forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Jooj, što ja volim crtati!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 22/07/2014 : 22:41:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Hoće, bar malo, jer se redis-perom ne može crtati, a crtaće je napravljeno za to. Ja mogu crtati čime zaželim, kao, vjerojatno, i ti, a on ne, jer je vidljivo da je početnik i nezgrapan pribor ga očigledno sputava kada može postići i više, nego što mu je neadekvatnim alatom omogućeno. A, očigledno je da "izgara" od želje da se svojim radovima približi uzorima. Treba ga usmjeriti ozbiljnom podrškom, a ne načelnom (crtaj čime dohvatiš... Kako da ne, i govnom po asfaltu! Ispričavam se svima zbog izraza.)
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 22/07/2014 : 23:22:48  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Kako da ne, i govnom po asfaltu!)


Ne znam cime sam zasluzio ovakvu repliku dragi forumasu mogorovicu (bez trunke sarkazma ovo kazem) ali ocigledno je da sam Vas svojim stavom isprovocirao.

Znam da se ne bih trebao dalje upustati u diskusiju ali zelim da dam ton mom prethodnom postu.

Tintilinic tebi se sada obracam, po pisanju i radovima rekao bih da si dosta mldaji od mene, po godinama naravno a ne po crtackom stazu, dakle zelio sam ti ukazati da je dovoljno da crtas samo obicnom olovkom, tvrdjom skice a preko toga meksom konacnu liniju. Nije ti potreban nikakav profi pribor da bi naucio osnove. Ja sam na pocetku crtao s rapidografima ako ti je lakse

Da ti ne spamujem vise topic toliko od mene.

Pozz

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 22/07/2014 : 23:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Hvala vam na podršci i savjetima
Ovo su mi tek početni radovi sa tušom i oba dva sam napravio danas, sljedeći ide sutra...
Dosad sam se uvijek oslanjao na olovku p sam eto probao i nešto novo i stvarno uživam crtajući.
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 23/07/2014 : 11:41:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 23/07/2014 : 14:41:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote



