forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 MMA ( UFC )
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 02/01/2013 : 17:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Neki novi klinci...
Newcomeri..2012..

quote:
10 - Rustam Khabilov
A late entry onto the list, Russian lightweight Rustam Khabilov made his name in the most emphatic of fashions at the TUF 16 finale on December 15th, suplexing Vinc Pichel into a first round knockout defeat and becoming an instant fan favorite in the process. It also didn’t hurt that his comment about the finish on Twitter read as follows: “My job is to throw him, how he lands is his business.”

9 – Ryan Jimmo
As you will undoubtedly tell by the entrants above and below number nine, I’ve given up on my rule of fighters needing to have more than one Octagon bout before being included here. Why? Performances like Ryan Jimmo’s seven second knockout of Anthony Perosh at UFC 149 in July. If that win didn’t whet your appetite to see more of the 31-year-old Canadian in 2013, then you’re watching the wrong sport.

8 – Gunnar Nelson
Long considered one of the best grapplers in the game today, Gunnar Nelson put his reputation and his unbeaten record on the line against DaMarques Johnson on September 29, and despite Johnson (Nelson’s third opponent for the bout) weighing in at 183 pounds for the welterweight bout, Nelson took care of business the way some people bring their car in for an oil change. Showing a remarkable level of cool and technical acumen, Nelson needed just 3:34 to submit Johnson with a rear naked choke.

7 – Myles Jury
For the last couple years, people knew of Myles Jury and his potential, but getting to see it was another thing, as he didn’t fight for two years as he battled back from a knee injury suffered on season 13 of The Ultimate Fighter and then got eliminated on season 15 of TUF by eventual finalist Al Iaquinta. But in 2012, Jury made his Octagon debut with a first round submission of Chris Saunders, and then scored a one-sided three round decision win over Michael Johnson that ended the hot streak of “The Menace.” 155, welcome a new name to the mix.

6 – John Moraga
A late replacement for Ian McCall in August, John Moraga seized his opportunity and ran with, knocking out highly touted Ulysses Gomez in the first round. Not satisfied, the former Arizona State University wrestler capped off a 5-0 year with a third round finish of Chris Cariaso that earned him Submission of the Night honors and a definite place in the flyweight title picture.

5 – Siyar Bahadurzada
With an amazing back story and the confidence that comes with using “The Great” as a nickname, Afghanistan native Siyar Bahadurzada was matched tough in his UFC debut against welterweight contender Paulo Thiago in April, but it apparently didn’t rattle the 28-year-old too much, as he delivered one of the biggest and most shocking knockouts of the year as he finished the Brazilian in just 42 seconds. The win was Bahadurzada’s seventh in a row, and while a July 21st bout with Chris Clements was scratched due to injury, anticipation is high for the return of Siyar The Great in 2013.

4 – Hector Lombard
After his signing in 2012, you would have expected Hector Lombard to be in the upper reaches of this list. After his dismal loss to Tim Boetsch in July, not so much. But one great performance can do wonders for your standing in the middleweight division, and Lombard’s blistering knockout of Rousimar Palhares in December was that kind of performance, quickly confirming the hype that surrounded Lombard for years, and making 2013 an interesting one for the former Olympian.

3 – Max Holloway
It almost seems like Max Holloway has been in the UFC longer than he has, but that’s what happens when you rack up four fights in your first calendar year in the Octagon. Starting off with a late notice loss to Dustin Poirier in February, the youngest fighter currently in the organization ran off three straight wins over Pat Schilling, Justin Lawrence, and Leonard Garcia, and while the 21-year-old’s UFC 155 victory over Garcia garnered some controversy, there’s no questioning the potential of the Hawaiian featherweight.

2 – Erik Perez
Entering the Octagon with a 10-4 record, I don’t know if anyone expected Erik Perez to have the year and impact he did in 2012. Starting with a submission win over John Albert in June, Perez then scored a UFC / WEC bantamweight record with a 17 second knockout of Ken Stone, and last Saturday he finished up the year with a TKO of Byron Bloodworth. In 2013, expect Perez to be tossed in with some of the big dogs at 135 pounds, and if last year was any indication, he should do just fine.

