forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 568

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 18/12/2014 : 17:54:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

quote:
Originally posted by Jerry Krause

Idemo dalje s epizodama koje prethode Orbitalnim ratovima:

NN SP 5 Dan meteroida

Uglavnom zanimljiva premisa za buduće razvijanje priče u kojoj je Beretta čak mislio napisati nastavak za ovu priču, ali se od ovoga odustalo i Vietti je preuzeo stvari u svoje ruke.



Ja kolko sam shvatio Beretta nije mislio napisati, nego je napisao ceo scenario koji je trebao biti objavljen kao gigant, ali u momentu kad je scenario bio gotov za sve se pitao Vietti i on naravno nije dozvolio da se iskoristi sjajna Berettina priča, jer je hteo da orbitalni rat bude samo njegovo čedo.

A objašnjenje je bilo toliko dobro i logično da sumnjam da je Vietti smislio nešto bolje. Ideja o upotrebi Skyhoundovog impulsnog motora u komercijalne svrhe kao ono što bi dovelo do početka rata je genijalna. Naravno da bi orbitalne stanice odmah počele rat a ne bi čekale da postanu prevaziđene kad ljudi počnu naseljavati udaljene planete. Plus što bi i same koristile te motore za brzu odstupnicu ka Marsu u slučaju poraza.

U svakom slučaju tema je toliko zahvalna da se može smisliti mnogo načina za početak rata, od onog najbanalnijeg - vojni incident, do Mr. Alfe i nekog njegovog paklenog plana.

I ova Berettina ideja o mutantima u Danu meteroida je dobra. Ali ja bi je recimo doradio tako da se mutanti uključe u rat protiv Zemlje. Sa prve razine bih poveo mutante u osvajanje grada sa dna, dok bi iz svemira bombardovao gornje nivoe. Znači nema razloga uvlačiti mutante u neke tajne terorističke planove kad ih možeš otvoreno uvesti u rat uz obećanje da će dobiti ogromne teritorije kad pobedimo. Kao što su radile južne države u američkom građanskom ratu, kad su mnogobrojna plemena ratovala na strani juga. Čak je i poslednji general koji se predao u ratu, par meseci posle Leeja, bio Čiroki indijanac.

Naravno moja ideja pada u vodu jer je Vietti nepotrebno istrebio sve mutante u poslednjem obračunu sa Skotosom. Doduše i Medda ih je pošteno proredio u četvrtom gigantu.


Da, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi to Beretta uradio mada ja vjerujem i u Viettija.

Na ovu temu o ratovima i Beretti bi Dee imao puno toga reći, ali nažalost tko zna u kojim je vodama, pa ga nigdje.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 18/12/2014 : 18:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

Jerry zapocne pregled, thekide da svoj osvrt i zaista nema potrebe dodati ni slova.




Ma slobodno ti uvek uskoči, možeš i mini recenzije novih epizoda koje mi nismo čitali, a i nećemo još mnogo godina. I uvek stavi ocene tipa: priča, scenario, crtež, naslovnica. Pa ćeš posle to lako preneti u komentare kad se pojavi recenzija 2025. godine. Znam da je nekad teško setiti se ovih epizoda koje Jerry pominje.

A i u pravu si za ovo, Jerry postavi ja dodam i to je to. Al jebiga kad nema nikog drugog. Da se javi njih par ja se ne bih ni mešao, mnogo više volim da čitam tuđe no svoje. Al kad vidim da nema žive duše a Jerry se trudi iz petnih žila da održi topik živim, onda moram da uskočim da bar malo pomognem. Par puta napišem i nešto čisto da isprovociram nečiju reakciju al bezuspešno. Tako da i kad neko zaluta sa čudnim pitanjem ili pogrešnom temom ja odmah uskočim da i njemu odgovorim, čisto da se nešto dešava. Pravo je čudo da nas DD topik nije oduvao sa brojem stranica, kad njih tamo ima stotine.

Žao mi je što nisam otkrio Nathana pre par godina kad ih je ovde još uvek bilo mnogo sa kim si mogao da razmeniš mišljenje. Uostalom dovoljno je videti broj komentara na recenzije ranih NN epizoda i uporediti sa komentarima poslednjih 20-30 epizoda.

