forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Neznanac 3, 4 i 5
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28896 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/04/2013 : 19:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Čovjek koji je ubio Ernesta “Chea” Guevaru najmračnije je i najmučnije Magnusovo djelo, priča u kojoj je sve turobno i tmurno, gdje se prošlost miješa sa sadašnjošću, a sadašnjost je dio prošlosti. Priča je to u kojoj onaj koji bi trebao biti glavni lik ima sporednu ulogu, a sporedni likovi pak postaju protagonisti. Tko je istinski protagonist ovog romana?

Neumjereni, razuzdani skladištar zvan “El Lugubre”. Bivši medicinski poručnik, nekoć mladić iz dobre obitelji u kojeg su polagane velike nade, kod kojeg je velik kompleks krivnje stvorio disocijativno stanje uma što ga dovodi do toga da povjeruje da je reinkarnacija Ernesta “Chea” Guevare. Ovo udvostručavanje osobnosti prouzročeno je kajanjem jer je upravo on bio taj koji je zadao smrtni udarac ranjenom i već umirućem gerilskom zapovjedniku. Ovaj teški kokainoman za vrijeme halucinacija koje mu pobuđuje uživanje droge ponovo proživljava povijest koja nije njegova, ali koja se s njegovom stapa na dramatičan način. On odlučuje hodati u cipelama svoje žrtve. Uzima ono što nije njegovo, ponaša se na način na koji se nikada nije ponašao, s odlučnošću i odvažnošću za koje ga nitko nije smatrao sposobnim baca se u borbu i iskupljuje, žrtvujući se u eksplozivnom finalu.

“Čovjek koji je ubio Ernesta “Chea” Guevaru” prekrasan je roman u kojem se isprepliću kronika i mašta, strip i literatura. Bujna priča, ispunjena značenjima, složena i privlačna. Posvetite joj se, molim vas, s punom pažnjom.

MAURO MARCHESELLI

Neznanac 5 • Čovjek koji je ubio Ernesta • 128 stranica • C/B + Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Magnus • Crtež Magnus • Prijevod Mihaela Perković • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.4.2013. • Cijena 120 Kn



“Magnusa sam upoznao 1981. dok sam radio na pokretanju časopisa za koji sam jedino znao da će se zvati “Orient Express”. Nisam imao jasne ideje o sadržaju časopisa, ali u jedno sam bio siguran: časopis ću izdati samo ako on pristane na suradnju. Žudno sam priželjkivao nove epizode s likom Neznanca koji se dotada pojavio tek u šest pustolovina koje su mogle razbuktati maštu svakog čitatelja.

Moglo bi se činiti neobičnim da je pokretanje časopisa ovisilo o pristanku jednog autora, no manje je neobično ako se zna da je taj autor Magnus, crtač koji nikad nije iznevjerio moja očekivanja i s kojim sam se i sam razvijao kao čitatelj. Za mene i za toliko drugih, Magnus nije bio samo crtač stripova, nego utjelovljenje stripa. Nazvao sam Magnusa da mu predložim suradnju. Bio je ljubazan, rekao je da će razmisliti. Nekoliko dana kasnije opet smo se čuli i shvatio sam da ga je moj prijedlog zaintrigirao. Ali mučio ga je deontološki problem, kako oživjeti lika koji je na kraju posljednje objavljene epizode bio u toliko lošem stanju, da ne kažem na umoru. Magnus nije ništa radio slučajno, poštovao je svoje likove i poštovao je čitatelje: lik je trebao oživjeti, a čitatelji znati kako je u tome uspio. Detaljno je proučio kirurški zahvat kojemu je Neznanca trebalo podvrgnuti i pitao mišljenje medicinskih stručnjaka. Kada sam se pojavio kod njega, bio je spreman započeti. «Odmah ćeš mi platiti epizodu o kirurškom zahvatu, ali prvo ću nacrtati jednu drugu koju sam već zamislio.» I to je bio povratak Neznanca, prvo u epizodama “Full Moon u Denderi” i “Vili iznenadnog buđenja” nakon kojih je uslijedilo remek djelo “Čovjek koji je ubio Ernesta “Chea” Guevaru”.

