 26/12/2019 : 16:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Vargher i njegov Ancient Wisdom su drugu polovinu svoje diskografije započeli sredinom 2000. godine kada je izašao 3. po redu studijski album benda pod imenom ...and the Physical Shape of Light Bled.
Izdanje je snimano u različitim periodima tijekom 1998. i 1999. godine jer je prvobitni materijal trebao biti kraći i izaći kao EP, ali je kasnije prošireno i dodano više toga kako bi zadovoljilo kriterije full length albuma.
To se svejedno ne primjećuje i unatoč miješanju nekoliko stilova nemaš osjećaj da zvuk varira, kao što zna biti slučaj na kompilacijama sastavljenima od 2 ili više različitih izdanja.
Za takav dojam je između ostalog zaslužna i produkcija koja je prilično ujednačena, kvalitetnija snimka je prvo što slušatelj može primjetiti u usporedbi s prethodna 2 Ancient Wisdom albuma.
Kada su u pitanju ideje i muzička rješenja ne bih se zakleo da se mogu mjeriti sa starijim radovima, čak bih rekao da mi ovo nije bilo tako zanimljivo za slušanje i kao da fali neka sitnica u svemu tome.
...and the Physical Shape of Light Bled je ponudio širi spektar black metal stilova, pa se tako osim atmospherica ovdje mogu pronaći symphonic, avantgarde, ambient i već standardni melodic elementi.
Synth je izraženiji nego u prethodnim slučajevima pa zato ugođaj varira između simfoničnosti i atmosferičnosti, to baš nije idealno jer mislim da se Ancient Wisdom najbolje snalazi u atmospheric vodama.
Jedna kraća dionica naslovne stvari i dobar dio na As the Morningstar Shineth vuče na bend Diabolical Masquerade i horor atmosferu po kojoj je njegova muzika najpoznatija.
Utjecaji doom metala su sada svedeni na minimum, uglavnom se osjete kroz prizmu sporijeg tempa, iako je ovo sveukupno čak i nešto brži album u odnosu na ono što se moglo čuti na prethodna 2.
Album zatvara stvar The Spell, obrada od okultnog britanskog hard rock benda Demon, mada ne znam kako zvuči u originalu ovdje se uklapa stilski i koncepcijski, samo mi je najslabija od svih ponuđenih zbog "veselijeg" ugođaja.
...and the Physical Shape of Light Bled je barem solidan album, nema nekih većih pogrešaka i sve na njemu se može bez problema poslušati, ali meni osobno fali atmosfera prisutna na prethodniku The Calling.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 28/12/2019 : 15:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Na kraju Ancient Wisdom diskografije dogodio se najveći razmak između objavljivanja 2 albuma, u prvoj trećini 2004. godine je izašao 4. i posljednji album benda pod imenom Cometh Doom, Cometh Death.
Još jednom se pokazalo kako je teško zaustaviti kada stvari krenu silaznom putanjom, kao po nekoj tradiciji u ovoj vrsti muzike Ancient Wisdom je za kraj ''sačuvao'' svoje najslabije izdanje.
Cometh Doom, Cometh Death je nastavio tamo gdje je stao prethodnik ...and the Physical Shape of Light Bled u njegovom lošijem smislu, također sadrži više black stilova i symphonic uglavnom dominira.
Uvodna stvar Invocation of the World Destroyers odmah nagoviješta kako će se album dalje razvijati, a kada sam čuo synth kako daje klasični symphonic ugođaj mogao sam pretpostaviti da ovdje neće biti puno toga za mene.
Sve manje imam sluha za muziku koja namjerno ili slučajno pokušava povući paralele s Limbonic Art zvukom, ako se bend već odlučio za korištenje syntha onda mi je ugodnije čuti da on stvara atmosferu nego simfoniju.
Istina da ovdje Ancient Wisdom između ostalog nudi i mračnu atmosferu, samo što ona svojom crninom ne može prekriti dušu slušatelja, već nezainteresirano prolazi bez ikakve namjere da se zadrži u njegovoj blizini.
Najdrastičniji primjer toga je naslovna Cometh Doom, Cometh Death čija mračna atmosfera na samom početku obećava, ali kasnije se razvodnjava i ne može do kraja završiti svoje započeto putovanje.
Najveće razočaranje je završna i najduža Universal Annihilation, nevjerojatno je da u svojih 14 minuta trajanja nema nikakvih zapaženih trenutaka za koje se može reći kako će ostati u sjećanju slušatelja.
Muzika općenito ne nudi ništa pamtljivo na duže vrijeme, u odnosu na prethodne radove benda ideje izgledaju kao presušeni izvor, a bezbroj puta viđena rješenja se nameću kao jedina nit vodilja.
Kao da sve to nije dovoljno još se potrefilo da niti vokal nije na prijašnjoj razini, djeluje mi nekako beskrvno i slušajući ga imam osjećaj kao da bih u svakom trenutku mogao zaspati.
Da ipak ne ispadne sve tako crno pobrinula se jedna stvar koja debelo nadmašuje sve ostale, sveukupno gledajući teško je povjerovati da se nešto tako dobro nalazi u ovako ispodprosječnoj cjelini.
Iako nema obećavajući početak zbog uplitanja symphonic elemenata, Procreation Denied je uvjerljivo najbolja jer potpuno pogađa svojom sumornom atmosferom i tekstom o propasti čovječanstva.
Uz taj izvanserijski trenutak produkcija je jedino što je ovdje vrijedno pažnje, na kraju ipak premalo da podigne ukupni dojam na zadovoljavajuću razinu.
Unatoč tome Cometh Doom, Cometh Death ću ostaviti u svojoj kolekciji jer je Procreation Denied predobra da bi otišla u zaborav, a možda se još potajno nadam kako će album iskoristiti drugu šansu.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua

