forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Je li Bonelli nepravedno obilježen kao pulp-štivo?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 17/08/2013 : 22:29:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote


Ovaj topic je vrlo čudan, možda moja razmišljanja nemaju veze s vezom, ali vrijedi pokušati.

Kao što kaže većina riječnika stranih riječi diljem svijeta, a bome i remek djelo Quentina Tarantina Pulp Fiction, pulp štivo, ili šund (njemački Schund, iliti otpadak!), kako hoćete, se definira kao umjetnički bezvrijedno, štetno štivo, jezivo i grozno, koje je najčešće otiskano na grubom, nedovršenom papiru.

Znate li onaj osjećaj kad neku osobu, bilo roditelje, baku i djedove ili rodbinu kao što je nekakav debeljuškasti tetak s brčinama pitate čitaju li stripove i kad vam oni odgovore "Eeee... Kad sam bio mali..."?
Poznato? Trebalo bi biti.

Pogledajte malo ljude na forumu. Svi ovdje mislimo da su stripovi općenito umjetnička djela, a da ne govorim o Bonelliju kojega (katkad opravdano, a katkad ne) mnogi fanovi uzdižu u nebesa. To smo mi, hardcore fanovi kojih još uvijek ima, iako smo u laganom izumiranju, nešto poput gorila ili nekih vrsta tigrova. Ali što je sa ljudima sa strane? Onima koji nisu toliko upućeni u svijet devete umjetnosti? Misle li oni da su stripovi umjetnička djela vrijedna velike pažnje kao što imaju, npr. književna djela, filmovi ili neke druge grane umjetnosti koje su daleko popularnije od ove, nama najmilije? Vraga.

Dobro, ne svi. Ali mnogo ljudi na kiosk stripove gleda kao nekakvu luckastu i naivnu razbibrigu za djecu od pet do deset godina. Pod "kiosk-stripovi" mislim na Bonelli, jer drugih trenutno ni nema.

Zamislimo se malo. Nacrtajmo si upitnik iznad glave i zapitajmo se - je li to opravdano? S jedne strane - ZS i LMS smo čitali na trash papiru. Ni Ludens ni VČ danas, kao nasljednici i alternative, nisu nešto bolji što se toga tiče. Libellus jest, ali opet, njihova izdanja nisu za široke mase. Neki stripovi su zaista vrlo naivni i benigni, kao Blek, Mark i Miki.

Junaci Bonellijevih i ostalih talijanskih stripova se shvaćaju ozbiljno samo ovdje, na ovom forumu. Kada kažem ozbiljno, mislim na to da imaju nekakav značaj i umjetničku vrijednost. Koja je tipična reakcija nekog prosječnog današnjeg čovjeka na, npr. Zagora? "Zagor? Onaj strip iz Juge? Haha, da, ma zakon je!". To će vam većina ljudi reći. Ali smatraju li zaista to da je Zagor ekvivalent nekim svepriznatim djelima umjetnosti? Moš si mislit.

Dobro, možda malo pretjerujem. Nije, naravno. Ali treba li biti smatran, on ili bilo koji Bonellijev junak nekim smećem za djecu i degenerike a da se istovremeno neka knjiga o vampirima koja je realno uvreda za ljudsku inteligenciju diže u nebesa od strane mnogih običnih ljudi, snimaju se filmovi i tinejdžeri liju suze od zadivljenosti izlaskom iz kina?

Možda će ovo nekim forumašima biti čudno pošto baš ja često pljujem o Zagoru i govorim da je on zastario, dosadan, da se ponavlja i slično. Ali nije tu stvar o Zagoru (kojeg ni ne smatram šundom, samo nekoć dobrim stripom kojega je pregazilo vrijeme), već o svim Bonellijevim stripovima među koje spadaju i Dylan, Nathan, Magični, MM itd.

S druge strane, ni superheroji se ne shvaćaju ozbiljno. Na prvu loptu opravdano, ali neću sad otvarati tu temu ovdje. Isto bih mogao započeti diskusiju da se Mange smatraju bolesnim knjižicama za trknute pred-tinejdžere...

