forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Filip crta Marvel
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/06/2010 : 16:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
"Okej, još uvijek ne radim za Marvel u smislu da sam uposlen od strane Marvela. Radio sam probni strip namijenjen Marvelu i želim sa svima vama, strip entuzijastima, podjeliti to iskustvo. Da li će se na osnovu ovoga nastaviti buduća saradnja sa tim izdavačem i da li ću početi raditi za Marvel uistinu ne znam.
No krenimo redom."

Više na:
http://url.ba/mvrz

Edited by - Emir Pasanovic on 10/06/2010 22:19:58

Djeno
Junior Member



South Sandwich Islands
311 Posts

Member since 20/10/2009

Posted - 09/06/2010 : 17:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Djeno's Homepage  Send Djeno a Private Message
oezgena i richtera šiješ. i to ubedljivo.

prve tri strane su vrhstra. pogotovo druga. very niiice.

zadnje dve su meh (barem meni). pogotovo poslednja deluje zbrzano, k'o da si se smorio pred kraj. najviše mi smetaju šake protagonista i poslednji panel na 4. strani gde wolverine vrši felacio nad frankenštajnom (barem tako deluje zbog nesrećnog kadriranja).

ne znam da li si im već poslao ovo ali ja bih zadnje dve strane preradio da sam na tvom mestu. ako budu istog kvaliteta kao prve tri imaš šanse.

srećno.


www.bogdanovic.deviantart.com
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/06/2010 : 17:46:19  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Ko je Filip?
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/06/2010 : 17:55:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

Ko je Filip?


Andronik, www.superamnesia.com
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 09/06/2010 : 18:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Slažem se s Djenom, mislim fantastično je, ali ipak je to velika šansa, pa nije zgorega popravit i te sitnice, ja bih sredio i lijevu ruku diva 1 kadar na 5 tabli. Cinjenica je da kod regularnih crtaca to prolazi sto posto, ali ovako će sigurno srati... ko i mi uostalom.

Sritno mu!!!!!

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 09/06/2010 : 18:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
http://wonderealm.blogspot.com/2010/05/wolverine-disturbing-consequences.html

http://sedatoezgen.blogspot.com/2010/01/wolverine-disturbing-consequences.html

Ova dva linka sa Filipove stranice je isto interesantno pogledati, pa se uvjeriti koliko je on to zapravo bolje napravio, marvelovskije, uostalom crtacki sigurnije i zrelije!

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16871 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 09/06/2010 : 21:19:29  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
quote:
Originally posted by Rico

Slažem se s Djenom, mislim fantastično je, ali ipak je to velika šansa, pa nije zgorega popravit i te sitnice, ja bih sredio i lijevu ruku diva 1 kadar na 5 tabli. Cinjenica je da kod regularnih crtaca to prolazi sto posto, ali ovako će sigurno srati... ko i mi uostalom.

Sritno mu!!!!!



Istina je, ako si novi moraš biti puno bolji od najgoreg njihovog crtača...
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/06/2010 : 21:51:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Strane su otišle ovakve kakve su, na žalost Filip je radio po groznom scenariju i stvari koje je uradio na osnovu onoga što je bilo napisano... su fantastične. Recimo, ona scena 'svršavanja' je opisana upravo onako kako ju je nacrtao, sva energija ejakulacije ledom koja je završila na stranici je Filipovo djelo.

Vjerovatno i na moj nagovor, nije ništa izmišljao, osobito s obzirom na kadriranje i mjenjanje sadržaja kadrova... koliko će to upaliti i imati efekta ne možemo znati dok Cebulski ne odgovori, ako odgovori (asistent je kopi-pejstao neki standardni odgovor svim crtačima o tome kako face i poze likova izgledaju previše ukočene i kako nije koristio dovoljno uglova, što je svakome ko je imalo pogledao strip jasno da nije tačno). U svakom slučaju je na moju glavu, kao i pripremanje portfolija na osnovu kojeg je dobio ovu šansu, te nošenje istog Cebulskom u Makarsku.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/06/2010 : 21:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by Rico

Cinjenica je da kod regularnih crtaca to prolazi sto posto, ali ovako će sigurno srati... ko i mi uostalom.

