forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Daredevil- The Man Without Fear
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/04/2020 : 07:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Just_Charlie



Ne znam što si čitao do sada, ne možeš čitati samo DD bez da proširiš na Elektru.

(krenula sam se raspisati s ponudom što ti imam za čitati, pa ako te zanima Miller, nudim i Millerove Sin Citye ako nisi čitao, na posudbu..bože, što je korona od mene učinila )




Sad mi slijede Millerove epizode sa Elektrom, a planiram poslije pročitati i Elektra: Assassin, tako da nemaš straha.

Sin City sam čitao, doduše ne do kraja ali i to ću jednom ispraviti. Materijala za čitanje imam možda i previše, što na polici, što u nulama i jedinicama. Ali hvala ti na ponudi i spremnosti na posudbu.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/04/2020 : 07:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Čudi me da nisi počeo s prvom knjigom, koja sadrži mini-serijal Čovjek bez straha.

Javi kad pročitaš cijelog Fibrinog Daredevila, pa ću ti preporučiti još jedan naslov.


Odlučio sam krenuti kronološki da vidim kako se razvijao Millerov rad. Znam da je The Man Without Fear origin story, ali osnovne informacije o liku sam znao i prije, a i kroz ove prve Millerove radove se dozna dosta, pa mi je bilo bezveze počinjati sa njegovim zadnjim radom na Daredevilu.

Javim se za preporuku!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/04/2020 : 20:24:16  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ah Shaneru to ides po kultnim runovima u americkom stripu 80ij? Prvo Murovo Stvorenje, sada Milerov Daredevil? Ne moze biti slucajnost. Ja sam isto krenuo hronoloski i procitao prvu knjigu od Carobne knjige koja je otprilike kraj #2 i do sredine #3 knjige od Fibre i jako sam zadovoljan bio. Nabavio sam i sve ostalo sto je Miller radio na DD i sad nikako da se bacim na citanje. Meni je Milerov Daredevil zabavan, pitak, ima taj šmek Marvela 80ih ali nije naivan i svakom epizodom mi je sve bolji i ozbiljniji, tako da ako su price koje me cekaju sve bolje i bolje ja cu biti jako zadovoljan Milerovim angažmanom na DD.

A bas je Mr Murdoc(a on je ja mislim najveci fan Daredevila na ovom sajtu) i ne znam ko još na ovom topiku rekao kako bi bilo najbolje citati DD kako ga je Miller pisao a Coveka bez straha iako je origin story ostaviti za kraj kao epilog.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 09/04/2020 : 20:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Čudi me da nisi počeo s prvom knjigom, koja sadrži mini-serijal Čovjek bez straha.

Javi kad pročitaš cijelog Fibrinog Daredevila, pa ću ti preporučiti još jedan naslov.


Odlučio sam krenuti kronološki da vidim kako se razvijao Millerov rad. Znam da je The Man Without Fear origin story, ali osnovne informacije o liku sam znao i prije, a i kroz ove prve Millerove radove se dozna dosta, pa mi je bilo bezveze počinjati sa njegovim zadnjim radom na Daredevilu.

Javim se za preporuku!





Dobro si odlučio. Stvari koje bi "naučio" ionako znaš a stil, pripovjedanje i crtež je toliko drukčije da bi ti prilagodba još duže trajala.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/04/2020 : 20:52:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Ah Shaneru to ides po kultnim runovima u americkom stripu 80ij? Prvo Murovo Stvorenje, sada Milerov Daredevil? Ne moze biti slucajnost.


Nisu baš kultni runovi 80-ih, više kultni američki stripovi/runovi uopće. Već sam više puta spominjao kako sam slab s amerima, pa sam odlučio iskoristiti ovaj višak slobodnog vremena da se upoznam s nekim naslovima. Zapravo se vodim Fibrinim katalogom (ali čitam originale), uzimajući u obzir da je Marko objavio probrane stvari.

Inače, pročitao sam i drugu knjigu Miller&Janson Daredevila (#173-184) i meni to i dalje nije ništa posebno. Čitljivo bez daljnjega, s nekim dobrim momentima, ali više zanimljivo vizualno nego narativno. Ako sam dobro shvatio, Miller je u ovoj fazi radio samo grube skice, po kojima je Janson crtao? Pitam jer mi vizualno djeluje dosta millerovski. Inače, čitao sam nedavno Ronina i (ponovo) 300 i trenutno sam dojma da je Miller puno bolji crtač nego scenarist. Moram se u nekom trenutku ponovo uhvatiti Sin Citya i Batmana (koji su mi bili super nekada), pa ćemo vidjeti kakvo će onda biti stanje.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 09/04/2020 : 21:28:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Inače, pročitao sam i drugu knjigu Miller&Janson Daredevila (#173-184) i meni to i dalje nije ništa posebno. Čitljivo bez daljnjega, s nekim dobrim momentima, ali više zanimljivo vizualno nego narativno. Ako sam dobro shvatio, Miller je u ovoj fazi radio samo grube skice, po kojima je Janson crtao?