1 – Glover Teixeira
For years, fight fans heard of Glover Teixeira. But for just as long, it was almost like he was Sasquatch, a mythical creature that people thought they saw, but really didn’t. The 17-2 record and wins over the likes of Sokoudjou, Marcio Cruz, Marvin Eastman, Ricco Rodriguez, and Matt Horwich didn’t lie though, so after he straightened out some visa issues, he finally got his chance to compete in the UFC in 2012, and in less than two minutes in May he dismantled Kyle Kingsbury and announced his arrival with a resounding roar. So how good is he? His next fight was scheduled against former UFC light heavyweight champion Quinton “Rampage” Jackson at UFC 153 before Jackson pulled out due to injury. In stepped Fabio Maldonado, who took a one-sided thrashing from Teixeira in October before the fight was stopped after the second round. Next up for the 2012 UFC Newcomer of the Year? A rescheduled January 26 date with Rampage.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 28/01/2013 : 19:13:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Sta kazete na ovo?

quote:
PONAJBOLJI svjetski MMA borac i UFC-ov prvak, Jon Jones, je otkrio medijima kako bi prelazak u tešku kategoriju mogao uslijediti brže nego se očekivalo - možda čak tijekom 2013.

"Vjerujem da će se to dogoditi u 2014., no možda i ranije - krajem ove godine. Tko zna... To će sigurno biti zanimljiva stvar za fanove", poručio je Bones.

Ovo pitanje se sve glasnije spominje i zbog novopridošlog Daniela Cormiera, donedavnog Strikeforceovog prvaka. On je, naime, nekoliko puta javno prozvao Jonesa pokušavši ga namamiti među "velike dečke". Jones pokušava ostati hladan.

"Daniel će morati doći u moju kategoriju, do 93 kilograma. Pričao je sranja o meni i zato će morati skinuti kile, ako hoće meč", tvrdi šampion.

Među potencijalnim protivnicima koje bi volio vidjeti na drugoj strani kaveza, Jones je istaknuo Alistaira Overeema.

"Volio bih se boriti protiv njega, no borio bih se sa svakim, bilo kada. Trenutačno sam manji od njih. Meč protiv blo kojeg od tih dečkiju iz teške divizije bi bio velik test s obzirom da su puno teži od mene", zaključuje Jones.

Prvo ga ipak čeka dvoboj protiv Chaela Sonnena na UFC-u 159 koji je zakazan za 27. travanj u Newarku.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 28/01/2013 : 21:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
najebače jones več sa sonnenom...a kamoli da dođe u oktagon sa overeemom. Alistair je životinja od cca 120 kg i pojeo bi jonesa, koji ima tek 93 kile. bio bi dobar test samo na treningu. a kratki trening imače overeem za nekolko dana na ufc 156 sa bigfoot silvom.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 03/02/2013 : 11:43:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

najebače jones več sa sonnenom...a kamoli da dođe u oktagon sa overeemom. Alistair je životinja od cca 120 kg i pojeo bi jonesa, koji ima tek 93 kile. bio bi dobar test samo na treningu. a kratki trening imače overeem za nekolko dana na ufc 156 sa bigfoot silvom.

Nevjerovatno, ali izgubio je ..

quote:
UFC 156 donio nam je jednu veliku senzaciju. U okršaju teškaša Alistaira Overeema i Antonia "Bigfoota" Silve imali smo priliku vidjeti iznimno zanimljiv preokret situacije. Overeem je dominirao u prve dvije runde, ali Bigfoot je na kraju uspio slaviti nokautom u prvoj minuti posljednje dionice borbe. Jose Aldo obranio je titulu prvaka jednoglasnom sudačkom odlukom, a iznenadio je i Lil Nog slavljem nad Rashadom Evansom.

Jose Aldo napokon je dočekao dan kada će braniti titulu prvaka UFC-a u pero kategoriji. Nakon što su prethodni pokušaji propali zbog njegove, a zatim i ozljede protivnika te posljednji put zbog Aldove prometne nesreće na motoru, ovog puta ništa ga nije spriječilo da uđe u oktogon protiv odličnog Frankieja Edgara koji je stigao iz lake kategorije i dobio priliku osvojiti titulu nakon dva uzastopna poraza, što nije baš čest slučaj ni u UFC-u.

