forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Da li je Punisher superheroj?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/06/2011 : 16:55:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Nedavno sam nešto razmišljao na ovu temu pa prije nego iznesem, dajte vaša mišljenja i obrazloženja...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 16/06/2011 : 17:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message  Reply with Quote
Pa nije jer nema super-moci. Oslanja se na svoju fizicku snagu i sposobnost.
Po tim kriterijumima nije ni betmen superheroj

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3307 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/06/2011 : 17:45:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Mislim da pitanje nije da li je lik u stripu super, meta, mutant i slicno, nego da li ovaj strip zanrovski spada u superheroje. Odgovor je da, naravno. Knjige su pisane o tome, ali ukratko: superherojske stripove odlikuje puno stvari, kao sto su natprirodne moci, dvostruki identitet, galerija neprijatelja i ostalo. Naslov ili junak ne mora da poseduje sve ove osobine da bi spadao u zanr. Tako Batman i Punisher jesu superheroji jer pored ociglednih karakteristika dele sa ostalim superherojima isti format, svet i urbani milje. Iz slicnih razloga Phantom i Zagor nisu superheroji, iako je prvi uticao na superherojski zanr a drugi crpeo iz njega.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/06/2011 : 17:50:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Born To Run

Pa nije jer nema super-moci. Oslanja se na svoju fizicku snagu i sposobnost.
Po tim kriterijumima nije ni betmen superheroj


Betmen po tim kriterijima i nije. Samo je jako sposoban (kao i Zagor recimo). No, Punisher (bar ovaj Ennisov) pretendira biti ozbiljan strip. Pa kako onda Punisher preživljava sva ona ranjavanja, batine, noževe, metke. Važno je primjetiti da on biva ozlijeđen i pogođen brojnim mecima i uvijek preživi.
Šta predstavlja znak na njegovoj majici.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/06/2011 : 17:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Mislim da pitanje nije da li je lik u stripu super, meta, mutant i slicno, nego da li ovaj strip zanrovski spada u superheroje. Odgovor je da, naravno. Knjige su pisane o tome, ali ukratko: superherojske stripove odlikuje puno stvari, kao sto su natprirodne moci, dvostruki identitet, galerija neprijatelja i ostalo. Naslov ili junak ne mora da poseduje sve ove osobine da bi spadao u zanr. Tako Batman i Punisher jesu superheroji jer pored ociglednih karakteristika dele sa ostalim superherojima isti format, svet i urbani milje. Iz slicnih razloga Phantom i Zagor nisu superheroji, iako je prvi uticao na superherojski zanr a drugi crpeo iz njega.


To jesu superherojski stripovi po žanru. Meni to nije upitno.
No, ja ciljam na to da je Punisher baš baš superheroj. I to ne sa nekom điđi miđi moći iskoči mi dugačak nokat i to me čini superherojem. On ima veliku i strahovitu supermoć. Zanimljivo je što je ta moć tako suptilna da ju mi nekako previdimo. A svi znaci su tu...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 16/06/2011 : 17:59:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
nije super heroj. isto ko i nick fury nije (iako ima super moči da nikad ne ostari). a ni strip žanrovski, ako se mene pita ne spada u superheroje.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/06/2011 : 18:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Ja smatram ovako, ako Punisher može preživjeti borbu prsa o prsa sa Wolverineom, nordijskim trolom i tipom sa hidrauličkim nogama, onda je superheroj.

Nije bitno što nema supermoći. Čovjek ima motivaciju, obitelj su mu ubili mafijaši. Što on odlučuje? Iskoristiti svoje znanje i sposobnosti kako bi se posvetio borbi protiv kriminala. Ne može letjeti, dizati kamione ili čitati misli, ali zato ima impresivnu fizičku spremnost, vojnu naobrazbu, pozamašan arsenal naoružanja, kao i zavidnu sposobnost baratanja istim. Možda nisu supermoći, ali bi ih ja sigurno svrstao u iznadprosječne sposobnosti.

Isto vrijedi i za Batmana i Zagora.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6923 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/06/2011 : 18:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ovde nije u pitanju prisustvo ili odsustvo super-moći. Punisher je hladnokrvni ubica, a superheroji to nisu. Dakle, on nije super heroj.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12797 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/06/2011 : 18:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ovde nije u pitanju prisustvo ili odsustvo super-moći. Punisher je hladnokrvni ubica, a superheroji to nisu. Dakle, on nije super heroj.


