forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 165

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/11/2011 : 11:38:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je u čitateljskoj recepciji Martina osnovni problem upravo edukativnost stripa koju DeeCay favorizira, i da je to ono što ljude najviše odbija. Zagor i Mr. No nude čistu pustolovinu bez ikakvog filozofiranja i tjeranja na razmišljanje, Dylan je fantastični/fantasy horor s elementima trilera i krimića što uvijek dobro prolazi, a kod Martina su se u zlatnim godinama skladno isprepletale avantura i edukacija, dok danas nažalost njegovi monolozi i držanja lekcija dominiraju nad akcijom. Iluzorno je i očekivati da bi ljubitelji Zagora i Mr. Noa mogli samo tako prigrliti Martina, jer se njihovi svjetovi zapravo isključuju. To bi bilo u skladu sa svojedobnim zaključkom Pavla Pavličića da ljubitelji krimića ne mogu istovremeno biti i fanovi SF-a, jer su krimići strogo racionalni, logični i kod njih je uvijek 2+2=4, dok kod SF-a racionalnosti i logici nema mjesta, osim dakako unutaržanrovske pomaknute logike.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/11/2011 : 11:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
I još nešto, dok je Martin konstruktivan lik Dylan i Mr. No su autodestruktivci, jedan izliječeni alkos izuzetno sklon manje ili više površnim vezama koji seksualnu privlačnost konstantno brka s ljubavlju (iskreno je volio ili voli samo Martinu, Lillie Connolly i Bree), a drugi osoba u stalnom bijegu od civilizacije (čitaj odgovornosti, stabilnog posla i konvencionalne građanske egzistencije), koji k tome toliko pije da to također graniči s alkoholizmom. Za razliku od njih Martin je sveučilišni profesor (užas!), voditelj televizijskih emisija i čovjek sklon logoreičnim ispadima i zamornom držanju lekcija. Te njegove "ljudske" osobine neusporedivo su manje zanimljive (ili zabavne, kako hoćete) od spomenutih Dylanovih i Mr. Noovih, te ga razumljivo čine odbojnijim junakom.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/11/2011 : 12:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Eh da, glasovao sam za Martina, jer mi je kao lik uvijek bio zanimljiviji od slikovitijeg ali u osnovi konvencionalnog i donekle asocijalnog Mr. Noa, a i zbog toga što živo pamtim s kojom sam nestrpljivošću i uzbuđenjem onog ljeta 1982. iščekivao izlazak drugog broja "Osveta božanstva Ra".

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 20/11/2011 : 10:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
meni je dobar onaj opis Martina na zadnjici korica, ono umišljen, preozbiljan, egocentrik trala la la....

Edited by - nika331 on 20/11/2011 10:24:15
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 20/11/2011 : 12:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
MArti je sve samo ne dosadan. Cak ni nove epizode. Uvijek ponudi i vise od dobre zabave, misterije, zajebancije, a cinjenica da pomalo manjka avanture u SA periodu ne umanjuje znacaj ovog stripa. "Revolucionarne" epizode su skoro pa svaka odlicne, i nadam se da ce se taj trend nastaviti.
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 21/11/2011 : 11:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

MArti je sve samo ne dosadan. Cak ni nove epizode. Uvijek ponudi i vise od dobre zabave, misterije, zajebancije, a cinjenica da pomalo manjka avanture u SA periodu ne umanjuje znacaj ovog stripa. "Revolucionarne" epizode su skoro pa svaka odlicne, i nadam se da ce se taj trend nastaviti.


Marti drži dobar prosek. Meni predstavlja jedan od najdražih stripova...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 21/11/2011 : 17:28:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Mislim da je u čitateljskoj recepciji Martina osnovni problem upravo edukativnost stripa koju DeeCay favorizira, i da je to ono što ljude najviše odbija. Zagor i Mr. No nude čistu pustolovinu bez ikakvog filozofiranja i tjeranja na razmišljanje, Dylan je fantastični/fantasy horor s elementima trilera i krimića što uvijek dobro prolazi, a kod Martina su se u zlatnim godinama skladno isprepletale avantura i edukacija, dok danas nažalost njegovi monolozi i držanja lekcija dominiraju nad akcijom. Iluzorno je i očekivati da bi ljubitelji Zagora i Mr. Noa mogli samo tako prigrliti Martina, jer se njihovi svjetovi zapravo isključuju.