U nekim zemljama taj problem uopće ne postoji, npr. u Americi gdje su sad stripovi vrlo cool segment pop-kulture. A da ne govorim o Francusko-Belgijskoj školi stripa i njihovoj cijenjenosti prema autorima i naslovima.

Moje pitanje je... Zašto? Zbog čega ljudi u regiji ne shvaćaju Bonelli, a samim time i sve stripove (jer ljudima je to sve isto) ozbiljno? Zbog čega ih se etiketira kao šund? I tko je tomu kriv? Što vi mislite o tome?

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja

Poli
Advanced Member



Slovenia
37453 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/08/2013 : 22:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 17/08/2013 : 22:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
za situaciju kakva jeste Bonelli ne moze nista, da nije u 60-setim bilo spageti westerna mozda bi danas bili mnogo popularniji i globalno, ali nose i oni nazalost taj imidz na ledjima.






Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 17/08/2013 : 22:57:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
Zato jer neznaju,a mozda i stripovi jesu neozbiljni a mi to nemozemo sagledat objektivno buduci da ih volimo i jos ih uvijek citamo a sto se tice ozbiljnosti to je relativan pojam meni neke "ozbiljne" stvari predstavljaju smijeh i zajebanciju tako da...
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 17/08/2013 : 23:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Na ovim prostorima je takav mentalitet. A i većinu ljudi je "stislo" sa svih strana,pa na strip općenito gledaju kao na nešto neozbiljno, nešto za djecu. A strip ustvari treba tretirati kao neku vrstu umjetnosti. I zato se i nemogu načuditi raznoraznim kritičarima kad počnu filozofirati kakav je crtež-kakav je sadržaj-kakav je tekst... Baš me zanima kako bi izgledao da ga ti isti kritičari crtaju. Eto-čak i oni koji cijene strip traže dlaku u jajetu,umjesto da shvate da u rukama drže štivo za razbibrigu.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2998 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 17/08/2013 : 23:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Kakva je razlika mene koji skupljam i citam Bonelli(i ostale) i nekoga sto Bonelli ne moze smislit? Nikakva,strip je strip,uz sve postojece razlike.Danas su ljudi skepticni na sve,sto treba i ne treba,tako i na stripove.Sto se tice neke razlike opcenito,jedino Fra-Bel skoli priznajem da je stepenicu vise ili neka vam bude dvije.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 18/08/2013 : 01:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Ako ljudi ovdje uzimaju Ekrema Jevrica za ozbiljno - kako ce Dylana?

Koliko ljûdi uopste zna da je strip priznat kao umjetnost? Pa je samim time ravnopravan uz ostale umjetnosti koje takodje izbace sund. (Naravno, zanimljivo bi bilo pricati na temu kako i jedna umjetnost uopste moze da proizvede šund) ...ali, mislim da ako gledamo samo kroz ove tehnicke parametre, vrsta papira itd, da smo samo na tragu koji nas moze nepotrebno zbuniti jer je taj leksikonski nacin ipak dosta skucen za kategorizirati nesto.

To ako je nesto nije na "masnom" papiru, ne znaci da je lošije ili sund totalno. Meni jos teze padne kada naletim na takve stripove koji su "masni" i u tvrdom povezu a za iste je neki prosjecni Bonelli 6 klasa iznad u literarnom i svakom drugom smislu.

Mozda stvari treba postaviti prostije; nešto ili valja ili ne valja. I to je to.

A čak ne mislim da bi nuzno strip trebalo da izgubi tu dozu "razbibrige" da bi ga neka sira masa shvatila ozbiljnije. To ako je nesto razbibriga, ne mora biti i sund. Šah je za mnoge razbibriga, a sigurno nije sportski sund. Lično nisam nikada bas pretjerano volio ni totalno preozbiljne stripove. Mislim da su njihove price mozda efektnije bas kao price-knjige-tekst. Pošto strip nudi vec mogucnost da se relativno prosto i brzo (iz topline vlastitog doma) nacrta kompleksna i zahtjevna scena koja bi bila preskupa za film, a za knjigu ili rijecima tesko opisiva i štura; treba to onda i iskoristiti. Radije cu se opustiti uz osrednje nacrtan avanturisticki strip sa nekim egzoticnim lokacijama nego uz mega ozbiljan strip koji se desava u 4 zida i likovi su "čiča glise" koliko god da mu je priča "intrigantna". Meni je to prosto nepotpuno iskoristavanje onoga sto strip nudi.

