forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 568

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 11/04/2017 : 14:20:34  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by risbozg

Napokon pročitano..dojmovi..crtež sjajan priča super...čista uživancija


Meni risbo (iako je Dinamovac ;)) postaje najdraži NN komentator. Sve mu valja, i maxiji i AA i Vigna i sve ostalo. Valjda to dođe s godinama, možda i mi svi postanemo kao on. Je li tako Borise?



s godinama sve ti je sve više SF...
šala mala..volim znanstvenu fantastiku a kad je još tema krimić pa ako je još strip...pa k tome NN...kaj će ti bolje

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 11/04/2017 : 14:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Malo se zezamo, ali stvarno je Vigna odlučio ići na šokiranje čitatelja. Ono što smo vidjeli s početka serijala o tragičnoj Nathanovoj sudbini sad je Vigna udvostručio dozu.

Ako je, kao što kažu, baš sve na kraju loše zaokružio da se čitatelj u nevjerici pita što je sad prava istina onda i po ovome se vidi koliko je serijal nisko pao. Ajmo uzet nekakvu dodišnjicu od 25 godina serijala i malo uzdrmat čitatelje kad već nemamo blage veze što dalje sa serijalom.



je je znam, pratim ovaj topik i ja se zezam.
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



415 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 11/04/2017 : 19:43:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivi komentari, bas me zanima kako ce biti kad se odrade jos zadnje tri knjige. A i jedva cekam da se pokrene diskusija na libellusu jer je Darijo najavio veliku diskusiju kad vecina procita epizode.

Ja povremeno opet uzmem ove dvije knjige u ruke i divim se de angelisovom crtezu. Scenarij mi je i dalje bezveze, doduse.

Edited by - Odoakar on 11/04/2017 19:45:40
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 11/04/2017 : 20:06:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Da, RDA je i dalje na vrhu SBE crtackog rostera bez obzira na godine i na dolazak silnih mladjih i ambicioznih crtaca.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/04/2017 : 15:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
izuzetno sam zadovoljam knjigom 1, NN godina nula. vigna zapravo i nije neki daroviti scenarista, ima neki pad dobrih epizoda u ranom nn, posle toga je uglavnom traljav i nikakav. a sada, pod stare dane relano je da bude jos gori. tako se, on lukavac, posluzio starim trikom - preuzeo je kljucne tacke serijala a on je dodao ovde dramatiku. sad da li je moglo sve to bolje, hm, teoriski da, al ne vidim da bi to neko sada mogao da uradi (dobro, mozda mozda bi istu stvar medda bolje napisao). angelis, u prvoj epizodi dobar, o ostale dve odlican. vrhunski crtac ponovo jase

Edited by - kasper on 12/04/2017 15:43:14
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7027 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 13/04/2017 : 00:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Upravo pročitao. Još sam vruće glave, ali jebi se ti Vigna, da si mi sad pred očima šakom bih te raspalio!

Iskreno rečeno više bih volio da sam pročitao neko njegovo dosadno i nemaštovito djelce, pa se ne bih toliko nervirao. Kao što kasper reče Vigna mudro reciklira staru ideju i to tako da podmuklo ide na ono što čitateje najviše dira: tragičnu Laurinu i Anninu sudbinu. Pa zbog te epizode sam gotovo plakao i toliko mi je tada Nathan bio ušao pod kožu. I sad će ova budaletina da se poigrava s našim osjećajima.

Najjače od svega je što je cijela priča zarazna za čitati. Zašto je to tako? Pa sve čekamo što će Vigna izvesti na kraju i kako će predstaviti ovu svoju verziju događaja. I moram priznati da me se dojmio twist na kraju s isto tako duboko emocionalnim raspletom. Ali zadnjom vinjetom, ali doslovno zadnjom vinjetom da svi mi postanemo budale i povjerujemo njegovoj istini stvari. Neće ići Vigna, stvarno neće ići. Idi zajebavati neke naivnije čitatelje, ako ima netko tko će prihvatiti tvoju verziju istine o Nathanu.

