forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija - cpt. SINISA ft. cnt. NERA (WTF!?)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 72

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 29/05/2010 : 16:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Bluberi je levak???



ma ceo crtez je vrisht, nacrtao sam ha u dva poteza i kad sam kasnije uzeo da analiziram ukapirao sam da ovakvu zvezdu ne bi mogla da izvede ni Nadja Komaneci a kamoli Bluberi

Nego, kad vec neko nicim opravdano pomenu ovog Jakova-Rodjenog na moru, mozes li da nam ukratko objasnis kadriranje cetvrte strane koja je vec ranije izlozena na ovom forumu.
Bez namere da sad nesto pametujem, nekako sam je doziveo kao suvise staticnu. Prvi kadar bi trebalo da bude nesto u stilu: krenula njih dvojica da se sretnu sa svojom sudbinom a ispade kao: krenula njih dvojica u grad da kupe namirnice. Zatim ona cetiri poslednja kadra izvedena iz istog ugla i plana pa cak je i onaj RAA koji bi trebao da bude nekako kulminativan, izveden kao svaki drugi nebitan kadar.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 18:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote


Posledica mog nesnalazenja sa NAMEROM i NAMENOM stripa. Ideja JS je jednostavna pricica sa jednostavnim crtezom. Onda sam se, profesionalno skroz deformisan, pogubio na drugoj tabli i uradio tipican francuski panel. Na trecoj strani sam se malo smirio, a na cetvrtoj pokusao da odem u vode Bonelija i zavrsio ni tamo ni ovamo. Koliko god da sam se trudio da osljarim ala Prat, stalno sam nesto briskao i dodavao...
Neke stvari su jednostavno u krvi i tesko je zaustaviti se.

Edited by - cat claw on 29/05/2010 18:59:35
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 19:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Hm... Poslednja cetiri kadra nisu iz istog ugla nego je nekorektno kretanje kamere napred-nazad. RAAAA je trebalo crtati iz vizure iza indijanca koji skace, a scenu ucene tako da je Jack iz anfasa. Tako bi se dobio prirodan pun krug.
Sad, meni je osecaj govorio da secnem kameru. Benefit je jaca scena skakanja - direktno na citaoca. Jos uvek mi se cini da je to bolje resenje, narocito zajedno sa izvlacenjem unazad u sedmom kadru i pripremom scene za rasplet na petoj strani.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 19:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
...nego šta je to cat'n'nindža? ima l' veze sa nindža kornjačama, a, a? to ću vam crtam za dž. ....

MCN, vidju li ti ovo? HVATAJ GA!!!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/05/2010 : 20:30:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mlLandj3

quote:
Originally posted by cat claw

Daklem, idemo na nesto jednostavno:
akcija: Derdevil protiv Bluberija
scena: Derdevil u skoku izbegava metak kojim ga porucnik gadja.



he,he, ja sam trenutno malo podalje od civilizacije i normalnih uslova rada ali ovakav izazov nisam mogao da propustim pa makar uz pomoc stapa i kanapa. Kad se vratim kuci bice i prava stvar




očešao mu je dlake na mudima s ovim metkom
A Daredevil ima facu koja govori:"Mamicu mu, očešo mi je dlake na mudima s ovim metkom"

Ontopic: momci, ja ne znam ni čiča glišu nacrtat tak da nema ništ pametno postati, ali stvarno uživam u vašim majstorijama. Thums up!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 29/05/2010 : 22:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Hm... Poslednja cetiri kadra nisu iz istog ugla nego je nekorektno kretanje kamere napred-nazad. RAAAA je trebalo crtati iz vizure iza indijanca koji skace, a scenu ucene tako da je Jack iz anfasa. Tako bi se dobio prirodan pun krug.
Sad, meni je osecaj govorio da secnem kameru. Benefit je jaca scena skakanja - direktno na citaoca. Jos uvek mi se cini da je to bolje resenje, narocito zajedno sa izvlacenjem unazad u sedmom kadru i pripremom scene za rasplet na petoj strani.



pa jeste, ali zar ne bi takav skok recimo trebalo prikazati iz donjeg rakursa, cisto radi dinamike. Takodje, postavlja se psiholosko pitanje-prema kome treba izgraditi naklonost citalaca-prema indijancu ili serifu. Serif, bez obzira na to sto je u didaskalijama prikazan kao simpatican cikica, nikako nije cvecka dok je indijanac u stvari tu neko koga treba da zavolimo. Skok sa indijancem spreda je stavio serifa tj citaoca u ulogu zrtve a to nismo zeleli, zar ne?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 22:30:39  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Mozda smo i zeleli? Naime, trebalo je stvoriti utisak da je indijanac postao neprijatelj da se tek na kraju ispostavi da je rezirano.
Striktni donji rakurs ne bi odgovarao jer je onda to MTV menjanje ugla u odnosu na sledecu sliku. U tom slucaju bi sedma slika morala biti obicna.

