forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jesam li ukrao ako sam »skinuo« strip sa neta?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/02/2013 : 17:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Mi ovdje ne pričamo o tipu koji je uletio u Markosovu dnevnu sobu, ukrao strip, skenirao ga i stavio na net. Takvom bi ja prvi ruke otkinuo. Zašto se izjednačava taj i neki kinez, koji je skinuo taj rip. Kod tog pitanja bi trebalo opasno razlikovati.

Pitanje u pollu nije da li je skidanje sa neta ilegalno... Pitanje je da li se vi osjećate kao da kradete nekome, odnosno je li vama koji ste glasali za "DA" isto downloadati strip i ukrasti nečijih 100 eura?

Zato jer skidanje sa neta ne doživljavaju kao krađu jer znaju da nije isto ukrasti i downloadati.



To što download ljudi ne doživljavaju kao krađu ne znači da on nije krađa. U tome i jest problem.

I nisam ja moralizirao ništa, nego samo PODVLAČIM činjenicu kako ljudima nije skupo kupiti iPad ili Galaxy Tab od par tisuća kuna na kojem će čitati skenirane stripove, ali im je skupo kupiti stripove. To onda nije stvar neimaštine, nego licemjerja.

I ne mislim da je Te-neyu mjesto u zatvoru, naravno, ali ljudi bi trebali imati u vidu da time čine štetu domaćoj industriji. Koliko se samo npr. videoteka zatvorilo? Koliko je ljudi izgubilo posao? Danas-sutra kad strip izdavači propadnu, kako će se to odraziti na tiskare, prodavaonice, knjižare ... cijeli lanac?

Trouble will find me
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 06/02/2013 : 17:22:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Po tome mozemo onda da pitamo zasto ljudi kupuju kompjutere na kojim ce da citaju stripove, umjesto da potrose te pare da kupe vise stripova. Nije to jedina korist kompjutera, da se na njima citaju skenovi.
Na iPadu ili Galaxy Tab se moze raditi puno stvari (primati i slati mail, igrati se gejmovima, biti na internetu, itd) citati stripove na njima je samo jedna prednost od mozda 10 ili 15 drugih.
Ako neko potrosi vise para na stripove umjesto na iPad ili Galaxy Tab, onda ta osoba ne moze te stripove da upotrebljava kao mini-kompjuter.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13368 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 06/02/2013 : 17:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Ono što me baš interesuje, kupiću i bez skena.
U ostalim slučajevima, bez prethodnog čitanja u skenu, nemam nameru da kupim.
Preview mi ne znači ništa. Dakle, u mom slučaju, sken može samo da pomogne i odgovor je ne.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/02/2013 : 17:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor



ali ukrasti siromahu dve kune ili Todoriću jednu kunu dođe na isto... to je najobičnija krađa...



Pa prije si napisa da te ne interesira pravno/činjenično nego osobno/moralno

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 06/02/2013 : 17:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
NESVRSTANI je moderna verzija Robin Hooda, krasti od bogatih je ok, ali od siromasnih nikad!

;)

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 06/02/2013 : 17:35:16  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Naravno da je krađa, a govorim u kontekstu izdanja koja se danas izdaju. Ovo šta je bilo prije ne želim niti mogu priuštiti ali ću ponešto skinuti sa neta.
Npr. skinuo sam libellusovog Demiana pročitao ga i to je to, čak mi je super drago da ga nisam kupio redovno jer strip mi nije nešto, a i posli cila priča oko akcija me je malo razočarala. E sad jeli to krađa i zajeb šta je izdavač tako nastupio??
Imam tablet, imam skenove, ali imam i većinu tih istih skinutih stripova.
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.
btw. mislim da je budućnost stripova u skeniranom obliku radi dosta razloga.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2353 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 06/02/2013 : 17:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Koliko moralisanja oko jednog downloada...
Onih koji to isto rade, a pretvaraju se da to ne bi ni pomislili, ili možda to što su skinuli sa NET-a imaju i u papirnom izdanju.
A posebno onih kojima to "remeti zaradu" na njihova tvrdokoričena, luksuzna...preskupa izdanja.
Neki bi hapsili, neki možda i ne bi išli tako strogo, drugi kao naivno plaćaju neke advokate, treći pominju tablete i kojekakav hardver.
Halo moralisti, pa ima i tableta ispod ruke, postoje i kopije iPad-a, hoćemo li se gospodo ipak zadržati samo na papiru i softveru?
Da li ste razmišljali možda i da li je neki od programa za čitanje stripova/knjiga original ili...će i za njega neko u ćorku!?
Svašta !!!
Dati odgovor na jedno ovakvo pitanje, za mene je suvišno. Šta više, pitanje mi izgleda više retoričko.
U svakom slučaju svaka čast nagoru na otvorenoj temi...

