forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 ruski strip?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Argus
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 04/10/2010

Posted - 08/01/2012 : 11:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Argus a Private Message  Reply with Quote
Mozda netko prati i zna nesto vise o ruskim crtacima,zvuci mi nevjerojatno da kod nas nije objavljen ni jedan album nekog ruskog crtaca,da li ti znaci da nisu dovoljno komercijalni,zanimljivi?

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 08/01/2012 : 12:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message  Reply with Quote
Izuzev Poljske, u svim zemljama nekadašnjeg istočnog bloka strip scena kao ni tradicija čitanja stripova uopće ne postoji.
Iz nekog meni nepoznatog razloga, u zemljama komunističkog bloka postojala je užasna averzija prema stripu kao dekadentnom i pogubnom zapadnjačkom utjecaju, ne govorim o pojedinim naslovima nego o stripu kao mediju (!) što je besmislica jer se taj medij kao i svaki drugi (npr. film) može koristiti za prenošenje poruka i vrijednosti koje određeno društvo smatra poželjnima. To je ujedno i razlog zašto je Poljska iznimka jer se stripom na svojevrstan način izražavao bunt protiv Moskve i službene ideologije (drugi instrument tog kulturkampfa bila je jazz glazba).
Sigurno da su se u zadnjih petnaestak godina pojavili neki autori i naslovi, ali na međunarodnom planu se ne može govoriti o istočnom stripu kao nećemo relevantnom. Možda zvuči nevjerojatno, ali jedna prijateljica iz Ukrajine, inače moja vršnjakinja, uopće nije znala što je to strip kad sam jednom prije tri godine spomenuo da volim stripove.
Go to Top of Page

Argus
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 04/10/2010

Posted - 08/01/2012 : 12:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Argus a Private Message  Reply with Quote
Hvala na informacijama,danas mi je to palo na pamet.Dosta cjenim i ruski film i steta sto nema vise prilika za njihova prikazivanja i promocije.
Go to Top of Page

Snake Plissken
Average Member



Serbia
707 Posts

Member since 05/07/2011

Posted - 08/01/2012 : 12:39:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Snake Plissken a Private Message  Reply with Quote
Interesantno, nisam imao pojma da je takva situacija tamo. Mada da bas nisu culi za strip je neverovatno, i to je eufemizam.

Snake Plissken wasn't born.
He escaped from the womb.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 08/01/2012 : 12:59:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Mislim da sam prije par godina našao na neki ruski strip o slavenskoj mitologiji. Sjećam se da je bilo na ćirilici ali to naravno niš ne znači. Zapravo sad kad vidim Pavelov post nemam pojma mogao je bit i bugarski ali baš ću potražit malo popodne.

Al koliko se sjećam crtež je bio jako dobar.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 08/01/2012 : 12:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Snake Plissken

Interesantno, nisam imao pojma da je takva situacija tamo. Mada da bas nisu culi za strip je neverovatno, i to je eufemizam.



Naravno da su današnje generacije čule, ponavljam, sigurno ima mlađih autora koji rade stripove (iskreno ja ne znam ni za jednog), ali ne postoji tradicija čitanja i izdavanja stripova kao kod nas gdje se Zagor ili Alan Ford čitaju već četrdeset godina.
Go to Top of Page

regar
Senior Member

Serbia
1187 Posts

Member since 15/02/2008

Posted - 08/01/2012 : 13:15:56  Show Profile Show Extended Profile  Send regar a Private Message  Reply with Quote
Ja sam planirao da otvorim novu temu, ali mislim da ova moze savrseno da posluzi za ono sto sam imao na umu.

Jasno je da se strip, i pored krize i svih zajebancija koja su pratila i dalje prate prostore ex-Ju, duboko ukorenio na ovim prostorima.

Kada se uzmu Srbija i Hrvatska kao najveci izdavaci na prostorima ex-Ju i ako sve bivse republike shvatimo kao jedinstveni geo-stripovski prostor, jasno je da smo lideri cele istocne Evrope.