Tako je. Generalno. Rekao bih i da zavisi od konkretne epizode, ali sećanje mi nije sveže.

Teško da ći ti Sin City promeniti mišljenje o Milleru kao scenaristi. Možda Daredevil i Batman koje je radio sa Mazzucchellijem, to je najbolje. Ali i to su žanrovski radovi - ako ne voliš superheroje ili noar neći ti posebno leći.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/04/2020 : 21:32:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Zapravo se vodim Fibrinim katalogom (ali čitam originale), uzimajući u obzir da je Marko objavio probrane stvari.


Nažalost, Marko puno toga nije objavio, a vjerojatno ni neće.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/04/2020 : 21:35:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Shaneru, imaš PM.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 10/04/2020 : 17:05:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Malo gledam stare savjete za citanje, jer ponukalo me jer gledam zadnju sezonu na netflixu i izvrsna je.



quote:
Originally posted by DuskeArrow

Ja upravo zavrsio sa citanjem Born Agian/Ponovo rodjen koji je posluzio kao podloga za trecu sezonu serije. Apsolutno sve preporuke, odlican strip :)



Pisao sam ovde malo o tome, možda nekoga bude zanimalo... (Doduše, kao uvod u treću sezonu; dakle, pre emitovanja!)
https://www.beforeafter.rs/kultura/derdevil-ili-o-ponovnom-rodenju-devete-umetnosti-i-stripskih-junaka/

quote:
Imam "MwF" a razmisljam o nekom omnibusu best of kako su clanovi preporucili davno Bendis-Maleev, pa cu potraziti uskoro. Malo sam zapostavio am.strip, jedino volim DD-a i Batmana od cijele plejade likova.


quote:
Originally posted by going going

Koliko sam ja razumeo ali nisam jos uvek citao, dosta je dobar DD i posle Milera. Kevin Smith, Bendis, Brubaker i Waid su svi ostavili zapazeni trag na serijalu sa vrlo dobrim do odlicnim runovima. Ali vise o tome imas na samom ovom topiku nekoliko strana unazad gde su ljudi vec o tome pricali.



Vlaadisha je negde, ako se ne varam, svojevremeno sjajno istakao kako se Bendisov run čita poput fan fiction-a u odnosu na Millera i to je 100% tačno. E, sad, šta kome više leži... Izuzimajući devedesete, kojima nikako da se pozabavim, čitanje može da počne od Millera ili Kevina Smitha. Miller tako da Man Without Fear ide na kraju, jer iako je origin, to je i epilog Millerovog pripovedanja. (Čarobna knjiga je jako pametno izbacila epizode koje je Miller samo crtao pre početka sage o Elektri, jer ne služe ničemu.) Dakle, ČK 1-3 (ili Fibra 2-4), Ponovo rođen, pa Čovek bez straha.

Fora je da Milleru uvek možete da se okrenete i nakon modernijih run-ova. Međutim, ne krećite od Bendisa! Krenite od Guardian Devil-a (Kevin Smith), iako je tu priču već sada pregazilo vreme, dok je Miller kao vino... Jedan događaj odatle, koji se nastavlja na osnovni, uvek maltene isti, izvor Mattove patnje, jeste ključan za potpuno razumevanje Bendisovog run-a. A i on mi je mnogo više odgovarao za čitanje kad je izlazio... To je problem sa superherojima, mnogo toga bude cool samo u realnom vremenu, za razliku od Millera, ako mene pitate. Maleev je svojevremeno bio revolucionaran sa svojim crtežom, ali isti nije najbolje izdržao test vremena. Ipak, vredi pročitati Bendisa.

