forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Danas na TV-u
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 99

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 26/09/2014 : 06:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by rommel

IKIRU



Danas je i Princeza Mononoke ako se ne varam.

@JD: Ponyo na litici kraj mora mi je jako lijep film, možda i jedan od podcijenjenijih Miyazakijevih. Divna animacija i jednostavna priča, a i jedini film u kojem sam ikad vidio pop-pop brodicu. :D

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/09/2014 : 08:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by lwood

više nego odličan film



Ha čuj, ja sam ga gledao još davno, ne znam kad je to bilo, mislim tamo možda pred kraj osnovne i početkom srednje škole, al se sjećam da sam ga posudio u videoteci, i znam da sam bio razočaran totalno, najviše zato jer mi nije bio zastrašujuć.



a mora te zastrašit da bi bija dobar?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 26/09/2014 : 19:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

a mora te zastrašit da bi bija dobar?



Naravno da ne mora, al je to ipak jedan od sastavnih dijelova filma, jer se onda ne bi zvao horor film, jel tako?

Što hoću reć, ako imaš neki horor film koji ustvari ne izgleda (ne ispada) kao horor film, to ti je kao film bez atmosfere, otprilike. A to je ono što taj film nije imao, po meni.

Možda kad bi ga pogledao još jednom, možda bi promijenio mišljenje, al nisam zainteresiran trenutno.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/09/2014 : 20:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by lwood

a mora te zastrašit da bi bija dobar?



Naravno da ne mora, al je to ipak jedan od sastavnih dijelova filma, jer se onda ne bi zvao horor film, jel tako?

Što hoću reć, ako imaš neki horor film koji ustvari ne izgleda (ne ispada) kao horor film, to ti je kao film bez atmosfere, otprilike. A to je ono što taj film nije imao, po meni.

Možda kad bi ga pogledao još jednom, možda bi promijenio mišljenje, al nisam zainteresiran trenutno.



takva je baren polovina horror žanra.
koga uopče može priplašit npr petak 13? halloween?
dica kukuruza? itd
da ne pričamo o drakulama i vukodlacima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 26/09/2014 : 22:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Ne, krivo si shvatio. Očito nisam dobro objasnio.

Ne govorim o hororu koji bi trebao bit sam sebi svrha, već u kontekstu atmosfere. Znači, dok ga gledaš, da se uspije stvorit ona neka napetost, da se uspiješ vezat za likove, odnosno da počneš neprestalno iščekivat hoće li se i kad pojavit ubojica i mislit hoće li netko od likova poginut ili biti u opasnosti...kužiš ono, te temeljne stvari.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/09/2014 : 23:57:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Počelo u 23:36 na HTV 3, pa samo kratko o Metropolisu Fritza Langa iz 1927. godine.
Reprizira se sutra ujutro u 09:11 h.

O eponimnom ostvarenju Fritza Langa, zacijelo najglasovitijem nijemom filmu svih vremena koji publiku i danas podjednako zadivljuje kao i u vrijeme premijere davne 1927. godine, nema potrebe puno trošiti riječi.
Iako je zbog naknadnih studijskih intervencija film skraćen 40-ak minuta (od prije dvije godine konačno je dostupna cjelovita restaurirana verzija), što se odrazilo na njegovu dramaturšku i narativnu koherentnost, adaptacija romana Langove supruge Thee von Harbou bio je dotad najskuplje producirani njemački film.
Epska fantastična priča smještena je u po uzoru na New York dizajniran megalopolis budućnosti Metropolis, a Lang u njoj na neponovljivo efektan način progovara o sukobu izrabljivanog i opresiji izloženog radništva s vlasnicima „sredstava za proizvodnju“.


Na YouTubeu je odlična kopija restaurirane integralne verzije:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 29/09/2014 23:57:56
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/09/2014 : 00:19:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Danas u 14:06 na HTV 3 Apartman (The Apartment), r. Billy Wilder, SAD, 1960.


Tijekom rada na remek-djelu "Neki to vole vruće" u Jacku Lemmonu pronašavši zahvalna suradnika, Wilder je s njim godinu kasnije realizirao impresivnu crnohumornu egzistencijalističku romantičnu dramu "Apartman", film s kojim je redatelj ušao u povijest sedme umjetnosti kao prvi čovjek koji je iste večeri osvojio 3 Oscara, one za režiju, scenarij i produkciju. Treći Billyjev zajednički projekt s I. A .L. Diamondom, komediografom rumunjskog podrijetla i vrhunskim matematičarom pravog imena Itzek Domnici, koji je inicijale svog imena odabrao prema srednjoškolskoj matematičkoj udruzi Interscholastic Algebra League, virtuozno je režirana, emotivna, dirljiva i suptilna, no istodobno vrlo razorna kritika korporacijskog kapitalizma, moralka o dobrodušnom i plahom pojedincu uhvaćenom u žrvanj karijerizma i «iskorištavanja čovjeka po čovjeku», ali i storija koja na vrlo intrigantan način progovara o vječnoj i univerzalnoj temi odnosa među spolovima.