Oni koji su sa Nathanom počeli na vreme su već zamatorili, imaju svoje porodice i NN im je pao u drugi plan. Mlađih članova kao što si ti više i nema jer je skupljanje HC izdanja skup hobi. Baš me zanima koliko je članova foruma kupilo poslednju knjigu, sigurno ne mnogo.
Tako da Nathan kao junak gubi trku sa većinom ostalih Bonelli likova. Jer Zagora u proseku kupi 10000 ljudi na ovim prostorima, Dylana 5000, Mr Noa-Martina-Texa po 2000, Bleka-Marka-Mikija-Kita oko 1500, Dragonera-Dampyra-Juliu oko 500, a Nathana oko 250, a od tog broja u Srbiji nas ima plafon 30. I to je to.

Šansa da se pojavi neki novi ljubitelj je minimalna, čak i stari non stop odustaju. U Srbiji se trenutno vrti na raznim aukcijama gomila kompleta NN knjiga. Kriza nas uništi. Ja da živim od plate davno bi umro od gladi, srećom oće me kladionica pa se nekako sve postiže. U mom slučaju je tačna ona stara izreka o ljubavi i kocki.

Plašim se da jednog dana kad i Jerry digne ruke od Nathana, moderatori će moći da stave ključ u bravu na ovaj topik. tako da slobodno uskači kad god hoćeš, i pravi ovakve liste kao što si za Arga na bilo koju temu: omiljene epke, crtači, scenaristi...šta god, samo da se vrti.


Edited by - thekide on 18/12/2014 18:06:47
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2595 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 18/12/2014 : 18:03:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

Eto, u broju 7 Bepi nam najavljuje zaokret u serijalu od 2015 s puni iznenadjenja. Cekam te Bepi...


Nije valjda da će vratiti Jacka i April na Zemlju. E to bi bilo iznenađenje ili je jednostavno ponestalo ideja pa ajmo ih vratiti u život.



Ma kakvi, dodi ce do nekih po Bepiju senzacionalnih dogadjaja, naravno u drugoj galaksiji, sad su ti Jack i April u svojim filmovima, zive neke druge zivote i nemaju pomisli da prijedju energetsku vrpcu. Bolie ne dalje.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 18/12/2014 : 18:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

Oni koji su sa Nathanom počeli na vreme su već zamatorili, imaju svoje porodice i NN im je pao u drugi plan. Mlađih članova kao što si ti više i nema jer je skupljanje HC izdanja skup hobi. Baš me zanima koliko je članova foruma kupilo poslednju knjigu, sigurno ne mnogo.



eto ja pratim topic ali nemam o cemu da pisem kad je zadnje sto sam citao ono sto je ludens objavio
nisu ljudi ostarili nego su stripovi preskupi, pogotovo ti nikad-kraja serijali u HC izdanju
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 18/12/2014 : 18:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by thekide

Oni koji su sa Nathanom počeli na vreme su već zamatorili, imaju svoje porodice i NN im je pao u drugi plan. Mlađih članova kao što si ti više i nema jer je skupljanje HC izdanja skup hobi. Baš me zanima koliko je članova foruma kupilo poslednju knjigu, sigurno ne mnogo.



eto ja pratim topic ali nemam o cemu da pisem kad je zadnje sto sam citao ono sto je ludens objavio
nisu ljudi ostarili nego su stripovi preskupi, pogotovo ti nikad-kraja serijali u HC izdanju




Drago mi je da pratiš topik, ali teme koje pominjemo su često univerzalne i može o njima da priča i neko ko je pročitao samo par epizoda, a kamoli preko 60. Pre neki dan smo pričali o epizodi koju si sigurno pročitao više puta: Svemirsko pješaštvo. Prethodnih nedelja smo pričali o funkcionisanju grada i Igman2 koji je isto u debelom zaostatku je pričao iz ugla najranijih epizoda. Mada u suštini nebitno, dovoljno je da pratiš i to je super.