Trebalo bi i napomenuti da se Martin kao strip (ali i kao lik) jako promijenio od svojih početaka, kao i Castelli kao scenarist, da ne govorimo o scenaristima nove generacije poput Recagna ili Moralesa. Acestroke naprimjer govori o najranijem Misteriji, a vjerojatno nije upoznao kasnije epizode, a da ne govorimo o gigantima ili PIBD što je jako različito od regularne serije... Nije sad da je Mystere kasnije bio lišen lošeg razdoblja, neke epizode koje se javljaju i tijekom SD i SA razdoblja znale su biti jako loše i dosadne. Osjetio se lagani pad, pa je Castelli napravio presjek u jednom trenu i napravio promjenu izdanja, cjelovite priče na većem broju stranica svaka dva mjeseca, pročistili su se scenaristi i mogu reći da je razdoblje koje izdaje VČ jako dobro.

A Mister No je kako se približavao kraju sve više postajao neki drugi strip, od onog veseljaka s početaka, postao je mrzovoljni i nasilni tip, čije avanture se samo recikiraju, Amazona mu je postala premala. Dylan je opet treći žanr, kao i drugačiji tip scenarista i priča, i opet je tu ista priča s novim brojevima i scenaristima.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 21/11/2011 19:16:02
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 21/11/2011 : 17:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Jos od ranog djetinjstva MM je bio jedan od mojih najomiljenijih junaka, cak je jedno vrijeme bio moj apsolutni broj DVA, odmah iza Zagora.
U mojoj serdini cesto sam nailazio na nerazumijevanje jer citam njegove stripove, vecina klinaca su Martija smatrali dosadnim stripom sa glupim temama i sa previse teksta.
Meni je u to vrijeme 1000 zasto, 1000 zato knjiga bila ko Biblija, nije bilo interneta i pristup informacijama je bio tezak.
Upravo je MM zasluzan za mnoge stvari koje sam u zivotu saznao po prvi put, iako je u vecini slucajeva u price umjesana fikcija kombinovana sa realnim dogadjajima, itekako se dosta toga moglo da nauci iz njegovih stripova, pogotovo u to vrijeme.


Krajem osamdesetih, pojavljivanjem prvog broja Dylana Doga, Martin je izgubio kod mene mjesto vicesampiona.
Nazalost, sa svakom godinom koja je prolazila moje interesovanje je sve vise slabilo za ovaj nekad meni toliko omiljeni strip.
U doba devedesetih mislim da sve MM stripove koje sam procitao mogu na prstima izbrojati.
Tek u zadnjih nekoliko godina vratio sam se opet dobrom srticu Martiju, mada me nove price nisu mogle da toliko fasciniraju kao one stare.
Bas nedavno sam uzeo epizodu "Druidov srp", u LMS poznatiju kao "Noc punog meseca",bojao sam se da ne pokvarim onaj posebni utisak iz djetinjstva kada sam se klanjao ovoj epizodi i, na svu srecu, procitao sam je sa istim odusevljenjem kao i prije toliko godina.
MM je najodbojniji SBE junak, mozda najveci antiheroj od svih ostalih.
Jasno je da Dylan i Mr.No nisu cistunci, rade dosta prljavih stvari koje ne odogovaraju mozda slici pravog junaka, ali njih dvojica imaju nesto privlacno i simpaticno u sebi, jednostavno covjek ne moze a da ih ne simpatise.
Martin nije taj tip, on je jednostavno odvratan, ali cijela ta magija njegovih stripova je zasluzna da se zavoli strip, a ne kao u vecini slucajeva strip junak.
Danas su Martina na listi top SBE junaka, barem u mom slucaju, potisnuli neki drugi junaci poput Julije, Gee, Lilit i Dampyra,
ali on ce u mom srcu uvijek da ima posebno mjesto i starijim epizodama cu uvijek rado da se vracam, tek toliko da povratim opet na momenat onaj bezbrizni osjecaj srece iz djetinjstva koji sam izgubio onog trenutka kada sam prestao da budem dijete.



