forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Alat čini majstora - pravi pribor za crtanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 16

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 15/02/2016 : 09:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@ mogorovic, hvala na još jednom iscrpnom i iznimno korisnom odgovoru!
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 15/02/2016 : 19:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bagi

Dečki,treba mi mišljenje...
Kanim se malo crtački aktivirati i imam mogućnost nabaviti si Wacom cintiq 13HD.Da li neko ima iskustva s pomenutim uređajem,ima li kakve mane ili neke druge bitne napomene.
Treba mi za povremene crtkarije,ništa specijalno.Nemam vremena a ni volje ići klasičnim putem tj olovka pa neka vrsta tuširanja i onda digitalne prepravke.To me u zadnjih par godina i odbijalo od crtanja,jednostavno mi je proces bio dug i zamoran jer sam preokupiran s drugim stvarima...





Evo kod mene je companion 2, ali je izgledom i funkcijama mislim isti.
(glavna razlika je da ja na ovaj direktno crtam dok se 13hd mora prikljuciti na drugi racunar)
Prava cuka, displej skripi kao da se crta na papiru. I Mora da znas da tablu dobijas bez programa za crtanje, mozda postoje iznimke.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/03/2016 : 16:03:23  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kakvu/koju bijelu boju koristite za popravljanje sitnih pogrešaka kod tuširanja i za crtanje bijelih linija preko crnih ploha? Bijeli tuš, temperu ili nešto treće? Hvala!
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 17/03/2016 : 19:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
ja koristim ovaj, za sitnice je ok. negdje sam nedavno vidio
da postoji i bolja stvar za izvlacenje bjelih linija ali nikako da
saznam konkretno o cemu se radi. Mogorovic vjerovatno zna.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7793 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 17/03/2016 : 19:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja koristim korektor u pisalici... Bijele linije bas i ne izvlacim.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 17/03/2016 : 21:27:21  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Ako je ploha u pitanju, bijelu temperu, ako su neke srednje debele linije, korektor u olovci ili temperu, a ako su tanke linije, onda sastružem skalpelom tuš!
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 17/03/2016 : 23:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Sve što su kolege prethodno nabrojali, su općeprihvaćene zanatske metode. Izvorno, u doba starih, klasičnih crtačkih tehnika, bijela tempera je bila, praktično, jedino sredstvo za korekturu. Naravno, ukoliko su greške bile veće, točnije, ako je crtač bio nezadovoljan dijelom kadra (a ne samo pogreškom prilikom iscrtavanja), pribjegavalo se oportunističkoj metodi, koju i danas (osobito Bonellijevci!) koriste, a to je - preljepljivanje komada crtaćeg papira preko dijela kadra i ponovno crtanje istog, djelomično izmijenjenog ili savršenije izvedenog dijela crteža. Često puta se lijepi crtaći papir preko cijeloga kvadrata, ako je crtač njime nezadovoljan, da ne bi iznova crtao cijelu stranicu (osim ako nije u pitanju Victor de la Fuente, koji bi, zbog nezadovoljstva sitnicom, čitavu stranicu iznova nacrtao, jer organski nije podnosio zakrpe na svojim crtežima!). Nastankom sintetskih korekturnih sredstava, bijela tempera gubi ulogu, jer je lakše korigirati korektorom iz bočice, koji još ima i zgodan kist na čepu, ili varijantom u olovci, a osnovni razlog je - brzo sušenje, za razliku od tempere, te lakše baratanje (nema vode, krpica, kistova, bočica s vodom i slično). Za postizanje efekata bijelog preko crnog, koriste se sve metode koje ste spomenuli. Klasično je iscrtavati bijele crte bijelim tušem, ja osobno koristim Pelikanov (bočica br. 18), no izuzetni efekti se mogu izvesti grebanjem, kako bisley kaže, skalpelom ili šivaćom iglom (može i ona od šestara), osobito zbog nepredvidljivom dobivanja iskrzanog ruba linije, koji zna polučiti zanimljive magličaste efekte, u isto takvom ambijentu kadra. Za kontinuirane, kvalitetne linije koristi se i bijeli Rotringov tuš u rapidografima, koji je konstantan u potezu i gustoći, pa postiže čvršće bijele linije (ponekad i njega koristim), nego iscrtavanje klasičnim perom iz bočice. Između ostalog, danas nam je na raspolaganju i bijeli brush pen kao i bijeli flomaster, koji je novotarija, koju vjerojatno senokute spominje, pisaljka sa patronom bijele sintetske boje, gustoće između tuša i korektora. Još jedna napomena, u vezi korekture crteža. Ako se crta na pausu, ili jako, jako, jako, glatkom papiru, moguće je skidati tuš i žiletom, plitko vodoravno položenim na papir. Nakon završetka, mjesto grebanja je potrebno pritiskom glatkog tijela (najbolje noktom svojega kažiprsta) dobro zagladiti, jer jedino tako poslije preko tog mjesta možete ponovno crtati tušem, a da vam se ne razlije. Preporuka, ne pokušavajte to, ukoliko niste već od ranije vješti, koristiti neke od korekturnih metoda ranije spomenutih.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/03/2016 : 08:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima!

