forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Zagor: Kraj vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 03:50:32  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav kompaniji!

Ima vec par meseci noci provodim kucajuci scenarija za par zagorovih prica. Za ovu pored gotovog scenaria ima vec odradjen i storyboard i sad je u fazi crtanja.



Kraj vremena

(idejni scenario, izmenjiv)

Prolog:(zg hoda večnim lovištima bezizražajnog pogleda. ceo kaiš, dan)
(zg lice, krupni kadar, i dalje bezizražajno, pomalo setno )
(Kiki, američki portret, sedi na bizonu, uspravno i veoma mirno, na ramenu mu sedi orao)
Zg - Dakle, to je to, je li?
Kiki – Bojim se da jeste, Zagore.
Pogled prema dole
Zg – sve je gotovo... (diže glavu prema Kikiju, vidljivo tužan)
...svi moji snovi, sve što sam godinama gradio i čuvao je otišlo u dim, Kiki. Ostavio sam svoj svet da gori i da se natapa krvlju...
Kiki-(i dalje jako miran) Znali smo da bi do toga doslo pre ili kasnije...
Zg – Da znali smo. Ali sam se ipak nadao da sve to što radim ima smisla.
...čudno znaš...kad sam prvi put bio ovde trebao sam isto osećati ogromnu bol i tugu, ali je to mahom bilo nestalo.
A sada... (iz očiju mu poteknu jedna suza)

Tonka ( noć, lotusov cvet položaj sedenja, ponosan, naslonjen laktovima na kolena, podlaktice u prirodnom padu prema tlu, kosa mu vijori na vetru) ...a sada je, hvala Velikom Duhu,sve mirno.
Poglavica (slican položaj tela, dostojanstven):Woah! Istina! Beli čovek već dugo noći punog meseca nije narušio mir među nasim šatorima.

(ceo kaiš, kadar hvata četvrtinu kruga u kojem sede poglavice, “kamera” je pored poglavice 2, veoma blizu, dalje niz od trojice i četvorice poglavica, u položajima svojstvenim slušanju, poglavica 3 sa suprotne strane kaiša zamišljeno gleda ispred sebe, u pozi razmišljanja (puši lulu?))
Poglavica2: Ali zbog čega je onda Duh sa sekirom sazvao sastanak svih poglavica Darkwooda? Šta se dešava?
Poglavica 3: Ugh! Onakva poruka dimnim signalima ne sluti na dobro.Bila je veoma kratka, kao da...

Tonka (malo nagnut prema poglavici 3, sa jednom rukom ispruženom, dlanovi u položaju “stop”): Ne sluti, brate! U njegovoj poruci nije bilo ničega što bi najavljivalo neku nesreću.
Poglavica 4: U njegovoj poruci ne...Ali meni si duhovi sinoć govorili. Imao sam viziju, mračnu i krvavu.
PoglavicaX (ceo kais, red više njih, neko iz gomile): Ugh! Šta si video, brate?
Poglavica 4: Video sam slavu naroda ljudi, nisam siguran da li slavu u pobedi ili u smrti...

(Cela strana, Zagor oštrijom i krupnom sekirom obara dvojicu vojnika, okolo nagomilani leševi vojnika, vojno utvrđenje malo desno u pozadini je u plamenu, dim iz njega ispunjava celo nebo. Zagorovo telo je celo napeto i u grču, sa sekire kaplje krv, vojnici koje obara su iskarikirano mrsavi i iskrivljeni. U pozadini sa leve strane jedan indijanac (izdvojen iz gomile) nabada jednog vojnika kopljem i drži ga njime malo iznad zemlje. Dole levo, u prvom planu lice poglavice 4 kako priča, pogled u daljinu, prestravljen, mimika rukama, preko lica malo senke, radi izdvajanja od kompletnog crteža-vizije, većinom urađenim u svetlijem senčenju tj. manjem kontrastu)
Poglavica4 (ista slika): Video sam Duha sa sekirom, izmenjenog od bola i besa, kako vodi crveni narod u borbi protiv dugih noževa. Video sam mnogo smrti i uništenja sa obe strane, crno zlokobno nebo koje deli našu šumu od Manituovih livada, potoke krvi, ali i čvrsto stegnutu ruku crvenog čoveka na tomahavcima i kopljima. Duh sa sekirom je izgledao kao da ga više ne vodi Manituova ruka, već duhovi zla.
(sledeća slika)Njegova sekira, braćo, nije više...
poglavicaX: WOAH! ENO GA!
(svi ustadoše)

(zagor okrenut ledjima, malo poguren, izlazi iz senke drveća (išarano granje po ledjima) nasuprot svetlosti logorske vatre oko koje stoje poglavice, svi na nogama i okrenuti k njemu)
(druga slika:Zagor, krupni plan, samo lice, gnevno ali i namučeno)
Tonka: (u sebi)WOAH! Nešto nije uredu...Izgleda iznuren, a ne pokušava to ni da sakrije...
poglavica: Ne vidim Malog Čoveka sa Velikim Trbuhom
poglavica2(smeši se):ništa neobično...doći će malo kasnije, kao i uvek
(Zagor se približio svetlosnom krugu vatre, još više poguren)
Zagor: Braćo...
(I pade na kolena pred poglavice)
(zaplaka)
Zagor: ubili su ga!
(ceo kaiš, zagor skroz desno, na kolenima, naslonjen rukama na zemlju, oko njega poglavice iznenađene, neki nagnuti prema njemu neki malo unazad)
zagor:ubili su Čika...