Svakako da se Bonelliju (ali i ostalima isto tako) podrijepe epizode koje su blago receno kriticne, ali... i najvece svijetke rock zvijezde su bez izuzetka imale totalno losih pjesama. To ih ne cini sund bendovima. Ne treba generalizovati na osnovu par izuzetaka.

Edited by - MisterYES on 18/08/2013 01:34:43
Go to Top of Page

Tommy.H
New Member



Croatia
212 Posts

Member since 13/06/2013

Posted - 18/08/2013 : 01:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Tommy.H a Private Message  Reply with Quote
prijatelju zivis na balkanu tu su ljudi puni predrasuda i ostalih gluposti npr. recimo netko tko govori da je strip sranje za malu djecu svaku vecer sjedne i gleda turske serije koje su uopce sramota nazvatti umjetnosti i serijom ali vjeruj mi ovdje se stvari nikad nece promjeniti zato i mnogi odlaze odavde nije ti to amerika ili neka normalna europska drzava pa mi smo 50 godina za ostatkom svijeta nazalost
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2431 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 18/08/2013 : 04:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message  Reply with Quote
Pravo je pitanje koliko uopste i da li siroka narodna masa misli o stripovima?

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 18/08/2013 : 05:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tommy.H

prijatelju zivis na balkanu tu su ljudi puni predrasuda i ostalih gluposti npr. recimo netko tko govori da je strip sranje za malu djecu svaku vecer sjedne i gleda turske serije koje su uopce sramota nazvatti umjetnosti i serijom ali vjeruj mi ovdje se stvari nikad nece promjeniti zato i mnogi odlaze odavde nije ti to amerika ili neka normalna europska drzava pa mi smo 50 godina za ostatkom svijeta nazalost

Tocno to sto kazes a tako ce kod nas biti uvijek ali boze moj sta sad!!!
Go to Top of Page

Rahazlam
Advanced Member



Croatia
3404 Posts

Member since 13/07/2013

Posted - 18/08/2013 : 05:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Rahazlam a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nemanja93

Pravo je pitanje koliko uopste i da li siroka narodna masa misli o stripovima?

Naravno da nemisle ali imaju neko svoje misljenje kao sto svaki covijek ima misljenje o svemu pa tako i oni o stripovima???
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4266 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 18/08/2013 : 08:14:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
u principu
sve sto se
ne pije
ne jede
ne jebe
ljude ne zanima

ja sam otisao malo dalje
kanibal-nekrofil i stripoman

Edited by - Sneaksie Thiefsie on 18/08/2013 08:14:19
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16884 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 18/08/2013 : 08:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Bonelli nije smeće, naprotiv... Iznosim samo svoje mišljenje, jer se ne vrijedi raspravljati s onima koji misle suprotno... Bonelli nosi stigmu smeća zbog Mikija, Marka, Bleka, Tellera i tek ponekih epizoda ostalih junaka... Najbolji Bonelli su ujedno i vrhunci stripa uopće.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 18/08/2013 : 09:13:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Šund ne mora sam po sebi biti loš, niti smeće. Bonelli je s vremenom stekao određene karakteristike šunda (jadni papir ZS-a, predvidljivi dijalozi i raspleti, naslovnice u stilu onih petparačkih pustolovnih/vestern romana s mračne strane kioska), ali unatoč tome ne treba gajiti predrasude prema Bonelliju isključivo zbog nekih njegovih obilježja. Je li Bonelli ikada bio primjećen u "ozbiljnim" kulturnoumjetničkim krugovima? Da, vjerojatno onda jednom kada je Eco izjavio:"Mogu čitati Bibliju, Homera i Dylana Doga danima bez da mi dojade", i to je valjda to.

quote:
Originally posted by Zagor12
Ali smatraju li zaista to da je Zagor ekvivalent nekim svepriznatim djelima umjetnosti? Moš si mislit.



