forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate VELIKI BLEK-Blek fanovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 95

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/11/2022 : 09:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Prvo, domaći autori nisu se odlučili “napisati” pokoju epizodu... valjda su ih i crtali.
Drugo, neoprostivo, koliko god autor recenzije bija mlad ne može se napisati da je Plavšićev crtež bukvalno ispod prosjeka.
Treće, apsolutno nepoznavanje materije je usporediti Mittona i EsseGesse.
Nekad je manje bolje, količina recenzija ne mora značiti i kvalitetu.
Ocjena naslovnice valjda se odnosi na crtež... kakve veze ( osim zanimljivosti koja suvremenicima LMS i ZSS to i nije ) ima što nema veze sa pričom.😉
I opet se vraćam na Plavšića... pa one prve epizode koje je nacrtao mislim da ni EsseGesse nisu imali zamjerke, a nisan siguran da su ih uopće razlikovali od svojih.
Jasno mi je da na forumu netko napiše loše mišljenje o crtežu ali recenzenti bi ipak morali biti malo potkovaniji ili bar proučiti onoga o čijen radu pišu.
Nisan odavno čita recenzije... možda je i bolje.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6599 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 04/11/2022 : 11:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče ocjene naslovnice, za mene pri ocjeni i nije baš u pitanju samo crtež. Crtež može biti lijep, ali ako je nacrtano spojlerčina u priči, ili nema veze s istom, makar i ne crtačevom krivnjom, umanjit ću mu ocjenu. Onda bi crtač uvijek mogao crtati što mu paše, livade i planine, i izbjegavati nešto što, ako već nije scena iz radnje, ima veze s istom.

Za ocjenu crtežu, nemam epizodu pri ruci, ali ne sjećam se da mi je išta bilo toliko loše za 3-icu, ali recenzija je mišljenje autora, ne mora prije pisanja slušati vox populi. Ona je djelo onoga tko se potpisao, nije nikakav službeni stav sajta ili što već, tako da... Ivane, ne daj se obeshrabriti.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 04/11/2022 11:07:14
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/11/2022 : 11:32:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Što se tiče ocjene naslovnice, za mene pri ocjeni i nije baš u pitanju samo crtež. Crtež može biti lijep, ali ako je nacrtano spojlerčina u priči, ili nema veze s istom, makar i ne crtačevom krivnjom, umanjit ću mu ocjenu. Onda bi crtač uvijek mogao crtati što mu paše, livade i planine, i izbjegavati nešto što, ako već nije scena iz radnje, ima veze s istom.

Za ocjenu crtežu, nemam epizodu pri ruci, ali ne sjećam se da mi je išta bilo toliko loše za 3-icu, ali recenzija je mišljenje autora, ne mora prije pisanja slušati vox populi. Ona je djelo onoga tko se potpisao, nije nikakav službeni stav sajta ili što već, tako da... Ivane, ne daj se obeshrabriti.




Totalno si u krivu. Elementarno ne prepoznavanje ( znanje ) ruši vjerodostojnost recenzenta.
I ovo nije napisano da bi nekoga obeshrabrija, dapače, ovo je kritika koju imam pravo uputiti ( kao što i on kritizira Plavšića ) a usmjerena je u korist autora recenzije.
Komentari ostalih na recenziji su također dobar pokazatelj...
Over and Out.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6599 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 04/11/2022 : 11:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Što se tiče ocjene naslovnice, za mene pri ocjeni i nije baš u pitanju samo crtež. Crtež može biti lijep, ali ako je nacrtano spojlerčina u priči, ili nema veze s istom, makar i ne crtačevom krivnjom, umanjit ću mu ocjenu. Onda bi crtač uvijek mogao crtati što mu paše, livade i planine, i izbjegavati nešto što, ako već nije scena iz radnje, ima veze s istom.

Za ocjenu crtežu, nemam epizodu pri ruci, ali ne sjećam se da mi je išta bilo toliko loše za 3-icu, ali recenzija je mišljenje autora, ne mora prije pisanja slušati vox populi. Ona je djelo onoga tko se potpisao, nije nikakav službeni stav sajta ili što već, tako da... Ivane, ne daj se obeshrabriti.




