forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Novi kviz “Tko želi biti izdavač?”
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 04/12/2010 : 20:47:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
Nezadovoljni ste postojećom ponudom na tržištu?
Smatrate da su cijene izdanja prevelike?
Okušajte se u izračunu profitabilnosti vašeg izdanja.

“Rule of the thumb” ili pravilo desne ruke u domaćem strip izdavaštvu je ovakvo:

10-30-30-30

Te brojke gore znače sljedeće:

Od prodajne cijene izdanja 10% ide na cijenu materijla, 30% ide na tiskanje, 30% ide trgovcima, a 30% ostaje izdavaču.

Ukoliko se možete što uspješnije igrati tim postotcima, imati ćete profitabilnije izdanje.

U praksi bi to izgledalo ovako:

Pretpostavimo da želite da vaš album košta 50 kuna, umjesto 80, 90 ili 100 koliko traže druge gulikože.

1.) Prava - 10%

Brojke koje sam ja našao malo istražujući po internetu je da materijal možete nabaviti za 5 do 8% od ukupne prodajne mase izdanja. To bi značilo da za standardnu domaću nakladu od 500 komada, ukupna masa je 500 x 50 kn = 25000 kn. 10% od toga je 2500 kn, 5% 1250 kn, 8% 2000 kn. Ne vjerujem da bi se ijedan strani vlasnik prava mučio sa cijenom od 150 eura, tako da je jedno 300 eura realnije za jedan album, ali ne bi me čudilo da bude i znatno više od toga, usprkos kukanju i isticanju “specifičnosti našeg tržišta”.

2.) Distribucija - trgovci - 30%

Opet, koliko ja čujem, 30% marže je konstanta s kojom možete računati. Ako mislite sami prodavati, ili živite u jako velikom gradu i imate strašno veliki broj zainteresiranih kupaca u svom dosegu, ili ćete pakirati i slati poštom, što, koliko sam zadnje čuo, ipak nije besplatno.
Na ovu stavku ću se vratiti kasnije, pošto na početku ciklusa ne zahtjeva nikakav direktan novac iz vašeg novčanika.

3.) Tisak - 30%

Ovdje su moguće najveće igre. 30% je neka orjentacija, ali ima dosta tiskara sa različitim cijenama, postoje razne vrste papira i korica i još neke sitnice. Po pravilu od 30% to bi značilo da za vaš album od 50 kuna, tisak ne smije biti više od 15 kuna. To je sa PDV-om, koji će vam tiskara uredno naplatiti. Ako niste u sustavu PDV-a, to vam se ne vraća, pa ćete se morati snaći sa recimo 12 kuna + 23% PDV-a. Ako možete naći jeftinije, bolje za vas, ali vodite računa da naša cijenjena i sofisticirana publika danas vodi računa o kvaliteti papira, korica, uveza, tiska i crnila crne boje. Dovoljno je da samo negdje bude malo lošije i dovoljno je da samo jedan dobrohotni građanin izjavi na Internetu da on nikad neće kupiti izdanje po tako substandardnim tehničkim standardima, da Google to zauvijek pamti i smanjuje vam broj potencijalnih kupaca.

4.) Ono što ostaje vama kao izdavaču.

Dakle, ukupna masa 500 x 50 = 25000 kuna. To nije nikad taj puni iznos, jer uvijek postoje neki primjerci koje morate obavezno podijeliti, ostaviti sebi ili podijeliti za reklamu, pa recimo 23000 kn (ili 24000 ako ste škrti)

Prava su, rekli smo oko 2000-2500 kuna. Tisak je 500 x 15= 7500 kn. Za sada imamo trošak 9000-10000 kuna koje idu direktno iz džepa, to je onaj minimum kojeg morate platiti da bi dobili iz tiskare svoj album “Strip koji će sigurno biti hit” u 500 primjeraka, kojeg namjeravate prodavati za 50 kuna.