A kad malo hladnije glave razmislim puno je tu i rupa u scenariju, čak što više naivnih budalaština koje odmah bodu u oči. Nabrojit ću na brzinu neke:

- ideja o zombi-robovima, nekakvim inteligentnim walking deadovima budućnosti je bedasta
- ako i progutamo tu priču zar nije Reiseru bilo isplatnije da i Nathana pretvori u zombija kao što mu je Hicks predlagao, imat će ga pod kontrolom i bit će i dalje sposoban, a ne da mu ovaj upropasti svaki trud
- brisanje dijela Nathanova sjećanja smiješno, pa tada su ga komotno mogli pretvoriti u zombija
- mentalna povezanost Ann i Macea glupo, pa nije ju on zatočio godinama kao u originalu već su se samo kratko vidjeli
- karakterizacija Reiserova lika nedorečena, nikako nismo sigurni je li on u stvari ljigavi negativac najveće vrste
- kako je Nathan tako glup da ne vidi da je Sara pod utjecajem Reisera i još joj k tome sve povjerava
- iritantno kašljanje svih zombija samo ću spomenuti
- ubacivanje strip publikacije kao nekakav hit u modernom SF svijetu- prenaivno
- zadnja vinjeta, Bože sveti...


Nisam volio Vignu kao autora, ali bar ga nisam mrzio. E sad ga mrzim. Ljudi ne čitajte ovo ako imalo volite Nathana. A oni koji tek počinju s NN serijalom nek ovo pročitaju, sigurno će im se svidjeti. I onda nek ni slučajno ne počinju s regularnom serijom. Možda samo neka čekaju novu mini priču s Meddom za par godina koja bi trebala biti nastavak na ovo.

Stvarno me odavno nije nešto ovako naljutilo iako sam pročitao na topicu rasplet priče. Jednostavno, Vigna podmuklo ulazi pod kožu detaljnom analizom tragične Nathanove sudbine i bez obzira na rupe u scenariju sam čitatelj postaje zombi iščekujući kako će sve ispasti. Ne možeš odoljeti ovo ne pročitati, a onda hladan tuš. E jebiga moj Vigna.
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 13/04/2017 : 12:33:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
vidiš da možeš imat slomljeno srce

btw umjesto da potičeš da ne čitamo to, ja sad još više želim pročitat.
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 13/04/2017 : 12:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
Scenaristički gledano, teški smor, crtački gledano, melem za oči. :)

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Odoakar
Junior Member



415 Posts

Member since 04/02/2017

Posted - 13/04/2017 : 22:36:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Odoakar a Private Message  Reply with Quote
Sve spomenute rupe u scenariju stoje, mene je najvise izivcirala povezanost macea i ann, toliko da sam isao provjeravati starije stripove da potvrdim da su tamo zajedno proveli 6 godina i da zbog toga imaju tu posebnu vezu. Ovdje zajendo sat vremena i sad mace doziva ann...

Edited by - Odoakar on 13/04/2017 22:36:54
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/04/2017 : 17:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
zavrsio i ja citanje ovog, fali ovde malo vise akcije i tih nekih atraktivnih scena. sad za dalje, voleo bih prvo da znam da li se medin mini serijal naslanja na ovaj?
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/04/2017 : 17:38:47  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
meni je zadnja strana ovde dobra
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/04/2017 : 18:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
sad sam video da je balerino napisao da se meda naslanja na ovaj serijal, sto je dobro. bolje da bolji scenarista radi kraj nego da radi pocetak. ono sto ne valja je da nastavak crta jedan klozetski crtac kakav je bonaci
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7027 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 15/04/2017 : 15:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nika331

vidiš da možeš imat slomljeno srce

btw umjesto da potičeš da ne čitamo to, ja sad još više želim pročitat.


Naravno da mogu, ali kažu da je valjda muško slomljeno srce malo čvršće od ženskog.

I naravno da trebaš pročitat, svatko tko je imalo čitao Nathana treba ovo pročitati, čisto zbog percepcije Vigninog djela, jer sam siguran da će izazvati snažne i oprečne percepcije.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7027 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 15/04/2017 : 15:28:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

meni je zadnja strana ovde dobra...


... jer ...

Čisto bih volio malo opširnije tvoje viđenje stvari s obzirom da i nisi baš u većini.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 15/04/2017 : 20:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
Pre par sati stigoh iz "čitaonice". Dva prelepa sunčana popodneva za redom i 2x3 sata uživanja u De Angelisu. Ma milina.