Totalno si u krivu. Elementarno ne prepoznavanje ( znanje ) ruši vjerodostojnost recenzenta.
I ovo nije napisano da bi nekoga obeshrabrija, dapače, ovo je kritika koju imam pravo uputiti ( kao što i on kritizira Plavšića ) a usmjerena je u korist autora recenzije.
Komentari ostalih na recenziji su također dobar pokazatelj...
Over and Out.



Ma, možda je sa zadnjom rečenicom pogrešan dojam, ali nisam pisao s namjerom da kritiziram tebe što imaš zamjerke recenzentu. Recenzent mora prihvatiti da, kako on komentira strip, tako i komentatori mogu njegovu recenziju.
Što se tiče ostalog, slažem se da se ne slažemo.

loading...
Go to Top of Page

Ivan Liverpool
stripovi.com suradnik



Croatia
2038 Posts

Member since 10/04/2021

Posted - 04/11/2022 : 16:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Ivan Liverpool a Private Message  Reply with Quote
Iako sam ja svoje rekao u recenziji, evo da dodam i jos koje dodatno objasnjenje s obzirom da sam mnogima ostavio upitnike iznad glave

Dakle, ovaj strip imam u kolekciji od mladih dana. Kako pise na forumu, epizoda je u ediciji Ludens specijal izasla 14.01.2010. godine i kupio sam strip nedugo nakon toga. Oduvijek sam bas ovaj Specijal smatrao kao najlosijim Blekom upravo zbog 2. i 3. price (narocito 3.!) ciji mi je ugodaj uvelike kvario crtez. Meni osobno taj crtez je veoma odbojan i to nije Blek kakvog zelim gledati i citati. Pri ocjenjivanju nema logike da dijelim dobre ocjene ako sam osobno ne smatram da strip zasluzuje dobre ocjene. Bilo je recimo i puno obrnutih primjera u kojima su recenzenti davali lose ocjene i time povukli i neke komentatore, no kad je dosao moj red za komentiranje, ako mi se epizoda svidjela, neovisno o tudim ocjenama i svim onim zamjerkama koje su nalazili, ja bih dao visoku ocjenu. Evo jedan primjer za to, inace moja najdraza epizoda Komandanta Marka, a pazite vi ovo, recenzent ju ocijenio s 35 posto! https://www.stripovi.com/recenzije/komandant-mark-km-lu-5a-uzbuna-u-utvrdi/715/

No, ne zamjeram recenzentu na tome, njemu se nije svidjela ta epizoda i u redu sto je podijelio ocjene koje su meni osobno sulude za tu doticnu epizodu. Neovisno o njemu, ja sam tu napisao svoj komentar i dao svoje ocjene, a da nisam dovodio u pitanje ukus recenzenta. Ne mogu se svima svidjeti svi stripovi pa tako ni stilovi crtanja svih crtaca. Meni se ne svida Plavsicev stil. To sam lijepo i napisao i stojim iza toga.

Sasvim su u redu komentari kolega komentatora i postujem njihova misljenja. Razumijem da se nekome svida i takav crtez, no misljenja sam kako vecina kolega i daje ovako visoke ocjene iz 2 razloga. Prvi je revolt na moju recenziju koja je ocigledno sokirala ovdasnju stripovsku javnost, a drugi je to sto je Plavsic domaci autor, a kad je domace u pitanju, odmah se sve gleda drugim ocima. Da sam npr. dao EsseGesseovcima trojku za crtez, mislim da bi to proslo mimo radara velikoj vecini vas.

