forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Na mestu, ... VOJNA!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

zlikovski
Senior Member



Croatia
1090 Posts

Member since 21/03/2008

Posted - 20/01/2014 : 13:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zlikovski a Private Message  Reply with Quote
dupli, dupli!!!

Grad - to ste vi.
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 20/01/2014 : 23:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Je, Dupli rastura pričom i osjećajima i ovo sa vukom mu je

Samo... ima nešto, u ovom zadnjem dijelu priče, što mi nije jasno...
Dupli, je li ovo tvoj strip po autentničnim događajima ili si si dao malo slobode...
ne mislim sad na dijaloge i... telepatiju i sl., već na ovaj izlazak iz vojarne.

Neke su mi stvari čudne.
U neposrednoj ratnoj situaciji, oficiri, koji su ostali na sigurnom, pošalju vas desetoricu ročnika (čitaj-neiskusne djece) kao topovsko meso, van vojarne.
Bez njihovog vodstva, same u noć, pred potencijalne neprijateljske puške i to nakon onoga što ste gledali na TV!?

Izvukli ste sve topove u vojarni i zaprijetili rušenjem Ljubljane, bilo bi normalno da nakon toga sve oko vas vrvi od Slovenskih teritorijalaca.

A oni vas same pošalju u mrak, u šumu i vama nepoznati teritorij, da radite što? Samo vas desetorica da držite cestu i šumu uz vojarnu?
Ne vidim kako bi ste mogli, i kako su to ti oficiri zamislili, da zadržite teritorijalce kad dođu. Bilo bi logičnije ukopavanje iza ograde vojarne i kontrola brisanog prostora do te šume.

Što mogu uraditi ta trojica vojnika u šumi ako dođu teritorijalci?
Dojaviti vama? Kako?
Pucati po njima kroz mrak i izazvati otvoreni sukob?
Pobjeći nazad u vojarnu?- koji je smisao izlaska onda?
Koji je uopče smisao tog izlaska?
I kakav kontakt imate sa vojarnom? Valjda bi tog Đokića trebalo biti briga za vas.

I još nešto... ne vjeruješ i ne znaš što ćeš sa Tomažom, a onda ga staviš da čuva cestu sa lijeva sa Milivojem ???!
To je isto kao da si mu rekao- Eto, slobodan si, ako hoćeš -bježi.

Nemoj ovo prestrogo shvatiti, sjajno je pratiti tvoje stripove, ali ovo mi malo izmiče, pogotovo kad znamo koliko cijeniš logiku stvari priča...
a opet, ljudi su tada odlučivali svašta...

Čekamo dalje
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/01/2014 : 11:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@bisley – Uf, nije baš još sto metara. Najmanje još 50 tabli.

@zlikovski – Evo, evo. Nagomilalo mi se dosta obaveza , ali do kraja tjedna ide sigurno sljedeća scena.

@IGMAN2
> Samo... ima nešto, u ovom zadnjem dijelu priče, što mi nije jasno...
> Dupli, je li ovo tvoj strip po autentničnim događajima ili si si
> dao malo slobode...
> ne mislim sad na dijaloge i... telepatiju i sl., već na ovaj
> izlazak iz vojarne.

A baš je telepatija autentična. I dan danas otac me zna nazvati telefonom i pitati što se događa jer me, kako on to kaže, “čuo” ili “osjetio”. Ja mu odgovorim da to nema veze sa zdravim razumam ali činjenica je da uvijek kad nazove ispadne da se stvarno događa neko sranje pa to ide u prilog njegovoj teoriji. No, kako ne nazove baš uvijek kad imam problema onda tješim sebe da se ipak radi o slučajnosti.

Uglavnom, strip je inspiriran stvarnim događajima. Postoje neka odstupanja ali samo u mjeri da se ne raspadne ritam ili naglasi atmosfera. Imena vojnika nisu autentična kao i njihova lica.
Nakon 20 godina to mi se malo pomješalo jer sam tokom te godine mijenjao odjeljenja.

