forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/03/2020 : 17:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Meni su posljednjih godina te Mister No priče ono najbolje što strip uopće može dati. I nekako ih volim ponavljati u ljeto. Sad sam malo izvan, dugo je prošlo kako smo ono pričali o MNou. Ali kod tih priča je sve uživancija: temeljni stav je najbolji mogući, a naracija i poetika stara škola. Vječne epizode.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/03/2020 : 18:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Uz epizodu ZA ŠAKU NOVCA citirao bih Povijest Kristovu. Papini je tu ogorčeniji od Sclavija:

"Novac zajedno s mašću od ruku, koje su ga držale i pipale, nosi neumoljivu zarazu zločina. Među svim nečistima stvarima, što ih je čovjek učinio, da okalja zemlju i sebe, novac je možda najnečistiji.
Zarazniji od prnja okuženoga čovjeka, od gnoja u prištu, od hrakotina u kanalu, ulazi on u sve kuće, sjaji se na mjenjačkim stolovima, pritajuje se u škrinjicama, skvrni uzglavlje sna, sakriva se u smrdljivom mraku zakutaka, blati ruke nevinoj dječici, napastuje djevojke, plaća krvnikov rad, kruži širom svijeta raspirujuči mržnju, podražujući požudu, pospješujući pokvarenost i smrt.
Tko trguje novcem, tko natrpava srebro, taj je pravi rob đavolske čarolije.
Krist, koji žali bogataše, ali prezire i mrzi na bogatstvo, prvi zid, koji ne da da se vidi kraljevstvo nebesko, pomeo je pećinu razbojničku i očistio hram, u kojem će vršiti posljednje istine, što ih još ima kazati. Ali je onim nasilnim činom digao protiv sebe sve trgovačko građanstvo jeruzalemsko..."

Ova kanonada zvuči kao da je podloga epizodi; premda dolazi iz sasvim drugih pozicija, idejni tokovi su isti.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 05/03/2020 : 18:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Ne poznam Papinija, ali bih pridodao ovaj poznati evanđeoski citat:

»Nijedan sluga ne može služiti dvojici gospodara. Ili će jednoga mrziti, a drugoga ljubiti; ili će uz jednoga prianjati, a drugoga prezirati. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.«
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/03/2020 : 18:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Otvaram javni poziv za jednu antologijsku raspravu o epizodi NETKO NAS ZOVE ODOZGO (DD SD 58). Da vidimo što je Sclavi mislio, a što nije. Nakon što smo uradili zaokret prema kršćanstvu sa par opaski i komentara, ta nam se epizoda praktički nudi na pretresanje.

Svi su pozvani na čitanje i komentiranje, ali, naravno, orijentir su razmatranja sa antologijskih stvari. Upadice, zezanje i čavrljanje nas ne zanimaju. Ovoga vikenda, držite se čvrsto, jer polijećemo.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 09:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Otvaram javni poziv za jednu antologijsku raspravu o epizodi NETKO NAS ZOVE ODOZGO (DD SD 58). Da vidimo što je Sclavi mislio, a što nije. Nakon što smo uradili zaokret prema kršćanstvu sa par opaski i komentara, ta nam se epizoda praktički nudi na pretresanje.

Svi su pozvani na čitanje i komentiranje, ali, naravno, orijentir su razmatranja sa antologijskih stvari. Upadice, zezanje i čavrljanje nas ne zanimaju. Ovoga vikenda, držite se čvrsto, jer polijećemo.



Evo, upravo pročitao i moram konstatirati da sam promijenio mišljenje o ovoj epizodi.

Sclavi ovdje nije rekao ništa novo niti originalno. Čisto pretakanje iz punog u prazno, i tako po tko zna koliko puta, baš kao i znanstvenici i filozofi koji žele objasniti smisao života isključujući Boga.
Na kraju, nakon što provedu život u pokušaju znanstvenog dokazivanja nečega i (normalno) ne uspiju u tome, pokušavaju ublažiti svoje teorije baš kao i Sclavi u ovoj priči.

Što nam Sclavi ovdje govori?
Rješenje svega je ljubav i život ne prestaje nakon smrti!!
U načelu govori isto kao i bilo koji svećenik.
Čisti primjer propasti njegove kvazi filozofije.