Sto se tice naslovnice, osim mene koji sam dao trojku, jos su i kolege komentatori hrvoje23 i Hercule Poirot takoder dali trojku u naslovnice tako da ocito nisam jedini koji vidi probleme u naslovnicama. Pomalo mi je skandalozno da drugi ne vide ocite probleme, ali dobro, rekli smo da o ukusima necemo raspravljati

Uglavnom, nemam nista protiv oprecnih misljenja. Svatko je slobodan pisati ono sto misli i ocjenjivati onako kako se njemu svidio taj strip, tako da hvala svima na dosadasnjim komentarima. S velikom vecinom komentatora se uopce ne slazem, ali ove recenzije i jesu kao svojevrsna rasprava osmisljena. Mjesto na kojem se mogu ostavljati komentari i vidjeti sto se drugima svidjelo, a sto ne u stripu koji ste procitali. Super je i to sto sam dobio rjecite komentare. Dosad bi vecina komentara bili samo ocjene bez nekih velikih rijeci, tako da sam bar u tom podrucju ostvario napredak i uspio iz ljudi izvuci koju rijec. Drago mi je sto sam potaknuo na komentiranje i neke osobe koje do jucer nisu niti jedan komentar bili ostavili na sajtu. No sad da se svi cudite mojim ocjenama i da to bude glavni topic ovdje, nema neke potrebe. Ja sam svoje rekao u recenziji, a vi svi imate priliku svoje reci u komentarima na nju.

Btw. da vas ne drzim vise u neizvjesnosti, vjerojatno ste bacili oko i na moju listu i primijetili kako na cekanju za objavu stoji i recenzija epizode "Lazni traperi". Isti dvojac je radio na njoj, a moje ocjene za nju su (3,3,3,4) = 31%. Meni osobno jako losa epizoda, Zmija i div je bar imala solidno razradenu pricu, a ova drugo ni to. No, jedva cekam da kroz koji mjesec izade i ta recenzija pa da mogu i koje oprecno misljenje procitati

"Losing is not my enemy. Fear of losing is my enemy."

Edited by - Ivan Liverpool on 04/11/2022 16:25:43
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/11/2022 : 18:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Mislija san ne komentirati dalje ali...
Spominješ recenziju K. Marka koja je u suprotnosti sa tvojim mišljenjem.
Ti daš suprotne ocjene i mirno ali... opet taj prokleti ali...
Recenzent kod Marka nije nagadija crtež ( nije ga ni spomenija ) nego je jednostavmo dao osrednju ocjenu
jer svi blekovi ili Markovi su potpuno isti... Crtež varira za nijansu ali nije
to loš crtež. On je u službi priče i potreba tržišta u kontekstu ondašnjeg vrimena.
Plavšić je Plavšić i tvoja kritika neće umanjiti njegovu kvalitetu ali te diskreditira
u onome u čemu želiš nešto postići... pisanju recenzija.
Ne protivim se tvom mišljenju... daj 11% prosječnu ocjenu, tvoje pravo ali recenzija onda ispada
smišna kao što je i ova Markova trebala biti u pokušaju... Ono, ja ću ispast faca pa ću duhovito
( a neuspješno ) nagadit Marka i Bleka jer kao ja to ne čitam... Da, toliko je to gadno i
smrdljivo da ću se ipak žrtvovati i pročitati a onda i napisati recenziju. Bljak...
Usput, recenzenti ( ponavljam ) moraju poznavati materiju a i šire da bi bili realni i mjerodavni.
Kužiš?
Ne kritiziram, savjetujem. Ne želiš prihvatiti savjet, fer inaf, ionako ne može svatko biti kritičar.
Opet usput, čini mi se da su ti tamo naslovnice ok, baš nisan siguran imaju li sve dodir sa radnjom ali eto...
"Duhoviti" recenzent je tamo izvukao scenu napada na kočiju i piše kako skaču sa 25 metara... I sa dioptrijom
je vidljivo kako usporedbom jahača na konju i grana stabla te položaja tijela visina nije veča od 5 do 6 metara...
Ali hoćemo biti duhoviti. Tebi se scena svidila.
Dobro. Prihvaćam.
Nije lako pisati recenzije.
No, iskreno... nije mi jasno ( valjda me potaka komentar na Plavšića što nema veze sa tim što je "domaći" ) zašto san uopće komentira...
Zašto ovo pišem?
Oprostite.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 04/11/2022 : 22:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
224.