Sritno mu!!!!!



Istina je, ako si novi moraš biti puno bolji od najgoreg njihovog crtača...


Malo mi je teško utvrditi koji su najgori trenutno u Marvelu ali i u odnosu na prosjek koji izlazi iz te kuće... ovo je vrhunsko, čak i zadnje dvije stranice. Barem iz onoga što ja čitam njihovog, a čitam mnogo.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/06/2010 : 22:13:24  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic


Malo mi je teško utvrditi koji su najgori trenutno u Marvelu ali i u odnosu na prosjek koji izlazi iz te kuće... ovo je vrhunsko, čak i zadnje dvije stranice. Barem iz onoga što ja čitam njihovog, a čitam mnogo.


Slazem se!
Neka ne odustaje ako i ne upali sa Marvelom.
Ovaj talenat mora neko od velikih prije ili kasnije primjetiti i iskoristiti.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 09/06/2010 : 22:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
asistent je kopi-pejstao neki standardni odgovor svim crtačima o tome kako face i poze likova izgledaju previše ukočene i kako nije koristio dovoljno uglova, što je svakome ko je imalo pogledao strip jasno da nije tačno

Jel to dobio kao odgovor, ili...?

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/06/2010 : 22:34:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
'Kao' odgovor je pravi izraz... hvala na probnim stranicama, nekoliko nesuvislih komentara o stvarima koje jednostavno nisu nigdje nacrtane u stripu (doduše, jeste se osvrnuo na ono što nije nacrtano - 'neke pozadine', ponegdje ali nije tačno rekao na koje kadrove se to odnosi), tako da je response - nula poena.
I da, rekao je da će mu se vratiti do kraja godine da vide koliko je uznapredovao, pa da eto nastavi crtati neke svoje Marvel stripove, bez para, do tada.
No, to je asistent, sve se nadam da Cebulski neće sada ispasti šupak i neodgovoriti nikako nakon što je već rekao da mu je bilo žao što Filip nije mogao doći u Makarsku, i da jedva čeka da vidi njegove probne stranice.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 10/06/2010 : 09:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Da, klasika, al opet kad razmislim ipak je to Marvel, tako da bi to valjda i trebalo biti blizu nemoguče misije...
Bez obzira na sve Filip je odradija vrhunski, pokušao je (za razliku od mnogih:), i posal samo što nije.
Inače, totalno me iznenadio kvalitetom, jer ipak ono sto sam zadnje od njega realistično vidio je bilo dosta manjkavo, ne crtački koliko mi je izgledalo da se muči sa šaltanjem iz karikaturalnog u realistični stil (sindrom velikih glava i sl:)
S gušton ću pratit njegov daljnji rad:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Djeno
Junior Member



South Sandwich Islands
311 Posts

Member since 20/10/2009

Posted - 10/06/2010 : 10:38:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Djeno's Homepage  Send Djeno a Private Message
trebalo je da staviš uvodni poust pod quote. ja mislio da si ti ovo crtao.

ne znam kakav je tačno bio marvelov odgovor ali cenim da su cebulski i njegov sajdkik do guše u semplovima pa nije ni čudo što je kritika ispala površna. meni je opet bolje kad te profi površno ispljuje nego kad te 'iljadu amatera hejluju do neba.

pi-jes: što s' tiče teorije da treba biti bolji od najgoreg marvelovog crtača: jeb'o to. veće su šanse ako si malo gori od najboljeg.


www.bogdanovic.deviantart.com
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 11:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Djeno

trebalo je da staviš uvodni poust pod quote. ja mislio da si ti ovo crtao.

Sori, kakav ja i crtanje, ali hvala na kritici.
quote:

ne znam kakav je tačno bio marvelov odgovor ali cenim da su cebulski i njegov sajdkik do guše u semplovima pa nije ni čudo što je kritika ispala površna. meni je opet bolje kad te profi površno ispljuje nego kad te 'iljadu amatera hejluju do neba.