Ako ovu priču gledamo kao njegovo priznanje poraza, onda je to OK, ali ni on sam ne shvaća da je sam sebe porazio.
Problem je što Sclavi ne shvaća pojam ljubavi.
Nije ljubav to što će Dylan leći s jednom neuglednom čistačicom porijeklom iz Senegala.
To je ekstremna glupost u situaciji koja je prikazana u stripu i koja dokazuje da Sclavi samo prepisuje što je netko drugi već napisao i da on sam ništa nije shvatio.
Da nema te idiotske i potpuno nepotrebne scene, još bih i pomislio da razumije o čemu ovdje priča.
A nema pojma!
Potpuni promašaj.

Sclavi je majstor naracije koji s ogromnom količinom zanimljivih i luckastih scena drži pozornost čitatelja, a u biti ne priča ni o čemu. Ova priča je čisti primjer.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 11:15:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Nije ljubav to što će Dylan leći s jednom neuglednom čistačicom porijeklom iz Senegala.



Da, možda si ovdje preoštar, ali si na tragu ovoga: Sclavi stalno traži ljubav života, svaka epizoda nova ljubav. Obično su to neke lutkice, blesaste i zgodne. Ovdje napušta 'kanon' i sad je velika ljubav debela, neugledna crnkinja. Ne bi to bio problem, da je zaista došlo do preokreta Dylanove svijesti, da vidimo jedan životni oblik kako se razvija. Sclavi zapravo i pokušava nešto reći, no, kako i sam kažeš: nije to to. Ljubav nije "give peace a chance" i namještanje situacije. Dylan i crnkinja su u službi ideje, a nisu izrasli autentično. Ja nisam siguran da nekoga ovakve didaktičko-pedagoške pouke mogu obradovati, otopliti, učiniti da zaista zaiskri. Previše je namješteno (pogotovo kad se uzme zajedno sa čitavom pričom i izvedbom), a to čovjeka ostavlja hladnim.
Mislim, svi elementi su tu, sve je to, recimo, dobro zamišljeno: dvoje ljudi razgovaraju, ona mu povjeri veliku bol, on prepozna u njenoj priči i još više komunikaciji nešto više od pukih riječi, prepoznaje ono 'iza', duboko ljudsko ganuće i zato se tu jedno drugome otvaraju. Pa ipak, svi ovi elementi su nekako umjetno podignuti, nije to uvjerljivo i ne ide dalje od školničke poduke o danu ružičastih majica i slično. Čak i to što je promijenio taktiku, pa stavio tzv. normalnu ženu, debelu i čistačicu, više odmaže nego pomaže, to isto dobro kažeš. Možda je baš ovdje trebao staviti neku lutkicu izvana, a duboku iznutra.

Znači, po meni, za univerzalno razumijevanje NIJE presudno forsiranje deklarativnog svjetskog mira i spajanje različitih, već upravo oni gore spomenuti "elementi", samo razvijeni u životnoj, izvornoj situaciji. Ona može biti i spajanje drugačijih, ali NE MORA, dapače, najčešće i nije. Tu nije bitna širina, nego vertikala koja spaja gore-dolje: dubinu i nebesa, srce i Bog. Ali ne idemo (još) u daleka promišljanja.

Da dodam:
sve u svemu, ova priča mi nije prazna, nije loša. Nije to baljezganje kao Tri puta nula, recimo. Dajem 7.5/10. Nema tu rješenja, pogotovo je sam završetak i tobožnje objašnjenje nikakvo, pad, ali je samo postavljanje pitanja i razumijevanje da se čovjek ne sastoji samo od dreka i kostiju, da traži smisao, a smjer je prema 'gore', dimenzija vertikale, to je to, nema greške. Sclavi i dalje ne može progledati do kraja, ali se hrva i traži tko to zove odozgo.

Edited by - stinky on 07/03/2020 11:22:07
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 11:30:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Spock
Nije ljubav to što će Dylan leći s jednom neuglednom čistačicom porijeklom iz Senegala.



