forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovski izleti nestripaša
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 12:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Postoje slučajevi kada se kao autori stripova okušaju ljudi koji inače sa stripom nemaju nikakve veze. Književnici, slikari ili filmski redatelji znali su se naći u ulozi autora stripova. Razlozi su različiti. Nekima je trebao posao, neki su bili u lošoj financijskoj situaciji, drugi su pak željeli istražiti drugačije kreativne izazove.

Jedan dobar početni primjer je Theodor Geisel, poznatiji pod pseudonimom Dr. Seuss.



Geisel je stekao svjetsku slavu svojim slikovnicama, pričama za djecu i karikaturama. Neka od njegovih najpoznatijih djela su priče Horton Hatches the Egg, Horton Hears a Who!, How the Grinch Stole Christmas! i The Cat in the Hat.

Međutim, manje je poznata stvar kako se Geisel u jednom kratkom razdoblju našao u ulozi autora jednog novinskog stripa. Geisel je svoje prve korake kao autor i ilustrator napravio u SAD-u tijekom 1930-ih godina. To je bilo dosta teško vrijeme, s obzirom da je Sjedinjenim državama i ostatkom svijeta harala Velika ekonomska kriza. Mladi Geisel je nakon završetka fakulteta trebao prehraniti sebe i suprugu radeći razne poslove kao karikaturist i ilustrator, crtajući za novine i reklamne kampanje različitih kompanija.

Kako bi se prehranio, Geisel je počeo stvarati i stripove. Svoj prvi i jedini strip Geisel je počeo objavljivati 7. travnja 1935. godine. Strip se zvao Hejji, i izlazio je u nedjeljnom izdanju brojnih novina. Glavni lik stripa je Hejji, mladi pustolov koji se nađe u fantastičnoj zemlji zvanoj Baako. Baako je čudesna zemlja u kojoj kitovi plivaju u kraterima vulkana, cvijeće emitira glazbu, a koze dijele jednu bradu. Hejji je u čarobnoj zemlji prošao niz pustolovina koje su ga dovele u kontakt sa maštovitim i bizarnim likovima.

Geisel se već na Hejjiju potpisivao kao Dr. Seuss. U ovome stripu bit će vidljive sve karakteristike Geisela kao zrelog autora. Njegov prepoznatljivi stil, dizajn likova, sklonost fantastičnom, i likovi koje ćemo kasnije viđati i u njegovim drugim djelima. Nažalost, Hejji nije trajao dugo. Prekinut je krajem iste godine kada je i pokrenut. Dvije godine kasnije, Geisel je objavio svoju prvu knjigu, And to Think That I Saw It on Mulberry Street. Dr. Seuss više nikada nije radio stripove. Naravno, osim ako njegove slikovnice ne klasificirate kao stripove.

Hejji je jedan zaboravljeni dragulj i početak jedne prebogate karijere koji samo čeka da bude ponovo otkriven i reprintan.




Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 31/05/2011 13:28:11

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2011 : 15:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Super tema, zanimljiva ideja bogami
Meni trenutno pada napamet samo jedan... Radi se o Scottu Ianu, gitaristu grupe Anthrax koji je napisa strip "Lobo: Highway To Hell"




Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 31/05/2011 15:53:31
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 15:59:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Jesi ga čitao? Kakav ti je Ianov stripovski debi?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 31/05/2011 : 16:44:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nešto malo priko skenova, 10ak stranica otprilike. Čini se ko dobra zezancija, vuče na dobar humor
Osim toga, crtež je stvarno odličan, tako da mi sve skupa izgleda ko vrlo dobra kombinacija.

Mislija sam ga kupit za rođendan prijatelju koji obožava Anthrax, a stripove pročita s vrimena na vrime.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 31/05/2011 : 20:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
Padaju mi na pamet Gerard Way, Kevin Smith, Nikolas Kejdz. Pa i Stradzinskog bi mogli staviti u ovu kategoriju.
To je zanat i kao i svaki zanat treba ga prvo dobro izuciti. Tako da u principu nemam poverenja u stripovske izlete "ne-profi" autora.

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 31/05/2011 : 21:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
hm, Federiko Felini

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 21:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Jedan poznati izletnik u svijet stripa bio je i slavni pisac William S. Burroughs.



Burroughs je jedan od najvažnijih pisaca 20. stoljeća, možda najpoznatiji po djelu Naked Lunch (Goli ručak). Burroughsov kontakt sa stripom dogodio se 1970. godine, kada je živio u Londonu. Ondje je upoznao mladog crtača, Malcolma McNeilla, koji je baš završavao školovanje u umjetničkoj školi. Njihova suradnja izrodila je strip po imenu The Unspeakable Mr. Hart, koji je objavljivan u stripovskom časopisu Cyclops.





