forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka sp. 3 - Asterios Polyp
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/06/2016 : 12:59:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nisi čitao Batmana: Year One ili Daredevila: Born again?



Ne. Ovo je (izgleda) jedini strip koji sam od njega čitao tako da ne ulazim u kvalitete crtača općenito nego govorim o samo ovom jednom dijelu.
Inače, Asterios mi je isto kao From hell - izvrstan strip a crtež...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 10/05/2020 : 11:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Dugo sam razmisljao da li da kupim ovaj strip ili ne. Imao sam priliku da ga listam i nisam mogao da odlucim da li mi se dopalo ili ne ali opet me je nesto odbijalo u vezi ovog stripa. Uprkos tome, Asterios Polyp mi se cesto vrteo po mislima kako bi mogao biti nesto zaista zanimljivo. Odlucih da ga kupim pre par dana u Alan Fordu. Posto sam pre nekih godinu dana listao jako lose ocuvan primerak koji nije imao sarm kakav bi trebao da ima, kada sam uzeo u ruke primerak u celofanu, skinuo isto i prelistao, odusevio sam se! I jos kada sam video da je stampan u Kini na reciklaznom papiru i jos da je identican originalu... Fantasticno izdanje! Sva sreca pa je autor zahtevao bas ovakvo izdanje koje su Fibra ispratili do detalja. Svaka cast Fibri! Prelistao sam ponovo strip i dopalo mi se. Volim noir crtez (nazovimo ga tako) iako mi dosta puta na prvi pogled ne izgleda privlacan dok ne pocnem da citam. Uzeo sam strip i zapoceo putovanje. Nisam mogao da ispustim strip iz ruke dok ga do kraja nisam procitao. Prica jednostavno pleni na sve nacine i uvlaci se duboko pod kozu i u misli. Asterios je toliko slojevita licnost da posle citanja imas utisak kao da si se druzio sa njim citavog zivota. Hoces da mu zameris mnogo toga a ne mozes, jednostavno je takav kakav je i to prihvatis. Ni u jednom trenutku nema praznog hoda i filozofija price je na nivou. Negde prosto letis kroz stranice a neke citas po par puta kako bi shvatio dubinu. Crtez i dizajn su toliko uzbudljivi da prosto ne znas sta ce te sacekati na iducoj stranici. Ovo delo bi trebalo da se izucava na likovnim akademijama kao i na smerovima za razne dizajne.
Remek-delo na sve na sve moguce i nemoguce nacine!
10/10

p.s.preporuka da se skinu uvijaci pre citanja i onda nemate brige da ce se nesto ostetiti jer je strip savrseno uvezan.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/05/2020 : 12:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
i ti poče da deliš 10/10 šakom i kapom??

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 10/05/2020 : 12:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

i ti poče da deliš 10/10 šakom i kapom??



Pa kad citam samo remek-dela u zadnje vreme i recenziram samo ono sto me odusevi. Hoces da recenziram i Zagora kojeg trenutno citam?
Sledeci na redu je Ljepota Tame pa cemo videti da li vredi recenzirati ili ne.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 10/05/2020 : 13:52:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by AleksandarN
p.s.preporuka da se skinu uvijaci pre citanja i onda nemate brige da ce se nesto ostetiti jer je strip savrseno uvezan.


Pa zar bi iko ostavio uvijač dok čita?
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 19/10/2020 : 00:59:35  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
"Ova napeta, idiosinkratska priča o ljubavi, ambiciji i prilikama označava povratak jednog od modernih majstora grafičkog pričanja priča." The Miami Herald

Pih, koliko sam obilazio oko ovog stripa, al nekako neodlučno... Čudan dizajn, korice sa kratkim rukavima. Viri običan karton na sve strane... Unutra neki matori gnjavator koji je antipatičan profesor arhitekture koji u životu nije ništa projektovao... Velika i veća slova po stranicama... Prosipanje nekih fora..
A na kraju jedna topla priča o ljubavi.
Trebalo je da ostane bez svega, da bi shvatio šta je jedino vredno u njegovom životu.
Zaista specifičan način pripovedanja koji na kraju postiže uspeh!

Sreća nije se rasprodao, pa sam ga ugrabio. Al čudo da se ovakav strip nije do sada rasprodao?

Resistance is futile.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 19/10/2020 : 14:16:03  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Valjda naklada 1000 primeraka, od ranije nepoznat naslov i sl...ali vrhunsko delo u vrhunskom ruhu...
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/01/2021 : 16:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Asterios Polip je pored Inkala verovatno jedini strip koji kad god uzmem u ruke uvek imam osećaj kao da ga čitam po prvi put jer svako novo listanje nudi neki detalj koji ranije nije bio primećen

Ovaj put je to sićušan novinski isečak iz metroa koji tvrdi da je otkriven namćorski gen

Macukeli je stvorio remek delo
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/07/2021 : 10:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dopao mi je ponovo Asterio pod ruke pa da iznesem par novih dojmova.

