forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Haris Varajić - (FDS|MisterYES' Covering Fire)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 25/03/2011 : 23:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote






Edited by - MisterYES on 10/04/2011 17:58:10

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 29/03/2011 : 09:40:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Već sam te nahvalio na jednom drugom topiku. Dakle, solidno urađeno, bez obzira na neke anatomske nedostatke. Jel' ti ovo prvijenac. I, inače malo nam se predstavi, znamo ime i prezime,da si moj sugrađanin, ostalo ništa.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 29/03/2011 09:42:43
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 29/03/2011 : 10:16:37  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
Lijepo!
Crtez me podsjeca na Lazarusa Ledda.
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 29/03/2011 : 10:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
@ali_ba:
Vozdra,
Šta da ti kazem, datum rodjenja, boja očiju ili zodijak znak sigurno nikome neće biti od presudnog znacaja za strip :)

Ali evo, recimo da ovo jest prvijenac više u smislu ozbiljnosti, a drugim dijelom jer dolazi nakon velike pauze.
U sustini crtam tj. volim da crtam od malih nogu, a stripove pokusavam crtati i pratiti od osnovne, tamo sredina 80-tih, neznatno ranije prije pojave Dylana Doga na ovim prostorima recimo.
S tim da nista pametno nisam objavio ponajvise "zahvaljujuci" mojoj nestrpljivosti po pitanju scenarija, do nekih 90-tih sam se zatekao sa desetkom "prvih tablih" raznoraznih pocetih epizoda - naravno, nikad zavrsenih :)
Dugo mi je trebalo da sam sebi dijagnosticiram taj "bug" koji me u sred prve table odvuce od nje novom interesantnijom pricom na koju predjem, i tako sa jedne na drugu godinama LOL!
Zvuci kao da karikiram ali da crnjak bude veci, to je fakat bilo tako :)
Dugo je proslo i dok nisam otkrio/procitao u nekoj od tadasnjih "skoli stripa" da se orginali crtaju veci nego li stampane verzije, te da je pero zahvalnije od rapidografa :) Pa sam se dugo mucio i navikavao na vece detalje, formate i pera :))
A opet, to mi nije stvaralo neki veliki problem, jer bio sam tek klinac koji uči i voli da crta tušem, nikakav autor koji ceka deadline :)

Zavrsio sam srednju umjetnicku u Sarajevu, generacija 1995. Cijelo to vijeme koliko se moglo biti prisutan na casovima, a i kuci, i dalje radim za svoj ceif strip, s tim da upoznajem druge zaljubljenike u strip takodje, Boris Stapic je prijatelj koji mi je otvorio oci po pitanju toga da "kad vec imam taj problem, odustanem od duzih prica, i predjem na krace koje cu moci zavrsiti" :) Meni prosto do tada nije padala takva ideja na um, i nekad tada sam uspio napraviti nesto kracih stripova, ponajviše onih od samo jednu tablu :) Tamo oko 97-dme cini mi se, pojavio se Fan magazin, u njemu sam uz jos par kolega/prijatelja objavio odredjeni broj tih jednostanih strip-gegova. I to bi više manje bilo sve sto se tiče javnog pojavljivanja.
Nakon toga upisujem ALU, 1998 god. rekao bih, smjer grafika (to mi se cinilo najblize stripu) ali napustam nakon par mjeseci (ako pocnem sada i o razlozima, 100% cu sa nekim zakuhati a to ne zelimo :))) dakle nije ni vazno zasto.
Tada vec lagano mi pocinje bivati jasno da od toga nema neke konkretne fajde a pogotovo hljeba, i alternativu pokusavam naci u slikarstvu. Pa nekih 4-5 godina sigurno sam se time intenzivno bavio, ulja na platnu, pejzazi vecinom, nekako mi je godila promjena, dosta tih slika sam i prodao sto mi je bilo OK sa te finansijske strane, opet upisujem ALU, smjer slikarstvo ovaj put, ali onda je dosla digitala, prvi PC, Photoshop i kompanija, te se okrecem grafickom dizajnu, kao najisplativijoj varijanti. To se nije ni loše pokazalo, radim kojekakve letke, plakate, postere, DTP u nekim stamparijama, honorarni poslovi, tu i tamo nesto stalniji angazmani od po godinu dvije u nekim konkretnijim drzavnim firmama, cak sam upisao i ocistio godinu na privatnom grafickom fakultetu...ali u dubini duše, mi fali crtanje i strip cijelo vrijeme. I eto, to je dakle period od neke 97/8 do danas, dakle ogromna pauza :)

