forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Ime autora kao psihološki utjecaj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/03/2011 : 23:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Možda je malo nezgrapan naslov, al mislim da sam pogodija bit onoga šta želim reći.

Uglavnom, kada prvi put čitate neki strip (ne mora biti ni strip, može se raditi i o knjizi ili čak glazbenom albumu) koliko na vas utječe ime samog autora, tj. koliko na vaš sveukupni dojam utječe činjenica da je neki strip pisao neki (ne)poznati autor?

Uzmimo situaciju da ste kupili novog Zagora na kiosku i pročitali ste ga bez da ste pogledali tko su pisac i crtač. Pretpostavimo da vam se strip svidio i smatrate da je priča stvarno dobra, crtež također. Nakon toga okrenete ponovno na prvu stranicu i vidite da je pisac, ne znam, Nolitta, a crtač Ferri. Mislite li da bi vaš sveukupni dojam bio drugačiji da ste odma na početku prije čitanja priče znali tko su autori? Bi li u tom slučaju prije početka čitanja priče imali viša očekivanja? Također, uzmimo da ste tokom čitanja stripa bili 100% sigurni da ga crta Ferri, a kasnije ste vidjeli da je to neki drugi crtač koji kopira Ferrija u doslovno svakom potezu. Koliko bi vam to utjecalo na konačnu ocjenu o stripu?

Napomena: Ja sam uzea Zagora ko primjer, al ne odnosi se striktno na njega, primjenjivo je naravno na bilo koji strip

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 15/03/2011 : 23:56:22  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Meni nije bitno tko je scenarist niti tko je crtač. Barem za većinu stripova koje redovno kupujem jer ću ih uzet sve da ih napravio potpuno nepoznati autor.
Što se tiče skupljih, najčešće strip albuma, također neću gledati tko je scenarist ili crtač, ali ću pričekati dojmove onih koji su strip čitali. Pokušat ću doći do nekih slika iz stripa da bi vidio paše li mi crtež pa se odlučiti za eventualnu kupovinu.
Naravno, ako je strip rad nekog poznatijeg autora očekivanja će biti veća šta je i normalno. Ista je stvar s filmovima, muzikom, Hajdukom:))

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/03/2011 : 00:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nekako ću prije kupiti i pročitati strip koji je pisao ili crtao netko tko mi je prethodno poznat i čiji mi se rad svidio.

Naravno, uvijek ću rado pročitati djela koja su radili meni nepoznati autori.

I nekako nerado čitam stripove koje su radili autori čija mi se djela prethodno nisu svidjela.

Stripove čitam radi dobrih priča, a ne radi junaka ili da popunim kolekciju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 16/03/2011 : 00:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
autori su za mene presudni za kupovinu stripova. Ennis,Moore,Taniguchi,Cosey,Jodorowsky,Kirkman,Pratt,Ott,Moers,Dufaux,Yslaire
pa crtaci, tj. vrijedni za kupovinu samo zbog crteza Manara,Ross,Rosinski,Serpieri,Gibrat,
ti su za mene must have.
Ostale kupujem po preporukama,tekstovima ili slicno...
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4275 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 16/03/2011 : 09:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
uvek mi je zanimljivo pogledati autore..neka ocekivanja mogu imati znajuci autore..ali prvenstveno,vazan mi je strip ko umetnost..vazan mi je junak koga volim pa sve to nije toliko bitno...vazno je da uzivam u stripu ko i ranije
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 16/03/2011 : 10:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
uglavnom se trudim da autori nemaju uticaja, mada se ne može ostati poptuno indiferentan na ime....
recimo gošini (me) nikad nije "izdao", hodorovski uvek vrti iste motive, topi, breccia (i sr. i jr.) - obavezna vizuelna supernova, herman, font...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 16/03/2011 : 11:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
rijetko kupujem strip samo na osnovu autora, uglavnom mi je vise stalo do preporuke drugih stripoljubaca, ali mi je ime na koricama dobar pocetni putokaz koliko od stripa mogu ocekivati

medjutim, koliko je dobro (poznato) ime pozitivno za nas koji kupujemo stripove, utoliko je i negativno buduci da su najveca razocarenja od autora od kojih najvise i ocekujemo
s tim da nas puno rjedje iznevjere crtaci nego scenaristi, sto je i logicno, jer se crtači vise-manje drže svog prepoznatljivog stila
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 16/03/2011 : 12:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
Ko je autor za mene je najbitnija stvar. To je sasvim logicno. Pa kad idete kod zubara ili automehanicara idete kod coveka za koga provereno znate da je dobar, ne zelite valjda da vam po ustima prčka neki anonimus.
Pisanje stripova je takodje cist zanat. I tu vam treba covek koji zna svoj posao.
Evo od Fibre cu odmah uzeti Debelu tjelesinu, bez da sam i gledao privju. Strip me verovatno sam po sebi ne bi privukao ali ime autora ga je prodalo.
Gledao sam neki intervju sa Kirkmanom i on kaze klinci uglavnom kupuju strip junake, dok stariji citaoci jure odredjene autore.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste

Edited by - Born To Run on 16/03/2011 12:38:42
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 16/03/2011 : 14:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
Kad sam doznala da Berardi piše Juliu manje sam mozgala hoću ili neću uzeti neku njezinu epizodu. Zbog Rujua bi skroz volila da netko izda Cassidy. Strip je možda govno ali Demian mi se sviđa pa bi odmah i ovog. Kad čitam Nick Raidera i vidim Caramutu odmah me oblije hladan znoj.