Edited by - Tintilinic on 23/07/2014 15:30:11
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 23/07/2014 : 22:43:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ovo je, očigledno, Krivodol! Mjesto dičnih Ujevića, a još na slici i zaštitni znak Imotske krajine, karambolirani Mercedes pod sjenom krošnje! Neka naših Imoćana, još kada se i stripovima bave. Eto, sada se i tvoj rad jasnije vidi, kada je izrađen u tušu. Odmah izgleda "stripovskiji" čim je izrađen u oštrim kontrastima crnih linija i ploha, u odnosu na bjelinu papira. Stoga i ostajem pri preporuci da izabereš neki profesionalniji alat za crtanje, jer usporedo s vježbanjem samog crteža, olovkom na papiru bloka ili bilježnice, nastoj razvijati i "zanatske" elemente crtnja (prvenstveno stripa, jer je očigledno to ono što te zanima). Kažeš u jednom ranijem postu, da si pokušao naći pravi pribor, ali ne baš uspješno. Svakako, da u malom Krivodolu nema papirnice, a niti u onoj u Imotskom nećeš pronaći pravi pribor za crtanje. No, Split ti nije daleko, a tamo možeš po pristupačnoj cijeni kupiti pravi profesionalni pribor, u dvije art shop trgovine, koje sam i sam više puta posjetio, iako one nisu moj prvi izbor dobavljača (većinom mi sve dolazi iz Engleske i Njemačke). Slobodan ću ti biti predložiti, ako želiš, asortiman pera i kistova koji se u njima mogu nabaviti, koje bi ti bilo isplativo kupiti, a kvalitetom odgovaraju i stasalim crtačima, da ne govorim tebi, kao početniku. Znam iz svojih ranih iskustava, na početku crtanja tušem na hameru, a to je bilo prije više od trideset godina, kako je mladom crtaču važno vidjeti svoj rad u usporedbi sa svojim uzorima, pa makar taj crtež bio nezgrapan, anatomski i prostorno netočan, razmazan i nesređen. Svi imamo taj poriv, vidjeti što prije svoj uradak u "profesionalnoj maniri", jer je, iskreno rečeno, i to jedan od poriva koji te vuče dalje, motivira i rezultira napretkom. Pogledaj, na primjer, forumaša "senokute"-a. On crta visokokvalitetnim priborom (kistovi Winsor & Newton serie 7, tušem Pelikan i t.d.), a svjestan je svoje nedorečenosti kao crtača, nedorađenosti svojih crteža, anatomskih pogrešaka, pogrešaka u sjenčenju i ostalih, još neizbrušenih elemenata kreiranja strip-crteža. A, svejedno crta i tušira. I, što je rezultat? Rezultat je da polako "peče" zanat, jer se njegova ruka sjedinjuje s kistom, kako rekoh, bez obzira na samu egzaktnu nesavršenost crteža, u likovnim i prostornim elementima. Njegovo tuširanje je sve finije i finije, a to se postiže vježbom. Stoga se ne treba skanjivati od paralelnog forsiranja uporabe tuša i profesionalnog pribora, kao finalnog alata, uz stalno proučavanje i usavršavanje svojih crtačkih spoznaja i mogućnosti. Nije forumaš "kritični" mislio ništa loše, kada ti je rekao da crtaš svime i svačim, i u svakoj prilici. Dapače! Možda nije tim stavom bio do kraja jasan, jer, na žalost, na ovom forumu ima dosta ljudi (ne mislim na "kritičnog"), koji u svakom pogledu žele, uvijek nekome nešto reći, a ništa ne kazati. To je boljka svih foruma sa velikim brojem članova, ali je dopušteno! Puno pozdrava i hrabro nastavi sa crtanjem. Ako želiš, drugom prilikom ću ti preporučiti što kupiti u ona dva splitska art shopa. U pitanju su prave stvari i cijenom pristupačne.
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 23/07/2014 : 23:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Hvala mogorovicu, eto ako ti nije problem volio bih da mi preporučiš pravi pribor. Tek sam počeo sa tuširanjem pa baš se i ne razumijem u pribor. Npr. danas sam pogledao još malo detaljnije temu "Alat čini majstora", ali nisam baš uspio razumjeti o čemu tamo sve piše.
Prije me je ubijek bilo strah tuširati da mi tuš ne pokvari crtež sa kojim sam bio zadovoljan u olovci, a sad mi je jako zanimljivo raditi sa tušem. Ali ipak ne želim se potpuno odreći olovke s kojom sam dosad uvijek radio, tako da neke radove neću tuširati. Tu mi je i malo pomogao senokute i rekao da se ne bih trebao ograničiti na Bonelli crtače.
Ovaj crtež nisam ja sam skroz nacrtao, nisam tako puno napredovao.
U pribor se kako sam već rekao ne razumijem najbolje, i olovka s kojom crtam je uvijek drukčija. Uzmem ono što mi se nađe pod rukom. Znao sam samo nešto raditi sa nalivperom, ali kada sam odlučio potražiti nešto pravog pribora, sve što sam uspio naći je redispero.
Tako da bih cijenio da mi ti kažeš što mogu nabaviti jer kažem, dosad bih crtao sa svime što mi se nađe pored ruke i na bilo kojem papiru.

Edited by - Tintilinic on 24/07/2014 00:11:35
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 24/07/2014 : 00:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
@Brdar: adobe photostudio, tako nešto mi rekla...:)
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 24/07/2014 : 01:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tintilinic

@Brdar: adobe photostudio, tako nešto mi rekla...:)



Hvala ti puno. Postoje slicni efekti jos i u photoshopu, a i na nekim mobitelima, pa me cisto zanimalo koji je program bio u pitanju.

A tebi sretno u daljem radu.
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 24/07/2014 : 01:10:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Hvala
Sretno i tebi
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 24/07/2014 : 12:03:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Uglavnom ne volim duge postove ali cu napraviti izuzetak.

Tintilinic, ovo sto sad budem napisao ti moze pomoci na polju samopouzdanja, nema bas puno direktne veze sa crtanjem i alatima.

quote:
Originally posted by mogorovic

...na ovom forumu ima dosta ljudi koji u svakom pogledu žele, uvijek nekome nešto reći, a ništa ne kazati...


Potpisujem sve do rijeci.
Ja nemam dar za pisanje, niti prefiram komentarisati tudje radove bas iz razloga sto cu mozda reci nesto sto bi moglo povrediti ponos bilo kom kolegi crtacu.

Ali sa druge strane licno volim i zelim da mi kazu kad nesto ne valja. Konkretno i bez uvijanja.
Kad me neko "popljuje", prvo se u sebi opasno nafrnjim ali onda ipak spustim loptu i gledam da ispravim to sto ne valja. Priznajem da je to malo nezrelo ali sigurno nisam jedini crtac koji vodi bitku s primanjem kritika.

