forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Izbacivac (Bouncer)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 07/11/2009 : 18:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message  Reply with Quote
Evo jos jedne male recenzije prve epizode serijala, Kainovo Oko


IZBACIVAČ (BOUNCER)
Piše – Alejandro Jodorowsky
Crta - Francois Boucq


Nije da Jodorowsky nije poznat po svom angažovanju na Western žanru ali ipak je većini ljubitelja stripova poznatiji kao kreator kultnih SF stripova kao što su Metabarons i Incal. Naravno ljubitelji filmova su opet upoznati sa njegovim radom na Western filmu El Topo. Teško je zaboraviti ovaj uvrnuti Western bilo kome ko ga je jednom video. To nas dovodi i do stripa Bouncer gde se Jodorowsky vraca Western miljeu nakon dugo vremena.

1)Kainovo Oko, je prva epizoda u western serijalu o jednorukom kafanskom izbacivaču zapošljenom u jednom od mnogobrojnih saluna Divljeg Zapada. Kao i u filmovima James Bonda ovde sledi dugi uvod, Jodorowsky nas drži u neizvesnosti čak se i poigrava sa nama time što nas sa glavnim likom serijala upoznaje tek na 35 strani stripa, puštajući nas da mislimo da će to biti neko drugi. Do tog trenutka nas je upoznao sa vođom odmetnika sa juga jednookim Kapetanom Raltonom koji zbog neračišćenih računa sa svojim starijim bratom Blejkom upada na njegovo imanje i ubija njega i njegovu ženu. I Blejkovim sinom Setom koji na sreću uspeva da preživi masakar a otac mu pred smrt poručuje da se javi Izbacivaču iz saluna Inferno u gradu Džuritaunu. Džuritaun je jedan jako „lep” gradić kako uskoro saznajemo, malo je veselijeg karaktera i šerif retko kada živi duže od mesec dana. Dvoboji su svakodnevni a u najgorem od svih saluna (Inferno - Pakao) radi naš jednoruki Izbacivač. Saznajemo da Izbacivač ima i 2 rođena brata i da su to – gle sudbine – upravo jednooki Kapetan Ralton i sada već pokojni Blejk koji je nekada važio za najbržeg revolveraša zapada pre nego što se okrenuo bogu. On prihvata svog bratanca i polako ga uči zanatu kako bi se zajedno osvetili bratu-stricu Raltonu. Saznajemo i kratku istoriju porodice i da su sva tri brata rođena kao vanbračna deca „najbolje kurve Divljeg Zapada” i da su pod njenim vođstvom opljačkali najveći najvredniji dijamant – Kainovo Oko. Ovde se Jodorowsky malo poigrao sa biblisjkom mitologijom i namerno je nazvao dijamant Kainovo Oko po biblisjkom liku Kainu jednom od dva Adamova sina koji je ubio svoga brata. Tako i ovaj dijamant prvo dovodi do obračuna između braće u kome Izbacivač gubi ruku a Ralton oko, dok Blejk pritisnut grižom savesti rešava da se posveti bogu. Njihova majka izvršava samoubistvo a pri čemu prethodno sakriva dijamant od svojih sinova.
17 godina kasnije....Ralton u pohodu na dijamant ubija svog brata što dovodi do već pomenutih događaja.
Jodorowsky je ovde iskoristio dva osnovna motiva u Wesetern žanru. Prvi je lov na blago, tj. Dijamant Kainovo oko a drugi je osveta i to međusobna osveta pripadnika jedne porodice. Ono što razlikuje ovaj western od gomile drugih jeste upravo onaj nihilizam koji provejava kroz ceo strip, da bi rezultirao finalem koje ne bi prošlo cenzuru u većini zemalja. Naime finale se tiče pronalaska dijamanta ali ne želim da vam otkrijem kakve to veze ima sa cenzurom i nihilizmom Jodorowskog jer da bi to saznali moraće te pročitati ovaj strip.
Nego da nastavimo sa stripom, ovo je pravi prljavi western Sergio Leonevskog tipa, western gde jednostavno možete osetiti stvarnu i moralnu prljavštinu divljeg zapada. Jodorowsky nije autor koji često piše westerne ali kada ih napiše onda budite sigurni da je to nešto čega će te se sećati dugo, tome doprinose neke „kritične scene“, kako bi ih ja nazvao, jedna je ona sa dijamantom, druga je kada Ralton ubija Blejka odsecanjem glave samo trenutak pre nego saznamo da mu je on rođeni brat. I da pomenem samo na kratko par scena iz druge knjige o kojoj ću napisati kasnije par redova: scena izvođenja ljudoždera na vešala i scena pred Izbacivačevo venčanje kada ga snaša napušta zbog...Ove scene vam ostaju urezane u sećanje dugo nakon što pročitate strip.
Verovali ili ne iako deluje mnogo ovo je tek površina priče o Izbacivaču i ja sam vam otkrio vrlo malo jer pravi događaji tek slede, ali to ćete saznati ako kupite i pročitate strip.

