forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 Спортско друштво "Црвена звезда" - Београд
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 347

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 28/02/2012 : 19:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Ljuba Tadic o Zvezdi

Dragi prijatelji,
Počela je nova fudbalska sezona.
Svima koje fudbal zanima čestitam i želim mnogo lepih trenutaka.




Ljuba Tadić povodom pokretanja novog sajta FK Crvena Zvezda (2005.):

Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine.

Svi smo mi Zvezdaši isti, a neki neće da kažu da smo svi isti. E, ja nisam za te koji se samo raduju. Siguran sam da su pravi zvezdaši i danas slični nama iz prvih Zvezdinih godina.

Izgubimo mi tako po neku utakmicu, pa onako ošamućeni da ne znamo gde nam je kuća, krenemo peške ka Terazijama, ka “Maderi” u stvari. U njoj su se tada okupljali zvezdaši. Do “Mostara” – muk. Posle počnemo da pričamo o našim šansama, a 7-1 za protivnika. Te Rajko imao šansu, te Tomaš promašio dva zicera, i tako šansa za šansom, i kada stignemo do “Madere” – Zvezda izjednačila. Novine ne čitamo nekoliko dana i gotovo…



E, kad pobedimo mi umemo da budemo malo i namćorasti. Te mogao je da padne još neki gol, a u stvari rastemo od sreće. Ovo je bilo kad smo osvojili prvi Kup, pa posle tri uzastopno. Imali smo u društvu najvećeg ljutka, najvećeg zvezdaša i prijatelja kakvi su odista retki. Bane je to bio, Bane Vukosavljević. Dođe on za sto posle tog našeg prvog Kupa, pa još nije seo, a poče: dao dva gola i neće više da igra za Zvezdu. Te namerno mu nisu dodavali lopte, te i onaj sudija Lemešić se okomio na njega, kad, dolazi Boba Mihajlović, on i doktor Aca su bili iz iste ratne vojske i voleo je da sedi sa nama. Čestita Boba svima, čestita Banetu, kad u njemu zatreperi Zvezdina žila: Dobro ste prošli sa tri komada, znaš kad ćete da vidite Kup – nikad!

Šta ti je Zvezda? Mrtva pozorišna, mrtva fudbalska sezona i ja sam se preko leta muvao na Tari. Igraju se neka deca lopte, a jedan čovek viče na njih da se sve razlama. Priđem bliže – Miljan. Zaustavi on viku. Ovo je Kule, ovo je Karasi, ono su Cole i Trifke. Čekamo jednog dečka sa Uba. Džaju čekaju. A oni žgoljavi, sitni, nikakvi…Oni će biti šampioni? Nemoj Miljane da me zamajavaš tako ti Boga, rekoh mu. Ali, šta znaš, rekoh sebi. Zvezda je to.

Sada se malo ljutim kad neko kaže: bili smo evropski šampioni. Nismo mi bili evropski šampioni, nego smo mi evropski šampioni - zauvek! Mi, Real, Bajern, Milan…To je naše društvo, a ovo što igramo ovde, to nam je za pripreme. Nekada su te pripreme duže, nekada kraće, Bože moj… E sad, zašto se voli Crvena zvezda. Od onog dana kada ju je osnovala antifašistička i studentska omladina, i kad nam je pristupio ogroman deo naroda tada nazivanog “reakcijom”. Voliš ženu. Lepo, ali šta još? Voliš devojku. Dobro, ali šta još? Fudbal je čudesna stvar, izlaz u svet, a igra ga Zvezda. E, onda ima da voliš i Zvezdu. Posle, kada to krene sa kolena na koleno… Baš su lepo današnji momci smislili, mene su pogodili u žicu: Zvezda je život, ostalo su sitnice.

Ovaj sajt će biti, rekoše mi, opisivač velikog Zvezdinog dela i udela njenog u našim životima, opisivač velikih događaja i ljudi, velikih pobednika. Neka bude i po neki poraz u njoj, ništa to neće smetati Zvezdinom čovečanstvu.