Najbolji Vigna još od "Pakta" iz Sage Alfa.
Predzadnji twist fantastičan, dok sam zadnji nažalost predvideo na pola mini serijala jer ga je De Angelis nepotrebno najavio.

Čim ugrabim vreme napišem nešto detaljnije.



Edited by - thekide on 15/04/2017 20:36:00
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 15/04/2017 : 22:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
citam svijet robota...
nekako su ovu temu kasnije "zaboravili"

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/04/2017 : 11:34:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by kasper

meni je zadnja strana ovde dobra...


... jer ...

Čisto bih volio malo opširnije tvoje viđenje stvari s obzirom da i nisi baš u većini.



mislim da vi, tj. vecina taj zadnji list dozivljava previse negativno. mogu samo reci da mi sve ovo funkcionise i da nista ne menja kod nn u celosti. al za detaljniju analizu svega bi morali da sacekamo medu, verujem da ce on odvojiti ova dva nn koliko moze. vigna je ovde samo preuzeo likove iz glavnog serijala sa nekom modifikacijom, meda mora da ide dalje. zamislite na primer da se nn okrene protiv alfe, meni bi to leglo samo tako.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 16/04/2017 : 12:46:37  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
takodje, ovaj serijal ne treba da se zove godina nula, naslov je prevaranstog tipa
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 16/04/2017 : 13:01:33  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

mislim da vi, tj. vecina taj zadnji list dozivljava previse negativno. mogu samo reci da mi sve ovo funkcionise i da nista ne menja kod nn u celosti. al za detaljniju analizu svega bi morali da sacekamo medu, verujem da ce on odvojiti ova dva nn koliko moze. vigna je ovde samo preuzeo likove iz glavnog serijala sa nekom modifikacijom, meda mora da ide dalje. zamislite na primer da se nn okrene protiv alfe, meni bi to leglo samo tako.


Mislim da džabe čekaš Meddu. Vigna je prošlog leta izjavio da je cilj mini serijala bio da svako od trojice autora napravi svoju viziju Nathana - onakav kakav bi bio da su ga samostalno kreirali. Ovo što smo dobili je Vignina verzija zajedničke priče, koja je samo slučajnim rasporedom početnih epizoda zapala Meddi (brojevi 18 i 19). Čini mi se čak da je Vigna davno izjavio i da je upravo on počeo da piše te brojeve (prvih par tabli), ali je prepustio Meddi (ne sećam se razloga više).

U svakom slučaju, prošle godine je rekao da je Medda već na pola pisanja i da ne zna detalje, a da o Serrinim planovima zna još manje. To mi ne zvuči kao "nastavak avantura mog Nathana".
Drugo, koliko je realno da Medda nastavlja tuđe ideje i da bude Vignin potrčko.
Treće, priča je prilično zaokružena i ne priziva nastavak.
Četvrto, sam Vigna je rekao da je ćaskao sa De Angelisom o potencijalnom nastavku priče ali da nisu stigli dalje od kratkog razmišljanja šta bi bilo kad bi bilo.

E sad, to je bilo u vreme proslave 25 godina NNa, dal se nešto promenilo pa je Medda korigovao svoj minić da se uklopi sa Vigninim, to ne znam. Baš bih se iznenadio da vidim kašljavce u Meddinoj verziji.

Ali gledajući realno, završnica je "one trick pony", jer čim je Vigna u priču ubacio sebe kao glavnog od trojice autora koji planiraju stripove o agentima Alfe i u agenciji opušteno ćaskaju sa svojim budućim kreacijama (kao nekada Magnus i Bunker), bilo je jasno da bi svako daljnje razvlačenje ovog probijanja četvrtog zida bilo redundantno.

Najveća greška celog projekta je upravo u tome što su dozvolili da Vigna odradi najvažniju priču (Mace-Ann-Laura), i to jedinu koja je ostala nedorečena u originalnom kontinuitetu. Doduše, niko ih nije pitao, jer je posle inicijalnog dogovora jedino Vigna prionuo na posao, dok je Medda bio zauzet sa svojim serijalom, a Serra i dalje bio u mentalnom kurcu. Ko prvi devojci...
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2594 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 16/04/2017 : 16:25:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote
Imas informacije da se uvijek zapitam nisi li vrhunski novinar, koliko sam ja to shvatio Meddina prica ce se odigravati u istom univerzumu kao i Vignina, neko vrijeme poslije, pa samim time mi se cini kao nastavak.