Potpisujem sve sta si rekao ovde...svete reci
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 21/11/2011 : 17:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Dolazi u Italiji za koji dan... Libellus zapravo i nije predaleko s almanasima. Treba izdati još 7 brojeva (uključujući i ovaj), što znači još 3 i pol dupla broja!


Almamah misterije 2012 , annuale
L'ombra di Fantômàs/ Fantômàsova sjena

Scenarij: Alfredo Castelli (u suradnji s Jean-Marc Lofficier)
Disegni: Dante Spada
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini



Martina Mysterea iz ne baš jasnih razloga u pomoć zove uznemirujući lik, pukovnik Bozzo, vođa tajnog bratstva. Nevoljko se Detektiv nemogućeg uključuje u slušanje kompleksne priče o intrigama, tajanstvenim objektima i drevnim tajnama čije postojanje je skriveno od svijeta; te isto tako nevoljko biva upleten u pravi okultni rat koji se vodi prikriven od očiju ostatka svijeta. Tu su i dodaci o misterioznim knjigama, filmovima, televizijskim emisijama, video igrama godine. Zatim i dosije o Fantômasu, de Torquemadi i strahotama inkvizicije i čudovištima koje "vidi" Dino Buzzati.


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 21/11/2011 19:16:44
Go to Top of Page

big joco
Senior Member



Slovenia
1711 Posts

Member since 27/05/2003

Posted - 21/11/2011 : 18:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit big joco's Homepage  Send big joco a Private Message  Reply with Quote
MM simply the BEST!

https://www.youtube.com/watch?v=BMkRRvEoVoM
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 21/11/2011 : 18:32:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Mislim da je u čitateljskoj recepciji Martina osnovni problem upravo edukativnost stripa koju DeeCay favorizira, i da je to ono što ljude najviše odbija. Zagor i Mr. No nude čistu pustolovinu bez ikakvog filozofiranja i tjeranja na razmišljanje, Dylan je fantastični/fantasy horor s elementima trilera i krimića što uvijek dobro prolazi, a kod Martina su se u zlatnim godinama skladno isprepletale avantura i edukacija, dok danas nažalost njegovi monolozi i držanja lekcija dominiraju nad akcijom. Iluzorno je i očekivati da bi ljubitelji Zagora i Mr. Noa mogli samo tako prigrliti Martina, jer se njihovi svjetovi zapravo isključuju.


Trebalo bi i napomenuti da se Martin kao strip (ali i kao lik) jako promijenio od svojih početaka, kao i Castelli kao scenarist, da ne govorimo o scenaristima nove generacije poput Recagna ili Moralesa. Acestroke naprimjer govori o najranijem Misteriji, a vjerojatno nije upoznao kasnije epizode, a da ne govorimo o gigantima ili PIBD što je jako različito od regularne serije... A Mister No je kako se približavao kraju sve više postajao neki drugi strip, od onog veseljaka s početaka, postao je mrzovoljni i nasilni tip, čije avanture se samo recikiraju, Amazona mu je postala premala. Dylan je opet treći žanr, kao i drugačiji tip scenarista i priča, i opet je tu ista priča s novim brojevima i scenaristima.




MM je odlican serijal. Jedina mana mu je sto je jedino relativno dostupno izdanje ovog junaka Libellusovo, a ono nije za svaciji dzep, i to je jedini problem :(
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 21/11/2011 : 22:37:08  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Evo da postam i ovdje neka nova saznanja...

