forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 165

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8225 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 09/07/2022 : 15:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message  Reply with Quote
Bojim se da nisam prava osoba koja bi mogla da ti da odgovor na to pitanje.

Ali, ako logicki zakljucujemo, odgovor je ne, jer koliko ja znam nikad nije ni bilo u planu da idu vise od jedne knjige godisnje, a koliko je meni poznato VC nikada nije radio nikakve reprinte osim nekih zagorelih knjiga. Nema tu vajde. Libelus se jednom opekao sa dostampavanjem, pa nisu znali sta da rade ljudi sa tirazem posle.

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 10/07/2022 : 14:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Leteći tanjiri Karla Velikog (VČ, br. 60)
P: 5, S: 4, C: 8, N: 7


Iako sam u uvodnom tekstu još prije čitanja primijetio hrpu naslova iz prošlosti, to je bilo samo nabrajanje svih susreta s izvanzemaljcima. Dakle, epizoda se može čitati bez ikakvog poznavanja Martyjevih avantura koje su se ticale izvanzemaljaca i/ili Atlantide. Paralelno pratimo sadašnjost i priču iz prošlosti, koja je nastavak prologa i dosta je predvidiva, ali nije dosadno čitati. Na kraju je to zaokružena cjelina. Sad, pitanje je od čega je zaokružena. Svašta je tu nabacano, a kraj je klasični castellijevski (u stilu "Neću svjedoke!").

Priča počinje 810. godine u Lyonu gdje su četiri osobe podvrgnute bijesu rulje i ispitivanju od strane biskupa jer tvrde da su ih oteli izvanzemaljci, te im, uz svu ljubaznost, pokazivali čudne stvari. Morao sam ovako početi jer je taj "susret bliske vrste" prilično iritantno ispričan i popraćen bizarnim crtežima (mislim na sadržaj; npr., na jednom izvanzemaljac prikazuje sliku krave). Iz biskupije se za događaje posebno zanima izvjesni opat Angilbert koji, uz metode sile, otkriva da su bezbožnici i dalje u nekoj vrsti kontakta s izvanzemaljcima. Stvari se posebno zakompliciraju kada jedan zarobljenik uspije pobjeći. Potjera počinje i trajat će nevjerojatno dugo.

U sadašnjosti Marty i Diana imaju zanimljiv dan. U socijalnoj službi Diani i kolegama je "isporučen" čovjek nepoznatog identiteta koji baljezga na nepostojećem, ili nesuvremenom, jeziku. Martyju, pak, na vrata dolazi izvjesni Culter i pokazuje mu predmet koji vjerojatno nije ljudski produkt, potom tražeći da mu pomogne staviti ga u funkciju. Ovaj predmet kroz epizodu mijenja oblik i veličinu, a zapravo na kraju je besmisleno zašto je Culter tražio od Martyja da mu utvrdi svrhu kad ju je znao i želja mu je bila samo pronaći način da se stavi u funkciju. Valjda nije moglo početi "Ej, Marty, hajde pokušaj napuniti ovu bateriju. Neću ti reći za što služi.". Ali, na kraju je sve bilo tako.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 10/07/2022 14:55:23
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 12/07/2022 : 13:05:13  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by prozirna senka

Bojim se da nisam prava osoba koja bi mogla da ti da odgovor na to pitanje.

Ali, ako logicki zakljucujemo, odgovor je ne, jer koliko ja znam nikad nije ni bilo u planu da idu vise od jedne knjige godisnje, a koliko je meni poznato VC nikada nije radio nikakve reprinte osim nekih zagorelih knjiga. Nema tu vajde. Libelus se jednom opekao sa dostampavanjem, pa nisu znali sta da rade ljudi sa tirazem posle.


Hvala druze na odgovoru.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 12/07/2022 : 13:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za ljubitelja MM, koje su vam Libellus knjige odlicne pocev od prve pa do Otrovnog okeana?
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 12/07/2022 : 23:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by john connor

Pitanje za ljubitelja MM, koje su vam Libellus knjige odlicne pocev od prve pa do Otrovnog okeana?



