forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Fušeri, zanatlije, umjetnici
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 15/03/2010 : 09:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Elem, primjetio sam da se neki autori spominju kao zanatlije (čini mi se negativan kontekst). Volio bih saznati šta se konkretno misli pod tim "zanatlije" i koji su autori za vas zanatlije. Također, koje su ostale kategorije osim zanatlije (bolje, gore?) i koji su onda to.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 15/03/2010 11:32:37

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 15/03/2010 : 09:48:02  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message  Reply with Quote
Valjda taj termin izdvaja autore koji će za novac nacrtati što god, za razliku od onih koji rade stripove za svoj gušt. To je u rangu onoga kad ja gledam neki film s eksplozijama, u kojem glumi npr.Sam Shepard, pa me žena pita "što mu bi da glumi u tom filmu?".

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/03/2010 : 10:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Zanatlija, meni barem, označava autora koji sve radi po JUSu, za scenariste - koji pogađaju svaki story beat (uvod, akcija, subplot, jurnjava, akcija, otvboreni kraj za jednu tipičnu USA svesku). I ništa više od toga. Zna šta radi, radi to po svim standardima, i rezultat je okej... ali ništa više od toga. MOžda ima par narativnih trikova koje koristi, i koristi ih dobro, ali rezultat nije neki. I autor I NE ŽELI da rezultat bude neki. Napisao je još jednu svesku, dosta je. Ko amera bi Chuck Dixon bio dobar primer toga, njegovim pričama tehnički ništa ne fali, samo su sve manje-više na isti kalup i posle 20 godina, dosadnjikave su. U Boneliju, Medda je još bolji primer. Zna da pripoveda. Ima dobre narativne trikove. Par tema kojima se površno bavi. Sklapa solidne epizode. Ali uporedite Meddino bavljenje društvenim klasama u recimo, "Predodređenim žrtvama", i Moralesovo u bilo kojoj epizodi Martija. Medda nikada ne promašuje, uvek je na istoj liniji kvaliteta. Morales ponekad promaši, ali zato kada pogodi, u pitanju je remek delo (videti "Ameliju Erhart" koja izlazi za koji dan u izdanju VČ). Mike Carey isto nije loš primer zanatlije.

Zanatlija ne mora da ima negativnu konotaciju, jer postoje i dobre i loše zanatlije (Medda kao primer dobrog, Dixon kao primer lošeg), ali od njega nikada ne treba očekivati remek dela.

Bar ja tako gledam na stvari.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

zlikovski
Senior Member



Croatia
1090 Posts

Member since 21/03/2008

Posted - 15/03/2010 : 10:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zlikovski a Private Message  Reply with Quote
1. fušer/amater/netalentiran/loš
2. zanatlija
3. umjetnik

po meni su ova tri stupnja razvoja s tim da mnogi ostanu na prvom stupnju, neki prijeđu na drugi, a rijetki dosegnu teći

Grad - to ste vi.
Go to Top of Page

Rock.Bob Rock
Senior Member



Croatia
1146 Posts

Member since 25/03/2009

Posted - 15/03/2010 : 11:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Rock.Bob Rock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlikovski

1. fušer/amater/netalentiran/loš
2. zanatlija
3. umjetnik

po meni su ova tri stupnja razvoja s tim da mnogi ostanu na prvom stupnju, neki prijeđu na drugi, a rijetki dosegnu teći



Zašto bi amater morao biti jednako kao i loš?

.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 15/03/2010 : 11:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Moore, Miller, Gaiman ne spadaju u zanatlije već u umjetnike?
A Jeph Loeb, Geoff Johns, Brian Michael Bendis bi mogli spadati u zanatlije?
Gdje bi svrstali ove: Grant Morisson, Todd McFarlane, Robert Kirkman, Mike Mignolla, Jeff Smith, Warren Ellis, Mark Waid, Garth Ennis, Greg Pak.
Fušeri ne vjerujem da su... Zanatlije ili umjetnici ili je negdje tanka linija razdvajanja.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1971 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 15/03/2010 : 12:15:43  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rock.Bob Rock

Zašto bi amater morao biti jednako kao i loš?




pa, ne mora značiti da je automatski loš, samo da iz raznih razloga nije (još) dovoljno dobar da pređe u kategoriju iznad.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

Rock.Bob Rock
Senior Member



Croatia
1146 Posts

Member since 25/03/2009

Posted - 15/03/2010 : 12:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Rock.Bob Rock a Private Message  Reply with Quote
Što uopće definira umjetnika?