(večna lovišta)
Zagor: ...a ja nisam mogao ni pokušati učiniti nešto da ga spasim, niti da ga pokopam.
...debeljko moj...(suze)
Kiki: mogao si da ga osvetiš, Zagore, da se nisi predao
Zagor: bio je moj prijatelj...
Kiki: tvoj duh je trebao biti jači od toga
Zagor...ali ne i moje telo...
Kiki: Telo je nebitno, Zagore...Duh je onaj ga vodi. Neko kao ti nije smeo tek tako da odustane od borbe protiv zla.
Zagor: Izgubio sam volje da se borim, i da sanjam nešto za šta odavno znam da nema smisla.
Kiki: Svestan si da će tvoj Darkwood da postane samo prah i pepeo? Jesi li svestan koliko će još krvi biti proliveno?
Zagor: Tu se više ništa ne može...
(orao sa Kikijevog ramena besno kriknu)

(kaiš,Zagor sedi na maloj travnatoj izbočini, gleda izlazak sunca na horizontu, orao na nebu pušta krik, zagorova kosa, trake na majici i vlati trave nošeni vetrom)

zagor:(s leđa, samo glava, malo okrenuta prema „kameri“): jesu li poglavice donele odluku?
Tonka(u prilazu s leđa, u kadru zagorova glava, i Tonka iza njega): Jesu. Primili smo poruku bubnjevima od mojih Mohawka...

(u kadru samo Tonka) Siuxi su napadnuti u toku noći...Vojska...Selo je spaljeno, i mnogo njih je pobijeno...
Zagor(ustaje): onda je jasno i šta su poglavice odlučile...
(Zagor uzima sekiru u ruke i gleda u nju druga slika steže je prstima, lice u grču treća slika diže ruku sa sekirom, položaj za njeno bacanje treća slika, ceo kaiš s leđa, Tonka u senci drveća, posmatra Zagora, iskred njega Zagor baca sekiru, četvrta slika sekira u letu, kružno)

(u istom položaju sekire iz četvrte slike, sekira u zagorovoj ruci, deblje drške, većeg trouglastog kamena, druga ruka obmotava kamen konopcem)

. . .



DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 23/07/2012 21:57:55

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7047 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 07/06/2012 : 05:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Odlican pocetak i uvod u pricu! Stvarno bi trebali pokrenuti ex-Yu Zagora.

Ken Parker i Tom's Bar na Kickstarteru: https://www.kickstarter.com/projects/epicentercomics/ken-parker-and-toms-bar-graphic-novels
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22095 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 07/06/2012 : 11:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Cao Patak
ovako, sve zavisi od toga da li si ovaj scenario napisao samo za svoju dusu ili pokusavas da upadnes u SBE ekipu.
Ukoliko si napisao za svoju dusu, sve ok, tu je sve dozvoljeno.
Ukoliko si napisao pricu koju zelis da posaljes Buretu, ona ti mogu samo reci – PRETENCIOZAN scenario!
U tom slucaju morao si odabrati normalniju pricu koja je dobro izvedena.

Ovdje ipak sve mirise na to da se radi o jednoj prici epskih razmjera, Zagor i Chico su kao mrtvi, vjecna lovista, Kiky itd.
Vjerujem da Bureta svakodnevno zatrpavaju sa ovakvim scenarijama, pricama u kojima se desava nesto veliko, povratak Hellingena, pretjerana patetika, Zagorova smrt i ostale stvari koje izlaze iz okvira svakodnevnih prica.
TO JE GRESKA!

Ne mogu se slabosti scenarija pokriti pricom epskih razmjera, za tako nesto treba vremena.
Ne moze se tek tako od nista, covjek koji nikada nije napisao scenario za strip, da napise onda odjednom epizodu od tolike vaznosti.
Sto je najgore, ti veliki dogadjaji su slab pokazitelj da li je scenario dobar ili ne.
Mora se krenuti od nule, pustiti velike neprijatelje i velike dogadjaje da miruju i mozda jednog dana zaista dobijes sansu da napises tako nesto, ali taj dan je daleko.

Prvi scenario, kojim bi se prestavio Buretu, trebao bi da sadrzi tek jednu pricu bez velikih dogadjaja, ali izuzetno dobro izvedenu.
Pogledaj prvi Buretov scenario, Sindrom Belzebul.
U toj epizodi nije doslo do pojavljivanja velikih likova, niti se radilo o prici koja ce promijeniti izgled Darkwooda za sva vremena, radi se o tek obicnoj prici koja je jebeno dobro izvedena.
Mislim da je tu kvaka- Napisati normalnu pricu koja zvuci zanimljivo.
Dokazati da si sposoban da napises scenario.