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 16/04/2017 : 22:36:31  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Najveća greška celog projekta je upravo u tome što su dozvolili da Vigna odradi najvažniju priču (Mace-Ann-Laura), i to jedinu koja je ostala nedorečena u originalnom kontinuitetu. Doduše, niko ih nije pitao, jer je posle inicijalnog dogovora jedino Vigna prionuo na posao, dok je Medda bio zauzet sa svojim serijalom, a Serra i dalje bio u mentalnom kurcu. Ko prvi devojci...

Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7027 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 16/04/2017 : 22:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Giuda Ballerino

Imas informacije da se uvijek zapitam nisi li vrhunski novinar


Prije bih rekao da bi mogao biti vrhunski dramaturg, zna ga upakirati sočno da svi pomislimo da je pio redovno kavu s ovom trojicom.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 17/04/2017 : 13:26:34  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
(eh, ovako je nekad bilo)

Tema tjedna:


ANALIZA GODINE NULTE


U dobra stara vremena ovo bi Jerry odradio, al je trenutno u depresiji i iglom bode Vigninu lutkicu mesto da piše o pročitanim Nathanima. Mrzi me da žutim pola strane, al je jasno da ovo treba preskočiti ak niste još pročitali mini serijal.

Ukupno gledano sam prilično zadovoljan. Bilo je tu i dobrih i loših strana, ali van očajne završnice imamo preko 500 tabli kvalitetnog stripa, što je za Vignu neverovatan uspeh.

Naravno da De Angelis diže utisak za bar dve ocene, al nema veze. Što je najsmešnije i nisam posebno oduševljen njegovim crtežom. Ne moš mi to prići remek-delima poput Fenixa il prvog giganta. Naravno, i ovako “loš” De Angelis mi je za jaku desetku. Što kaže kasper – ne smem ni da pomislim na šta će da liči Meddin mini-serijal sa klozetskim crtačem.

Vidi se da je Vigna dao sve od sebe i čak nam ponudio odgovore na mnogobrojna pitanja koja su nas mučila od početka serijala. Pitanja oko funkcionisanja gradskih nivoa, delovi građeni na brdima, definitivna potvrda da je East City izgrađen na ruševinama New Yorka... odlično je ukomponovao i zgradu ispred koje je ubije John Lennon, a na čijim će urušenim temeljima mnogo godina kasnije biti izgrađena zgrada agencije Alfa. Čak je objasnio i poklopio moja večita zakeranja oko vidljivosti neba na nižim gradskim nivoima – u pitanju je veštačko nebo i veštački programirana kiša. Programirana kiša je samo doprinela celokupnoj mračnoj atmosferi, koja je se nekima ne sviđa, al je meni veličanstvena. Obožavam tu depresiju i brutalnost scenarija, a vala i realističnost.

Glavni problem je razvučenost. Nije ovde bilo materijala za 6 epizoda. Možda samo za jedan dobar gigant koji bi se sjajno uklopio sa Bepijevom verzijom Nathana iz almanaha i desetog giganta. Zato i nemam problem ni sa konačnim obrtom jer nam je Vigna oduvek nagoveštavao da je njegov Nathan drukčiji od onog Serrinog i Meddinog, dobro nije baš trebao da sa jednim potezom poništi njihovog, al šta da se radi.

Previše je texta potrošeno na prazna prepričavanja jednih te istih događaja. A s druge strane, kao što su kolege primetile, imamo premalo akcije i zbrzan kraj. Iako je celu petu epku Vigna posvetio nebitnoj međunarodnoj krizi pokušavajući da ubaci akciju, malo smo toga videli. Dovoljno je pomenuti da u mini serijalu imamo elitni odred ninja-yakuza koji pobiju gomilu ljudi i nikad se ne sretnu sa glavnim junakom (osim na lažnoj naslovnici četvrtog broja)?!

Nije mi smetala osnovna zombi priča, kao Jerryju, mada se slažemo oko kašlja koji je iritantan i tu je samo da bi pomogao u praćenju radnje nepažljivim čitaocima. Mislim, od svega što može da im se suši, samo pluća zezaju, i to ista ona pluća koja bez problema prime rafalnu paljbu super-modernih pištolja?!