Brubaker se mnogo bolje drži, ali je direktan nastavak Bendisa... (Vratio sam im se pre godinu i po - dve.) Onda ide Andy Diggle, koga preskočite ako niste baš iz fazona da pročitate sve, pa Mark Waid. Waid je savršeno počeo, jer je krenuo u smeru suprotnom od milerovske patnje i poslovično mračnih priča. I to je sve lepo do završetka priče koju će da objavi Phoenix Press (tri trejda), a onda postaje reciklaža do te mere da nisam ni uspeo da završim Waida. However, on može da bude polazna tačka, uz Yellow (isto Phoenix Press), za razliku od Bendisa i Brubakera. Kod Daredevil-a je kontinuitet baš od velikog značaja.

Dakle, Miller -> Smith/Bendis/Brubaker ili Smith/Bendis/Brubaker -> Miller, od najboljih run-ova ili Waid + Yellow, ko bi malo drugačiji pristup.

Sve posle toga samo sken, da se ubije vreme.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/04/2020 : 19:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja sam evo pročitao i treću knjigu Millerovih epizoda (#185-191, #219, Love & War, What If? #28) i meni je i to samo za ubiti vrijeme. Epizode koje se direktno nastavljaju na prethodnu knjigu su u istom tom stilu, dakle čitljive s povremenim dobrim trenutcima, a #219 i What If? su mi kompletno bezveze, u rangu epizoda iz prve knjige, prije nego što je Miller preuzeo scenarističku ulogu. Zapravo, jedino što mi odskače u ove tri knjige je Love & War. Ni taj strip nije na nekoj visokoj razini što se priče tiče, ali Sienkiewiczev izuzetan crtež strašno podiže ukupan dojam.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 10/04/2020 : 19:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Ja sam evo pročitao i treću knjigu Millerovih epizoda (#185-191, #219, Love & War, What If? #28) i meni je i to samo za ubiti vrijeme. Epizode koje se direktno nastavljaju na prethodnu knjigu su u istom tom stilu, dakle čitljive s povremenim dobrim trenutcima, a #219 i What If? su mi kompletno bezveze, u rangu epizoda iz prve knjige, prije nego što je Miller preuzeo scenarističku ulogu. Zapravo, jedino što mi odskače u ove tri knjige je Love & War. Ni taj strip nije na nekoj visokoj razini što se priče tiče, ali Sienkiewiczev izuzetan crtež strašno podiže ukupan dojam.



Da, Sienkiewicz je car. Ako ti se taj grafički roman dopao (vizuelno), onda obrati pažnju i na serijal Elektra: Assassin.

Što se tiče Millera - OK. Ako ne voliš njegov pristup, ne voliš i to je to. Tu ne postoje apsoluti. Ako bi rekao da ne vidiš ili ne ceniš njegovu veštinu, e, to je nešto drugo, i oko toga bi se moglo raspravljati. Ja pratim Millera evo skoro 40 godina, ali retko pričam o njemu zato što svi ostali pričaju do iznemoglosti. Više volim da pričam o njegovim savremenicima, kao što je bio pomenuti Sienkiewicz.

Postoje samo tri pristupne tačke za Daredevila: Miller (u saradnji sa Jansonom, Mazzucchellijem, Sienkiewiczem ili Romitom Juniorom, svejedno), Nocenti/JRJR/Williamson, i Waid/Rivera/Martin/Samnee. I to je to. Kraj priče. Ne pratim ovo najnovije (Zdarsky/Checchetto), a ono pre Millera - iako generalno mislim da je Gene Colan div američkog mejnstrim stripa - ne bih preporučio olako. Sve ostalo je praktično reciklaža, koju neko može da završi (= da pročita), a neko ne. Bendis i Maleev su bili popularni u ono vreme, istina, ali nikad "dobri", i to je priča možda za neki drugi put. I TV serija je najsličnija njihovoj verziji stripa, pa, eto, kome to nešto znači...

Ali, k'o što rekoh, postoje tri pristupne tačke. Kome se ne svidi nijedna, nema šta da traži u Daredevilu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 10/04/2020 20:05:57
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1556 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 11/04/2020 : 01:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Zapravo, jedino što mi odskače u ove tri knjige je Love & War. Ni taj strip nije na nekoj visokoj razini što se priče tiče, ali Sienkiewiczev izuzetan crtež strašno podiže ukupan dojam.



Auf, a meni taj strip kvari ukupan dojam, ne samo zbog priče, već mi je i Sjenkjevičev crtež inferioran u odnosu na tandem Miler/Janson.
(Znam da ova izjava zvuči kao oksimoron, pošto Sjenkjevič važi za crtačku veličinu, ali mi jednostavno uz superheroje
ne idu nikako takvi stilovi kao što su Sjenkjevičev ovde na Derdevilu, Mekinov na Betmenu ili Ribićev na Srebrnom Letaču.)