Zagorova smrt, veliki neprijatelji, Zagor na koljenima i place, sva ta patetika i svi ti veliki dogadjaji nisu po meni dokaz da je prica dobra, vec bas obrnuto-sa time se pokusava prikriti slabost scenarija i zamagliti oci upravo sa nesvakidasnjim dogadjajima i pretjeranom patetikom.

Bure ce na ovo samo da odmahne glavom i najvjerovatnije pomisliti:
“ Evo ga jos jedan koji nikada nije napisao scenario za strip i koji bi vec u prvom pokusaju sve promijenio i ostavio tragove besmrtnosti!“

Moj savjet: Smisli neku dobru pricu bez velikih dogadjaja, tek nesto inetersantno sto nece promijeniti kontinuitet, ali gledaj da scenario bude dobro izveden.
Uvijek kada pises i padne ti na pamet scena u kojoj Zagor place na koljenima, padnu ti na pamet Kiky ili Hellingen i slicne stvari, sjeti se epizode „Sindrom Belzebul“.
Sjeti se toga kako treba da izgleda prica s kojom bi trebao da se predstavis.

Pokazi da imas ideju da napises inetersantnu pricu i da znas dobro da razradis dijaloge i tok radnje, nemoj da te bitne stvari i nedostatke prikrivas velikim dogadjajima i pojavljivanjima velikih likova.
Mozda je scenario zaista dobar, ali ubijas ga upravo sa ovim navedenim stvarima, jer time se sluze i vecina ostalih.
Uvedu u pricu sve te stvari, od patetike do vaznih likova, i misle da je svijet samo na njih cekao.

Nista protiv patetike, ali nemoj je stvaljati na samom pocetku.
Napravi pricu i zasluzi tu patetiku u toku epizode.
Upravo je stvar u tome sto se epizoda vecinom pretenciozno pocinje, previse patetike i onda u retroperspektivi se kao objasnjava kako je doslo do izvjesnih stvari.
Vecina ljudi radi upravo tako, vec na prvim stranicama pokusavaju da kazu citateljima da drze u rukama najbolji strip svih vremena, onda se vec poslije nekoliko stranica izgube, ne mogu da izguraju taj ritam i odrze najavljeno u toku price.

Sjeti se „Demona ludila“, nije tu Zagor vec na prvim stranicama pao na koljena i zaplakao.
Do tog trenutka prica je imala nekoliko stotina stranica, mnoge stvari su se desile i natjerale nas da povjerujemo u Zagorove osjecaje.
Pogresno je to uraditi na samom pocetku, jer u tom slucaju ne znamo sta se desava, vidimo Zagora kako place i ne mozemo da suosjecamo sa njim.
Zagorove suze treba u scenariju zasluziti, a ne uzeti kao cilj da se dodje do sredstva, jer meni to odmah djeluje kao najava da se hoce odmah na vrh, ono sto poslije slijedi vecinom je razocarenje jer se bezidejno luta prema necemu sto je za jednog amatera nedodirljivo.
Kuca se gradi od temelja, ne od krova.

Nemoj sta zamjeriti, kao i u slucaju Ricka
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42076
tako sam i ovdje napisao svoje misljenje koje uopste nema neku tezinu, jer nisam niti autor niti covjek koji se u SBE pita za bilo sta. ;)

Edited by - King Warrior on 07/06/2012 11:09:11
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 07/06/2012 : 17:43:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Umeš da pišieš, Dranki, to si već pokazao, ovo deluje zanimljivo i, ako jeste za tvoju dušu, i više je od toga. Ukoliko vidiš sebe kako jednoga dana pišeš scenarije, poluprofesionalno ili profesionalno, mogao bi da poslušaš Kingov savet i počneš da gradiš scenarističku kuću. Ima puno zanatskih detalja, od kojih većina i nisu baš... detalji, već krupne stvari koje čine scenario.

Scenario koji sam dao Buretu je izgledao 90 odsto kao onaj koji sam postavio ovde na forumu (onih pet tabli). Kažem ne u celosti, jer je bio znatno upeglaniji. Pitao sam ga da li je zadovoljan formom, odgovorio je: da, da, to je to! Hoću da kažem da će tebi samom biti mnogo lakše ukoliko namesto brzine daš mesta formi- ona sama pomaže u uobličavanju sinopsisa (jer vidiš koliko tabli će zahtevati tvoj scenario), činiš sinopsis jasan potencijalnom uredniku, crtaču, sebi samom, možeš lako da uočiš manjkavosti u kadriranju (slični kadrovi), dijalogu (ono na šta je meni King ukazao), montaži, takođe. A kada jednom ovladaš formom, standardima (koji nisu zalud kroz godine definisani) onda ćeš mnogo lakše da krojiš priču u glavi, imaćeš osećaj za protok vremena u priči i razvoj likova.

Još jednom. ovo jeste zanimljivo, ali i ambiciozno, baš kao i tvoji crteži (King, bez zamerki ovoga puta, s razlogom je koji su prepuni detalja, likova, čak je i pozadina preterano živa.