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod

Edited by - tiberije on 07/11/2009 21:37:34

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/11/2009 : 19:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast za ove osvrte. Fali ovakvih topica na forumu. Ako sam se i neckao oko bouncera, necu vise.
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 07/11/2009 : 23:44:19  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo!
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 08/11/2009 : 08:50:23  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
mislim das je prvi broj razprodan, mene je IZBACIVAČ oduševio, tako scenaristički kao i
crtaćki.Što nije ni čudno kad se vidi ko ga potpisuje.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

JefCostello
New Member



257 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 08/11/2009 : 09:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send JefCostello a Private Message  Reply with Quote
Zaista odličan strip, bravo za osvrt...
na sajmu su mi systemovci potvrdili da nisu odustali
od daljeg izlaženja, što znači da bi u neko dogledno vreme
od godinu/dve mogli da vidimo i treći integral sa 5. i 6.
albumom a onda i dalje (7. album se pojavio pre mesec dana)...

"Comics will be the culture of the year 3794"
Salvador Dali
Go to Top of Page

wildboar
New Member

292 Posts

Member since 29/10/2005

Posted - 08/11/2009 : 13:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wildboar a Private Message  Reply with Quote
Odlican strip i svaka cast sto je system svojevremeno obezbedio i dolazak crtaca koji je strpljivo potpisivao stripove i odgovarao na svakakva pitanja :)

Novak Djokovic - Prvi teniser na svetu !!!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 08/11/2009 : 17:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

Svaka cast za ove osvrte. Fali ovakvih topica na forumu. Ako sam se i neckao oko bouncera, necu vise.


pa pokusalo se nesto slicno,ali ljudi su lijeni da pisu:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34842&whichpage=5

Sto se tice Boeuncera.
Jedan od najboljih western serijala, ali daleko od toga da spada u vrh samih stripova. Zamjerke su:
-Zbrzana prica. Trrebalo je malo rastegnuti, ne mora sve ici u nekoliko stranica, pa traje koliko traje ali ispadne barem kako treba.
-Lose kadriranje. prenos emocija na crtez je po meni na nuli.
-Svi likovi, zene kao i muskarci imaju gotovo iste face.Ko ne vjeruje, ovo cudo na naslovnici je majka a ne Bouncer kako izgleda nekima na prvi pogled, on je iznad nje

Edited by - King Warrior on 08/11/2009 17:17:59
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 14/11/2009 : 05:33:04  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Mord

Svaka cast za ove osvrte. Fali ovakvih topica na forumu. Ako sam se i neckao oko bouncera, necu vise.


pa pokusalo se nesto slicno,ali ljudi su lijeni da pisu:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34842&whichpage=5

Sto se tice Boeuncera.
Jedan od najboljih western serijala, ali daleko od toga da spada u vrh samih stripova. Zamjerke su:
-Zbrzana prica. Trrebalo je malo rastegnuti, ne mora sve ici u nekoliko stranica, pa traje koliko traje ali ispadne barem kako treba.
-Lose kadriranje. prenos emocija na crtez je po meni na nuli.
-Svi likovi, zene kao i muskarci imaju gotovo iste face.Ko ne vjeruje, ovo cudo na naslovnici je majka a ne Bouncer kako izgleda nekima na prvi pogled, on je iznad nje



- Sto se price tice istina je da je ima i previse dogadjaja u jednom stripu za nas koji smo navikli da citamo stripove Bonelija u kome Teks i Kit Karson razmenjuju glupave fraze na jedno 25% stripa (Stara Devo, Krompirici, Pivo...), dalje na drugih 25% stripa imamo Teksa kako se svadja i potom bije sa nekim beznacajnim kaubojom (To je nesto sto sam video 200 puta i interesuje me isto toliko, koliko me intereuje molekularna biologoja). S druge strane tu je i Zagor kod koga Boseli i Buratini bez ikakvih problema napisu 4-5 nastavka stripa o pricama kao sto su one sa profesorom Rihterom (New Orleans/Poslednja Tula - Istina je da vam ja mogu ono prepricati u pet slova Sra.e.
Prema tome, istina je da ima vise sadrzaja u prve 3 strane Bouncera nego u 300 strana ovih stripova.

- Kada je rec o kadriranju tu se ne slazem, mislim da je odlicno jer i sada nakon 20 dana imam u glavi bar 10 scena iz stripa.