Spretnim korištenjem crno-bijele fotografije i polutotala kojima C. C. Baxtera, skromnog činovnika koji mašta o napredovanju i vlastitom uredu, prikazuje kao sitni kotačić u bezličnom mnoštvu birokracije smještene na 19. katu njujorškog poslovnog nebodera, Wilder plemenitog i poštenog antijunaka kojem nedostaje ponosa, hrabrosti i izraženije kralježnice efektno kontrastira svijetu prijetvornih, arogantnih i amoralnih šefova predvođenih licemjernim Jeffom D. Sheldrakeom (Fred MacMurray). Dok oni svake večeri u njegov stan dovode ljubavnice, Baxter se smrzava na snijegu pred kućom i u parku, vjerujući da sve mora podrediti konačnom cilju, napredovanju i karijernom usponu. Odbijajući se suočiti s činjenicom da ga šefovi ucjenjuju odgađanjem promaknuća, te da je cijena koju za to plaća potpuni gubitak dostojanstva i elementarne ljudskosti, Baxter guta nezadovoljstvo i trpi prijekorne poglede i prigovore susjeda, sve do trenutka dok se ne zaljubi u senzibilnu Fran Kubelik. Nakon što u njoj pronađe srodnu dušu i nesretnu osobu sličnu sebi, koja samoponiženjem i gubitkom samopoštovanja plaća mrvice lažne ljubavi, u "Buddy Boyu" će se konačno probuditi dotad zatomljeni čovjek. A kad Fran zahvaljujući njemu preživi pokušaj samoubojstva, probuđeni čovjek u Baxteru konačno će se uspraviti i uz cijenu gubitka posla reći "Dosta!".

Želeći ponoviti uspjeh doživljen s "Neki to vole vruće", za ulogu Fran Kubelik natjecala se i Marilyn Monroe, s kojom je Wilder navodno prilično teško surađivao i nije mu se osobito sviđala mogućnost njezina angažmana. Iako je zbog Merlinkine prezauzetosti konačno odabrana izvrsna Shirley MacLaine, kasnije nominirana za Oscara, Wilder se slavnoj glumici odužio rečenicom jednog od Baxterovih šefova, koji svoju ljubavnicu opisuje kao dvojnicu Marilyn Monroe.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 30/09/2014 : 01:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Čuj Džoni, da li je moguće uputiti kritiku na tvoju kritiku?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/09/2014 : 07:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Samo daj, be my guest!😁


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 01/10/2014 : 02:30:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Sad za ozbać

Htio bi se osvrnut na tvoj stil pisanja kritika. Oko onih nekih generalnih stvari. Možda bi ovo bili više kao savjeti što bi trebao popravit.

Evo ovak, znači, previše vremena trošiš na prepričavanje radnje samog filma. Pusti to, ovdje si da se kritički osvrneš na film. Ako me zanima što se u određenom filmu događa, pogledat ću na wikipediju, ne moram čitat tvoje kritike. Moj savjet, ako baš moraš prepričavat radnju, ok, možeš, al sažmi što više možeš. Dvije ili tri rečenice uvrh glave. Isto ti vrijedi i za uvod. Probaj ga skratit što više možeš, onak po par rečenica.

Isto tako, osvrti ti imaju previše (po meni) kojekakvih trivijala i za kritiku potpuno nebitnih podataka. Primjerice, sad u ovom zadnjem osvrtu ("Apartman"): potpuno nebitno kako je neki tamo komediograf odabrao svoje inicijale i koji put već surađuje s Wilderom, kako je Wilder sa Merlinkom teško surađivao, te koliko je film osvojio Oscara. Potpuno bezveze i nepotrebno. Ovdje nije riječ o seminaru, već tvom mišljenju o filmu. Što je još gore, generalno ti se u takvim slučajevima stječe dojam da ne znaš što bi rekao, pa si eto tako nešto napisao, da popuniš prostor. Ima još recimo nekih kritika koje pamtim, recimo Bonnie i Clyde, koju si napisao u tom stilu. Neću generalizirat sad, ovo je samo bio primjer da bude jasnije što hoću reć.

Još jedna manja stavka, naime vidio sam da u pisanjima kritike (tu i tamo) koristiš kojekakve strane riječi koje je teško razumjeti. Mislim, znam, zvuči glupo, al mislim da pri pisanju kritike moraš imat na umu da se obraćaš ajmo reć prosječnom gledatelju, pa sad da on čitajući tvoj osvrt mora uz pomoć Klaića dešifrirat značenje stranih pojmova...

Znači, generalno: skrati uvod i pogotovo prepričavanje radnje što više možeš, nek bude u cjelini više kritički, i manje formalno.

Na kraju, siguran sam da će ti reakcija bit možda u stilu "whatever" ili "tko si ti da meni to govoriš", al evo, nastojao sam se dotaknut onih nekih ključnih stvari koje mislim da bi mogao izmijenit. Riječ je o mojem mišljenju naravno, pa me nemoj sad gađat rajčicama

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 01/10/2014 : 08:45:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

Isto tako, osvrti ti imaju previše (po meni) kojekakvih trivijala i za kritiku potpuno nebitnih podataka. Primjerice, sad u ovom zadnjem osvrtu ("Apartman"): potpuno nebitno kako je neki tamo komediograf odabrao svoje inicijale i koji put već surađuje s Wilderom, kako je Wilder sa Merlinkom teško surađivao, te koliko je film osvojio Oscara. Potpuno bezveze i nepotrebno. Ovdje nije riječ o seminaru, već tvom mišljenju o filmu. Što je još gore, generalno ti se u takvim slučajevima stječe dojam da ne znaš što bi rekao, pa si eto tako nešto napisao, da popuniš prostor. Ima još recimo nekih kritika koje pamtim, recimo Bonnie i Clyde, koju si napisao u tom stilu. Neću generalizirat sad, ovo je samo bio primjer da bude jasnije što hoću reć.



ja volim procitt te zanimljivosti (trivie, kako ti kazes)
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 01/10/2014 : 09:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nema problema, dapače, samo pucaj s primjedbama koje mi mogu biti i korisne.