Prevod, dizajn i prelom možete ili sami napraviti (ako znate jezik, imate smisla za dizajn i Adobe Photoshop i Pagemaker u malom prstu, te vaše vrijeme nećete obračunati kao trošak), ili možete platiti nekome tko će biti sretan da to uradi za male pare, recimo sveukupno 2000 kuna ili više ukoliko želite veći kvalitet.

Realno, troškovi su sada već 12000 kuna (od 25000kn od potencijalne prodaje), ili, ako ste spretna i sretna cicija, recimo 6500 kuna (prava 1500 kn, tisak 10 umjesto 15 kuna). To znači da u prvom slučaju trebate prodati 240 komada direktno ljudima bez ikakvog troška, ili 340 komada preko striparnica. Recimo da je prava brojka negdje između i radi lakšeg računanja recimo da je to 300 komada.

U drugom slučaju, bez striparnica (jer ste cicija), trebate direktno prodati samo 130 komada.
Čestitam, uz ulaganje od 6500 kuna i garantiranih 130 kupaca, postali ste mali izdavač koji je u plusu. Ili realnije, uz 12000 kuna i 300 garantiranih kupaca. Sve ispod tog broja znači da gubite novac.

Zaboravio sam napomenuti samo jednu sitnicu. Da bi radili bilo kakav posao legalno, mislim da je potrebno da osnujete firmu, obrt ili d.o.o. Firma, uz ostale troškove, znači i barem knjigovođu, koji su poznati po tome da ne rade besplatno (osim ako ste uz to što ste i prevodilac, nadaren dizajner, dobar poznavalac stolnog izdavašva i kvalitetan knjigovođa). Ako ste slučajno uspješni, željeti ćete izdavati i dalje, tako da možete plaćati troškove firme, šta znači još izdanja, još neprodanih gomila i na kraju skladište, koje isto košta, kao i struja, voda i ostale komunalije barem za njega.

U zadnje vrijeme popularna je i čarobna riječ “Ministarstvo”. Navodno, imaju neki koji bez kriterija daju veće količine love svakome tko traži. Ja ipak mislim da se to daje registriranim firmama koje ipak imaju neki već ostvareni program od prije i da početnicima to nije od velike pomoći, već onima koji su već dosta riskirali i napravili neke rezultate. Ako mislite da možete tu lovu dobiti bez toga, onda se i ne trebate gnjaviti sa izdavaštvom, vaše veze će vam osigurati te dotacije i bez ičega napravljenog, pa niste zanimljivi za ovu priču.

Dakle, tko želi biti izdavač?
Veselim se velikom broju novih izdavača i izdanja na našem tržištu sljedeće godine.


www.stripgen.com

Edited by - The Hammer of Hell on 04/12/2010 21:21:53

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 04/12/2010 : 21:44:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za tebe ili bilo koga tko bi znao:
Za koji strip bi se mogla dobiti prava (i skenovi za štampu) za 1500-2500 kn.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 04/12/2010 21:46:28
Go to Top of Page

kosmajac
Average Member

Serbia
751 Posts

Member since 07/09/2010

Posted - 04/12/2010 : 22:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send kosmajac a Private Message  Reply with Quote
bas tako kako si objasnio matori,sjajno...idavastvo ce sigurno doziveti zesci udarac sledece(2011)godine,a mozda i (2012)...uzese lihvari sve na svim nivoima...pa ko se snadje ali samo za sitnis....sitnis po sitnis eto ti udobnog zivota,ali na kraju po koju cenu:sa malo tumora,malo depresije,malo fobija...a deca,kad njih podizati i kako preziveti???
jebes sad izdavastvo,ono ce nekako preziveti,a sta ce biti sa zivotnim stripom,ovim nasim???

