forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Najbolje od američkog NEsuperherojskog stripa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Andrej
Senior Member



Croatia
1547 Posts

Member since 15/03/2010

Posted - 14/10/2011 : 23:50:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrej a Private Message  Reply with Quote
Evo i nekoliko preporuka od mene:

30 Days of night
The walking dead
Red Sonja:She-Devil with a sword
Y:The last man
Predator omnibus
Star Wars:Dark empire trilogy
Star Wars:The Thrawn trilogy
Valentine:Fully loaded,Red Rain i The killing moon

"War will cease when we refuse to fight"

Edited by - Andrej on 14/10/2011 23:50:45
Go to Top of Page

sinisa123
New Member



110 Posts

Member since 24/03/2010

Posted - 21/10/2011 : 11:58:08  Show Profile Show Extended Profile  Send sinisa123 a Private Message  Reply with Quote


pozz drustvo, nije me dugo bilo
jel neko cita ovo? meni se jako svidja.pozivaju su na invisiblese.

http://shaolinovspajz.blogspot.com/
Go to Top of Page

roland
New Member



Serbia
187 Posts

Member since 09/07/2007

Posted - 03/11/2011 : 18:01:31  Show Profile Show Extended Profile  Send roland a Private Message  Reply with Quote
Evo i moj odabir, koji bih podelio na par kategorija.

I kategorija: po autorima(autori cije stripove uzimam gotovo sve i posedujem 90% svih njihovih stvari, tih 10% su recimo pocetne stvari ili neka losa obrada.)

1. Alan Moore (njegove bitne stripove necu ovde navoditi jer to vec i vrabci na grani znaju.)


2. Howard Chaykin (kod nas ne toliko poznat, i od njega bih izdvojio par must have stripova koji se moraju procitati):

-American flagg 1983 radio je brojeve 1-14 koji su zaokruzena celina, to je pored starih trejdova izdao i Image u velikoj knjizurini American Flagg Definitive Collection HC (2008). American Flagg ima ukupno 50 svescica prve serije i jos 12 druge + 1 specijalac. Kako god izvrstan strip koji Chaykin napusta posle 14 br. rade ga drugi autori, on popizdi u kom su pravcu otisli i ponovo se vrati serijalu. Mada sam autor za serijal smatra samo tih prvih 14, a ostalo je bilo vadjenje tudjih fleka.

-Shadow Blood and Judgment 1986 (Smatra se da je Miler napravio revoluciju rusenja kanona i koncepta lika iz popularne kulture napisavsi najvecu do tada vidjenu kontraverzu u stripu i njegov serijal Dark Knight return se nepravedno smatra br. 1. Iste godine kada je izasao pomenuti Betmen mini serijam u 4 broja izaso je i Shadow Blood and Judgment takodje serijal u 4 dela. Da objasnim zbog ceka je Shadow smeliji, kontraverzniji, nasilniji, i daleko drugaciji od originalnog koncepta, pored toga izazvao je daleko vise reakcija kritike nego Betmen, dosta negativnih reakcija. A sada se vi verovatno pitate kako je vazan ako je izazvao negativne reakcije.
Shadow je lik kojije duboko urezan u svet popularne kulture Amerike. Debitovao je na radio programima, gde je postigao ogroman uspeh, nakon cega se preselio u palp romane, stripove, tv serije i filmove i konstantno je prisutan u svesti americke javnosti od tridesetih do danas. Njegovi scenariji su se koristili u prvim Betmen stripovima gde je ostajao kompletan Shadow scenarijo, a on je zamenjen Betmenom, tako da je taj prvi Betmen koristio vatreno oruzije dve 45-ce kao i Shadow sto se vremenom promenilo i Betmen postao Betmen a Shadow ostao Shadow. 1973 strip autor Denny O'Neil u znak postovanja prema fiktivnoj kreciji Shadowa koja je uticala na nastanak Betmena, joj posvecuje 2 stripa crossovera Batman-Shadow, gde pokazuje da je mladog Brusa spasao Shadow i tim cinom mu je postao inspiracija u borbi protiv kriminala. Ta dva broja su reguralna Batman serija: br. 253 izasao novembra 1973 i br. 259 100-page giant, izasao decembra 1974. Postoji jos jedna caka u americi medju starim fanovima Shadow je samo 1 i to onaj koji se drzi originalnog koncepta radija i palpa, dok u stripu postuju i veoma cene rad Michael Kaluta koji je za Shadowa isto sto i Feri za Zagora i do te mere su zadrti da prednjace cak i ispred nasih Zagor fanova. To je opste ludilo, cudi me da je DC uopste dozvolio da se taj strip objavi, a kada su ga Shadowci procitali hteli su da razapni Chaykina. Zamislite novi broj Zagora u regularoj seriji gde na pocetku vidimo ostarele Zagorove prijatelje koji svi redom ginu od strane Helingena uzasnom smrcu, a zagor se vraca mlad iz dimenzije u koju je otisao pre trideset godina medju njih sa dva svoja sina koji su azijati, sa laserskim pistoljom u ruci umesto sekire i usput onanise sa Cikovom cerkom, kakve bih reakcije izazvalo na ovim prostorima.
A zasto je Betmen uspeo da se proslavi a Shadow ne, je zbog toga sto je Betmen imamo samo strip publiku, a kao sam strip je malo po malo evoluirao i postajao moderniji dok konacno nije doslo do drasticne promene. p.s. da bi se ovaj strip doziveo na pravi nacin i da bih se pohvatale sve reference neophodno je dosta znati i iscitati o Shadowu, svakako nije dovoljan film sa Boldvinom:))