Ovisi kakve ti se teme sviđaju. Marty ima odličan početak, sve iz prve tri knjige VČ-a su dobro ocijenjene priče (a vjerojatno i iz četvrtog).

Ja bih recimo svakom preporučio da prate natezanja s Mister Jinxom: Vrijeme nula (LIB 29) - Dani more (LIB 40: Operacija Dorian Gray) - Osveta Mister Jinxa (LIB 67) - Beskrajno sjećanje (LIB 79).
Meni je ostalo još toga prilično za pročitati do početka etape u Italiji. Najbolje istraži po ocjenama u recenzijama.

loading...
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 15/07/2022 : 21:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Hvala druze!
Go to Top of Page

Djuro
New Member

Serbia
273 Posts

Member since 29/03/2006

Posted - 20/07/2022 : 22:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Djuro a Private Message  Reply with Quote
Upravo procitao VC 62, Beretino Filozofsko drvo, i moram reci da mi je jedan od najboljih Martija u poslednjih nekoliko godina. Ima svega, dugih Martijevih istorijsko-naucnih monologa, alhemije, pop-kulturnih referenci i alternativnih tumacenja starih filmova, a bogami i fine doze horora, sto se vidi i sa naslovne. Nadam se da ce Berete biti vise u redovnoj seriji, mislim da je ovo sto puta blize korijenima serijala, nego steampunk budalastine, prema kojima ce se izgleda serijal bar u nekoj grani dalje razvijagi, ili ovaj alternativni mladi Marti koga citamo u obojenom programu.

Ne znam da li uvodnike pisu Djole ili Senka, ali me cudi da nije bilo vise price o samoj epizodi ili o Beretinom buducem prisustvu u serijalu. Cini mi se da bi to bilo efektnije od ovih referenci na nezavrsene price, koje su mogle biti navedene i uz neku prosjecniju epizodu.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 21/07/2022 : 10:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Ukusi se zaista razlikuju, meni je ta epizoda bila jedna od najgorih.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/07/2022 : 12:00:09  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam je isto nabavio, bili su je hvalili a i crta Alesandrini pa reko, idem probat. Nije mi bila nešto. Alesandrini na autopilotu, dosta zamornog objašnjavanja, likovi bez karizme i nategnuti rasplet. Možda je i do mene, nisam neki fan "govornih" epizoda Misterije, a ova je baš takva. Nekako štufna..

Nedavno sam čitao i prvi specijalac, Zlatna kobra i koliko god je blesav, sjajno me zabavio. Sjećao sam ga se iz djetinjstva pa je i to imalo učinak, da ga sad čitam prvi put ko zna kako bi reagirao..
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 21/07/2022 : 12:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Filozofsko drvo je filozofska priča, u skladu s naslovom. Previše traveljanja o teško razumljivim idejama. Jedino je simpatično što Marti vozi bubu poput Dilanove, a još je registracija 665, za broj manja. Priča bez ikakve poente, sastavljena od naklapanja, ne vidim čemu sve ovo. Crtež nije loš, naslovna pomalo čudna.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/07/2022 : 15:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
kaće ono od VČ čudo
potroših sve pare na vino i žene

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

stripadzija
Junior Member

Slovenia
464 Posts

Member since 03/03/2009

Posted - 21/07/2022 : 22:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send stripadzija a Private Message  Reply with Quote
Jako mi se sviđa VČ debeljuca broj 4.

Odlične epizode, prevodi Misterijinih Misterija i kao poslastica prvi specijalac sa prevedenom knjižicom koja je bila dodatak uz njega.

Vrhunsko izdanje za ljubitelje Martija po pristupačnoj ceni.

Samo kad bi nastavili da izdaju bar jednu knjigu godišnje...
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 22/07/2022 : 07:45:44  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Ma dve godisnje, prolece i jesen, milina...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/07/2022 : 11:00:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
koja je cena
kaće to kod nas

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2884 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 22/07/2022 : 11:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

koja je cena
kaće to kod nas




U Alan Fordu je 2.400 dinara ili 40 KM.