Kad prepričavam sadržaj, što ti se čini predugo i nepotrebno, u pravilu kroz to govorim i šire o kvaliteti filma, o likovima, njihovo profiliranju i međusobnim odnosima, o socijalnom kontekstu i možebitnim političkim konotacijama, o satiričnom tonu ako ga ima i sve u tom stilu. Trudim se da prepričavanje radnje ne bude samo sebi svrhom (što ovisi o tome za koji i kakav medij je određeni tekst pisan), a svi, ali ama baš svi urednici i u tiskanim i u elektronskim medijima inzistiraju na sadržaju jer njega gledatelji navodno jako vole čitati. Budući računam da je forum nekakav preslik društva u malom, pretpostavljam da to ne može škoditi, makar razumijem da recimo tebe ne zanima.

Što se tiče "trivijalnosti" (pod navodnicima stoga jer one meni to nisu, ili barem nisu uvijek), u konkretnom slučaju recimo I.A.L. Diamond je bio sjajan scenarist koji je za uspjeh Wilderovih remek-djela zaslužan možda koliko i redatelj, jer bez njega ni Hawksova Majmunska posla ni sva Wilderova antologijska ili barem izvrsna ostvarenja (Jedan, dva, tri, Slatka Irma, Poljubi me budalo, Avanti, Naslovna stranica, Privatni život Sherlocka Holmesa...) ne bi bila tako dobra. O njemu i njegovom radu bi se dali napisati sjajni tekstovi, jer to apsolutno zaslužuje, ali kako je za to teško pa i nemoguće izboriti prostor, ubacim ponešto tu i tamo gdje mogu.

No čak i kad "trivijalnosti" nemaju recimo tako funkciju da gledatelju/čitatelju barem donekle približe nekoga, one su uvijek dobro "meso" za davanje nešto šire slike o nekom filmu (stripu, knjizi, glazbenom albumu), o okolnostima njegova nastanka i ljudima koji su u njega (bili) uključeni. Razumijem da te možda ni to ne zanima, ali to je stvar moje odluke želim li (ponekad i moram li) o nečemu u dvije-tri rečenice samo telegrafski iznijeti generalne dojmove, ili želim ići u manju ili veću širinu.

Ista je stvar i s uvodom, u kojem se duže ili kraće osvrnem na redatelja, glumce, scenarista/e i ostale bitnije osobe uključene u stvaranje film(ov)a, ili pak na okolnosti njegova nastajanja, snimanja, na prozu ili strip na kojima je temeljen itd., jer tako dajem širu sliku i kontekst samog filma. Mogu ići kratko, valja to, to i to, ne valja ovo, ovo i ovo, ali to mise čini skromnim, suhoparnim i nedovoljnim, pogotovo u slučajevima kad se recimo o Wilderu (Hitchcocku, Fordu, Hawksu, Walshu, Bergmanu, Fassbinderu...Eastwoodu, Hanekeu, Tarru, Almodóvaru...) mogu napisati eseji.

A što se tiče stranih riječi, tu je s jedne i možda najvažnije strane stvar u stilu pisanja, u tome da zbog efektnosti a često i izbjegavanja ponavljanja riječi koristim tuđice (pri čemu ne želim silovati rečenične konstrukcije ako su iste "protočnije" i "gipkije" s tuđicama nego s hrvatskim riječima), a s druge u tome da je tekst tako komunikativniji s današnjim čitateljima, i mlađima, jer se sve te tuđice konstantno uvlače u svakodnevni govor i postaju - čak i po novom pravopisu - potpuno prihvatljiv sastavni dio pisanja na hrvatskom jeziku. Ipak, trudim se za tuđicama, upotreba kojih je pitanje i bogatstva leksika, posezati što rjeđe.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 01/10/2014 : 11:36:35  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

quote:
Originally posted by lwood

a mora te zastrašit da bi bija dobar?



Naravno da ne mora, al je to ipak jedan od sastavnih dijelova filma, jer se onda ne bi zvao horor film, jel tako?

Što hoću reć, ako imaš neki horor film koji ustvari ne izgleda (ne ispada) kao horor film, to ti je kao film bez atmosfere, otprilike. A to je ono što taj film nije imao, po meni.

Možda kad bi ga pogledao još jednom, možda bi promijenio mišljenje, al nisam zainteresiran trenutno.


Slazem se! Hororac mora imati sok momente ili brutalne scene, ukoliko se radi o slaserima poput zombi filmova.
To je isto kao sto od komedija ocekujemo da nas nasmiju.

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 01/10/2014 : 13:20:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

ja volim procitt te zanimljivosti (trivie, kako ti kazes)



Volim i ja, ne kažem niti sam igdje rekao da ne volim.

Al' za takvo nešto služi IMDB i ostale slične stranice.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/10/2014 : 00:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Nema problema, dapače, samo pucaj s primjedbama koje mi mogu biti i korisne.

Kad prepričavam sadržaj, što ti se čini predugo i nepotrebno, u pravilu kroz to govorim i šire o kvaliteti filma, o likovima, njihovo profiliranju i međusobnim odnosima, o socijalnom kontekstu i možebitnim političkim konotacijama, o satiričnom tonu ako ga ima i sve u tom stilu. Trudim se da prepričavanje radnje ne bude samo sebi svrhom (što ovisi o tome za koji i kakav medij je određeni tekst pisan), a svi, ali ama baš svi urednici i u tiskanim i u elektronskim medijima inzistiraju na sadržaju jer njega gledatelji navodno jako vole čitati. Budući računam da je forum nekakav preslik društva u malom, pretpostavljam da to ne može škoditi, makar razumijem da recimo tebe ne zanima.

Što se tiče "trivijalnosti" (pod navodnicima stoga jer one meni to nisu, ili barem nisu uvijek), u konkretnom slučaju recimo I.A.L. Diamond je bio sjajan scenarist koji je za uspjeh Wilderovih remek-djela zaslužan možda koliko i redatelj, jer bez njega ni Hawksova Majmunska posla ni sva Wilderova antologijska ili barem izvrsna ostvarenja (Jedan, dva, tri, Slatka Irma, Poljubi me budalo, Avanti, Naslovna stranica, Privatni život Sherlocka Holmesa...) ne bi bila tako dobra. O njemu i njegovom radu bi se dali napisati sjajni tekstovi, jer to apsolutno zaslužuje, ali kako je za to teško pa i nemoguće izboriti prostor, ubacim ponešto tu i tamo gdje mogu.

