forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Upoznajmo autore i njihova djela
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/06/2010 : 21:23:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da bi bilo dobro imati jednu temu, gdje bi ljudi mogli ukratko nešto reći o autorima i njihovom opusu, koji su njima dragi, a za koje baš ne čujemo često na ovom forumu.

Za početak, rekao bih nešto o meni dragom genijalcu po imenu Bill Mantlo.

Bill Mantlo (Rođen 1951.)



Kad je Stan Lee prestao pisati stripove, a Jack Kirby napustio matičnu kuću, priče su u Marvelu postale nekako ozbiljnije. Više su se trudile reflektirati svakodnevnicu. Stvaralački zanos je malo splasnuo. Rijetki su nastavili raditi stripove u epskoj maniri Stan Leeja i Jacka Kirbyja. Među njima bio je i jedan daroviti klinac po imenu Bill Mantlo. Prvi značajniji Mantlov rad bio je jedan prilično dugi angažman na stripu Peter Parker, The Spectacular Spider-Man, gdje je udahnuo svježinu u priču o čovjeku-pauku i Peteru Parkeru, klincu iza maske, kojeg je pisao čak sedam godina.

A onda su došle osamdesete, zlatno doba Billa Mantla, gdje je njegova kreativnosat podivljala. Prvo se proslavio pišući strip The Incredible Hulk nekih šezdesetak brojeva. Štoviše, bila je to dobra baza za Petera Davida, koji će iskoristiti neke Mantlove ideje, pišući Hulka idućih 15 godina. U jednom od brojeva Hulka pojavit će se Mantlova kreacija po imenu Rocket Raccoon, intergalaktički rakun koji se bori za pravdu u svemiru, a koji će dobiti svoj vlastiti mini-serijal. Mini-serijal će dobiti i Jack of Hearts, još jedno kozmičko biće, polu-čovjek, polu-izvanzemaljac kome dvostruka fizionomija ne dopušta da živi normalan život. Zatim su tu Cloak & Dagger, par mutanata-superheroja koji se nastoje boriti protiv nepravde među narkomanima i siromasima, na samim rubovima društva.

1980-ih godina u Marvelu su rado kupovali licence za etablirane franšize i po njima radili stripove. U rukama bilo kojeg drugog scenarista te bi priče ispale u najboljem slučaju osrednje, ali Mantlu su ovo bili vjerojatno najbolji stripovi koje je ikad napravio. Rom, the Spaceknight bila je priča o usamljneom svemirskom borcu za pravdu, koji je putovao galaksijama u potrazi za zlim izvanzemaljcima. S ničim drugim, osim sa dizajnom igračke na kojoj je baziran, Mantlo je stvorio jednu kompleksnu sagu od nekih 75 brojeva, izgradivši jednu cijelu mitologiju i živopisnu postavu likova i pritom se pozabavivši temama poput humanosti, herojstva i potrage za identitetom. Slična priča bili su i njegovi Micronauts, kozmička saga od nekih pedesetak brojeva, također bazirana na igračkama. Micronauts su skupina moćnih izvanzemaljaca koji nastoje pobijediti ultimativno zlo unutar njihovog mikroskopskog univerzuma. Jedno od posljednjih Mantlovih velikih djela bio je strip Swords of the Swashbucklers, o skupini intergalaktičkih gusara. Jack Kirby bi bio ponosan.

Nažalost, Mantlo više ne piše stripove. Godine 1992. imao je nesreću. Udario ga je auto sa nepoznatim vozačem koji je pobjegao sa mjesta nesreće. Proveo je više od dva tjedna u komi. Zadobio je teške ozljede mozga, ne može se brinuti za sebe, te njegovo zdravlje zahtijeva 24-satnu njegu. Velika je to šteta i ogroman gubitak. Tko zna što nam je još divlji Bill Mantlo mogao podariti.














Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Rock.Bob Rock
Senior Member



Croatia
1146 Posts

Member since 25/03/2009

Posted - 09/06/2010 : 21:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Rock.Bob Rock a Private Message  Reply with Quote


Odličan tekst, bolje ga pošalji za homepage Možda da dodaš malo, ali je i ovako dobro!

.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/06/2010 : 04:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rock.Bob Rock



Odličan tekst, bolje ga pošalji za homepage Možda da dodaš malo, ali je i ovako dobro!