Pretpostavljam da ne živiš u Zagrebu jer bi čitao i novije epizode po bibliotekama-knjižnicama. Uh, ja da živim kod vas pa ne bih izbijao iz knjižnica, samo bi mi članska karta virela dva prsta ko Radovanu trećem (za mlađe-neupućene:stara Yu predstava)

Edited by - thekide on 18/12/2014 18:28:27
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 18/12/2014 : 22:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

Žao mi je što nisam otkrio Nathana pre par godina kad ih je ovde još uvek bilo mnogo sa kim si mogao da razmeniš mišljenje. Uostalom dovoljno je videti broj komentara na recenzije ranih NN epizoda i uporediti sa komentarima poslednjih 20-30 epizoda.


Eh, dobra stara vremena.

quote:
Ja da živim od plate davno bi umro od gladi, srećom oće me kladionica pa se nekako sve postiže. U mom slučaju je tačna ona stara izreka o ljubavi i kocki.

Kud si baš u kocki, ne poznajem nikoga koji je na dobitku.


quote:
Plašim se da jednog dana kad i Jerry digne ruke od Nathana, moderatori će moći da stave ključ u bravu na ovaj topik.


Nema brige, NN će još dugo živjeti na ovom topicu. A pripremam i podlogu za nasljednika. Sedmogodišnji sin mi je naučio dobro čitati i već sam mu jučer kupio novog Bleka da ima šta čitati preko praznika.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 18/12/2014 : 23:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause
Kud si baš u kocki, ne poznajem nikoga koji je na dobitku.



E sad poznaješ. Kao što bi svaki propali kockar rekao: imam sistem. Ili bolje reći imao sam ga, al su u međuvremenu kladionice našle lek za moj sistem pa je sad zarada sve tanja. Srećom i dalje se živi od zarade iz sezona 2010/2011/2012.
Više detalja samo uživo, možda na Mafestu dogodine ili bar Interliberu 2015.

quote:
Originally posted by Jerry Krause
Nema brige, NN će još dugo živjeti na ovom topicu. A pripremam i podlogu za nasljednika. Sedmogodišnji sin mi je naučio dobro čitati i već sam mu jučer kupio novog Bleka da ima šta čitati preko praznika.



Tako treba, startuj na vreme, možda je Asterix bolji od Bleka za početak al može i to. Ja sam sve guto već sa četiri godine. Čim bih video šarenu naslovnicu na kiosku odmah bi kevi dao signal šta da kupi.

Inače prošle zime mi dođe šestogodišnji sestrić u sobu, ja tek montirao policu, a on mi kaže:
"Šta će ti toliko stripova? Moj tata kaže da su stripovi za budale."
Ja u šoku, taman da mu kažem tata ti je budala, al se uzdržim, mislim shvatiće to i sam za par godina. Odmah dovatim Zagora "Meč stoleća" i krenem da mu čitam. Bum, tras, idealna epizoda za klinca. Sad kad god dođe traži da mu čitam Zagora, kući naravno ne sme ni da pomene.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/12/2014 : 20:03:10  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
NN SR 74 Pomaknuta orbita

Pošto smo ovu epizodu iscedili iz svih uglova važnih za nadolazeće Orbitalne ratove, osvrnuću se malo na ostatak priče koji je očigledno pripadao još jednoj velikoj sagi sa početka serijala koja nikad nije realizovana: Saga o ESPovcima.

U prvih par godina ovo je bila (trebala biti) česta tema. "Nevidljiva sila", "Pomaknuta orbita" i njen nastavak "Državni neprijatelj" sve su pisane u ranoj fazi i kad na to dodamo često pominjanje ljudi obdarenih ESP moćima u City Newsu, dolazimo do zaključka da su ESPovci trebali igrati mnogo veću ulogu nego što se na kraju desilo. Naravno i njihova pojava u Nathanovom svetu nikad nije detaljnije razjašnjena. Možda je jedno od objašnjenja trebalo biti da su oni deca Ultra sapiensa koji su neko vreme živeli na Zemlji. Naravno ta teorija pada u vodu jer se ne uklapa dovoljno u vremenski paradoks, to jest, ako me sećanje služi, ESPovci su na Zemlji duže od Ultra sapiensa.