.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/03/2010 : 12:28:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Želja da se nešto iskaže kroz delo, ili da se na neki unapredi medij u kome se pripovedanje vrši. Po mogućstvu, i uspeh u toj želji.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/03/2010 : 12:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlikovski

1. fušer/amater/netalentiran/loš
2. zanatlija
3. umjetnik



Mala ispravka: fušer je alternativni smjer nakon zanatlije: ako se razvija ode u umjetnike, a ako stagnira ode u fussere.

"Netalentiran" i "Loš" su isto relativno krive definicije, jer su subjektivne.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

zlikovski
Senior Member



Croatia
1090 Posts

Member since 21/03/2008

Posted - 15/03/2010 : 15:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zlikovski a Private Message  Reply with Quote
@ mcn - subjektivne kategorije su i zanatlija i umjetnik. o ovom s fušerima se djelomično slažem, iako možemo gledati fušera i kao alternativni smjer od perspektivnog početnika - ako se razvija ode u zanatliju i u umjentnika, a ako ne, ostaje u prvoj skupini - nešto kao Samir u Dinamu :)
@ djole - nebih rekao "Po mogućstvu, i uspeh u toj želji.", nego i obavezno uspjeh u toj želji. naravno postoji teza kako smo svi mi umjetnici (bitno je samo pokušati se umjetnički israziti), ali ja ne batalim takve umjetnike niti takav pogled na umjetnost. po meni, umjetnik je nadogradnja zanatliji, tj. ako djelo nije kvalitetno nikakav osobni touch ili želja za iskazivanjem "nečeg" ne pomažu da to postane umjetnost.

mislim kako je jedan lik iz romana Agatha Christie rekao "imao je veliku viziji, ali premalo talenta da je iskaže" - to su za mene diletanti, a ne umjetnici.

Grad - to ste vi.
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 15/03/2010 : 18:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Moore, Miller, Gaiman ne spadaju u zanatlije već u umjetnike?
A Jeph Loeb, Geoff Johns, Brian Michael Bendis bi mogli spadati u zanatlije?
Gdje bi svrstali ove: Grant Morisson, Todd McFarlane, Robert Kirkman, Mike Mignolla, Jeff Smith,
Warren Ellis
, Mark Waid, Garth Ennis, Greg Pak.
Fušeri ne vjerujem da su... Zanatlije ili umjetnici ili je negdje tanka linija razdvajanja.



Na pusto ostrvo sa dovoljno hrane i pica, ali bez olovke i papira.

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/03/2010 : 19:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
> iako možemo gledati fušera i kao alternativni smjer od perspektivnog početnika

OK, iako je meni fusser onaj koji umije, ali mu se ne da truditi.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 15/03/2010 : 20:10:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Fušer: lijeni znalac
Zanatlija: nit prdi nit smrdi.
Umetnik: umeče.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/03/2010 : 22:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlikovski

@ djole - nebih rekao "Po mogućstvu, i uspeh u toj želji.", nego i obavezno uspjeh u toj želji. naravno postoji teza kako smo svi mi umjetnici (bitno je samo pokušati se umjetnički israziti), ali ja ne batalim takve umjetnike niti takav pogled na umjetnost. po meni, umjetnik je nadogradnja zanatliji, tj. ako djelo nije kvalitetno nikakav osobni touch ili želja za iskazivanjem "nečeg" ne pomažu da to postane umjetnost.

mislim kako je jedan lik iz romana Agatha Christie rekao "imao je veliku viziji, ali premalo talenta da je iskaže" - to su za mene diletanti, a ne umjetnici.