Ne znam, trebalo bi ga dosta dopuniti i urediti da bi bio za homepage. Htio sam da ovo bude jedno kratko upoznavanje.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 07/10/2010 : 22:40:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Jim Steranko (Rođen 1938.)



Sredinom 1960-ih godina u Marvelu su na stripu Strange Tales Stan Lee i Jack Kirby radili serijal priča o superšpijunu Nicku Furyju i tajnoj organizaciji S.H.I.E.L.D. S brojem 151. talentirani crtač po imenu Jim Steranko krenuo je tuširati Kirbyjeve skice. Međutim, sa brojem 154. Steranko ne samo da je preuzeo crtačke već i scenarističke dužnosti na stripu. Sterankov Nick Fury je postao jedan od najboljih, kako špijunsko-superherojskih, tako i stripova uopće. Sve do broja 168. Sterankova mašta je bila nezaustavljiva. Furyja je proveo kroz nevjerojatan vatromet neprijatelja, akcije i slomljenih srca. Sve to uz njegov nepredvidljivi eksperimentalni crtež. Istodobno je u to vrijeme Steranko zajedno sa Joeom Simonom za izdavačku kuću Harvey stvorio još jedan superšpijunski strip po imenu Spyman. Nažalost, ovaj strip nije trajao dugo, te je ugašen nakon tri broja. Steranko je na prva dva broja sudjelovao kao scenarist ili crtač. Nakon Strange Tales, Sterankov Fury je zaživio u vlastitom serijalu Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D.

Steranko zbog svoga bolesno detaljnog crteža često nije mogao zadovoljiti rokove, što ga je dovodilo u sukob sa Marvelovim urednicima. Steranko je napravio samo četiri epizode serijala Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D. Sljedeći angažman bio je na stripu X-Men, gdje je sa odličnim Arnoldom Drakeom surađivao na dvije jako dobre epizode. Zatim je na stripu Captain America stvorio legendarnu trodijelnu akcijom nabijenu halucinogenu sagu. Nakon toga je Steranko sve manje crtao stripove, a sve više naslovnice. Početkom 1970-ih je u potpunosti napustio Marvel i okrenuo se nezavisnim publikacijama. Godine 1976. Steranko stvara strip Chandler: Red Tide, u formatu sličnom kao kod Fosterovog Princa Valianta. Chandler: Red Tide je crno-bijeli film-noir kriminalistički strip, nastao kao homage piscu Raymondu Chandleru, u kojem se Steranko poigravao sa kompozicijom i igrom svjetla i sijene, da bi stvorio prigodan ugođaj. Zatim je u časopisu Heavy Metal u nastavcima objavljivao stripovsku adaptaciju filma Petera Hyamsa po imenu Outland (svojevrsni SF-western u kojem glavnu ulogu igra Sean Connery). Steranko je ovdje još jednom nadmašio samog sebe, jer je strip bio sastavljen gotovo isljučivo od velikih kadrova posloženih preko dvije stranice. Posljednji Sterankov strip bila je kratka priča koju je napravio za jubilarni, 400-ti broj Supermana (1984.). Prikladno, priča ukratko pokriva povijest ljudskog roda, Supermana i njegovog potomstva u svemiru, sve ispričano u širokim epskim kadrovima.

Nažalost, Steranko se više ne bavi stripovima. Tu i tamo napravi neku ilustraciju. Velika je to šteta, jer Sterankove priče i crtež pršte maštom i odraz su njegove želje da formu stripa gurne uvijek malo dalje. Po mom mišljenju, riječ je o jednom od najvećih autora stripa ikad. Sterankov opus nije velik, ali je itekako veličanstven.










Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 07/10/2010 : 22:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ne da mi da prekopiram post, mozda ima previse karaktera

Ali evo, ovde mozete videti dosta toga o Don Rosi, pocevsi od teksta o njemu i njegovoj karijeri, pa preko sitnih diskusija i razmena misljenja do hronoloskog osvrta na njegova dela, koja je u toku.

http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=109.0

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/10/2010 : 00:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Ne da mi da prekopiram post, mozda ima previse karaktera

Ali evo, ovde mozete videti dosta toga o Don Rosi, pocevsi od teksta o njemu i njegovoj karijeri, pa preko sitnih diskusija i razmena misljenja do hronoloskog osvrta na njegova dela, koja je u toku.

http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=109.0


Bilo je i ovdje na temi o Disneyju govora o Rosi. Ja uvijek kažem, uz Barksa i Gottfredsona jedan od najboljih Disneyjevih autora.