Dal bi i za njihov prevremeni nestanak trebalo kriviti Atzorija il su jednostavno shvatili ono što i mi tokom čitanja "Pomaknute orbite", a to sam napisao i u komentaru recenzije:

Odlična priča koju najviše kvari preterivanje sa ESP moćima. Ovde ispade da ko god ima ESP moći jači je i od Gabrijela, ispaljuje munje i gromove, ima magnetne štitove, radi astralne projekcije, zauzima tela drugih ljudi...

Jednostavno, pojavom Silver Surf...pardon Gabrijela trebalo je smanjiti broj ljudi koji imaju super-moći, jer bi se serijal mogao pretvoriti u superherojštinu. A najbolji primer za preterivanje sa moćima su upravo američki stripovi, na prvom mestu Superman. OK je bila ideja o čoveku od čelika koji može da skakuće, kasnije i leti, al zašto je morao i da ima lasere u očima i da istim vrši rendgensko snimanje. A da ne pominjemo film gde je sa očima izgradio Kineski zid (Superman IV).

ESP moći su trebale biti prikazane u mnogo blažoj formi, red telepatije, red telekineze i dosta je. Možda je scenaristički trojac shvatio da je preterao sa podvrstama mutiranih ljudi: mutanti-ESPovci, mutanti (virusni), mutanti (iz epruvete)...

Šta god bio razlog odustajanja, mogu samo da kažem da mi ova potencijalna saga neće nedostajati.

Edited by - thekide on 19/12/2014 20:09:52
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2595 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 19/12/2014 : 21:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

NN SR 74 Pomaknuta orbita

Pošto smo ovu epizodu iscedili iz svih uglova važnih za nadolazeće Orbitalne ratove, osvrnuću se malo na ostatak priče koji je očigledno pripadao još jednoj velikoj sagi sa početka serijala koja nikad nije realizovana: Saga o ESPovcima.

U prvih par godina ovo je bila (trebala biti) česta tema. "Nevidljiva sila", "Pomaknuta orbita" i njen nastavak "Državni neprijatelj" sve su pisane u ranoj fazi i kad na to dodamo često pominjanje ljudi obdarenih ESP moćima u City Newsu, dolazimo do zaključka da su ESPovci trebali igrati mnogo veću ulogu nego što se na kraju desilo. Naravno i njihova pojava u Nathanovom svetu nikad nije detaljnije razjašnjena. Možda je jedno od objašnjenja trebalo biti da su oni deca Ultra sapiensa koji su neko vreme živeli na Zemlji. Naravno ta teorija pada u vodu jer se ne uklapa dovoljno u vremenski paradoks, to jest, ako me sećanje služi, ESPovci su na Zemlji duže od Ultra sapiensa.

Dal bi i za njihov prevremeni nestanak trebalo kriviti Atzorija il su jednostavno shvatili ono što i mi tokom čitanja "Pomaknute orbite", a to sam napisao i u komentaru recenzije:

Odlična priča koju najviše kvari preterivanje sa ESP moćima. Ovde ispade da ko god ima ESP moći jači je i od Gabrijela, ispaljuje munje i gromove, ima magnetne štitove, radi astralne projekcije, zauzima tela drugih ljudi...

Jednostavno, pojavom Silver Surf...pardon Gabrijela trebalo je smanjiti broj ljudi koji imaju super-moći, jer bi se serijal mogao pretvoriti u superherojštinu. A najbolji primer za preterivanje sa moćima su upravo američki stripovi, na prvom mestu Superman. OK je bila ideja o čoveku od čelika koji može da skakuće, kasnije i leti, al zašto je morao i da ima lasere u očima i da istim vrši rendgensko snimanje. A da ne pominjemo film gde je sa očima izgradio Kineski zid (Superman IV).

ESP moći su trebale biti prikazane u mnogo blažoj formi, red telepatije, red telekineze i dosta je. Možda je scenaristički trojac shvatio da je preterao sa podvrstama mutiranih ljudi: mutanti-ESPovci, mutanti (virusni), mutanti (iz epruvete)...