Isuse Hriste sine Boziji,pomiluj me gresnog
Go to Top of Page

poison
New Member



144 Posts

Member since 15/08/2010

Posted - 04/12/2010 : 22:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Send poison a Private Message  Reply with Quote
Izdavanje stripova je verovatno kao i svaki drugi posao
ko zna da radi-imat ce
ko ne zna-nece
bernard i helo to mogu da potvrde
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 04/12/2010 : 22:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Pitanje za tebe ili bilo koga tko bi znao:
Za koji strip bi se mogla dobiti prava (i skenovi za štampu) za 1500-2500 kn.



I ja bih ovo htjeo da znam

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 04/12/2010 : 22:50:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by acestroke

quote:
Originally posted by Obi-wan

Pitanje za tebe ili bilo koga tko bi znao:
Za koji strip bi se mogla dobiti prava (i skenovi za štampu) za 1500-2500 kn.



I ja bih ovo htjeo da znam

Ja sam plaćao neka prava i skenove za 500 USD

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/12/2010 : 01:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
To šta izdavač neće dati striparnicama da mu prodaje ne znači biti cicija jer će on dobiti isti iznos bilo da ih on proda direktno ili da mu striparnice prodaju sa dodatnih 30% marže na 50 kuna,a onda če taj album kupac platiti 65 kuna.U ovakvim uvjetima gdje se tiska mali broj primjeraka a prodaje još i manji ionako izdavač zna sve svoje kupce(kako sam negdje čuo)a imamo i internet.Šta se tiče slanja i poštarine-paket košta isto ili skoro isto za jedan,dva,tri ili više albuma pa se tu dosta uštedi sa pozicije kupca.
Kvalitetu crne boje(drugim riječima normalan otisak)kupac očekuje kad plati za album 130 kuna.Fensi papir i korice za ubit čovika su nepotrebne i samo dodatno poskupljuju strip.Prvo većom cijenom a onda i postotkom po onoj formuli 10-30-30-30.
Može se i ovako samo treba biti dovoljno karitativno raspoložen i pomalo glupast.Ja nisam a Vi?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/12/2010 : 09:49:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/12/2010 : 09:51:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello

quote:
Originally posted by acestroke

quote:
Originally posted by Obi-wan

Pitanje za tebe ili bilo koga tko bi znao:
Za koji strip bi se mogla dobiti prava (i skenovi za štampu) za 1500-2500 kn.



I ja bih ovo htjeo da znam

Ja sam plaćao neka prava i skenove za 500 USD


Dobiješ li za 500 dolara samo jednu epizodu (24-32 str.) ili je tvoj čitav trejd 160 str. (recimo)?

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 05/12/2010 : 10:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by hello

quote:
Originally posted by acestroke

quote:
Originally posted by Obi-wan

Pitanje za tebe ili bilo koga tko bi znao:
Za koji strip bi se mogla dobiti prava (i skenovi za štampu) za 1500-2500 kn.



I ja bih ovo htjeo da znam

Ja sam plaćao neka prava i skenove za 500 USD


Dobiješ li za 500 dolara samo jednu epizodu (24-32 str.) ili je tvoj čitav trejd 160 str. (recimo)?

Za trejd 500 USD.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 05/12/2010 : 13:14:09  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...



Uvijek se možeš priključiti ekipi iz Osijeka sa magazinom STRIPOS. Nije toliki rizik po novčanik, ali je definitivno rizik po utrošeno vrijeme. Ako ništa drugo, fora je reći član redakcije strip magazina. Evo baš jučer, imali smo skup, pregledali snimke sa Dana stripa (napokon, trebalo je proći samo 8 mjeseci da te materijale dobijemo, ali isplatilo se čekati) kalendar STRIPOS je napravljen, još samo tisak.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/

Edited by - andjusticeforall on 05/12/2010 13:24:02
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/12/2010 : 14:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andjusticeforall

quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...