Kako Dado A. kaže, u 12. mjesecu će konačno i četvrte Kratke priče MM, odnosno Superbook #9. On sadrži ove kratke priče:

1- Il segreto di Guglielmo Tell (di Castelli e Torti)
2- Codici, reti, archivi e mysteri (di Castelli e Palumbo)
3- La ferrovia sotto il mare (di Mignacco e Torti)
4- Cielo di piombo (di Castelli e Alessandrini)
5- Mistero a Pompei (di Castelli e Filippucci)
6- Che fine ha fatto Kurt Katzenjammer? (di Castelli e Montanari&Piccoli)
7- Operazione Vespri Siciliani (di Castelli e Alessandrini)
8- Mistero a Copàn (di Castelli e Filippucci)
9- Il cimitero dei computer (di Castelli e Montanari&Piccoli)
10- Una storia impossibile (di Castelli e autori vari)




Ostaje zatim 8 priča koje bi još trebalo prilagoditi i objaviti, a eto Dade se kunu da im je cilj objaviti ama baš sve kratke priče...

Super deformed Martin Mystère MM rb6 Baricordi Baricordi
Genetliaco, Il MM rb7 Portanova Della Monica, Siniscalchi, Brindisi, De Angelis, Coppola
Mystero delle nuvole parlanti, Il MM os1 Castelli Esposito bros,Filippucci,Alessandrini
Mysteri a Tapioka-City MM rb34 Castelli Filippucci
Sulle vie del delta MM Terenghi, Filippucci, Piccoli
Grandotel MM rb38 Castelli Caluri
Donna del ritratto, La MM rb39 Castelli Caluri
Ospite Invisibile, L' MM rb40 Castelli Orlandi


Isto bih rado da što brže promisle o MM specijalcima, budući da od Bernija ni traga na glasa!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 21/11/2011 22:37:58
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 22/11/2011 : 13:03:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je vidjeti što nas sve čeka ... bar od ovih almanaha, koji su meni zbilja zakon, naročito ovi brojevi sa Docteurom Mystereom

quote:
Originally posted by DeeCay

Dolazi u Italiji za koji dan... Libellus zapravo i nije predaleko s almanasima. Treba izdati još 7 brojeva (uključujući i ovaj), što znači još 3 i pol dupla broja!


Almamah misterije 2012 , annuale
L'ombra di Fantômàs/ Fantômàsova sjena

Scenarij: Alfredo Castelli (u suradnji s Jean-Marc Lofficier)
Disegni: Dante Spada
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini



Martina Mysterea iz ne baš jasnih razloga u pomoć zove uznemirujući lik, pukovnik Bozzo, vođa tajnog bratstva. Nevoljko se Detektiv nemogućeg uključuje u slušanje kompleksne priče o intrigama, tajanstvenim objektima i drevnim tajnama čije postojanje je skriveno od svijeta; te isto tako nevoljko biva upleten u pravi okultni rat koji se vodi prikriven od očiju ostatka svijeta. Tu su i dodaci o misterioznim knjigama, filmovima, televizijskim emisijama, video igrama godine. Zatim i dosije o Fantômasu, de Torquemadi i strahotama inkvizicije i čudovištima koje "vidi" Dino Buzzati.




Of all the things I've lost, I miss my mind the most
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 22/11/2011 : 13:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
Da podijelim nešto ...

MM mi je omiljeni Bonelli i moram priznati da sam ga najviše volio još kao klinac, no sjećam se da mi je u to doba boo oči još grubi Alessandrinijev stil crtanja. Taj mi je strip toliko dobar da su mi OK čak i epizode iz talijanskog perioda. Dobra mi je i Zona X kao neki pandan Zoni sumraka, ali i oni specijalni brojevi sa Deejem i Kelleyem ... baš fino dođe malo Castellijevog humora između ozbiljnih epizoda, kao i Docteur Mystere i Priče iz baze Drugdje sa svojim otkačenim interpretacijama povijesnih ličnosti i zbivanja.