Ovde ne govorim samo o tirazima vec o raznovrsnosti izdanja. Na nasim prostorima je ponuda takva da bi nam mnogi pozavideli. Od Bonelija do Mangi ima skoro svega.

Mene zanima kakvi smo mi u osnosu na ostale prostore. Zemlje bivseg istocnog bloka mozda nisu konkurencija, ali kakvi smo u odnosu na ostatak Evrope pa i sveta.

Da ponovim, nisu u pitanju samo tirazi vec i ponuda, i izdanja koja se izdaju u toku godine.

Da li sam samo umislio da smo bitan faktor kada je strip u pitanju, ili zaista vredimo.


Žene imaju PROBLEM za svako rješenje!-
Stephen W. Howking
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 08/01/2012 : 13:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pocetkom proslog vijeka stripovi u Rusiji su bili prisutni u raznim novinama, kao i u ostatku svijeta.
Postoji legenda da je strip Tintin au pays des Soviets odgovoran za potpuni nestanak strip scene iz Rusije.
Od 30tih pa do kraja vijeka stripovi su skoro pa totalna nepoznanica u Rusiji, generacije su odrasle bez njih, nema tradicije.
U danasnje vrijeme ima nekih manjih trzaja, ali se izdavacke kuce neckaju da objave stripove jer se u startu boje lose prodaje.
Nije im za zamjeriti, stripovi pojavom interneta, DVD i video igrica sve losije prolaze u svijetu, tesko je sada napraviti pionirski potez u jednoj zemlji gdje strip nema tradiciju, jos uz to vazi i u svijetu kao izumiruca umjetnost/medij.
Steta, Rusi su poznati kao narod koji je svako malo radjao vrhunske umjetnike u svim oblastima, tako je moglo biti i sa stripom.
evo jedan link:
www.comics.ru

Edited by - King Warrior on 08/01/2012 13:29:27
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 08/01/2012 : 13:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by regar

Ja sam planirao da otvorim novu temu, ali mislim da ova moze savrseno da posluzi za ono sto sam imao na umu.

Jasno je da se strip, i pored krize i svih zajebancija koja su pratila i dalje prate prostore ex-Ju, duboko ukorenio na ovim prostorima.

Kada se uzmu Srbija i Hrvatska kao najveci izdavaci na prostorima ex-Ju i ako sve bivse republike shvatimo kao jedinstveni geo-stripovski prostor, jasno je da smo lideri cele istocne Evrope.

Ovde ne govorim samo o tirazima vec o raznovrsnosti izdanja. Na nasim prostorima je ponuda takva da bi nam mnogi pozavideli. Od Bonelija do Mangi ima skoro svega.

Mene zanima kakvi smo mi u osnosu na ostale prostore. Zemlje bivseg istocnog bloka mozda nisu konkurencija, ali kakvi smo u odnosu na ostatak Evrope pa i sveta.

Da ponovim, nisu u pitanju samo tirazi vec i ponuda, i izdanja koja se izdaju u toku godine.

Da li sam samo umislio da smo bitan faktor kada je strip u pitanju, ili zaista vredimo.