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 05/11/2022 : 04:20:15  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Mislija san ne komentirati dalje ali...
Spominješ recenziju K. Marka koja je u suprotnosti sa tvojim mišljenjem.
Ti daš suprotne ocjene i mirno ali... opet taj prokleti ali...
Recenzent kod Marka nije nagadija crtež ( nije ga ni spomenija ) nego je jednostavmo dao osrednju ocjenu
jer svi blekovi ili Markovi su potpuno isti... Crtež varira za nijansu ali nije
to loš crtež. On je u službi priče i potreba tržišta u kontekstu ondašnjeg vrimena.
Plavšić je Plavšić i tvoja kritika neće umanjiti njegovu kvalitetu ali te diskreditira
u onome u čemu želiš nešto postići... pisanju recenzija.
Ne protivim se tvom mišljenju... daj 11% prosječnu ocjenu, tvoje pravo ali recenzija onda ispada
smišna kao što je i ova Markova trebala biti u pokušaju... Ono, ja ću ispast faca pa ću duhovito
( a neuspješno ) nagadit Marka i Bleka jer kao ja to ne čitam... Da, toliko je to gadno i
smrdljivo da ću se ipak žrtvovati i pročitati a onda i napisati recenziju. Bljak...
Usput, recenzenti ( ponavljam ) moraju poznavati materiju a i šire da bi bili realni i mjerodavni.
Kužiš?
Ne kritiziram, savjetujem. Ne želiš prihvatiti savjet, fer inaf, ionako ne može svatko biti kritičar.
Opet usput, čini mi se da su ti tamo naslovnice ok, baš nisan siguran imaju li sve dodir sa radnjom ali eto...
"Duhoviti" recenzent je tamo izvukao scenu napada na kočiju i piše kako skaču sa 25 metara... I sa dioptrijom
je vidljivo kako usporedbom jahača na konju i grana stabla te položaja tijela visina nije veča od 5 do 6 metara...
Ali hoćemo biti duhoviti. Tebi se scena svidila.
Dobro. Prihvaćam.
Nije lako pisati recenzije.
No, iskreno... nije mi jasno ( valjda me potaka komentar na Plavšića što nema veze sa tim što je "domaći" ) zašto san uopće komentira...
Zašto ovo pišem?
Oprostite.



CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7736 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 05/11/2022 : 05:36:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Digli ste bezveznu strku jer je Plavšiću dao tricu...
Što bi onda tek tribali reći za likove koji su Andreucciju (prvi mi pao na pamet) davali dvice i trice??? A ima još hrpa primjera među kojima sam i ja.
To je njegovo mišljenje, ne sviđa mu se crtež i to je to. Shvatili ste to preozbiljno.
Samo naprid, Ivane.
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12901 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 05/11/2022 : 10:31:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Samo piši Ivane. Recezija je uvijek odraz osobnog utiska autora.
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 05/11/2022 : 11:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Samo piši Ivane. Recezija je uvijek odraz osobnog utiska autora.


Ne slažem se da je recenzija odraz osobnog utiska autora. Ona mora objektivna i utemeljena na poznavanju materije - devete umjetnosti u ovome slučaju. Ako bi recenzije bile osobne, svako bi mogao klepati što mu je volja (a što je, čini mi se, i slučaj). Može li neko biti npr. pozorišni kritičar a da o teatru nema pojma, da ocjenjuje predstave na temelju vlastitog dojma.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10365 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 05/11/2022 : 12:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Točno.
Osobni dojam rezerviran je za publiku i svatko ima pravo na nj. Dati vlastiti ogled, stajalište, mišljenje.
No recenzija je nešto drugo, traži debelu potkovanost materijom.
Ipak, Hercule govori o receziji, a ti o recenziji, pa ste možda obojica u pravu
Šalu na stranu, no s druge se strane ove recenzije na sajtu ipak ne bi smjele uzimati preozbiljno - ljudi daju svoje dojmove i imaju pravo na to, čak i kad se piše vrlo djetinjasto i onda to zove "recenzijom". Problem je samo u nazivu.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6599 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 05/11/2022 : 13:16:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Pa čiji je dojam recenzija? Čiji je recenzent glasnik?
Ništa, Ivane, u idućoj: "Crtež mi je loš da ga jebeš, ali budući da razni poznavatelji materije kažu da je dobar, onda je dobar "

