forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Drawing tips and tricks/help topic
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

xilrion
Advanced Member



Croatia
3007 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 11/10/2013 : 13:20:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
Zagore12, ako sam dobro shvatio ti si nov u crtanju? ako je tako onda ti savjetujem da za početak izbjegavaš zahtjevne i detaljne crteže i ne očekuj finalni produkt u što kraćem roku. prvo kreni sa hrpom skica i krokija, pusti ruku da ti švrlja po papiru, ne zamaraj se detaljima, ne koristi gumicu za brisanje, crtaj oblike, pokrete, dijelove tijela, prirodu. promatraj.
ako već imaš talenta i znaš crtati onda samo trebaš vježbati i ponavljati i crtati i crtati... švrljaj gdje stigneš i kad stigneš.
slobodno kopiraj druge, to isto uveliko pomaže. nauči neke stvari napamet ako moraš, poslije ćeš ih znati sam. nemoj vježbati crtanje na onome što želiš da ti bude finalni crtež. do toga se dolazi vježbom i puno, puno potrošenih olovaka, papira, vremena.

crtaj što više krokija, npr:

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 11/10/2013 : 14:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na podršci.

@xilrion: Crtam otkad sam počeo čitati stripove, tj. otkad sam uopće naučio čitati, ali ozbiljnije tek u zadnjih par mjeseci. Hvala na savjetima za krokije! Znam nekada kopirati omiljene crtačke uzore, najviše u obliku skica, ne gotovih crteža, tako pokupim razne štosove, iako sam također čuo da ne valja precrtavati od nekih ljudi jer tako samo kopiram tuđe stilove no nije da se baš slažem s tim. Svatko ima svoj svojstven potez, jedno je ako se precrtava da bi nešto naučio a drugo ako želiš imati identičan stil kao neki drugi crtač.

@milandj3: Ma bojim ja velike površine, ali imam blagu fobiju od rukovanja tušem zbog razloga koje sam već naveo. Ali planiram poraditi na tome, hvala na podršci.

Hvala i MisterYES-u na odgovoru!


Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 11/10/2013 : 17:53:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
iako sam također čuo da ne valja precrtavati od nekih ljudi jer tako samo kopiram tuđe stilove no nije da se baš slažem s tim. Svatko ima svoj svojstven potez, jedno je ako se precrtava da bi nešto naučio a drugo ako želiš imati identičan stil kao neki drugi crtač.



Ja to ovako gledam; crtež u stripu je vec na neki način redukovana i stilizovana realnost. Logično da ako ti se sviđa nečiji stil u smislu načina kako taj crtač radi određene elemente, ili konkretno samo nečiji način tuširanja; to svakako moraš "skinuti" od njega jer to iz prirode ne mozes ni vidjeti. Drugo je pitanje, želiš li da ideš takvim putem ili da gradiš i tu odmah neki svoj pristup.

Naravno da ako se pretjera u kopiranju čisto tuđeg crteža kao samog, rizikuje se da se upadne u zamku kopija-kopije u odnosu na stvarnost, jer je prvobitni "črtač uzor" već jednom redukovao stvarnost kroz svoj crtež. Tako da moja "formula" ispadne nekako ovako; olovka bi trebalo da se što više bazira na realnosti, a sa tušem se već moze malo igrati.

I svakako da je O.K, pogotovo u startu, kopirati i tudje crteže, jer tu strast nam samo oni i mogu probuditi; tesko da to moze probuditi surova realnost u kojoj stvari ne izgledaju tako pompezno i privlacno kao u stripu (pod uslovom da se ne zelis baviti klasicnim slikarstvom, mrtvim prirodama i pejzažima) :), znaci mislim na scene akcije itd. Sigurno ća svako prije pozeljeti da crta strip kada vidi naslovnicu Spidermana nego da ga na to inspirise izgled tete na kasi u samoposluzi, ili pokreti penzionera dok kupuje novine na kiosku...