Da, možda si ovdje preoštar, ali si na tragu ovoga: Sclavi stalno traži ljubav života, svaka epizoda nova ljubav. Obično su to neke lutkice, blesaste i zgodne. Ovdje napušta 'kanon' i sad je velika ljubav debela, neugledna crnkinja. Ne bi to bio problem, da je zaista došlo do preokreta Dylanove svijesti, da vidimo jedan životni oblik kako se razvija. Sclavi zapravo i pokušava nešto reći, no, kako i sam kažeš: nije to to. Ljubav nije "give peace a chance" i namještanje situacije. Dylan i crnkinja su u službi ideje, a nisu izrasli autentično. Ja nisam siguran da nekoga ovakve didaktičko-pedagoške pouke mogu obradovati, otopliti, učiniti da zaista zaiskri. Previše je namješteno (pogotovo kad se uzme zajedno sa čitavom pričom i izvedbom), a to čovjeka ostavlja hladnim.
Mislim, svi elementi su tu, sve je to, recimo, dobro zamišljeno: dvoje ljudi razgovaraju, ona mu povjeri veliku bol, on prepozna u njenoj priči i još više komunikaciji nešto više od pukih riječi, prepoznaje ono 'iza', duboko ljudsko ganuće i zato se tu jedno drugome otvaraju. Pa ipak, svi ovi elementi su nekako umjetno podignuti, nije to uvjerljivo i ne ide dalje od školničke poduke o danu ružičastih majica i slično. Čak i to što je promijenio taktiku, pa stavio tzv. normalnu ženu, debelu i čistačicu, više odmaže bego pomaže, to isto dobro kažeš. Možda je baš ovdje trebao staviti neku lutkicu izvana, a duboku iznutra.

Znači, po meni, za univerzalno razumijevanje NIJE presudno forsiranje deklarativnog svjetskog mira i spajanje različitih, već upravo oni gore spomenuti "elementi", samo razvijeni u životnoj, izvornoj situaciji. Ona može biti i spajanje drugačijih, ali NE MORA, dapače, najčešće i nije. Tu nije bitna širina, nego vertikala koja spaja gore-dolje: dubinu i nebesa, srce i Bog. Ali ne idemo (još) u daleka promišljanja.



Ne, Sclavi u ovoj situaciji nije smio uopće uplitati bilo kakve ljubavne odnose nakon nekoliko dana poznanstva i u očajnom stanju u kakvom se žena može nalaziti nakon nestanka djeteta. Iako je prošlo već 6 mjeseci od toga, grozno je i pomišljati da bi se neka normalna žena upuštala u nešto takvo.
Taj ljubavni odnos ruši cijelu priču, a Dylana svodi na lešinara, nalik na one "famozne galebare" kojima nije bitan izgled već samo da ga ubodu.

Tu je taj promašaj stinky. Jedno pobija drugo i jasno nam govori da Sclavi ništa nije skužio od onoga što je prepisao.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 11:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da, ako hoćemo gledati jednom mehaničkom logikom. Zamislivo je to što kažeš, to je jedno normalno iskustvo. Izgubila je dijete, ne može biti sa nekim koga ne pozna, tj. zna samo par dana.

Ali!
Upravo je ljubav najveća snaga i najveća tajna!
Znači, mi se slažemo da Dylan i crnkinja nisu uvjerljivi, ali se ne slažemo (ako se ne slažemo) da ovo što je Sclavi, recimo tako sada, naslutio nije baš ono što treba biti. Po meni, prava ljubav je otvaranje i ona ne ovisi o zakonima, pretpostavkama, determiniranosti ("moramo se poznavati toliko i toliko -> dogodit će nam se u određenim situacijama -> ne može u vrijeme tuge" itd.), nego probija sve. Ljubav je najveća, tako je to i kršćanski shvaćeno, o tome možemo kasnije.

Tako da, meni nije promašaj otvaranje ljubavi, nego neuvjerljivo sastavljanje dobro shvaćenih elemenata; njihova ljubav je, takorekuć, samo parola ideje tolerancije na građanoidni način. Nema pravu životnost, nego pamfletsku notu podignutu na liniji filantropije (ali je ta filantropija nemoćna, školnički blebet - o ovome možda kasnije, kako dolazi do tog preokreta i nemoćne filantropije iz jedne loše shvaćene antropologije).
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 12:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Tako da, meni nije promašaj otvaranje ljubavi, nego neuvjerljivo sastavljanje dobro shvaćenih elemenata; njihova ljubav je, takorekuć, samo parola ideje tolerancije na građanoidni način. Nema pravu životnost, nego pamfletsku notu podignutu na liniji filantropije (ali je ta filantropija nemoćna, školnički blebet - o ovome možda kasnije, kako dolazi do tog preokreta i nemoćne filantropije iz jedne loše shvaćene antropologije).



Slažemo se, a to si upravo potvrdio ovim odlomkom.

Bit je da se ne može poistovjećivati ljubav sa požudom, a to Sclavi ovdje radi.
To nije ljubav!

Sad, da je Dylan ostao u dugotrajnoj vezi nakon što su kliknuli, to bi se još moglo progutati.
Ovako samo ruši sve što je Sclavi prepisao u ovoj priči i sa čime se u potpunosti slažem, ali on to ovim odnosom banalizira.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 12:08:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Iako je prošlo već 6 mjeseci od toga, grozno je i pomišljati da bi se neka normalna žena upuštala u nešto takvo.



