forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Amazon - end of my run
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 27/09/2012 : 13:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Puno se virtualne tinte napisalo, malo se zapravo reklo, još manje shvatilo, a koristi od svega virtualno 0.

Stoga umjesto kreativnih "gamad i đubrad" predlažem da krenemo odavdje.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/374270.htm

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25970 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/09/2012 : 14:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ako je oslobođeno pdv-a ne znači da je oslobođeno carine.
To nije ista stvar.
Sad vidjeh ovaj gore link.
Izgleda da carine po kg?
1 kg npr 5% a 2kg je onda valjda 10%??

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 27/09/2012 14:08:01
Go to Top of Page

Solid Snake
Senior Member



Djibouti
2358 Posts

Member since 30/12/2003

Posted - 27/09/2012 : 14:15:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Solid Snake a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andi

quote:
Originally posted by Solid Snake

A jel si narucio regularnom postom ili preko Fedexa/DHLa???
Sad kazem kako je ovamo kod nas u MKD.Ako je naruceno regularnom postom naplacuju samo 5 % PDV-a(na knjige,stripove u vrednostu iznad 45 eura).Ali ako je naruceno predko Fedex?DHLa i vrednost paketa je preko 45 eura onda opale paprena carina.Jednom sam narucio stripove preko Fedexa.stripovi u ukupnu vrednost od 60 eura,opalili mi carinu skoro 90 eura.
naravno nisam to podigao,pa nisam lud...



Amazon (gotovo) nikad ne šalje kurirskim službama (FedEx, Intereuropa...). Meni se je do sada (a imam sigurno već preko 50 narudžbi) samo jednom dogodilo da je Amazon slao FedEx-om i to zato što sam naručivao sa Amazon Kanada. I kad je došao paket zove me tip iz Hrvatskog FedEx-a da dostavim račun za paket kako bi ga mogli cariniti. Ja sam mu samo rekao neka si pročita hrvatski zakon u kojem piše da se za knjige (a strip albumi spadaju u tu kategoriju) ne naplačuje PDV i carina. Nakon toga mi je u roku od 2 sata paket dostavljen na adresu bez dodatnih troškova.
Ljudi, ne nasjedajte na ove fore, ako vas dotični carinik ne želi saslušati (poslušati) zovite mu nadređenog i isprintajte zakon.

I ja sam dosta narucivao preko Amazona i znam da imaju vise opcija za slanje paketa :

Choose a shipping speed:
Standard International Shipping (averages 18-32 business days)
Expedited International Shipping (averages 8-16 business days)
Priority International Courier (averages 2-4 days)
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/09/2012 : 14:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Solid Snake

quote:
Originally posted by andi

quote:
Originally posted by Solid Snake

A jel si narucio regularnom postom ili preko Fedexa/DHLa???
Sad kazem kako je ovamo kod nas u MKD.Ako je naruceno regularnom postom naplacuju samo 5 % PDV-a(na knjige,stripove u vrednostu iznad 45 eura).Ali ako je naruceno predko Fedex?DHLa i vrednost paketa je preko 45 eura onda opale paprena carina.Jednom sam narucio stripove preko Fedexa.stripovi u ukupnu vrednost od 60 eura,opalili mi carinu skoro 90 eura.
naravno nisam to podigao,pa nisam lud...



Amazon (gotovo) nikad ne šalje kurirskim službama (FedEx, Intereuropa...). Meni se je do sada (a imam sigurno već preko 50 narudžbi) samo jednom dogodilo da je Amazon slao FedEx-om i to zato što sam naručivao sa Amazon Kanada. I kad je došao paket zove me tip iz Hrvatskog FedEx-a da dostavim račun za paket kako bi ga mogli cariniti. Ja sam mu samo rekao neka si pročita hrvatski zakon u kojem piše da se za knjige (a strip albumi spadaju u tu kategoriju) ne naplačuje PDV i carina. Nakon toga mi je u roku od 2 sata paket dostavljen na adresu bez dodatnih troškova.
Ljudi, ne nasjedajte na ove fore, ako vas dotični carinik ne želi saslušati (poslušati) zovite mu nadređenog i isprintajte zakon.

