forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 VELIKANI STRIPA: Žarko BEKER
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 19/06/2011 : 22:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
MAGIRUS

Ostao nam je još samo jedan strip koji je Beker nacrtao za Plavi vjesnik. To je strip Magirus, strip znanstveno-fantastičnog žanra koji je Beker nacrtao u realističnoj maniri i strip za koji je napisao i scenarij. Magirus je super-junak, pandan svim stripovskim super-junacima poput Batmana i drugih, s tom razlikom što je on junak morskih dubina. I to je Bekerova sjajna ideja.
Strip Magirus je najavljen pompezno i na naslovnici Plavog vjesnika. Strip je u Plavcu izlazio od broja 632. do 643., (3.11.1966.-19.01. 1967.). Uredništvo Plavca imalo je velika očekivanja od ovog stripa koji je trebalo da izlazi u više epizoda. S truge strane Beker je nacrtao ovaj strip jer mu je trebao novac. No, kako je kasnio sa svakim nastavkom, a Brixy je postavio rigorozna pravila, po kojima ako se zakasni sa nastavkom, makar i sat vremena, plačaju penali 100%. Na kraju Beker nije dobio ni dinara honorara. Ispalo je da je (džaba) badava crtao kompletan strip. I to je definitivno prelilo punu čašu, Beker je prekinuo svaku suradnju sa Plavim vjesnikom. Brixy, glavni urednik Plavca, je uz to previše pametovao, “mijenjao bi zrele ljude po svom nahođenju, kao da su ljudi lutke, a ne bića od krvi i mesa”, rekao je jedne prigode Beker

Da se mi vratimo našem junaku Magirusu koji je nacrtan u jako crnim tonovima. Sav je crn, (možda ima veze sa Bekerovim, u to vrijeme psihološkim stanjem), kako kaže Beker jedne prigode, pitanje za psihologa, … Beker je strip nacrtao u žurbi, ali ipak korektno i na nivou. Danas bi kojekakvi stručnjaci rekli da je ovaj strip urađen s pola snage. No, i s pola snage Beker je ponudio zavidan kvalitet o kojem mnogi strip crtači mogu samo sanjati.

Siže priče: Jaka vodena struja odvodi Magirusa i njegovu prijateljicu Reu u podvodni grad u kojem žive ljudi-ribe koji su izvršili operativne zahvate nad njima kako bi mogli disati na škrge, kao - oni.. Najveća opasnost ljudima-ribama su čudovišna grabežljiva stvorenja, poput ogromnih hobotnica, po imenu Dubini. Ljudima-ribama u pomoć priskače naš junak Magirus koji uspijeva na kraju da likvidira vođu Dubina. Na taj način sad su ljudi-ribe za jedan izvjestan period mirni od ovih opasnih morskih spodoba, a naši junaci sretno se vraćaju na površinu mora…
Naši junaci su zgodni, mladi ljudi. Magirus, atletski građen, proporcija jednog Supermana, a Rea, zgodna mlada djevojka, ravnopravna po svim atributima svom partneru… Crno-bijeli kontrast je u ovom stripu najjači, te ne možemo zamisliti u tom kontekstu i veći od ovoga. Kada se malo bolje promisli, možda ipak imaju smisla ove crno-bijele plohe. Naime u crno-bijelom stripu je najlakše nacrtati kostim ako se popune njegove površine crnim tušem. Na tom tragu je vjerojatno i Beker nacrtao ovaj strip. Velike crne i minimalno-bijele površine kao refleksija svjetlosti…



Strip Magirus je ponovo objavljen 1980. godine u mjesečnom izdanju “Yu strip” revije, a zagrebačka udruga Stripforum” je 2009. izdala strip Magirus kao kalendar, svaki mjesec jedna tabla stripa.
Nakladnik Vedis u svom monografskom izdanju "Zaviša i drugi stripovi iz Plavca" i u bibliografskom izdanju objavio je kompletan strip Magirus (2010.)/iz kojih je i ovaj sken/

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 25/07/2011 22:27:10
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/06/2011 : 23:53:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Magirus je super-junak, pandan svim stripovskim super-junacima poput Batmana i drugih, s tom razlikom što je on junak morskih dubina. I to je Bekerova sjajna ideja.


Vjerojatno je bio inspiriran Aquamanom. Možda je to spominjao u nekom intervjuu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/06/2011 : 10:14:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Beker vjerovatno nikad nije ni ćuo za njega. A, kako sam kaže u intervjuu da je to njegova ideja - ja mu vjerujem.

Danas je dostupna svaka informacija na internetu. U ono vrijeme mnogi strip junaci su prolazili, pa tako i Aquaman, za koji naša publika i strip crtaći nisu nikad ni čuli.


C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 12/07/2011 21:22:54
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/06/2011 : 16:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Beker vjerovatno nikad nije ni ćuo za njega. A, kako sam kaže u intervjuu da je to je njegova ideja ja mu vjerujem.