Nemam problem ni sa brisanjem dela sećanja, jer nam je to Vigna već predstavio, a Nathan koristio, u epizodi “Duhovi prošlosti” (NN 134). Ok mi je Reiserova ideja da što duže sačuva Nathana za potrebe agencije. Ali kad je već dogorelo nije bilo razloga da ga ne zombicira, a naročito nije bilo razloga za paničnu reakciju i "samoubistvo", i to samo zato što neki poremećeni lik (za koga usput imaš dokaze da je ubio sopstvenu ženu) i njegov truli robot bez ikakvih dokaza (jer su ih kao obične ovce izgubili) laprdaju o tajnim experimentima ludog naučnika (takođe mrtvog). Staviš mu po kile onokaina ispod jastuka i pošalješ svog zombi šefa policije da ga uhapsi. Kraj!

Da ne pričamo o nepotrebnom ubacivanju Darvera i spajanju sa sagom Alfa... Reiser preko TV ekrana puca sebi u grudi a ne u glavu, i šta onda? Gde mu je telo? Jel to neko treba da poveruje da je stvarno? Il su posle našli telo pošto se prebacio u Darvera, al ček pa zašto onda Darver kašlje?

Pomeranje godina događanja i ubrzavanje radnje, da bi ono što smo mi pratili kroz 10-15 godina i stotinu brojeva stalo u dve godine, je nepotrebno. Čemu sve to, ako nećeš da prikažeš nove desetke avantura, onda ostavi čoveka da vidimo kako ga godine i uspomene pritiskaju.

Što se tiče uspostavljanja telepatske veze Macea-Koblera sa Ann. To mi je OK. Pa zar nisu vršili experimente na njemu da bi mu dali ESP moći? I onda kakav je problem da on uspostavi vezu sa osobom u njegovoj blizini (bolničkom krugu). Pošto ne znamo domet, a jedina osoba koja ispunjava uslov i kojoj veruje je mala Ann. Ostaje i pitanje dal su i na njoj vršili neke experimente, jer je Vigna drsko spojio stranice gde vidimo malu u zarobljeništvu i odmah zatim doktore koji pričaju o experimentima na subjektu. Možda saznamo u nastavku – avanture male ESPerke, njenog nezaposlenog tate i kućnog ljubimca robotka. I najvažnije pitanje u nastavku – dal tatko skuplja stripove sa avanturama svog alter-ega i dokle je stigao sa čitanjem.
Wait, whaaat?

Zbrzana završnica

Epizoda se bukvalno raspala na zadnjih četrdesetak tabli - od scene kad Nathan dolazi kod Sare i, kao najveći glupan iz Pianijevih epki, govori joj gde krije back-up svih podataka. Pa čekaj, u takvoj situaciji rođenoj kevi to ne bih priznao, a ne nekoj drskoj kučki koju sam davno jebo.
Vigna je uspeo nemoguće – da mi ogadi Saru McBain, i to tako da mi se više ne čita Meddin dvobroj (187-188) koji nam stiže ove god... pardon, dogodine (sorry Jerry).

Pojava autora u samom stripu mi je bila simpatična, iako opet ruši ozbiljnost priče, ali je fino uklopljena da ne uznemirava tok radnje. Međutim, šta reći za scenu pred kraj kad kreće opšti raspad u agenciji - dolaze Vigna, Serra i Medda na razgovor kod Reisera i Legs poziva sve da gledaju TV, a u pozadini iz različitih uglova iskače gomila čudnih likova, među kojima je lako prepoznati Dylana Doga?! Insajderske šale su mi uglavnom uvek simpatične, ali samo kada su uključeni i čitaoci, bar oni najverniji fanovi, a ne da moram da gledam u pasulj šta je pisac hteo da kaže.

Najbolji obrt

Kako je izgledalo, plašio sam se da će Vigna, pritisnut današnjom odvratnom političkom korektnošću, ukloniti i Nathanov “originalni greh” (jebanje ljubavnice dok mu masakriraju ženu), što i jeste uklonio ali nam je zato ponudio još bolji-strašniji “greh” (ubijanje supruge-majke pred detetom)!