Bolje ti je da kanališeš kreativnost kroz razvoj sinopsisa, osnovnog plota, razlaganje radnje na segmente, kada već imaš dara za pisanje i volje.

I opet, ne shvati ovo kao da ja sad tu nešto znam pa pričam tebi, ali ovo što sam napisao jeste tako. Take it from me, koji sam još u osnovnoj školi slao sinopise Tozi Obradoviću. Ah, blaženi dani neznanja...

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 18:03:32  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@D.J.
Hvala, brate! Mozda to o domacem izdavastvu nije toliko losa ideja. Hebe nas samo neka glupa sitnica koja se zove "najteze je zaraditi prvi milio"

@KingWarrior
Nema zamerki, te stvari izbacite sebi iz glave, jer nisam takav covek da se na necije licno misljenje nesto isfurava, jos manje ako je tako dobro argumentovano kao tvoje.

No, pretpostavljam da ce malo i tastina progovara, tvojim argumentima ima i kontraargumenata sa moje strane. Pokusacu redom:

quote:
Cao Patak
ovako, sve zavisi od toga da li si ovaj scenario napisao samo za svoju dusu ili pokusavas da upadnes u SBE ekipu.
Ukoliko si napisao za svoju dusu, sve ok, tu je sve dozvoljeno.
Ukoliko si napisao pricu koju zelis da posaljes Buretu, ona ti mogu samo reci – PRETENCIOZAN scenario!
U tom slucaju morao si odabrati normalniju pricu koja je dobro izvedena


Pomalo je i jedno i drugo. Napisano je za mvoju dusu, u naletu inspiracije (prica se razvijala u glavi od smrti Sergia Bonellija, svako malo se nadogra]ivala da bi se pretvorila u cisti sinopsis od kojeg je nastala cela prica). Ali gajim neke sitne ambicije da od toga napravim nesto kako valja. Bure ce primiti od mene ovo, ali ne u formi predloska nego zavrsenog stripa, upakovanog u masnicu kako se kaze.Niti zelim da upadnem u SBE, niti da na ovome zaradim neke pare, ali mislim da je posteno da, ako vec radim nesto ovako, to posaljem predstavnicima kuce ciji me je lik inspirisao.

No, ovo ne pobija ostatak tvog teksta. Iako je amaterski uradak, imam tu neku gadnu naviku da sve uradim maksimalno dobro, unutar mojih mogucnosti, a buduci da mi pisanje ulazi malo u profesiju (iako scenario sa svim nema nikakve veze) onda ovaj tekst mora da izgleda makar prihvatljiv osrednji scenario koji zbog neprofesionalnosti nije mogao da bude bolji. Dakle, idem dalje sa quotama

quote:
Ne mogu se slabosti scenarija pokriti pricom epskih razmjera, za tako nesto treba vremena.
Ne moze se tek tako od nista, covjek koji nikada nije napisao scenario za strip, da napise onda odjednom epizodu od tolike vaznosti.
Sto je najgore, ti veliki dogadjaji su slab pokazitelj da li je scenario dobar ili ne.


Slazem se sa ovom konstataciom. Scenario ce verovatno imati mnogo slabosti, mozda i ovo gore sto sam postavio ima tehnickih zackoljica, ne mogu da procenim, kao i malo ko od vas nazalost (nije da kazem CUTI NEZNALICO, nego bih voleo da neko da onako totalno profesionalno komentar na nepravilne tehnicko-naravtivne elemente unutar ovog odlomka).
No, ovo mi nije ni blizu prvog scenarija u zivotu, a pisane price pogotovo. Za vreme srednje skole sam odradio 20 i kusur prica za strip, neki su akcioni, neki cisto dramski. U zadnje vreme, dakle period studentskog zivota, niklo je jos pet prica za zagora, istovetnih zanrova. Tri su cisti western, cetvrta je SF/indijanske legende, a peta je skup deset kratkih prica cijim sam uratkom ponosan. Ovaj uradak ovde je skakljiv upravo zbog njegove epike, nije bilo nimalo lako pratiti nit price u glavi i spojiti mali milion elemenata koje sam morao ubacitida bi tu nit zadrzao povezanom.
Mozda je problem nas fanova to sto mi zelimo da vidimo neku "bitnu" pricu kako se pojavljuje u serijalu, pa u svom stvaralackom zanosu mozemo da stvaramo samo tako nesto? Ne znam, jbg, ali ovaj uradak je poslednji u nizu. Tesim se time...