Danas je dostupna svaka informacija na internetu. U ono vrijeme mnogi strip junaci su prolazili, pa tako i Aquaman, za koji naša publika i strip crtaći nisu nikad ni čuli.




Ne sumnjam da je ideja njegova, ali mene zanima odakle mu inspiracija. S obzirom da su u vrijeme Magirusa postojala već najmanje dva podmorska superjunaka, teško mi je povjerovati da je ničim izazvan dobio ideju za strip. Naravno, ne kažem da nije nemoguće.

Uostalom, ne bih baš odbacio to jesu li naši autori bili upoznati s određenim autorima i stripovima. Mislim, iz njihovih stilova se da iščitati jaki američki utjecaj, tako da su vjerojatno u određenoj mjeri imali doticaja s njima, na ovaj ili onaj način.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 20/06/2011 : 17:11:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Mozda je bio inspirisan ruskim SF piscem Aleksandrom Beljajevim, koji je imao popularan SF roman "Covek amfibija" iz '28. Ja sam to npr. citao kao mali iz skolske biblioteke.

http://en.wikipedia.org/wiki/Amphibian_Man

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/06/2011 : 17:16:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Mozda je bio inspirisan ruskim SF piscem Aleksandrom Beljajevim, koji je imao popularan SF roman "Covek amfibija" iz '28. Ja sam to npr. citao kao mali iz skolske biblioteke.

http://en.wikipedia.org/wiki/Amphibian_Man


E, ovo mi se sviđa. Uvijek je zanimljivo vidjeti koji su (potencijalni) korijeni pojedinih ideja.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 20/06/2011 : 17:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Beljajev je u srpskoj skolskoj lektiri za vreme SFRJ bio zastupljen sa knjigom "Zvezda Kec", ovu amfibiju sam ja procitao na svoju ruku posto sam je nasao u biblioteci medju drugim knjigama.


Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5821 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 21/06/2011 : 02:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Faktografije radi, trebalo bi znati par sledecih stvari:
Tih godina se pet-sest ljudi bavilo opskrbljivanjem materijala za sve redakcije u Jugi. Izmedju ostalog nudili su i Marvelove materijale iz sezdesetih.
Jako je malo verovatno da Beker nije video Akvamena ili Sabmarinera. Sudeci po ''kostimima'', sasvim je sigurno da je video nekog superheroja. Kao sto je video i Belamijeve stripove daleko pre nas ''obicnih smrtnika'' koji nismo imali pristup agencijskim materijalima.
Podvodne avanture Flasa Gordona ( i Rejmondove i Berijeve) je takodje sigurno video. Prema tome, nemojmo uzimati sve zdravo za gotovo.

Sto se Coveka amfibije tice, Valter Nojgebauer je uradio strip Morski Djavo, 1962 (prema delu A. Beljajeva obradio Norbert Nojgebauer), Takodje, 1954. godine je obradio Vernove 20 000 milja pod morem.
Oba ta stripa su mogla biti vrlo inspirativni za Magirusa.

Ove napomene ne sluze da umanje Bekerov znacaj, nego da se stvari objektivno postave. Meni licno je Beker bio najdrazi iz Vjesnikove ekipe, ali mu nikad nisam prastao sitne pozajmice. Jedno je crtati ''necijim stilom'', a sasvim drugo precrtavanje kao treca slika u prvom kaisu druge table Demonje (Rejmond ili Foster, sad ne mogu da se setim).

Sve u svemu, All Ba pise o Bekeru kao kad ja pisem o Helloween.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 21/06/2011 : 09:53:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Magirusom je završena Bekerova "zlatna faza" na stripu u Plavcu. Poslije ovog stripa, kao što znamo otišao je u markentišku agenciju Vjesnik. Za dnevni list Vjesnik nacrtao je 1968.godine posljednji strip iz te faze, strip "Miljenko i Dobrila" o kome smo već pisali. Ovaj posljednji "briljant" ćemo imati prilike ponovo vidjeti možda najeseen zahvaljujući agilnosti vlasnika i glavnog urednika gospon Veljka Krulčića izdavačke kuće Vedis.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 21/06/2011 : 20:40:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Ove napomene ne sluze da umanje Bekerov znacaj, nego da se stvari objektivno postave. Meni licno je Beker bio najdrazi iz Vjesnikove ekipe, ali mu nikad nisam prastao sitne pozajmice. Jedno je crtati ''necijim stilom'', a sasvim drugo precrtavanje kao treca slika u prvom kaisu druge table Demonje (Rejmond ili Foster, sad ne mogu da se setim).




____________

Beker, je javno više puta izjavio (parafraziram) da je bolje nešto dobro iskopirati, kako bi rekao njegov prof.Hegedušić, nego nešto (originalno) loše nacrtati.