Carpe diem
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/02/2013 : 18:00:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.


Budući da sam ja spomenuo licemjerje, onda pretpostavljam da se ovo odnosi na mene? Ako jest, onda bih volio čuti oko čega bi se trebao zamisliti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 18:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by nagor



ali ukrasti siromahu dve kune ili Todoriću jednu kunu dođe na isto... to je najobičnija krađa...



Pa prije si napisa da te ne interesira pravno/činjenično nego osobno/moralno




Ajde probaj ukrasti Todoriću i probaj to ne doživit kao krađu… neće ić jer će svaki dio tvog bića to doživljavati kao nešto nepravilno, da to što radiš nije u redu... sumnjam da si se tako osjećao dok si skidao the walking dead… osebnije da osebnije ne može bit ... o tome pričam…
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 06/02/2013 : 18:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Da, to je krađa, kao i torrent filmova, igara i glazbe. Ali ipak to radim.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6853 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/02/2013 : 18:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Po meni nije krađa.

Ali jeste povreda zakona, nazovimo ga kršenjem autorskih prava ili saučestvovanjem u pirateriji, ali ne može biti krađa.

Zato što skidaš nešto što ti neko dobrovoljno daje i često i nisi siguran šta ćeš tačno dobiti, jer nije ni svaki okačeni link apsolutno siguran da nudi ono što misliš da nudi. Uzimaš od nekog ko je dobrovoljno stavio na download.

Po meni to je prekršaj, blaži od krađe.

E taj neko, ko skenira (ili šta već) i stavlja na download jeste lopov.

Po meni, to je krivično delo, gore od krađe jednog primerka fizičkog stripa, jer ti postavljanjem omogućavaš stotinama da skinu i samim tim praviš štetu kao da si pokrao veliki deo tiraža.

Takve ljude treba sankcionisati, posebno ako skidaju nešto od čega neko trenutno živi i čija prava su ugrožena. Onima koji postavljaju stvari koje nisu nikome nanele štetu (kao postavljanje nekog starog magazina) treba gledati kroz prste, kao kradljivcima žvake, pa i više.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6853 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/02/2013 : 18:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by djule


ako sve više ljudi čuje za nekog autora, glumca, pjevača, izdavača, crtaća, strip... postoji puno veća šansa za potražnjom pa i time većom šansom za autora da dojde do probijanja i veće zarade. iskreno, ne vjerujem da se ijedan autor obogatio zahvaljujući količinskoj prodaji materijala.




Ako piratizuješ muzički album, i tako je dobro piratski "distribuiran" da svi imaju piratsku verziju, a retko ko legalnu, šta će se desiti?

Sem što će pevač imati manju zaradu od CD-a, za njega će se dosta čuti, jer milioni uživaju u njegovom albumu, pa će on to dobro naplatiti kroz koncerte, reklame, tv nastupe...

Ali šta je bilo sa kompozitorima na albumu, aranžerom, producentom, studijskim muzičarima? Pretpostavimo da su dobili fiksnu svotu, ali skromnu, jer niko nije bio siguran da će album postati hit. Ali da bi se obezbedili oni su potpisali ugovor i za procenat od prodaje albuma, ako bude hit.

Koje prodaje, kad se prelila u nelegalni tok? Dok pevač mlati pare po nastupima, oni koji su stvorili muziku, tekst itd dobili su sitniš, a usrećili su milione ljudi i omogućili pevaču da postane zvezda.

Nisu li oni totalno oštećeni - pokradeni?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/02/2013 : 18:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by PAJDO
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.


Budući da sam ja spomenuo licemjerje, onda pretpostavljam da se ovo odnosi na mene? Ako jest, onda bih volio čuti oko čega bi se trebao zamisliti.


Mogu li ja?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 06/02/2013 : 18:38:37  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by PAJDO
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.


Budući da sam ja spomenuo licemjerje, onda pretpostavljam da se ovo odnosi na mene? Ako jest, onda bih volio čuti oko čega bi se trebao zamisliti.