Ljudi ni ne trebaju smatrati Zagora kao neko veledjelo onkraj ljudskog shvaćanja umjetnosti ili nešto slično, sve dok ti uživaš u njegovim stripovima. Svaka knjiga, film, pjesma, bilo šta napravljeno u svijetu "umjetnosti" može se raščlaniti do toga da se proglasi smećem, a Bonelli je nažalost pokupio negativne predrasude od "ljudi od zdravog ukusa". Poznajem nekoga tko misli da je glupo od mene to što čitam stripove, a ta osoba čita one petparačke ljubiće koje se po nekoj ko fol mjeri kvalitete rangiraju još i niže od stripova. I tako ti to ide non-stop, ono šta drugi ne razumiju, odbojno im je i proglašeno je šundom. Ono što ljudi ne razumiju ali željeli bi, proglašavaju velikom umjetnošću. Ono u čemu ljudi uživaju, to im je pak van svih mjerila kvalitete. Naravno da nije ovo cijela priča, ali takav neki utisak čovjek stekne čitajući ove diskusije o "kvaliteti" nečega, koja naravno ne postoji u prirodi. Isto tako bismo mogli bismo razglabati o nevidljim žutim slonovima koji lete svuda oko nas, ali jebiga, to onda ne bi bilo već ustoličeno u društvene rasprave.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 18/08/2013 : 10:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
Bonelli jest pulp ali u smislu laganog komercijalnog štiva koje je pisano za razbibrigu i zabavu. Jer neki revolucionaran trag u umjetnosti neće ostaviti

A što se tiče širokih narodnih masa za njih me boli k.. što misle.
Svakoj budali njegovo veselje. Ako netko voli skupljati salvete neka skuplja, ako netko voli skakati padobranom neka skače, ako netko želi imati kolekciju svih Kubrickovih filmova neka ih skupi, ako netko želi otiči na svaku utakmicu KK Zadra neka ide, ako netko želi svaki dan trčati 5 km po šumi neka trči, ako netko voli svaku jesen brati gljive neka ih bere... Mogla bi do sutra nabrajati. Ja skupljam stripove, to je moj hobi, razbibriga i moja malena strast.

Da upoznam osobu koja uzgaja orhideje i da mi krene pričati koliko vrsta orhideja postoji i kako ih se njeguje, zaljeva, na kojoj temperaturi najbolje rastu i slično to bi u mojim očima bio veliki plus kod te osobe. Iako mene za orhideje nije puno briga, kod te osobe bi barem prepoznala da ima neku strast, i s te strane bi imala neki respekt od mene. Tako da svaka osoba koja za mene misli "vidi one glupače skuplja tamo neke stripove kao malo dijete" pitala bih ga ja - A što ti imaš reći o sebi? Čime se ti baviš kada odradiš svoje obaveze u vezi škole/fakulteta, posla, obitelji/djece? Sjedneš ispred televizije, šaltaš programe i psuješ kako nema ničeg što bi te zabavilo?
Smatram da nerazumijevanje masa ide najviše od onih koji nemaju neki hobi i nešto u što će se uložiti, jer da imaju išta takvog prepoznali bi i cijenili to kod onog drugog, čak i u slučaju da njihovi hobiji nemaju baš ništa zajedničko.

Edited by - grofica Varga on 18/08/2013 10:24:34
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2897 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 18/08/2013 : 10:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

Ako netko voli skupljati salvete neka skuplja, ako netko voli skakati padobranom neka skače, ako netko želi imati kolekciju svih Kubrickovih filmova neka ih skupi, ako netko želi otiči na svaku utakmicu KK Zadra neka ide, ako netko želi svaki dan trčati 5 km po šumi neka trči, ako netko voli svaku jesen brati gljive neka ih bere... Mogla bi do sutra nabrajati. Ja skupljam stripove, to je moj hobi, razbibriga i moja malena strast.

Da upoznam osobu koja uzgaja orhideje i da mi krene pričati koliko vrsta orhideja postoji i kako ih se njeguje, zaljeva, na kojoj temperaturi najbolje rastu i slično to bi u mojim očima bio veliki plus kod te osobe. Iako mene za orhideje nije puno briga, kod te osobe bi barem prepoznala da ima neku strast, i s te strane bi imala neki respekt od mene.