Edited by - DODSFERD on 03/01/2020 15:07:10
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/12/2019 : 23:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

novi 1349






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 30/12/2019 : 12:44:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Korpblod je noviji dvočlani bend iz Švedske koji više ne postoji, osnovan je 2008. i bio neprekidno aktivan sve do svoga gašenja 2013 godine.
U 5 godina svoje aktivnosti Korpblod je objavio 4 izdanja, a ako ćemo baš precizno gledati, sva su izašla u vrlo kratkom periodu 2009.-2011.
Prvo izdanje benda je bio EP Hymner izašao u prvoj polovini 2009. godine, s obzirom na njegovih 38 minuta trajanja može se reći da zadovoljava standarde i full length albuma.
Hymner je pravi pokazatelj kako se svira čistokrvni atmospheric black baziran na gitarama, bez prisutnosti syntha koji često zna više pokvariti nego popraviti dojam.
Svih 5 stvari je odrađeno prema nepisanim pravilima žanra, ne može se pronaći niti jedan trenutak koji bi narušavao kompaktnost cjeline, vidi se da muzičari ozbiljno shvaćaju svoj posao i stilsko usmjerenje.
Osjeti se mala doza sirovosti u zvuku tek toliko da ne ode sve previše u atmosferu, iako se mora priznati da je sama atmosferičnost dosta izražena, ali opet nema pretjerivanja u tome.
Korpblod točno zna granice do kojih može ići unutar odabranog žanra, unatoč tome što je stvar Den yttersta dagen obavijena melankolijom svejedno ne odlazi prema klasičnom depressive zvuku.
Atmospheric je poznat po čestim prijelazima između žešćih i laganijih dionica, dok ovdje toga nema u onoj mjeri koliko bi se očekivalo od takve vrste muzike.
Kao kod mnogih ovakvih albuma na Hymneru su također prisutni uvodni i završni intro/instrumental, u prvom slučaju se radi o tipičnom atmospheric instrumentalu a kod drugog se naziru i ambient elementi.
Najduža stvar je 12-ominutna Nattsvarta vingar koja u svojem početnom i završnom dijelu donosi potpuno identične atmosferične riffove.
Nešto slično je viđeno kod pjesme Fejd, samo što u tom slučaju prvo prateći vokali stvaraju atmosferu koju na kraju ponavljaju gitaristički riffovi.
Tekstovi su potpuno na švedskom jeziku i zbog toga vokal (prije svega na spomenutoj Fejd) može povući na pagan stil, ali sveukupno mu je izvedba standardna za atmospheric black.
Hymner je nešto između vrlo dobrog i odličnog izdanja, jest da je prednost što mi ovakva muzika leži pa sam malo subjektivan, iako ni ostali black fanovi ne bi trebali imati većih zamjerki.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua

Edited by - DODSFERD on 30/12/2019 21:01:11
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/01/2020 : 12:23:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Devo Andersson (ponovno) napustio Marduk...