Ovi prostori imaju stvarno jako dugu strip tradiciju, ne znam točno kada je objavljen prvi strip (neka se javi onaj tko posjeduje tu informaciju ), ali znam da je još u prvoj Jugoslaviji postojala strip scena. Beogradska Politika objavljivala je Mikija Mausa gotovo paralelno s američkim novinama (!) (osamdesetih su ti stripovi reprintana u velikoj tvrdoukoričenoj knjizi) što je za ono doba (sredina tridesetih) stvarno velika stvar. Isto tako, djed mi je govorio da je neposredno pred drugi svjetski rat bio popularan Princ Valiant. S obzirom da je taj strip svoju premijeru imao 1937 ponovno se radilo o gotovo istodobnom izlaženju u Americi i Jugoslaviji. U prvim poratnim godinama strip je kao i u ostatku istočnog bloka bio "klasni neprijatelj", ali to se relativno brzo promijenilo tako da je druga Jugoslavija imala izrazito razvijenu strip scenu. U Europi je dakako najstarija, najuglednija, najkomercijalnija, najveća i još pokoje naj francusko-belgijska škola.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16806 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 08/01/2012 : 13:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Pocetkom proslog vijeka stripovi u Rusiji su bili prisutni u raznim novinama, kao i u ostatku svijeta.
Postoji legenda da je strip Tintin au pays des Soviets odgovoran za potpuni nestanak strip scene iz Rusije.
Od 30tih pa do kraja vijeka stripovi su skoro pa totalna nepoznanica u Rusiji, generacije su odrasle bez njih, nema tradicije.
U danasnje vrijeme ima nekih manjih trzaja, ali se izdavacke kuce neckaju da objave stripove jer se u startu boje lose prodaje.
Nije im za zamjeriti, stripovi pojavom interneta, DVD i video igrica sve losije prolaze u svijetu, tesko je sada napraviti pionirski potez u jednoj zemlji gdje strip nema tradiciju, jos uz to vazi i u svijetu kao izumiruca umjetnost/medij.
Steta, Rusi su poznati kao narod koji je svako malo radjao vrhunske umjetnike u svim oblastima, tako je moglo biti i sa stripom.
evo jedan link:
www.comics.ru



Može biti. Pokušavali smo da saznamo nešto o ovome, ali iz biblioteke u Sankt Peterburgu dobili smo odgovor da nikad nisu čuli za to da je uopšte bilo američkih stripova u sovjetskim novinama tridesetih godina. Kao možda je bilo u novinama na ruskom u Americi. Ima danas ponešto stripova, francuskih, Bonelija, američkih slabije. Bilo je malo više američkih poslije raspada SSSR.

Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 08/01/2012 : 13:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Pocetkom proslog vijeka stripovi u Rusiji su bili prisutni u raznim novinama, kao i u ostatku svijeta.
Postoji legenda da je strip Tintin au pays des Soviets odgovoran za potpuni nestanak strip scene iz Rusije.
Od 30tih pa do kraja vijeka stripovi su skoro pa totalna nepoznanica u Rusiji, generacije su odrasle bez njih, nema tradicije.
U danasnje vrijeme ima nekih manjih trzaja, ali se izdavacke kuce neckaju da objave stripove jer se u startu boje lose prodaje.
Nije im za zamjeriti, stripovi pojavom interneta, DVD i video igrica sve losije prolaze u svijetu, tesko je sada napraviti pionirski potez u jednoj zemlji gdje strip nema tradiciju, jos uz to vazi i u svijetu kao izumiruca umjetnost/medij.
Steta, Rusi su poznati kao narod koji je svako malo radjao vrhunske umjetnike u svim oblastima, tako je moglo biti i sa stripom.
evo jedan link:
www.comics.ru




Da, to je istina.U razdoblju tzv. Nove ekonomske politike(1921-1928) Sovjetski Savez bio je što se umjetnosti tiče jedna od najpropulzivnijih država svijeta, to je sigurno moralo obuhvatiti i strip. Sve je to ubrzo ugušeno uvođenjem staljinizma 1928. i Staljinovim projektom izgradnje socijalizma u jednoj zemlji, što je značilo posvemašnju izolaciju zemlje u svakom, a najviše u kulturnom aspektu.
Taj prekratki period od sedam godina je tim činom ugušen i nije utjecao na nekakvu kasniju renesansu. Za suvremenu rusku kulturu on nema neki značaj, ostaje tek zanimljiva povijesna činjenica.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 08/01/2012 : 14:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
U Rusiji izlazi "Amazing Spider Man", gledao sam ranije naslovnice - mislim da je izašlo tridesetak i više sveščica. Человек-паук...
Onda, gledao sam i sajt neke njihove striparnice; uglavnom prodaju američke trejdove, šalju u sve dijelove zemlje... Čini mi se da sam vidio i rusko izdanje Gejmenovog stripa "1602". Znači, ipak ima stripova, mada ne ni blizu u stepenu koji bi bio dostojan zemlje kao što je Rusija.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 15:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Strip Aleksandra Eremina...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 16:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
Strip casopis Republika Komiks(2011)