I ja sam dosta narucivao preko Amazona i znam da imaju vise opcija za slanje paketa :

Choose a shipping speed:
Standard International Shipping (averages 18-32 business days)
Expedited International Shipping (averages 8-16 business days)
Priority International Courier (averages 2-4 days)



Mislim da nitko ne bira ovu zadnju opciju jer je cijena oko 3 puta veća. Konkretno na mojoj trenutnoj Amazon košarici 27$ vs 72$.
A prve dvije opcije nisu kurirske službe.
Uglavnom iz mog iskustva kurirske službe treba izbjegavati, ne samo zbog veće poštarine nego i zbog gotovo sigurnog carinjenja (ne zamaraju se puno sa sadržajem već po defaultu traže ispis računa pa se onda ti svađaj s njima da ne treba cariniti i plaćati PDV). A kad carina ide preko njih onda još plaćaš i uslugu zastupanja u carinskom postupku (jer ti ne daju mogućnost da sam rješavaš postupak sa carinskom upravom), ležarinu za paket i druge usluge, pa sve skupa dođe JAKO skupo.
Go to Top of Page

Rada13
New Member



Croatia
259 Posts

Member since 28/03/2010

Posted - 27/09/2012 : 14:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Rada13 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DKoor

Puno se virtualne tinte napisalo, malo se zapravo reklo, još manje shvatilo, a koristi od svega virtualno 0.

Stoga umjesto kreativnih "gamad i đubrad" predlažem da krenemo odavdje.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/374270.htm



Nema carine na knjige slikovnice i ostalo, samo pdv (i to je upitno)

http://www.carina.hr/Carina/CarinskiPostupakPosta.aspx#P5

skrolajte do tablice pa pročitajte
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25970 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/09/2012 : 15:00:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sad molim Boga da kad mi dođe Nausicaa carinik ne bude imao loš dan
ili dokaži cariniku da je strip:
Knjige

Knjige koje u carinsko područje Republike Hrvatske uvoze fizičke osobe u poštanskom prometu, ne podliježu carinskom nadzoru, već se smatra da su u trenutku kad su unesene u carinsko područje deklarirane za puštanje u slobodni promet.

Kada su u pitanju knjige, propisano se odnosi isključivo na knjige koje su oslobođene od plaćanja carine sukladno Sporazumu o uvozu predmeta prosvjetnog, znanstvenog i kulturnog karaktera i Protokolu uz taj Sporazum te od plaćanja poreza na dodanu vrijednost u skladu propisima o PDV-u.

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 27/09/2012 15:01:30
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/09/2012 : 15:03:20  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
Hajdemo onda sada konkretno:



IX. POREZNA STOPA

Članak 60.

(1) Porez na dodanu vrijednost po stopi od 0% plaća se na:

c) knjige stručnog, znanstvenog, umjetničkog, kulturnog i obrazovnog sadržaja, udžbenike za pedagoški odgoj i obrazovanje, za osnovno, srednje i visoko obrazovanje, otisnute na papiru ili na drugim nositeljima teksta kao što su papirus, koža, platno, tekstil, CD-ROM, video i audio kaseta i disketa,

Knjiga je sukladno definiciji UNESCO-a »duhovno-tvarna tvorevina koja nastaje kao zajednički rezultat djelatnosti autora, izdavača i grafičke industrije. U tehničkom smislu knjiga se sastoji iz savijenih i sašivenih ili lijepljenih dijelova tiskanih araka i poveza. Otisnuti dijelovi knjige su naslovne stranice (preliminarni – nulti otisak) i tekstualni dio s diobom na poglavlja.«

Knjigama se u smislu ove točke smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri sljedeća obilježja:

1. imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),

2. izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,

3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga – bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Knjigama se u smislu Zakona i ovoga Pravilnika ne smatraju: telefonski imenici, vozni redovi, cjenici, kalendari, rokovnici, različiti prospekti, katalozi, turistički vodiči turističke karte, mape, izvješća o poslovanju trgovačkih i ostalih društava, prigodni prezentacijski materijali u obliku knjige te drugi informativni materijal.

Udžbenicima se u smislu ove točke smatraju nastavna sredstva izrađena u svezi s odgovarajućim nastavnim planom i programom, neovisno o broju stranica (temeljna knjiga, skripta, priručnik, radna bilježnica, vježbenica, lektira i dr.) otisnuta na papiru ili na već navedenim nositeljima teksta, koje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

U smislu Zakona i ovoga Pravilnika smatra se da su knjige i udžbenici dobro tek u trenutku kada ih kao u cijelosti dovršenu knjigu nakladnik isporučuje u tuzemstvu, odnosno u svim drugim isporukama nakon toga.