Veliki deo tvojih dobronamernih zamerki se oko patetike:

quote:
...ovakvim scenarijama, pricama u kojima se desava nesto veliko, povratak Hellingena, pretjerana patetika, Zagorova smrt i ostale stvari koje izlaze iz okvira svakodnevnih prica.
Zagorova smrt, veliki neprijatelji, Zagor na koljenima i place, sva ta patetika i svi ti veliki dogadjaji nisu po meni dokaz da je prica dobra, vec bas obrnuto-sa time se pokusava prikriti slabost scenarija i zamagliti oci upravo sa nesvakidasnjim dogadjajima i pretjeranom patetikom.
“ Evo ga jos jedan koji nikada nije napisao scenario za strip i koji bi vec u prvom pokusaju sve promijenio i ostavio tragove besmrtnosti!“
Nista protiv patetike, ali nemoj je stvaljati na samom pocetku.
Napravi pricu i zasluzi tu patetiku u toku epizode.
Upravo je stvar u tome sto se epizoda vecinom pretenciozno pocinje, previse patetike i onda u retroperspektivi se kao objasnjava kako je doslo do izvjesnih stvari.
Vecina ljudi radi upravo tako, vec na prvim stranicama pokusavaju da kazu citateljima da drze u rukama najbolji strip svih vremena, onda se vec poslije nekoliko stranica izgube, ne mogu da izguraju taj ritam i odrze najavljeno u toku price.
Sjeti se „Demona ludila“, nije tu Zagor vec na prvim stranicama pao na koljena i zaplakao.
Do tog trenutka prica je imala nekoliko stotina stranica, mnoge stvari su se desile i natjerale nas da povjerujemo u Zagorove osjecaje.
Pogresno je to uraditi na samom pocetku, jer u tom slucaju ne znamo sta se desava, vidimo Zagora kako place i ne mozemo da suosjecamo sa njim.
Zagorove suze treba u scenariju zasluziti, a ne uzeti kao cilj da se dodje do sredstva, jer meni to odmah djeluje kao najava da se hoce odmah na vrh, ono sto poslije slijedi vecinom je razocarenje jer se bezidejno luta prema necemu sto je za jednog amatera nedodirljivo.



Uh! Malo sam se izgubio u ovom kvotanju. Izvinjavam se unapred ako sam nesto zaboravio, ne da mi se skrolati dok sam u ludilu kucanja.
Ti mozda nemas nista protiv patetike,ali ja itekako imam. Patetika sa prve polovine price me je gusila, i takve price su mi uglavnom bas znale prisesti posto se ona ili otegne do samog kraja, ili biva stupidno objasnjena u desetkama strana. Ovde je malo drugacije (pokusacu da objasnim zasto verujem da sam ucinio dobru stvar time)
Patetika u ovom stripu ne sluzi za produbljivanje fabule ili postizanja bilo kakve umetnicke crte. Ona je inicijator svega, odskocna daska koja je trebala da "opravda" Zagorovu agresiju u ostaku price. Da bih postigao ono sta mi je temelj cele price (ono sto se prvo smislilo pa se posle slagale kockice napred i nazad) morao sam na neki nacin upropastiti Zagora. A sta moze dovesti tako stabilnog coveka do puknuca? Chicovo stradanje i niz neispravljivih nepravdi od strane belog coveka prema indijanskom narodu(dokaze toga smo videli masu puta unutar serijala. "Divovi.." "Hiljadu lica straha" "Tonkin bes"...Par stvari koje on shvata sa licne strane koje ga izbace iz sina.
Nekog velikog objasnjenja nema za pojavu patetike. To je sve odradjeno unutar ovog uvoda, i tu se na patetiku stavlja tacka posto je posluzila svojoj svrsi.Malo posle jedan ce kais posluziti za prikaz Chicove smrti, i jedna tabla kao objasnjenje iniciranja ratnog stanja.

Sad, sto se tice zagorove smrti tu ne bih jos uvek da otkrivam previse, ali tajna je da se njegov boravak u Vecnim livadama odvija paralelno sa razvojem dogadjaja u stvarnom svetu, medjusobno ce da se ukrstaju i nadovezuju, negujuci citateljsku percepciju da se radi o dve radnje, sadasnjost i proslost (ako cemo livade da shvatimo kao sadasnjost) koje se iz nekog razloga prikazuju istovremeno, ali nije tako. U pitanju je narativna zackoljica koju sam pokupio sa fakulteta, i koja bi potencialnog citaoca trebala da drzi do samog kraja. Koliko sam uspeo to da sazmem u vidu scenarija, nemam pojma, cuce se. Moram da priznam da sam mnoge skokove video od samog Sclavija, ali zaista vise sa tehnicke nego idejne strane. Ovo nece imati skoro nikakvih poveznica sa njegovim uratkom.

Istina, pojavice se ovde i Hellingen, u pasivnom smislu, ali ne iz Demona Ludila vec na temelju njegovog zavrsetka u Dvoboju u svemiru. Kazem pasivno jer ne zelim da vracam likove koji bi mogli da ugledaju svetlost dana unutar originalne serije. Sve price koje sam radio, pa i da se u nekom stotom univerzumu objave, ne bi mogle ni na koji nacin da necim poremete filozofiju i planove izdavacke kuce. Ne radim to iz nade da cu videti svoj strip na kioscima, nego ne zelim da moja prica, na koji god nacin da bude izvedena, dobro ili lose, bude pobijena od strane onih iz originalne serije. Dakle, nadovezuje se na neke elemente iz proslosti, ali ne uslovljava tok buducnosti lika.

