forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Life and times of $crooge McDuck i Don Rosa uopste
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 29/09/2011 : 12:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Ajde malo, posleeee....pola godine? good grief, ne znam da li da prekorim sebe zbog azurnosti, ili samo da pocnem da kukam kako vreme leti....
Elem, posto obecah pre neki dan (a zaista jesam glavninu ovoga ispisao dok sam cekao u redu za Rosin potpis ), da prionemo nazad na filozofiranje o patkama


The Life and Times of Scrooge McDuck #2 - The master of Mississippi








Amerika je pozvala skotskog momka, Baju Patka, i on se odazvao, sa velikim ocekivanjima i snovima o velicini.
Odmah po iskrcavanju na njene obale, Baja zatice nesto novo i do tada nevidjeno - veliki grad, haos, razlicite ljude, varalice na svakom cosku, neshvacene umove, koji, kao i on, traze svoju priliku....



Vec prvi Bajin susret sa Amerikom se zapravo odvija, ni manje ni vise nego u salunu, za pokeraskim stolom, za kojim sedi i njegov stric Angus. Nakon nekoliko vesto izvedenih (sto pripovedackih, sto kartaskih ) trikova, autor daje Angusu prednost u partiji pokera, te Angus osvaja parobrod. Vec ovde treba uhvatiti jedan bitan detalj. Obratite paznju na Angusovu recenicu "Pre pet minuta sam bio svorc, a sada posedujem parobrod!" Ova recenica je jedna od njih nekoliko iz ove epizode, i vrlo jasno opisuje njen glavni motiv - Amerika je zemlja u kojoj bez po muke bilo ko moze da postane imucan, ali jednako lako moze da ostane praznih dzepova. Da li je to ono po sta je Baja zapravo dosao tu, zbog cega je napustio svoj dom?



Takodje, dok nam je jos uvek sveze (hah) secanje na prvu epizodu, te na motiv bremena predaka (klana Mek Patak) koje Baja nosi na ledjima - ovde srecemo jos jednog od starijih clanova Bajine porodice - strica Angusa. Ali, vec u startu se mora primetiti znatno odstupanje njegovog lika od tipicnog sablona Mek Patak porodice - lovac na pare, skrtica, itd....a pogotovu jer je on isto taj koji je posao u svet (u Ameriku) da bi nasao bogatstvo. Plus, setimo li se da je strika Angus moreplovac, dakle, slobodan je, nicim vezan, vec dobijamo dosta jak kontrast u odnosu na Baju kakvog poznajemo od ranije. I vrlo je bitno naglasiti taj momenat Angusove "slobode", jer, on nije slobodan samo da putuje gde, kako i kada hoce, on je slobodan od materijalnih veza, jer on zivi za trenutak, pare zaradjuje i gubi na kocki ili loveci zatureno zlato....
A zasto sam ovo pomenuo u kontekstu sa bremenom zaostavstine klana? Vrlo jednostavno, zato sto se ovime naglasava momenat "POSLEDNJI od klana Mek Patak"; Angus je otisao u Ameriku, ali je iza sebe ostavio dva brata, te nije bio opterecen stegom "ti si poslednji, na tebi sve ostaje". Mozda je bas zato Angus i uspeo sebi da priusti osecaj slobode i nevezanosti za bilo sta, pa cak ni za dom odakle je potekao. Mozda Baja nije ni imao izbora, jer samo od njega zavisi buducnost klana i porodice....



No, hajde da odemo jos korak napred - na sta je sve to Baja naleteo za vreme svoje avanture na Misisipiju? Da, docekao ga je lokalni dzeparos, po Misisipiju ga je vodio kockar i prevarant, a kroz celu avanturu je harala porodica razbojnika. Izuzmemo li strika Angusa, jedini glavni junak koji nema sumnjivu pozadinu je deda Proke Pronalazaca. Setimo se prve lekciju koju je otac poklonio Baji za deseti rodjendan (Lo$ #1) - svet je pun onih koji zele da te prevare i da se okoriste tvojim radom. Ova epizoda je upravo korak dalje. Bajin put u Ameriku je zapravo prvi korak u zivot, u kome se pokazalo da je oceva lekcija zlata vredna, i tek ce se pokazati izuzetno bitnom za Baju, u narednim etapama njegovog zivotnog putovanja.