Eto, ja sam mu kao svom najdražem strip autoru i to oprostio i još neke stvari koje sam uočio, ali nisu za javnost. Bitno je da je on neponovljiva stripovska lićnost na ovim našim prostorima. Da je sjajno crtao pa i ako je posudio tu i tamo koju grafičku finesu od drugih strip autora treba i to znati, a da budeš opet svoj - što je on i bio od početka svoje stripovske karijere do kraja.

@Bane, ja znam da ti imaš dobre namjere, ali da se pogrešno ne bi shvatilo, vizavi Bekera... Pa u svijetu umjetnosti mnogi su "uzimali" jedni od drugih i to je tako.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 21/06/2011 20:42:36
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 21/06/2011 : 22:49:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
USKORO BEKEROVE NAJBOLJE ILUSTRACIJE:)))))))))))))))))

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5821 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 21/06/2011 : 23:30:09  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
One iz Arene?
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 22/06/2011 : 23:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

One iz Arene?


Biće jednog dana i to, a do tada pripremiću po meni najbolje ilustracije iz Plavca i nekih drugih publikacija u kojima je Beker objavljivao.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 22/06/2011 23:08:34
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 14/07/2011 : 19:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Za sve fanove Žarka Bekera isprika zbog malo duže pauze. Nastavak najavljene teme tamo negdje predkraj ovoga mjeseca.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 02/08/2011 : 01:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Drage kolege i štovatelji Bekerovog djela, najvjerovatnije da će do daljnjeg ova tema biti ad acta. Naime, iz opravdanih razloga nisam u mogućnosti nastaviti sa temom.
Ovo bi bilo sve za sad o našem bardu i velikanu strip scene kako hrvatske tako i jugoslovenske. Trenutno radim na jednom velikom projektu (web portal), bit ćete blagovremeno obavješteni. Pozdrav.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 02/08/2011 01:10:40
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 02/08/2011 : 01:24:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
ma pusti web portal. Dosta je bilo kapitalizma, očemo besplatni rad!!!!!

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 02/08/2011 : 01:33:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rico

ma pusti web portal. Dosta je bilo kapitalizma, očemo besplatni rad!!!!!


Ta ti je na mjestu prijatelju, pravo.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/08/2011 : 00:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Ništa, čekat ćemo da završiš rad na stranici.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 03/08/2011 : 01:23:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Ništa, čekat ćemo da završiš rad na stranici.


Ko čeka dočeka.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 03/08/2011 01:23:31
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 19/08/2011 : 01:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Bekerov strip "Miljenko i Dobrila" očekuje se do kraja godine. Malo je prolongiran datum izlaska, no za ljubitelje Bekera je i to dobra vijest. Malo sabura (strpljenja) nije naodmet. Bitno je da ugleda svjetlo dana do Nove godine.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/08/2011 : 03:20:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Evo, kako imam više vremena u ove sitne sate pa da napomenem jednu vrlo važnu stvar vezanu za produkciju strip albuma Žarka Bekera. Kolekcionarsko izdanje izdavačke (nakladničke) kuće Vedis "Zaviša i drugi stripovi", kao i obično izdanje istog albuma iste kuće, objavili su četvrtu epizodu (kao što sam već napomenuo na ovom topiku)popularnog Zaviše, sa grafičke strane daleko najbolji i najkvalitetniji tisak. Format tabli stripa je čak i veći od originala. Ljepota za oči.:)

U ovom izdanju, pored spomenutog stripa u uvodnom dijelu je poveći intervju kojeg je sa Bekerom vodio Veljko Krulčić (urednik i vlasnik kuće Vedis) i mogu reći da je sjajan intervju napravio. Tu je još simpatični strip uradak "Špiljko" čijim gegovima i danas se možemo slatko nasmijati. Izvanredan crtež u karikaturalnoj maniri. I na kraju posljednji strip "Magirus" kojeg je Beker uradio za Plavi vjesnik.:) Topla preporuka za sve ljubitelje Bekera, album vrijedi svakog novčića, pa i više...

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 20/08/2011 03:31:16
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/08/2011 : 03:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Ništa, čekat ćemo da završiš rad na stranici.


Isprika svim kolegama koji prate ovaj topik zbog odlaganja priče o Bekerovim ilistracijama. Ali evo za njih lijepa vijest. Naime, dogovorio sam sa gospon Bekerom da se vidimo (najesen)kod njega u Zagrebu, pa ću iskoristiti taj susret da napravim jednu priču o njemu za svoj sait ( a i nešto drugo mnogo veće imam namjeru napraviti, a to će biti tajna do daljnjeg)i tom prilikom ću posnimati sve što mi bude zanimljivo i dobar dio tog materijala podijelit ću s vama.

Mislim da je vredilo čekati.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5821 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 20/08/2011 : 12:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
saJt
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5821 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 20/08/2011 : 12:39:43  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Jedva cekam, da se podsetim na sezdesete i Arenu.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/08/2011 : 13:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

saJt


Mislio sam na web portal. Na tom portalu će glavna stvar biti intervju dana, sedmice sa velikim facama Balkana.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000