Vaš LJUBA TADIĆ

Edited by - manhunter on 29/03/2013 19:57:14

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 28/02/2012 : 19:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message  Reply with Quote






НА ЦЕЛОМ СВЕТУ САМО ЦРВЕНА ЗВЕЗДА







Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 28/02/2012 : 19:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Припала ми је част да као најстарији "Делија", отворим нови топик о Звезди. Молио бих да се води конструктивна расправа и да се не спамује превише!

Хвала унапред!


http://www.sd-crvenazvezda.net/




Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!

Edited by - srdjandj on 28/02/2012 19:52:13
Go to Top of Page

cercil
Junior Member

406 Posts

Member since 26/02/2009

Posted - 28/02/2012 : 19:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send cercil a Private Message  Reply with Quote
Ajde, neka nam je sa srecom!
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 28/02/2012 : 19:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
СД Црвена звезда

Спортско друштво Црвена звезда из Београда основано је 4. марта 1945. као омладински фискултурни клуб. Покренула га је, на позив градског одбора УСАОС (Уједињени савез антифашистичке омледине Србије), група спортских радника из Беогрда: Зоран Жујовић, Слободан Ћосић, Љубиша Секулић, Душан Богдановић. Међу оснивачима су такође били: Светозар Глигорић, Н. Поповић, М. Петровић, М. Ћирић. Од првобитног фискултурног клуба са бројним секцијама, Црвена звезда је прерасла у спортско друштво које обухвата клубове у скоро свим спортским гранама.
У оквиру спортског друштва постоје готово сви спортови, али најпознатији је ФК Црвена звезда.


Списак клубова

Ово је списак клубова СД Црвена звезда са датумом оснивања



Спорт Име клуба Основан

Фудбал ФК Црвена звезда 1945
Фудбал
(женски) ЖФК Црвена звезда 2011
Кошарка КК Црвена звезда 1945
Кошарка
(женска) ЖКК Црвена звезда 1946
Одбојка ОК Црвена звезда 1945
Одбојка
(женска) ЖОК Црвена звезда 1946
Рукомет РК Црвена звезда 1948
Рукомет
(женска) ЖРК Црвена звезда 1995
Атлетика АК Црвена звезда 1945
Ватерполо ВК Црвена звезда 1945-2008, 2010
Тенис ТК Црвена звезда 1946
Веслање ВК Црвена звезда 1945
Стрељаштво СК Црвена звезда 1980
Мачевање МК Црвена звезда 1946
Шах ШК Црвена звезда 1945-2000
Џудо ЏК Црвена звезда 1955-1957, 1989
Бокс БК Црвена звезда 1952
Стони тенис СТК Црвена звезда 1945-1951, 1980
Хокеј на леду ХК Црвена звезда 1946-1947, 1953
Професионални бокс, Ултимат фајт, Кјокушинкај УФК Црвена звезда Гинис 1997
Кик бокс КБК Црвена звезда 1995
Дизање тегова, Дисциплина снаге, Бодибилдинг КДТ Црвена звезда 1996
Пливање ПК Црвена звезда 1946-1948, 1959
Карате КК Црвена звезда 1972
Аутомобилизам АК Црвена звезда 1946-1998
Бициклизам БК Црвена звезда 1945-1946, 1995
Скијање СК Црвена звезда 1946-1970, 1989-1993
Рвање РК Црвена звезда 1953
Куглање КК Црвена звезда 1953
Теквондо ТК Црвена звезда 1994
Клизање КК Црвена звезда 1946-1947, 1993
Бриџ БК Црвена звезда 1995
Рагби 13 РК Црвена звезда 2007


Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 28/02/2012 : 20:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote












Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

kosmajac
Average Member

Serbia
751 Posts

Member since 07/09/2010

Posted - 28/02/2012 : 22:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kosmajac a Private Message  Reply with Quote
SRECNO NAM BILO
i da osvojimo jednog dana jos jednu LS(KES)

Isuse Hriste sine Boziji,pomiluj me gresnog
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2430 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 28/02/2012 : 23:51:26  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message  Reply with Quote
...Oтелотворена у стадиону какав нема нико, окружена људима који је воле, који сваки дан на њу мисле, слика свега онога што сам градио лупајући дланом о длан, певајући и кад јесам и кад нисам с њом, у свом свом сјају и величини, моја љубав, моја Црвена звезда...