Ali kada se radi o anatomiji, figurama, pozama, pa čak i sjenama; definitivno su korisne brze skice zivih modela ljudi, konja, automobila (čega god treba) jer ukoliko taj aspekt kopiras direkt iz necijeg crteža (ma kako da je realistican); rizikujes da "pokupis" i neke greske koje svi prave, ili ces tako prosto bazirati crtačko "razmisljanje" na nečemu sto nije 1:1 prirodan izgled stvari. A kad-tad upravo ce u stripu trebati nacrtati prodavacicu ili penizonera, i to da izgledaju realisticno i uvjerljivo, makar u pozadini; stoga nam i taj aspekt treba.

Minimalno sta mozes uciniti je da gledaš, da "permanentno" učiš iz realnosti, u svakoj mogucoj prilici, upravo dok čekaš bus isl, da "ubiješ" vrijeme posmatrajuci stvarnost oko sebe, ali sada kroz prizmu crtača. Ostane dosta toga u memoriji kada jednom pocnes tako da posmatras stvari. A prilika da se ima i blok i uradi koja brza skica, je samo +

Kasnije su dobrodosle malo detaljnije studije. Preporucujem (danas bar imamo tu mogucnost lako dostupnu) filmove, serije, i hvatanje "screenshotova" sa zanimljivim osvjetljenima likova, lica, ambijenata, scenografije isl. Čak i napraviti arhivu referenci od toga, nije zgoreg. Jer filmovi imaju taj extra setting kroz rasvjetu i atmosferu koja godi i stripu a tesko se vidja u svakodnevnici.

E tek na kraju dolazimo do paradoxa da vecina heroja iz stripova, koliko god da su bazirani na realnosti, zapravo odskacu od nje, ali na specifican i doziran nacin, da bi upravo izgledali tako kako izgledaju. Čuli smo svi za teoriju kako svaki čovjek ima identicnog dvojnika negdje na svijetu; ja imam "teoriju" da jedino strip junaci to nemaju. Da nigdje ne postoji lik koji ima Zagorovu facu ili Dylanovu fizionomiju. Prosto se tu mora uraditi mrva dodatnog "krivljenja" stvari da bi se postigao kompletan efekat.

Ovo je malo više teoretska stvar nego tehnička ali...valjda ce koristiti da podijelimo nacine razmisljanja. A ne moramo se svi u svemu ni sloziti.