> Neke su mi stvari čudne.
> U neposrednoj ratnoj situaciji, oficiri, koji su ostali na sigurnom,
> pošalju vas desetoricu ročnika
> (čitaj-neiskusne djece) kao topovsko meso, van vojarne.
> Bez njihovog vodstva, same u noć, pred potencijalne neprijateljske
> puške i to nakon onoga što ste gledali na TV!?

Hvala ti na ovom komentaru!
Da! Jel kužiš koliko je to bilo suludo!
Kad sam radio te table dvojio sam da li da ubacim dijaloge koji će naglasiti ovo što si ti napisao jer sam se bojao da čitatelji neće skužiti apsurdnost situacije. Na kraju sam odustao jer bi to bili nategnuti dijalozi i odlučio vjerovati čitateljima i njihovoj inteligenciji.

> Izvukli ste sve topove u vojarni i zaprijetili rušenjem Ljubljane,
> bilo bi normalno da nakon toga sve oko vas vrvi od Slovenskih
> teritorijalaca.

Naravno. Pa zato sam se i usro ko grlica.

> A oni vas same pošalju u mrak, u šumu i vama nepoznati teritorij,
> da radite što? Samo vas desetorica
> da držite cestu i šumu uz vojarnu?

Da. Jezivo.

> Ne vidim kako bi ste mogli, i kako su to ti oficiri zamislili, da
> zadržite teritorijalce kad dođu.

Za tebe je to sad akademska rasprava, a ja sam sa devetnaest godina stajao na toj jebenoj ledini i sebi postavlja to isto pitanje.
Ehej, koliko se meni životnih pitanja razjasnilo te noći.

> Bilo bi logičnije ukopavanje iza ograde vojarne i kontrola brisanog
> prostora do te šume.

To ukopavanje je več bilo prikazano u stripu. Mi se nalazimo na brisanom prostoru između naših i njihovih.

> Što mogu uraditi ta trojica vojnika u šumi ako dođu teritorijalci?
> Dojaviti vama? Kako?
> Pucati po njima kroz mrak i izazvati otvoreni sukob?

I tako kupiti dovoljno vremena da se ostali pokupe u Bov i pričekaju minutu da oni od te trojice koji se uspiju izvući stignu do Bov-a i onda na gas i preko ograde nazad u kasarnu.
Da, neko je mogao poginit. Da, plan je bio bezveze. Ali probaj ti smislit bolji.
Odjebao sam ja čuvanje ceste u dvi sekunde. Pokušao sam smislit kako da što više ljudi probam spasit ako dođe do sranja. Misliš da je meni bilo lako odlučit koja trojica idu naprid?

> Pobjeći nazad u vojarnu?- koji je smisao izlaska onda?
> Koji je uopče smisao tog izlaska?

Neman pojma.
Nije mi bio jasan onda, a ni danas.
U vojsci nema rasprave.

> I kakav kontakt imate sa vojarnom? Valjda bi tog Đokića trebalo biti
> briga za vas.

Bov ima radio stanicu. Ali o tom, potom. A i o nekim stvarima koje smo gore na brzinu dotakli.

> I još nešto... ne vjeruješ i ne znaš što ćeš sa Tomažom, a onda ga
> staviš da čuva cestu sa lijeva sa Milivojem ???!
> To je isto kao da si mu rekao- Eto, slobodan si, ako hoćeš -bježi.

Da. Zato je na lijevoj strani Nebojša s puškomitraljezom. Puškomitraljez je čuvao lijevu stranu, a ne dvojica na barikadi. Jebiga.

> Nemoj ovo prestrogo shvatiti, sjajno je pratiti tvoje stripove, ali
> ovo mi malo izmiče, pogotovo kad
> znamo koliko cijeniš logiku stvari priča...
> a opet, ljudi su tada odlučivali svašta...

Nemam ti što zamjerit. Sve što si rekao stoji. Ali ma kako suludo izgledalo bilo je upravo tako. A još si zaboravio jedan suludi detalj. Naredba je bila: Do daljnjega. To znači da nema smjene. Stojiš tamo dok te ne opozovu.