Kakav twist i kakva prelepa hipnotička scena koje se Nathan seća iz perspektive prvog lica... rešetanje Laure i poslednji pogled na rupu u zidu gde viri šokirana ćerka. Tih 5-6 tabli su mi međ najboljim u celom serijalu.

A to bi ujedno bila i jedina stvar u nastavku koja bi me zanimala - kako bi Nathan ćerci objasnio svoj postupak:

“Pa znaš srce, mama je bila bolesna i tata je izlečio sa magičnim mecima."
ili
“Mama je patila od teškog oblika kašlja pa joj je tata samo malo proluftirao pluća da lakše diše.”

Nema tog objašnjenja koje bi sprečilo ponavljanje završne scene iz filma “The Fury” (1978), gde bi Ann kao Amy Irving raznela prljavog zlikovca Johna Cassavetesa-Nathana u paramparčad.

Konačni obrt

Da će kraj biti vezan za bukvalni strip NN sam posumnjao još kad je na pola mini serijala Legs čitala strip i to ne bilo koji, već De Angelisov Broj nula. Ha, nulti broj Nathana u Nultoj godini Nathana i to od istog crtača. Što bi Deadpool rekao razbijanje četvrtog zida unutar razbijanja četvrtog zida. Koliko je to zidova? 16?

A kad su se u stripu pojavili i sami autori tada sam već bio siguran da će kraj biti vezan za strip. S tim što sam očekivao nešto u stilu nacrtanog crtača kako crta završnu tablu ovog mini serijala ili ribu u vozu (space-shuttleu) kako završava čitanje stripa (ovog) i ostavlja ga na praznom sedištu. Ali na kraj pameti mi nije bilo da će Vigna otići na suprotnu stranu i optužiti ceo naš voljeni serijal da je samo strip a da je ovaj minić “pravi” Nathan. Ipak, trebalo je sve da nam bude jasno jer smo odavno znali da je radni naslov pre "Godine nulte" bio “Istinita priča o Nathanu Neveru”.

Mada, što je pomenuo i Giuda, Vigna je naknadno više puta menjao priču od toga da je ovo definitivni Nathan do tog da je ovo samo drugačija verzija pravog Nathana, pa je čak nudio čitaocima da slobodno mogu da veruju šta god žele, tj. da je ipak naš serijal “istinitiji”. Koještarija, al eto, na kraju je ostao bez muda, umesto da je došao i muški popio šamar koji mu je Jerry obećao.

Kraj kojem sam se nadao, a nisam ga dobio, je trebao da se završi ovim dijalogom:

Šta ti je Nathane?
Ništa Mac, osećam se nikad bolje... koff, kooff!!!






Edited by - thekide on 17/04/2017 13:27:43
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7027 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 17/04/2017 : 14:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Kid, vječni kontraš iliti antiJerry terapeut.

Svatko, naravno, ima neki svoj stav o ovom djelu. Ja se u većini ne slažem s ovim tvojim stajalištima osim s onim o odličnom obratu na kraju s pucanjem Laure u glavu što je i mene potpuno iznenadilo te s onim tvojim zgodnim krajem s kooff, kooff (zgodna opaska).

Osim neslaganja s Vigninim scenarijem i za crtež se ne bih složio. Meni je De Angelis s ovim sumornim tonovima nikad bolji, čak i bolji od onih brutalnih radova iz redovne serije. A zombi Sara mi je bila nikad zgodnija i jebizovnija.;)

Uglavnom ova nulta godina nije nikakvo razočaranje već više potiče na ljutnju što se poigrava s glavnim postavkama serijala. Još mi je krivo što sam ovo pročitao..
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 18/04/2017 : 09:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause


...neki svoj stav...
...Ja se u većini ne slažem s ovim tvojim stajalištima...
...Osim neslaganja s...
...i za... se ne bih složio...


Kad god se složimo za bar 10% to je uspeh.
quote:
Originally posted by Jerry Krause


Još mi je krivo što sam ovo pročitao..


Eh, pa jesi tražio da ti sredim preko reda ovaj mini serijal i sad ti krivo.
Što ga nisi odvojio sa strane i čuvao hronoloških 10 godina?

Za kaznu nećeš dobiti Meddin minić do 2027. godine.
Go to Top of Page
Page: of 568 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.98 seconds. Snitz Forums 2000