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

Cuvam starudije
Senior Member



1905 Posts

Member since 03/02/2012

Posted - 29/02/2012 : 10:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Cuvam starudije a Private Message  Reply with Quote
Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 29/02/2012 : 10:35:02  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cuvam starudije

Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala



Опет провоцираш и правиш свађе на спортском делу форума! Зашто то радиш? Да ли ти је то задовољство, да ли се тако празниш или шта већ?

Ево, нека ти одговори неко ко је надлежан!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Cuvam starudije
Senior Member



1905 Posts

Member since 03/02/2012

Posted - 29/02/2012 : 10:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Cuvam starudije a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by srdjandj

quote:
Originally posted by Cuvam starudije

Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala



Опет провоцираш и правиш свађе на спортском делу форума! Зашто то радиш? Да ли ти је то задовољство, да ли се тако празниш или шта већ?

Ево, нека ти одговори неко ко је надлежан!



Mene majke mi to zanima, neki kazu da pripada neki ne i ne zelim da se svadjam. Odgovori mii ako znas i necu vise dosadjivati. Pozdrav.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6214 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 29/02/2012 : 13:50:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cuvam starudije

Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala



Jeste. Ajde sad idi.

Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3242 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 29/02/2012 : 15:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Da se upisem na topik :)
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5231 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/03/2012 : 18:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cuvam starudije

quote:
Originally posted by srdjandj

quote:
Originally posted by Cuvam starudije

Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala



Опет провоцираш и правиш свађе на спортском делу форума! Зашто то радиш? Да ли ти је то задовољство, да ли се тако празниш или шта већ?

Ево, нека ти одговори неко ко је надлежан!



Mene majke mi to zanima, neki kazu da pripada neki ne i ne zelim da se svadjam. Odgovori mii ako znas i necu vise dosadjivati. Pozdrav.


Hvala ti za Zvezdine magnetice,stigli su
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5231 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 01/03/2012 : 18:04:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
I ja se dopisujem
Go to Top of Page

Cuvam starudije
Senior Member



1905 Posts

Member since 03/02/2012

Posted - 01/03/2012 : 20:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Cuvam starudije a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by Cuvam starudije

quote:
Originally posted by srdjandj

quote:
Originally posted by Cuvam starudije

Ne zelim da spamujem, vec samo da se informisem. Da li je ovaj Covicev klub CZBGDIVA clan sportskog drustva Crvena zvezda? Hvala



Опет провоцираш и правиш свађе на спортском делу форума! Зашто то радиш? Да ли ти је то задовољство, да ли се тако празниш или шта већ?

Ево, нека ти одговори неко ко је надлежан!



Mene majke mi to zanima, neki kazu da pripada neki ne i ne zelim da se svadjam. Odgovori mii ako znas i necu vise dosadjivati. Pozdrav.


Hvala ti za Zvezdine magnetice,stigli su


Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 02/03/2012 : 18:40:32  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Crveno-beli proslavili 67. rođendan i izabrali najbolje



Sportsko društvo Crvena zvezda proslavilo je u petak 67. rođendan, koji pada u nedelju 4. marta, u prepunom "Medija centru" na "Marakani" i tom prilikom nagradilo najbolje sportiste u protekloj godini. Na proslavi je prisustvovao veliki broj aktuelnih sportista, bivših legendi kluba, kao i veliki broj navijača i prijatelja Crvene zvezde, koje je na početku svečanosti pozdravio predsednik Upravnog odbora SD Crvena zvezda Aleksandar Boričić, prenosi zvanični sajt crveno-belih.