Kad se sjetim ovih stripova bude mi žao što Egmont drži prava na Disneyja (i Asterixa).

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/10/2010 : 00:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Pa znam, ja sam i pisao

Reci cu ti nesto u poverenju, sto mi je Unca Don rekao licno
"Na njegove stripove ne drzi prava Egmont, nego Disney comics"

A mislim cak i da se to odnosi na sve Disney stripove, ali nemojte me tu drzati za rec, ogradjujem se na Rosu.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/10/2010 : 00:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Pa znam, ja sam i pisao

Reci cu ti nesto u poverenju, sto mi je Unca Don rekao licno
"Na njegove stripove ne drzi prava Egmont, nego Disney comics"

A mislim cak i da se to odnosi na sve Disney stripove, ali nemojte me tu drzati za rec, ogradjujem se na Rosu.


Znam da je Egmont prije mnogo godina izdao one dvije kolekcije stripova Carla Barksa. I od tada nismo vidjeli ništa slično. Isto je bilo sa Asterixom.

Ne znam da li Egmont drži prava na same stripove, ali sigurno drže na likove. Mislim da se u publikacijama ne mogu koristiti Disneyjevi likovi bez njihovog dopuštenja. Mislim da to tako nekako ide.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/10/2010 : 00:27:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Lord Vader89

Pa znam, ja sam i pisao

Reci cu ti nesto u poverenju, sto mi je Unca Don rekao licno
"Na njegove stripove ne drzi prava Egmont, nego Disney comics"

A mislim cak i da se to odnosi na sve Disney stripove, ali nemojte me tu drzati za rec, ogradjujem se na Rosu.


Znam da je Egmont prije mnogo godina izdao one dvije kolekcije stripova Carla Barksa. I od tada nismo vidjeli ništa slično. Isto je bilo sa Asterixom.

Ne znam da li Egmont drži prava na same stripove, ali sigurno drže na likove. Mislim da se u publikacijama ne mogu koristiti Disneyjevi likovi bez njihovog dopuštenja. Mislim da to tako nekako ide.



s obzirom na to da je Don raskrstio sa Egmontom pre nekoliko godina, mislim da su time oni izgubili prava na konkretno njegove stripove. verovatno je na to mislio kada mi je rekao da oni s time nemaju nista.

a to da oni drze prava na likove, a ne na stripove....pa, to mi je malo bizarno, da se tako izrazim

voleo bih kada bi se neko merodavan javio da prokomentarise na temu.

a ne znam na koje kolekcije karla barksa mislis?
one u hrvatskom izdanju, sa zutom trakom sa strane? (ne, nije ZS u pitanju )

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

kemo2012
Junior Member



USA
312 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 08/10/2010 : 02:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit kemo2012's Homepage  Send kemo2012 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89
one u hrvatskom izdanju, sa zutom trakom sa strane? (ne, nije ZS u pitanju )


ZS u hrvatskoj... j*biga nakon 20 godina to mi zvuci smjesno sada.

"I wake up and think dreams are real. I sleep so I don't have to feel."

Edited by - kemo2012 on 08/10/2010 03:00:52
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/10/2010 : 03:51:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

s obzirom na to da je Don raskrstio sa Egmontom pre nekoliko godina, mislim da su time oni izgubili prava na konkretno njegove stripove. verovatno je na to mislio kada mi je rekao da oni s time nemaju nista.

a to da oni drze prava na likove, a ne na stripove....pa, to mi je malo bizarno, da se tako izrazim

voleo bih kada bi se neko merodavan javio da prokomentarise na temu.

a ne znam na koje kolekcije karla barksa mislis?
one u hrvatskom izdanju, sa zutom trakom sa strane? (ne, nije ZS u pitanju )


Pravno gledano može biti svakakvih bizarnosti. Naravno, može biti da ja sve ovo govorim bez veze i da ne postoje nikakve zapreke da vidimo te stripove kod nas. Štajaznam, nekako mi je teško prihvatiti da nitko ne bi želio izdati stripove Barksa, Rose i Gottfredsona kod nas. Ipak je riječ o likovima na kojima su odrastali mnogi klinci.