Šta god bio razlog odustajanja, mogu samo da kažem da mi ova potencijalna saga neće nedostajati.



Imas uskoro prave spektakle sa Sestrinstvom telepatkinja. Opcenito, svaka druga epizoda redovne serije i Agencije Alfa nadalje je o ESP-erima ili ima epizodnu ulogu povezanu s tom moci. A broj 171 donosi pocetak jos jedne price koja ce se provlaciti dalje jos jako dugoa to je - Tehnopati. Bit ce poslije i telepatije u krugu same Agencije, ludnica vidjet ces.

Kaizoku ou ni ore wa naru!

Edited by - Giuda Ballerino on 19/12/2014 21:10:26
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/12/2014 : 21:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino
Imas uskoro prave spektakle sa Sestrinstvom telepatkinja. Opcenito, svaka druga epizoda redovne serije i Agencije Alfa nadalje je o ESP-erima ili ima epizodnu ulogu povezanu s tom moci. A broj 171 donosi pocetak jos jedne price koja ce se provlaciti dalje jos jako dugoa to je - Tehnopati. Bit ce poslije i telepatije u krugu same Agencije, ludnica vidjet ces.



Ako se ne varam to Sestrinstvo telepatkinja smo već videli u AA10-Tajna mutanata i u završnom obračunu sa Skotosom i one su mi odličan dodatak serijalu, jer su prikazane realno, ne gađaju se munjama i ne zauzimaju tela drugih ljudi ko Laurina sestra.
Ili to možda nisu te, jer su ove uglavnom izginule?
U svakom slučaju dok god ih prikazuju koliko toliko realistično, jedva čekam da to čitam.

Edited by - thekide on 19/12/2014 21:28:36
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2595 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 19/12/2014 : 21:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Ne, ne, to su te i imat ce ponovo ulogu u serijal u, bit ce telepatije. Nesto cega ce biti jako malo su ricordanti, ne znam hrv prijevod, to su oni sto su imali ugradjenu memoriju u mozgu. Sad je prije par mjeseci izasla epizoda bas s tim nazivom, na redu mi je uskoro, nostalgija za prvim epizodama. Ne znam jel to posudjena ideja iz nekog filma, ali to mi je bas bolesno u stilu 80-ih i 90-ih.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/12/2014 : 21:42:17  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

Ne, ne, to su te i imat ce ponovo ulogu u serijal u, bit ce telepatije. Nesto cega ce biti jako malo su ricordanti, ne znam hrv prijevod, to su oni sto su imali ugradjenu memoriju u mozgu. Sad je prije par mjeseci izasla epizoda bas s tim nazivom, na redu mi je uskoro, nostalgija za prvim epizodama. Ne znam jel to posudjena ideja iz nekog filma, ali to mi je bas bolesno u stilu 80-ih i 90-ih.


Ako mislimo na isto, prevedeni su kao sjećatelji. I u pravu si da je ideja pozajmljena, i to iz filma Johnny Mnemonic (1995) koji je opet zasnovan na SF priči iz osamdesetih, tako da si pogodio i godište.
Verovatno ih ima još negde al ne mogu da se setim. I stvarno je šteta što ih nema češće, jer su priče sa njima uvek odlične.

Edited by - thekide on 19/12/2014 21:44:38
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/12/2014 : 22:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
U stvari bilo je sećatelja i mnogo pre filma, NN 33 Opsesija (original 36) je iz 1994., a koja je bila prva sa tom temom, to će nam pomoći Jerry. Ipak izvor i za stripove i filmove je iz '81.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 19/12/2014 : 22:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Sjećatelji su se pojavili već u 1. epizodi. Bio je onaj lik koji je sličio na Jack Nicholsonova Jokera iz Batmana.

Inače sjećatelji su bili zgodan dodatak serijalu i podsjećaju me nostalgično na sami njeni početak. Telepatkinje mi se čine da imaju potencijala i vjerujem da će autori dobro razraditi ovu narativnu liniju.

