forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Institucija - "fanovi"
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 11/09/2010 : 19:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ovako

Bergen, Norveska 10-12.9.2010. aktuelan je festival pod imenom Raptus, jubilarni petnaesti.
Glavni gost je (treci put ovde) Don Rosa, cuveni autor niza maestralnih stripova i remek dela o porodici (Mek)Patak.



Kada sam saznao, veoma sam se obradovao, eto meni prilike da coveku stisnem ruku, da mi nesto nacrta, potpise par stripova, razmenimo koju rec, slikam se. standardno skroz. (barem mislim) takodje sam i pripremio set kratkih pitanja koja bih mu postavio u eventualnom kratkom intervijuu za koji sam hteo da zamolim, smatram da su pitanja korisna, zanimljiva, da bi se moglo saznati jos ponesto o cemu se mozda nije culo, itd....

ali

kako doci do coveka?

naime, iako se on krece okolo, kao da je i sam jedan od gostiju festivala, oko njega su stalno "asistenti, dobrovoljci" koji ga cuvaju od nas, nemilosrdnih i krvozednih fanova.

prvo predavanje koje je juce imao je imalo za temu "americki stripovi iz '40ih i '50ih" vidjeno preko stripova iz njegove obimne kolekcije, i nakon toga je odrzana tura crtkanja i potpisivanja, iako to nije bilo predvidjeno programom. (na njegovo insistiranje, siguran sam) Potpisivao je oko 3 sata - od nesto pre 3, pa do otprilike 8 sati. Crtao je po jedan crtez, a potpisivao je jos poneki strip koji bi mu se pruzio. drugim recima, ko je doneo vise stripova, dobio bi potpis na svakom. uzeo sam svoj broj juce jos, nisam stigao na potpis, te sam ostao za danas. OK, fair enough.

danas, dozovljavali su mu da udari samo jedan potpis ili jedan crtez, zbog, boze, velike guzve ili vec, da se on ne bi izmorio. ja kad sam dosao na red, izvukao sam jedan svoj strip i jedan strip koji sam namenio da poklonim bratu, i pitam "da li mogu da dobijem posvetu na drugom stripu, nije za mene, nego za mladjeg brata"
vestica asistentkinja koja je sedela je samo odmaknula glavom i rekla "zao mi je". on je covek cutao i rekao "ne dozvoljavaju mi da nacrtam dva crteza ili da lupim dva potpisa, kao da to oduzima uzasno mnogo vremena" :sarkasticna faca:
dam mu ja strip za burazera i rekoh "Nacrtaj Baju koji kipi od besa!"
pita me ova vestica ime da napise, da bi mogao ovaj da prepise za posvetu, ja dam ime burazera. zavrsio je ilustraciju za pra minuta, razmenili smo par zanimljivih reci (kakva likcina, nevidjeno), i krenuo da posvecuje, i pitao kako se pise "Š", i ja mu objasnio, i dodao "to je moj brat", a on odgovori nesto u fazonu "dajes svoj crtez drugome, mnogo mi je zao sto mi ne daju da ti nacrtam(potpisem) dva".
u medjuvremenu je pominjao i to da su ga vodali po televizijama, da daje intervijue za ove za one, i govorio kako oni koji najvise zasluzuju, dobijaju najmanje paznje zbog organizacije.

kada sam (ispao veoma glup i) prisao jednom od asistenata juce i pitao da li mogu da postavim Donu jedno pitanje, on poceo da me ispituje sta i kako i zasto, sve onako sa poluosmehom na licu...."i rekoh, eto, hteo sam da napravim mali interviju, ako bi bio voljan, itd...." a on odgovara "ma znas kakav je on, svakako da bi bio voljan, on ne bi ni jeo da ne mora, samo da bi izasao fanovima u susret i omogucio i crteze i potpise i pitanja, ali eto, mi to ne mozemo da dozvolimo, on je ipak nas gost"

sutra su organizovali jos jedno potpisivanje nakon predavanja o Diznijevim stripovima koje ce da odrzi (i opet sam siguran da je to na njegovo insistiranje, jer nije ni bilo u programu, a asistenti su uglavnom negativno odgovarali na pitanje o tome da li ce potpisivanja uopste biti)
danas su ga sa unapred ugovorenog potpisivanja izvukli, da bi dao neki neplanirani interviju za TV/novine, pojma nemam....


e sad, udavio sam vas ovime zasto

zanima me, vi ljudi koji se bavite strip dogadjajima, i koji ste upuceni; kao i svi ostali, naravno....zanima me, kada se organizuje tako neki festival, kada se pozivaju gosti i sve....
da li je bitnije da se zaista ostvari kontakt sa fanovima, i da ako je autor takav da je spreman da bilo kome izadje u susret, da li mu treba uskratiti to (kao i fanovima), samo zato da bi organizatori ostali upamceni kao oni "koji nisu dozvolili da ga rulja pojede" (iako se on ne buni, cak stavise)

da li je bitnije da se autor voda po televizijama i medijima, da bi ga neki tamo intervijuisali pro-forme i postavili pitanja na koja se odgovori vec znaju, i gde je cilj svega zapravo to da je veliki Don Rosa odlucio da ponovo dodje u Norvesku - zemlju najvecih fanova u celoj vaseljeni.

ne znam....ajde, molim vas, ubedite me da nisam u pravu, mozda cu malo manje da se nerviram....



Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

jaki
Advanced Member



Croatia
25903 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/09/2010 : 23:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
U Ma je ekipa

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/09/2010 : 00:02:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
aj zovite mi Dona u Ma

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/09/2010 : 19:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
zgadjen sam

ako ikada iko dobije priliku da dodje na ovaj festival, bilo kojom igrom slucaja - NEMOJTE DOLAZITI!!!!!!!

pisem o svemu danas detaljnije....ali goru organizaciju u zivotu nisam video....nakon 15godisnjeg iskustva....strasno

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000