Prvo - čudno mi je kako je David Mazzucchelli baš TOLIKO cijenjen. Ok, tih par stvari koje je napravio su stvarno super i odlično su nacrtane i dragi su mi to stripovi (osim Staklenog grada, on mi je težak i dosadan) ali opet, nije mi to za takav skoro polubožanski status i za štancanje Artist editiona.. al ok, možda ne kužim svo majstorstvo tog crteža.

Što se samog Asteriosa tiče, novim čitanjem me iritirala snobovština stripa - ti razni grafički trikovi, sa bojama i ovo ono i sve te poveznice sa grčkim mitovima i akademskim i umjetničkim krugovima, ali opet - iako se vidi da Mazzucchelli zna puno o tome, kroz strip je sve skupa i izironizirao i na kraju kroz radnju ispada da je svo to palamuđenje pomalo suvišno i da je na kraju najbolje zaboraviti šuplje priče i zavrnuti rukave nad nečim konkretnim.

To je ono što mi se ovdje svidjelo, ta vjera u Ameriku i poduzetništvo i duh američkog naroda. Kad na kraju Asterio zabrije i potone, kad ostane s par dolara u džepu u nepoznatom gradiću, dovoljno je samo htjeti, truditi se i već će se tu naći dobar čovjek, već će biti posla, naći će se prilika ako želiš raditi i učiti i kroz taj dobar stari američki način, uz par auta koje treba popraviti, uz jednu dobru prizemljenu američku obitelj, uz pokoju paradu, sve će se na kraju izbistriti.

Ima i ta priča o toleranciji, svatko je dobrodošao, i propali profesor i bivši pomoćnik komunjara i debela žena koja se sjeća prošlih života, samo ako žele raditi i ako se žele prilgoditi.

Ostalo je još puno stvari koje mi izmiču u stripu - šta znači to čudno ime glavnog lika? U čem je stvar sa mrtvim blizancem? Dal nešto znači što Asterio ostane bez oka na kraju? ali to će ostat za neka druga čitanja. A bit će ih, simpa je ovo strip, čitak i pitak i topao
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/07/2021 : 11:55:10  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Zaboravio sam, konsternirala me i razlika velegrad/srednji pojas. U velegradu su jalovi akademici koji samo pričaju, a ništa ne stvaraju i smušeni umjetnici, beznačajne veze, brakovi koji se raspadaju. I talog društva, kao kad Asterio ulazi u podzemnu, a tamo luđaci, prosjaci, ljudi koji jedu šmrklje, bolesna ispovraćana žena.

A u gradiću zajednica, stvarne vrijednosti, ljudi rade i stvaraju, auto na struju, kućicu na drvu, obitelj opstaje, i čudaci su prihvaćeni, čak i čovjek koji pazi na asteroide nije odbačen nego ga svi znaju..
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 21/07/2021 : 22:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
@pcoro, suština ovog stripa je važnost dualnosti. Sam si sjajno primetio urbana/ruralna sredina... Zašto bez ružnog nema lepog, bez zla dobrog itd. I tu je upotreba boja ekstremno važna, a sve je počelo još kultnom - i nažalost odavno rasprodatom - antologijom ovog autora, Rubber Blanket. Odavno sam pisao o tome, možda izvučeš nešto odatle...
https://www.stripovi.com/index.asp?page=column-view&ColumnID=99

Što se crteža tiče...

quote:
Originally posted by naker

Asterios Polip je pored Inkala verovatno jedini strip koji kad god uzmem u ruke uvek imam osećaj kao da ga čitam po prvi put jer svako novo listanje nudi neki detalj koji ranije nije bio primećen...


Najviše je cenjen zbog transformacija kao crtač. Čovek je crtao sve i (ko)kreirao čak četiri remek-dela. Lepo što je spomenut Inkal, jer je evolucija Mazzovog grafičkog izraza nadmašila čak i čuvenu Giraud -> Moebius.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/07/2021 : 11:56:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Moram priznati da su mi pobjegle sve te stvari, dualizam i boje, boje sam uočio najviše kao suprotnost roze i plave, dublje od toga nisam išao. Sad kad ste spomenuli, čini mi se očitim i ta analogija Polip - Poliphem.

Ali opet me to čudi, zašto Poliphem, zašto osljepljivanje, da li samo zbor igre riječi i veze na mit ili je riječ o stvari suštinski važnoj za priču.

Isto tako, ima i taj kraj koji mi se čini skroz nepovezan, kao da dolazi iz ničega i nema mi baš smisla ili ga ne kužim. Možda jedino na razini - kraj stripa je ujedno i kraj svijeta stvorenog stripom
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/07/2021 : 11:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Sad sam se sjetio, ima sličan strip, Arsene Schrauwen, vrlo sličan Asteriosa po stilu, očito mu je on bio inspiracija, samo je tema više ironična, a manje romantična..
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 22/07/2021 : 16:04:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je ovo najbolja rasprava o Steriju na netu...
https://www.hoodedutilitarian.com/category/roundtables/hooded-polyp-rt/

Ima nekoliko tekstova, ali je vredno čitanja.