Kasnije cu postaviti sinopsis, mozda ce nesto biti jasnije, sad sam malo umoran. Nadam se odgovoru na ovo sto sam ti napisao, King.

quote:
Nemoj sta zamjeriti, kao i u slucaju Ricka
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42076
tako sam i ovdje napisao svoje misljenje koje uopste nema neku tezinu, jer nisam niti autor niti covjek koji se u SBE pita za bilo sta. ;)


nema sta da se prica! Hvala ti sto si izdvojio toliko vremena i zivaca za ovaj kilometarski komentar. Ocekivao sam manje-vise takvu reakciju od nekoga, jer ovaj uvod zaista vodi na takve zakljucke. A to nije ni petina cele price, veruj mi. Kada zavrsim jednog dana, saljem ti primerak, u svakom slucaju. Ziveo, brate

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 07/06/2012 18:06:26
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 18:11:41  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Vec vidim Kinga kako na rec Hellingen lagano koluta ocima

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 18:15:09  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@Rick
Pokusacu sto krace, zaista sam umoran. Nadam se da ce deo odgovora Kingu moci da funkcionise i na tvoj post.

Pre svegaovo nije definitivni scenario, vec idejni. Ja nisam scenarista i jos uvek ne mogu da skapiram odnos vremena predloska za graficku novelu i graficke novele. Zato mi ovaj tekst sluzi kao trag koji moram da pratim, i taj odnos ce da se, kako sam uvek i radio, popravi u toku finishiranja tj, crtanja kada ce mi dinamika price biti mnogo jasnija.

Koliko tabli ce trebati za ovo? Pa, svestan sam da je dugo...Otprilike tri ili cetiri sveske.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 07/06/2012 : 18:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Tri ili četiri sveske, recimo, hopefully.

Nadam se da nisi pogrešno protumačio moju nameru da pomognem kao "pametovanje".

Što se tiče razrade scenarija, opet ću ti reći isto- bolje razradi priču kroz ovo što je očigledno razrađeni sinopsis iliti storyline, a onda se bacaj na dijaloge. To ti je moj savet. Ovako će ti trpeti i ideja, i naracija, i likovi, i dijalozi. Sve ćeš raditi na uštrb nečega. Kada imaš jasan storyline, imaš jasne i likove, kada imaš njih imaš dijaloge. Znam da ti to imaš već u glavi, ali sve ti je to drugačije kada se pretvara u tablu(e).

Eto..

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22095 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 07/06/2012 : 19:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Nema sta da dodam, najvaznije je da smo se razumjeli.
Da mene pitas, scenario bi presao malo duzi put prije nego sto dodje do zagijevog urednika.
Ljudi misle da je lako napisati scenario za Zagora, pa se tako upuste u pisanje nepoznavajuci dovoljno materiju (ne mislim na tebe ili nekoga drugog ciljano)

Najbolje da kada napises scenario da to posaljes prvo nekom velikom fanu na kontrolu, covjeku koji zaista poznaje dobro Zagora. Znam da se mnogi predstavljaju kao ultimativni poznavaoci, ali situacija je upravo obrnuta kada se radi o tim pikantnim detaljima.
Ne kazem da sam ja jedan od tih, ali ima ih.
Taj bi ti mogao ukazati na eventualne nepravilnosti, nesto kao sto sam napisao Ricku:
-kako izgledaju kaisevi/table kod tipicne Zagorove epizode.
-da li Zagor u nekom trenutku stvarno kaze nesto kao sto pise u scenariju, da li je to uopste njegov stil
-ko su ti Indijanci i drugi likovi, postoje li nepravilnosti u odnosu na dosadasnje price
i tako dalje...

Imas ti i kod nas dobrih scenarista, ali ne moze tek tako neko da napise epizodu o junaku koji ima 50 godina iza ledja. Imaju tu odredjena pravila kojih se jedan pocetnik mora pridrzavati.
Nije to sam tako kada se radi o Zagoru, vec je ista situacija kod bilo kojeg drugog junaka iz jedne strip serije.

Drugo, poslije toga bih poslao scenario nekom od dokazanih i iskusnih scenarista.
Oni ti mogu ukazati na neke stvari iz svog iskustva i vjerovatno je to jos dodatni bonus.
Najvaznije je u tim momentima upijati sto vise informacija sa svih strana.

Poslije toga vazno je da italjanski stima, svi ti izrazi koji se upotrebljavaju u njihovim stripovima da se nadju unutar scenarija.

Poslije svega toga ostavis to sve da se ohladi, razmisljas gdje bi i sta mogao poboljsati, dodati, izbaciti...Razmisljas za koju si ediciju napisao scenario, za jedan strip od 188 stranica(tipicna dvodjelna epizoda u redovnoj seriji), ili mozda almanah.
Gigante i specijale bih odmah na pocetku odbacio iz utrke.

Ostavis taj scenario nekoliko mjeseci kod sebe, svako malo raduckas na njemu, gutas Zagorove stripove i razmisljas sta bi jos mogao ubaciti i slicno.
Tek onda, kada mislis da je scenario dovoljno sazreo, posaljes Buretu.