Čak je i bivša cura, povjesničarka umjetnosti po struci, voljela ovaj strip, iako nikada prije nije čitala stripove i općenito imala loše mišljenje o njima. Mislim da i to nešto govori o kvaliteti i edukativnom aspektu kojeg često spominjemo.

Of all the things I've lost, I miss my mind the most
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 22/11/2011 : 13:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Antracit

Lijepo je vidjeti što nas sve čeka ... bar od ovih almanaha, koji su meni zbilja zakon, naročito ovi brojevi sa Docteurom Mystereom


Ovaj je bio posljednji kod Libellusa, više ih nema... Taj posljednji Docteur i užasni prokletog dvorca mi je bio odličan, Castellijev humor u pravom naponu snage.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 22/11/2011 : 13:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay
Ovaj je bio posljednji kod Libellusa, više ih nema... Taj posljednji Docteur i užasni prokletog dvorca mi je bio odličan, Castellijev humor u pravom naponu snage.



Eh, šteta ...

Of all the things I've lost, I miss my mind the most
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 22/11/2011 : 14:04:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Antracit
MM mi je omiljeni Bonelli i moram priznati da sam ga najviše volio još kao klinac, Taj mi je strip toliko dobar da su mi OK čak i epizode iz talijanskog perioda. Dobra mi je i Zona X kao neki pandan Zoni sumraka, ali i oni specijalni brojevi sa Deejem i Kelleyem ... baš fino dođe malo Castellijevog humora između ozbiljnih epizoda, kao i Docteur Mystere i Priče iz baze Drugdje sa svojim otkačenim interpretacijama povijesnih ličnosti i zbivanja.


Same here... Meni je općenito odličan Castellijev način pisanja i razmišljanja, kao da piše po mojoj mjeri. Perfidni zezovi i smisao za humor i misteriju. Recagno je sve to samo u nedostaje humora. Tražio sam svugdje nešto slično Misteriji, ali nema sličnog stripa koji baš na taj način obrađuje teme. A osobno mi je najbolji PIBD jer je to još više geekovskiji od matičnog serijala.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/11/2011 : 15:03:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay


10- Una storia impossibile (di Castelli e autori vari)






To je, ako se ne varam, ona koju je Castelli sastavio od probnih tabli raznih crtača. Jedva čekam.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 23/11/2011 : 09:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay
Same here... Meni je općenito odličan Castellijev način pisanja i razmišljanja, kao da piše po mojoj mjeri. Perfidni zezovi i smisao za humor i misteriju. Recagno je sve to samo u nedostaje humora. Tražio sam svugdje nešto slično Misteriji, ali nema sličnog stripa koji baš na taj način obrađuje teme. A osobno mi je najbolji PIBD jer je to još više geekovskiji od matičnog serijala.



Apsolutno se slažem

A i Morales mi baš dobro tu i tamo uleti između njih dvojice, sa svojim filmskim/triler pristupom.

Šteta zbog Berette, jer mi je i on imao vrlo kvalitetnih epizoda.