- Ne bas, ali ima malo istine. Istina je i da je Ferri nacrtao ukupno 1 zenski li i ukupno 7 muskih likova. A nacratao je 200 Zagorovih stripova. Zakljuak je da 90% crtaca ima isti problem i malo je onih koji su u stanju da postignu veliku izrazajnost u crtanju likova.
Predlazem Road to Pediton i Richard Piers Rayner-a kao primer crtaca koji je nacrtao u jednom stripu vise razlictih likova nego svi Boneli crtaci u svojoj karijeri.

Sve u svemu Zacin C:):)

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod
Go to Top of Page

Obelix
Average Member



Serbia
537 Posts

Member since 06/04/2009

Posted - 14/11/2009 : 11:11:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Obelix a Private Message  Reply with Quote
Izbacivac stvarno nije los strip. Samo to nije system koliko ja vidim?

Teorije nam pomazu da podnesemo nepoznavanje cinjenica
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 14/11/2009 : 12:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
vidi majku mu, Bouncer lici na svoju majku...kakve li greske i neinventivnosti crtaca...ko je jos video nekoga da lici na majku ili oca

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/11/2009 : 14:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karven

vidi majku mu, Bouncer lici na svoju majku...kakve li greske i neinventivnosti crtaca...ko je jos video nekoga da lici na majku ili oca



problem pocinje onda ako majka,komsija,20 nepoznatih ljudi u salunu, 10 slucajnih prolaznika,4 kompletna indijanska plemena i 9 Kineza izgledaju kao Bouncer.
Go to Top of Page

Obelix
Average Member



Serbia
537 Posts

Member since 06/04/2009

Posted - 14/11/2009 : 15:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Obelix a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karven

vidi majku mu, Bouncer lici na svoju majku...kakve li greske i neinventivnosti crtaca...ko je jos video nekoga da lici na majku ili oca




Neverovatno, ko je jos video da deca lice na roditelje, ccc


Teorije nam pomazu da podnesemo nepoznavanje cinjenica
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 14/11/2009 : 22:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by karven

vidi majku mu, Bouncer lici na svoju majku...kakve li greske i neinventivnosti crtaca...ko je jos video nekoga da lici na majku ili oca



problem pocinje onda ako majka,komsija,20 nepoznatih ljudi u salunu, 10 slucajnih prolaznika,4 kompletna indijanska plemena i 9 Kineza izgledaju kao Bouncer.



pa niko nije rekao da nije bila promiskuitetna

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 16/11/2009 : 13:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
I ja sam fan Izbacivača.Ne toliko zbog neke njegove ekstra-kvalitete(koju objektivno nema) već što odudara od uobičajenih westerna kod nas a la Blueberry,Comanche,Tex itd.Svojom brutalnošću i scenama koje dižu kose na glavi bliži je američkim serijalima JOnah Hex i Loveless, s tim da je Jodorowski bolesniji od Palmiottija/Graya te Azarella zajedno.Najviše od svega me dirnula scena sa psima te način na koji je Bouncerova majka sakrila Kainovo oko.Bolesno.
Crtež mi je drag,ne čudi što je Boucq jedan od kandidata da zamjeni Girauda na Blueberryju (samo govorkanja,naravno)
Nadam se samo da će System produžiti sa ovim serijalom jer izbacili su dvije knjige dosta brzo a sad već par godina ništa.

Samo da se još osvrnem na post King Warriora(btw - odličan,kritički post,malo je takvih na forumu)

quote:
Originally posted by King Warrior

-Zbrzana prica. Trrebalo je malo rastegnuti, ne mora sve ici u nekoliko stranica, pa traje koliko traje ali ispadne barem kako treba.
-Lose kadriranje. prenos emocija na crtez je po meni na nuli.
-Svi likovi, zene kao i muskarci imaju gotovo iste face.Ko ne vjeruje, ovo cudo na naslovnici je majka a ne Bouncer kako izgleda nekima na prvi pogled, on je iznad nje



1.slažem se;-).Priča je generalno tanka i na trenutke mi se čini kao da je ovaj serijal samo ispušni ventil za JOdorowskog,da malo pokaže kakvu (bolesnu) maštu ima.
2,ne slažem se;-).Ima par scena koje su zakon (npr. kad psi pojedu onog Škota itd.),i kad je neka pucnjava to je također dobro odrađeno.
3.Slažem se djelomično - svi likovi izgledaju nekako jednako,ali to je boljka mnogih crtača (npr. Hermann,Vance,Joe Kubert,Romita itd.)