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/07/2022 : 11:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
uh nije loše
kako je moglo biti

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 22/07/2022 : 18:54:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Tvorac mitova (VČ, br. 61)
P: 6, S: 6, C: 7, N: 6

Misteriozni Lester Legend posjećuje Martyja i otkriva mu da je tvorac brojnih urbanih legendi koje su se pojavile u zadnje vrijeme. Međutim, umorio se od svog "posla" i želi otići u mirovinu, ali ne zna na koji način to učiniti i u strahu je od mogućih posljedica jer ne poznaje identitet svojih poslodavaca odnosno osoba koje ga plaćaju da smišlja urbane legende. Iako mu je priča zanimljiva, Marty smatra da nije najrelevantnija osoba za rješavanje Legendovih problema, ali se vrlo brzo zainteresira za sve nakon što Legenda, po izlasku na ulicu, udari auto. Da bi saznao kome je smetalo to što ga je Legend posjetio, on mora otkriti što više podataka o njemu.

Zanimljiva epizoda čiju radnju dobrim dijelom čine događaji koji su, u biti, urbane legende, a ovdje autor pokušava tim urbanim legendama dati neku svrhu želeći objasniti kako ljudi ne vjeruju u urbane legende čak ni kad im svjedoče. To odlično koristi jedna tajna organizacija koja simulacijom događaja koji su urbane legende vrši svoje eksperimente u svezi paralelnih svemira i alternativne stvarnosti.

Početak s osobom koja baš u Martyju vidi svog spasitelja je klasičan, ali završetak je bolji nego što sam slutio. Ima tu onih uobičajenih razgovora s negativcima gdje otkrivaju svoja saznanja i namjere, ali sami kraj - zadnja stranica - je odličan. Na kraju, kad se sve pogleda, je teško odrediti neke granice, dati logiku nečemu pročitanom ranije, ali ne treba se ni truditi. Inače, ima i humora.

Mislim da je Marco Belli ovim debitirao u serijalu, nešto ne znam da je dosad preuzeo neku važniju ulogu.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 22/07/2022 18:59:35
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 05/08/2022 : 08:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Senka nastavlja s Martyjem:

https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-vec-13-karavadov-kod/2876/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2040 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 10/08/2022 : 09:29:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
#391
Scenarij: Giovanni Eccher
Crtež: Gino Vercelli
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini



https://shop.sergiobonelli.it/martin-mystere/2022/08/02/albo/gli-automi-di-leschot-1021998/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433241227.jpg--.jpg?1659433241000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433241686.jpg--.jpg?1659433242000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433242144.jpg--.jpg?1659433242000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1659433242565.jpg--.jpg?1659433243000

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 15/08/2022 : 16:38:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Čitam "Filozofsko drvo", izgleda jedini strip u novijoj povijesti o kojem su ostavljena tri komentara, i ako sad ovo ne napišem neću nikad. Jest da čitam već 3 sata, ali pazi definicije na 103. str.:
Transmutacija podrazumijeva promjenu duhovne manifestacije, tako da je njen izraz nakon promjene drugačiji.
Gluplje nešto odavno nisam pročitao, zapravo drugi dio definicije i glup i nepotreban. Šta je "izraz manifestacije"? Izraz očitovanja? Izraz pokazivanja? Izraz izražavanja, na kraju? Sranje.
I kaže... "tako da je njen izraz nakon promjene drugačiji". Jebo ga ja, valjda je nakon promjene sve drugačije. Zato i jest promjena, haha.

O djelu kad pročitam, ili kad još jednom pročitam jer se Beretta baš potrudio.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 15/08/2022 16:39:13
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 16/08/2022 : 13:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Kontekst.

Prvo, tu se citira D’Amberl i Bereta koristi prepotentni rečnik koji su alhemičari zaista bili skloni da koriste.

Drugo, to je uvod u ideju da je Klarisa zahvaljujući transmutaciji doživela vidljivu, fizičku promenu, ne samo duhovnu, samo što je nju obuzeo talog preostao nakon transmutacije. Možda. A možda i nije? Svako može da to čita kako želi.