Of all the things I've lost, I miss my mind the most

Edited by - Antracit on 23/11/2011 11:21:49
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/11/2011 : 11:14:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote


~~~ TEMA 2. - MM RAZDOBLJA ~~~

Mislim da je vrijeme da otvorimo novu raspravu o našem omilljenom junaku, a naravno pozvani su i oni ostali! ;) Kako je problem s dugoročnim serijalim taj što nakon određenog vremena pada kvaliteta, no scenaristi pokušavaju vaditi serijal iz nevolja uvođenjem novih scenarista, uvođenjem novih neprijatelja ili promjenom njihova statusa, kreiranjem manjih ciklusa ili saga, ili uvođenjem promjena u samom izdanju, bile to kozmetičke promjene, promjene redovitosti izlaska ili cijelog koncepta... Pokušao sam razbiti redoviti serijal u nekoliko većih ili manjih cjelina, pa ajde da vidimo koji su momenti najsjajniji, a koji su podbacili. Može rangiranje ili kratki ili opsežniji komentarčić, nema veze, glavno da je spika tu... Eh, da, i prilagodio sam to našim izdanjima, budući da su rijetki baš upoznati s cijelom talijanskom serijom.


1. MM LMS 1-107 ili LIB 1-50, zasad [tal. SR 1-111]
Uzeo sam cjelokupno razdoblje LMS-a jer je to jedna cjelina koja je obilježila generacije i oni koji su se navukli na njega, sigurno se to desilo u ovom razdoblju. Mada bi se ovo moglo podijeliti u više cjelina, poput onog početnog, s debelim knjižicama Mysterea i gdje je naglasak bio na najpoznatijim misterijima, radio je isključivo Castelli. Poslije se pojavljuju noviji crtači scrtežom diskutabilne kvalitete koji odudaraju od klasičnog MM/Bonelli crteža tipa Henry (aka Bagnoli) ili Chiarolla, kao i novi povremeni scenaristi poput Trojke sa Sardinije (Zagonetka Nuraga, Narod Malih ljudi , Besmrtna žena), Sclavija (Ludilo Martina Mysterea), Prospera (Povratak u Liliput, Tragovi Nazca, Pleme Dogona),Chiaverottija (Kristoferovo srce, Crna piramida) ili Pennachiolija (Mutanti, Lov na vješticu, Panova frula, Druidov srp)...



2. Talijanske misterije SD 7-29 [tal. SR 140-164]
Martin i ekipa mijenjaju podneblje i sele na stari kontinent, u Firencu! To razdoblje je uglavnom orijentirano na misterija koji se nalaze u Italiji, i uglavnom su to jednodijelne epizode bez nekih povezivanja s kontinuitetom serijala. Scenarističko društvo je stvarno šaroliko, ima mnogo slučajnih scenarista; ovo je očito bio neka vrsta eksperimentalne faze.




3. Cjelokupno SD [tal. SR 109-114; 118-121; 142-176], Ludens [tal. SR 179-180], Vannini [tal. SR 125-131] i SA [tal. SR 181-227]razdoblje redovne serije (neobjavljeno SR 228-278)
Znači, sve što je izašlo u RH zadnjih 15 godina, a nije Libellus. Obuhvaća i talijanski ciklus i ciklus odbrojavanja. Scenaristi poput Berette ili Russoa, ali i nekih povremenih scenarista koji manje ili više uspješno odrađuju svoj posao. SA je nažalost prekinuo serijal a da nije došao do povezivanja s Veselim Četvrtkom, odnosno epizodama novog početka. Nedostaje ukupno 50 epizoda nakon SA, a da ne govorimo o onima koje je preskočila SD i bisevima! Očito je da je serijal tonuo sve niže i niže... Siguran sam da je bilo i tu odličnih epizoda, no vjerojatno i dosta onih kritično loših... Između tog perioda i LMS-a ima još niz neobjavljenih epizoda, pa je tu i neuspjeli Vannini.




4. Ciklus Odbrojavanje MM SA 57-75 [tal. SR 191-213]
Prava pravcata minisaga koja obuhvaća dvadesetak epizoda povezanih zajedničkim motivom (uglavnom), a odnosi se na Odbrojavanje do novog milenija odnosno 2000. godine (ili smaka svijet prema nekim proročanstvima). Od "Slučaja Majorane" do "Odbrojavanje - Minus jedan". Povijest rata Atlantide i Mu, makinacije Ljudi u crnom i povezanost s bazom Drugdje, sekte povezane sa smakom svijeta, povratak dobrog Sergeja Orloffa, itd... Castelli tu ima skoro pa glavnu riječ.




5. Postrevolucionarno razdoblje, Veseli Četvrtak [tal. SR 279-...]