Uvijek se možeš priključiti ekipi iz Osijeka sa magazinom STRIPOS. Nije toliki rizik po novčanik, ali je definitivno rizik po utrošeno vrijeme. Ako ništa drugo, fora je reći član redakcije strip magazina. Evo baš jučer, imali smo skup, pregledali snimke sa Dana stripa (napokon, trebalo je proći samo 8 mjeseci da te materijale dobijemo, ali isplatilo se čekati) kalendar STRIPOS je napravljen, još samo tisak.


Sve je to super i jako mi je drago zbog vas. Ali ono anksiozan znači da ja jednostavno ne podnosim druge ljude u blizini. Osjećam se krajnje neugodno i samo gledam gdje bih pobjegao.
Imamo pauzu na poslu i svi idu u kantinu na pivo, čaj ili što već, a ja odem napolje na vjetar i kišu da bih bio sam.
Ja bih se vama priključio još odavno da nisam takav...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 05/12/2010 : 14:12:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
Obi to ti nije anksioznost, već socijalna fobija ( odnosno, u blažem obliku nedruštvenost )

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 05/12/2010 : 14:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by andjusticeforall

quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...



Uvijek se možeš priključiti ekipi iz Osijeka sa magazinom STRIPOS. Nije toliki rizik po novčanik, ali je definitivno rizik po utrošeno vrijeme. Ako ništa drugo, fora je reći član redakcije strip magazina. Evo baš jučer, imali smo skup, pregledali snimke sa Dana stripa (napokon, trebalo je proći samo 8 mjeseci da te materijale dobijemo, ali isplatilo se čekati) kalendar STRIPOS je napravljen, još samo tisak.


Sve je to super i jako mi je drago zbog vas. Ali ono anksiozan znači da ja jednostavno ne podnosim druge ljude u blizini. Osjećam se krajnje neugodno i samo gledam gdje bih pobjegao.
Imamo pauzu na poslu i svi idu u kantinu na pivo, čaj ili što već, a ja odem napolje na vjetar i kišu da bih bio sam.
Ja bih se vama priključio još odavno da nisam takav...



Poziv uvijek stoji. Kad smo kod izdavaštva, uskoro će Stripos br. 5, s tim da to uskoro može značiti dva tjedna kao i dva mjeseca, ali stvar hoda.

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/12/2010 : 17:47:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ignus

Obi to ti nije anksioznost, već socijalna fobija ( odnosno, u blažem obliku nedruštvenost )


Socijalna fobija ili društvena anksioznost - ista stvar.
Ma nije ni važno kako se zove: Introvertiranost, opsesivno kompulsivni poremećaj, panika, depresija, tjeskoba, autizam, šizofrenija, asocijalnost, prekomjerna stidljivost, strah od ljudi.

Sve je to iz iste vreće i shvatate na što mislim...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 05/12/2010 17:53:19
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/12/2010 : 17:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andjusticeforall



Poziv uvijek stoji. Kad smo kod izdavaštva, uskoro će Stripos br. 5, s tim da to uskoro može značiti dva tjedna kao i dva mjeseca, ali stvar hoda.
[/quote]
Hvala.
Želim vam sreću sa magazinom.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 07/12/2010 : 18:53:33  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...


koja je to riječ anksiozan mora li se svaka ludorija preuzimat i biti ono so trendy...da nije gugla pitao bi te koja je to riječ zapravo ,,,ali nema smisla
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/12/2010 : 19:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...


koja je to riječ anksiozan mora li se svaka ludorija preuzimat i biti ono so trendy...da nije gugla pitao bi te koja je to riječ zapravo ,,,ali nema smisla


Tu riječ sam naučio u školi prije nekih 20 i više godina. I nisam je imao priliku koristiti do sada, a tako mi se sviđa...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 07/12/2010 : 20:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by Obi-wan

Da nisam anksiozan, vjerovatno bih se okušao u izdavaštvu.
I vjerovatno propao...