Aktualni prvak u prvih deset minuta okršaja bio je prilično dominantan. Akcije možda nije bilo previše, ali Joseov nastup je bio vrlo pametan. Pokušavao se ne trošiti previše, ali kada je udarao, uglavnom bi i pogodio. To se posebno odnosilo na njegove direkte i udarce nogama. No, Jose se ipak malo izmorio i u trećoj rundi počinje padati njegov tempo, dok se Franke počinje buditi i biti sve agresivniji. Posljednje dvije runde mogle bi se dati ipak Edgaru koji je preuzeo Aldovu dominaciju iz početnog dijela borbe, ali to mu ipak nije bilo dovoljno da bi uvjerio suce da njemu dodijele pobjedu.

Na kraju je vjerojatno presudila treća runda koja je bila prilično izjednačena, ali suci pored oktogona prednost su u tih pet minuta ipak dali Joseu koji je tako i dalje prvak u kategoriji do 66 kilograma. Ako se pitalo kladionice, Rashad Evans trebao je slaviti prilično uvjerljivo protiv Antonia Rogeria Nogueire. No, ne pobjeđuje uvijek favorit, pogotovo ne kada se radi o borcima s malim rukavicama na rukama. Ova dva poluteškaša krenula su poprilično opušteno u borbu, nije bilo previše akcije na početku, ali možda bi se moglo reći da je u prvih pet minuta nešto bolji bio bivši prvak Evans, no zato zadnje dvije runde definitivno idu na stranu Lil Noga.

U posljednjih pet minuta oba borca zaista su pružila svoj maksimum, meč je bio izuzetno zanimljiv. Rashad je čak nehotice ubo protivnika u oko, no on se ubrzo oporavio i mogao je nastaviti borbu. Suci su u konačnici jednoglasno odlučili pobjedu dodijeliti Brazilcu Nogueiri. Meč koji se najviše čekao zbog povratka Alistaira Overeema u oktogon nakon duge pauze zbog suspenzije uzrokovane dopingom bio je iznimno zanimljiv. Antonio "Bigfoot" Silva otvorio je borbu poprilično loše, bio je iznimno pasivan, a u toj fazi borbe je i Alistair bio relativno oprezan i uglavnom su se odmjeravali, iako je Nizozemac bio nešto aktivniji i bolji.

Druga runda donosi gotovo potpunu dominaciju Nizozemca. Overeem je u jednom trenutku desnom rukom dobro pogodio protivnika, čak ga je tada odlučio i srušiti na pod, što je učinio bez problema, a tamo je uslijedio ground-and-pound poprilično neugodan po Bigfoota. Brazilac je ipak to izdržao, sudac ih je na kraju podignuo na noge, a runda je završila prilično dobrim udarcem koljenom od strane Bigfoota.

Mnogi su vjerovali da sve vodi k Alistairovoj pobjedi, no sredinom prve minute posljednje runde dogodio se veliki preokret. Antonio je uzdrmao Nizozemca već na samom početku, a onda je uslijedila kanonada po ošamućenom Overeemu koji se više nije bio u stanju braniti i borba je prekinuta. Jon Fitch nije imao većih problema u svojoj borbi protiv Demiana Maie te je slavio jednoglasnom sudačkom odlukom, baš kao i Joseph Benavidez protiv Iana McCalla. Treba spomenuti i iznimno uvjerljiv debitantski nastup Tyronea Woodleyja u UFC-u koji je nakon samo pola minute nokautirao Jayja Hierona.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 03/02/2013 : 11:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Bigfoot Silva..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 03/02/2013 : 13:22:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Za one koji jos nisu pogledali..evo

http://mmaversus.com/2013/02/03/alistair-overeem-vs-antonio-silva-fight-video-ufc-156/

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 12/03/2013 : 13:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
Nije mi se dalo otvarat novi topik pa rekoh da vamo pitan ekipu.
Ide li/prati li ko ovaj K1 spektakl u Areni?

Trljam ruke.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/03/2013 : 14:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
K1 ti je tek za deset dana i nije u Areni nego na Maksimiru
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 12/03/2013 : 18:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

K1 ti je tek za deset dana i nije u Areni nego na Maksimiru

Nisan mislia na ovaj u zoološkom

Trljam ruke.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/03/2013 : 18:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zlotvor

Nije mi se dalo otvarat novi topik pa rekoh da vamo pitan ekipu.
Ide li/prati li ko ovaj K1 spektakl u Areni?