Hm, zar je zaista potrebno vaditi kosture iz ormara da bi dokazao da i ti imaš licemjerstva u sebi?
Ti jesi prvi spomenuo licemjerstvo, ali mislio sam na sve one koji imaju bilo kakvu vezu sa bilo čim lošim vezanim uz strip, a s druge strane propovjedaju pravdu. Znam da se sa sigurnošću velika većina sad neće oglasiti jer kao ja znam Marka, Peru, Mišumatu pa da se ne zamjerim blabla
Vjeruj mi da sam zadnje vrijeme toliko okružen licemjerstvom da mi je puna kapa svega i kad sam pročitao da se Zagor-Te-Naya naziva licemjerom jer je rekao da ima skenirane stripove nije mi bilo svejedno (da se kulturno izrazim).


In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/02/2013 : 18:44:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by PAJDO
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.


Budući da sam ja spomenuo licemjerje, onda pretpostavljam da se ovo odnosi na mene? Ako jest, onda bih volio čuti oko čega bi se trebao zamisliti.


Mogu li ja?


Može, naravno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/02/2013 : 18:48:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO
Hm, zar je zaista potrebno vaditi kosture iz ormara da bi dokazao da i ti imaš licemjerstva u sebi?


Čovjek često ne uviđa vlastite greške, dok mu netko sa strane ne ukaže na njih.

quote:
Originally posted by PAJDO
Ti jesi prvi spomenuo licemjerstvo, ali mislio sam na sve one koji imaju bilo kakvu vezu sa bilo čim lošim vezanim uz strip, a s druge strane propovjedaju pravdu. Znam da se sa sigurnošću velika većina sad neće oglasiti jer kao ja znam Marka, Peru, Mišumatu pa da se ne zamjerim blabla
Vjeruj mi da sam zadnje vrijeme toliko okružen licemjerstvom da mi je puna kapa svega i kad sam pročitao da se Zagor-Te-Naya naziva licemjerom jer je rekao da ima skenirane stripove nije mi bilo svejedno (da se kulturno izrazim).


Nisam ga ja nazvao licemjerom zato što ima skenirane stripove, pročitaj još jednom.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/02/2013 : 18:58:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by PAJDO
A što se tiče licemjerja mnogi koji govore o tome bi se trebali pokriti ušima i razmisliti o svojim postupcima.


Budući da sam ja spomenuo licemjerje, onda pretpostavljam da se ovo odnosi na mene? Ako jest, onda bih volio čuti oko čega bi se trebao zamisliti.



oko moderatora

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 06/02/2013 : 18:59:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
Krađa je. Teška krađa je skidanje stripova koje izdaju domaći izdavači. To je i bezobrazno jer manje više svi daju i neki privju a većina se stripova može posuditi u knjižnicama.

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

andjusticeforall
Senior Member



Croatia
2946 Posts

Member since 09/12/2009

Posted - 06/02/2013 : 19:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send andjusticeforall a Private Message  Reply with Quote
Citajte skenirane stripove na:

www.stripos.hr

Sa desne strame klik na naslovnu strip albuna vodi do skidanja cijelog albuna u pdf-u

https://hrvatskiautorskistrip.blogspot.com/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/02/2013 : 19:00:27  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by djule


ako sve više ljudi čuje za nekog autora, glumca, pjevača, izdavača, crtaća, strip... postoji puno veća šansa za potražnjom pa i time većom šansom za autora da dojde do probijanja i veće zarade. iskreno, ne vjerujem da se ijedan autor obogatio zahvaljujući količinskoj prodaji materijala.




Ako piratizuješ muzički album, i tako je dobro piratski "distribuiran" da svi imaju piratsku verziju, a retko ko legalnu, šta će se desiti?

Sem što će pevač imati manju zaradu od CD-a, za njega će se dosta čuti, jer milioni uživaju u njegovom albumu, pa će on to dobro naplatiti kroz koncerte, reklame, tv nastupe...

Ali šta je bilo sa kompozitorima na albumu, aranžerom, producentom, studijskim muzičarima? Pretpostavimo da su dobili fiksnu svotu, ali skromnu, jer niko nije bio siguran da će album postati hit. Ali da bi se obezbedili oni su potpisali ugovor i za procenat od prodaje albuma, ako bude hit.

Koje prodaje, kad se prelila u nelegalni tok? Dok pevač mlati pare po nastupima, oni koji su stvorili muziku, tekst itd dobili su sitniš, a usrećili su milione ljudi i omogućili pevaču da postane zvezda.