Edited by - MisterYES on 11/10/2013 18:12:03
Go to Top of Page

milandj3
Average Member



Serbia
614 Posts

Member since 17/08/2006

Posted - 11/10/2013 : 19:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit milandj3's Homepage  Send milandj3 a Private Message  Reply with Quote
ima tu dosta istine. Ja bih jos dodao i to da kopiranjem drugih crtaca usvajamo i gotova resenja. Sto ce reci, ako npr. kopiramo kako je neki crtac uradio scenu tuce dva lika, mi preuzimamo samo krajnju koreografiju.
Ako se pak sami potrudimo, prolazimo put od postavke osnovne anatomije dva lika u pokretu, definisemo njihove proporcije, medjusobne odnose i sve ostalo i sami se izborimo za krajnji rezultat. To je nesto sto crtacu pocetniku ne moze pruziti nikakav ucitelj, nesto zasta se svako mora sam izboriti.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 22/10/2013 : 23:57:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Vratimo se mi tuširanju crteža. Baviti se stripom, a ne tuširati ga, zbog kojekakvoga straha ili drugog razloga, znači - ne baviti se ozbiljno stripom! Lijepo je da se zanimaš za sve domene stvaranja, odnosno, da želiš iskušati koloriranje, računalni crtež i kolor, i sve te lijepe stvari, no, moraš shvatiti da je tuširanje stripa temeljna "zanatska" komponenta, a sve ostale tehnike su nadogradnja. Sjeti se da je, povijesno gledano, gotovo sve što je u stotinjak i kusur godina "stripovanja" nastalo, uglavnom - istuširno! Crtati stripove, a ne tuširati ih (a ne "flomasterirati")je, kao prijaviti se na plivački maraton, a doći na start sa gumenim napuhanim kolutom oko struka i još sa istim takvim naramenicama na rukama.
Bojati se nemoj, nego lijepo kupi najosnovniji pribor koji možeš u papirnicama i knjižarama naći (nažalost, ne baš previše kod nas, ja uglavnom nabavljam sve iz Engleske i Njemačke), ali nešto se ipak može naći, samo nemoj za početak kupovati previše elastična i sitna pera, jer ćeš se, kao nevješti početnik, razočarati u učinku. Koristi, za početak, krupnija pera tvrđe konstitucije, a manje elastičnosti, srednje debele sintetske kistove (crvenodlaka kuna će doći s vremenom!)i, svugdje dostupni, tuš koh-i-noor (skuplji "indian ink" neke od svjetskih marki ćeš koristiti kasnije). Ni za živu glavu ne kupuj TOZ-ov tuš! To ne valja ništa, a proizvođača bi trebalo zatvoriti! Nekada je TOZ pravio odličan Leonardhi tuš, 1980-ih godina, ali ostadoše samao uspomene na to. Neću te sada opterećivati silnim markama opreme, koje imam nepreglednu gomilu, jer bi te to samo opterećivalo. Ako uhvatim vremena, mogu ti, kao i ostale kolege, preporučiti konkretna imena i serije pera, kistova, papira i tuša, koji odgovaraju početniku, bez pretenzija za vrhunskim markama, jer ti to još ne treba. Usput, papir koji je jako dobar i ne tako skup, a prodaje se u Hrvatskoj, pojedinačno ili u paketima po 125 listova A4 ili A3, je francuski Clairefontaine DCP, i ne uzimaj ga manje gramature od 220 g/m2 (ja, usput rečeno, koristim onaj od 300 g/m2). Pozdrav do sljedeće zgode.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 23/10/2013 : 14:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Puno hvala na savjetima, mislim da bih uskoro trebao poći u mali shopping.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 04/01/2014 : 13:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Evo već neko vrijeme vježbam s perom, i dobro mi ide, ali vjerojatno ću morati kupiti nova zbog toga što se ovo neobično čudno ponaša. Napravim dva-tri poteza i već moram opet umočiti u tuš, zna li netko u čemu je problem...?

I treba mi pitanje za noviju gardu crtača na forumu. Imam u planu kupiti Wacom Inteos tablet, košta malo više od tisuću kuna, samo da vas pitam jel netko ima iskustva s tim tabletom i isplati li se njegova kupnja? Oni najbolji sa displayem na tabletu dostižu i peteroznamenkaste cijene, tako da o tome mogu samo sanjati.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 04/01/2014 : 21:14:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12

Evo već neko vrijeme vježbam s perom, i dobro mi ide, ali vjerojatno ću morati kupiti nova zbog toga što se ovo neobično čudno ponaša. Napravim dva-tri poteza i već moram opet umočiti u tuš, zna li netko u čemu je problem...?

I treba mi pitanje za noviju gardu crtača na forumu. Imam u planu kupiti Wacom Inteos tablet, košta malo više od tisuću kuna, samo da vas pitam jel netko ima iskustva s tim tabletom i isplati li se njegova kupnja? Oni najbolji sa displayem na tabletu dostižu i peteroznamenkaste cijene, tako da o tome mogu samo sanjati.




Bilo bi dobro da opišeš pero (ili pera) kojima si počeo raditi, dakle: marku, broj i opisni izgled, a najbolje bi bilo, da uz opis postaviš i sliku pera. Tada ćemo vidjeti da li je, možda, problem u neodgovarajućem peru, ili u standardnom nedostatku rutine kod početnika, koju ćeš vježbom dotjerati. Svakako postavi i svoje nove vježbovne crteže, nastale tim perima, da vidimo kako sve to skupa izgleda.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000