Ma nije bilo pljuvanje per se, jednostavno 4 bulletpointa koja kopipejstaju svakome jer su već navikli da su to manjkavosti probatora. Ja bih volio da ga ispljuje, ali kada vidi tačno šta ne valja kao što ste vi primjetili - trebaš imati podjednaku kvalitetu rada na većem broju tabli, jesi li spreman raditi serijale od po 100+ strana? Zašto nisi posvetio istu pažnju rukama kao što si kadriranju i sl.? (Mada se meni i ruke a posebno ovaj zadnji kadar jako sviđaju, no samo zato što kadar i izvan konteksta izgleda prejebeno. U kontekstu, stvarno izgleda kao da svršava. )
quote:

pi-jes: što s' tiče teorije da treba biti bolji od najgoreg marvelovog crtača: jeb'o to. veće su šanse ako si malo gori od najboljeg.


Ja sam dobio dojam da se sve više radi o pitanju stila, ako imaš svoj specifičan i lako prepoznatljiv stil, koji se dokaže da se prodaje, onda imaš i prođu. Recimo, to bi bilo kao porediti Erica Canetea (jednu relativno novu Marvelovu zvjezdicu) i Jim Leea. Lee crta anatomiju likova (mada superheroja, tako da je nabildanost i sisatost koju volimo sveprisutna) maksimalno korektno i ne smije ni jedan mišić biti izvan mjesta. Canete crta šta u datom kadru izgleda najbolje - i to funkcioniše! Znači li to da će jedna ruka na liku biti duža od druge, nema veze jer fantastična kompozicija i karakterizacija ne dopušta da se zamarate sa detaljima pojedinih mišića, jednostavno guštate u gotovom proizvodu.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 10/06/2010 : 11:36:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>pi-jes: što s' tiče teorije da treba biti bolji od najgoreg marvelovog crtača: jeb'o to. veće su šanse ako si malo gori od najboljeg.

Ovo je jako, jako točno.

Meni je Filip drag i na onim tablama se potrudio, ali stvarno nisu ništa iznimno.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 11:41:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Dragi Macane, ja bih volio jednom (jednom!) vidjeti da ti napišeš i eventualno pokažeš šta ti je to nešto iznimno. Hvala!
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 11:52:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
I po mogućnosti, neko živ ko još uvijek crta stripove. Čisto reference radi, da ljudi sebi mogu reći "e sad sam i Macanu izniman!"
Go to Top of Page

david
New Member

Croatia
237 Posts

Member since 19/01/2003

Posted - 10/06/2010 : 12:20:28  Show Profile Show Extended Profile  Send david a Private Message
da li Filip ima objavljenih stripova s ovakvim stilom crtanja? Ono sto se da nac na internetu (Amnesia, i nesto tabli po Vasem scenariju) uopce ne lici (necu rec da je losije) ovom marvel testu

http://dpetrina.deviantart.com
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2010 : 12:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Ne bih da baksuziram, ali bojim se da ce ova TV monotonija kamere dosta da odmogne Filipu.



U svakom slucaju, Filip je zaista iscrtao sve. Medjutim, par pocetnickih gresaka daju mcnu za pravo.
Kakogod, Filipe, puno srece!

Edited by - cat claw on 10/06/2010 12:21:30
Go to Top of Page

feka82
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2647 Posts

Member since 03/01/2008

Posted - 10/06/2010 : 12:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send feka82 a Private Message
samo naprijed nasi ... :)

feka
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 12:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by david

da li Filip ima objavljenih stripova s ovakvim stilom crtanja? Ono sto se da nac na internetu (Amnesia, i nesto tabli po Vasem scenariju) uopce ne lici (necu rec da je losije) ovom marvel testu


Nema superherojštine, ali ima par stripova sa realističnim crtežom ako si to mislio... Jedan kratki je objavljen u Italiji, strip je o Sarajevu; a još par ih je objavljeno u lokalnim novinama. Ako nisi vidio, ima i stariju prezentaciju svojih radova na: www.suzieq-comix.com
I da, Traitan nije po mom scenariju, ja sam bio ghost-writer i pregledao da ne zajebe stvari u dijalogu i prijevodu istog ili da mu likovi ne trče u suprotnom pravcu nego što bi trebali da izbjegnu čudovišta i sl. Potpisan sam uglavnom zato što sam ga tjerao da radi više nego jer sam doprinio samoj priči.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 12:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

Ne bih da baksuziram, ali bojim se da ce ova TV monotonija kamere dosta da odmogne Filipu.
U svakom slucaju, Filip je zaista iscrtao sve. Medjutim, par pocetnickih gresaka daju mcnu za pravo.
Kakogod, Filipe, puno srece!