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 05/11/2022 13:17:06
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 05/11/2022 : 13:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Prvo, domaći autori nisu se odlučili “napisati” pokoju epizodu... valjda su ih i crtali.
Drugo, neoprostivo, koliko god autor recenzije bija mlad ne može se napisati da je Plavšićev crtež bukvalno ispod prosjeka.
Treće, apsolutno nepoznavanje materije je usporediti Mittona i EsseGesse.
Nekad je manje bolje, količina recenzija ne mora značiti i kvalitetu.
Ocjena naslovnice valjda se odnosi na crtež... kakve veze ( osim zanimljivosti koja suvremenicima LMS i ZSS to i nije ) ima što nema veze sa pričom.😉
I opet se vraćam na Plavšića... pa one prve epizode koje je nacrtao mislim da ni EsseGesse nisu imali zamjerke, a nisan siguran da su ih uopće razlikovali od svojih.
Jasno mi je da na forumu netko napiše loše mišljenje o crtežu ali recenzenti bi ipak morali biti malo potkovaniji ili bar proučiti onoga o čijen radu pišu.
Nisan odavno čita recenzije... možda je i bolje.




Slažem se sa ovim.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10365 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 05/11/2022 : 13:55:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Pa čiji je dojam recenzija? Čiji je recenzent glasnik?
Ništa, Ivane, u idućoj: "Crtež mi je loš da ga jebeš, ali budući da razni poznavatelji materije kažu da je dobar, onda je dobar "



Ništa ne razumiješ.
Recenzija nije i ne smije biti samo dojam.
Dakako da se ne može izbjeći doza subjektivnosti, ali sve treba biti potkrijepljeno argumentima.
Ako je nekome crtež loš da ga jebe, on to ima pravo reći, ali ako ostaje na tome, ne budite smiješni i ne zovite to recenzijom.
To su vlastiti dojmovi, često potpuno neobjektivni bez ikakva poznavanja materije.
Inače bi svaki opis bio recenzija (što ovdje i jest slučaj).
Svi bi kruha bez pogače. Izuči gradivo pa onda piši!

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

dovlajoe
Junior Member



Serbia
312 Posts

Member since 11/01/2019

Posted - 05/11/2022 : 15:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send dovlajoe a Private Message  Reply with Quote
Renky, Cerichus i Curunir su Lepo i koncizno objasnili. U postovima možemo pisati subjektivne stavove o nečemu, ali za recenzije nije dovoljna dobra volja, višak vremena, sklonost ka stripovima i podrška tipa - samo ti piši.
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12901 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 05/11/2022 : 16:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Autor nije pisao esej o Plavšićevim crtačkim dosezima. Pisao je pojedinačnu recenziju za jedan strip u kome se Plavšić mogao predstaviti ovakvim ili onakvim crtežom. Tko to ne razumije, žao mi je, ali ja mu ne mogu pomoći.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 05/11/2022 : 17:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Autor nije pisao esej o Plavšićevim crtačkim dosezima. Pisao je pojedinačnu recenziju za jedan strip u kome se Plavšić mogao predstaviti ovakvim ili onakvim crtežom. Tko to ne razumije, žao mi je, ali ja mu ne mogu pomoći.



Ne razumiješ ili ne želiš razumjeti. Pišem kao da je prvo u pitanju. Lijepo je objašnjeno, a ovime što zagovaraš gubi se reputacija recenzije kao bilo kakvog vodiča ili preporuke za čitanje. Odavno je počelo biti tako. Vidim da si i ti fan određenih stripova, ali to ne znači da se ne treba potruditi i uočiti nedostatke istih i prednosti drugih. Kad vidim gomilu maksimalno pozitivnih ocjena za Markove i Blekove, jasno mi je da tu nema nimalo objektivnosti (blaža verzija) ili znanja (teža verzija).

Ljudi koji ocjenjuju kompleksnije stripove uglavnom budu objektivniji, a to rezultira u prosjeku znatno lošijom ocjenom objektivno boljih (objašnjivo na puno razina) stripova, koje oni recenziraju, a u odnosu na znatno lošije stripove (također objašnjivo na više razina), koje recenziraju ljubitelji potonjih.