Hm, onda zapravo možemo reći da on uopće nije heroj.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/06/2011 : 18:17:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Ja smatram ovako, ako Punisher može preživjeti borbu prsa o prsa sa Wolverineom, nordijskim trolom i tipom sa hidrauličkim nogama, onda je superheroj.

Nije bitno što nema supermoći. Čovjek ima motivaciju, obitelj su mu ubili mafijaši. Što on odlučuje? Iskoristiti svoje znanje i sposobnosti kako bi se posvetio borbi protiv kriminala. Ne može letjeti, dizati kamione ili čitati misli, ali zato ima impresivnu fizičku spremnost, vojnu naobrazbu, pozamašan arsenal naoružanja, kao i zavidnu sposobnost baratanja istim. Možda nisu supermoći, ali bi ih ja sigurno svrstao u iznadprosječne sposobnosti.

Isto vrijedi i za Batmana i Zagora.


Ipak ima razlike. Punisher može preživjeti borbu s bilo kime. On ne može umrijeti dok svi ostali ne umru. Ako si čitao Corbenovu priču u From first to last, Punisher ostaje jedan od zadnjih ljudi na zemlji, otkriva da ostatak čovječanstva u skloništu čine jadni primjerci, presuđuje ljudskom rodu u ime starog pakta.
Sve je počelo puno prije ubistva njegovih bližnjih. Oni su posljedica, a ne uzrok kako se čini.
Još u Vijetnamu, Frenk otkriva da je jako dobar u ubijanju. Vodi svoj mali privatni rat protiv neprijatelja gonjen nečim mračnim. Povremeno mu se javlja (nama tajanstven) glas koji ga vodi, mami, provocira. Kulminaciju njegovog trogodišnjeg iskušenja čini baza Valley Forge i zadnji napad Vietkonga. Svi su mrtvi jedino Fank Castle biva pronađen kako stoji živ krvav i izranjavan. Zadnjih tko zna koliko neprijatelja je umlatio puškom kao toljagom. U tom delirijumu Smrt koja ga prati već duže vrijeme mu otvoreno nudi pakt i pokroviteljstvo jer se pokazao kao vrijedan provodilac njene volje. I na vrhuncu krvoprilića Frank viče DA prihvaćam mada mu je nagovješteno da će cijena biti visoka. Ispostavlja se da su to životi njegove obitelji.
Uzorak na majici je vrlo jasna slika Smrti njegovog čuvara i gospodara u čije ime on djeli pravdu. Zauzvrat dobio je moć da ga je nemoguće ubiti, a ako to nije supermoć, ne znam šta je...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 17/06/2011 23:12:45
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 16/06/2011 : 18:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by alexts

Ovde nije u pitanju prisustvo ili odsustvo super-moći. Punisher je hladnokrvni ubica, a superheroji to nisu. Dakle, on nije super heroj.


Hm, onda zapravo možemo reći da on uopće nije heroj.


Ma dobro, superluđak, superpsihopata, superantiheroj je možda najbolji opis. Rasprava je o onom super, a ne o heroj...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 16/06/2011 : 18:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
pa i nije heroj. anti heroj. zar nije to počelo več sa dostojevskim ili tamo nekde?
po drugoj strani wolverine kolje ljudi levo i desno i sad je član največeg super hero tima (u M. U.) pa se niko ne buni. a kad su u civil war doveli franka steve je popi..., da ove ubice neče imat na svom timu. mislim, da je tu pitanje, iako u M. U. ima superheroja i to im je glavni žanr, da li to znači, da onda uopšte nemaju ništa drugo nego to. onda dolazi u pitanje i MAX, jer tamo skoro da nema interakcije sa "super herojima". mislim, da je tu u biti stvar interpretacije čitaoca.
kamo bi inače strpali john constantina sad kad če ga stavit u regular DC, to jest, i gore u Justice League Dark (ili tako nešto). pa i swamp thing, i howard the duck, i... mah prestaču. milsim da znate šta hoču reč. :)

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22164 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 17/06/2011 : 23:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Jeste superheroj jer pripada toj strip sceni.
To nema veze da li ubija ili ne. Spawn je takodje ubijao, Lobo cak citave planete smaknuo.
O tome koliko je SUPER i koliko je HEROJ moglo bi se raspravljati, ali je u svakom slucaju superheroj, isto kao i Batman, Green Lantern i co. koji nemaju super moci.