No čak i kad "trivijalnosti" nemaju recimo tako funkciju da gledatelju/čitatelju barem donekle približe nekoga, one su uvijek dobro "meso" za davanje nešto šire slike o nekom filmu (stripu, knjizi, glazbenom albumu), o okolnostima njegova nastanka i ljudima koji su u njega (bili) uključeni. Razumijem da te možda ni to ne zanima, ali to je stvar moje odluke želim li (ponekad i moram li) o nečemu u dvije-tri rečenice samo telegrafski iznijeti generalne dojmove, ili želim ići u manju ili veću širinu.

Ista je stvar i s uvodom, u kojem se duže ili kraće osvrnem na redatelja, glumce, scenarista/e i ostale bitnije osobe uključene u stvaranje film(ov)a, ili pak na okolnosti njegova nastajanja, snimanja, na prozu ili strip na kojima je temeljen itd., jer tako dajem širu sliku i kontekst samog filma. Mogu ići kratko, valja to, to i to, ne valja ovo, ovo i ovo, ali to mise čini skromnim, suhoparnim i nedovoljnim, pogotovo u slučajevima kad se recimo o Wilderu (Hitchcocku, Fordu, Hawksu, Walshu, Bergmanu, Fassbinderu...Eastwoodu, Hanekeu, Tarru, Almodóvaru...) mogu napisati eseji.

A što se tiče stranih riječi, tu je s jedne i možda najvažnije strane stvar u stilu pisanja, u tome da zbog efektnosti a često i izbjegavanja ponavljanja riječi koristim tuđice (pri čemu ne želim silovati rečenične konstrukcije ako su iste "protočnije" i "gipkije" s tuđicama nego s hrvatskim riječima), a s druge u tome da je tekst tako komunikativniji s današnjim čitateljima, i mlađima, jer se sve te tuđice konstantno uvlače u svakodnevni govor i postaju - čak i po novom pravopisu - potpuno prihvatljiv sastavni dio pisanja na hrvatskom jeziku. Ipak, trudim se za tuđicama, upotreba kojih je pitanje i bogatstva leksika, posezati što rjeđe.



Malo kasnim s odgovorom, nemoj zamjerit

Oni moji komentari u prethodnom postu su priznajem u neku ruku relativni. Jer pamtim da si imao neke kritike gdje nisi o sadržaju puno napisao, pa su imale kak ja velim možda više istaknutu tu kritičku crtu, neke ne.

Što se tiče samog prepričavanja radnje i tih kojekakvih zanimljivosti, možda si me u neku ruku krivo shvatio. Ne kažem niti sam igdje rekao da me to ne zanima. Zanima me, kako ne. Al čitam tvoje kritike zato da bi čuo tvoje mišljenje o filmu. Naravno, u neku ruku nisu te stvari koje pišeš uopće loše kao takve, al velim, ti ne pišeš seminar, već osvrt na film. U takvim slučajevima ti postoji opasnost da ti se kritika pretvori u seminar, što naravno nije cilj.

Da sam na tvom mjestu, ja bi recimo odvojio to samo prepričavanje radnje od likova, društvenog konteksta, političkih konotacija i o tome više posvetio pažnje u onom odjeljku gdje iznosim svoje mišljenje o tome što je valjalo u filmu, a što ne. Znsči ono, o određenim likovima bi govorio recimo iz konteksta toga koliko ih je scenarist uspješno razradio, kako ga je neki glumac odglumio, imaju li uopće kao takvi neku ulogu u filmu i slično. Baš kao i sa društvenim kontekstom i političkim konotacijama, što recimo možeš povezat s likovima, primjerice, da je redatelj tim i tim filmom odlično reflektirao tadašnje društvene prilike, što možemo vidjeti po određenim likovima koji simboliziraju to i to i aludiraju na te i te događaje, znači nešto u tom stilu.

Što se tiče pravopisa, vidim u svakom slučaju da si se puno družio s Babićem

Iskreno ne pratim uopće puno ta sva događanja oko toga, tak da ak ti tak veliš, ok.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/10/2014 : 00:57:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Heh, sva je stvar u tome kako pristupim kojem filmu i što smatram da je potrebno reći, a što ne.
Ponekad (u novije vrijeme sve češće) se u holivudskim pa i europskim (francuskim filmom vladaju Luc Besson i najčešće bezvezne romantične komedije) produkcijama i nema o čemu osobito pametnom i poticajnom pisati, pa se mora posegnuti za pop-kulturnim i inim referencama.

Likovi su često hodajući klišeji s vrlo malo pa i nimalo realističkog uzemljenja i bez zaleđa, pa se njima nema smisla detaljnije baviti (sve se može reći u rečenicu ili dvije), a režija je također često rutinska, mehanička i beskrvna, jer je sve podređeno spektaklu i akciji a vrlo malo i ništa autorskim ambicijama.

Stvar je i u mojoj želji za literarizacijom tekstova, ili onom što ti otprilike nazivaš seminarima, za pričanjem priče o nečemu a ne tek iznošenju suhih dojmova, makar se naravno može i tako.