Uh, ovdje si previše rigorozan.
Vidi ovu usporedbu: stari zakon je normiranje svega, sve je propisano, izvodi se točno kako piše. Događa se to da dolazi do krutosti, sve se pretvara u izvanjski ritual, vrše se obredna pranja itd.
Isus to dokida i pokazuje novi put. Taj put je radosna vijest i svojevrsno udaljavanje od smrknutog kršćanstva (ili, tada, religije). Može se pomoći nemoćnima i u subotu, što je za pismoznance i kazuiste sablazan.

Može se otvoriti ljubavi i u vrijeme žalosti, dapače, baš je to normalno.
Tako da griješiš što gledaš tako formalistički, ili da kažem "ljudski"; Isus kaže Petru kad ovaj reagira ljudski "bježi mi s očiju, Sotono!", jer ljudsko iskustvo nije ili ne smije biti zadnja instanca. To je ta metanoja koja se hoće, kraljevstvo božje, samo, naravno, teško je to razumjeti jer se zahtijeva potpuni preokret svijesti, maltene.

Poanta je ovo: ne mora biti tako kako ti kažeš, sablazan. Situacije su razne, a konkretno ispunjenje smisla se ne da odrezati formulom, nego se mora odgonetati razumijevajućim sagledavanjem svega. Obično rečeno: MOŽE BITI da neka žena doživi strašnu bol, eto, izgubi dijete i istovremeno nađe ljubav života. To je moguće, a oni koji stoje izvan i samo farizejski prigovaraju, nemaju pravo, šroviše, u krivu su i bolje bi bilo kad bi šutili. Treba ući 'unutra' i otuda gledati, pa vidjeti o čemu se radi.

ps - može biti također glupost, lakomislenost, prljavost itd. sve može biti, ali ne treba a priori gledati prljavost u svemu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 12:17:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Bit je da se ne može poistovjećivati ljubav sa požudom, a to Sclavi ovdje radi.
To nije ljubav!

Sad, da je Dylan ostao u dugotrajnoj vezi nakon što su kliknuli, to bi se još moglo progutati.




U pravu si.
Samo što ja nisam njihovu ljubav doživio kao požudu, nego više kao neko umjetno podignuto suosjećanje. Ona mu ispriča jednu toplu priču, on se sažali i sada se zaljubi, ne u staklenu lutkicu, nego u pravu debelu ženu, majku i čistačicu i još k tome crnkinju.
To je ta namještenost o kojoj pričam, a ljubav nije.

Još jednom, ljubav se zaista događa u jednom takvom suosjećanju, samo ne tako iskonstruiranom, a estetska dimenzija se također ne da lako otpisati, pa je shvatljivije da su hollywoodski glumci lijepi, Clark Gable a ne Žarko Puhovski.

Edited by - stinky on 07/03/2020 12:17:53
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 13:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
U načelu se slažemo oko ove epizode, samo što je smatram da bi bilo bolje bez tog suvišnog seksualnog odnosa, za kojeg je Sclavi umislio da je ljubavni.
Dobro je što je na pravom tragu po pitanju životnih razmišljanja. Maknuo se i od one svoje gluparije: "životinje su dobre, ljudi zli" i sličnih patetičnih provala raznoraznih aktivista.

U "Uskršnjem otoku" Nolitta pokazuje koliko dobre namjere takvih aktivista dovedu do totalne katastrofe.

Svejedno, moja ocjena je 6/10.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 07/03/2020 13:37:01
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 07/03/2020 : 16:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Dobro je što je na pravom tragu po pitanju životnih razmišljanja. Maknuo se i od one svoje gluparije: "životinje su dobre, ljudi zli" i sličnih patetičnih provala raznoraznih aktivista.



Ovo je malo prebanalno shvaćanje, čak i u takvim 'aktivističkim' epizodama nikad se ne pretpostavlja da su svi ljudi zli.

A ovu sam epizodu nedavno čitao, ovo je u biti priča o komunikaciji i prihvaćanju različitosti.

Malo mi je zasmetao jedan detalj, na početku kad znanstvenici dešifriraju poruku, crnkinja čisti i kaže im da je poruka naziv njezinog sela. Čudi me da je na poslu ako joj je kćer nedavno nestala. Mali scenaristički previd, ali nije toliko bitan za priču.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 16:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

A ovu sam epizodu nedavno čitao, ovo je u biti priča o komunikaciji i prihvaćanju različitosti.




