forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka specijal 14 - Pyongyang
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/12/2014 : 07:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
covece, sto Ameri znaju da naprave reklamu za nesto svoje, to niko drugi ne zna
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 12/01/2015 : 18:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Stripizam #26: O vjenčanju autorske osobnosti i djela (2)
radio Cmuk - o Pyongyangu!

O povezanosti osobnosti i djela autora, drugi put.


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 25/07/2015 : 08:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Meni baš dobro sjeo. Zanimljiv subjektivan prikaz jednog doba koji je autor proveo tamo.

Zainitrigirao me autor nakon ovoga, primarno jer volim "travelogue" stil (nevezano u kom formatu). Planiram uzeti vani njegove radove o Burmi i Jeruzalemu, Burma me nekako najviše zaima jer mi je više manje nepoznanica.
Go to Top of Page

kosinusoid
New Member



190 Posts

Member since 30/05/2015

Posted - 28/01/2016 : 16:03:18  Show Profile Show Extended Profile  Send kosinusoid a Private Message  Reply with Quote
Baš me pozitivno iznenadio. Zanimljiv pristup stripu. Je li u planu još kakvo Delislevo djelo?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/10/2016 : 23:40:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Najzanimljivija stvar koju sam naučio iz ovog Delisleovog djela je da se dobar dio francuske animacije danas odrađuje u Sjevernoj Koreji. To je ujedno i način na koji je autor dospio u tu, inače vrlo zatvorenu zemlju. Pyongyang je svojevrsni dnevnik njegovog dvomjesečnog boravka u istoimenom gradu, koji me se nije naročito dojmio. Čini mi se da se Delisleov portret države i njenih stanovnika po ničemu ne razlikuje od onoga što bi rekao/napisao prosječan stanovnik "zapadnog" svijeta koji ju nikad nije ni posjetio. Od čovjeka koji je tamo bio dva mjeseca i još imao potrebu pisati o tome, očekivao sam malo dublji uvid i neku drugu perspektivu. Razumijem da je u pitanju specifična država u kojoj stvari ne funkcioniraju kao drugdje, ali dovoljno bi bilo da je samo primijenio malo drugačiji pristup prema onim stanovnicima s kojima je imao češći kontakt, umjesto da se, kako sam ja stekao osjećaj, ismijavao iz njih. Strip ima neke zanimljive detalje i autorov karikaturalan crtež je dopadljiv (barem ispočetka, s vremenom postaje previše prazan, iako je to možda bila i namjera), ali njegova osobnost i pristup drugoj kulturi (kakva god ona bila) mi se ne sviđaju, a kod ovakvog djela to je najizraženiji element.

4/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/10/2016 : 15:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Jerusalem je bolji, Delisle počne ko u Pjongjangu ali u drugoj polovini postane odličan. Je li neko pročitao Shenzhen i Burmu, kakvi su u poredbi sa Pjongjangom ili Jeruzalemom?

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 26/10/2016 : 15:34:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Jerusalem je bolji, Delisle počne ko u Pjongjangu ali u drugoj polovini postane odličan. Je li neko pročitao Shenzhen i Burmu, kakvi su u poredbi sa Pjongjangom ili Jeruzalemom?



Shenzhen i Pjongjang su mi jednako dobri, Burma lošija, Jerusalem najzanimljiviji. Redukcionističko crtanje mi ide na đigericu u njegovom konkretnom slučaju, nemam pojma zašto.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/10/2016 : 17:01:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dat ću onda šansu Jerusalemu ako mi ikad dođe u ruke.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2016 : 20:42:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Meni je Burma puno bolja i zanimljivija od Pyongyanga.

Burma Chronicles mi ima širinu i zanimljivost, dok mi je doživljaj Pyongyanga sličan Shanerovom.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 26/10/2016 : 21:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Meni je Burma puno bolja i zanimljivija od Pyongyanga.

Burma Chronicles mi ima širinu i zanimljivost, dok mi je doživljaj Pyongyanga sličan Shanerovom.



Moze biti da sam subjektivna, zbog poretka čitanja (Burma mi je bila sad zadnja). Priznat ću da je Pyongyang daleko više egocentričan strip (thus ono što je Shaner eksplicirao da mu nije sjela osobnost glavnog lika) od Burme, ali njegov pripovjedački način naprosto mi je postao toliko poznat (za pet plus) da mi se činio predvidljivim.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/10/2016 : 22:53:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ha, ja sam prvo čitao Burmu.

Moguće da se i meni dogodilo što i tebi samo obrnutim redoslijedom .

Edited by - Peyo on 26/10/2016 22:53:21
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 31/10/2016 : 09:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?

Piši propalo!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/10/2016 : 11:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Gustog li prometa, dobro da imaju prometnu policajku.

Još malo pa će i prvi semafori ...

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 31/10/2016 : 11:58:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

A da su radije slikali u proljece ili ljeto, te po suncu (mada ima kasnije i tih slika)? :D


Ono sto ne znas, to te ne boli, i ako (zaista) ne znas za nista drugo ...


A mi na zapadu zavisimo od previse konzumiranja svega i svacega i okruzeni smo tonama nepotrebnih @-stvarcica bez kojih bi nam zivot sigurno bio ljepsi, samo sto ih se sami ne mozemo odrijeci, pa ti to napravi jedino rat ... ili prosvetljenje.