Ili najkraće, čovjek je stil, a moj stil pisanja je ovakav, s manama i vrlinama, manje ili više informativan, svakako impresionistički kao i svaka kritika bilo čega, i bez želje da se svima svidi, što je i nemoguće.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 02/10/2014 : 01:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Sve je to ok, slobodno i nastavi tako dalje. Samo eto nastojim ukazat da kad nastojiš nešto napisat ne samo zato da bi nabijao dojmove već i da informiraš druge (što i ima smisla), moraš pazit da ti onaj generalni cilj ne bi pao u pozadinu, ili kak se popularno kaže, moraš znat balansirat na oštrici.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/10/2014 : 10:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:09 na HTV 1 Zrno utjehe (Quantum of Solace), r. Marc Forster, Velika Britanija / SAD, 2008.


Naslovljen prema istoimenoj priči iz zbirke Iana Fleminga koju je usporedno s hrvatskom kino-premijerom filma ujesen 2008. godine objavio Algoritam, akcijski triler Marca Forstera ("Monster´s Ball", "Gonič zmajeva") prvi je film iz serijala o Jamesu Bondu koji se zapletom nastavlja na prethodnika. Želeći osvetiti smrt voljene Vesper Lynd, agent 007 (Daniel Craig) uhiti gospodina Whitea, jednog od šefova tajne organizacije koja zaprijeti i samoj Bondovoj šefici M (Judi Dench). Slijedeći Whiteov trag, Bond će uz suradnju privlačne bolivijske agentice Camille (Olga Kurylenko) otkriti da je u sve umiješan moćni Dominic Greene (Mathieu Amalric), koji za Whiteovu organizaciju želi steći vlasništvo nad bolivijskim izvorima vode.

Raskošno producirana i izuzetno dinamična priča bez trenutka praznog hoda, atraktivne i uglavnom pregledno režirane adrenalinske akcijske sekvence te uvjerljivi Daniel Craig čiji "mračni" i osvetom opsjednut Bond čerčilovski lije krv, znoj i suze, vrline su djela koje, međutim, ima i ozbiljnih nedostataka. Osim što sve počiva na akciji, pri čemu su neke scene preraskadrirane i nerazumljive, gomilanjem akcijskih prizora suvisla naracija biva potisnuta u drugi plan. Film čiji je suscenarist oskarovac Paul Haggis ("Djevojka od milijun dolara", "Fatalna nesreća") pati od ozbiljnih dramaturških nelogičnosti, rupa i formulaičnosti, poput primjerice stalnog variranja formule da junak negdje krene s jasno određenim ciljem, no usput ga nešto (pad zrakoplova, zarobljavanje...) omete i skrene s puta, da bi se priča nastavila kao da se ništa nije dogodilo. Unatoč svim skretanjima on je i dalje na tragu nečeg što gledatelju ostaje nejasno i manje-više nerazumljivo. Ako je nakon "Casina Royale" i bilo nekih sumnji, poslije "Zrna utjehe" postalo je jasno da Craigov grubi Bond nikad neće biti frivolni zavodnik u smokingu.







Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/10/2014 : 10:34:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Noćas u 00:26 na HTV 1 Candy, r. Neil Armfield, Australija, 2006.


Kad je mladi Australac Dan (Heath Ledger), darovit pjesnik no prilično neodgovoran momak, krenuo u vezu s privlačnom studenticom slikarstva Candy Wyatt (Abbie Cornish), oboje su već imali ozbiljnih problema s narkomanskom ovisnošću. Dan je različite vrste droge s lakoćom nabavljao od otmjenog dilera i homoseksualca Caspera (Geoffrey Rush), a oboje su ponajviše heroin konzumirali u neograničenim količinama. Štoviše, Candy se jednom od predoziranja zamalo utopila u kadi, a od smrti su je spasili Dan i njegov prijatelj "Mali" Angelo (Cristian Castillo). Njegujući boemski način života, površni Dan i lakomislena Candy su uz ovisnost o heroinu postali patološki ovisni i jedno o drugom, a njihova je svakodnevica obilovala autodestruktivnim ispadima, samozavaravanjem i očajem. Unatoč tome, pred Candynim su zabrinutim roditeljima, ocem Jimom (Tony Martin) i majkom Elaine (Noni Hazlehurst), nekako uspijevali održavati privid normalnosti i sređenog života. Tome je pomogla i njihova iznenadna odluka da se vjenčaju, a djevojčini su im roditelji pristali na sve načine pomoći u zajedničkom životu. Kad su nakon nekog vremena potrošili sav novac posuđen od rodbine, Candy se teškom mukom odlučila početi baviti prostitucijom, pri čemu je Dan često figurirao kao njezin zaštitnik...

Godine 2006. ovjenčana nagradom Australskog filmskog instituta za najbolji adaptirani scenarij, uz još sedam nominacija, te prikazana u konkurenciji filmskog festivala u Berlinu, izvrsna egzistencijalistička romantična drama scenarista i redatelja Neila Armfielda ("Dvanaesta noć") uspjela je adaptacija hvaljenog romana "Candy: Roman o ljubavi i ovisnosti" Lukea Daviesa. Pesimistična, tjeskobna i uznemirujuća priča o mladom Australcu Danu i njegovoj djevojci Candy, oboje teškim narkomanima, podijeljena je u nekoliko poglavlja, započinje onim naslovljenim Raj, nastavlja se Zemljom i primjereno završava Paklom. To su i postaje na nesretnom putu kojim bezglavo srlja mladi par, zbog svojih slabosti i ovisnosti neminovno osuđen na tragičnu sudbinu. Njihovo spuštanje u pakao droge i egzistencijalnog očaja redatelj Neil Armfield predočava vrlo sugestivno, suptilno gradirajući tjeskobu i izgubljenost dviju nezrelih i neodgovornih osoba i njihova odnosa. U tome se opravdano oslanja i na raspoložene interpretacije glumačke postave predvođene sjajnim Heathom Ledgerom ("Patriot", "Legenda o vitezu", "Ned Kelly", "Planina Brokeback"), iznimno darovitim no nažalost pokojnim glumcem koji je za ulogu dijaboličnog Jokera u hitu "Vitez tame" Christophera Nolana 2009. godine posthumno ovjenčan Oscarom. Uz nagrađivanu Abbie Cornish ("Dobra godina", "Zlatne godine kraljice Elizabete"), Ledgerov je partner i cijenjeni karakterni glumac Geoffrey Rush ("Krojač Paname", "Život i smrt Petera Sellersa", "München"), za glavnu ulogu u biografskoj drami "Sjaj" Scotta Hicksa 1997. godine ovjenčan Oscarom, Zlatnim globusom i nagradom BAFTA.