To "prihvaćanje različitosti" je standardno loše izvedeno i da se radi samo o tome, priča bi bila bezveze.
Otvaraju se tu prava pitanja, to je dobro; pokušaji razrješenja su slabi, baš to utjecanje svjetonazoru "prihvaćanja različitih" nagrđuje priču, jer približava onim bijednim aktivističkim epizodama. Za ovakva duboka pitanja o smislu ne može se htjeti preskočiti za volju nekog recepta. To je prejeftino, prebanalno i parolaški, a bez životnog stava koji obvezuje.
Na sreču, nije to (samo) tako bagatelizirano, kako si ti shvatio.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 16:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Imamo tri stava.

Prvi je stav teoretskog čovjeka, ali shvaćenog u kalkulantsko-tehničkom razumu, tzv. znanstveni stav. Ovaj stav je, s jedne strane, predominantan danas, a s druge, nikoga nije briga za to. To se uzme "eto tako jest" i pušta se kroz sebe. Niti ikoga oduševljava, a niti istinski uvjerava u išta. On samo "koristi", tj. dok nam služi, okej, uzimamo proizvode koje smišljaju neki tamo koji se bolje razumiju i fućka nam se za to dalje.
Taj stav osvjetljava jednu sferu života i tu mu je mjesto, a čim se protegne na sve, iskaže pretenziju na totalitarno objašnjenje zbilje, postaje budalaština. Svejedno neke ugljikove jedinke padaju na koljena i pred takvim budalaštinama, ima ih i među našim kolegama sa foruma.

Sclavi ovdje ispravno ukazuje da je taj stav budalaština, kada se protegne na pitanje smisla i traženje posljednje zbilje. Tehnički čovjek postavlja aparature i pretražuje svemir, traži izvanjske znakove, traži "inteligentni život u svemiru", traži izvanzemaljce. Aparature zvrndaju, cvile, buče i bipaju, a taj tehnički čovjek spava. On nema budnost, to je pospani čovjek uspavane svijesti, mali crvić u beskrajnom prostranstvu, lijepo rečeno - drekić.
Debela crnkinja i čistačica je ta koja čuje znakove i tu je Sclavi dublji nego što je mogao sanjati, jer ovo je mjesto paralelno Evanđelju, Bog se objavljuje malenima, tj. oni koji su izvorni i prostodušni bolje shvaćaju temeljnu zbilju. Ova Sclavijeva kritika valja.

Drugi stav je...

Edited by - stinky on 07/03/2020 16:52:22
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 17:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Spock

Dobro je što je na pravom tragu po pitanju životnih razmišljanja. Maknuo se i od one svoje gluparije: "životinje su dobre, ljudi zli" i sličnih patetičnih provala raznoraznih aktivista.



Ovo je malo prebanalno shvaćanje, čak i u takvim 'aktivističkim' epizodama nikad se ne pretpostavlja da su svi ljudi zli.

A ovu sam epizodu nedavno čitao, ovo je u biti priča o komunikaciji i prihvaćanju različitosti.



Ne, upravo je to taj banalni dio koji nagrđuje cjelokupnu sliku epizode. Sclavi otvara najbitnije pitanje: "Tko smo mi i kamo putujemo?" Donosi zaključak da ništa ne nestaje, već se pretvara u nešto drugo.
Približava se vjeri, shvaća da se ne može sve objasniti znanošću i onda zakolje nepotrebnom i suvišnom vezom neugledne gospođe i našeg uspaljenika.

quote:

Malo mi je zasmetao jedan detalj, na početku kad znanstvenici dešifriraju poruku, crnkinja čisti i kaže im da je poruka naziv njezinog sela. Čudi me da je na poslu ako joj je kćer nedavno nestala. Mali scenaristički previd, ali nije toliko bitan za priču.



To si krivo shvatio ili se krivo sjećaš. Nije nelogičnost ili scenaristički previd. Ta gospođa tamnije puti (moram ovako pisati zbog aktivista) je radila baš u trenutku kad joj je kćer nestala. Od tog trenutka do dolaska uspaljenika Dylana u njeno selo prošlo je 6 mjeseci.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/03/2020 : 17:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Drugi stav je stav profača humanista koji grca u filantropiji. Naoko je to sjajan stav, svaka bi ga majka poželjela za zeta itsl. Ali to je zapravo stav jednog nemoćnog apela, forma ujedinjenih naroda i plavih kaciga koja praktički ništa ne mijenja na stvarnosti, a s druge strane je to krajnja preuzetnost i taština. I takvih krasnih naših kolega ima na forumu, svi redom filantropi i velike oholice.

