forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Fibra predstavlja: Orka specijal 2: Maus
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4705 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 28/01/2022 : 20:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Najgora stvar koja se Mausu može dogoditi jest da bude uvršten u lektiru, taman da ga djeca zamrze u kompletu sa svim ostalim knjigama. Ovo što se dogodilo u Tennesseiju je dobra stvar - djeci (i ostalima) treba usaditi čitanje stripovima sa "reversed psychology" tehnikom. Zabranjeno voće privlači publiku, kao šo se dogodilo i tramovcima nedavno.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 28/01/2022 : 20:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Da je Maus zabranjen moji đaci ga ne bi čitali a ovako ga čitaju. Nije uvijek sve u zabranama.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 28/01/2022 20:18:34
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/01/2022 : 23:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Poznato je to.

Sisa loše utječe na odgoj, ali nošenje oružja i tradicionalno ubijanje crnaca je OK.



Da! O tome i ja non stop drvim. To me najvise nervira kod americkih filmova i americkog rejting sistema za ulazak u bioskop. Zato se i forsiraju toliko ovi superherojski filmovi zbog ciljne publike tinejdzera koji mogu da gledaju samo PG-13 filmove a ne i R. Hejzov kod ozloglasen primer cenzure sada je samo zamaskiran u taj ,,novi" rejting sistem. Ali to je tema za neki drugi topik.

Moramo da shvatimo, tj. da prihvatimo da je amerika jedna uzasno puritanksa (u onom najnegativnijem smislu) i konzervativna sredina koja je prepuna sistematskog rasizma i mnogih drugih zala (mozda najbolji primer za to je kontrakulturni film Easy Rider). Ali to ih ne sprecava da daju sebi za pravo da seru po drugima i ,,uvode demokratiju" po belom svetu. Kako je ono lepo rekao Noam Chomksy: “It’s only terrorism if they do it to us. When we do much worse to them, it’s not terrorism.”
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3573 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/01/2022 : 11:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pomalo offtopic ali ako dobro čitam između redova na ovom forumu ima par ljudi koji žive u Nemačkoj pa ako neko ima decu jer imao prilike da baci pogled na njihove udžbenike istorije, kako oni uče mlade nemce o Hitleru, holokaustu itd?

Ili ako neko zna nešto o ovome ili ima neki koristan link neka slobodno prosledi
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 29/01/2022 : 12:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Jedna prigodna:
https://www.youtube.com/watch?v=70gEkGeGerU

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 13:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Peyo

Poznato je to.

Sisa loše utječe na odgoj, ali nošenje oružja i tradicionalno ubijanje crnaca je OK.



Da! O tome i ja non stop drvim. To me najvise nervira kod americkih filmova i americkog rejting sistema za ulazak u bioskop. Zato se i forsiraju toliko ovi superherojski filmovi zbog ciljne publike tinejdzera koji mogu da gledaju samo PG-13 filmove a ne i R. Hejzov kod ozloglasen primer cenzure sada je samo zamaskiran u taj ,,novi" rejting sistem. Ali to je tema za neki drugi topik.

Moramo da shvatimo, tj. da prihvatimo da je amerika jedna uzasno puritanksa (u onom najnegativnijem smislu) i konzervativna sredina koja je prepuna sistematskog rasizma i mnogih drugih zala (mozda najbolji primer za to je kontrakulturni film Easy Rider). Ali to ih ne sprecava da daju sebi za pravo da seru po drugima i ,,uvode demokratiju" po belom svetu. Kako je ono lepo rekao Noam Chomksy: “It’s only terrorism if they do it to us. When we do much worse to them, it’s not terrorism.”



Nije to Amerika...to je sam dio Amerike, ali ima i jedna drugacija Amerika koja postuje demokratska nacela i vladavinu prava. Bas zbog toga kaj se postuje volja vecine u pojedinim dijelovima Amwerike imas ono kaj se vidi u Easy Rideru, zatucanu vecinu. Da nije bilo Amerike tj. Amerikabnaca mi u Europi bismo jos zivjeli pod dinastijama i njihovom voljom, u konzervativnim kraljevinama. Zahvaljujuci Americi i ja danas zivim u slobodnoj i demokratskoj drzavi a ne komunistickoj, a da nisam moral iz te drzave iseliti vec zivim na istom mjestu.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/01/2022 13:58:55
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10075 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/01/2022 : 14:10:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Po onom što sam gledao u dokumentarcima značajnu ulogu u pobjedi američke revolucije je odigrala francuska vojna i materijalna pomoć.

Ali indirektno si u pravu, povjesničari se slažu da je francuski nacionalni dug koji je nastao zbog pomaganja američkoj revoluciji doprinio fiskalnoj krizi koju je Francuska doživjela krajem 1780 -ih, i da je to bio jedan od faktora koji je doveo do Francuske revolucije i pada monarhije.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 14:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Amerikanci nisu imali plemstvo i to je razlog zakaj su postali demokratski uredeno drustvo. Nisu imali preodređene glave za tron vec su ih morali birati, samim time postali republika.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 14:20:34  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Po onom što sam gledao u dokumentarcima značajnu ulogu u pobjedi američke revolucije je odigrala francuska vojna i materijalna pomoć.