Zelenim sam označio sve ono što strip svrstava u kategoriju knjige, a crvenim izuzetke kada on to nije.

Dakle, moj zaključak bi bio da strip jest knjiga OSIM u slučajevima kada je riječ o:

1. Vremenski ustaljenim izdanjima (periodičko izlaženje - to bi bio npr. kiosk strip ili strani pandan - npr. redovita sveska na Američkom tržištu). E sad, da li ovdje uvrstiti TPB, o tome se može diskutirati ali po meni ne jer iako je u nastavcima, ti nastavci nisu periodno definirani (kao npr. dnevni, tjedni, mjesečni). Uostalom i mnoge knjige imaju nastavke (npr. Gospodar Prstenova, Pjesma Vatre i Leda) pa ih nitko normalan ne bi izuzeo iz kategorije knjige.

2. Stripovima koji imaju manje od 49 stranica. Tu nema pravnog lijeka - ako ima manje od 49 stranica onda izgleda nije izuzet od PDV-a.




Što se tiče Carine, princip je isti kao i kod PDV-a. Ako netko dvoji, evo i izvadka iz Carinskog pravilnika:



Oslobađanje po drugoj osnovi

Kada pošiljka sadrži tiskane knjige i stručne publikacije, moguće je primjeniti oslobađanje od plaćanja carine temeljem članka 187. stavak 1. točka 1. Carinskog zakona (koji se odnosi na primjenu međunarodnih ugovora koji obvezuje Republiku Hrvatsku).

Naime, prema “Prilogu A” Sporazuma o uvozu predmeta prosvjetnog, znanstvenog i kulturnog karaktera, predviđeno je oslobađanje od plaćanja carine pri uvozu knjiga, novina, stručnih publikacija i časopisa. Ovim sporazumom nije određeno da korisnik povlastice mora biti samo pravna osoba ili ustanova, što znači da to može biti i fizička osoba.

U svim slučajevima kada pošiljka sadrži knjige, te stručne brošure i publikacije, nema zapreka da primatelj pošiljke - fizička osoba spomenutu carinsku povlasticu može ostvariti i kada vrijednost pošiljke premašuje 300 kuna, i kada je pošiljatelj pravna osoba, i kada pošiljku plaća dobavljaču. U ovome slučaju, dakle kada se radi o pošiljci s knjigama stručnog, znanstvenog i obrazovnog sadržaja, i članak 10a. Zakona o PDV-u omogućuje nultu stopu PDV-a.

U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:

1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),
2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,
3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Edited by - andi on 27/09/2012 15:05:27
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25970 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/09/2012 : 15:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Evo šta sam pronašao na netu:
Par savjeta ipak, iz osobnog iskustva, u rubrici "dobro je znati". Vjeruj mi mogu ti dobro doći

Kada pošiljka sadrži tiskane knjige i stručne publikacije, primjenjuje se oslobađanje od plaćanja carine temeljem članka 187. stavak 1. točka 1. Carinskog zakona (koji se odnosi na primjenu međunarodnih ugovora koji obvezuje Republiku Hrvatsku).

Naime, prema "Prilogu A" Sporazuma o uvozu predmeta prosvjetnog, znanstvenog i kulturnog karaktera, predviđeno je oslobađanje od plaćanja carine pri uvozu knjiga, novina, stručnih publikacija i časopisa. Ovim sporazumom nije određeno da korisnik povlastice mora biti samo pravna osoba ili ustanova, što znači da to može biti i fizička osoba.

Dalje. U svim slučajevima kada pošiljka sadrži knjige stručnog, znanstvenog i obrazovnog sadržaja, članak 10a. Zakona o PDV-u omogućuje nultu stopu PDV-a.

U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:

1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),
2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,
3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.