Najbolji sportisti Crvene zvezde za 2011. godinu su: Zorana Arunović (streljaštvo) i Mihajlo Mitić (odbojka), a najbolji klub je Odbojkaški klub Crvena zvezda. Priznanje Arunovićevoj je uručio predsednik fudbalskog kluba Vladan Lukić. Nagrada za životno delo je pripala Mići Jovanoviću, a istu mu je uručio nekada slavni fudbaler i trener Vladica Popović.

Na početku proslave evocirane su uspomene na one koji su svoj trag ostavili u Crvenoj zvezdi, ali koji na žalost nisu više među živima: Boško Vuksanović (vaterpolo klub), Dragoljub Pljakić, Dragoslava Gerić (košarkaški klub), Ljubiša Stanković (kuglaški klub), Vojislav Baltić (atletski klub), Vlada Janjić (sportsko društvo), Vojislav Milanović (odbojkaški klub) i legendarni fudbalski trener Miljan Miljanić.

Kadeti fudbalskog kluba crveno-belih imaće dugo o čemu da pričaju podsećajući se na prošlu sezonu. Osvojili su titulu kadetskih šampiona Srbije, a dosta njih igralo je u reprezentaciji. O nekolicini se govori kao o fudbalerima Zvezdine budućnosti. Kadeti Zvezde imali su i reprezentativne obaveze, ali ni to im nije predstavljalo problem da se domognu šampionskog trona. Nagradu u ime najbolje kadetske ekipe primio je Petar Golubović iz ruku Tomislava Milićevića, istaknutog trenera i jednog od glavnih koordinatora u Omladinskoj školi Crvene zvezde.

Pored predsednika fudbalskog kluba Vladana Lukića, proslavi Zvezdinog 67. rođendana na "Marakani" prosustvovali su nekadašnji istaknuti fudbaleri: Vladimir Petrović Pižon, Jovan Kule Aćimović, Stevan Stojanović, Vladica Popović, kao i član UO fudbalskog kluba Ivan Todorov, dugogodišnji generalni sekretar SD Crvena zvezda, direktori marketinga SD i FK Crvena zvezda Zoran Avramović i Goran Broćić.

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3242 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 03/03/2012 : 15:33:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ajmo danas! Evo Grobari, prva utakmica i za sada 1:1, ukoliko ih sudija ne pogura, mozemo smanjiti na 8 razlike, sto je dosta bolje od 10!
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 03/03/2012 : 19:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
smanjeno!

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16181 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 03/03/2012 : 19:25:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Готово пун стадион
И да је код нас било бесплатно, не би дошло 10 000 људи.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 03/03/2012 : 20:15:51  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Prosinečki: Očekivao sam bolju igru



Prolećni deo sezone u Jelen Superligi fudbaleri Crvene zvezde počeli su pobedom. Mininalnom razlikom pred nešto više od 40 hiljada gledalaca crveno-beli su pobedili Spartak Zlatibor vodu, a jedini gol dao je Evandro. Zbog svega viđenog trener Robert Prosinečki nije krio zadovoljstvo.

- Treba da se pohvali ambijent, koji je bio fenomenalan. Ovako nešto samo može da ima Zvezda. Kod igrača je postojao pritisak, posebno kod četiri-pet novajlija. Ambijent je uticao na njih, imali su dozu straha, ali sve u svemu moram da budem zadovoljan. Prve utakmice su najteže, ali smo pokazali karakter i dali gol. Imali smo par šansi i najvažnije je da igrači dobiju na samopouzdanju. Spartak je bio dobar na terenu i moram da budem zadovoljan - rekao je Prosinečki i dodao da se nadao boljoj predtavi njegovih fudbalera.

- Očekivao sam bolju igru, ali sam znao da igramo protiv dobrog tima koji vodi odlican stručnjak Zoran Milinković. Pošto je ovo bila prva utakmica znao sam da će biti veoma teško. Zadovoljan sam htenjem igrača koji su prvi put zaigrali. Bicemo sve bolji i bolji. Najvažnije je da smo osvojili tri boda, a bilo je nekih dobrih stvari u pojedinim trenucima.