Predrasude postoje i nije ih lako izbjegavati, ali isto tako kada nešto čitam skoncentriram se samo na to i glavni sud neke epizode ipak ovisi samo o toj epizodi. Mudrovanje dolazi tek kasnije. A tu ima razno raznih utjecaja. Od toga da je autosugestija jako moćna pa ako mi je netko drag zatvorim oko na propuste ili ako me netko živcira namjerno tražim greške da bi sama sebi kenjala o svojim teorijama. Ima i slučajeva da mi je netko drag i baš mi naleti loša epizoda i loš dan pa uhvatim mudrovati - kako mi je to mogao napraviti, drama drama?! A da ne pričam o onom osjećaju da je epizoda dobra ali da se ponavljaju i recikliraju neke stare epizode što odmah ukvari onaj glavni dojam.
Žalim za onim danima kada sam bila naivno dijete i kada me apsolutno nije bilo briga za ništa osim da čitam stripove. I svi su mi bili super.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 16/03/2011 : 14:29:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Kada bi ljudi gledali autore i odlucivali samo po tome da bi nesto uzeli procitati nikada recimo nebi nastao jedan Ferri zar ne?
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/03/2011 : 14:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Koliko sam ja shvatio pitanje Paka01, ne odnosi se baš na to ''da li obraćate pažnju na to ko je autor kad kupujete stripove'', mislim da je jasno da će neko kome se npr. svidio neki strip Alana Moorea gledati da pročita ponovo nešto od njega.
Evo sad odgovor na pitanje kako sam ga ja shvatio :)
Kad čitam strip, gledam film ili sl. od nekog autora kog gotivim, primjetio sam da njegove propuste često ''opravdavam'' (npr. 'nije ova scena notorna izlizana glupost, već on tu daje omaž nekom, šprda se sa pop kulturom i slično). Mislim da je to karakteristično za većinu ljudi (da ne pričam o ovom forumu i branjenju ''strip svetinja'' od bilo kakvog napada, a zna se o kojim svetinjama pričam - primjer jedan čiko čije prezime počinje na F... :))
Prije par večeri gledao sam neki film Džoa Dantea koji nisam do sad gledao, i zatekao sam se kako prijateljici pričam: 'A vidi kako je uradio ovu scenu, a vidi sad kako je ovo uklopio, vidi se šta je majstor...', a film je bio skroz prosječan. Da nisam znao da je Dante u pitanju rekao bih: Joj, šta smo ovo digli...
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 16/03/2011 : 14:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
ukratko, pored tebe prijateljica, a ti sve što imaš da kažeš je "kako montira"
:)

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/03/2011 : 16:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

ukratko, pored tebe prijateljica, a ti sve što imaš da kažeš je "kako montira"
:)


Jbg, mora se malo i odmoriti
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 16/03/2011 : 16:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

ukratko, pored tebe prijateljica, a ti sve što imaš da kažeš je "kako montira"
:)



Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 16/03/2011 : 17:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

...kada prvi put čitate neki strip (ne mora biti ni strip, može se raditi i o knjizi ili čak glazbenom albumu) koliko na vas utječe ime samog autora, tj. koliko na vaš sveukupni dojam utječe činjenica da je neki strip pisao neki (ne)poznati autor?




Kada prvi put pogledam neki strip (ako je reč o američkom, onda naravno - sken), ime autora, i to scenariste, u poslednje vreme je ono što me najčešće privuče nekom stripu. Npr. Supermana ću čitati zbog Straczynskog, a ranije sam čitao samo All-Star i Birthright. I kada on bude napustio serijal, tražiću nešto novo, kao što je bio slučaj sa Spideyem. Hoću da kažem, rađe se vraćam proverenom autoru, nego nekom serijalu.

Generalno - važnije mi je ko je autor od junaka, odnosno serijala, kada je reč o američkom i f-b stripu, jer su skupi i, gledajući imena autora, u 99% slučajeva ubodem pravu stvar.

S Bonellijem je, međutim, potpuno drugačija situacija, jer više autora istovremeno radi na serijalu, pa mi je tu već važniji sam serijal, iako autori nisu zanemarljivi, naravno.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 16/03/2011 : 17:59:17  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Provjereni recept - uzeti strip o junaku kog gotiviš, a pišu ga i crtaju omiljeni autori :)
Skoro pa bih dijelio mišljenje s Galadom, ali ja se Supiki nikad neću vratiti, pa ma ko ga pisao ili crtao...
Kod Bonelija čitam samo Dilana, i kupujem ga ko god da je autor, ali se ipak obradujem kad vidim da ga piše ili crta neko od mojih favorita.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 16/03/2011 : 23:19:41  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Autor nema utjecaj na moj izbor niti crtac niti scenarista,puno puta ocekuje se nesto od nekog lika da ce biti dobra prica,a ono ispod ocekivanja i gore!
Vise puta je bilo promasaja i u svijetu filma da autor poznati nagradjivani oskarom nece napraviti neki blockbuster,kao sto ni u ovom slucaju nece uvijek autor crtac/scenarista napraviti remek djelo za sva vremena zato postoji "best of.."
Ne bi sigurno ni sva djela DaVincija u vremensku kapsulu,nego od svakog umjetnika po nesto...
Nisam toliki entuzijasta oko nekih autora,prica ili scenarista.
Vise i ne citam tko pise jer vise ne poznajem pisce,a crtez svakako poznajem,znam kad je Ferri kad je Chiarolla(tada sve zvoni na sav glas o cemu se to radi pa makar prica stoljeca!)
Sve je isfurano danas nema svjezih ideja sve je postalo na isti kalup samo drugi vremenski okvir i iste sablone..
Ne morate me razuvjeravati,ali tako je kod mene,ne citam sve ima i knjiga za procitati...

Doktore,mogu li sada ustati sa kreveta,mislim da je sat vremena isteklo za seansu!!

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 16/03/2011 23:22:52
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000