U prethodnim redovima postavljano je pitanje da li je Baja posao u potragu za lako zaradjenim novcem, ili tacnije - za gomilom novca sa kojim bi se sto pre vratio nazad kuci. Vidite, nije slucajno bas to da je prva avantura upravo potraga za zaturenim sefom punim zlata, to jest, gomile novca koji ceka na gotovo. Naime, maltene odmah nakon sto je krocio na americko tlo, Baja dolazi u posed velikog bogatstva, i prvo pitanje koje sebi postavlja je: "Nisam znao da je ovako lako postati bogat?" Samim tim, on postavlja sebi pitanje - koja je zapravo vrednost "bogatstva", a to nam je, seticete se, vec nagovesteno na prvoj stranici Lo$ #1 - "svaki novcic nosi jednu uspomenu". Tu se primecuje i razlika izmedju Baje i njegovog strica, razlika izmedju mladosti i starosti. Stric je zadovoljan kao sto sigurno nikada nije bio, dok je nasuprot njega, Baja skoro pa razocaran!!! Ima li ovo smisla?



Pa, strika Angus je video zivot, prosao Ameriku, zaradjivao i gubio bogatstva, zivot ga je istrosio, te na koji god nacin zaradio to bogatstvo - dobio ga, nasao, skupljao celog zivota....ono je satisfakcija i konacna (materijalna) nagrada za ceo zivot.
Nasuprot njega, Baja je tek dete, koje je videlo tek nagovestaj svoje prve avanture. Sta bi bilo as njim da je bogatstvo prihvatio oberucke? Da li neko ko je tek krenuo u avanturu zivota, zasluzuje, ili uopste moze da uzme nesto sto je namenjeno onima koji su ceo zivot bili bez toga?



Na kraju krajeva, odgovor na sva ova pitanja se moze potraziti u drugom pitanju koje smo vec postavili - da li je bogatstvo za kojim Baja traga, za kojim svi tragamo, ono materijalno ili ono duhovno? Sto se Baje tice, konkretan odgovor (ako takav postoji) cemo naci kasnije. Ali, tu je i dalje strika Angus, koji se nakon gubljenja zlata posvecuje necemu sto veze nema sa materijalnim bogatstvom - pisanju avanturistickih romana.



Zasto je to samo po sebi bitno? Bitno je jer je ukljuceno pisanje, stvaranje/kreativnost, u kome nalazimo duhovno spoznaju i kojim oblikujemo sami sebe. Drugi aspekt je onaj koji je vazniji u kontekstu samog Baje - pisu se price o avanturama, koje su prozete secanjima, nostalgijom...."svaki novcic nosi jednu uspomenu...."




Zakljucak je, zakljucak je....da sam bio brzoplet, bez iskustva sam, mlad sam Nikada nisam bio obozavalac ove epizode u posebnoj meri. stavise, dosadna mi je bila, uvek sam gledao na to da je preveliki akcenat stavljen na avanturu, na ustrb same price o Baji. No, istina je drugacija, ova epizoda je itekako bitna, i bogata elementima koji obogacuju celokupnu sliku Baje koja se gradi, jer, jos vise produbljuje Bajinu pozadinu osobe koja ima dobre namere i prema sebi i prema drugima, koju je zivot naterao da skrene sa svog puta....


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/09/2011 : 12:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Baš me ugodno iznenadija ovaj njegov odnos prema čitanju skenova na kompjuteru

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 30/09/2011 : 10:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
evo mali teaser, gomila Don Rosinih stripova





Rosa potpisuje

obratite paznju na papricice



Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13377 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 30/09/2011 : 21:36:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89
Nikada nisam bio obozavalac ove epizode u posebnoj meri. stavise, dosadna mi je bila, uvek sam gledao na to da je preveliki akcenat stavljen na avanturu, na ustrb same price o Baji. No, istina je drugacija, ova epizoda je itekako bitna, i bogata elementima koji obogacuju celokupnu sliku Baje koja se gradi, jer, jos vise produbljuje Bajinu pozadinu osobe koja ima dobre namere i prema sebi i prema drugima, koju je zivot naterao da skrene sa svog puta....



ovo sam bukvalno i ja pomislio kad am je pročitao ali je zaista jako dobra epizoda



divota
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 01/10/2011 : 18:37:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
i naslovnjaca za Lo$ #2 je bila cenzurisana....





mislim, lula
goddamn it....

ovih cenzurisanih naslovnih je bilo i po americkim i po evropskim izdanjima

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/11/2011 : 18:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
polako se blizi vreme za osvrt na trecu epizodu, ali da pre toga samo zavrsim sa referencama na druge stripove u epizodi "The master of Mississippi"; da ne ostaju repovi, ne valja to



[color=orange]The fantastic river race (Barks)[/color]




[color=orange]The great steamboat race (Barks)[/color]




[color=orange]Hall of the Mermaid queen (Barks)[/color]




[color=orange]The cattle king (Barks)[/color]


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000