Nisu li oni totalno oštećeni - pokradeni?



od svakog prodanog CD-a grupa ili pivač/ica maju zaradu od 8-12 %
odnosno večinu zarade na tome diže kompanija koja je izdala CD

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Kojot
Advanced Member



Switzerland
4064 Posts

Member since 21/12/2008

Posted - 06/02/2013 : 19:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Kojot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12

Da, to je krađa, kao i torrent filmova, igara i glazbe. Ali ipak to radim.



Zasto?
Nemoj vise!
Go to Top of Page

magnus
Junior Member



Slovenia
340 Posts

Member since 22/08/2004

Posted - 06/02/2013 : 19:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send magnus a Private Message  Reply with Quote
Nije!...ako si kupio originalno papirnato izdanje stripa. Ako nemas originala, onda je!
Isto je sa muzikom...ako si prije 25 godina kupio album neke grupe(vinil ili kasetu), onda danas mozes slobodno downlodati isti album u mp3 obliku.

Today's readers are tomorrow's leaders
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 06/02/2013 : 19:17:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by PAJDO
Hm, zar je zaista potrebno vaditi kosture iz ormara da bi dokazao da i ti imaš licemjerstva u sebi?


Čovjek često ne uviđa vlastite greške, dok mu netko sa strane ne ukaže na njih.

quote:
Originally posted by PAJDO
Ti jesi prvi spomenuo licemjerstvo, ali mislio sam na sve one koji imaju bilo kakvu vezu sa bilo čim lošim vezanim uz strip, a s druge strane propovjedaju pravdu. Znam da se sa sigurnošću velika većina sad neće oglasiti jer kao ja znam Marka, Peru, Mišumatu pa da se ne zamjerim blabla
Vjeruj mi da sam zadnje vrijeme toliko okružen licemjerstvom da mi je puna kapa svega i kad sam pročitao da se Zagor-Te-Naya naziva licemjerom jer je rekao da ima skenirane stripove nije mi bilo svejedno (da se kulturno izrazim).


Nisam ga ja nazvao licemjerom zato što ima skenirane stripove, pročitaj još jednom.



Vezano uz prvi navod; Ono iskreno svaka čast na toj izjavi jer je danas ovako nešto jako teško čuti!!!
Uz drugi navod (ne znam kako ide ovo sa ovim odvojenim odgovorima);
Točno da ga nisi nazvao licemjerom već lopovom (jer nije ukrao tablet, ali je strip), a s tim si poslije doveo u vezu i licemjerje. Ne branim ja Zagor-Te-Neya zato jer je u pitanju osoba koju poznajem već zato šta ima xyz Zagora-Te-Naya (znam kako ovo zvuči) koji također tako čitaju stripove vjerovatno i oko tebe ali to neće nikada priznati. Na kraju krajeva nekome taj strip nije dostupan, možda (mada teško, da ne kažem nemoguće) mu nije dostupna knjižnica, ali eto je internet (možda roditelji sve financiraju), ali baš hoće pročitati neki strip i šta sad bi mu trebalo zabraniti da ga skine? Ne vjerujem.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/02/2013 : 19:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by magnus

Nije!...ako si kupio originalno papirnato izdanje stripa. Ako nemas originala, onda je!
Isto je sa muzikom...ako si prije 25 godina kupio album neke grupe(vinil ili kasetu), onda danas mozes slobodno downlodati isti album u mp3 obliku.



znači da bi moga downlodat tribaš imat original? kakvog onda ima smisla downlodiranje?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/02/2013 : 19:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
I ne mislim da je Te-neyu mjesto u zatvoru, naravno, ali ljudi bi trebali imati u vidu da time čine štetu domaćoj industriji. Koliko se samo npr. videoteka zatvorilo? Koliko je ljudi izgubilo posao? Danas-sutra kad strip izdavači propadnu, kako će se to odraziti na tiskare, prodavaonice, knjižare ... cijeli lanac?



LOL! kako patetično. sada nam, za svaki skinuti strip, nabijaš osječaj krivice i grižnju savijesti zbog potencijalne propasti, ne samo strip izdavača, čitavog izdavačko-tiskarskog dijela industrije. i svih tih obitelji koje žive od toga. pa možda i čitave ekonomije.

živimo u luđačkoj i mafijaškoj državi.
zbog toga propadaju industrije i ekonomije.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000