Victor de la Fuente - je li objavljeno nešto njegovo na ovim prostorima? Ja sam ga tek nedavno i samo zahvaljujući internetu otkrio...
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7793 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/03/2016 : 10:33:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Victor de la fuente - frensis falk (stripoteka br. 926)

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 18/03/2016 : 14:10:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
A, gdje je tek western "Sunday" (Sandi, kako je kod nas naslovljen) u Strip Artu! Ukupno je nacrtao 12 epizoda, u suradnji sa Victorom Morom.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/03/2016 : 18:44:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Fala. Istražio sam malo pa vidim da je i nekoliko epizoda Texa nacrtao... pa je dijelu domaće publike valjda bar po tome poznat...
Fantastičan crtač, definitivno među mojih deset najdražih.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 18/03/2016 : 19:30:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Sandi - Stripoteka, Strip Art
Gvozdeni letači - Super
Hagard - Strip Art
Amargo - Stripoteka
Frensis Falk - Stripoteka
Teks - Libelus
te još par kraćih stripova u Stripoteci i Strip Artu.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7793 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/03/2016 : 19:34:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Uuu gvozdeni letači su bili super. :)

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 04/04/2016 : 01:00:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Kakvu/koju bijelu boju koristite za popravljanje sitnih pogrešaka kod tuširanja i za crtanje bijelih linija preko crnih ploha? Bijeli tuš, temperu ili nešto treće? Hvala!



Bijeli Rotring za rapidografe mi se do sada pokazao najbolji. (W&N mi je od stajanja stvorio žuti talog...)

Skoro pa u svim opcijama, bilo da ga ubacim u rapidograf pa izvlacim bijele linije preko crne, ili kistom (a i perom cak) nanosim kao efekte ali i kao korekcije pa opet preko njega cak moze crni itd...ponajbolje zadrzava i postojanost na papiru...sipao sam ga zbog prakticnosti u (nekoristenog naravno) Pentela (ne Pocket Brush vec "Aquash") ali curi i previse dobro pa je to bio problem (dakle ne preporucujem).

Korektor u olovci ili onaj klasicni jedino za neke grube stvari, po rubu table mimo panela ako slucajno poprskam/zamrljam tusem ili nesto...jer korektor generalno "zacementira" stvar, tesko da preko njega poslije mozes ista, a i na scanneru se ponasa nezahvalno.

Eventualne efekte dobijem spuzvom, starom cetkicom ili onom za zube...ali žileti, igle, skalpeli, rezanja i grebanja nisam nikad ni probao...nesto mi to sve kontam posjeci cu se

Probao jesam acrylic i temperu, ali nisam nesto uspio da ih ukrotim...Imam i neki Deleter-ov white out, ali je gust previse pa se borim...zapravo probavam sta god stignem zato sto gorepomenuti Rotring odavno vec ne mogu da nadjem za kupiti, a zalihe mi se smanjuju

Naletio sam nedavno i na neke ("ball point"?) bijele olovke, cini mi se Pilot, i jos neka druga, ali ih nisam valjano oprobao no drago mi je da ih ima u knjizarama pa...

Edited by - MisterYES on 04/04/2016 16:46:05
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 04/04/2016 : 09:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala, majstore!
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 04/10/2016 : 19:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
Ima li netko mozda savjet kako da izbjegnem da mi boja pobjegne do korijena kista? Da manje uranjam kist (ali onda mislim da bi to sve predugo trajalo) ili da lakse idem sa njim po papiru?