Ipak moram reći nešto u odbranu oficira. Mi stvari sad gledamo iz perspektive gdje znamo da je na kraju Juga zaglavila u krvavi rat u kojem je bilo svega i svačega. U onom trenutku oficiri JNA su vjerojatno još uvijek vjerovali da će samo pokazivanje vojne moći smiriti tenzije i da će sukob u Sloveniji utihnuti za dan, dva. U stvari, ako se pogleda wikipedija, točno te noći Teritorijalna obrana
pokreće šire akcije i tad postaje jasno da stvari zaista izmiču iz ruku centrali u Beogradu.

> Čekamo dalje

Znam i ispričavam se na kašnjenju.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/01/2014 : 13:05:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Koliko sam cuo, bile su tada i neke ideje sa strane TO da se kasarna napadne sa 2 minometa i beztrzajcema, sto bi naravno bilo suludo, a kakva katastrofa bi to na kraju mogla biti, bolje i da ne znamo.


Drukcije, ceka se nastavak. :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 21/01/2014 : 19:55:55  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Dupli, hvala na odgovoru i na objašnjenju.
Morao sam pitat, jer situacija u koju si (ste) doveden(i) izgledala mi je stvarno suludo... van svake elementarne pameti!
Djelovalo mi je da pretjeruješ... da nema šanse da vas tako pošalju. Situacija u koju su te tek tako stavili da odgovaraš za deset života i pokušaš izvući živu glavu iz svega...
je, izgleda sad akademska rasprava, ali ti si tu nemoguću situaciju, strah, tjeskobu i dvojbe tako dobro prenio kroz strip da mi izgleda da sam i sam bio tamo u mraku te šumice i naravno da mi se počnu vrtiti pitanja o smislu svega i kako se izvući.
A ti si imao autentičnu situciju, mrak, šumu... i cijelu noć sablasne atmosfere.
Sjajno atmosferično preneseno :) i nastavi tako.

Nemoj čak ni žuriti, već do kraja napravi strip kako treba.
Čekali smo toliko, strpit ćemo se još i malo

A kad je svanulo svi ste u BOV i u najbliži supermarket po špežu, zar ne? Bar po konzerve sardine
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 22/01/2014 : 19:01:55  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@Poli - Znam za to. Navodno je lik u zadnji tren odbio izvršiti zapovijed, a granata je več bila u minobacaču. Nadam se da ste ga barem odlikovali ako več niste ulicu u Ljubljani nazvali po njemu. Hvala mu i od mene. Inače, Šipčić koji je zapovijedao kasarnom u Šentvidu kasnije je (lipanj-prosinac 1992) zapovijedao opsadom Sarajeva.
Pa ti sad zamišljaj što bi bilo da je bilo.

@IGMAN2 - Zora je još daleko. A jutro... E, ujutro je zvijer izašla iz brloga.

Hvala svima na čitanju.

Tabla 133:


Tabla 134:


Tabla 135:


Tabla 136:
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 23/01/2014 : 04:35:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Hvala tebi na crtanju!

I deljenju sa svima nama.

Piši propalo!
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 05/02/2014 : 09:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Evo, za uz jutarnju kavicu.

Tabla 137:


Tabla 138:


Tabla 139:
Go to Top of Page

zlikovski
Senior Member



Croatia
1090 Posts

Member since 21/03/2008

Posted - 07/02/2014 : 14:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Send zlikovski a Private Message  Reply with Quote
Odlično. Jedva čekam slijedeću tablu. Stvarno sam oduševljen ovim stripom.

Grad - to ste vi.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 09/02/2014 : 18:28:06  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Služimo narodu, zlikovski
Hvala na čitanju.

Tabla 140:


Tabla 141:


Tabla 142:

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 09/02/2014 : 18:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A, to je dole prema "nemskoj cesti", preko puta kasarne, na sjevernoj strani. :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/02/2014 : 12:10:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


A, to je dole prema "nemskoj cesti", preko puta kasarne, na sjevernoj strani. :)



Evo, pogledao na Google-u. Čovječe, sve se vidi. E, da mi je bila takva karta. Kad bi sad došao tamo vjerojatno bi mi izgledalo simpa i bezazleno. Onda nisam znao ništa. Još po mraku.
Ucrtao sam otprilike gdje su vjerojatno bili položaji.