Kažu ponegde da je Filozofsko drvo kao epizoda Dilana Doga (Buba tu samo pomaže), mada je meni više ličila na rane epizode X files iz prve sezone, kad je serija još bila odlična. Samo uz zdravu dozu martijevske načitanosti koju Molder i Skali mogu samo da sanjaju.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.

Edited by - Djole on 16/08/2022 14:00:40
Go to Top of Page

pwild
New Member

112 Posts

Member since 11/09/2011

Posted - 19/08/2022 : 17:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send pwild a Private Message  Reply with Quote
Zna li netko ima li sanse da se u italiji nastavi izdavat martin u boji od 50. broja tamo gdje su stali prije 5 godina?
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 19/08/2022 : 22:27:02  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Ne verujem, pet godina nije mali period. Do sada bi verovatno i kompletirali serijal da nisu prekidali.

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 27/08/2022 : 12:50:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Filozofsko drvo (VČ, br. 62)
P: 6, S: 7, C: 9, N: 9

U cilju pomoći socijalnoj ustanovi "Magnolia" da dobije donaciju koja će joj omogućiti nastavak djelovanja, Martin Mystere se u Manchesteru u New Hampshireu sastaje s protestantskim svećenikom Clarenceom Normanom. Njegova kćer Clarissa je već par godina u zatvoru zbog monstruoznog ubojstva vjerenika Marka, ali on osobu koja je u zatvoru smatra manifestacijom demona te od Martyja traži da mu pomogne naći "pravu Clarissu". Uvjeren da se Norman samo ne može pomiriti s činjenicom da mu je kćerka počinila kazneno djelo, naš detektiv odlučuje proučiti slučaj. Istražujući Clarissinu prošlost, otkriva njenu zainteresiranost za psihoanalizu, raniji pokušaj samoubojstva, zanimanja za alkemiju i drveće te još mnogo toga.

Ne recenziram priču pa nisam tražio, ali Vincenzo Beretta odavno nije pisao u serijalu. Npr., ovo mu je sigurno prva priča otkad Marty izlazi u ovom formatu; dakle, nismo ga još viđali u izdanju "Veselog četvrtka".

Nema šta, za povratničku priču uložio je ogroman trud i napravio dojmljivo djelo nastojeći ga ne "ugušiti" iznošenjima teorije i povijesnih činjenica. Pitanja su brojna, ali većinu odgovora dobivamo, a za ona na koja nemamo baš odgovor "crno na bijelo" mislim da su uglavnom ostavljena čitatelju na volju. Kroz strip se osjeti određena misteriozna napetost, ali slučaj je riješen unutar racionalne sfere. Ima par sitnih nelogičnosti, ali ne štete priči.

MOGUĆI SPOJLERI: Iako se razlogom Clarissina autodestruktivnog ponašanja pokazuje pedofilija, i to ona incestuozna, k tome još počinjena od strane svećenika (protestantskog, doduše), Beretta ne "strvinari" i ne "pametuje". U završnim scenama imamo crteže iz Clarissine rane mladosti koji su svojevrsna projekcija njenog psihološkog razvoja. Onaj na kojem je Clarissa sama u "Franklinovoj kući" nisam razumio, ali završni, na kojem je drvo savijeno do zemlje, zapravo predstavlja Clarissino povlačenje u sebe, okretanje mračnom.

Budući da je Marty od određenog trenutka priče primoran koristiti "Bubu", mehaničar ga u jednom trenutku pomiješa s Dylanom Dogom. I, zapravo, da, Martin je ovom prilikom umjesto misterija doista istražio psihološku noćnu moru.

Alessandrinijev crtež najbolji aspekt priče, uložio je ogroman trud. Naslovnica vrlo efektna.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 27/08/2022 12:52:18
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 27/08/2022 : 14:31:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Nije povratnička, nažalost, stajala je dugo “u ladici”, verovatno zbog raspleta koji si spomenuo u spojlerima.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page
Page: of 165 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000