Edited by - cat claw on 29/05/2010 22:31:38
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/05/2010 : 22:38:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
A onda izgleda kako je na petoj strani crtaču sve dosadilo i zbrzao je samo da što prije dođe do kraja. A što se sve događa na toj petoj stranici? Jack ubije prijatelja i onda to još treba objasniti prijateljevu sinu. Pipkavo. No, prvo da se ogradim da sam ja teški amater i da nikad nisam proučavao teoriju kadriranja i kamere u stripu i da ću možda izvaliti hrpu gluposti. Ispričavam se i ako ću malo zvučati grubo u donjim komentarima.

Prvi kadar treba trajati neko vrijeme. Stvar je riješena sa tri ponavljanja istog captiona, no tako su pozicionirani da pogled ni ne pređe na desni dio kadra nego ide dole na drugi kadar. Da stvar bude gora zadnji boldani Caption je prije podkadra s Jackovim pogledom pa je nejasno čemu taj podkadar i što znači kad već sam boldani Caption sugerira trenutak odluke. Stvar pogoršava i to što je taj podkadar zbog šerifovog koljena u drugom planu pa po nekoj logici ide prije cijelog velikog kadra. Malo zbunjujuće. Po meni bi bilo efektnije ostaviti veliku bijelu prazninu između Jacka i indijanca, gurnuti podkadrove s pogledima dolje tako da je indijančev pogled pod indijncem, a jackov prema sredini, možda da prelazi preko linije kadra i onda ispod Jackova pogleda jedan Caption odluke.
Drugi kadar s pucnjem je iz meni nejasnog razloga krupni plan na Jacka. Kao da je crtač rekao: Idem sad nacrtati Jacka kako puca. Kako već imamo krupne kadrove na Jackov pogled više nema potrebe zuriti u njegovu facu nego mi se čini da bi bilo pristojnije udaljiti kameru i nacrtati sitnije figure i ostaviti Jacku jedan intimni trenutak jer mu onda u trećem kadru možemo prići iz žablje perspektive i možda zaviriti pod šešir u taj spušteni pogled da se dobije naglasak. Onom liku što viče na mrtvog indijanca nikako nije mjesto toliko blizu centra trećeg kadra već bi ga bolje bilo baciti do desnog ruba.
I onda jedan od trenutaka koji svi očekuju vidjeti. Jack treba reći sinu da mu je otac mrtav i svi se pitaju hoće li mu Jack moći pogledati u oči i što nam crtač nacrta? Kuću! A onda još gore. Dječak uopće ne gleda u Jacka dok ga sluša jer nam linija na oblačiću sugerira da glas dolazi sa strane. Ta dva kadra izgledaju bolje uz tekst: Večera je na stolu, dođi večerati.

Sad bih se vratio nakratko na prvu stranicu. Što me je najviše dojmilo? Savršen prijelaz između tri zadnja kadra. I to tako da na predzadnji kadar uđeš s desna i onda pogled pređe sa Jacka na jahače i taman da pogled ne odleti previše na lijevo kadar je odrezan i kao da nakon stanke šerif izgovori „Dobro Jack...“ i onda pogled ide dolje po tekstu i taman da ćeš pogledom skrenuti desno kad krajičkom oka uhvatiš tu tamnu Jackovu glavu koja se ocrtava na bijeloj pozadini. Uf, dosta seruckanja, još ću ispast neki čudak.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 23:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote


Zapazanja su ti ok, Dupli. Sad, dosta onoga sto ti se ne svidja je nastalo zbog upisivaca teksta koji nije postovao mesta koja sam odredio - mozes uporediti.
Sitnija slova ka sve krupnijim sugerisu odzvanjanje u glavi i to menja vaznost indijanca i serifa na desnoj strani. Direktna radnja su oci u oci, a trenutak odluke je spojen sastavljanjem velikog teksta sa Sibornovim ocima sto je upisivac, misleci da nije vazno, razdvojio.