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/02/2014 : 19:10:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da, tu gdje bi treba biti Savic, na taj dio sam odmah pomislio. I danas je jos tamo ta "asfaltna baza" ili skladiste peska ili sta vec god. (bokte, kakva sad Miheliceva cesta? To je nekadasnja "nemska cesta" ili Obvozna cesta... mozda se tu od krizisca/raskrsca dalje tako zove? edit: vidim da je zaista tako)


A ima i Google Street View sada za Sloveniju, pa moze pogledati okolinu i 3D. ;)


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 11/02/2014 19:12:54
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 11/02/2014 : 19:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
O-oo, jel to Savić nije sam

Usput, imate i avione u kasarni
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 12/02/2014 : 10:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
@Poli – Super. Pogledao sam sad i Street View oko kasarne. Totalno ludilo. Smrzo sam se. S obzirom da crtam iz sjećanja dobro sam i pogodio. Jedino, bio sam uvjeren da je ograda bila bliže skladištima. Dosta se tamo i promijenilo. Srušene su kompletno zgrade vojne policije i pješadije. Inače, kad sam počinjao crtati Vojnu, prije skoro godinu dana , nije bilo Street View-a. Mislio sam skoknuti do Ljubljane i poslikati malo za foto reference. Onda sam skužio da se ionako ne sjećam ni svih vojnika i imena pa sam odlučio sve raditi iz sjećanja.

Evo jedna izvučena iz StreetView-a da se stekne osjećaj.


A tu di je crvena točka,

tu smo bili ukopani Mičić i ja. Primjetite koliko je tu zelenilo naraslo. A kako i ne bi kad je tu bilo navažano svakakvo gnojivo i travuljina. Smrad je bio pozamašan .Komentirano je to već u nekoj od prijašnjih scena .
@IGMAN2 - Ovog aviona naravno nije bilo. To su dovukli u međuvremenu. Iz kojeg razloga???
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/02/2014 : 12:56:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Za ovaj avion ni ja ne znam da je sada tamo, a vozim se tu mimo (dobro, tamo gdje je bila barikada na sjev.-istocnom kraju) sigurno par puta godisnje.

Boze, nisam znao da je i Wehrmacht bio tu stacioniran - http://sl.wikipedia.org/wiki/Voja%C5%A1nica_%C5%A0entvid

Hm vidim da je tu i zracna brigada sada, pa mozda zbog toga?


Evo i jedne stare http://www.panoramio.com/photo/29642288





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 27/02/2014 : 15:19:54  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
malo mi je kraj zbrzan i nejasan. kao da mi nešto fali. makar još par stranica. znam da te "slice of life" priče često ne pruže čvrstu katarzu na kraju kao Bonelli, ali ovako je ipak ostalo previše otvoreno za moj ukus.
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 27/02/2014 : 18:00:30  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

malo mi je kraj zbrzan i nejasan. kao da mi nešto fali. makar još par stranica. znam da te "slice of life" priče često ne pruže čvrstu katarzu na kraju kao Bonelli, ali ovako je ipak ostalo previše otvoreno za moj ukus.



Kakav kraj, Jurice ?
Rek'o Dupli gore- bar još 50 strana.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 27/02/2014 : 21:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
pokušavam ga isprovocirati da požuri s novim nastavcima :-)
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 28/02/2014 : 07:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Dupli je solidariziran sa sindikatima i štrajka
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 28/02/2014 : 16:16:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Kakvi sindikati?
Vrime je gripe i raznih boleština pa dok se sve i svi izredaju.
Umisto da odmaran s 38.7 ja tuširan Vojnu.

Tabla 143:


Tabla 144:


Tabla 145:


Tabla 146:


Tabla 147:

Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 28/02/2014 : 18:32:24  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Tooooo to Dupli, napokon radna temperatura ...
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 28/02/2014 : 21:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

pokušavam ga isprovocirati da požuri s novim nastavcima :-)



Jurice, uspjelo ti je !
Ajde opet!
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 01/03/2014 : 09:53:05  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
Bravo Dupli, malo temperature nije razlog za dezertiranje ;-)
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 06/03/2014 : 12:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Meni osobno, jedan od boljih domaćih stripova koje sam vidio, bez pretjerivanja. Odličan crtež, autobiografski štih, zanimljivi dijalozi.
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000