Zašto ovo pišem? Ako naručiš knjige u nekog od različitih inozemnih izdavačkih kuća (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećeš platit carinu ako ti ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako ti kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstvu (FedEx, DHL, UPS) s kojom imaju ugovor o dostavi (zapamti, troškovi dostave uračunati su već u konačan račun koji si platio!), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom. Ali ako oni za dostavu angažiraju svoje domaće partnere u RH, e onda počinje driblanje. Ovi naši smradovi će te redovito pokušat preveslat za nemale iznose za tobožnje carinske deklaracije, špedicijske troškove, manipulativne troškove, trošak zračne luke (koji k...?!), ležarine... i dostavu knjige će ti pokušat uvjetovat avansnom uplatom navedenih iznosa. Opće ludilo povezano s činjenicom da te evidentno doživljavaju kao stoku za deranje. Meni su to pokušali napraviti nekoliko puta, valjda misleći da mi piše budala na čelu, pa kad sam kravi glupoj priko telefona hladno izreferira gore napisane članke, stavke i paragrafe, začinjeno vulgarnostima kojih se ne bi posramija ni izvršni dopredsjednik, onda su se svi stali ispričavat od šefa na niže. Drugi put kad takav nastup nije polučio rezultate, samo sam im onda rekao da ću navratiti po svoje knjige s odvjetnikom ali da ćemo onda malo porazgovarati o iznudi, ucjeni i ostalim pikanterijama iz KZ-a. To ih je odmah ohladilo, knjige su idući dan promptno bile dostavljene.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/09/2012 : 15:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki


Zašto ovo pišem? Ako naručiš knjige u nekog od različitih inozemnih izdavačkih kuća (npr. sveučilišna izdavačka kuća), nećeš platit carinu ako ti ovi iz inozemstva knjige pošalju uobičajenom poštom. Ali ako ti kojim slučajem angažiraju dostavljačku službu u inozemstvu (FedEx, DHL, UPS) s kojom imaju ugovor o dostavi (zapamti, troškovi dostave uračunati su već u konačan račun koji si platio!), sve će biti u redu ako oni to pošalju običnom poštom. Ali ako oni za dostavu angažiraju svoje domaće partnere u RH, e onda počinje driblanje. Ovi naši smradovi će te redovito pokušat preveslat za nemale iznose za tobožnje carinske deklaracije, špedicijske troškove, manipulativne troškove, trošak zračne luke (koji k...?!), ležarine... i dostavu knjige će ti pokušat uvjetovat avansnom uplatom navedenih iznosa. Opće ludilo povezano s činjenicom da te evidentno doživljavaju kao stoku za deranje. Meni su to pokušali napraviti nekoliko puta, valjda misleći da mi piše budala na čelu, pa kad sam kravi glupoj priko telefona hladno izreferira gore napisane članke, stavke i paragrafe, začinjeno vulgarnostima kojih se ne bi posramija ni izvršni dopredsjednik, onda su se svi stali ispričavat od šefa na niže. Drugi put kad takav nastup nije polučio rezultate, samo sam im onda rekao da ću navratiti po svoje knjige s odvjetnikom ali da ćemo onda malo porazgovarati o iznudi, ucjeni i ostalim pikanterijama iz KZ-a. To ih je odmah ohladilo, knjige su idući dan promptno bile dostavljene.




Upravo to sam i ja napisao malo iznad za kurirske službe - naši zastupnici tih službi pljačkaju samo tako!
I ja sam imao isti slučaj - nakon mog objašnjenja za 2 sata mi je dostavljač sve donio na vrata bez kune troške. A da sam šutio, platio bih još cijenu pošiljke x 2.

Edited by - andi on 27/09/2012 15:11:09
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/09/2012 : 21:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Raven84

Obi, gdje su ti carinili te stripove?


U Osijeku.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 27/09/2012 : 22:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Raven84

Obi, gdje su ti carinili te stripove?


U Osijeku.



Zanimljivo, već sam čuo da u Osijeku to rade. Isto tako nikad nisam čuo da se to dogodilo u Zagrebu.
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 27/09/2012 : 22:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
quote:
1. Vremenski ustaljenim izdanjima (periodičko izlaženje - to bi bio npr. kiosk strip ili strani pandan - npr. redovita sveska na Američkom tržištu). E sad, da li ovdje uvrstiti TPB, o tome se može diskutirati ali po meni ne jer iako je u nastavcima, ti nastavci nisu periodno definirani (kao npr. dnevni, tjedni, mjesečni). Uostalom i mnoge knjige imaju nastavke (npr. Gospodar Prstenova, Pjesma Vatre i Leda) pa ih nitko normalan ne bi izuzeo iz kategorije knjige.

