forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Moja kritika
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 22/11/2010 : 12:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Ovo je kritika koju sam napisao za jedan školski časopis. Evo je:

J.K. Rowling: Bajke Barda Beedlea
(„The tales of Beedle the bard“)
Algoritam, Zagreb 2008.


Nedavno je, na radost fanova diljem svijeta, izašao sedmi nastavak filmova o više ne tako malom čarobnjaku, pod naslovom „Harry Potter i Darovi smrti 1. dio“. Kao što većina obožavatelja zna, film je podijeljen na dva dijela zbog previše radnje u istoimenoj završnoj knjizi. Fanovi su prije prikazivanja filma postavljali razna pitanja, o tome hoće li se saga možda nastaviti, koliko će ova ekranizacija sveukupno zaraditi novaca, hoće li biti vjerno prikazana knjizi itd. Fenomen zvan „Harry Potter“ traje već trinaest godina i do danas je prikupio više milijuna obožavatelja diljem svijeta, od najmlađih pa do onih najstarijih. Oni iz dana u dan na svjetske društvene mreže i razne web-stranice stavljaju svoje uratke, od javnog pokazivanja koliko svakojakog „blaga“ vezanog uz popularnu heptalogiju imaju, sve do pokušaja nasmijavanja ljudi različitim parodijama. Završna, sedma knjiga izašla je 2007. godine, pri čemu je također dočekana vrlo pompozno i u velikom stilu. Doduše, moramo priznati da to i zaslužuje. U toj knjizi važnu ulogu ima jedna druga, ona iz čarobnjačkog svijeta, pod naslovom „ Bajke barda Beedlea“. U njoj se nalaze čarobnjačke bajke koje njihovi roditelji, kako je rečeno u „Darovima smrti“, čitaju svojoj djeci prije spavanja. No, nekako je ta knjiga stigla i u naše, „bezjačke“ ruke.


Šalu na stranu, naravno da je autorica ovog djela, kao i cijele serije, zapravo britanska spisateljica J.K. Rowling. Bajke barda Beedlea uz „Metloboj kroz povijest“ i „Čudesne zvijeri i gdje ih naći“ čine svojevrsne „spin-off“ romane koje je autorica napisala za humanitarne svrhe u suradnji sa zakladama „Comic Relief“ i „Children's high level group“. Knjiga je prožeta zanimljivim ilustracijama same Rowlingove, a na predstranici stoji i da je izvorni rukopis („rune“) prevela Hermiona Granger, važan lik u knjizi, koji je zapravo dobio prvo izdanje Bajki napisan na tom starom čarobnjačkom rukopisu. U djelu veliku ulogu ima i još jedan protagonist serije, profesor Albus Dumbledore, ravnatelj škole vještičarenja i čarobnjaštva u Hogwartsu. On je poslije svake od pet priča napisao svoje mišljenje o njima, otkrivajući usput razne pikanterije iz Hogwartsa. Ali, vratimo se malo na početak. Tamo se nalazi spisateljičin uvod koji služi kao svojevrsni vodič za čitanje knjige. U njemu se nalaze mnogi korisni podaci o povijesti bajki, kao i stajališta te mišljenja čarobnjaka koji su ih pročitali. Same priče su pisane u stilu „bezjačkih“ bajki, pomalo starinskim riječima i izrazima. Kada čitate knjigu, imate osjećaj kao da ste u ranom srednjem vijeku, a tada su negdje ove bajke i trebale biti napisane, prema pretpostavkama. Spisateljica je htjela stvoriti bajke što vjernije tome dobu, i u tome je i uspjela. Možemo pretpostaviti da je pomalo imitirala bajke braće Grimm ili sličnih autora kako bi više dočarala ugođaj. Djelo je vrlo dobro koncipirano, kako sam već rekao, jako miriše na bajke ljudi koji se ne služe čarolijama. Mi imamo Crvenkapicu, Snjeguljicu, Pepeljugu, Ljepoticu i Zvijer, dok čarobnjaci imaju Mekanu zekanu i njezin hihotavi panj, tri brata, čarobnjaka, lonca skakutavca i slične junake. Djelo puno odudara od jednostavnog i modernog načina na koji su napisane sve knjige iz takoreći regularne serije. U ovoj zbirci pripovijedaka jasno se vide stajališta čarobnjaka iz srednjeg vijeka- svi su bili protiv „bezjaka“, nisu marili za njih, a oni su im uzvraćali istom mjerom. Može se reći da su također vrlo vjerno prikazana društvena mišljenja ljudi općenito iz tog povijesnog razdoblja. Uostalom , srednji vijek doista je bio obilježen spaljivanjem takozvanih „vještica“ na lomačama. I u bajkama se jasno vidi fiktivni sukob- u našim bajkama čarobnjaci i vještice su zli, okrutni i beskrupulozni likovi, dok su u čarobnjačkim potpuno suprotno. U svakoj od njih ocrtana je jedna osobina; tako imamo škrtost, gramzljivost, brzopletost, lukavost, okrutnost, oholost, veselost, razigranost, sramežljivost, hrabrost, odvažnost i pregršt drugih mana i vrlina zastupljenih u tim pričama. Zasigurno je najvažnija bajka ona o tri brata, koja ima veliko značenje u posljednjoj, sedmoj knjizi o Harryju Potteru. Kao što sam naslov kaže, ona priča priču o tri brata, vrsna čarobnjaka, koji su na jednome mostu susreli samu Smrt, prikazanu kao zakukuljenu priliku. Lukavo je ponudila braći nagradu za domišljatost, jer su je bili vješto izbjegli. Najstariji, naprasiti brat, dobio je čarobni štapić kojim je postao svemoćan. Drugi brat, oholi, dobio je Kamen života, koji omogući čovjeku da vrati mrtvoga u život, a treći, najskromniji i najmlađi brat, nije znao što bi zaželio, pa mu je smrt dala Plašt nevidljivosti. Prvog i drugog brata smrt je pronašla i oduzela im život, ali trećeg nikada nije uspjela pronaći, jer je imao svoj plašt nevidljivosti. Priča je vrlo zanimljiva, u njoj ima mnogo simbolike. Naime, prvi i drugi brat stradali su ne zbog toga što nisu imali dovoljnu moć kako bi pobijedili Smrt, nego zato što su bili loše ćudi. Treći brat je preživio zbog svoje dobrote i skromnosti, a ne zbog moćnog oružja.