Upravo ovo što si napisala.
Nemam ništa protiv da svako ima svoje mišljenje o svemu, pa i o stripovima. Kao i da svako ima neki svoj hobi, strast, ili bilo šta slično. Ali ako mi neko priča o nečemu što radi, naročito ako me to baš zainteresuje potrudiću se da se uključim aktivno u razgovor. S druge strane, mislim da znam jako malo ljudi ko bi bili voljni da čuju bilo šta o stripovima. Ali bilo šta...

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18465 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 18/08/2013 : 10:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

Bonelli jest pulp ali u smislu laganog komercijalnog štiva koje je pisano za razbibrigu i zabavu. Jer neki revolucionaran trag u umjetnosti neće ostaviti

A što se tiče širokih narodnih masa za njih me boli k.. što misle.
Svakoj budali njegovo veselje. Ako netko voli skupljati salvete neka skuplja, ako netko voli skakati padobranom neka skače, ako netko želi imati kolekciju svih Kubrickovih filmova neka ih skupi, ako netko želi otiči na svaku utakmicu KK Zadra neka ide, ako netko želi svaki dan trčati 5 km po šumi neka trči, ako netko voli svaku jesen brati gljive neka ih bere... Mogla bi do sutra nabrajati. Ja skupljam stripove, to je moj hobi, razbibriga i moja malena strast.

Da upoznam osobu koja uzgaja orhideje i da mi krene pričati koliko vrsta orhideja postoji i kako ih se njeguje, zaljeva, na kojoj temperaturi najbolje rastu i slično to bi u mojim očima bio veliki plus kod te osobe. Iako mene za orhideje nije puno briga, kod te osobe bi barem prepoznala da ima neku strast, i s te strane bi imala neki respekt od mene. Tako da svaka osoba koja za mene misli "vidi one glupače skuplja tamo neke stripove kao malo dijete" pitala bih ga ja - A što ti imaš reći o sebi? Čime se ti baviš kada odradiš svoje obaveze u vezi škole/fakulteta, posla, obitelji/djece? Sjedneš ispred televizije, šaltaš programe i psuješ kako nema ničeg što bi te zabavilo?
Smatram da nerazumijevanje masa ide najviše od onih koji nemaju neki hobi i nešto u što će se uložiti, jer da imaju išta takvog prepoznali bi i cijenili to kod onog drugog, čak i u slučaju da njihovi hobiji nemaju baš ništa zajedničko.


bravo grofice, čovjek bez strasti je mrtav čovjek...
kad nestane moja volja za stripovima, mogu komotno izpustit dušu....
volim i porodicu, dijecu, prirodu, nogomet ali stripovi me izpunjavaju...daju životu onu piki na i....su šlag na torti...
mislim da bi moj život iako dosta sretan bez stripova bio samo jadno prosjećan...a sve dok tako mislim ja sam sretnik do dna duše...
volim Bonelli jer mi daje ono što sam ljubio ko klinac,daje mi onaj dašah prošlih sretnijih vremena, dašak mladosti ludosti i sve što me tada i danas čini sretnim...ti junaci Bonellija su srastali sa mnom i zašto da jih danas zanemarim kad sam porastao a i oni se malo promenili...dok budem živ Zagor,Tex,Miki,Blek,Teller su dio mene...
A da su iz Bonelli kuće meni je najmanje važno, mogli su biti i Marvel, da su oni imali tatu Bonellija...
mislim da je Bonelli stvoren za mene, ili ja za njega...nebitno.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 18/08/2013 10:58:28
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 18/08/2013 : 11:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor12


Možda će ovo nekim forumašima biti čudno pošto baš ja često pljujem o Zagoru i govorim da je on zastario, dosadan, da se ponavlja i slično. Ali nije tu stvar o Zagoru (kojeg ni ne smatram šundom, samo nekoć dobrim stripom kojega je pregazilo vrijeme),