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 01/01/2020 : 12:26:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
2009. godina je bila plodna za Korpblod, samo 6 mjeseci od kako je izašao EP Hymner bend je objavio svoj prvi full length album pod imenom Uråldrig samklang.
Postoji podatak da je materijal za album snimljen još 2004., tj. 4 godine prije nego je Korpblod uopće osnovan, pa je lako moguće da se radi o najstarijim snimkama benda (nisam uspio saznati kada je nastao Hymner).
Unatoč tome produkcija je prilično dobra i po ničemu se ne bi dalo zaključiti da je izdanje starije od benda, po tom pitanju čak se primjećuje lagani napredak u odnosu na prethodni EP.
Na muzičkom planu su također prisutne sitnije razlike, iako se može reći kako atmospheric još uvijek dominira, to svejedno nije izraženo u prijašnjem obliku kao strogo ograničeno stilsko usmjerenje.
Hymner je imao samo naznake da bi mogao krenuti prema paganu što se ipak nije dogodilo, dok Uråldrig samklang nakratko dotiče takav zvuk u boljem svjetlu nego što bih očekivao.
Završni dio pjesme Stillhet ima izražene pagan elemente u oba smjera, zvukovnom i vokalnom, to opet nije ništa pretjerano da bi zasmetalo onima koji ne vole takav muzički stil.
Fylgjor je već druga priča, ona je čistokrvni pagan i ne postoji garancija da će sjesti većini black fanova, ako zbog ničeg drugog onda zbog netipičnog vokala.
Kroz cijelu njezinu dužinu se proteže mistični clean vokal, najprije muški pa zatim i ženski, pretpostavljam da ženski izvodi Dísa Á koja je inače zadužena za gitare i bass u bendu.
Album je općenito kompleksniji nego prethodni EP, pravi primjer toga je prva polovina stvari Hugauga koja usput nosi stvarno neobično ime, meni potpuno nepoznatog značenja i jezika.
Synth sam primjetio samo na jednoj kraćoj dionici i tamo radi prijelaz između gitarističkih dijelova, a smjestio se na pjesmi Låt oss minnas koja je vjerojatno najbolja na albumu.
Vokalna izvedba Ulfa Nylina je sada još agresivnija i moćnija nego ranije, nije stalno ujednačena već se izmjenjuje između vrištećeg i tmurnog načina izražavanja.
Uråldrig samklang je još jedan jako dobar album namijenjen fanovima atmospheric black usmjerenja, a niti ostali neće izgubiti vrijeme ako mu posvete svoju pažnju.
P.S.
Ovo je moj prvi video koji se može gledati u HD rezoluciji od 1080 pixela što je raritet za black muziku, to nema ni najpoznatiji kanal BMP.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/01/2020 : 15:03:02  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Negdje u vrijeme izlaska albuma Uråldrig samklang Korpblod je već uvelike snimao materijal za sljedeći koji je objavljen u ljeto 2010. godine pod imenom Norrön Megi.
I ovoga puta radi se o izdanju koje svojom dužinom premašuje sat vremena trajanja, ako se izuzme poneki intro ili instrumental pjesme se uglavnom kreću oko dvoznamenkaste minutaže.
Nema izraženijih promjena što se tiče muzičkog dijela i same kvalitete istog, Norrön Megi se dosta oslanja na prethodnika Uråldrig samklang iako je vjerojatno malo jednostavniji od njega.
Korpblod je nastavio s atmospheric black usmjerenjem kao glavnim sastojkom svoje muzike, povremeno se ubaci manja doza pagan utjecaja, ali to se dešava većinom na 2 prisutna instrumentala.
Nekoliko neočekivanih rješenja je svakako pomoglo da album izađe iz kolotečine tipičnih atmospheric izdanja, mada je u ovoj muzici stvarno teško napraviti nešto originalno.
Uvodna Ur denna eld (u prijevodu ''Iz ove vatre'') počinje u skladu sa svojim imenom, četverominutni zvukovi buktinje koja proždire sve pred sobom su prava priprema za najbolju stvar na albumu.
Primjer idealnog preokreta je Förevigad, taman kad pomisliš da nema ništa posebno ona u zadnjoj trećini ode u potpuno drugačiju atmosferu, koju ispod gitarističkog sloja stvara zvuk violine.
Illvarslande visioner je sasvim sigurno najmračnija od sviju, njezina druga polovina je jedino mjesto gdje je ubačen synth, a on je idealno odradio posao jer nije napadan.
Blodarv je najbrža stvar koja ujedno zatvara album, nema nikakvog uvodnog dijela već odmah počinje žestoko uz prisustvo vokala od prve sekunde, što inače nije čest slučaj kod atmospherica.
Vokalna izvedba varira u rasponu od klasičnog vrištećeg pa sve do grubljeg načina izražavanja, prilagođava se trenutnim potrebama i na osnovi toga podiže ili smanjuje agresivnost.
Ako bih morao navesti nekakav manji nedostatak onda su to instrumentali, ne radi se o njihovoj izvedbi već količini, mislim da su 3 instrumentala od ukupnih 8 zapisa previše, iako je posljednji više klasični intro.
Norrön Megi je album za sve prijašnje fanove Korpbloda, kome su se svidjeli stariji radovi benda gotovo je sigurno da ih niti ovaj neće razočarati.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/01/2020 : 17:18:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ovi Portugalci (iz Porta ) su me dosta prijatno iznenadili sa svojim prvijencom. Iako donekle melodicni (sto mi obicno smeta), tu drzi vodu, a osnova je brutalni blackened death, na moderan nacin.