I na kraju, potrebno je donijeti zaključak. Knjiga mi se svidjela zbog mnogo simbolike u pričama, ali i zbog toga što vrlo zanimljivo opisuje fiktivni odnos bezjak-čarobnjak. Imam i jednu zamjerku: nije mi se svidio način pisanja, iako je sve skupa dobro smišljeno zbog toga što su tako pisane i one „prave“ bajke. Ovo je svakako jedno zanimljivo štivo koje bi valjalo „srediti“ nakon pročitane serije djela o Harryju Potteru. Zato, preporučam vam da se prihvatite ovih knjiga ako ih još niste pročitali, jer ćete proživjeti neviđeno iskustvo.



I?

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 22/11/2010 : 13:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Bravo!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 22/11/2010 : 14:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Ovo je odlicno, hajde brate dragi pocni da pises i recenzije stripova, imamo jos stotine i stotine stripova bez recenzija, a vidi se da ti kritikovanje pase
;)

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8228 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 22/11/2010 : 15:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
Bravo Zagore12

three brothers
ako se ne varam , mlađi brat plašt nevidljivosti je dao svom sinu i na taj način ga je smrt pronašla (tako stoji u prići)

hopping pot
je jedna dirljiva priča o nasljestvu i obavezama prema bližnjima

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985

Edited by - split85 on 22/11/2010 15:52:36
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 22/11/2010 : 19:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
12. Zagore, to je odlično, pogotovo kad se pogleda tvoja starost.

Nemoj raditi recenzije stripova, jer recenzenata ima dovoljno, radije se lati recenzije knjiga. Mladju bi dobro došli novi recenzenti (nova radna snaga) na njegovom topiku.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 22/11/2010 19:50:35
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 28/11/2010 : 13:18:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Hvala vam na pozitivnim komentarima! Razmotrit ću prijedloge, sve u svemu, jako volim pisati, a nedavno sam ustanovio da mi to ide bolje od crtanja. Baš sada tražim nekoga tko bi mi nacrtao likove za fantasy priču ovako, dobrovoljno, bez honorara, jer naravno, nemam čim plaćati. Mislim je koncept priče dobar, ali fali malo rečenica, brzo se mijenjaju događaji, kao da malo premalo opisujem emocije likova.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 15/12/2010 : 19:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Daj tu svoju fantasy priču okači na knjige i co topik, da ti je dečki recenziraju. Ali ne mogu ti garantirati da če je pročitati odmah, možda če jim trebati više od nekoliko mjeseci za to (imam iskustva). Ali budi uporan i gnjavi jih ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 16/12/2010 09:42:31
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/12/2010 : 17:22:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Daj tu svoju fantasy priču okači na knjige i co topik, da ti je dečki recenziraju. Ali ne mogu ti garantirati da če je pročitati odmah, možda če jim trebati više od nekoliko mjeseci za to (imam iskustva). Ali budi uporan i gnjavi jih ...



Ma zar im toliko treba da pročitaju?
Ma zamisli ti bande

A baš sam mislio pročitit ovu tvoju zadnju priču al sad mi se nekak ne da...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/12/2010 : 17:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Ne trebaš. Nije baš nešto ...

Tek da napišeš odgovor na ovaj moj post trebalo ti je osam dana ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 23/12/2010 17:28:09
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/12/2010 : 17:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ma znam...

Budem sad okačil recku i te priče, za par dana
Rekel sam da će biti prije nove godine i bu bilo

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/12/2010 : 17:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Ne trebaš. Nije baš nešto ...

Tek da napišeš odgovor na ovaj moj post trebalo ti je osam dana ...



Polako, treba promisliti šta treba napisati, ad bi ti odmah odgovor

Ma sad ću se više posvetiti ovim topicima na ovoj strani, nema više zajebancije...

Ma bio sam u nekoj gužvi, posel i to...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12600 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/12/2010 : 17:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Ma, nema problema. Kad bude, bude ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000