Međutim, Cyclops je prestao izlaziti, te su Burroughs i McNeill odlučili objaviti strip kao cjelovito, samostalno djelo. Strip je trebao nositi naslov Ah Pook Is Here. Priča stripa vrti se oko Johna Stanleyja Harta, multimilijunaša i tajkuna koji je opsjednut ostvarivanjem besmrtnosti. Formulu besmrtnosti našao je u majanskim svetim knjigama, te je osmislio stroj koji bi mu trebao omogućiti kontrolu masa i cijeloga svijeta. Ovo je naljutilo majanske bogove, pogotovo Ah Pooka, majanskog boga smrti. Ah Pook Is Here je kompleksno djelo, tipično za Burroughsa, koji nastoji analizirati fundamentalne vrijednosti zapadnjačke civilizacije, ali i utvrditi određeni međuodnos na stvaralačkoj razini, između teksta i slike.

Burroughs je ispisao oko pedesetak stranica teksta, a McNeill na temelju toga izradio više od stotinjak tabli. Problem je bio u tome što nisu mogli naći izdavača koji bi objavio strip. Burroughs se vratio u SAD. McNeill je nedugo zatim također došao za njim kako bi dovršili strip. Međutim, izdavača nisu uspjeli naći. Tako su obojica odustali od projekta i strip je ostao nedovršen. Činilo se kako će Ah Pook Is Here ostati posljednje Burroughsovo neobjavljeno i nedovršeno djelo.

Sve do pretprošle godine. McNeill je 2008. i 2009. godine u Los Angelesu i New Yorku održao dvije izložbe na kojima je izložio nedovršene table stripa. Krajem prošle godine izdavačka kuća Fantagraphics objavila je kako će u suradnji sa McNeillom objaviti kompletan Ah Pook Is Here.
















Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 31/05/2011 22:33:24
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8374 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 31/05/2011 : 21:45:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Charles Bukowski..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 22:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

Padaju mi na pamet Gerard Way, Kevin Smith, Nikolas Kejdz. Pa i Stradzinskog bi mogli staviti u ovu kategoriju.

Ok za Waya, ali Kevin Smith i JMS imaju već prilično opširnu bibliografiju da bi ih se smatralo običnim izletnicima.

Što je Cage radio?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 22:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

hm, Federiko Felini


quote:
Originally posted by paro

Charles Bukowski..


Odlični primjeri. O Felliniju sam čak mislio nešto opširnije napisati.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 31/05/2011 : 22:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Kako se Neil Gaimen vodi?


Takodje:


No samo znam da postoji Wildcards i da ga je pisao Martin, a sad vise informacija od toga i ne bas :P
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 22:25:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Grujah.

Kako se Neil Gaimen vodi?


Takodje:


No samo znam da postoji Wildcards i da ga je pisao Martin, a sad vise informacija od toga i ne bas :P


Gaiman ima bibliografiju u kojoj je više od stotinu stripova. Mislim da je on daleko od izletnika.

Je li Martin zbilja sudjelovao u nastanku stripa ili se njegovo ime nalazi iznad naslova tek reda radi?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 31/05/2011 22:29:59
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 31/05/2011 : 22:41:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Born To Run

Padaju mi na pamet Gerard Way, Kevin Smith, Nikolas Kejdz. Pa i Stradzinskog bi mogli staviti u ovu kategoriju.

Ok za Waya, ali Kevin Smith i JMS imaju već prilično opširnu bibliografiju da bi ih se smatralo običnim izletnicima.

Što je Cage radio?



JMsa sam pomenuo samo kao primer, ali nikako ne pripada ovoj grupi. On mi je jedan od najdrazih autora.
Kejdz je radio sa svojim sinom Voodoo Child. E sad nije mi bas jasno ko je sta tu radio, ali valjda njihova je ideja ali su unajmili nekog da pise scenario.

Pazite gejman ili ennis su verovatno morali da propisaju krv dok nisu uspeli da proguraju svoje prve stripove.
Dok je jedan imbecilni tinejdzer, kome se digla ona stvar da napise strip i kurci se pred ortacima, dobio kraljevski tretman za objavljivanje svog prvog stripa, posto mu je tata mega holivuska zvezda. Life is a bitch

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/05/2011 : 22:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

Kejdz je radio sa svojim sinom Voodoo Child. E sad nije mi bas jasno ko je sta tu radio, ali valjda njihova je ideja ali su unajmili nekog da pise scenario.