Trener crveno-belih je takođe i hvalio pojedince.

- Pohvalio bih celu ekipu koja je danas dobila zbog karaktera manje zbog kvaliteta, mislim da je mali Mićko (Srđan Mijailović) odigrao najbolju utakmicu u Zvezdi - zaključio je Prosinečki čija će ekipa narednog vikenda gostovati Javoru.

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3242 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 03/03/2012 : 20:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ajde, preguralo se nekako. -8 je ipak bolje od -10.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 03/03/2012 : 21:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
ABA: Zvezdi dovoljno deset minuta protiv Krke




Košarkašima Crvene zvezde bilo je dovoljno jedno kvalitetno odigrano poluvreme da slome otpor solidne Krke i zabeleže desetu pobedu u regionalnom takmičenju - 82:78 . Svetislav Pešić je sa pravom pozivao na oprez njegove igrače pred dolazak Slovenaca, koji su bili u konstatnom vođstvu u prvom delu igre u hali "Pionir", u jednom trenutku i sa deset poena prednosti (31:21). Ipak, probuđeni domaći tim je u nastavku meča, naročito u poslednjoj deonici deklasirao goste i raznovrsnim rešenjima u napadu, te čvrstom odbranom, lako stekao dvocifrenu razliku koju igrači Krke više nisu bili u stanju da isprate. "Kucanjem" Andreje Milutinovića četiri minuta pre kraja Zvezda je stekla maksmialnih 13 poena prednosti (76:63). Ipak, ista kao da je uljuljkala domaći tim, pa su Slovenci uspeli da uzvrate, prepolove prednost, ali ne i da ugroze pobedu Beograđana.

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!

Edited by - srdjandj on 03/03/2012 22:00:46
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5231 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/03/2012 : 11:06:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Pobedismo...Zvezda opet ima stari problem...nema veze sto Zvezda nema veze...fali opet taj zavrsni pas u napadu.Ono sto treba da brine je odbrana...neuigranost ocigledna.Videcemo kad se vrate povredjeni igraci.Pun stadion,sjajna atmosfera,bilo je kao u stara dobra vremena juce na Marakani
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24494 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 04/03/2012 : 11:10:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Šta oni rekoše, 41 iljada???
Ako je i džabe, mnogo je. ;-)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 04/03/2012 : 15:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Zvezdo, srećan 67. rođendan!



Ćosić: Neka bude Zvezda!
Žujović: Kad je Zvezda neka je i Crvena!

Prohladno, vetrovito jutro 4. marta 1945. godine nije sprečilo beogradske omladince da napune nezagrejanu, bez stakala na prozorima, veliku dvoranu starog DIF-a u Deligradskoj 27. Tog dana osnivano je omladinsko fiskulturno društvo i već formirana fudbalska ekipa trebalo je da dobije zvaničan naziv...

Kako je rođena Crvena zvezda? I danas se, kao svojevrsna anegdota, prepričava šta se sve dešavalo na poslednjoj sednici Inicijativnog odbora. Dan pre održavanja Skupštine, osnivači su dugo diskutovali oko toga kakvo bi ime valjalo dati novom sportskom kolektivu. Ređali su se razni predlozi - Mladost, Udarnik, Torpedo, Dinamo, Lokomotiva ... - ali nijedan nije bio dovoljno privlačan. Konačno, zasijala je "Crvena zvezda". Kako? Postoje razne verzije tog čina, ali se većina slaže da su "kumovi" bili Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, prvi potpredsednici kluba. Posle brojnih predloga, najzad je Ćosić rekao:

" Ljudi, a da naše društvo nazovemo Zvezda?"

Na to je Žujović spontano dodao:

" Odlično. Samo, kad je Zvezda – neka bude crvena."

Predlog je usvojen i tog dana, prvi put u istoriji, spontano je počelo skandaranje: Crve-na zve-zda, Crve-na zve-zda...