NIHILITY - Thus Spoke The Antichrist (2019)





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/01/2020 : 13:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Korpblod je ušao u završnu fazu svoje karijere i pola mjeseca prije kraja 2011. godine izlazi posljednji full length album benda pod imenom Vardens Färd.
Ovom muzičkom dvojcu mora se priznati da je kroz sve svoje albume ostao vjeran čistokrvnom black metalu, postoje samo minimalne razlike u zvuku unutar tog žanra bez skretanja u neke druge.
To znači da Korpblod nigdje nije odsvirao niti jednu dionicu iz drugih metal pravaca kao što su death, doom, thrash, heavy..., a to je podatak kojeg black fan jednostavno mora respektirati.
Što se tiče posljednjeg izdanja Vardens Färd, ispočetka nisam bio njime oduševljen i smatrao sam da je osjetno slabiji od svih svojih prethodnika.
Kada se ''prespava noć'' glava je bistrija pa je lakše vidjeti ono što je prethodni dan bilo skriveno, možda sveukupno nije bolji od starijih radova, ali se ne bih mogao zakleti niti da je po ičemu slabiji.
Ono što mi je odmah zasmetalo su završna rješenja kod uvodne stvari Annalkande gryning, koja u zadnje 3 minute stvara jednoličnu atmosferu pomoću glasovne izvedbe.
Korpblod zna povremeno koristiti takav sistem da glasovi od instrumenata preuzimaju zadatak stvaranja atmosfere, samo što u ovom slučaju takva dionica traje predugo.
Puno kraće i bolje je to napravljeno kod pjesme Vandringen, završnih 20-ak sekundi je sasvim dovoljno da se napravi željeni efekt i da zvuk usput ne izgubi na čvrstoći.
Inače, Vandringen je vjerojatno najbolja stvar koju je Korpblod ikad napravio, ne udara odmah direktno u ''glavu'' već se postepeno zahuktava i dostiže vrhunac atmosfere u svom drugom dijelu.
Uz navedenu Annalkande gryning kao manji nedostatak bih naveo i sljedeću Solrök, radi se o laganoj akustičnoj stvari s clean vokalima koja mi se ne uklapa idealno u koncepciju, ali je srećom daleko najkraća od sviju.
Vokal je općenito na razini prijašnjih albuma i ima ponešto za svakog black fana, a povremeno se ubacuje mistična clean izvedba koja ipak puno bolje zvuči kod žestokih stvari nego kod lagane Solrök.
Vardens Färd je idealni trenutak za povlačenje sa scene benda kao Korpblod, dovoljno dobar da se slušatelj ne bude razočaran ako mu pruži šansu, a ostaje dojam da je njime rečeno sve što je Korpblod imao za reći.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 07/01/2020 : 02:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Blodulv je švedski bend koji više ne postoji, osnovan je 2002. godine i nije poznato do kada točno je bio aktivan, kao što se pouzdano ne zna ni koje dužnosti su obavljali članovi iz njegove postave.
Ako se zanemari posljednja kompilacija i računa samo novi materijal u trenutku izlaska, može se reći kako je cijela diskografija benda objavljena u kratkom razmaku 2003-2005. godine.
Svoje prvo izdanje Blodulv je objavio u prvoj trećini 2003. godine, u pitanju je demo album pod nazivom Kristkrossare koji je izašao samo na standardnoj tape verziji za ovakve materijale.
Ovdje Blodulv svira stariji black metal koristeći poznati zvuk iz sredine 90-ih godina prošlog stoljeća, a kako bi dojam tog vremena bio još jači pobrinula se lošija i mutnija produkcija.
Unatoč imenu i tekstovima na švedskom jeziku Kristkrossare baš nema nekih poveznica sa švedskim blackom, ovo je klasični zvuk s norveške scene i bendova kao što su Darkthrone i Gorgoroth.
Utjecaji tih bendova se primjećuju i kod vokala a ne samo kod muzike, kada čuješ stvar Nordhornens skugga moraš se po tko zna koji puta prisjetiti albuma Transilvanian Hunger.
Neću otkriti toplu vodu kada kažem da ovaj album nije oličenje originalnosti, ali se mora priznati da ga je Blodulv odradio školski unutar zadanog stilskog usmjerenja.
Sve je to muzika koja ne garantira duži boravak u memoriji slušatelja, tj. nešto iz sadržaja će vjerojatno ostati u sjećanju, samo što će rijetki moći potvrditi o kojem bendu se radi.
Ono što ima veću vjerojatnost zadržavanja identiteta se uglavnom nalazi u prvoj polovini, dok u drugoj Blodulv ulazi više u stvaralačku rutinu iz čega proizlaze generička rješenja.
Može se i tu pronaći zapaženijih trenutaka, prije svega kod stvari Träldom i frostgrepp, ali je nedostatak što je najduža i jedina na engleskom jeziku The Weeds of Satan ujedno i najslabija.
Na kraju sam ipak zadovoljan i Kristkrossare me nije razočarao kao albumska cjelina, s obzirom da je u pitanju samo demo dobio sam upravo ono što sam i očekivao od njega.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/01/2020 : 08:17:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