Uh, ovdje bi se dalo lamentirati i uzduž i poprijeko sa ovim "periodičkim".
Znači u stvari kiosk izdanja nisu periodička ako nemaju točan plan izlaženja. Prevedeno jednom izađe 1.1. onda 15.2. pa onda 28.2. što bi bilo dosta da nije vremenski ustaljen.
Ne znam baš, nisam siguran u takvu definiciju jer ogroman broj kiosk izdanja nije "vremenski točan" a opet spada u periodičku tiskovinu.
I kad se sumira dolazi se do zaključka da TPB nije po ovom pitanju različit od prosječnog HR kiosk izdanja.

Ali, možda u razvijenim zemljama postoje točno vremenski precizirana kiosk izdanja pa bi se to onda odnosilo na njih.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 27/09/2012 : 22:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Osnovni problem sa našim postojećim zakonom koji je definitivno neodgovarajući jest što nije prepoznao strip kao posebnu kategoriju.
Tako se otvara mogućnost "đubradi i gamadi" da se lupa glavu sa ovim pitanjem satima razmišljajući u koju kategoriju zapravo strip pripada.
Jer nije ni svaki strip - strip. I tu postoje kategorije.

A koliko je to svima ovdje jasno, od kojih određeni pojedinci naručuju stripove i knjige godinama izvana, dovoljno dobro svjedoči ovaj topik.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

maram
Starting Member



40 Posts

Member since 17/10/2012

Posted - 17/10/2012 : 18:58:00  Show Profile Show Extended Profile  Send maram a Private Message  Reply with Quote
Samo upozorenje onima u Zagrebu - odnedavno nemilosrdno lupaju carinu (tj. PDV) na stripove. Nema nekog baš pravila, prođu stripovi i bez carinjenja, ali... Stav im je da strip nije knjiga, a dodatno uporište koriste i mišljenje Središnjeg ureda.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 17/10/2012 : 19:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Taman nekidan naručena pošiljka s Tfaw.com, nadan se da je neće carinit jebenti život...

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Rada13
New Member



Croatia
259 Posts

Member since 28/03/2010

Posted - 17/10/2012 : 19:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Rada13 a Private Message  Reply with Quote
evo i tog "prekrasnog" mišljenja središnjeg ureda porezne uprave:

Broj klase: 410-01/07-01/63
Urudžbeni broj: 513-07-21-01/07-2
Mjesto: Zagreb
Datum: 24.9.2007.
Naslov: Oporezivanje stripa "B" porezom na dodanu vrijednost po stopi od 0%

Poduzeća „A“ d.o.o., obratilo nam se s upitom o tome podliježe li strip „B“ oporezivanju porezom na dodanu vrijednost po stopi 0%. Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.



U vezi navedenog odgovaramo u nastavku.



Odredbom članka 1Oa. stavak 1. točka c) Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 47/95 do 76/07), propisano je da se porez na dodanu vrijednost plaća po stopi 0% na knjige stručnog, znanstvenog, umjetničkog, kulturnog i obrazovnog sadržaja, te na udžbenike za pedagoški odgoj i obrazovanje, za osnovno, srednje i visoko obrazovanje, otisnute na papiru ili na drugim nositeljima teksta, uključivo i CD-ROM, video kasetu i audio kasetu.



U članku 57. stavak 1. točka c) Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 60/96 do 79/07), pobliže je određeno što se smatra knjigama. Prema navedenim odredbama Zakona i Pravilnika knjigama se smatraju neperiodične tiskovine koje imaju istodobno sva tri obilježja:



1.imaju stručni, znanstveni, umjetnički, kulturni i obrazovni sadržaj, a ne smiju imati promidžbeni sadržaj. (Promidžbenim sadržajem smatra se onaj sadržaj u kojem se kao pretežiti dio (više od 50%) pojavljuju promidžbene poruke),

2.izrađene su u tehničkom smislu u obliku knjige, otisnute na arcima papira ili već spomenutim nositeljima teksta ili u obliku slobodnih listova,

3. imaju najmanje 49 stranica (definicija UNESCO-a) ne računajući korice i naslovnu stranicu, osim dječjih knjiga - bojanki, slikovnica bez teksta te tiskanih nota i umetaka za knjige u obliku slobodnih listova koji mogu imati i manje od 49 stranica. Dječjim knjigama razumijevaju se i bojanke kao i slikovnice bez teksta.