Film je dostupan na YouTubeu u 8 dijelova, a tu su prva dva:






Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/10/2014 : 10:37:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 23:35 na HTV 1 Planet terora (Planet Terror), r. Robert Rodriguez, SAD, 2007.


Uz Tarantinovo remek-djelo "Otporan na smrt", akcijski horor Roberta Rodrigueza izvorno je prvi segment double featurea "Grindhouse", zamišljenog kao razmjerno bogato producirana posveta niskobudžetnim eksploatacijskim B-filmovima 1970-ih godina. Davši otkaz na poslu, atraktivna striptizeta Cherry (Rose McGowan) u opskurnom provincijskom baru sretne svog temperamentnog bivšeg dečka Wraya (Freddy Rodriguez). Istodobno, šverc opasnim kemikalijama koji nadzire opaki i ekscentrični general (Bruce Willis) izmiče nadzoru i ljudi se počinju pretvarati u čudovišta.

Bizaran no neosporno zabavan hommage trivijalnim trash hororima te seksom i nasiljem nabijenim pomaknutim pričama o zombijima odlikuje efektno crnohumorno gomilanje slikovitih likova i morbidnih horor prizora nabijenih akcijom, kao i zabavno simuliranje dotrajale i iskrzane filmske kopije u kojoj dijelovi filma nedostaju ili su izgubili boju, te učinkovito i nerijetko duhovito evociranje projekcija u derutnim gradskim kinima. Nažalost, Rodriguez postupno gubi osjećaj za mjeru pa se završnica pretvara u povremeno degutantnu orgiju nasilja i lipteće krvi, poput sekvence u kojoj Rose McGowan sa strojnicom umjesto noge juriša na krvoločne zombije.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/10/2014 : 11:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo jutros, ali reprizira se noćas u 00:46 na HTV 3 Ministarstvo straha (Ministry of Fear), r. Fritz Lang, SAD, 1944.


Nakon tretmana u psihijatrijskoj bolnici, u koju je dospio uslijed nervnog sloma pretrpljenog zbog eutanazije voljene supruge, liječnik Stephen Neale (Ray Milland) vraća se svom svakodnevnom životu. No vrijeme je Drugog svjetskog rata, pa će se Stephen ubrzo naći usred mreže nacističkih špijuna koji pripadaju terorističkoj organizaciji koja u Londonu obavlja pripreme za skoru nacističku invaziju. Špijuni su izuzetno vješti u manipuliranju ljudima koji s njima nesvjesno surađuju, a Stephen će se mučen krivnjom uz pomoć privatnog detektiva Rennita (Erskine Sanford) istodobno s otkrićem velike spletke morati suočiti i s vlastitim osjećajima nesigurnosti, straha i tjeskobe.

Unatoč razmjerno jeftinoj studijskoj scenografiji koja zapinje za oko, glasovita, iznimno atmosferična, sjajno režirana i odlično glumljena noirovska triler-drama velikog Fritza Langa ("Metropolis", "Ubojica M", "Zloglasni ranč") izuzetno je uspjela adaptacija istoimenog romana Grahama Greenea ("Mirni Amerikanac", "Treći čovjek", "Kraj ljubavne priče"). Langov i Greeneov senzibilitet i vjersko-kulturna zaleđa savršeno su se spojila u ovom filmu, u kojem su kao obojica katolici priču osovili oko tipično kršćanskih osjećaja nesigurnosti, straha, krivnje i poraza koji muče mentalno ne baš stabilnog i uravnoteženog protagonista traumatiziranog supruginom eutanazijom.









Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/10/2014 : 11:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 21:42 na HTV 2 dokumentarac Čin smaknuća (The Act of Killing), r. Joshua Oppenheimer, Christine Cynn i Anonymous, Danska / Norveška / Velika Britanija, 2012.


Izvrstan dokumentarac Joshue Oppenheimera te suredateljice Christine Cynn i suautora nadimkom Anonymous. Autor je osam godina proveo s nekolicinom indonežanskih "gangstera", vođa eskadrona smrti koji su 1965. i 1966. godine nakon rušenja Suharta pobili otprilike milijun ljudi. I u tolikoj je mjeri stekao njihovo povjerenje da su oni pristali pred kamerama otvoreno evocirati uspomene na "dane ponosa i slave", kad su po vlastitom nahođenju, ili pak po nalozima vlasti i navođenju režimskih medija, na najbestijalnije načine ubijali koga god su stigli. Pa tako Anwar Kongo, Herman Koto i drugi s velikim zadovoljstvom, ponosom i nostalgijom pričaju kako su izmišljali kojekakve metode ubijanja, žicom, sjekirama, mačetama i koječime, jer im se već počelo gaditi da iz dana u dan budu obliveni tuđom krvlju.