Edited by - Jerry Krause on 19/12/2014 22:28:36
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/12/2014 : 23:12:49  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Sjećatelji su se pojavili već u 1. epizodi. Bio je onaj lik koji je sličio na Jack Nicholsonova Jokera iz Batmana.

Inače sjećatelji su bili zgodan dodatak serijalu i podsjećaju me nostalgično na sami njeni početak. Telepatkinje mi se čine da imaju potencijala i vjerujem da će autori dobro razraditi ovu narativnu liniju.


Da, sad se sećam, čim si rekao Jack Nicholson, upalila mi se lampica i odmah se setim tog nezaboravnog Castellinijevog crteža.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 20/12/2014 : 01:00:34  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Zadnjih dana volim citati postove clanova Giude i thekidea..
Jako su informativni.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 20/12/2014 : 21:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Idemo dalje thek.. pardon, dragi moji Nathanovci s predstavljanjem epizoda koje prethode orbitalnim ratovima.


NN ALM 2000 Svemirski pirati





Epizoda u kojoj već imamo konkretnije obrise zaoštravanja odnosa između Zemljana i Orbitalaca. Ponovno susrećemo starog znanca, bivšeg zapovjednika Zemaljske vojske, Jonathana Rockhala kojeg smo upoznali u specijalcu No 7 Otok s blagom. Da se podsjetimo, nakon što je bio izigran od strane svoji kolega u vojsci uslijed brojnih mutnih radnji Rockhal priprema odmazdu tako što ima važan plan pokupiti neke tajne spise na razrušenoj Uraniji. Nathan će mu poremetiti planove, ali Rockhal je ipak na Uraniji napravio bazu iz koje je postao pirat i u ovoj epizodi počeo napadati i pljačkati svemirske brodove.

Jedan takav u kojem je šaroliko drušvo predvođeno Nathanom ide iz Talije prema Mjesecu u lunarnu bazu, ali biva napadnuto. U šahovskoj borbi u kojoj Nathan čini sve kako bi dobio na vremenu iako imaju daleko slabiji brod, ipak uspijeva dobiti pomoć od Zemaljske flote.

Već se vide dosta razrušeni odnosi između Zemlje i Orbitalnih postaja. Saznajemo da se u Svemirskom pješaštvu stvara duboka podjela na dva tabora. Talija i Terpsihora podižu embargo na živežne namirnice i već smo u naelektriziranoj atmosferi koja sve više ključa. A u pozadini stoji Rockhal i čeka mudro što će se dalje zbivati kako bi kormilario između oba tabora.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 20/12/2014 : 22:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Meni je jedino u sjećanju iz tog almanaha ostalo da su likovi klišej na klišeju.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 20/12/2014 : 23:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Ne gledamo sad na kvalitetu epizode već na dodirne elemente s Orbitalnim ratovima. Baci i ti koju svoju konstataciju, a očekujem da na Vjetrovima rata briljiraš. ;)
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17667 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 20/12/2014 : 23:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
koliko mi je laknulo otkako pri citanju ne gledam na taj famozni kontinuitet
čitao sam GIGANT 1 baš me briga koje su prethodne priče
jbt prije sam morao pročitati deset epizoda da bih pročitao jednu koja me zanima
jebo to


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 21/12/2014 : 15:32:19  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Idemo dalje thek.. pardon, dragi moji Nathanovci s predstavljanjem epizoda koje prethode orbitalnim ratovima.





NN ALM 2000 Svemirski pirati


Pošto ne postoji recenzija ove epizode ne mogu da odolim a da ne napišem mini recenziju, a ne samo par redaka posvećenih temi.

Prvo najbitnije, Vigna ovde pominje Zemaljsku konfederaciju koja će se baviti problemom svemirskih pirata. Ali Ruju u epizodi "Velike brzine" (br.155) pominje Zemaljsku federaciju. Znači i dalje se nastavlja zbrka oko državnog uređenja verovatno ujedinjene planete. Nekako realnije zvuči konfederacija a i Vigna bi trebao bolje znati od povremenih scenarista. Ipak ako autorima serijala nije do kraja jasno, kako bi nama bilo.