Ovo je šablona tog filantropskog stava: "Želite shvatiti riječ božju a da niste prvo shvatili govor čovjeka! Više nitko ne razumije svoga bližnjega... Neće vas toranj odvesti do zvijezda, ni svemirski brod... Onamo vas može odvesti samo materinski jezik... Pomoću njega možemo razgovarati s beskrajem... Čuti njegov glas."

Kod filantropa je stvar postavljena naopako: prvo shvatiti čovjeka, tj. prihvatiti "drugačije" i onda će se otvoriti vrata beskraja, vidjet ćemo i Boga itd. Pretpostavlja se da je to moguće, čak vjerojatno, da se čovjek može priznati u njegovom dostojanstvu bez Boga, bez Najvišeg Bića tek pred kojim su svi jednaki. Odstranjuje se ta dimenzija i radi se izravno na utopiji savršenog svijeta. Tu je posrijedi tašto shvaćanje da je čovjek "po prirodi" dobar, neposredno dobar i da ga samo malo kvare loši sustavi, recimo, kapitalistički itsl. O ovoj točki ću možda pričati, a možda ne, jer to i jest nerv na kojoj se razilaze religija i magija ili ja i, eto jedan krasni primjerak filantropa magičara - Beva. Ući u tu stvar zahtijeva jako puno razjašnjavanja i osvjetljavanja problematike, o tom potom.

Za potrebe ove stripske rasprave, valja uputiti u vezi ovog drugog stava na sljedeće. Profač humanist i filantrop zna da je stav tehničara glupost, ali osim nemoćnog apela nije u stanju ništa učiniti. On je i tašt, pa traži priznanje u javnosti, a vidi da tehničar lagano jezdi jer je produktivan, spravlja i šljokice i kokice i telefone i medikamente. On samo apelira na "dobrog" čovjeka da prihvati različite, a da ne može niti pokazati čemu niti kako bi se to ostvarilo. U tom slomu svojih ideala, vraća se na tehničara-prirodnjaka i njegovu tzv. preciznost. Pokušava kategorijama koje je izmislio prirodnjak objasniti kompleksnu zbilju, jer on prihvaća: zbilja je kompleksna. Kako nema vjernost, nema Boga, maltene pobožanstvenjuje teoretske modele prirodnjaka i pokušava ih proširiti, proširiti tupastu mehanicističku teoriju čovjeka. Zalijeće se čak u besmrtnost duše i pokušava mucati o energiji. Filantropi su dvostruko odbojni, jer padaju u idolatriju čovjeka, a dok zamuckuju o ljubavi prihvaćaju magijski stav tehničara.

Treći stav je...
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 07/03/2020 : 22:27:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

To si krivo shvatio ili se krivo sjećaš. Nije nelogičnost ili scenaristički previd. Ta gospođa tamnije puti (moram ovako pisati zbog aktivista) je radila baš u trenutku kad joj je kćer nestala. Od tog trenutka do dolaska uspaljenika Dylana u njeno selo prošlo je 6 mjeseci.


Ne, baš mi je to zasmetalo dok sam čitao:





Znači, dvadeset dana nakon nestanka kćeri ona normalno radi svoj posao. Možda je i moguće, ali je neuvjerljivo. No ponavljam, nije toliko bitno za ovu diskusiju, samo mala nelogičnost.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/03/2020 : 23:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Istina Beva, previdio sam tu didaskaliju.

Da, čini se da nema neke logike.

Stinky, možeš li ti pokušati objasniti ili da se složimo da je riječ o scenarističkom previdu ili eventualno krivom prijevodu (česta situacija).

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/03/2020 : 07:38:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ma ta stvar nije neki misterij koji bi trebalo objašnjavati. Može biti "scenaristička" greška, ali i ne mora. Život ne staje, ma što se nama dogodilo. Za nas, recimo, bolni prekidi, za ostale - kolotečina. Ako i čisto tehnički gledamo, radi se o nestanku, dakle, nije ni proglašena formalno smrt. U takvim slučajevima, nemam pojma kako je to riješeno u zakonu; pretpostavljam da niti nemaš nekakva "prava". I za samu smrt, imaš, ne znam sad, 3-5 dana slobodnih. Eto, ako se već hoćemo igrati s takvim perifernim, irelevantnim stvarima za raspravu ove priče.

Ostaje da joj liječnik, ako je disfunkcionalna (psihički, recimo) može proglasiti bolovanje. Može i ona sve ostaviti, odbiti sve, dati otkaz itd.