Dobro, ne bih da zivim u SK, ali isto tako ne bih ni u Americi. Zapravo, nigdje drugje, bas mi je ljepo u dezeli. :P



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 31/10/2016 : 13:09:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
@Poli - eh, nisu samo godišnja doba u pitanju, gle
http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/103312-Severna-Koreja-Iza-propagandnih-kulisa.html

Piši propalo!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 31/10/2016 : 13:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ove stambene zgrade im izgledaju kao neke tvrđave ili kaznionice.

Jedino me čudi ona slika sa prodavačima cigareta ako sam dobro vidio. To su njihovi "delbojevi"?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 31/10/2016 : 15:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ned_lynx

@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?



Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12766 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/11/2016 : 19:03:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Odgovore na ova pitanja dobit ćeš tek kada osobno posjetiš Sjevernu Koreju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 02/11/2016 : 20:06:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by ned_lynx

@Shaner

gi delil crta i piše o onome što je video/doživeo tamo gde su ga poslali - šta zapravo možeš misliti ili reći o zemlji u kojoj si se našao nakon pregleda ove fotogalerije, sada već ubijenih e-novina?

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-svet/60696-Sivilo-siromatvo.html

nije li upravo to o čemu gi govori, te crta i piše?



Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Kakvu drugačiju sliku si očekivao

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 02/11/2016 : 20:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Inače pa dr strangelove s foruma je bio posjetio Sjevernu Koreju prije par godina, sjećam se da je stavljao neke slike na forum. Pitaj njega

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/11/2016 : 21:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Shaner

Je, upravo to. Ali baš to mi nekako ne odgovara. Čini mi se da biti tamo i razgovarati s ljudima mora dati koliko-toliko drugačiju sliku od one koju imamo preko medija, a njegova je jednaka.




Odgovore na ova pitanja dobit ćeš tek kada osobno posjetiš Sjevernu Koreju.



A bilo bi zanimljivo otići tamo, zar ne?

quote:
Originally posted by Opti


Kakvu drugačiju sliku si očekivao



Ne znam ni sam točno kakvu, ali posjet nekom mjestu/državi/čemugod ipak pruža neki drugačiji kut gledanja na stvari, zar ne? Naravno, sasvim je moguće da su stvari upravo takve kakvima ih je opisao Delisle, ali i ako jest tako mogao je pokazati malo više razumijevanja za te ljude, bar se meni tako čini.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/11/2016 : 22:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
U veljači ove godine na ZagrebDoxu sam gledao izvrstan dokumentarac Ispod sunca ukrajinsko-ruskog autora Vitalija Manskija, i slike Sjeverne Koreje su identične onima u Pjongjangu i na fotkama iz e-novina.

Zahvaljujući činjenici da je autor državljanin prijateljske Rusije (rođenjem je Ukrajinac), vlasti u Pjongjangu su mu omogućile da ondje provede čitavu godinu i da kamerom prati jednu osmogodišnju djevojčicu, njezine roditelje te ljude s kojima se susreću u radnim okruženjima, u školi i na poslu.

Strogi nadzornici su u stopu pratili filmaša, određivali što smije snimati i kada, a sve je u svakom trenutku i na svakom koraku bilo precizno režirano i koreografirano.

Apsolutno sve, od jutarnjih buđenja do večernjih odlazaka na spavanje čitave obitelji, doručci, ručkovi i večere, odlasci u školu i na posao te povratci kući, razgovori s kolegama na poslu, nastava u razredu i školske priredbe... apsolutno sve i u stopu.

Išlo se čak dotle da su na trgovima i ulicama organizirane masovke s običnim šetanjima ljudi na "prepunim" mjestima koja su inače posve prazna, ljudi masovno izlaze iz kadrova i ulaze u njih, kad nestane goriva u autobusu javnog prijevoza svi putnici guraju vozilo, i svi su dakako oduševljeni u svakodnevnim ritualiziranim slavljenjima velikih vođa i njihovih veličanstvenih djela.

No domaćini nisu znali, jer im je sofisticiranija tehnika nepoznanica, da autor kameru ostavlja uključenu i kad oni vjeruju da je isključena, pa je snimljeno sve - sva režiranja svih snimljenih scena u obitelji, školi, na poslu i na ulicama.

A kamera izdajnički bilježi i nelagodu roditelja koji moraju sudjelovati u idealiziranoj predstavi, i demenciju partijskih glavešina koji dječici u školi drže predavanja o revoluciji pa se gube i ne znaju o čemu pričaju, sve do suza male protagonistice koja je neprestano izložena iznimnoj opresiji od strane režima i njegovih kerbera.

Sjajan film koji, na Shanerovu žalost, nudi baš ovakve slike kakve možemo vidjeti i kakve je Delisle nacrtao.







Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/11/2016 : 09:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Rekao bih ne samo na moju nego na žalost svih nas, a pogotovo ljudi koji tamo žive. Si gledao možda Det røde kapel (Crvena kapela)? Je gledao možda tko drugi? Čuo sam da je jako dobar, a nikako da dođe na red.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 03/11/2016 : 10:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ovo me pravo zanima

čitao sam izvješća ljudi koji su pobjegli...strijeljanja u skolama kojima moraju djaci nazociti
amerika je najgora zemlja svuda je nered samo u njih nije
ljudi tamo ne znaju za neke osnovne pojmove... npr medjunarodna zajednica i tako
radni logori zbog biblije ili gluposti
brat ti nes zasere i tebe posalju u logor

ma ludnica

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/11/2016 : 09:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

samo prenosim ... nista ne komentiram





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000