Eto, Vi me mogorovicu jako podsjecate na jednog clana ovog foruma (cini mi se da se zove Allba ili tako nekako) koji je isto tako oprostite ali nadmeno davao ocjene skoro svacijem radu a da pritom nikada nije izlozio nijedan svoj rad. Ispostavlja se da ste puni teorije (sto je za respekt) ali da u praksi tesko mozete pokazati to sto vam kod drugih predstavlja trn u oku.

I jedna molba, ne samo za Vas nego za sve kriticare, shvatite da nisu svi crtaci "pismeni" i da jedan dio nas ne razumije dobar dio termina koji rabite, tako da nam uopste ne pomazete svojim sugestijama. Mogli biste ubuduce malo i da uprostite svoje stavove i priblizite ih nama koji smo laici na tom polju.

Ni jedna rijec mog posta nije bila zlonamjerna niti cinicna, dugo se vec lomim na glas reci to sto mislim, najvise iz razloga, opet kazem, da ne bih povredio ponos onoga nekoga s druge strane.

Na kraju krajeva, svi smo ovdje iz istog razloga, zbog ljubavi ka stripu.

Pozdrav

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 24/07/2014 : 18:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote

Edited by - Tintilinic on 24/07/2014 18:06:38
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 24/07/2014 : 23:12:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Vidim ja da se tebi crta! I Tex je tu, prilično dobro precrtan, za početnika, iako na znam da li si ga radio sam (jer si već na Zagoru nagovijestio da imaš "suradnika"). Malo pripazi na detalje, jedna nogavica ti je u čizmi, druga preko nje, a šiljak kopče remena na krivoj strani (pogledaj svoj remen!). No, hajdemo mi na crtaći pribor koji se može nabaviti u Splitu. Uhvatimo se mi klasičnog pravog pribora, pera i kista, ma što govorili čangrizavci kojima ovo klasično oruđe smeta. Iako, pobogu, ne znam zašto? Kakvi su to kompleksići!? Dobro, sa faze olovke i flomasterića odmah prijeđu na manga studio, tablete i što ti ja znam... Ali, dobri su im stripovi i crteži, dapače, odlični! A, odmah se uzbune na klasični pribor, samo zato što nikada nisu savladali kist i pero!? No, ostavimo te grintavce i filozofe, a počnimo raditi jednostavnijim rječnikom i pristupom, kako sugerira naš kolega forumaš "kritični".

Dakle, ovako:

Najzgodnije ti je, kada dolaziš u Split, iz pravca Omiša, sa istočne strane, zaustaviti se u prvom Art-shopu, na adresi Ulica Ruđera Boškovića 7, što hoće reći, u prizemnom poslovnom aneksu zgrade popularno zvane "Fregata", jer se nalazi odmah do nešto starije "Krstarice", a obje su u neposrednoj blizini Kliničkog bolničkog centra, nasuprot sveučilišnog kompleksa i robne kuće Prima 3. Najvjerojatnije će te uslužiti jedna bucmasta, uvijek namrgođena prodavačica (ako budeš imao sreće, uslužit će te komunikativniji plavokosi muškarac!), no svakako će ti biti pokazano sve što želiš. Kod njih traži crtaća pera marke Brause, i izaberi, iz kutije koju će ti otvoriti, sljedeća pera: broj 46 (zlatne boje, sa malom stopicom na vrhu šiljka, kao kod nalivpera), broj 361 (tamno modro, krupnije građe) te broj 513 (tamno modro sitnije građe). Ukoliko ih budeš tražio po katalozima, možeš primijetiti, da se ponekada uz njihove brojčane oznake, pojavljuje i slovo "B". Neka te to ne zbunjuje, riječ je o istim perima. Uz ta pera, uzmi i držalo iste marke (Brause) drveno ili plastično. Cijena ovih pera se kreće između 10 i 12 kuna, beznačajno za kvalitetu koju pružaju. Što se tiče kistova, tebi će, kao apsolutnom početniku u tuširanju, biti dovoljno uzeti hobby modele marke Da Vinci, a konkretno, uzmi one iz serije 373 (drška im je svijetlo zelene boje), a uzmi veličine: 0, 2, 4 i 6. Pazi, ove serije proizvode kistove samo u parnim brojevima, tako da onaj veličine 0, nije sitan kao nule iz poznatijih serija, već je bliži standardnoj jedinici. Kist broj 6 možeš uzeti i iz serije 374 (također svjetlo zeleni), samo što je ovaj plosnat i bolji za popunjavanje velikih crnih ploha. Cijene ovih kistova se kreću od 18 do 25 kuna. Ukoliko sebe želiš "počastiti" malo jačom serijom iste marke (Da Vinci), onda uzmi one iz serije Basic Forte 393, koji su desetak kuna skuplji po komadu (drška im je modre boje, a isto su izrađeni od umjetnih vlakana, okruglog presjeka). U ovom shopu možeš naći i jače serije kistova istog proizvođača, kao i drugih proizvođača: Rafael, Isabey i sl., ali se za sada ne opterećuj njima. U izboru imaju i kvalitetne tuševe svjetskih marki Sennelier i Le Franc & Burgeois, ali su cijenom deseterostruko skuplji od običnog Koh-i-Noora, koji je za vježbu i početnika sasvim dobar, a možeš ga kupiti i u papirnici u Imotskom. Samo ne uzimaj onaj TOZ-ov, jer je katastrofalan! Ovime bi trebao završiti kupnju u ovom Art-shopu, a sve nabrojano skupa košta cca 150,00 kn!