Odisej se nakon pada Troje našao, ako ne grešim, na Siciliji, protiv Polifema, a krenuo je na Itaku. Troja je uništena u požaru, kao i Asteriosov stan na početku... Ima poglavlje vezano za Itaku, takođe.

Uopšte, tu su i drugi grčki mitovi, poput Orfeja... I tu prati upotrebu boja ako opet budeš čitao; šta se dešava, šta se već desilo i kakva je reinterpretacija tih mitova. A kako će neko to da doživi i shvati, to je na čitaocu.

Kad Asterios izgubi oko, Mazz koristi i druge boje, i njegov i Hanin svet se konačno spajaju, jer je to za njega, što zbog imena, što zbog prezimena - "nomen est omen" - bilo, hajde da ne kažem suđeno, nego neophodno, da završi svoju odiseju.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/07/2021 : 08:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Hvala! Baš su se raspisali Ameri

Najzanimljivije su mi ove poveznice s Odisejem koje nabrajaš, to uopće nisam bio doživio..
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 23/07/2021 : 18:30:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Nema na čemu. Meni je ovo jedan od najboljih i najdražih stripova i drago mi je kad god ga neko nov otkrije... I zaista jedan od onih koji su drugačiji na svako novo čitanje.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 23/07/2021 : 20:57:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Asterios Polyp nije samo izvrstan strip (jedan od najboljih), već pokazuje mnoge mogućnosti stripa. Asterios Polyp teško može biti išta drugo osim strip.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/07/2021 : 21:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Citao sam ja njega i davno prije, sad mi je doslo da malo ponovim gradivo, stripovi 2000tih opet ulaze u modu
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 23/07/2021 : 21:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

Asterios Polyp nije samo izvrstan strip (jedan od najboljih), već pokazuje mnoge mogućnosti stripa. Asterios Polyp teško može biti išta drugo osim strip.



Meni se opet čini da bi se na temelju njega mogao snimiti kvalitetan film.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 23/07/2021 : 22:04:06  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Kanonski strip. Great American novel.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 23/07/2021 : 23:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

Mislim da je ovo najbolja rasprava o Steriju na netu...
https://www.hoodedutilitarian.com/category/roundtables/hooded-polyp-rt/

Ima nekoliko tekstova, ali je vredno čitanja.

Odisej se nakon pada Troje našao, ako ne grešim, na Siciliji, protiv Polifema, a krenuo je na Itaku. Troja je uništena u požaru, kao i Asteriosov stan na početku... Ima poglavlje vezano za Itaku, takođe.

Uopšte, tu su i drugi grčki mitovi, poput Orfeja... I tu prati upotrebu boja ako opet budeš čitao; šta se dešava, šta se već desilo i kakva je reinterpretacija tih mitova. A kako će neko to da doživi i shvati, to je na čitaocu.

Kad Asterios izgubi oko, Mazz koristi i druge boje, i njegov i Hanin svet se konačno spajaju, jer je to za njega, što zbog imena, što zbog prezimena - "nomen est omen" - bilo, hajde da ne kažem suđeno, nego neophodno, da završi svoju odiseju.



Hvala!
Ja nisam pohvatao ni deo svega ovoga.
Biće ovde još koje čitanje uskoro.
(Zanimljive i veze između različitih stripova koje je radio Mazzucchelli, a koje su spomenute u ovoj raspravi).

Resistance is futile.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 24/07/2021 : 02:17:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Kanonski strip. Great American GRAPHIC novel.




PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Chui
Average Member



922 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/09/2021 : 10:41:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Zula

Asterios Polyp nije samo izvrstan strip (jedan od najboljih), već pokazuje mnoge mogućnosti stripa. Asterios Polyp teško može biti išta drugo osim strip.



Meni se opet čini da bi se na temelju njega mogao snimiti kvalitetan film.


Možda ipak bolje animirani film. Super je i priča sama za sebe al u Asteriosa neodvojiva je od vizuala da bi Asterios bio to što jest. Evo i ja pročitao Polypa, bome klizi i čita se u jednom dahu. Svašta lijepoga ste napisali o stripu pa neznam šta bih više nadodao... hm evo posebno mi se svidio lik "božice" :))))
Odličan strip u svim elementima.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 30/09/2021 : 15:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stbojan

Nisam imao predstavu da je AP ovako dobar... odusevljen sam... stvarno je remek delo!



Slazem se. Ne mogu vjerovati da sam godinama odbijal procitati ovaj strip

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 30/09/2021 : 15:24:04  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Glavni lik mi je sjajan, u mnogocemu smo isti pa mi je time jos drazi.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000