- Time 2 The Epiphany GN (1986)
-Time 2 The Satisfaction of Black Mariah GN (1987)

-Power and Glory

-Blackhawk (1988 Limited Series) 1-3

-War is Hell First Flight Phantom Eagle (zanimljivo je da je scenarista ovog stripa GARTH ENNIS, ali dok budete citali ovaj strip u scenariju necete prepoznati ni E od Enisa, likovi, dramaturgija, dijalozi, i sama radnja su cist Chaykin, kao da je Enis pisao scenario na osnovu vec nacrtanog stripa. Ovo nije slucaj samo sa Enisom gotovo svi stripovi koje je Chaykin samo crtao a pisao je drugi scenarista, svi imaju taj njegov prepoznatljivi smek.)

II kategorija: (razni stripovi)

-Sandman
-Sandman Mystery Theatre (nema veze sa Gejmanovim Sendmenom, osim sto ga je Gejmen spomenu u prvom trejdu, da je covek po imenu Wesley Dodds koristio masku Sendmena tridesetih godina i borio se protiv kriminala. SMT je ponovo pokrenut serijal golden age Sandmana o coveku koji koristi pistolj na gas i gas masku u borbi protiv kriminala. Tridesete godine i atmosfera su savrsene u ovom stripu, kao i napeta krimi radnja.)
-Question 1987 (Lik po kome je Mur napravio Rorsaha u Nadziracima. Ako volite Rorsaha i taj tip heroja slatko vam preporucujem ovaj serijal.)
-The Crow
-The Adventures of Luther Arkwright (najkompleksniji strip koji sam ikada citao sf, metafizika, nastanak univerzuma, totalitarizam, paralelne dimenzije, vendeta, nadziraci,.....ludilo)
-Planetary
-Rocketeer

III ko je odrastao na tresu osamdesetih, hororima i decijim filmovima toga perioda malo tresa za stare tresere:

-Bad planet
-Alien pig farm 3000
-Man with the Screaming Brain scenarista legendarni Bruce Campbell kralj b produkcije.
-Darkman
-Darkman vs. Army of Darkness
-Complete Major Bummer Super Slacktacular TPB
-Thundercats
-The Black Pearl( crtao nas Bane kerac, scenarista niko drugi do Luk Skajvolkeeer!)

IV kategorija: samo za ljubitelje Dilana Doga

Unearthed Cemetery Blues (Gde je maznuta samo vizuelizacija iz filma Delamorte Dilana i Njagija, i sitni plot da su lovci na cudovista)



p.s. izvinjavam se unapred na milijardu slovnih gresaka, ali me uzasno mrzi da ispravljam.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/11/2011 : 18:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roland

-War is Hell First Flight Phantom Eagle (zanimljivo je da je scenarista ovog stripa GARTH ENNIS, ali dok budete citali ovaj strip u scenariju necete prepoznati ni E od Enisa, likovi, dramaturgija, dijalozi, i sama radnja su cist Chaykin, kao da je Enis pisao scenario na osnovu vec nacrtanog stripa. Ovo nije slucaj samo sa Enisom gotovo svi stripovi koje je Chaykin samo crtao a pisao je drugi scenarista, svi imaju taj njegov prepoznatljivi smek.)