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Tornadomaster
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2470 Posts

Member since 01/08/2009

Posted - 19/12/2011 : 21:22:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tornadomaster's Homepage  Send Tornadomaster a Private Message  Reply with Quote
Odličan serijal, prezadovoljan sam. Vjerovatno najbolji strip koji sam čitao u zadnjih godinu dana. Hvala za informacije sa početka - znači ima se materijala za još najmanje 1 integral

Pici dalje Dilan Dože, da te braca na police slože.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2300 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 19/12/2011 : 22:23:50  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tornadomaster

Odličan serijal, prezadovoljan sam. Vjerovatno najbolji strip koji sam čitao u zadnjih godinu dana. Hvala za informacije sa početka - znači ima se materijala za još najmanje 1 integral



Ima se materijala,ali ne nadaj se previse...izdavac je resio da ne izdaje vise HC naslove,ukljucujuci tu i Bouncera...ne,lazem,rekli su:bice jednom,ali to ti je kao u onoj narodnoj:ne lipsi magare do zelene trave...fck...a meni su te dve njihove knjige nesto najbolje sto su do sada odradili...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 20/12/2011 : 11:31:08  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
I meni a ispada da je najmanje komercijalan
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2300 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 20/12/2011 : 14:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks

I meni a ispada da je najmanje komercijalan

Mogao bih da se kladim sa bilo kim da bi neki drugi izdavaci,bilo srpski ili hrvatski,prodali najmanje pet puta vise knjiga Bouncera,nego tih nekih pedesetak,koliko je predstavnik izdavaca zvanicno pominjao...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 21/12/2011 : 23:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
ja sam kupio ovo nedavno ali nikad citao Bouncera nisam i ne znam kako ide hronoloski..jrli ovo pocetak ili kraj albumaa?
http://www.humanoids.com/album/254
Go to Top of Page

panda
New Member



Serbia
228 Posts

Member since 30/10/2011

Posted - 22/12/2011 : 12:13:17  Show Profile Show Extended Profile  Send panda a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raymond

ja sam kupio ovo nedavno ali nikad citao Bouncera nisam i ne znam kako ide hronoloski..jrli ovo pocetak ili kraj albumaa?
http://www.humanoids.com/album/254



po broju strana i tablama na dnu bih rekao da ovo sadrzi 3,4 i 5 album.
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 22/12/2011 : 15:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
hvala panda. Crtez mi se ne svidja iako je dobar, mozda mi slici previse kao kopija mebiusa? kolor je slab nekako pokriju cijelu stranicu jednom bojom i malo poprskaju tu i tamo druge boje..face nekako slicna ali to je isto i kod puno drugih crtaca..ali utisak tek onda kad procitam jednog dana..nekako mi se ne cita zbog crteza (uzeo sam strip da popunim neku svotu iz online ducana za badahava slanje postom)...
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 23/12/2011 : 08:44:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raymond

hvala panda. Crtez mi se ne svidja iako je dobar, mozda mi slici previse kao kopija mebiusa? kolor je slab nekako pokriju cijelu stranicu jednom bojom i malo poprskaju tu i tamo druge boje..face nekako slicna ali to je isto i kod puno drugih crtaca..ali utisak tek onda kad procitam jednog dana..nekako mi se ne cita zbog crteza (uzeo sam strip da popunim neku svotu iz online ducana za badahava slanje postom)...



Ako ti se i nakon čitanja ne bude sviđao, samo ga forvardaj meni!

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 27/12/2011 : 21:44:30  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message  Reply with Quote
http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=9137
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 30/12/2011 : 20:55:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
Evo ja baš danas pročitao ovaj prvi pod naslovom: Kainovo oko.
Nije loše, dobar western, crtež mi je ok... nastavljam sa čitanjem dalje slijedi Zmijska pravda...


Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/02/2012 : 13:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
pročitao obe knjige i stvarno dobar strip. radnja na momente zbrzana ali ne smeta toliko. vidim da nemaju namjeru izdavati dalje knjige, šteta - di baš na nastavlja se prekinut

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 04/02/2012 : 13:35:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

[quote]Originally posted by karven

vidi majku mu, Bouncer lici na svoju majku...kakve li greske i neinventivnosti crtaca...ko je jos video nekoga da lici na majku ili oca



problem pocinje onda ako majka,komsija,20 nepoznatih ljudi u salunu, 10 slucajnih prolaznika,4 kompletna indijanska plemena i 9 Kineza izgledaju kao Bouncer.
[/quote

warrior opet mrsis muda... pa zamisli samo da je pao jedan dugogodisnji incest u celom podrucju i sve ce ti biti jasno ... svi lice na glavnog baju... kako je u svici... jel pao sneg...

sangue navajo
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000