forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Lucifer, Vertigo
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

storyteller
Starting Member

1 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 27/12/2009 : 05:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send storyteller a Private Message  Reply with Quote
Posto sam nov na forumu a nisam pregledao stare teme, izvinjavam se ako je vec bilo razgovora o ovom stripu
"Vertigo" edicija je puna bisera koji su doveli do toga da je smestim odmah do "Dilan Doga" na mojoj top-listi. Uglavnom mi se dopadaju stripovi koji se bave dark, okultnim ili psiholoskim temama sa postmodernom notom. "Dilan dog" je tu verovatno sampion, ali kad sam poceo da citam "sandman"-a, shvatio sam da je moguce obradjivati slicne teme u stripu na prilicno razlicit nacin i da to postigne izuzetan efekat. Posto sam procitao svih 75 epizoda sendmena na engleskom, odusevio sam se kad sam video da je "beli put" poceo da ga prevodi. Naravno, tu je i "hellblazer", ali kod njega je (u prvih stotinak epizoda koje sam procitao) kvalitet promenljiv, dok je "sendmen" u svakoj epizodi sve zrelija i kompleksnija prica.
Jedan od likova koji je doziveo debi u "preludijumima i nokturnima" na nacin koji me nije preterano odusevio, ali je u "sezoni izmaglica" dobio novu dimenziju, je i Lucifer, koji je zatim u vertigo ediciji dobio sopstvenu seriju. Pisac serijala je Mike Carey, koji je potpisao i odredjen broj epizoda "hellblazer"-a koje nisam procitao kao i jos nekoliko izdanja iz "vertigo" edicije. "Lucifer" je kao i "sandman" isprican u 75 epizoda koje su kasnije sakupljene u 11 grafickih novela, i poenta ovog posta je da vas zainteresujem za taj serijal :) Ovo sto cu pisati u nastavku je moj dozivljaj tako da ne preporucujem da ga posmatrate kao previse objektivnu kritiku :)

Price su manje "difuzne" od onih u "sandman"-u, sto znaci da ce citaocima koji najvise uzivaju u nekonzistentnijim momentima avantura svevremenih, 'lucifer" mozda delovati prilicno "linearno", ali to je samo po formi tako. Sadrzina je krcata filozofskim idejama i posebno ce biti zanimljiva onima koji su zainteresovani za filozofiju religije, i temu odnosa slobodne volje i determinisanosti, kao i uloge "zla" u poretku stvari. Sam lik Lucifera je odlicno kreiran, sa mnogo nijansi, bez krutosti i stereotipizacije, kao i bez kopiranja karakteristika likova iz drugih serijala. Za razliku od sendmena kod koga svaka novela moze da se cita kao posebna celina (iako postoji nit "obuhvatnije" price koja se provlaci), serijal "Lucifer" je u osnovi jedna prica. Likovi su odlicno razradjeni i malo je epizodnih uloga koje ne dobijaju dalje razradjivanje u serijalu. Epizode koje funkcionisu kao price unutar price, ili kao digresije, su izuzetno zanimljivo uradjene. Onima koji vole inteligentne price sa metafizickim sadrzajem, od srca preporucujem ovaj serijal, i mislim da bi bilo fantasticno ako bi "beli put" i njega objavio na srpskom jeziku :)

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 28/12/2009 : 02:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message  Reply with Quote
jes, lucifer
več se neko vreme spremam na taj poduhvat
zasada mi fali jedan trejd, ali prijatelj, koji ga hvali do besvesti, če mi ga pozajmiti
sada ga doduše još neču čitat, jer iščitavam kompletnog hellblazera
ali skoro...

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 29/12/2009 : 12:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Dobar je Lucifer, nema dileme, gori od Helblejzera, Pričera i Sendmena, bolji recimo od Transmetropolitena i otprilike mi je u ravni sa Y - the last man i 100 metaka. Otprilike...

...

Edited by - vope on 29/12/2009 12:12:06
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000