Ali indirektno si u pravu, povjesničari se slažu da je francuski nacionalni dug koji je nastao zbog pomaganja američkoj revoluciji doprinio fiskalnoj krizi koju je Francuska doživjela krajem 1780 -ih, i da je to bio jedan od faktora koji je doveo do Francuske revolucije i pada monarhije.



Francuska je pomagala Amerikance samo kako bi unistila engleske interese u Americi. Dobili su Francuzi puno jer su preuzeli dio trrgovine. Nor. Amerikanci su morali kupovati britansku robu do Rata za nezavisnorti, tak da su tu Francuzi bili na dobitku, a to je i glavni razlog zakaj su podrzavali rat s Englezima.
Do Francuske građanske revolucije doveli su neki drugi razlozi i ona bi se dogodila kad tad zbog odnosa monarha prema podanicima. Za revoluciju su najvise zasluzni prosvjetitelji jer su ljudima pokazali da ne moraju biti sluge drugima. Ameri su pokazali da republika moze funkcionirari i zahvaljuci njima danas su vecina drzava demokratske republike.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 29/01/2022 : 14:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Amerikanci nisu imali plemstvo i to je razlog zakaj su postali demokratski uredeno drustvo. Nisu imali preodređene glave za tron vec su ih morali birati, samim time postali republika.


U koji dio demokracije spada uništenje jedne rase i porobljavanje druge?
Kako to da je jedan od najvećih problema nakon povratka američkih vojnika iz WW1 bilo ponovno naviknit crnce da su naprednoj demokraciji stoka jer ih se u nazadnoj monarhističkoj Evropi tretiralo ka ljude?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10131 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 29/01/2022 : 15:13:33  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
I mačke u Mausu su volja većine.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 15:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
U volju vecine...svaki oblik vlasti ima svoje nedostatke tak i volja naroda, ako je vecina u tom narodu takva kakva je. Bitno je da se u demokraciji stvari ipak mogu mijenjati, pa kad ljudi budu pametniji i demokracija ce biti bolja tj. društvo. U nazadnoj monarhistickoj Europi su legalno drzali robove do 1950-tih (Belgija), a u SAD je znatno ranije to zakonom zabranjeno. Sve krece od zakona i cilj je da ljudi postuje zakone. A kak si napisal prije dan dva, budala ce uvijek biti, ali zato nije kriva demokracija vec ljudi kao takvi.
Pozitivne strane današnjeg društva su:
me too pokret
black metter lives pokret
Oba dolaze iz Amerike, to pokazuje koliko je bitna za promjene na bolje.

Pogledaj doks Nogometna groznica i uoči koliko je jedan udarac nogomet u bulju provokator promijenil odnose među crnim igračima. iako je udarac uputil bijelac, ali Francuz u Engleskoj. Odnos prema rasizmu je krenul boljim tokom uprao zahvaljući lobodnom društvu. A slobodnog društva nema bez slobode izbora, a sloboda izbora je demokracija.

P.S.
Stalno nadopunjejem upis jer bi se o ovome toliko toga moglo napisati.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/01/2022 15:24:00
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 15:20:21  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

I mačke u Mausu su volja većine.




Jesu, i to pokazuje da nikaj nije savršeno. Hitler i njegov NSPD je 1932. pobjedil ne jednom vec dvaput (ponovaljali su se izbori). Ne samo Hitler, nasavršenost demokracije su i pojava Trumpa ili ranije organizacije KKK. Ima toga, ali sve je to daleko bolje od onoga kaj su radili kraljevi i vladari ranijih razdoblja. Faraoni su samo za izgradnju svojih grobnica bili spremni žrtvovati 100-tine tisuća ljudi. Samo ti si ljudi nisu mogli pomoci za razliku od ljudi u demokratskim društava danas. Tko je nama danas kriv (osim nas samih) kaj si biramo ljude koje narod ponekad bira!?
e sad nije Amer krivi kaj Afganitanac želi i dalje zivjeti u pecini (slusal sam ih kak govore kako njima ne treba cesta jer njegovi preci su tu živjeli tisućama godina bez ceste) tj. ne želi mijenjati pogled na svijet vec želi biti isti onaj kakv je bio njegov predak prije 1000 godina. Protiv toga se teško boriti, a vrlo je lako kritizirat ljude koje se žele protiv toga boriti. A svi bi živjeli u pečinama da se netko nije boril protiv takve zaostalosti u prošlosti, a sad te ljude kritiziramo jer samo vidim ono kaj hocemo vidjeti a ne kompletnu sliku/posljedice.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/01/2022 15:29:52
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11734 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/01/2022 : 15:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dobra je bila američka demokracija. Dok je nisu počeli izvoziti.

Have mercy
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 15:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Dobra je bila američka demokracija. Dok je nisu počeli izvoziti.



A svijestan si da je nisu izvozili da bi danas bila cijela Europa pod komunizmom ili fašizmom? Ovisi tko bi dobil rat, Hitler ili Staljin.