U svrhu oporezivanja porezom na dodanu vrijednost odredbama članka 57. stavak 1. točka c) Pravilnika propisano je da se udžbenicima smatraju nastavna sredstva izrađena u svezi s odgovarajućim nastavnim planom i programom, neovisno o broju stranica (temeljna knjiga, skripta, priručnik, radna bilježnica, vježbenica, lektira i dr.) otisnuta na papiru ili na već navedenim nositeljima teksta, koje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.



U konkretnom slučaju razvidno je da je riječ o stripu „B“, koji se ne može smatrati knjigom u smislu članka 1Oa. stavak 1. točka c) Zakona o porezu na dodanu vrijednost, stoga podliježe oporezivanju porezom na dodanu vrijednost po stopi 22%.


Super argumentirano
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9232 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/10/2012 : 20:04:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pa čekaj malo, po čemu strip tu ne pripada??

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 17/10/2012 : 20:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rada13
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.


hehe, dobra... Nitko mi nije rekao da se strip prestaje čitati s 15 godina... I da je edukativnog karaktera!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4134 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 17/10/2012 : 20:42:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Dva puta sam sad pročitao i nije mi jasno.
Znači strip ne spada pod knjige a pozvali su se na članak pod čijim parametrima on SPADA pod knjige. Jel ovo neki mindfuck ili oni sami ne čitaju vlastite odredbe?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 17/10/2012 : 20:59:27  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
Evo, meni baš danas stigao strip ukupne vrijednosti s poštarinom od 41 euro bez carine i PDV-a.

Radi se o hardcoveru Flash Gordon vol. 1.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25970 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/10/2012 : 22:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Rada13
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.


hehe, dobra... Nitko mi nije rekao da se strip prestaje čitati s 15 godina... I da je edukativnog karaktera!


To nije rekla porezna uprava već je to navela firma koja im se obratila u vezi s tim stripom.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

maram
Starting Member



40 Posts

Member since 17/10/2012

Posted - 17/10/2012 : 23:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send maram a Private Message  Reply with Quote
Pa prošli su meni stripovi u vrijednosti od 230 dolara bez carinjenja, a da bi oni od, recimo, 150 dolara bivali ocarinjeni.
E, da... i još se pozivaju i na foru da knjiga mora imati najmanje 49 stranice teksta, ali baš ono, teksta (kao u romanima, i sl.).
Uglavnom, cirkus totalni, tumače kako im odgovara, ali ne možeš im zapravo ništa. Samo im možeš završiti na famoznoj crnoj listi...
Go to Top of Page

Ajkula
Senior Member



Serbia
1229 Posts

Member since 09/03/2012

Posted - 17/10/2012 : 23:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Ajkula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rada13

evo i tog "prekrasnog" mišljenja središnjeg ureda porezne uprave:

[i]Broj klase: 410-01/07-01/63
Urudžbeni broj: 513-07-21-01/07-2
Mjesto: Zagreb
Datum: 24.9.2007.
Naslov: Oporezivanje stripa "B" porezom na dodanu vrijednost po stopi od 0%
Napominju da strip prema svim tehničkim elementima ima karakter knjige, edukativnog je karaktera te je namijenjen djeci do 14 godina.



Ajmo Markose sad gašenje foruma, sajta, Fibre i kompletnog strip sveta ...
Veću provalu u životu nisam čuo.

Fudbal i semenke
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25970 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/10/2012 : 07:50:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
a da čitaš sa razumijevanjem?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Callis
New Member



Croatia
110 Posts

Member since 18/10/2006

Posted - 13/04/2015 : 16:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Callis a Private Message  Reply with Quote
Evo i ja kupujem stripove preko Amazona već nekih 10-15 godina. Nikad niti na jedan nisam ništa platio kad mi je stizao na adresu u Zagrebu. Sada sam naručio na adresu u Zaprešiću i poštar je za strip vrijedan 83,97 USD dolara (u eurima 79,17), ukućanima koji su ga preuzeli, rekao da moram platiti 87 kuna. Zašto i zbog čega? Ima likraja lopovluku? Kome se žaliti?
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000