Wolverine i ostatak X grupe ne racunaju u stripovima kao superheroje vec kao mutante, mada ustvari masa drugih superheroja ima mutantske moci. Kratko receno, i oni su superheroji.

Ali tema je takva da se moze vjecno o tome raspravljati i prepucavati sa silnim objasnjenjima, sto je najsmjesnije sve strane su djelimicno u pravu.
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 17/06/2011 : 23:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Neda mi se sve komentare čitat, ali Zagor je definitivno superheroj.
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 18/06/2011 : 00:02:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Definitivno, ja sam isto superheroj ali nemojte nikome reci.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 18/06/2011 : 00:07:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker

Neda mi se sve komentare čitat, ali Zagor je definitivno superheroj.



ta ti ja popravim, da se ne mučiš. nije superheroj nego supegay

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2950 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 18/06/2011 : 01:05:48  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
_Boring

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 18/06/2011 : 01:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
I...I..I am..(Batman!)

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 18/06/2011 02:00:22
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 03/06/2012 : 23:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
punisher je superheroj, ima supermoći, kao i zagor, samo što su te supermoći poboljšane sposobnosti koje i mi imamo (brzina, snaga, izdržljivost, agilnost...)
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/06/2012 : 23:34:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ako i nije imao supermoći općenito, u runu Ricka Remendera na Punisheru ih je imao u potpunosti. tako da iako možda nemaju svih superheroji baš sve karakteristike superheroja, oni se kreću u univerzumu gdje oni mogu to svakog trenutka postati. A znamo koji su to univerzumi superheroja... Tu spadaju i Batman i Punisher i ini. KOliko god mi to ne priznavali.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

The Kid #9
Starting Member



35 Posts

Member since 06/05/2012

Posted - 05/06/2012 : 23:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Send The Kid #9 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ovde nije u pitanju prisustvo ili odsustvo super-moći. Punisher je hladnokrvni ubica, a superheroji to nisu. Dakle, on nije super heroj.



Konačno neko.

Ubica bez prisustva ikakvih moralnih vrijednosti jednostavno ne ide zajedno sa ostalim herojima.

Go to Top of Page

Ajkula
Senior Member



Serbia
1229 Posts

Member since 09/03/2012

Posted - 18/06/2012 : 17:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Ajkula a Private Message  Reply with Quote
Definitivno super, ali super antiheroj!

Fudbal i semenke
Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 18/06/2012 : 18:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by The Kid #9

quote:
Originally posted by alexts

Ovde nije u pitanju prisustvo ili odsustvo super-moći. Punisher je hladnokrvni ubica, a superheroji to nisu. Dakle, on nije super heroj.



Konačno neko.

Ubica bez prisustva ikakvih moralnih vrijednosti jednostavno ne ide zajedno sa ostalim herojima.





ima on moralne vrijednosti, samo se razlikuju od tvojih i mojih u nekim točkama (npr. zločinca ne bi ubili već bi pustili pravnu državu da se nateže s njim, ako može)
nisam punishera igdi vidio da kolje nedužne
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3307 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 18/06/2012 : 19:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

lutherus
Starting Member

54 Posts

Member since 16/06/2012

Posted - 18/06/2012 : 20:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit lutherus's Homepage  Send lutherus a Private Message  Reply with Quote
Frank Castle, odnosno Punisher je tipičan chaotic good lik no to ne znači da on nije superheroj. Super heroj nije ako se uzima klasičan supermanovski klišej superheroja. A također nije ni hladnokrvni ubojica. On provodi pravdu na svoj način i ne slaže se sa konvencionalnim provođenjem pravde i zakonima. Dok pak s truge strane ovdje uspoređivani Batman je u danom trenutku nešto drugo, alignment mu ovisi od situacije do situacije.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1972 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 17/07/2012 : 12:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote



Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000