My Dying Bride 6. marta 2020 po teskoj prosloj godini vracaju sa novim albumom "The Ghost Of Orion".

Prvi single sa albuma





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 09/01/2020 : 14:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Nije dugo trebalo da nakon uvodnog demoa Blodulv objavi svoj prvi full length album, on se pojavio u drugom dijelu iste 2003. godine s poznatim sistemom odabira imena za prvijenac benda.
Blodulv se gotovo ništa nije odmaknuo od svog prethodnika, može se reći kako je ovaj album stilski i produkcijski preslikan Kristkrossare i zbog toga ih je vrlo lako moguće zamijeniti.
Kao da je bend htio da sličnost bude još više izražena pa je ponovo uvrstio stvar Waffen Blodulv i to potpuno istu verziju, samo što je sada iz imena maknuo broj 666 koji je bio prisutan na demou.
S obzirom da oba izdanja toliko sliče jedan drugom postoji vjerojatnost da ih fanovi raznovrsnosti neće najbolje prihvatiti, dok će tradicionalisti uglavnom biti zadovoljni jer su opet dobili svoj omiljeni zvuk.
A taj zvuk se ne udaljava od tipičnog norveškog old school black metala iz Gorgoroth i Darkthrone izvedbe, a kada je u pitanju švedska scena tu negdje se kreće početni period bendova Pest i Armagedda.
Ostaje dojam kako se ovdje može pronaći nešto veća doza sirovosti nego na prijašnjem izdanju, iako sve skupa ne ide u onu drugu krajnost koja će odvesti muziku u primitivnije vode.
Produkcije svakako nije na visokoj razini, ali to za ovakvo stilsko usmjerenje nije ni čudno ni neophodno, čak bih rekao da bi poboljšanje u tom segmentu donijelo samo suprotan učinak od željenog.
Tempo je za nijansu sporiji nego na Kristkrossare, to se posebno osjeti kod stvari Greyfalls, koja unatoč tome nije izgubila na upečatljivosti jer je manjak brzine nadoknadila hladnim ugođajem.
Kada sam već kog toga, ovdje hladnoće nimalo ne nedostaje najviše zahvaljujući vokalnoj izvedbi, mada vokal zna jače zavrištati sveukupno nije preagresivan i više se orijentirao na smrzavanje duše slušatelja.
Najveća razlika u odnosu na demo se očitava u činjenici da Blodulv ima samo 3 stvari na švedskom jeziku, dok će na kasnijim albumima engleski potpuno preuzeti prevlast.
Na reizdanju iz 2005. godine nalaze se dvije bonus stvari koje se inače mogu pronaći na kratkom EP-ju Pagan Panzer, stilski se idealno uklapaju u ovakvu cjelinu i netko neupućen ne bi ni skužio da nisu nastale u isto vrijeme.
Unatoč tome što je Blodulv album koji ne donosi ništa novo mora se priznati da zbog toga ne izgleda bezidejno, u pitanju je više nego solidan uradak za slušanje i povremeni podsjetnik na old school black metal.


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 142 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000