Ako govorimo samo o ovoj knjizi (ja sam citao ČK izdanje, to je negde približno, samo malo kraćeg sadržaja)
otkad je Elektra nestala sa scene, priče jesu slabije u odnosu na prethodne dve knjige,
kao najbolju bih izdvojio upravo Resurrection, i nakon nje Roulette (koje i imaju najviše veze sa ranijim događajima, jelte)

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 11/04/2020 : 02:46:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

Dakle, Miller -> Smith/Bendis/Brubaker ili Smith/Bendis/Brubaker -> Miller, od najboljih run-ova ili Waid + Yellow, ko bi malo drugačiji pristup.

Sve posle toga samo sken, da se ubije vreme.


Mislim da je Miller negativno utjecao na Daredevila, u smislu da je njegov rad bio toliko dobar i istaknut, da ljudi Matta Murdocka konstantno doživljavaju kao mračnog i ozbiljnog lika, da ne spominjem stalni naglasak na noir ugođaju.

Iskreno, meni su uvijek bile drage i ove "laganije" interpretacije lika, u duhu početnih epizoda koje potpisuje Stan Lee. Ann Nocenti i Karl Kesel su imali niz zabavnih epizoda. Aktualne epizode, koje potpisuje Chip Zdarsky, su isto jako dobre.

Od epizoda u Millerovskom stilu, izdvojio bih D. G. Chichestera, čijih je prvih devet epizoda s Leejem Weeksom odlično, i čitaju se kao efektan nastavak Millerovog/Mazzucchellijevog Born Again.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/04/2020 : 09:46:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Shaner

Zapravo, jedino što mi odskače u ove tri knjige je Love & War. Ni taj strip nije na nekoj visokoj razini što se priče tiče, ali Sienkiewiczev izuzetan crtež strašno podiže ukupan dojam.



Auf, a meni taj strip kvari ukupan dojam, ne samo zbog priče, već mi je i Sjenkjevičev crtež inferioran u odnosu na tandem Miler/Janson.
(Znam da ova izjava zvuči kao oksimoron, pošto Sjenkjevič važi za crtačku veličinu, ali mi jednostavno uz superheroje
ne idu nikako takvi stilovi kao što su Sjenkjevičev ovde na Derdevilu, Mekinov na Betmenu ili Ribićev na Srebrnom Letaču.)



Ok, razumem šta pričaš, i recimo da se slažem u jednom: Sienkiewicz je toliko jak i specifičan crtač da je njegov rad praktično progutao Millerov i izrodio nešto specifično. Dakle, kombinacija Miller/Sienkiewicz nema baš mnogo veze sa Miller/Mazzucchelli ili drugim. Kad sam smestio sve te kolaboracije pod "Millerov rad" uradio sam to iz praktičnih razloga, zato što većina ljudi danas ionako više prati scenariste.

Bill Sienkiewicz je ekvivalent Davida Lyncha u stripu, i takva vrsta ekspresionizma i izobličene percepcije može da prođe u Daredevilu (barem meni), koji se kreće u urbanom okruženju i već je sam po sebi blizu granice superherojskog žanra, i eksperimenti tog tipa mogu da mu legnu, dok bi isti stil na, recimo, Osvetnicima bio zaista neprikladan. Mislim, Sienkiewicz može da crta drugačije kada želi - može kako hoće, ili da menja stilove u okviru istog rada - ali verovatno mu ne bi bilo zanimljivo da radi nešto uobičajeno. E, sad, radovi o kojima pričamo konkretno su i slikani, ne crtani, pa i to verovatno doprinosi utisku koji imaš. I Jim Shooter lično je odbio da objavi Love and War kao deo "kontinuiteta", ali mu je dao mesto u liniji grafičkih romana jer je prepoznao kvalitete, iako ti kvaliteti nemaju mnogo veze sa onim što je rađeno sa Daredevilom pre toga.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 11/04/2020 : 17:27:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Postoje samo tri pristupne tačke za Daredevila
Tačno, s tim što su neki od nas odrasli na ranom periodu, s obzirom na to da je prvih četrdesetak brojeva (i još ponešto do stotog) kod nas izašlo gotovo u realnom vremenu. To je bio moj entry point. Onda možeš da zamisliš kakav je to šok bio čitati "Devils" prvi put 1984! Pričali smo već o tome: Tad je moglo da te pukne kako treba, pre Dark Knighta, Year One, Sin Cityja. Pre Watchmena. Pre nego sto je iko ovde i u Americi čitao mange. Pre gomile filmova, crtaća i igara. Još ako si imao dvanaest godina! "Dvanaest je zlatno doba stripa". Miller je bukvalno spasao Daredevila, ali Bushido je u pravu: Nebojša je koncipiran kao Spider-Man, a Frank mu je naneo nepopravljivu štetu pretvorivši ga u Batmana.

Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/04/2020 : 18:07:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Samo je jedan pravi Derdevil - onaj koga je crtao Gene Colan.

Preterujem malo, ali za mene - da. Volim Milerovog Derdevila, ali generalno - volim Derdevila.

Vidim da se ponovo pojavljuju trejdovi Nocenti/JRJR/Williamson tima. Nabaviću ove godine verovatno nešto, jer od domaćih izdavača nema vajde.

Ne mogu da prežalim što imam samo Essential 4, jer Colan je ipak za CB.

Edited by - alexts on 11/04/2020 18:08:58
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 11/04/2020 : 18:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Mislim da je Miller negativno utjecao na Daredevila, u smislu da je njegov rad bio toliko dobar i istaknut, da ljudi Matta Murdocka konstantno doživljavaju kao mračnog i ozbiljnog lika, da ne spominjem stalni naglasak na noir ugođaju.

Iskreno, meni su uvijek bile drage i ove "laganije" interpretacije lika, u duhu početnih epizoda koje potpisuje Stan Lee. Ann Nocenti i Karl Kesel su imali niz zabavnih epizoda. Aktualne epizode, koje potpisuje Chip Zdarsky, su isto jako dobre.

Od epizoda u Millerovskom stilu, izdvojio bih D. G. Chichestera, čijih je prvih devet epizoda s Leejem Weeksom odlično, i čitaju se kao efektan nastavak Millerovog/Mazzucchellijevog Born Again.



Nocentijevu ću, nadam se, ispratiti preko sjajnih Epic Collection-a (mislim na broj strana). Rekoh već, devedesete mi nisu poznate, a ono pre Millera zaista ne mogu da čitam, iako mi je koncept jasan. Vlada praktično odgovorio već, naravno da je Miller toliko obeležio i junaka i serijal da će biti pravo čudo ako neko tome bude doskočio.

Ono kad je počelo sa Kingpinom kao gradonačelnikom mi se učinilo zanimljivim, ali sam tu stao... No, to je zaista samo preko skena da se pročita. Daću šansu Zdarskyju ovih dana, pa javljam utiske. Hvala na preporuci.

quote:
Originally posted by Vlaadisha

...Nebojša je koncipiran kao Spider-Man, a Frank mu je naneo nepopravljivu štetu pretvorivši ga u Batmana.



Moguće da je do prezasićenja, ali mislim da je vreme takvih redefinisanja superheroja gotovo. Možda neki mini-serijal, koji bi ga poput Fractionovog Hawkeye-a vratio na nivo zgrade, ulice, kraja...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/04/2020 : 00:00:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je vidjeti da su se raspisali ljubitelji i poznavatelji Daredevila.

Žao mi je što kvarim zabavu, ali pročitao sam i Born Again i The Man Without Fear i nisam impresioniran. Born Again mi je pričom najinteresantniji Millerov Daredevil (barem do pojave Nukea), ali i tu mi je bolja ideja od izvedbe. Nekako mi se prebrzo sve odvilo, a i način na koji je došlo do zapleta mi je malo bezveze. The Man Without Fear sam možda ipak trebao prvi pročitati, iako se bojim da mu ni to ne bi pomoglo. Riječ je o, po meni, dosta slabo izvedenoj origin priči, s nabacanim epizodama iz života glavnog lika (većinu kojih imam osjećaj da sam vidio već sto puta, a čitao sam samo Millera) i izraženom vizualnom komponentom (krupni planovi preko cijele stranice, zasićene boje), no ni približno impresivnom kao što je ona priče Love & War. Potonji strip mi ostaje i sveukupno najinteresantniji od kompletnog Millerovog rada na ovom junaku.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/04/2020 : 17:36:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Tačno, s tim što su neki od nas odrasli na ranom periodu, s obzirom na to da je prvih četrdesetak brojeva (i još ponešto do stotog) kod nas izašlo gotovo u realnom vremenu. To je bio moj entry point. Onda možeš da zamisliš kakav je to šok bio čitati "Devils" prvi put 1984! Pričali smo već o tome: Tad je moglo da te pukne kako treba, pre Dark Knighta, Year One, Sin Cityja. Pre Watchmena. Pre nego sto je iko ovde i u Americi čitao mange. Pre gomile filmova, crtaća i igara. Još ako si imao dvanaest godina! "Dvanaest je zlatno doba stripa". Miller je bukvalno spasao Daredevila, ali Bushido je u pravu: Nebojša je koncipiran kao Spider-Man, a Frank mu je naneo nepopravljivu štetu pretvorivši ga u Batmana.