Ennisovi ratni stripovi su općenito nešto suzdržaniji (kao i neki neratni), tako da ne bi trebalo čuditi što je to i ovdje slučaj.

Inače, dosta ovih tvojih preporuka bi se dalo prebaciti u temu o superherojskim stripovima.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/11/2011 : 20:45:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roland

IV kategorija: samo za ljubitelje Dilana Doga

Unearthed Cemetery Blues (Gde je maznuta samo vizuelizacija iz filma Delamorte Dilana i Njagija, i sitni plot da su lovci na cudovista)







jel ovo valja čemu ili je samo zanimljivo kao kuriozitet?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

roland
New Member



Serbia
187 Posts

Member since 09/07/2007

Posted - 03/11/2011 : 23:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send roland a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by roland

IV kategorija: samo za ljubitelje Dilana Doga

Unearthed Cemetery Blues (Gde je maznuta samo vizuelizacija iz filma Delamorte Dilana i Njagija, i sitni plot da su lovci na cudovista)







Simpaticno, ni lose ni dobro.
jel ovo valja čemu ili je samo zanimljivo kao kuriozitet?

Go to Top of Page

roland
New Member



Serbia
187 Posts

Member since 09/07/2007

Posted - 03/11/2011 : 23:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send roland a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by roland

-War is Hell First Flight Phantom Eagle (zanimljivo je da je scenarista ovog stripa GARTH ENNIS, ali dok budete citali ovaj strip u scenariju necete prepoznati ni E od Enisa, likovi, dramaturgija, dijalozi, i sama radnja su cist Chaykin, kao da je Enis pisao scenario na osnovu vec nacrtanog stripa. Ovo nije slucaj samo sa Enisom gotovo svi stripovi koje je Chaykin samo crtao a pisao je drugi scenarista, svi imaju taj njegov prepoznatljivi smek.)

Ennisovi ratni stripovi su općenito nešto suzdržaniji (kao i neki neratni), tako da ne bi trebalo čuditi što je to i ovdje slučaj.

Inače, dosta ovih tvojih preporuka bi se dalo prebaciti u temu o superherojskim stripovima.



Nista osim Planetarija ne moze da se okarakterise kao superherojski strip, sam naziv superherojski ti nagovestava da glavni junak ima natprirodne, mutantske, bogovske moci, cak i njega ne bih tu svrstavao jer je univerzum satkan iz pop kulture razlicitih zanrova stripa, knjizevnosti, filma...i kao takav svakako ne spada u klasicnu superherojstinu.

Mada s obzirom kakve ti imas percepcije i kako na osnovu licnog osecaja pravis celine izmisljas zanrove ne bih me cutilo da si izjavio da su to sve mange, a kada bih te covek ubedio da to stvarno nisu mange, ti bih se opravdao "Ali ja ih tako dozivljavam za mene su mange" i tome slicno.

Suvisan ti je i sarkastican komentar i nemam namere da upadam sa tobom u besmislene rasprave Mr. nepogresivi. Ubuduce sta god napises necu odgovarati na tvoje ispade jer su krajnje detinjasti.

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/11/2011 : 23:52:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roland

Mada s obzirom kakve ti imas percepcije i kako na osnovu licnog osecaja pravis celine izmisljas zanrove ne bih me cutilo da si izjavio da su to sve mange, a kada bih te covek ubedio da to stvarno nisu mange, ti bih se opravdao "Ali ja ih tako dozivljavam za mene su mange" i tome slicno.

Suvisan ti je i sarkastican komentar i nemam namere da upadam sa tobom u besmislene rasprave Mr. nepogresivi. Ubuduce sta god napises necu odgovarati na tvoje ispade jer su krajnje detinjasti.




Oprosti, nisam znao da te toliko naljutila ona naša rasprava o Iron Fistu.