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 08/01/2012 : 16:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ne treba zaboraviti da su ruski emigranti (poslije Oktobarske revolucije), u staroj Jugoslaviji (od 1935.) bili glavna okosnica razvoja domaćeg stripa posebno u Srbiji (Đ.Lobačev,V.Kurganski,S.Solovjev,N.Navojev i drugi...), dok je u Hrvatskoj djelovao (zajedno sa Maurovićem - domaćim strip autorom) poznati karikaturist Sergije Mironović Golovčenko, također ruski emigrant. Eto dobre teme za "istoričare stripa".:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 16:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Ne treba zaboraviti da su ruski emigranti (poslije Oktobarske revolucije), u staroj Jugoslaviji (od 1935.) bili glavna okosnica razvoja domaćeg stripa posebno u Srbiji (Đ.Lobačev,V.Kurganski,S.Solovjev,N.Navojev i drugi...), dok je u Hrvatskoj djelovao (zajedno sa Maurovićem - domaćim strip autorom) poznati karikaturist Sergije Mironović Golovčenko, također ruski emigrant. Eto dobre teme za "istoričare stripa".:)



Da,u pravu si all ba...oni su dali svoj ogroman doprinos stvaranju strip scene u Jugoslaviji,Srbiji posebno...oni u Rusiji tek treba da budu "otkriveni" od strane lokalne strip zajednice,koja uz sve mane,ipak postoji...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 17:08:18  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
...i nesto nama dobro poznato...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 17:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
...jos Bilala...al' sa Christinom...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20962 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2012 : 17:30:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

Ne treba zaboraviti da su ruski emigranti (poslije Oktobarske revolucije), u staroj Jugoslaviji (od 1935.) bili glavna okosnica razvoja domaćeg stripa posebno u Srbiji (Đ.Lobačev,V.Kurganski,S.Solovjev,N.Navojev i drugi...), dok je u Hrvatskoj djelovao (zajedno sa Maurovićem - domaćim strip autorom) poznati karikaturist Sergije Mironović Golovčenko, također ruski emigrant. Eto dobre teme za "istoričare stripa".:)


Pođoh da napišem ovaj post kada sam video o čemu govori topik, ali me je Alija pretekao.
Pa onda Kuznjecov,....

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 17:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
...pa Ivan Šenšin...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 17:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
...Aleksije Ranhner...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 18:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
...Vladimir Žedrinski...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 08/01/2012 : 18:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
@axle munshine, mi stariji ljubitelji i poznavatelji domaćeg stripa, ali i svjetskog "klasičnog" stripa moramo mladim snagama koje nadolaze "otvoriti oči" i na neki način im dati smjernice, jer ima šta da se nađe u nacionalnoj riznici kada se zagrebe po površini.

Evo jedne anegdote vezane za "najmalađu" sarajevsku strip scenu. Tamo negdje 2007. oformila se mlada grupa zanesenjaka stripa pokrenuvši svoj sopstveni sait.Igrom slučaja pokrenem i ja jedan zabavnik koji je izmeđuostalog tretirao i afirmirao strip, ali i domaću strip scenu, te predstavim neke njihove članove. Elem, iz razgovora kojeg sam vodio preko telefona saznam da spremaju izložbu, ali nemaju koga da je otvori. Da skratim priču, ja im predložim Ameta Muminovića, s druge strane tajac. Shvatim da vodeći nihov član, ali i mnogi drugi u toj grupi nikad nisu čuli za jednog Muminovića, Abdulaha Kozića, Miljenka Kapetanovića, da ne nabrajam ostale. Mislili su da strip scena kreće sa njima, da prije njih uopće nije postojala. Naravno kad su saznali ko je Muminović pozovu ga i čovjek im otvori izložbu i pohvali ih javno preko medija. Eto, takva nam je mladež, misle da prije njih ništa nije bilo...