Što se tiče same priče, Vigna je za nastavak svoje verzije Ostrva s blagom odlučio da promeni žanr. Tako da smo dobili western i to u ovom slučaju Poštansku kočiju. Kao što je bjelolasica pomenuo likovi su težak kliše: doktor pijanac koji traži iskupljenje, kurva sa srcem od zlata, nevino optuženi robijaš, kockar ubica, šerif sa mračnom tajnom, dobri kočijaš-šerifov sidekick, zli indijanski poglavica koji želi osvetu...

Naravno Vigna sve to lepo prepakuje u svet budućnost dodavši trekkerski technobabble i pravila igre koja često uvodi da bi priču učinio zanimljivijom. Tipa šatl koji u svemiru ne sme da napusti dozvoljeni kvadrant kretanja. U prevodu možeš da ideš desno 5 kilometara ali ako skreneš levo 100 metara iz nekog razloga nikad više nećeš naći put kući. Tu su i razna druga pravila koja svemirski brodovi moraju da poštuju u međusobnoj borbi.

U svakom slučaju Vigna je to ovde solidno smućkao taman da epizoda bude dovoljno zanimljiva i da se brzo čita. I kao u pravom B westernu iz 50-tih konjica stiže u zadnji čas da spasi heroje. Naravno onda Vigna shvati da je ostalo još 25 praznih stranica, pa na brzinu naškraba neke nebuloze o Nathanovom ulasku u cyberspace koji je toliko opasan da Nathan usput i umre!?

Nelogičnosti ima mnogo, suviše da bi ih ovde naveo, al moram samo jednu: Nathan preuzima kriminalca od policije i posle 5 minuta ga pušta da bez lisica i nadzora luta oko civila zato što mu je simpatičan. Baš me zanima šta bi se desilo da je simpatični robijaš preklao trudnicu.

Naravno tu su i Vignina "nezaboravna" imena. A da nam pomogne da shvatimo o kom žanru je reč, tu je Doc Holloways. Srećom pa je Nathan preuzeo ulogu šerifa inače bismo imali heroja po imenu Wyatt Earth.

Za kraj da pomenemo još i crtača Faru, jednog od najgorih koji je radio na serijalu. Ovo mu je srednja od tri priče koje je odradio i svakako najbolja. Solidan prikaz noćnih scena, pogotovo na Taliji ne može ga oprati za užasan crtež likova i nejasne scene svemirskih bitaka.

I pored svega, ovo je jedna od boljih Vigninih priča.

Priča: 7
Scenario: 5
Crtež: 4
Naslovnica: 6


Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 21/12/2014 : 15:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
Jerry znam da ovo nema mnogo dodirnih tačaka sa temom Orbitalnih ratova, al par rečenica koje si već pomenuo su sve što smo dobili od ove epizode.
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2595 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 21/12/2014 : 15:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Doc Holloways

Bepi je ludjak totalni Tip je stvarno osebujan, od imena, figure (izgleda), ideja (sto autorskih sto kradja), tecno prica sardski jezik... Meni je jedna od najboljih fora u Bonelliju kad Martin Mystere susrece Bepija Vignu u hotelu na Sardiniji.

Meni ova epizoda bila super, mozak iskljuci i uzivaj.

I zapamtite obavezno ovog starog svemirskog pirata , vazan je za ono sto slijedi.

Kaizoku ou ni ore wa naru!

Edited by - Giuda Ballerino on 21/12/2014 15:47:29
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 21/12/2014 : 15:51:28  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

Meni ova epizoda bila super, mozak iskljuci i uzivaj.



Slažem se i ja sam uživao pri čitanju, al kad se završila poslednja svemirska bitka, polako upalim mozak i počnem da jaučem od bolova.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7068 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 21/12/2014 : 17:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

I zapamtite obavezno ovog starog svemirskog pirata , vazan je za ono sto slijedi.


To sigurno znamo da će Rock'n'hal imati veliku ulogu u Orbitalnim ratovima.
Go to Top of Page
Page: of 568 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.05 seconds. Snitz Forums 2000