koja je to riječ anksiozan mora li se svaka ludorija preuzimat i biti ono so trendy...da nije gugla pitao bi te koja je to riječ zapravo ,,,ali nema smisla


Tu riječ sam naučio u školi prije nekih 20 i više godina. I nisam je imao priliku koristiti do sada, a tako mi se sviđa...

anxious sam naučio odavno - koliko godina imam nije ni čudo - ali u prijevodima preokrenem i nebo i zemlju da nađem našu riječ - jer ih ima - tuđica ne dolazi u obzir...mrzim npr.seriozne ljude a ne ozbiljne ili neozbiljne i tome slično jer imamo sve riječi ali tako malo ljubavi ( i znanja) prema njima da rabimo ogavne konstrukcije
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 07/12/2010 : 20:46:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
hm, ne znam kako je u hrvatskom, ne verujem da se razlikuje od srpskog, ali anksioznost ima drugacije znacenje od "anxious".

anxious, anxiety oznacava nestrpljenje, dok anksioznost vise predstavlja neki strah bez osnove. (neki psiholog bi trebao da se javi da ovo bolje pojasni)


*
potpuno se slazem oko toga da neke reci koje se sve vise ubacuju u svakodnevnicu, kao sto si i sam rekao "seriozan, ingeniozan", i slicne gadosti....teba izbegavati, ali anksioznost je strucni termin, pa se stoga taj slucaj mozda malko razlikuje od ovih ostalih

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 07/12/2010 20:48:22
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 08/12/2010 : 17:03:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Moje mišljenje će vas vjerovatno šokirati.
Ja smatram da treba ukinuti sve jezike osim jednog (recimo engleskog koji ionako puno ljudi već zna). I taj jezik učiti u svim školama na svijetu. Tako da jednog dana svi ljudi govore istim jezikom.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 08/12/2010 17:23:17
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/12/2010 : 17:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ili napokon, napokon, pustiti uprodaju "universal translator"


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 08/12/2010 : 17:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Ili napokon, napokon, pustiti uprodaju "universal translator"




Imam ja neke ribice, gurneš u uvo i ona ti prevodi sa bilo kojeg jezika. Strava stvar...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/12/2010 : 17:26:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote


da nema mozda ikakvih dodirnih tacaka sa onom Vavilonskom kulom

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2010 : 17:27:43  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Lord Vader89

Ili napokon, napokon, pustiti uprodaju "universal translator"




Imam ja neke ribice, gurneš u uvo i ona ti prevodi sa bilo kojeg jezika. Strava stvar...


Ha, ha, malo si stopao galaksijom
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 08/12/2010 : 17:29:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89



da nema mozda ikakvih dodirnih tacaka sa onom Vavilonskom kulom


"Vavilonska ribica", govorio je tiho Autostoperski vodič kroz Galaksiju, "mala je, žuta, liči na pijavicu i verovatno predstavlja najčudnovatiju pojavu u čitavoj Vaseljeni. Ona se hrani energijom moždanih talasa koje prima ne od svog nosioca već od onih koji ga okružuju. Ona apsorbuje sve nesvesne mentalne učestalosti iz njihovih moždanih talasa da bi se njima prehranila. Zatim u um nosioca luči telepatsku matricu koja se formira kombinovanjem učestalosti svesnih misli s nervnim signalima pokupljenim iz središta za govor mozga koji ih emituje. To sve praktično znači da, ukoliko ugurate vavilonsku ribicu u uvo, možete smesta da razumete sve što vam se izgovori na bilo kom jeziku. Govor koji čujete u stvarnosti dekodira matricu moždanih talasa koju vam u um ubacuje vaša vavilonska ribica.
Toliko je besmisleno neverovatna mogućnost da nešto tako neopisivo korisno evoluira najobičnijim spletom okolnosti, da to neki mislioci vide kao konačan i neoboriv dokaz o nepostojanju Boga.


What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 08/12/2010 17:29:36
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000