Kada dođeš u centar grada, pođi u drugi Art-shop, onaj u ulici Kralja Tomislava br. 8a, u bedemima, nasuprot stare glavne pošte, odmah do kultnog kafića "Semafor". Tu će te uslužiti jedna fina gospođa, istaknutih prednjih zubića (od milja je zovem "Zubić-vila"!), a ako bude ona druga, nema problema, obje su uslužne. Tu potraži još dva pera, firme Leonardt: broj 256 (u zlatnoj boji), te ono bez broja, ali sa istaknutim imenom serije "General" (srebrne boje). Ukoliko u prvom shopu ne nađeš neka Brause-ova pera, ovdje možeš pronaći i brojeve 361 i 513, samo moraš pitati gospođu, jer ih ne drži na vidljivom mjestu, kao ranije spomenuta, nego ispod pulta, as razlog je bizaran: "jer joj to nitko ne traži!". Također, možeš pronaći i iste kistove Da Vinci, kao i kvalitetnije Lukas, sintetske i od prirodne kunine dlake, samo su skuplji, ali ne zamaraj se još njima, kažem ti. Ono što ćeš ovdje povoljno naći je - papir! Prodaju pojedinačno izvrstan izrazito bijeli papir, svjetski poznate marke Clairefontain DCP. Osim za digitalno printanje u boji, namijenjen je crtanju. Ima ga raznih gramatura, a ti ne uzimaj ništa lakše od 220 g/m2. Sve teže je bolje, ali i skuplje. Prodaju ga u formatu A3 i A4, a za stotinjak kuna možeš kupiti 30-ak listova A3 i isto toliko A4. Na manjima crtaj pojedinačne likove, kada ih želiš tuširati, kao i do sada, a na većima pokušaj kadrirati svoje prve sripove, kada za to dođe vrijeme. Kao kuriozitet, mogu ti reći da u ovom Art-shopu možeš kupiti sve popularniji brush-pen serije Creapen, poznate marke J.Herbin, ali je skuplji od svega ostalog pribora, sa dodatnom kutijom patrona (uz onu sa kistom) to bi te došlo 200-tinjak kuna.

Uff, jesmo se raspisali, ali mislim da je vrijedilo. Namjerno sam pisao javno, a ne na tvoj privatni box, jer mi je cilj da momci i cure, koji gravitiraju Splitu, znaju gdje pronaći pravi pribor za crtanje stripova, sav ovaj pribor ti je svjetska liga, primjerice, pero Brause 513 je , koliko s sjećam, jedno od omiljenih pera Branislava Kerca, ako ti to nešto znači. Kistovi nisu, ali su vrlo upotrebljivi , kako za početnika, tako i za profesionalce. Prvo pokušaj raditi perom broj 46, jer njime nećeš zagrebati papir, obzirom da mu je vrh sličan nalivperu, zato sam ti ga i preporučio za prvi početak, a kasnije prijeđi na druga. Ono najsitnije, najfinije 513, ostavi za kraj. Znam da nećeš odoljeti a da ih sve ne isprobaš, zato pazi kako ovo broj 513 stavljaš u držalo, nemoj mu polomiti vrh, a centriraj ga točno u osi između dvije četvrtine zatezne glave. kada ih kupuješ, lagano ih prisloni na nokat palca, da se rašire, da vidiš da li su simetrično racijepljeni, jer, ako nisu, vrati ih!

Toliko za sada, nastavak slijedi, ako bude tvoje želje!
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 24/07/2014 : 23:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Naravno da ima želje kod mene za nastavak.
I drago mi je da si se raspisao, otići ću u oba art shopa i kupiti to što si nabrojao. Još ipak nisam siguran od tolikog pribora koje moram koristiti kada, ali budem ja to savladao :)
Sad jedva čekam da to nabavim...
Što se tiče ovog Texa,tek sam kasnije vidio da nisam još sredio sve sitnice, možda ga još istuširam.
Precrtavanje nemam u običaju, samo gledam sliku ispred sebe. Nekada ispadne dobro, kao npr. kod onih vampira na prvoj stranici, a nekada ne. Samo lice ovog Texa nije bilo teško, najviše sam se mučio sa rukama. Noge sam sam napravio.