Ono je bio nesporazum, mislio sam da smo se složili oko toga.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13369 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 26/04/2012 : 11:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Valjda nisam omašio topik

Rising Stars, Image Comics. Jel čitao neko, komentari?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/04/2012 : 13:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

Valjda nisam omašio topik



A ne, nisi.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=30667

Tu ćeš dobit svoj odgovor.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13369 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 26/04/2012 : 13:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Ups

hvala
Go to Top of Page

petar.pan
Junior Member



328 Posts

Member since 31/05/2011

Posted - 30/04/2012 : 21:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Send petar.pan a Private Message  Reply with Quote
kad govorimo a američkom stripu dozvoljavamo li i kanađanima da se tu svrstaju?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/04/2012 : 21:51:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma normalno

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

petar.pan
Junior Member



328 Posts

Member since 31/05/2011

Posted - 01/05/2012 : 15:34:08  Show Profile Show Extended Profile  Send petar.pan a Private Message  Reply with Quote
evo nekih mojih favorita, onako iz glave pa ću sigurno mnoge ispustit:
- liberty meadows
- calvin & hobbes
- zits
- mutts
- castle waiting
- paul has a summer job, goes fishing, moves out
- maus
- love and rockets
- palestina / safe area goražde
- peep show (joe matt)
- arrival (shaun tan) iako je australac, ali takvu podkategoriju nemamo
- the tale of one bad rat (možda nije amerikanac nego britanac)
- bone
toliko za sada
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 22/05/2012 : 15:38:24  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Midnight Nation? Kakav je?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/05/2012 : 20:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Midnight Nation? Kakav je?


Sjajan strip sa religijskim motivima, i tematikom dosta sličan drugim Straczynskijevim radovima. Jesi čitao/gledao već nešto od njega?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 25/05/2012 : 22:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Čini mi se da nisam baš ništa njegovo čitao. Iščekujem Rising Stars i Midnight Nation, valjda se neću razočarati. Bacao sam oko i na njegovog Thora, ali tu se već premišljam... A i Thor mi je skoro potpuna nepoznanica, bar u stripu. Ali ovdje nije mjesto superherojima pa neću dalje :D
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/05/2012 : 22:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

A i Thor mi je skoro potpuna nepoznanica, bar u stripu.


Obično se kaže da je za upoznavanje sa Thorom najbolji Walt Simonson.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 25/05/2012 : 23:03:42  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Da, skontao sam da je to 'esencijalno' :D Ali, vidjeću još, toliko je toga u opticaju...
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 04/06/2012 : 13:19:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

Valjda nisam omašio topik

Rising Stars, Image Comics. Jel čitao neko, komentari?



Omašio si pošto je u pitanju superherojski strip. Ali baš onakav kako ja volim. U pitanju su prve generacije superheroja tako da nisu opšte prihvaćeni već gledaju na njih kao na frikove.
Vrhunska stripčina sa neočekivano zadovoljavajućim krajem. Jedina mana je katastrofalni povez izdanja

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 04/06/2012 : 13:21:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Čini mi se da nisam baš ništa njegovo čitao. Iščekujem Rising Stars i Midnight Nation, valjda se neću razočarati. Bacao sam oko i na njegovog Thora, ali tu se već premišljam... A i Thor mi je skoro potpuna nepoznanica, bar u stripu. Ali ovdje nije mjesto superherojima pa neću dalje :D



nećeš se razočarati, ali Thora nije pod obavezno da uzimaš. Simonson je značajniji ali kapiram da ti je u ovoj priči bitniji stradžinski tako da možda razmisliš o njegovom spajdermenu

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 04/06/2012 : 21:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
To za Thora je neka buduća želja, ako bude viška para, imam dosta prioriteta, sve teže se stisnuti za strip.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 04/06/2012 : 22:25:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Upravo završih "Punisher: Born". Ne bih da dužim, umoran sam, ali ću samo reći: ovo će se naći u sledećoj narudžbini stranih stripova, makar morao pomjeriti neke prioritete. Bogami, hoće.
Go to Top of Page

Luca_Torelli
stripovi.com suradnik



1379 Posts

Member since 05/03/2011

Posted - 05/06/2012 : 08:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Luca_Torelli a Private Message  Reply with Quote
Isubože, trebalo mi je gotovo tjedan dana da pročitam Ofucani holivudski film. Koja stripčina, e! I kako kvalitetno iskorišten tjedan...

Nisam neki stručnjak za američki strip, no American Splendor mi se donekle svidio, otkrio sam ga pomoću istoimenog filma koji je nastao na temelju istoimenog stripa.

nebesa nisu humana... (Hrabal)

Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 15/06/2012 : 07:11:43  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message  Reply with Quote
počeo je izlazit novi serijal briana wooda, "the massive", prvi broj je vani
meni je zasad odlično i poprilično zanimljivo

dodao bih i "saucer country" od vertigovih novijih, 3-4 broja su vani

dmz, northlanders, sweet tooth itd. nisam spominjao jer vjerujem da su više puta napisani u topiku (nisam ga još pročitao )
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000