Lako je sad reci ovo ili ono kad imamo slobodu, ali ajmo malo razmisliti kako smo do nje došli i kaj bi bilo da nismo. Palo bi nam to s neba!?
Ne mogu se stvari vaditi iz kontekst i ocjenjivati sekvencionalno. Mislim da za razumijevanje ovih problema treba samo malo dopustiti mozaiku da se sastavi od malih epizoda koje se ne smiju odbacivati i dodavati po volji. Samo sve treba povezati i dobije se jasna slika.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10075 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/01/2022 : 16:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ako sam dobro razumio/upamtio ti predaješ povijest?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6923 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/01/2022 : 16:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Predlažem da se Maus oboji veselim, šarenim bojama, da bi bio prihvatljiviji deci iz Tenesija. Nedostatak odeće će se već regulisati crnom trakom sa natpisom "cenzura", ili još bolje reklamom za duvan, po kome je Tenesi čuven.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 16:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ako sam dobro razumio/upamtio ti predaješ povijest?


Otkud ti to

Da to mi je profesija, a i hobi. Volim pratiti povijest kroz filozofska promišljanja, tak da se ne uklapam u kalup klasičnog povijesničara koji obrađuje podatke. Mene samo zanimaju uzroci i posljedice, a ostalo mi je sporedno (godine, imena, mjesta i slični suhoparni podaci). Da dobiješ kompletnu sliku

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10075 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/01/2022 : 16:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Da, to je u redu, treba objektivno razumijevati uzroke i posljedice u određenom vremenu i okolnostima.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 16:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Da, to je u redu, treba objektivno razumijevati uzroke i posljedice u određenom vremenu i okolnostima.



Jednostavna i najtocnija definicije povijesne znanosti...da nismo kolege!?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/01/2022 16:38:50
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37400 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/01/2022 : 16:41:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nije li Bush pobjedio sa manje glasova nego Gore, i nisu li tada zabranili prckati po tim njihovim naprednim nacinima provođenja volje ljudstva (pa i manipulacija), samo da bi nekoliko decenija kasnije njihov narancko pokusavao da ide mimo tog istog stroja jer on pak ne moze izgubiti i uvijek je u pravu?

A za jednu tako "demokratsku" zemlju se nesto previse mnogo i precesto uplecu u ostale zemlje i nadmecu im nekakve vojne hunte i diktatore, jer s njima ipak lakse razgovoraju i trguju nego sa demoktratsko izabranim predstavnicima ljudi, a i prodaja oruzja fanaticima im nije strana, ni podrzavanje apartheidnih sistema utemeljenih prakticki na genocidu. te za njih klimatske promjene ne postoje, jer im tako odgovara. Koga jos boli racku gdje ce mu unucad zivjeti i u kakvim uvijetima.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10075 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/01/2022 : 16:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@BeaGea

Nismo kolege, ali me oduvijek zanima povijest.

U nekom od postova si koliko se sjećam spomenuo da predaješ povijest.

Inače ako nekog zanima američka revolucija preporučujem za pogledati ovaj dokumentarac:

https://www.imdb.com/title/tt10098580/

i ovu seriju:

https://www.imdb.com/title/tt0472027/

Edited by - Peyo on 29/01/2022 16:49:14
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 29/01/2022 : 16:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Dobre preporuke Peyo!


quote:
Originally posted by Poli


Koga jos boli racku gdje ce mu unucad zivjeti i u kakvim uvijetima.



Svakog roditelja zdrave pameti.
Necu te ni pitati jel imas klince ili ne, ali se toplo nadam da ih nemas. I to je u redu, nisu svi za ulogu roditelja.

P. S. Nemam nikog na ignoru pa necu stavljati ni tebe, ali ovo je posljednji put da dozivljam/citam tvoje piskaranje.

Odoh dovrsiti Perramusa, sve sam rekel. Ustvari imam jos puno toga za reci ali na nekoj drugoj temi.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 29/01/2022 16:51:27
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37400 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 29/01/2022 : 16:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pa Murikance sigurno ne zanima, kao ni Kineze itd.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46586 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/01/2022 : 17:03:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Nije li Bush pobjedio sa manje glasova nego Gore, i nisu li tada zabranili prckati po tim njihovim naprednim nacinima provođenja volje ljudstva (pa i manipulacija), samo da bi nekoliko decenija kasnije njihov narancko pokusavao da ide mimo tog istog stroja jer on pak ne moze izgubiti i uvijek je u pravu?

A za jednu tako "demokratsku" zemlju se nesto previse mnogo i precesto uplecu u ostale zemlje i nadmecu im nekakve vojne hunte i diktatore, jer s njima ipak lakse razgovoraju i trguju nego sa demoktratsko izabranim predstavnicima ljudi, a i prodaja oruzja fanaticima im nije strana, ni podrzavanje apartheidnih sistema utemeljenih prakticki na genocidu. te za njih klimatske promjene ne postoje, jer im tako odgovara. Koga jos boli racku gdje ce mu unucad zivjeti i u kakvim uvijetima.






lajkan ovo i izivka poviše.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000