Takodjer, zelio bih se ubuduce malo i baviti stripom, zasada samo crtam bezveze, ali bih htio dosegnuti barem poluprofesionalni nivo pa neznam jel mi dobro da mozda upisem neke casove crtanja jer ovako kada se moram sam prisiljavati najcesce nista ne napravim konkretno.
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2974 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 04/10/2016 : 19:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
ako se sam ne prisiliš nitko neće.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 04/10/2016 : 19:44:36  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

ako se sam ne prisiliš nitko neće.


Ako mi netko nesto zada napraviti nebi si ja dozvolio to ne napraviti. Koliko bi u prosjeku morao raditi ako zelim nekako napredovati, sto je najpametnije za crtati itd., to me sve zanima, a sam nemogu naci odgovore. Skola nam daje disciplinu, barem ja tako mislim.

Edited by - doom on 04/10/2016 19:47:28
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 11/11/2016 : 09:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Najlaksi nacin je da precrtavas od autora koji su ti uzori*.
Uzmes neki album, na papir zapises broj strane i broj slike, otvoris album, nadjes zapisano i precrtas sta god da je.
Najcesce ispadne neka masovka sa 23000 konjanika

Onda taj crtez skeniras i stavis ovde, a mi te napljujemo.

Za vezbanje crtanja cetkicom, preporucujem Diznija, Uderzoa i onog sto crta Strumpfove, a od realistickih - Bluberi, epizode ''Rudnik pogubljenog Svabe'' i ''Duh sa zlatnim mecima''. Odlican predlozak je i Hermanov Bernar Prens, prvih desetak epizoda.
Za pocetak, dok se ne snadjes, precrtaj ovu sliku. Odlicna je za vezbanje poteza cetkicom:


*ako je taj nacin bio dobar za stare majstore koji su precrtavali slike po muzejima i galerijama, trebalo bi da funkcionise i za stripove.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 22/12/2016 : 02:33:09  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Pa, matoro pero iz ko zna koje godine
( https://www.myuberpens.com/1920-s-l-c-hardtmuth-czechoslovakia-ultra-flexible-eef-to-bb-calligraphy-dip-pen-nibs.html )
L&C HARDTMUTH PEN No 400 se pokazalo
ne samo kao ravno Brauzeu, nego cak i bolje zbog veceg ''tanka''...
Ostaje da vidimo koliko ce strana izdrzati. Brauze kod mene obicno prezivi oko 50 tabli pri prosecnoj upotrebi (citaj - izuzetno maltretiranje)...

Montirao sam ga na telo velikog markera, izvadio iz markera sundjer i olaksao prilicno... skroz novi osecaj i daleko veca kontrola poteza uz manji napor za ruku....

[url=https://postimg.org/image/jioemdy4x/][/url]

[url=https://postimg.org/image/g0cepzx8x/][/url]

[url=https://postimg.org/image/4cicvg841/][/url]

[url=https://postimg.org/image/arhds4ett/][/url]

Edited by - cat claw on 22/12/2016 11:50:48
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 22/12/2016 : 13:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ništa neobično za takva stara "vintage" pera. Sličnu kvalitetu ovom tvojem češkom, nudi, recimo, pero Geo W Hughes No: 312M, koje se, poput modela istog proizvođača No:311 Nib, prodavalo donedavno u sličnim pakovanjima, od 1 grosa (144 komada), a sada pojedinačno. Stara Birminghamska škola, u vrijeme kada se tim perima najviše pisalo, a manje crtalo. Stoga im je izdržljivost vrha pera bila ključna performansa proizvoda, uz kontinuiranu i kvalitetnu liniju.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 22/12/2016 : 14:17:03  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Eli Wallach - Tuco, ako ne griješim?



Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 22/12/2016 : 17:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
varas se. treci brat Majkla Donovana i Red Dasta
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 22/12/2016 : 19:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

varas se. treci brat Majkla Donovana i Red Dasta

...znao sam!
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 23/01/2017 : 23:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
Može jedan savjet. Curica mi je napunila 8 godina i koliko vidim ima smisla za crtanje, a što je i bitnije obožava crtanje, bojanje i izrade raznih stvarčica od papira. Danas sam joj spomenuo da postoji tabla na kojoj kad crtaš to se prikazuje na monitoru ili tablet koji služi za crtanje. E sad njezino ushićenje me je dovelo da ovdje priupitam što bi mi preporučili za malu početnicu? Dakle neki tablet ili tablu za crtanje i postoji li neki program za obradu koji je dosta jednostavan i preveden na hrvatski?

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page
Page: of 16 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000