Prebacivanje zadnjeg oblacica na poslednju sliku je skroz unistilo vreme koje je proteklo od Jackovog saopstenja do izlaska klinca da tuguje na stepenistu.

Scena u kojoj Jack saopstava klincu sta se zbilo sa njegovim ocem i gledanje klincu u oci mi se ucinila previse gruba. I pomalo neprirodna u slucaju da Jack ne trepne. Ja licno ne bih gledao klincu u oci i rekao mu da sam mu ukokao caleta. Zato sam upotrebio ovo solomonsko resenje da svako, shodno svojim osecajima, zamisli sta je u kuci.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/05/2010 : 23:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
I niko nije primetio Teksa i Karsona?
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 29/05/2010 : 23:38:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Mozda smo i zeleli? Naime, trebalo je stvoriti utisak da je indijanac postao neprijatelj da se tek na kraju ispostavi da je rezirano.
Striktni donji rakurs ne bi odgovarao jer je onda to MTV menjanje ugla u odnosu na sledecu sliku. U tom slucaju bi sedma slika morala biti obicna.


damn, ti dobro crtas westerne..imal sta da ne umijes da crtas dobro..inace, crtas na A3 ili vecem papiru..
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 29/05/2010 : 23:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote


Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 00:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]Originally posted by Raymond
damn, ti dobro crtas westerne..imal sta da ne umijes da crtas dobro..inace, crtas na A3 ili vecem papiru..



Crtam na cetvrtini hamer papira, to je valjda 35cm sa 50 cm, dakle nesto vece od A3 - taman da se iznerviram kad moram da skeniram tablu iz dva puta.
Neskromno cu konstatovati da dobar gitarista moze sve da svira. Razlika je samo u zadovoljstvu.
Go to Top of Page

Lundvalnaden
Starting Member

89 Posts

Member since 18/04/2010

Posted - 30/05/2010 : 01:52:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Lundvalnaden a Private Message  Reply with Quote
razlika je u samozadovoljstvu
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 30/05/2010 : 04:32:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote


mcn
- koji i dalje ne može spavati

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 08:41:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Pa, ako ti insomnia uzrokuje ovakve napade dobrih crteza, treba te kljukati kafom 24 sata dnevno
Jedino si Colt Walker malo fulao.

Edited by - cat claw on 30/05/2010 08:42:07
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 11:22:22  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote

Edited by - cat claw on 30/05/2010 11:26:54
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9587 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 30/05/2010 : 11:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 30/05/2010 : 14:43:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@Cat Claw - Slažem se da je tabla puno bolja i logičnija s popravljenim oblačićima.
Hammer bi to mogao popraviti za albumsku verziju. :)
Zaboravio sam komentirati i vizualnu nelogičnost da balončići trećeg kadra idu do ruba
prvog kadra pa se pojavljuje velika šupljina između srednje i zadnje "pasice", no vidim
da je i to dobro riješeno na popravljenoj tabli.

Nego, zar crtač ne treba blagosloviti tablu nakon upisa teksta?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 14:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
U principu da, ali, ima vec 100 godina kako to nije praksa. Smatra se da je crtacevo samo da pokupi lovu
Vecina crtaca apsolutno nema uvid u to sta im izdavaci rade od stripova i onda se vrlo iznenade...
Uostalom, Blazina ti je najocitiji primer.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7523 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/05/2010 : 19:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nije Bluberi, nije Derdevil. Na žalost, skica rađena hemijskom olovkom (na poslu), pa nije bilo moguće popraviti greške.




Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 19:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Osim Spajdijevog vrata i Kingpinovih cipela , skoro i da nemam zamerke. Vrlo dobar materijal za preneti na hamer i istusirati.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7523 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/05/2010 : 20:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Hvala, vrat, da. Meni se ne sviđa nešto ni kod ruke njegove. U svakom slučaju u tušu bi se popravilo.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/05/2010 : 23:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Samo spoj pazuh sa grudima. Napravio si neki bezvezan misic izmedju leve ruke i grudi. Ostalo je OK. I, potrudi se oko linije. Nemoj previse crtkati satirati. Svedi recimo sest linija na tri.


Edited by - cat claw on 30/05/2010 23:38:48
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7523 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 31/05/2010 : 00:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
A evo kako izgleda vežbanje ženskih lica. Ima i od Romite.



Go to Top of Page
Page: of 72 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000