U sustini mnogo je lakse napisati nezavisan scenario nego za nekog strip junaka sa dogogodisnjom tradicijom.
Vjerovatno dosta njih razmislja drugacije, posalju scenario pa onda ne shvataju zasto su odbijeni i slicno.
Mozda je zato bolje napisati neki scenario, sta ja znam, neka tamo tema sa nepoznatim likovima. Tek toliko za vjezbanje napisati nesto gdje ne moras toliko da razmisljas o pravilima i likovima koji postoje u svakom serijalu.
Onda dogovoriti sa nekim crtacem da sve to pretvori u vizuelno, pa pokusati objaviti u nekoj strip-reviji a tih, hvala bogu, kod nas u posljednje vrijeme ima bas dosta.
Tako malo trenirati, jer praksa stvara majstora.

Kod tebe mi se svidja jedna stvar a to je sto nisi tvrdoglav, otvoren si za prijedloge i koliko vidim nista ne odbacujes a da ne razmislis da li tu ima neka istina.
To je odlika inteligentnog covjeka i najbolji put da sto brze i bolje evoluiras u onome sto radis.
Go to Top of Page

samotnjak
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
83 Posts

Member since 23/09/2011

Posted - 07/06/2012 : 21:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send samotnjak a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by PijaniPatak

Pozdrav kompaniji!

Ima vec par meseci noci provodim kucajuci scenarija za par zagorovih prica. Za ovu pored gotovog scenaria ima vec odradjen i storyboard i sad je u fazi crtanja.



patak, hvala ti što sam konačno imao priliku vidjeti (barem okvirno) kako izgleda jedan scenario za strip. (usput, meni se čini odličan)
nije me stid da priznam, ali do sada to uopće nisam znao. mislio sam da scenarista napiše nešto poput pisanog romana, a onda crtač to čita i prema tome formira strip.

na kraju krajeva, to me nekada (kao dječaka pa i tinejdžera) nije mnogo interesiralo. bilo je bitno dokopati se kakvog dobrog Zagora, leći u svoju sobu oblijepljenu posterima junaka (ZS i LMS) i prepustiti se mašti i sanjarenju.

danas vidim da je iza svega toga bilo jako mnogo truda i vremena, kao i mašte i kreativnosti.

uglavnom, sve čestitke
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 23:41:19  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rick

Tri ili četiri sveske, recimo, hopefully.

Nadam se da nisi pogrešno protumačio moju nameru da pomognem kao "pametovanje".

Što se tiče razrade scenarija, opet ću ti reći isto- bolje razradi priču kroz ovo što je očigledno razrađeni sinopsis iliti storyline, a onda se bacaj na dijaloge. To ti je moj savet. Ovako će ti trpeti i ideja, i naracija, i likovi, i dijalozi. Sve ćeš raditi na uštrb nečega. Kada imaš jasan storyline, imaš jasne i likove, kada imaš njih imaš dijaloge. Znam da ti to imaš već u glavi, ali sve ti je to drugačije kada se pretvara u tablu(e).

Eto..



Kao pametovanje? Pa, evo, cuo si Kinga, ja sam inteligentan momEk

Shvatam sta zelis reci, i opet ti ponavljam da znam da je ovo idejni scenario ili razradjeni sinopsis kako ti kazes. Svestan sam da je ovo sve gore usiljeno i nabacano. Fazon je sto sam vecinu gluposti video kad sam isprintao scenario. Jebote, ima vise crvene olovke i dopisa po papiru nego same osnove. Sve ovo sto se vidi gore je sad lepo upakovano, a potvrdila mi je i moja lepsa polovina koja izgara od zelje da nadje mane u bilo cemu sto radim (u krevetu se, hvala bogu, ne zali ) i ovo joj se bas svidelo. Ona ne poznaje tehnicke gluposti ali ima dobar osecaj, dokazala mi milje puta.
Ukratko, ono sta ja drzim u rukama trenutno i ovo sta vi vidite gore su veoma veoma razliciti. Kasnije cu postaviti nastavak scenarija, dok ovaj malo odstoji

Hvala ti na savetima, drug

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/06/2012 : 23:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@King
Pa uvek smo se razumeli.
I opet se slazem sa svime sto si napisao. Ne verujem da cu ispostovati taj hotline scenarista koje si naveo, oslonicu se na devojcicu i vas zagrizle fanove.

P.S. Zaboravio sam napomenuti. Originalna verzija scenarija je upravo na italijanskome. Iz dva razloga:
prvi- posto poslednjih pripremam srpsku knjizevnost za ispite, treba mi nesto da se odrzim u kondiciji oko italijanskog, neverovatno brzi se gubi. Nekih 10 reci na dan si u minusu ako nisi aktivan.
drugi i mnogo bitniji- Zagora bolje poznajem na italijanskom jeziku, zadnjih godina stalno nabavljam ili stampam njegove epizode na tome, i pored toga sto kupujem ove domace. Npr.Kraj vremena prilicno debilno zvuci kao naslov, ali na italijanskom je mnogo mocnije -La fine del tempo. Ybirka kratkih prica se zove Mracna suma (Darkwood, je li) i tu se malo gubi smisao, posto italijanski naslov Selva oscura treba da aludira na Dantea i prve stihove iz Pakla (Nel mezzo del cammin di nostra vita/mi ritrovai per una selva oscura/ché la diritta via era smarrita.) jer vecina prica podrzava upravo takvu atmosferu.
3. Sto se igre reci unutar stripa, simbolike, aluzija, metafora i drugih jezickih zavrzlama sa italijanskim sam mnogo bolje potkovan, posto sam tome vecinom i posvetio svoje studije. Zbog toga mi je zgodnije da pisem upravo na italijanskom