I sam sam "odrastao" na Daredevilu na neki način, ali baš na Millerovom. Prva faza, sa Elektrom i Bullseye-jem, objavljena kod nas u Eks-u. Ne sećam se tačne godine, ali kažeš da je to bilo '84? Svakako sam bio impresioniran, ali do tada nisam bio čitao ništa od tog naslova što je prethodilo. Tek kasnije jesam. Ali ta činjenica me je verovatno razmazila na duže vreme!

Millerov Daredevil je zapravo Eisner-ov Spirit sa koreografijom Gila Kane-a, nekim grafičkim elementima Bernie-ja Krigstein-a, i motivima koji (kao da) su preuzeti iz Manhuntera (tajne organizacije, borilačke veštine, ninđe u modernim urbanim sredinama, itd). Često se govori o japanskom uticaju na Millera, i on sam uvek pominje Kozure Okami (Lone Wolf and Cub), ali ja taj uticaj ne vidim u Daredevilu. Kasnije u karijeri, da, ali ne ovoliko rano. Krigstein se često pominje zbog svog "filmskog pristupa", ali, opet, nikad nisam čuo da je sam Miller to pomenuo, ne za tu fazu svoje karijere (što ne znači da nije rekao... negde). Kasnije neće biti nikakve sumnje - šta reći više nego da se Krigsteinova najpoznatija priča zove Master Race?

Ovim, naravno, ne želim reći da je sve to samo kopija - Miller svakako ispunjava ovaj rad entuzijazmom i svojim pogledima i prilagođava sve pomenute elemente svojim željama i duhu svog vremena.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 12/04/2020 18:11:12
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6577 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2020 : 18:51:34  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ako se ne varam (a ne varam se, jer sam čitao taj intervju) kad su u to vreme (Milerovog rada na Derdevilu) pitali Huga Prata da izdvoji šta mu se sviđa u savremenom stripu, on je upravo pomenuo Frenka Milera.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/04/2020 : 21:50:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Shaner

Zapravo, jedino što mi odskače u ove tri knjige je Love & War. Ni taj strip nije na nekoj visokoj razini što se priče tiče, ali Sienkiewiczev izuzetan crtež strašno podiže ukupan dojam.



Auf, a meni taj strip kvari ukupan dojam, ne samo zbog priče, već mi je i Sjenkjevičev crtež inferioran u odnosu na tandem Miler/Janson.


totalan potpis!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/04/2020 : 21:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Žao mi je što kvarim zabavu, ali pročitao sam i Born Again i The Man Without Fear i nisam impresioniran.


imaš sreće što ne živimo u istom gradu - nekako bih ti isčeprkao adresu,došao do tvoje kuće u po noći,i šibnuo ti kamen u prozor zbog ove izjave.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 12/04/2020 21:52:44
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/04/2020 : 22:43:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner


Žao mi je što kvarim zabavu, ali pročitao sam i Born Again i The Man Without Fear i nisam impresioniran.


imaš sreće što ne živimo u istom gradu - nekako bih ti isčeprkao adresu,došao do tvoje kuće u po noći,i šibnuo ti kamen u prozor zbog ove izjave.


Sreća pa živim na 10. katu.

Inače, pročitao danas Elektra Lives Again. Dok je crtački strip dosta zanimljiv, iako ne do kraja po mom guštu, narativno je kompletno bezveze. Najlošija stvar koju je Miller napisao vezano za Daredevila, a možda i šire. Sutra slijedi Elektra: Assassin. Tješi me pomisao da je, ako ništa, tu bar Sienkiewicz.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/04/2020 : 23:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Dakle, koliko shvatam, Fibra je sve objavila zajedno? Bez objašnjenja ili komentara u samim izdanjima? Jer Love & War i Elektra: Assassin nisu bili deo zvaničnog kontinuiteta. Možda otuda i sledi ova "zabuna" oko Sienkiewicza? Nije bilo ni zamišljeno da se uklopi sa ostalim objavljenim pričama.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 13/04/2020 : 00:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Nije li Elektra Atentatorica izdao Algoritam?

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000