Pa nema ništa konkretno loše u tome što je Zagora pregazilo vrijeme. I ja više volim, recimo, gledati stare filmove umjesto ovih današnjih popularnih s jednim te istim tipom soundtracka, scenama, kolor-manipulacijom (teal+orange), 3D-a i skoro pa identičnih postera. Daleko od toga da stari filmovi nisu bili rađeni po nekim šablonama, ali sve u svemu više mi se sviđaju stare šablone od novih. I ne smatram da je Zagora pregazilo vrijeme, sve dok vidiš nekoga kako uživa u njegovim stripovima, a takvih još ima puno. Ako se Bonelli smatra šundom, ne mora značiti da je manje vrijedan od mangi/francuske škole i drugih stripova.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46621 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/08/2013 : 12:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Bonelli nije smeće, naprotiv... Iznosim samo svoje mišljenje, jer se ne vrijedi raspravljati s onima koji misle suprotno... Bonelli nosi stigmu smeća zbog Mikija, Marka, Bleka, Tellera i tek ponekih epizoda ostalih junaka... Najbolji Bonelli su ujedno i vrhunci stripa uopće.



ne znam po čemu je Teller lošiji od npr. Zagora

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ZagorXXL
New Member



Croatia
146 Posts

Member since 30/12/2012

Posted - 18/08/2013 : 12:13:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ZagorXXL a Private Message  Reply with Quote
Ma dajte,kakve to gluposti pišete!?
Bonelli,a pogotovo Zagor su najbolji stripovi svih vremena,pogotovo crtači,uvijek su na visokoj razini,a priče su uvijek raznolike bez sličnosti sa prošlim.
Tako da molim vas,ono,odlepršajte! :D
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2998 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 18/08/2013 : 13:01:47  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Ne vidim apsolutno zasto bi Bonelli bio smece,pogotovo da je Zagora pregazilo vrijeme i da to nije umjetnost.Sve je relativno i stvar ukusa pa bi onda postavio pitanje,jesu li stari filmovi,pjesme...smece i da li ih je pregazilo vrijeme???Mi smo danas svjedoci da jedan film,pjesma,strip...stvoreni unazad par godina brzo ide u zaborav,za razliku od istih stvorenih prije 30-40 godina.Dokaz umjetnosti je koliko je ona popularna,tj.koliko traje u javnosti.Mislite da netko danas moze zamijeniti Van Gogha,Abbu...,pa i Zagora iz tih starih vremena?Ja obicno kazem da j...s estradu u kojoj je glavna pjevacica Severina i tamo neki koji plate da bi svirali.Ako je to alternativa necemu,onda ja slusam hitove 70- I 80-ih.Zasto Bonelli nije smece,a samim time i Zagor?Zato sto su remek djela Zagora i pa i umjetnosti opcenito vec odavno napravljena.Mozda smo mi glupi u necijim ocima sto volimo Zagora,ali cinjenice govore nesto sasvim drugo.Sto se tice konkretno stripa,moje misljenje je da jedino Fra-Bel skola ima stepenicu-dvije vise od Bonellija,tj.Talijanskog stripa.Naravno,time ne zelim omalovaziti ljude koji citaju Mange ili Marvela,ovo je moje misljenje,svak voli ono sto mu je drago.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 18/08/2013 : 13:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roby05

Ne vidim apsolutno zasto bi Bonelli bio smece,pogotovo da je Zagora pregazilo vrijeme i da to nije umjetnost.Sve je relativno i stvar ukusa pa bi onda postavio pitanje,jesu li stari filmovi,pjesme...smece i da li ih je pregazilo vrijeme???Mi smo danas svjedoci da jedan film,pjesma,strip...stvoreni unazad par godina brzo ide u zaborav,za razliku od istih stvorenih prije 30-40 godina.Dokaz umjetnosti je koliko je ona popularna,tj.koliko traje u javnosti.Mislite da netko danas moze zamijeniti Van Gogha,Abbu...,pa i Zagora iz tih starih vremena?Ja obicno kazem da j...s estradu u kojoj je glavna pjevacica Severina i tamo neki koji plate da bi svirali.Ako je to alternativa necemu,onda ja slusam hitove 70- I 80-ih.Zasto Bonelli nije smece,a samim time i Zagor?Zato sto su remek djela Zagora i pa i umjetnosti opcenito vec odavno napravljena.Mozda smo mi glupi u necijim ocima sto volimo Zagora,ali cinjenice govore nesto sasvim drugo.Sto se tice konkretno stripa,moje misljenje je da jedino Fra-Bel skola ima stepenicu-dvije vise od Bonellija,tj.Talijanskog stripa.Naravno,time ne zelim omalovaziti ljude koji citaju Mange ili Marvela,ovo je moje misljenje,svak voli ono sto mu je drago.