Počinje od talijanskog broja 279 "Sudbina Atlantide". Izlazi dvomjesečno na dvostruko većem broju strana. Cjelovite epizode, pročišćen scenaristički staff – ostali samo Castelli, Recagno i Morales, a u zadnje vrijeme pridružuju se i Mignacco i Ruju (da opet zeznu serijal ;)). Uglavno su to nastavi nekih starih epizode s nezavršenim pričama, a Recagno se tu pokazao kao vrsni "nadograđivač" i unifikator svega i svačega. Redefiniranje kraja Atlantide, povratak u Nedođiju, potraga za sedam mačeva u nizu epizoda i obične solo epizode koje se ili nadovezuju na kontinuitet ili ne.

Evo, ukratko... ;)

Popis za lakše snalaženje

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 29/11/2011 17:44:09
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 24/11/2011 : 12:06:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Dee, ako nije tesko da u zagradama prethodnog posta stavis i originalne brojeve, za laksu orijentaciju nas koji ne znamo da li ima rupa izmedju ili ne
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 24/11/2011 : 13:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
prvo razdoblje rula, a talijanske misterije su mi osobito drage, tu ima najviše povijesti, arheologije, književnosti, umjetnosti....magično!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 24/11/2011 : 13:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Prvo razdoblje je legendarno, i po broju izvrsnih epizoda u kojima se razvijaju i zaokružuju kako Mystereov lik i njegovo okruženje, tako i po mom navlačenju na DSSM-a. To je bilo vrijeme kad su Ljudi u crnom predstavljali ozbiljnu i zagonetnu prijetnju, kad su se u svakoj priči obrađivale intrigantne stvarne ili izmišljene teme, kad je Sergej Orlof bio smrtno opasan neprijatelj, i kad sam je s ogromnim nestrpljenjem čekao izlazak svakog novog broja. Što se mene tiče, Martin je s jedne strane mogao biti zaključen s odličnim 121. brojem (10 godina poslije), nakon pokušaja osvete Mr. Jinxa, dvodijelne ekološke epizode s otokom vjetra i bavljenja nacistima što kod nas (slučajno?) nije izdano, a s druge mi ga je ipak uvijek drago čitati, pa makar i u slabijim epizodama, ili kad zbog užasnog Bagnolijeva (sad i Gradinova) crteža jedva izdržim do kraja. S druge strane, i u fazi SD-e bilo je odličnih ili vrlo solidnih epizoda, recimo Teutonska baština, Tajni život Diane Lombard i pretposljednja Obiteljski posao / Docteur Mystere. U postrevolucionarnoj fazi moramo biti zadovoljni i epizodama koje bi nekad bile sasvim prosječne, poput Blaga kapetana Kida, Posljednjeg putovanja Amelije Erhardt i Emotikona. Ipak, itekako mi je žao što je Berni ugasio serijal, jer s izuzetkom Magičnog, Nathana i Texa kojeg crtaju Font, Ortiz, Civitelli i Marcello (plus mini-serijala poput Skrivenog lica, Caravana i Gee - Greystorm i Cassidy još čekaju na red) danas jedino Mysterea mogu čitati s istinskim zanimanjem, a da mi nije dosadno, ili da se ne osjećam glupo ili prevareno.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 25/11/2011 : 11:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Zašto se kod MM preskakalo najviše epizoda?

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/11/2011 : 01:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ha, najviše je zeznula Slobodna Dalmacija... Kao i obično. Prvo je preskočila par epizoda koje nisu bile nikad objavljene, onda je skakutala nasumično između tridesetak neobjavljenih epizoda da bi se niz ustabilio tek nakon jedne četvrtine talijanskih misterija. Meni to zapravo nema logike, jer epizode i nisu bile ni loše ni odlične, već prosjek. Rupe je pokušao popuniti Vannini, ali je propao, da bi onda Ludens i SA nastavili gdje je SD stala. Fala bogu što je bernie preuzeo i ovog junaka... A sad, VČ je počeo od revolucionarnih epizode, što je dobar potez. Samo da nije SA pukao i mi ostali dodatno još bez 50 epizoda.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page
Page: of 165 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.56 seconds. Snitz Forums 2000