Tvrdoglav jesam, ali sam i otvoren za dijaloge...jeste, naravno da sam inteligentan

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 08/06/2012 : 00:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@Samotnjak

Hvala drug, drago mi je da ti se svidja i sto te lagano uvodim u sekrete od iza kulisa. Pisati price nije jednostavno, a scenarija za stripove jos manje. Za naraciju covek se zaista samo radja...Tom osecaju te ne moze poduciti nikakva teoretska knjiga ili profa koji ce ti reci mnogo caka, jer sve je to dzaba, mislim na tehniku, ako talenta nema. Neko se rodi s tim, neko to stekne zbog blizine vrsnog tekstopisca (kao Sergio Bonelli od svog oca Gianluigija), a neko dobije osecaj citajuci razna knjizevna stiva. Zbog toga nekako razumem ove hiperproduktivne scenariste, pogotovo u zadnje vreme kad sam si uvrteo u glavu da i sam pokusam.

Kako ono kaze reklama: mozda je rodjena s tim, a mozda je to Chernobil



Elem, proces trazi mnogo znoja,i iskustva. Sastaviti ovo nije nikako bio deciji posao...a opet nije kako treba (ova verzija koju vidis gore). Inace, mnogo jasniji oblik scenarija se nalazi kod prijatelja Ricka na njegovom topicu http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42076. Udji i pogledaj.

Jos jednom, hvala na pohvalama i podrsci.

Momci najbolji ste!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 23/07/2012 : 22:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Ime topica editovano jer malo menjam njegovu svrhu. Nakon velikog niza skica i izmena u scenariju, konacno sam poceo sa crtezom. Table, da li skicirane, uradjene olovkom ili tusem postavljam ovde

Vas cu samo moliti za pomoc u vidu iskrene kritike crteza, tu sam i dalje krrrrrr, kao i o toku price.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/09/2012 : 23:41:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
evo, cisto da se zna da se nesto desava

tabla 1



tabla 2


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 01/10/2012 : 11:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Napreduješ, Pijani, i kada je reč o crtežu i kada je reč o kadriranju. Keep going...

Puno toga nedefinisanog (nedovršenog) da bih nešto komentarisao.

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5608 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 01/10/2012 : 13:51:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Vidim Bocci je uzor, nije loše... Budeš li i napredovao njegovim tempom, bit će dobro...

Puno bolje nego prije, ali treba sačekati tuš, koji meni uvijek pokvari olovku :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 01/10/2012 : 23:55:20  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rick

Napreduješ, Pijani, i kada je reč o crtežu i kada je reč o kadriranju. Keep going...

Puno toga nedefinisanog (nedovršenog) da bih nešto komentarisao.



hvala druze...ja sam za sada zadovoljan izgledom. Cekam da dodjem do love da kupim novu opremu za tusiranje pa cu lagano tablu po tablu.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 01/10/2012 : 23:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Vidim Bocci je uzor, nije loše... Budeš li i napredovao njegovim tempom, bit će dobro...

Puno bolje nego prije, ali treba sačekati tuš, koji meni uvijek pokvari olovku :)



Bocci mi jeste uzor, ali ne drzim njegove table pred sobom dok crtam (izuzetak tabla 2,slika 1 gde sam pokusao da skinem njegov nacin sencenja) jer je dovoljno posmatrati ga citajuci da bi se zapamtilo po kojoj logici ide.

Takodje, tus obavezno odnese malo smeka...ali nadam se da ce i dalje da valja. Cuce se

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 06/12/2012 : 10:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
obaveze ne daju mira, ali nesto malo se desava...



DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 07/12/2012 : 20:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Trudi se da na vreme zauzdaš kadriranje, da ne postaneš avangarda za Boneli. Kompliment, da napomenem, džast in kejs...

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 13/12/2012 : 02:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Heh, kakva bre avangarda za Bonelli?
I, ponavljam ti, verovao ili ne, ne gajim ambicije prema SBE. Nije iz nekog principa nego znam da nemam šanse...realno

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 13/12/2012 02:56:41
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 13/12/2012 : 14:58:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
kao crtač ili scenarista?

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 13/12/2012 : 15:53:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
oboje

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14492 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 15/03/2013 : 00:41:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Tek sad vidim ovaj topic na koji me upuio PP. Sutra bolje pogledam i dodem malo postati.
Nisam uopce znao za ovo

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 01/05/2018 : 09:36:03  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Kakvi sve scenariji prolaze, Burattiniju bi bilo pametno da dade šansu novacima, a balkanski entuzijasti bi svakako bili svježa krv koja daje novi zamah potrošenom serijalu.


Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000