Ja taj termin, o nekomu ili nečemu koga je pregazilo vrijeme što se tiče Zagora rabim u kontekstu razvitka strip-industrije i ničega drugoga. Svi svjetski stripovi su se neizmjerno promijenili i modernizirali s godinama, a Zagor je ostao isti, uz neke manje zahvate. No ovo nije tema za takvo što, samo želim obrazložiti što sam želio reći jer me ti (i Opti) niste shvatili.


Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 18/08/2013 : 13:46:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Pa hajde onda reci, kako bi ti modernizirao Zagora?

Istina, '90-tih je to Boselliju pošlo za rukom, ali ni tada se ne može reći da se strip proširio diljem svijeta. U Italiji je nanovo dobio na popularnosti, ali van nje ćeš teško prodati Zagora nekome iz zemlje u kojoj je strip-kultura potpuno drukčija.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16884 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 18/08/2013 : 14:12:21  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by velka031

Bonelli nije smeće, naprotiv... Iznosim samo svoje mišljenje, jer se ne vrijedi raspravljati s onima koji misle suprotno... Bonelli nosi stigmu smeća zbog Mikija, Marka, Bleka, Tellera i tek ponekih epizoda ostalih junaka... Najbolji Bonelli su ujedno i vrhunci stripa uopće.



ne znam po čemu je Teller lošiji od npr. Zagora



Ne vrijedi rasprava, Iwood
Milijuni čitatelja stripova imaju milijune objašnjenja zašto je Kit Teller lošiji od Zagora... Meni se ne da napisati baš nijedan.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 18/08/2013 : 14:43:58  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Nepravedno obilježen od koga, kojih ljudi? Ako misliš na skroz vanjske, njima je bonelli u rangu wc papira, kao što je, uostalom, svaka knjižica sa sličicima unutra (od "V for Vendette", "Mausa" pa do "From Hella" i batmana)... i stoga oni nisu ni bitni ovdje.

Bonelli kao "otpadak" mogu doživjeti samo oni koji znaju što je uopće Bonelli, dakle, manje više, ljudi na domaćim strip forumima. Oni, koji čitaju bonelli neće te stripove doživjeti kao otpadak, a oni, koji čitaju sve osim bonellija, će te stripove definitivno doživjeti kao "pulp" jer na domaćim forumima bonelli curi na sve strane... i to ljude pomalo pizdi.

Također, Bonelliju ne pomaže to što su prve asocijacije Blek, Miki i ZS/LMS solate i njihovi bombastični naslovi (ako je nešto u povijesti bilo pulp onda je to to izdanje), dok je kod superheroja "The Dark Knight" i slično, a pritom se zaboravlja da su i superheroji nekada bili na razini Bleka. Uspoređujem sa superherojima jer je tako najpoštenije budući da su to škole dugovječnih serijala.

Problem je u percepciji. "Vanjska" strip scena se odmah izjednačava sa kritički najcjenjenijim djelima strip umjetnosti, dok se "domaći" bonelli odmah izjednačava sa LMS Blekom. Tu su još najglasniji oni koji su prestali čitati bonelli prije 20 godina.

Bonelli vs svi ostali (onako kako to izgleda u glavama, onih koji ne čitaju bonelli):


Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16884 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 18/08/2013 : 14:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Superheroji su bili i ostali na razini Bleka. Ja taj trash jednostavno ne mogu čitati. Kod Bleka postoji nostalgija, fore Occultisa i Roddyja, često je prvo što dohvatim kada me potjera na wc i tako to... Ali superherojština, jao... I da, unaprijed odgovaram onima koji će se sada javiti da sam čitao te stripove i tu i tamo čitam i sada, tek toliko da potvrdim ovo mišljenje.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000