A također može biti da, nakon par dana, krene raditi, jer je to "životna nužda", svatko se tu snalazi kako zna, a nitko ne može preko tih ograničenja (već puko biološki).

Za mene to nije ni bitna, a ni zanimljiva stvar. Zapravo je zanimljivije da od svega Beva gleda baš te sitničarije.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/03/2020 : 08:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
A najzanimljivije je osvrnuti se na treći, "centralni" stav.
To je stav Demona ludila, stav malog polovičnog čovjeka, koji je ni vruć ni hladan. I kao sve sladunjave stvari, taj je stav dražestan te na njega padaju oni koji nisu baš tako suhi kao tehničko-kalkulantski pretraživači svemira sondama. Kažem, to je centralni stav, jer to je Sclavi in nuce, potvrđeno i u samom stripu jer dolazi u sredini, u središtu priče. Pogledati str. 53-59.

Pogledajmo taj stav pobliže.
U čudno lijepu noć punoga mjeseca pod zvijezdama, Dylan osjeća nemir, ne može zaspati. Odlazi prošetati na brdo. No, malo je razočaran, jer se nadao da će u takvu noć na tome brdu osjetiti nešto tajanstveno, nadnaravno, magičnu atmosferu, keltsku, druidsku.
I gle!
Čudo dolazi!! "Judo plesaču. Dolaze mi suze na oči! Čudo o kojemu sam sanjao još kao dječak."
Dylan je ushićen i uzbuđen, plače od miline. Srsi mu prolaze žile, žili mu ruka. Vratio se u djetinjstvo, sada je najsretniji na svijetu.
I onda...
"N-NE!"
Britko NE, oči se razrogače. Dylan spušta glavu. Više ne gleda gore, sada je prikovan dolje, čvrsto na zemlju. Nema čuda djetinjstva, nego banalne dosadne reklame svijeta odraslih. Sve je samo trik, čuda ne postoje, samo projekcija naše želje.
A onda...
Utučeni trezveni čovjek čuje glasove. Kamenje govori. Ali "sve je ovo samo sugestija, zbog uzbuđenja..." Djetinje radosti više nema, samo nekog unezvjernog osvrtanja, a zatim utučena, smrknuta konstatacija: "Tisuće različitih nepoznatih jezika koji se isprepliću."

-------

Ovaj stav izražava izvorni rascjep svijesti, i u najboljem slučaju proglašava kako je to divno i krasno i plemenito sanjati. Biti dijete i poticati i buditi u drugima, u svima dijete. Jedni druge tješiti i prihvaćati, tolerirati, suosjećati u djetinjem. To se proglašava i... prelazi se dalje, na dnevni red. U svijet odraslih. Tu se radi, razumno sagledava i ne vjeruje u bajke, ali se eventualno može tolerirati da bajke imaju dobar i pedagoški i terapeutski učinak, pa se može dobrohotno osmjehnuti, čak deklarativno preporučivati. "Svjesno" se vraćamo u svijet bajki, jer je to "dobro", kao u Demonu ludila, makar možda i nije "istinito".

Kažem, ovo je dražestan stav, ali kao i sve dražesno, za pravog čovjeka - mediokritetski. Možda kasnije više.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/03/2020 : 08:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Zapravo je zanimljivije da od svega Beva gleda baš te sitničarije.



Napisao sam nekoliko puta da nije previše bitno, ali eto.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/03/2020 : 08:58:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Jesi napisao, ali si se i uhvatio toga. Umjesto da pričaš o dubljem smislu priče. Kužiš, moram ti uputiti takvu malu kritiku, jer baš ti navodno voliš Sclavija, Dylana Doga, smatraš se pametnim, čak prepametnim za majku i sestru, a onda kad se otvori pogodna tema, pričaš o perifernim stvarima, a otvoreno ti je mnogo pravaca na kojima bi mogao dati svoje sagledavanje. Sramiš se, ili ti je preteško ili nešto deseto? Ne sviđa ti se što sam oštar? Ipak je, naposljetku, otvoreno dosta toga da se možeš ili nadovezati ili polemizirati. Mene znaš kakav sam, to prihvatiš i sve ide lijepo.

Edited by - stinky on 08/03/2020 08:59:13
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/03/2020 : 10:31:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je po završnom dijalogu između Coea i Dylana jasno da Sclavi ostaje pri ateizmu, ili bar skepticizmu. Glas koji čujemo s neba ustvari dolazi sa Zemlje. Energija ne nestaje, rasprši se svemirom.