Pazite gejman ili ennis su verovatno morali da propisaju krv dok nisu uspeli da proguraju svoje prve stripove.
Dok je jedan imbecilni tinejdzer, kome se digla ona stvar da napise strip i kurci se pred ortacima, dobio kraljevski tretman za objavljivanje svog prvog stripa, posto mu je tata mega holivuska zvezda. Life is a bitch


Nekako sumnjam da su Cage i njegov sin previše radili na tom stripu. Mislim da su oni prvenstveno dovedeni kako bi se njihovo ime našlo na naslovnici stripa, radi reklame. Mike Carey je zapravo obavio najveći dio posla.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/06/2011 : 07:31:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
Danzig ima svoju Verotik strip kucu (kako samo ime kaze, violent and erotik su teme).

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/06/2011 : 08:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli

Danzig ima svoju Verotik strip kucu (kako samo ime kaze, violent and erotik su teme).


Ne samo to, Danzig je čak i napisao nekoliko stripova, od kojih su neki bazirani na likovima sa Frazettinih slika.






Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/06/2011 : 09:12:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ma vidi ti...
Jel valja to išta?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/06/2011 : 09:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Iskreno, nemam pojma. Nikad se nisam sjetio da pročitam išta od toga. Nekako imam dojam da su ovdje naslovnice najbolji dio paketa. Ali, nikad ne znaš.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/06/2011 : 09:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Iskreno, nemam pojma. Nikad se nisam sjetio da pročitam išta od toga. Nekako imam dojam da su ovdje naslovnice najbolji dio paketa. Ali, nikad ne znaš.


Nazalost, i ja sam istog misljenja.
Vec sam pomislio par puta da postavim pitanje ovdje na forumu je li netko vec citao ove Danzigove stripove.

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kra-kra
New Member



Slovenia
106 Posts

Member since 20/09/2004

Posted - 01/06/2011 : 10:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send kra-kra a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pročitao samo Death Dealera i mogu reć, da je kao prosječni Conan.

I've spent my entire life doing nothing but collecting comic books ... and now there's only time to say ... THANK YOU GOD! LIFE WELL SPENT!
Go to Top of Page

milandj3
Average Member



Serbia
613 Posts

Member since 17/08/2006

Posted - 01/06/2011 : 12:02:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit milandj3's Homepage  Send milandj3 a Private Message  Reply with Quote
Glumac Mark Hamill je autor scenarija za strip Black Pearl.

kod nas:
Djordje Milosavljević, filmski scenarista je pre dosta godina napisao scenario za strip Kalokagarti.
Reper Woodoo Popeye je napisao scenario za neki strip a ovih dana se može čuti da i
muzičar Wikluh Sky priprema svoju grafičku novelu sa nekim vrlo zvučnim crtačkim imenima
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1182 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 01/06/2011 : 20:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Ja sam čitao izdanja od Verotika. Mislim da imam doma sva ta izdanja, scenarij je 2 ili 3 od 5. Kupovao sam ih radi crtača, nikad radi priče. Teta u knjigovežnici mi je krivo uvezala Death Dealera, pomješala je brojeve (uvezao sam ih u jednu knjigu jer su imali potpise autora).Kad ih je uvezala, odrezala ih je po pola centimetra sa svake strane. Tražio sam da ih razveže i ponovo uveže po redu (4 broja). Opet ih je uvezala i opet obrezala po 1 centimetar Tako da je sve potpise izrezala. I još je tražila da joj 2 x platim.
Uglavnom: Frazetta, Bisley, Sharp, Suydam (naslovne i crtači Death Dealera). Šteta što je Danzig radio scenarij...
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 02/06/2011 : 13:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Iskreno, nemam pojma. Nikad se nisam sjetio da pročitam išta od toga. Nekako imam dojam da su ovdje naslovnice najbolji dio paketa. Ali, nikad ne znaš.




kako već reče kolega iznad, ne valja.
crtež je (uglavnom) odličan, no scenarij .. mahom shock value (posebno Verotika) i to je to

nek se Danzig drži glazbe i sve 5.

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 02/06/2011 13:44:03
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 02/06/2011 : 13:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler
nek se Danzig drži glazbe i sve 5.


Jos kad bi se tu sjetio kako je poceo i kako to treba raditi, a ne ovako skakati - "band wagon".... i sve 10.

Poslije 6. albuma sve nekako... bez veze, mlacno.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 02/06/2011 : 14:14:37  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Jos kad bi se tu sjetio kako je poceo i kako to treba raditi, a ne ovako skakati - "band wagon".... i sve 10.

Poslije 6. albuma sve nekako... bez veze, mlacno.





recimo to onda ovako:
i najlošiji album mu je bolji od stripova :)

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 02/06/2011 : 14:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler

quote:
Originally posted by Poli


Jos kad bi se tu sjetio kako je poceo i kako to treba raditi, a ne ovako skakati - "band wagon".... i sve 10.

Poslije 6. albuma sve nekako... bez veze, mlacno.





recimo to onda ovako:
i najlošiji album mu je bolji od stripova :)




Ako to stvarno stoji onda stvarno mora da su jadni.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000