Nadam se da ce Hari osvojit i nabit Filipovica..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

maddox031
Senior Member

Croatia
1941 Posts

Member since 23/09/2011

Posted - 12/03/2013 : 20:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit maddox031's Homepage  Send maddox031 a Private Message  Reply with Quote
treba znati da je hari bio neko vrijeme u zatvoru i pitanje je koliko je spreman

There can be only one, me!
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 12/03/2013 : 20:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maddox031

treba znati da je hari bio neko vrijeme u zatvoru i pitanje je koliko je spreman



Da znam..ali ako dode u finale (dakle 3 borba) onda ima velike sanse..jer i Filipovic nije bas sa staminom na ti..a i samo po sebi u trecoj borbi da ne znam koliko si spreman moras osjetit umor..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 12/03/2013 20:58:12
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/03/2013 : 18:34:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by Zlotvor

Nije mi se dalo otvarat novi topik pa rekoh da vamo pitan ekipu.
Ide li/prati li ko ovaj K1 spektakl u Areni?



Nadam se da ce Hari osvojit i nabit Filipovica..

Ne diraj mi mog Slavonca

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 18:42:11  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by Zlotvor

Nije mi se dalo otvarat novi topik pa rekoh da vamo pitan ekipu.
Ide li/prati li ko ovaj K1 spektakl u Areni?



Nadam se da ce Hari osvojit i nabit Filipovica..

Ne diraj mi mog Slavonca



Nije bilo veceg navijaca Filipovica od mene..ali zadnjih godina mi se zgadia..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/03/2013 : 18:46:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by Zlotvor

Nije mi se dalo otvarat novi topik pa rekoh da vamo pitan ekipu.
Ide li/prati li ko ovaj K1 spektakl u Areni?



Nadam se da ce Hari osvojit i nabit Filipovica..

Ne diraj mi mog Slavonca



Nije bilo veceg navijaca Filipovica od mene..ali zadnjih godina mi se zgadia..

Takvi smo mi Slavonci..nikad nemamo mjeru i neznamo kada je dosta, vec glavom kroz zid i zidom od glavu.
Nemoj nam zamjereti..ali ako je nesto stvarno nase, onda je to Inat

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 18:47:47  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Takvi smo mi Slavonci..nikad nemamo mjeru i neznamo kada je dosta, vec glavom kroz zid i zidom od glavu.
Nemoj nam zamjereti..ali ako je nesto stvarno nase, onda je to Inat



Tesko da tebe mogu poistovjetit s Filipovicem..molim te da izbacis ovo "nam"..kvaris mi sliku o tebi..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/03/2013 : 19:02:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by mr murdoc

Takvi smo mi Slavonci..nikad nemamo mjeru i neznamo kada je dosta, vec glavom kroz zid i zidom od glavu.
Nemoj nam zamjereti..ali ako je nesto stvarno nase, onda je to Inat



Tesko da tebe mogu poistovjetit s Filipovicem..molim te da izbacis ovo "nam"..kvaris mi sliku o tebi..

Naravno..samo te trzam

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 21:13:17  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by brni

quote:
Originally posted by mr murdoc

Takvi smo mi Slavonci..nikad nemamo mjeru i neznamo kada je dosta, vec glavom kroz zid i zidom od glavu.
Nemoj nam zamjereti..ali ako je nesto stvarno nase, onda je to Inat



Tesko da tebe mogu poistovjetit s Filipovicem..molim te da izbacis ovo "nam"..kvaris mi sliku o tebi..

Naravno..samo te trzam



Da te ne znam..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 22:30:19  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Londt..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 15/03/2013 : 23:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
bravo za emila!
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 23:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Koja farsa ovaj turnir..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 15/03/2013 : 23:38:58  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Traze Poturka po dvorani..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 15/03/2013 : 23:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
poturak se zaletio u bbs na cajke, 10ak minuta od arene
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 16/03/2013 : 00:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by djule

poturak se zaletio u bbs na cajke, 10ak minuta od arene



Nakon toga na cevape i par piva..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 16/03/2013 : 00:20:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Moj favorit je Londt, od početka.
Covjek je stroj.
A sto se tiče Mirka i njegove izjave " najradije bi da mi odmah daju milju i da svi odustanu".
Znao sam i prije da je nikakav covjek a ponajmanje sportaš, samo mu je do novaca stalo i ničega drugog.
Želim mu od srca da ga Londt razbije ali onako jebacki za kraj karijere.
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000