Ova samo naizgled beznačajna anegdota u stvarnosti pokazuje veličinu jednog neponovljivog autora koji služi vlastitoj umjetnosti, uistinu ponosnog na to da jest umjetnik.”

LUIGI BERNARDI

Neznanac 4 • Full moon in Dendera • 140 stranica • C/B + Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Magnus • Crtež Magnus • Prijevod Mihaela Perković • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.4.2013. • Cijena 120 Kn



Nakon prekida partnerstva s Bunkerom ‘74., Magnus je neko vrijeme radio na džepnim erotskim izdanjima za tvrtku Edifumetto. Ovdje Magnus nastavlja s istraživanjem erotskih tema koje ga eksplicitno privlače. Avanturistička su to vremena, kada urednici džepnih izdanja „za vojnike“ čekaju kako će cenzura, tada još prilično jaka, tretirati te nove ekscese konkurencije. U toj situaciji Magnus vrši funkciju onoga koji raščišćava put, ne toliko radi svojih crteža, koliko radi sadržaja koji ih prate.

U srpnju 1975. iznenada izlazi Neznanac i odmah se vidi da je riječ o neuobičajenom serijalu: izlazi u formatu džepnog erotskog stripa, u izdanju nakladnika specijaliziranog za taj sektor, ali erotika nije razlog njegovog postojanja, naprotiv. Magnus ondje prebacuje svoju viziju avanture i ondje se osjeti, i to snažno, povjetarac aktualnosti, kako se možda nikad nije osjetio u povijesti talijanskog stripa. Tu su, dakle, surove borbe u arapskim zemljama, teroristi, turbulentni Karibi, vječno pred revolucijom. Sve teme drage autoru koji slijedi svoj vlastiti pripovjedački put, odlučno neuobičajen. U tih šest priča Magnus svoju poetiku dovodi do najviših vrhova: nema ni jedne suvišne vinjete, ni jedne suvišne šale. Sve je funkcionalno, u službi brze i nevjerojatno učinkovite naracije. Fuzija između teksta i slike je potpuna.

Onima koji će mu prigovoriti da se još nije oslobodio karikaturistike Alana Forda zbog pokojeg grotesknog elementa koji je još uvijek prisutan, Magnus uzvraća besprijekornom stilističkom strogoćom. To je trebao biti mjesečnik, ali on, koji je mogao napraviti i do 500 tabli mjesečno, sada nije uspijevao za manje od dva mjeseca nacrtati stotinjak tabli svake epizode. Za „Trg Triju pčela“ i njegov nastavak konstruirao je niz crteža za scenografiju eksplozije, koje je potom montirao tako da oblikuju kulisu na kojoj su bile postavljenje figure, kao za animirane filmove. Te modificirane kulise stajale su ga dosta vremena zbog pažnje kojom su napravljene. Cijena je, nažalost, bila previsoka i Neznanac je, izgleda, stigao do kraja svoga puta...

Neznanac 3 • Otmica u Sierri - Odmor u Zahleu • 112 stranica • C/B + Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Magnus • Crtež Magnus • Prijevod Mihaela Perković • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.4.2013. • Cijena 120 Kn

Trouble will find me

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/04/2013 : 19:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20632 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/04/2013 : 19:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
još jedan serijal je kompletiran - bravo za Fibru.
Prva dva Neznanca su mi bili odlični - ne sumnjam ni za ova tri da će biti manje kvalitetni (a nadam se i bolji).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 12/04/2013 19:49:31
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 12/04/2013 : 20:20:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message  Reply with Quote
Super, a Blast
Go to Top of Page

Shiva314
Junior Member



Croatia
336 Posts

Member since 16/07/2004

Posted - 12/04/2013 : 20:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Shiva314 a Private Message  Reply with Quote
Bravo!
I ovo će biti kompletirano :-)