I onda sam nedavno prosto stao i skontao da ukoliko ne počnem opet raditi ono sto najviše volim, a to je strip i crtanje - (jer graficki dizajn sigurno ne volim ma koliko bio "hljebonosniji") - da cu pasti u depresiju, u najboljem slucaju :))
I sada to pokusavam nekako uz nove mogucnosti koje nudi internet (jer u mementu kada sam ja sa crtanjem/stripom stao, nisam imao internt) - konkretizovati, a sve i da ne uspijem, ako nista, svoj sam na svom, ono...past cu radeci makar nesto sto sanjam i volim od malih nogu (a da budem iskren, sigurno mi bolje ide nego bilo sta drugo sto bih mogao raditi) a ne od nekog manjeg zla nuzdom odabranog :)

Evo, sad smo se "malo" bolje upoznali :)

Zivio




Edited by - MisterYES on 29/03/2011 10:31:16
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 29/03/2011 : 11:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast @M.YES na iscrpnom predstavljanju sad ipak znamo dosta više o tebi, kao i to da ti je strip i pored lutanja u likovnom smislu ipak najdraži medij. To me raduje, kad nešto voliš, a uz to imaš dara sigurno ćeš uspjeti. Naravno, moraš stalno crtati, vježbati i uporan biti. Znaš li možda svoje kolege po stripu (svi su završili ALU), Edina Alića i Senada Begića (ima još jedan tip, trenutno se ne mogu sjetiti imena, oni su poznati trio naše bh.strip scene s kraja 90.)Znam da rade za Francuze, nisam ih ni ja odavno vidio, mada sam ih svojevremeno direktno sa Akademije angažirao da rade za neke magazine i listove u kojima sam bio angažiran kao dizajner.
Da nisi na grafici imao problema sa Salimom O.,ako jesi ništa čudno. Imam i ja s njim događaja,
ali uvijek je on bio donji na kraju balade. Ja sam 88. diplomirao Grafiku, a postdiplomski, također odsjek grafika 98., dao sve ispite imao magistarsku izložbu grafike, a nisam izlazio na odbranu magistarskog, ali to je neka druga priča.:)
Živio i ti meni.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 29/03/2011 11:46:52
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 29/03/2011 : 11:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Aloha,
Po imenima, se Edina i Senada ne mogu sjetiti, bar da ih znam lično, ne bih rekao, ali moguce samo da sam im likove zaboravio, jer sigurno ih, ako nista iz vidjenja sa akademije, moram znati po svakoj logici.
Znam drugog Senada, Mavrica.
Malo mi je glupo da sad pominjem jos neke ljude koje znam, jer mozda oni ne zele da ih pominjem onako po forumima, napisacu ti P.M. oko toga radije pa da vidimo ko su nam zajednicki prijatelji, a grafika i profesori, pa i nije konkretno mozda do "tog i tog" profesora koliko je sto sam nakon slikarstva shvatio da je načelno taj "anti strip" stav - stav više manje cijele akademije :(

Edited by - MisterYES on 29/03/2011 11:55:24
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 29/03/2011 : 12:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Senad mi je nešto poznat, ali ne mogu se sjetiti ni face niti šta je radio.
One što sam pomenuo su sve moja raja zato im spomnjem puna imena. Znam i ja neku mlađu raju sa Stropopeke. Fina raja. Vozdra.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 29/03/2011 12:02:28
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8225 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 30/03/2011 : 11:39:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
Ovo izgleda odlično.
Pogotovo me oduševilo svaki nacrtani detalj na zgradama , budući da skoro napamet poznajem Carentane

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

Lorda
Average Member

Croatia
630 Posts

Member since 07/11/2002

Posted - 30/03/2011 : 12:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Lorda a Private Message  Reply with Quote
Bravo Split85. Tek sam na ovu tvoju primjedbu bolje pogledao i skužio mapu iz CoDa. Svaka čast i autoru, super si skinuo mapu, jao, jesam proveo dana i dana napucavajući se na toj mapi :)
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4460 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 11/04/2011 : 12:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi leglo k'o CoD
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000