Ovo mi djeluje kao ono Berardijevo kad Ken Parker kaže 'Vjerujem u ljude', a farmer mu odgovara 'Pa, i to je vjera'. Sclavi isto vjeruje u ljude, glas koji nas zove je djevojčica koja pjeva na samrti. Nekom treba više od toga, nekom ne. Bitno je komunicirati stavove, ne svađati se oko pitanja smisla nego razgovarati. Tako sam ja razumio ovu priču.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/03/2020 : 11:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa da, sad pričamo baš o tome.
Kroz mnogo postova, i kroz razne epizode (ne samo ovu), pokušao sam približiti što je Sclavijev stav. To nije ni suhi racionalizam ni ateizam olako shvaćen kako si ti nonšalantno napisao; to je jedno hrvanje, tik pred vratima spasa, ali zato i teško očajavanje, koje se vrti u mjestu, baš zato jer ne zna ništa bolje od ona dva prethodna stava koja sam opisao: stalno se opet i opet vraća plitkoj racionalnosti i nemoćnoj filantropiji, ali se tu ne smiruje, jer srce to ne zadovoljava, srce ima apsolutan zahtjev i opet traži da radi "peto i pol čulo", i tako se non-stop ljuljuška amo-tamo. Hegel kaže: tašto ljuljuškanje u sebi samom.
Sclavi "treba nešto više", a opet nema snage da to integrira u smisao. On bi vjerovao u ljude, ali, to ti nisi dobro shvatio - ne vjeruje! Mrtvi su pobijedili i tako te finte non-stop. Ljudi su uglavnomm blesavi, pokvareni, zli (to su ti njegove priče, to ti je DD), ali on bi tako htio da su dobri, pa u nedostatku boljeg rješenja, premješta te dobre ljude u utopiju savršenog društva, izraženo kroz građanidni lijevi aktivizam (prečesto).

To "trebanje nečeg višeg", to je ono najbolje od Sclavija. Tu on nadilazi razne tupoglavosti i okamine, ali ne zna ili i ne može to do kraja provesti u životni stav. Ostaje polovičan, prepadne se i vraća se u - sivilo, u prividni svijet mrtvih kojega uvijek iznova apostrofira i buni se protiv njega. Najviše što on "zna" je sugerirati da je svijet bajki prava stvar, da je tu, u toj dimenziji gdje je mašta ljudska pokretačka snaga, boji smisao od svijeta činovnika i birokrata. Ali taj svijet činovnika i birokrata je također pretvrdi zalogaj i Sclavi vidi da se lijepim frazama ne može otpisati, pa rezignira. Ili očajava.

U ovoj epizodi, začudo, tu je on najvedriji što može biti. Kasnije je skroz kolabirao.
Ovdje on maltene radosno transcendira smrt: djevojčica je umrla, ali živi u našoj ljubavi, sjećanju, smislu i cjelini života koji integrira sve. Naravno, ta je poanta ne tisuću, nego deset tisuća puta ljepše, umnije i smislenije obrađena u religijskoj misli. On to ne prepoznaje, ili zbog nedostatka snage il ipredrasuda, neznanja itd.

A to je rješenje svih njegovih problema, koji su evidentni, kada čitaš DD. Nije se dovoljno trudio, tako možemo jednostavno reći. Umjesto da se potrudi i shvati bolje, on se vraća pseudorješenjima koja si ti pozdravio: "Glas koji čujemo s neba ustvari dolazi sa Zemlje. Energija ne nestaje, rasprši se svemirom."

To ne znači ništa, isto je ako kažem "Ja ne nestajem, živjet ću u Gospodinu vječno." Samo što je ovo drugo kudikamo bolje razvijeno, misaoni tokovi su dublji i smisleniji, a što je najvažnije, srce bolje namireno. Religijski čovjek postiže sintezu srca i uma, najviše što je moguće ograničenoj spoznaji. Ostali stavovi su ili tupasti ili obično preseravanje, kako je to već davno rekao Pascal:

"Ništa nije od toga stvarnije niti strašnije. Junačimo se koliko nam volja: takav, eto, svršetak čeka i najljepši život na svijetu."

Tvoja rečenica "Nekom treba više od toga, nekom ne." je baš to preseratorsko junačenje, čega možda nisi ni svjestan, ali opet na jednoj predrefleksivnoj razini, jesi. Za sada je ovo dovoljno da se malo zamisliš o svemu što si čuo.
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.66 seconds. Snitz Forums 2000