I kako god okrenemo, može ispasti da zagovaram neki elitizam (koji mi se isto gadi) u stripu, ali ono što neki misle da je elitizam - samo je rezultat mogućnosti usporedbe i primjene različitih znanja i iskustava.

Recenzije na ovom sajtu zbog ocjenjivanja koje je po principu glasovanja za pjesmu Eurovizije izgubile su stoga relevantnost. Renky na to misli; ne treba to shvatiti kako napad, nego savjet.

A ovo što kažeš da je recenzija recenzija, a ne studija - može proći samo negdje gdje te je netko kompetentan na osnovu tvog iskazanog znanja postavio na mjesto recenzenta, a ne na negdje gdje svatko može pisati što želi. Upravo zato što svatko ima priliku, valja malo proučavati što je i kako se piše recenzija. Ne samo na ovom sajtu, nego inače.




Humbert Coe
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12901 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 05/11/2022 : 18:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Dobro.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2277 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 06/11/2022 : 14:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Humbert Coe



Ne razumiješ ili ne želiš razumjeti. Pišem kao da je prvo u pitanju. Lijepo je objašnjeno, a ovime što zagovaraš gubi se reputacija recenzije kao bilo kakvog vodiča ili preporuke za čitanje. Odavno je počelo biti tako. Vidim da si i ti fan određenih stripova, ali to ne znači da se ne treba potruditi i uočiti nedostatke istih i prednosti drugih. Kad vidim gomilu maksimalno pozitivnih ocjena za Markove i Blekove, jasno mi je da tu nema nimalo objektivnosti (blaža verzija) ili znanja (teža verzija).

Ljudi koji ocjenjuju kompleksnije stripove uglavnom budu objektivniji, a to rezultira u prosjeku znatno lošijom ocjenom objektivno boljih (objašnjivo na puno razina) stripova, koje oni recenziraju, a u odnosu na znatno lošije stripove (također objašnjivo na više razina), koje recenziraju ljubitelji potonjih.

I kako god okrenemo, može ispasti da zagovaram neki elitizam (koji mi se isto gadi) u stripu, ali ono što neki misle da je elitizam - samo je rezultat mogućnosti usporedbe i primjene različitih znanja i iskustava.

Recenzije na ovom sajtu zbog ocjenjivanja koje je po principu glasovanja za pjesmu Eurovizije izgubile su stoga relevantnost. Renky na to misli; ne treba to shvatiti kako napad, nego savjet.

A ovo što kažeš da je recenzija recenzija, a ne studija - može proći samo negdje gdje te je netko kompetentan na osnovu tvog iskazanog znanja postavio na mjesto recenzenta, a ne na negdje gdje svatko može pisati što želi. Upravo zato što svatko ima priliku, valja malo proučavati što je i kako se piše recenzija. Ne samo na ovom sajtu, nego inače.



Sve si u pravu, tehnički gledano, ali (nevezano za sadržaj tvog posta):

kako možeš nepristrasno oceniti Bleka i Marka, kada su to delovi nečijeg odrastanja i usvajanja životnih pravaca razmišljanja?
Jednostavno, ne treba uporedjivati ocene takvih serijala - sa onim "ozbiljnijim".

Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6599 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 06/11/2022 : 14:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Da. Slažem se s Kontrastom 2. Ako prevrtim svoje ocjene, jasno je npr. da 7-ica za neku epizodu Marka nije isto što i 7-ica za Martyja. To je 7-ica za strip na 75 stranica s jasno određenom tematikom, koja mi i nije posebno privlačna, 7-ica u svemiru jednog srednjekvalitetnog serijala a ne stripa općenito.

Inače, ne spominjite mi nekakvo prijašnje ocjenjivanje i prijašnje recenzije, ima kila i kila neozbiljnosti i pretjerivanja u ocjenjivanju.

I taj pojam "kompleksni stripovi"... ma, daj, molim te. Izdaju u većem formatu, po skupljoj cijeni, nazovu "album" i to je kompleksno. Jest za kupčev džep. Na tu foru je Bonelli propustio još mnogo zaraditi.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 06/11/2022 14:50:09
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 06/11/2022 : 22:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney



I taj pojam "kompleksni stripovi"... ma, daj, molim te. Izdaju u većem formatu, po skupljoj cijeni, nazovu "album" i to je kompleksno. Jest za kupčev džep. Na tu foru je Bonelli propustio još mnogo zaraditi.