E to ja zovem konstruktivnom kritikom. Naravno, nije mi jasno o čemu govoriš iako vidim te linije ali sigurno da će Filipu pomoći.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 10/06/2010 : 12:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic

Dragi Macane, ja bih volio jednom (jednom!) vidjeti da ti napišeš i eventualno pokažeš šta ti je to nešto iznimno. Hvala!



Dragi Emire, ja bih volio da ti shvatiš da te navijački pristup vodi samo k betonskome zidu, punom brzinom.

Od Hrvata su iznimni crtači Andrija, Igor Kordej, Edvin Biuković, vjerojatno Žeželj i možda Tonči Zonjić.

Od Francuza, trenutačno, Matthieu Bonhomme i Denis Bodart.

Od Amera ljudi u rasponu Bryana Hitcha i Stuarta Immonena.

S tim, pazi, to je sve kategorija najamnog rada - oni koji mogu nacrtati sve, kad im se digne i naizgled bez napora. U autorske stlizacije nisam ovaj čas ulazio jer je to jedna posve druga pjesma i drugi kriteriji vrednovanja (gdje Robinsonov "Ofucani holivudski film" ili Kelavin "Ninđa" funkcioniraju da ne može bolje iako je crtež, da citiram Tonystarksa "krš da jebe slon ježa"). Filipovoj Amneziji se (minus utjecaj Incrediblesa) nema bogznašto zamjeriti, a i njegov strip za Vekovnike je sladak. No, promatrano u kategoriji Marvela, ovo nije ni John Byrne, ni Dave Cockrum, a nije ni neki moderni facan. Vidi se da se s dinamikom nije rodio i da mu bolje leži picanjenje snoubajka nego rajcanje raje razularenim razbijaštvom. Za naše standarde, Filip je razbio, ali za vanjske ... Da, puno je bolji od najgorih, ali jebalo te mjerilo.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2010 : 12:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:
[i]Originally posted by Emir Pasanovic
...Naravno, nije mi jasno o čemu govoriš iako vidim te linije ali sigurno da će Filipu pomoći.



Marvelova filozofija kadriranja ne dozvoljava objektivnu staticnu kameru . Uvek insistiraju na pokretnoj kameri koja seta gore dole, levo desno i nikada nije na stalku nego snima stono kazu iz ruke.
Drugim recima, pokusavaju da od citaoca naprave ucesnika a ne posmatraca.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 10/06/2010 : 13:01:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

Dragi Emire, ja bih volio da ti shvatiš da te navijački pristup vodi samo k betonskome zidu, punom brzinom.

Ne razumijem o kakvom betonskom zidu govoriš? Jel mi to prijetiš? Još mi samo ti trebaš da mi prijetiš i to u vezi s čim? Kakvim ćeš me to betonskim zidom zaustaviti? I zašto, jer sam ti postavio pitanje koje ti se ne sviđa?
quote:

Od Hrvata su iznimni crtači Andrija, Igor Kordej, Edvin Biuković, vjerojatno Žeželj i možda Tonči Zonjić.

Od Francuza, trenutačno, Matthieu Bonhomme i Denis Bodart.

Od Amera ljudi u rasponu Bryana Hitcha i Stuarta Immonena.


Dobro je, barem je većina živa, hvala na referencama.
quote:

Da, puno je bolji od najgorih, ali jebalo te mjerilo.


Kao što sam već napisao, to nije moje mjerilo - ja smatram da je natprosječan za trenutni Marvel, ali to je moje mišljenje, ti i svako drugi se možete složiti ili ne. Ja gledam zlatnu sredinu kao temelj najamničkog rada, je li, da može uraditi srednje dobar strip po groznom scenariju u roku koji mu zadaju. Sve što uradi iznad toga je super ali zavisi od mnogo faktora i koliko tabli uradi u međuvremenu.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000