Pa kaže Kongo kako je metodu ubijanja žicom kasnije vidio u De Palminom Licu s ožiljkom. Inače, svi su oni i prije toga bili kriminalci, doslovno gangsteri koji su se stavili na službu režimu. Pa su konstruirali priču da imenica gangster zapravo znači slobodan čovjek, i da su oni bili slobodni ljudi koji su društvo čistili od kukolja. Možda najluđi motiv za ubijanje komunista je to da su komunisti htjeli zabraniti prikazivanje holivudskih filmova u Indoneziji, pa su ih ovi odlučili spriječiti u tome. Pa pričaju kako bi znali samo krenuti ulicom i redom ubijati koga god vide, djecu, žene, starce, ama baš svakoga. I skupine Kineza kad bi im došlo, jer su Kinezi veliki komunisti. Danas Kongu ponekad neće san na oči, pa ga opsjedaju slike ubijenih ljudi. Ali napadi savjesti ne traju dugo, pa se on opet šepiri u zapadnjačkoj odjeći.
Fascinantan užas.


Na YouTubeu je odlična kopija čitavog filma:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/10/2014 : 11:35:52  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool




Večeras u 23:35 na HTV 1 Planet terora (Planet Terror), r. Robert Rodriguez, SAD, 2007.


Uz Tarantinovo remek-djelo "Otporan na smrt", akcijski horor Roberta Rodrigueza izvorno je prvi segment double featurea "Grindhouse", zamišljenog kao razmjerno bogato producirana posveta niskobudžetnim eksploatacijskim B-filmovima 1970-ih godina. Davši otkaz na poslu, atraktivna striptizeta Cherry (Rose McGowan) u opskurnom provincijskom baru sretne svog temperamentnog bivšeg dečka Wraya (Freddy Rodriguez). Istodobno, šverc opasnim kemikalijama koji nadzire opaki i ekscentrični general (Bruce Willis) izmiče nadzoru i ljudi se počinju pretvarati u čudovišta.

Bizaran no neosporno zabavan hommage trivijalnim trash hororima te seksom i nasiljem nabijenim pomaknutim pričama o zombijima odlikuje efektno crnohumorno gomilanje slikovitih likova i morbidnih horor prizora nabijenih akcijom, kao i zabavno simuliranje dotrajale i iskrzane filmske kopije u kojoj dijelovi filma nedostaju ili su izgubili boju, te učinkovito i nerijetko duhovito evociranje projekcija u derutnim gradskim kinima. Nažalost, Rodriguez postupno gubi osjećaj za mjeru pa se završnica pretvara u povremeno degutantnu orgiju nasilja i lipteće krvi, poput sekvence u kojoj Rose McGowan sa strojnicom umjesto noge juriša na krvoločne zombije.








odličan film

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/10/2014 : 11:53:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:05 na RTL-u Nemoguća misija: Protokol Duh (Mission: Impossible - Ghost Protocol), r. Brad Bird, SAD / Ujedinjeni Arapski Emirati / Češka, 2011.


Kad se u jesen 1996. kinima pojavio špijunski akcijski triler „Nemoguća misija“ redatelja Briana De Palme, slobodna filmska inačica popularne istoimene TV-serije s kraja 60-ih i početka 70-ih godina prošlog stoljeća, film je zasluženo vrlo brzo postao jedan od najvećih hitova te godine. Posrijedi je bilo virtuozno režirano i efektno stilizirano ostvarenje koje je zaplet nalik nekom romanu Roberta Ludluma efektno nadogradilo sugestivnim ozračjem, suspensom i dojmljivim akcijskim scenama, a sve s osloncem na raspoložene nastupe zvjezdane glumačke postave predvođene tada najvećom holivudskom zvijezdom Tomom Cruiseom. Nakon što su holivudski moguli shvatili da je riječ o filmu koji se po uzoru na celuloidne pustolovine Jamesa Bonda može razviti u unosnu franšizu, četiri godine kasnije uslijedio je ponešto inferiorniji nastavak u režiji hongkonškog majstora Johna Wooa, za koji je scenarij napisao oskarovac Robert Towne („Kineska četvrt“). Domišljato smišljen koncept o tajnim agentima koji zahvaljujući sofisticiranoj tehnologiji izrade maski po želji mogu mijenjati identitete Woo je pretočio u svojevrsni akcijski balet s mnoštvom pirotehnike i slow-motiona, u kojem su i najbizarniji detalji, najekstravagantnije stilizacije i najnevjerojatnije sekvence izgledale sasvim moguće. Nakon toga je 2006. godine realiziran i treći nastavak pod redateljskom palicom J.J. Abramsa, potpisnika hit-serijala „Izgubljeni“ kojem je to bio prvi ambiciozni kino-projekt, a koji će kasnije režirati hitove „Cloverfield“ i „Super 8“ te serijal „Fringe – Na rubu“.

I Abrams je snimio uzbudljiv, inteligentan i izuzetno dinamičan film, bez i trenutka praznog hoda i s precizno režiranom akcijom nenametljivo prožetom humorom. U realizaciji četvrtog nastavka Abrams figurira kao izvršni producent, zajedno s Tomom Cruiseom i Bryanom Burkom, dok je režija povjerena oskarovcu Bradu Birdu proslavljenom sjajnim Pixarovim animiranim filmovima „Izbavitelji“ i „Juhu-hu“ te radom na kultnom serijalu „Simpsoni“. No Tom Cruise trenutno ne uživa zvjezdani status kao prije osam ili deset godina. On je gorljivom pripadnošću scijentološkoj crkvi, svojedobnim ispadom u showu Oprah Winfrey, turbulentnim razvodom od Katie Holmes i sličnim ekscesima stekao antipatije javnosti, a zbog toga mu pati karijera pa mu novi(ji) projekti poput akcijske komedije "Noć i dan" te "Jacka Reachera", "Obliviona" i "Na rubu budućnosti" ostvaruju gledanosti i popularnosti koje su znatno ispod nekadašnjih rezultata. Ipak, unatoč navedenome i godinama koje ga stižu, kao vrhunski tajni agent Ethan Hunt je još uvijek itekako uvjerljiv, što će zasigurno demonstrirati i u za slijedeću godinu najavljenom petom nastavku koji režira Christopher McQuarrie ("Ubiti je lako", "Jack Reacher").