Sam si sebi pojam kompleksnosti stavio u kontekst opreme stripova, tko je to spominjao?
Evo par tvrdnji koje će objasniti.

Dobar Dylan Dog kompleksniji je od dobrog Bleka.

Dobar Lucky Luke ili Corto (pa i ne voljeli ih) kompleksniji su od dobrog Marka - pa bili tiskani i na WC papiru.

Beethovenova simfonija kompleksnija je od najbolje pjesme Boba Dylana - pa i u najmanjem bitrateu (iako je Dylan kvalitetan autor).

Opera je kompleksnije djelo od suite.

Doktorski rad kompleksniji je od školske zadaće.

"Zumbuli su zumbuli, a ruža je ruža - pa da nakraj sveta iznikne."



Humbert Coe

Edited by - Humbert Coe on 07/11/2022 09:09:14
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 11/11/2022 : 13:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

Dakako da se ne može izbjeći doza subjektivnosti, ali sve treba biti potkrijepljeno argumentima.



Ovo je srž i ovoga se treba držati.

Napisao sam malo više od 60 kakvih-takvih recenzija tu za glavni sajt pa eto smatram se koliko-toliko kompetentnim za napisati koju riječ. Nijedan ekstrem nije dobar kad se priča o recenzijama... Pokušaj pisanja potpuno objektivne recenzije je u startu osuđen na propast jer nema smisla pokušati nešto prikazati kao objektivno dobro ako ti se osobno ne sviđa. U tom se slučaju može ili:
a) argumentirano objasniti što ti s crtežom ne štima, al da taj komentar sadrži smislenije objašnjenje od "meni se ne sviđa i eto mu zato niska ocjena"
b) uopće ne pisati recenzija tog stripa

S druge strane, kompletno subjektivne recenzije su isto katastrofa jer čitatelj ne mora biti na istoj razini s recenzentom po pitanju sviđanja/nesviđanja epizode. Najbolje je imati neku sredinu... Suhoparne recenzije s pokušajima da se bude što objektivniji su dosadne, sterilne. Treba tu imati autorskog pečata jer je zanimljivije čitati i recenzija općenito manje djeluje kao puko nabrajanje činjenica, a više kao pravi pravcati osobni dojam potkrijepljen nekim informacijama koje će samo dobro potkovan recenzist znati izvući.

Primjera radi, evo jedan moj (vjerojatno za neke kontroverzan) stav:
Crtež Sergija Toppija mi nikako ne leži. Kao zasebne ilustracije da i odličan mi je, no kao sekvenca crteža koja tvori kompletno djelo, strip, e tu mi je previše napadan i brzo me umori... Međutim, jako bi mi teško bilo napisati recenziju stripa gdje je Toppi crtač te se stoga radije ne bih upuštao u takav izazov. Objektivno gledano (koliko može bit objektivno) Toppi je fenomelanan crtač, no meni u formi stripa ne štima.

P.S.
Ovo govorim bez da konkretno kritiziram Ivana ili nekoga drugoga recenzenta.

quote:
Originally posted by Humbert Coe

Kad vidim gomilu maksimalno pozitivnih ocjena za Markove i Blekove, jasno mi je da tu nema nimalo objektivnosti (blaža verzija) ili znanja (teža verzija).



Ne samo za Markove i Blekove, već i za puno drugih stripova. Recenzije di su podiljene sve jedinice ili sve desetke u pravilu niti ne čitam jer se do sada pokazalo da su rijetko kada, ako ikako, argumentirane kako treba. Netko će reći da recenzent ima blage ili labave kriterije, al ako je tako onda po mom mišljenju možda i ne bi trebao pisati recenzije. Za takve stvari služi forum.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 11/11/2022 14:03:52
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 16/11/2022 : 22:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
225.


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 16/11/2022 : 22:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
226.


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 95 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.26 seconds. Snitz Forums 2000