I am the Lord of all Evil...but you can call me Cookie
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37240 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/04/2013 : 20:29:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Cekalo se!! 8)))



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2602 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 12/04/2013 : 20:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Prva dva Neznanca su mi bili stepenicu ispod najboljih Fibri, ali sa zadovoljstvom cu kompletirati serijal. Na red za citanje dolazi preko reda, ipak je to Magnus.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 12/04/2013 : 21:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno, i ovo je kompletirano.
Krezubi ljubičasto-sivi tip na prvoj naslovnici je vrlo upečatljiv.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5231 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 13/04/2013 : 11:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Od ove Fibre sam dobio "fibru"
Bravo Markose
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33492 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 13/04/2013 : 23:42:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/04/2013 : 00:28:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 14/04/2013 00:31:05
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10358 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 14/04/2013 : 00:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
vrhunski, nema što. i napokon.


ps

"...kako oživjeti oživiti lika lik..."

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 15/04/2013 : 07:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message  Reply with Quote
Happy happy !

Of all the things I've lost, I miss my mind the most
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/04/2013 : 10:59:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Ovo ce vrlo vjerovatno biti moja sljedeca kupovina.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37240 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/05/2013 : 13:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dok cekam na posljednje 3 brojeve...







Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 22/05/2013 : 13:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Onima koji će mu prigovoriti da se još nije oslobodio karikaturistike Alana Forda zbog pokojeg grotesknog elementa koji je još uvijek prisutan, Magnus uzvraća besprijekornom stilističkom strogoćom. To je trebao biti mjesečnik, ali on, koji je mogao napraviti i do 500 tabli mjesečno, sada nije uspijevao za manje od dva mjeseca nacrtati stotinjak tabli svake epizode. Za „Trg Triju pčela“ i njegov nastavak konstruirao je niz crteža za scenografiju eksplozije, koje je potom montirao tako da oblikuju kulisu na kojoj su bile postavljenje figure, kao za animirane filmove. Te modificirane kulise stajale su ga dosta vremena zbog pažnje kojom su napravljene. Cijena je, nažalost, bila previsoka i Neznanac je, izgleda, stigao do kraja svoga puta...

Ne znam je li ovo greška, ali nekako mi ovo izgleda nemoguće bez obzira što table u Alanu Fordu imaju dvije sličice.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28896 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/05/2013 : 13:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dobro je prevedeno, sigurno, jer sam provjeravao. U svakom slučaju ne može biti 50, jer je crtao jednog AF mjesečno, a to je 120 stranica. Imaj u vidu da je on uglavnom crtao samo olovke. I da se tih 500 stranica vjerojatno uglavnom odnosi na Kriminal i raniju fazu di je pola toga bilo samo sjena/obrisi.

Trouble will find me
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 22/05/2013 : 22:40:30  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Dobro je prevedeno, sigurno, jer sam provjeravao. U svakom slučaju ne može biti 50, jer je crtao jednog AF mjesečno, a to je 120 stranica. Imaj u vidu da je on uglavnom crtao samo olovke. I da se tih 500 stranica vjerojatno uglavnom odnosi na Kriminal i raniju fazu di je pola toga bilo samo sjena/obrisi.

Thx
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8352 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/10/2013 : 17:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Eto, ulovio sam vremena i stigao do zadnje knjige.
Čitajući 4. dobio sam dojam ko da je Magnus na silu pisao scenarij. Uglavnom, nisu mi jasne neke stvari oko Štita, al ok.
Moram pohvalit Marka na ovom izdanju, vidi se da je s puno truda i ljubavi gomilao sve popratne tekstove i intervjue, a tek galerije s crtežima..vidi se da čovjek cijeni Raviolu

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8352 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 08/05/2014 : 23:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
http://www.planb.hr/neznanac-covjek-koji-je-ubio-ernesta-chea-guevaru-magnus/

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29525 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 04/02/2015 : 13:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Odlican intervju Magnusa na kraju petog dijela
A malo i smijesno kako se Magnus nahvalio, odnosno svoj rad na Texovom gigantu :)
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000