I da, to su te kolekcije o kojima sam govorio. Čak su izlistane na stranici Egmont Hrvatska.

http://www.egmont.hr/izdanja.asp?tip=0&vrsta=13&licencor=1&izdanje=59
http://www.egmont.hr/izdanja.asp?tip=0&vrsta=13&licencor=1&izdanje=74

Zanimljiv mi je ovaj tekst koji ide uz izdanje.

quote:
U ovoj ćete niski, dragi prijatelji stripa, pronaći sve epizode koje je stari, dobri "patkoman" Carl Barks nacrtao od 1943. do 1966. godine!

Ovo vjerojatno znači da je Egmont imao u planu izdati cijelu kolekciju stripova Carla Barksa, ali su zbog nekog razloga odustali. Vjerojatno zbog loše prodaje.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/10/2010 : 04:33:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Da se malo vratim na Steranka, evo par stranica iz njegovih stripova, da ljudi vide o kakvom se autoru radi.

Prvo, njegov Captain America...









Zatim Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D...





Kratka priča My Heart Broke in Hollywood...



Chandler: Red Tide...





I na kraju, Superman.


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/03/2011 : 00:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Buronson (Rođen 1947.)



Pravo ime mu je Yoshiyuki Okamura, a svoje radove je objavljivao i pod pseudonimom Sho Fumimura. Legenda kaže da je Okamura uzeo pseudonim Buronson u čast omiljenom glumcu, Charlesu Bronsonu. Riječ je o jednom od najpoznatijih i najpopularnijih japanskih scenarista. Buronson započinje svoju karijeru u svijetu stripa 1969. godine kao asistent drugim autorima. Godine 1975. objavljuje svoj prvi veliki uspjeh, krimić Doberman Detective. Godine 1983. sa crtačem Tetsuom Harom započinje svoj najpoznatiji strip, postapokaliptičnu sagu Hokuto no Ken (Fist of the North Star). Riječ je o nasilnom borbenom epu, koji spaja elemente Mad Max filmova i Bruce Leeja. Radnja prati Kenshira, majstora borilačkih vještina koji luta opustošenom Zemljom koja se nakon nuklearne katastrofe pretvorila u veliku pustinju. Kenshiro je postao ikona japanske popularne kulture, a njegov punchline, "Omae wa mo shindeiru." ("Već si mrtav.") postao je antologijska rečenica.

Po završetku stripa Hokuto no Ken, Buronson surađuje na tri naslova sa mladim i talentiranim crtačem po imenu Kentaro Miura (prije negoli će Miura započeti svoj megapopularni Berserk). Riječ je o povijesnim epovima Oh-Roh i Oh-Roh Den, te još jednom postapokaliptičnom stripu po imenu Japan. Istodobno, Buronson će započeti možda svoju najplodniju suradnju, onu sa crtačem Ryoichijem Ikegamijem, koja traje već 20 godina. Buronson će sa Ikegamijem stvoriti svoje najbolje stripove, yakuza epove Sanctuary, Strain i Heat, te povijesni spektakl Lord. Ikegamijev hiperrealističan crtež se odlično slagao sa Buronsonovim nasilnim i surovim pričama.

Godine 2001. Buronson je započeo novu suradnju sa Tetsuom Harom na stripu po imenu Souten no Ken (Fist of the Blue Sky), koji je zamišljen kao prequel stripa Hokuto no Ken. Jedan od Buronsonovih najnovijih radova je i strip o baseballu po imenu Full Swing. Osim što i dalje piše nove stripove, Buronson je velika inspiracija mlađim generacijama autora, a za svoj rad je dobio i mnoge nagrade i priznanja.

Hokuto no Ken



Oh-Roh (King of Wolves)



Sanctuary



Strain



Heat



Souten no Ken (Fist of the Blue Sky)



Lord


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/03/2011 : 16:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Evo nekoliko stranica stripa Sanctuary.











Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/03/2011 : 17:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nekoliko stranica stripa Hokuto no Ken (Fist of the North Star).










Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 20/03/2011 : 00:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Ovo zadnje bi bili japanski superheroji?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/03/2011 : 01:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

Ovo zadnje bi bili japanski superheroji?


U neku ruku, da.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000