Za prvog predsednika društva izabran je Đorđe Paljić Koja, za potpredsednike Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, tada novinar "Politike" na čije ime je izvršena i prva registracija. Prvi rukovodilac fudbalske sekcije bio golgeter ekipe, Kosta Tomašević, a njen prvi sekretar nezaboravni bek Branko Stanković. Interesantno je da je za prvog ekonoma izabran Predrag Đajić, prvotimac, koji će kasnije proneti slavu Crvene zvezde, a dres reprezentacije Jugoslavije oblačiti 17 puta!


Odmah je stigao i prvi poklon - dve lopte, koje su članovi predratnih klubova Obilić i Slavija čuvali u ratnim danima. Određene su i boje dresova: crveno-plavo-belo sa belom petokrakom zvezdom na crvenoj majici. Međutim, za prvu utakmicu, tog popodneva, jedva je sakupljeno deset dresova iste boje. I to žute. Drugih nije bilo...




Tog 4. marta, prvu utakmicu u istoriji društva fudbaleri Crvene zvezde odigrali su protiv ekipe Prvog bataljona Druge brigade KNOJ-a i slavili ubedljivu pobedu - 3:0. Kuriozitet je da su navijači - borci golove pozdravljali pucnjavom iz pušaka i izrešetali već oštećenu krovnu konstrukciju zapadne tribine.


Utakmica je odigrana na igralištu "Studenta", pred 3.000 gledalaca. Crvena zvezda je igrala u sastavu: Golubičić (Popadić), Stanković, Filipović, Ćirić, Jovanović "Minda", P. Veličković, Šapinac (Stokić), Spasojević, Tomašević, Pečenčić i Horvatović. Strelac istorijskog, prvog gola, bio je Kosta Tomašević, koji se te godine samo jednom nije pojavio u timu, protiv reprezentacije Beograda 9. maja. U premijernom meču Tomašević je bio dvostruki strelac, dok je jedan gol postigao Vladimir Pečenčić.
Nedelju dana kasnije, fudbaleri Crvene zvezde odigrali su i prvu međunarodnu utakmicu. Bio je to prijateljski susret protiv ekipe engleske vojne misije. "Zvezdaši" su potukli goste do nogu, čak sa 12:0. Rajko Mitić, prva Zvezdina zvezda, tada je postigao svoje prve golove u crveno-belom dresu. Dao ih je ukupno četiri.


Tako je počelo lepa priča o jednom skromnom fudbalskom klubu, koja u međuvremenu izrastao u sportskog giganta...

Tokom prethodnih 67 godina bilo je itekako velikih pobeda, osvojenih titula i pehara, ali i bolnih poraza, izgubljenih finala, raznih iskušenja, uspona, padova, kao i skandala koji su kao zemljotresi potresali celu zemlju. Uvek razmažena Zvezdina publika nije htela samo pobede i trofeje, želela je spektakl i velike igrače. Idole. A gotovo svim fudbalerima na ovim prostorima bio je san da obuku Zvezdin dres. Na desetine njih proslavilo je ime kluba širom Evrope i sveta. Mnogi su kasnije nastavili fudbalski život u belom svetu, ali je Zvezda uvek bila ta kojoj su ostavljali svoje srce i vraćali joj se, kao treneri, funkcioneri ili odani navijači.


Još su stara novinarska pera napisala da je Crvena zvezda najlepša fudbalska priča ikad ispričana, svejedno da li je protkana pobedama ili porazima. I upravo je u tome suština priče. Priče o Zvezdi koja je svojim šarmom umela da zavede i razgali srca hiljade vernih navijača, ali i da ih ne retko razljuti do suza. Zato je svaka priča o njoj neobična, uzbudljiva i i tako lepa, puna dramatičnih događaja koji su palili maštu generacijama crveno-belih navijača.

SREĆAN TI ROĐENDAN, ZVEZDO!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page
Page: of 347 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000