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 08/01/2012 : 18:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by all_ba

Ne treba zaboraviti da su ruski emigranti (poslije Oktobarske revolucije), u staroj Jugoslaviji (od 1935.) bili glavna okosnica razvoja domaćeg stripa posebno u Srbiji (Đ.Lobačev,V.Kurganski,S.Solovjev,N.Navojev i drugi...), dok je u Hrvatskoj djelovao (zajedno sa Maurovićem - domaćim strip autorom) poznati karikaturist Sergije Mironović Golovčenko, također ruski emigrant. Eto dobre teme za "istoričare stripa".:)


Pođoh da napišem ovaj post kada sam video o čemu govori topik, ali me je Alija pretekao.
Pa onda Kuznjecov,....



Da, zaboravih navesti Kuznjecova, vrlo značajnog autora "ruske grupe".

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2313 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 08/01/2012 : 19:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

@axle munshine, mi stariji ljubitelji i poznavatelji domaćeg stripa, ali i svjetskog "klasičnog" stripa moramo mladim snagama koje nadolaze "otvoriti oči" i na neki način im dati smjernice, jer ima šta da se nađe u nacionalnoj riznici kada se zagrebe po površini.

Evo jedne anegdote vezane za "najmalađu" sarajevsku strip scenu. Tamo negdje 2007. oformila se mlada grupa zanesenjaka stripa pokrenuvši svoj sopstveni sait.Igrom slučaja pokrenem i ja jedan zabavnik koji je izmeđuostalog tretirao i afirmirao strip, ali i domaću strip scenu, te predstavim neke njihove članove. Elem, iz razgovora kojeg sam vodio preko telefona saznam da spremaju izložbu, ali nemaju koga da je otvori. Da skratim priču, ja im predložim Ameta Muminovića, s druge strane tajac. Shvatim da vodeći nihov član, ali i mnogi drugi u toj grupi nikad nisu čuli za jednog Muminovića, Abdulaha Kozića, Miljenka Kapetanovića, da ne nabrajam ostale. Mislili su da strip scena kreće sa njima, da prije njih uopće nije postojala. Naravno kad su saznali ko je Muminović pozovu ga i čovjek im otvori izložbu i pohvali ih javno preko medija. Eto, takva nam je mladež, misle da prije njih ništa nije bilo...



Da,uverio sam se i sam u to all_ba...
Ne bih se slozio da je tu samo mladost u pitanju,pravo pitanje je da li nesto volis ili ne...iz svoga iskustva mogu reci,bez lazne skromnosti,da sam jos kao veoma mlad imao volju i zelju da saznam sve o nekom serijalu,autoru,zemlji odakle dolazi,znaci sve detalje oko stripa.Da ne spominjem domace autore,koje smo na srecu mogli i da citamo redovno u raznim casopisima.I sve to u vreme bez interneta i raznih informatickih cuda i pomagala.Kupovao sam od raznih tipova strane strip casopise i albume za solidne pare i sa stranih jezika uspevao da dodjem do raznih informacija,do kojih danasnji mladi citaoci mogu da dodju na jedan klik.Danas se mogu sa neta skinuti citavi kompleti casopisa,revija i albuma stripa koje smo mi u neka vremena mogli samo da sanjamo...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 08/01/2012 : 20:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Da, ali naša mladost i njihova su kao što i sam znaš axle m., dva poptpuno različita svijeta. Naravno, da se ne može generalizirati, ali da su nadobudni, prepotentni i da misle da svijet počinje sa njima, e takvih je vićina. Mnogi su polijeni i pored toga što im je sve na dohvat ruke, samo klikom mogu doći do svih informacija. I, ne poštuju starije, kao što smo to mi činili.

No, da ne kvarimo temu, kao klinac sam pročitao gotovo sve stripove koji su izlazili 60.-ih, i dobro se sjećam Solovjeva koji mi je po rukopisu bio najdraži od sve ruske grupe. Danas, kada gledam te stripove Solovjeva, vidim da mu je grafizam najrafiniraniji od cijele plejade ruskih emigranata. Imao je ujednačen rukopis, obogaćen jednostavnim šrafurama, uravnotežen odnos crno bijelih površina; lepršavom linijom, činilo se, gradio je s lakoćom crtež. Primjer, recimo "Mlada Sibirka". On mi je ujedno i najkvalitetniji strip autor od ovih nabrojanih.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000