To za uspeh sam more or less sarkastično ubacio. Jer uspeh je relativna stvar - mnogi ljudi, ogromna većina, smatraju da Grant Morrison nije uspeo ništa da kaže sa "Final Crisis", ali ja spadam u manjinu koja se s tim ne slaže. Nije to rekao najbolje što je moglo, ni najbolje što je on mogao - ali je uspeo da kaže. A na Newsarami bi me sad proglasili za morisonskog fanatika i ispljuvali. Ali ne i na Barbelithu.

I ko je tu u pravu?

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/03/2010 : 23:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Mozzemo te i ovdje ispljuvati. Ali samo ako ne moram prvo ccitati FC.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 15/03/2010 : 23:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Moraš. :P

Ili makar FC: Superman beyond, mislim da će ti se on iole dopasti.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 15/03/2010 : 23:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
ako te počnju pljuvat ja ti držim kišobran. barem za morrisona

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 16/03/2010 : 01:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Elem, primjetio sam da se neki autori spominju kao zanatlije (čini mi se negativan kontekst). Volio bih saznati šta se konkretno misli pod tim "zanatlije" i koji su autori za vas zanatlije. Također, koje su ostale kategorije osim zanatlije (bolje, gore?) i koji su onda to.



Ne bi trebalo pojam zanatlija koristiti samo za strip crtaće, možemo proširiti dijapazon i na likovne umjetnike, jer i tamo ima dosta dobrih zanatlija. Dakle, pod zanatlijom podrazumijevamo autora koji savršeno zna svoj posao, ali ga radi više iz komercijalnih razloga. Kad je strip u pitanju, to su npr. Bonelijevi autori, od naših npr. Julio Radilović. I to su vrijedni ljudi, pravi profesionalci, nekad i zbog ograničenja (Boneli), a nekad zbog nedovoljnog talenta ne mogu nikad dogurati do statusa umjetnika među strip crtačima. Pa ipak, Jules je napravio pravo malo remek djelo sa svojim stripom Baća izviđać.
Pravi umjetnik, među strip crtačima bio je Maurović i Walter Noegebauer (a i brat mu je sjajan scenarista), Žarko Beker je bio na granici da postane umjetnik stripa (Zaviša je maestralan strip, posebno 3. i 4. epizoda), na vrhuncu svoje kreativne snage ostavio je strip na duže vrijeme (mada za mene lično, najdraži naš autor), od svjetskih autora spomenuću samo Frazzetu i Toppia kao prave umjetnike.

Treću kategoriju ne bih posebno ni komentirao, u životu na svim poljima djelatnosti bilo je i biće fušera.

Na kraju samo još jedan primjer u liku Mersada Berebera, čovjek je za sve veliki umjetnik, a u stvarnosti savršeni zanatlija. Jedina prava likovna djela je ostvario u tehnici grafike.

Rezime, u kontekstu zanatlije ne treba nikad sa omalovažavanjem spominjati imena strip crtača

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Rogan
New Member



Serbia
297 Posts

Member since 12/04/2005

Posted - 16/03/2010 : 07:46:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Rogan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sloppy

ako te počnju pljuvat ja ti držim kišobran. barem za morrisona



Jedan kishobran i od mene. Supermenov izbor nadgrobnog natpisa me je kupio, kao i nesuptilni ali sjajni muzikalni(anti)klimaks prilichno uneven Final Crisis-a....


Dodushe, iako sam veliki fan Morisona, Batman & Robin i ove 2 objavljene epizode Joe The Barbarian me nisu preterano dotakli. Nadam se da che se to uskoro promeniti.

"There is no Devil, it's just God when he's drunk"

-- Tom Waits
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 16/03/2010 : 10:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Meni su B&R zabavni, Ništa posebno, ali prototip onoga što mejnstrim superherojska sveska treba da bude.

JTBa čekam u papiru.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000