Kad u terorističkom napadu postavljeni eksploziv razori Kremlj, to će poremetiti Ethanove planove koji upravo u Moskovskom zatvoru obavlja važan zadatak. A kad ruska vlada napad proglasi „činom neobjavljenog rata“ od strane Amerike, Ethanovi šefovi u Washingtonu prisiljeni su smjesta pokrenuti tajnu operaciju znanu kao Protokol Duh. Ta operacija podrazumijeva potpuno ukidanje odjela Nemoguća misija i Ethanovo uhićenje, no on uz suradnju šefa (Tom Wilkinson) i iskusnog analitičara Brandta (Jeremy Renner) ipak uspije pobjeći. Nakon što Ethan i Brandt shvate da iza svega stoji odmetnuti ruski agent Kurt Hendricks (Michael Nyqvist) koji negdje želi aktivirati atomsku bombu i izazvati novi svjetski rat, akcija će ih odvesti diljem svijeta, a u obavljanju složene operacije pomoći će im privlačna i okretna Jane Carter (Paula Patton) i brbljavi no sposobni Benji Dunn (Simon Pegg).





Brad Bird je vrstan redatelj i zna maestralno uprizoriti frenetične i vrlo uzbudljive akcijske sekvence i na najneobičnijim lokacijama kakva je primjerice neboder Burj Khalifa u Dubaiju, najviša zgrada na svijetu. U spektakularnoj akciji nabijenoj pirotehnikom i atraktivnim specijalnim efektima poštuje se dobitna formula prethodnih nastavaka, pa je tako Ethan Hunt i ovdje dijelom odmetnuti agent koji je često sa suradnicima prisiljen kretati se rubom zakona, pa i prelaziti njegove granice. Ovdje je bitno uočiti ključnu razliku između Huntova lika i najpoznatijeg svjetskog tajnog agenta Jamesa Bonda. Dok je Bond protagonist kojeg znamo samo po izvanjskim osobinama, po martiniju koji pije protrešen ne promiješan, po automobilima Aston Martin i BMW koje vozi i po smokinzima koje odijeva, te baš zbog njegove karakterne fluidnosti agenta 007 može tumačiti bilo koji glumac, od Seana Conneryja nekad do Daniela Craiga danas, Ethan Hunt je lik kojeg je vrlo teško zamisliti u bilo čijoj interpretaciji osim Cruiseovoj.

Štoviše, čitav koncept franšize „Nemoguća misija“ počiva upravo na Cruiseu kao glumcu, a tako je i u četvrtom nastavku, prvom kojeg kao producentica ne potpisuje Paula Wagner. U nedostatke filma ubrajaju se manjak humora za koji je zadužen isključivo Britanac Simon Pegg („Zora glupih mrtvaca“, „Paul“), povremeno nejasna priča u kojoj nije uvijek lako pohvatati sve konce, te gomilanje nevjerojatnih akcijskih atrakcija što s vremenom postaje pomalo zamorno, osobito u završnici u kojoj nelogičnosti sustižu jedna drugu. Unatoč tome, kao i potamnjelom Cruiseovu zvjezdanom statusu i sve primjetnijoj formulaičnosti i derivativnosti čitavog koncepta, i četvrta „Nemoguća misija“ je ipak inteligentno sročeno i iznimno dinamično ostvarenje u kojem je kao akcijski junak predstavljen sjajni Jeremy Renner („Narednik James“, „Grad nasilja“), mogući Cruiseov nasljednik u potencijalnim nastavcima franšize i glumac koji je u međuvremenu od Matta Damona preuzeo franšizu o Jasonu Bourneu. Sve u svemu, ljubitelji vratolomne akcije ne bi smjeli propustiti film u čijim se uvodnim sekvencama pojavljuje i dobro znano lice Gorana Navojeca.




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/10/2014 : 11:55:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Johnny Difool




Večeras u 23:35 na HTV 1 Planet terora (Planet Terror), r. Robert Rodriguez, SAD, 2007.


Uz Tarantinovo remek-djelo "Otporan na smrt", akcijski horor Roberta Rodrigueza izvorno je prvi segment double featurea "Grindhouse", zamišljenog kao razmjerno bogato producirana posveta niskobudžetnim eksploatacijskim B-filmovima 1970-ih godina. Davši otkaz na poslu, atraktivna striptizeta Cherry (Rose McGowan) u opskurnom provincijskom baru sretne svog temperamentnog bivšeg dečka Wraya (Freddy Rodriguez). Istodobno, šverc opasnim kemikalijama koji nadzire opaki i ekscentrični general (Bruce Willis) izmiče nadzoru i ljudi se počinju pretvarati u čudovišta.

Bizaran no neosporno zabavan hommage trivijalnim trash hororima te seksom i nasiljem nabijenim pomaknutim pričama o zombijima odlikuje efektno crnohumorno gomilanje slikovitih likova i morbidnih horor prizora nabijenih akcijom, kao i zabavno simuliranje dotrajale i iskrzane filmske kopije u kojoj dijelovi filma nedostaju ili su izgubili boju, te učinkovito i nerijetko duhovito evociranje projekcija u derutnim gradskim kinima. Nažalost, Rodriguez postupno gubi osjećaj za mjeru pa se završnica pretvara u povremeno degutantnu orgiju nasilja i lipteće krvi, poput sekvence u kojoj Rose McGowan sa strojnicom umjesto noge juriša na krvoločne zombije.








odličan film




Iz perspektive onoga što radi posljednjih godina, ovo mu je zapravo i zadnji unatoč određenim zamjerkama uistinu odličan film.
Vjerujem ne i posljednji, samo da se malo trgne.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 99 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.98 seconds. Snitz Forums 2000