Inače crtam sam, pomoć zatrebam jedino kada trebam nešto sa kompjuterom sa slikama.

Edited by - Tintilinic on 24/07/2014 23:56:58
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 25/07/2014 : 10:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Uhvatimo se mi klasičnog pravog pribora, pera i kista, ma što govorili čangrizavci kojima ovo klasično oruđe smeta. Iako, pobogu, ne znam zašto? Kakvi su to kompleksići!? Dobro, sa faze olovke i flomasterića odmah prijeđu na manga studio, tablete i što ti ja znam... A, odmah se uzbune na klasični pribor, samo zato što nikada nisu savladali kist i pero!?


Predajem se mogorovicu, u pravu ste. Blefiram, a karte su mi "na parove razbrojs`".

Moja poruka za kraj bi glasila, Tintilinic, koliko god ti svirali o peru "broj tralala", tusu "tralala" i papiru "tralala" surova istina je da dok ne savladas osnove s najobicnijom olovkom tesko ces dati ozbiljnije rezultate na polju crtanja. Ja sam to shvatio na tezi nacin tek sa trideset i nesto godina a ti mozes puno ranije ako zelis.

Nije pravilo, mozes i da se oglusis pa krenes mojim stopama, nikad nije kasno krenuti ispocetka u tidesetoj.

U svakom slucaju sve najbolje ti zelim.

P.S. mogorovicu, iako ignorisete moj apel ponovicu ga jos jednom, slobodno okacite neki svoj rad kako biste uprostili ono o cemu toliko nesebicno volite da pisete, mladima a i onima koji jos nismo dostigli svoj crtacki zenit moze samo da pomogne vas dobar gest, hvala Vam unapred na tome.

www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 25/07/2014 : 14:47:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Ma ne bojim se ja za rad sa olovkom...sa njom crtam cijeli život
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 25/07/2014 : 15:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 25/07/2014 : 22:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
He,he, Tintiliniću! Samo ti hrabro naprijed! Kad kažem "precrtao", ne mislim da si uzeo prozirni papir i stavio ga preko Texa, jer, precrtavanje u načelu znači, upravo ono što si uradio, a to je gledanje u model, odnosno Texa na originalnom crtežu, i crtanje istog na svojem listu. Ali, neka te to ne opterećuje. Samo ti precrtavaj, gledaj, kopiraj i radi. Kad zaželiš, pomoći ću ti savjetom, ukoliko je to u mojim sposobnostima (a njih će procijeniti kolega "kritični", naravno), jer ja na ovom forumu uživam pomoći mlađima, jer to radim svakodnevno u životu (izvan ovog foruma, dakako), a nije mi imperativ kačiti svoje radove (davno sam takvim stvarima prestao biti zanesen), čekajući da mi plješću i podilaze po inerciji, i kada to moji radovi (ili bilo čiji) objektivno i ne zaslužuju, a da ljubomorno nisam kadar mlađem kolegi pružiti nikakav savjet.

Što se tiče kolege "kritičnog", eto, ispunit ću mu želju. Možda bih i ranije postavio neki svoj rad, samo reda radi, ali, bit ću iskren. Nisam baš na "ti" sa računalnom tehnologijom. Ne znam to postaviti na računalo, odnosno na topic. Stoga ću zamoliti neke od mojih kolega, koji su pismeniji računalno od mene, da mi pomognu, pa ću, vjerojatno sljedeći tjedan postaviti neki svoj kraći rad, od nekoliko strana, mislim da će to biti nešto iz moje ranije faze, jer sam tada radio kratke stripove. Inače, nisam oduševljen stavom kolege, da svoje teoretsko znanje moram dokazivati i reproduktivnim sposobnostima. Kuda bi nas to odvelo, kada bi svaku kritiku, mišljene ili savjet, morali takvim načinom opravdavati. Takav zahtjev, ustvari, postavljaju nejaki. Oni koji ne mogu na argumentiranu riječ odgovoriti argumentiranom riječi. Evo, zamislimo na primjer, da ne kompromitiramo našu omiljenu temu stripa, kako bi to bilo, kada bismo bili nezadovoljni, recimo, kritikom novog albuma našeg omiljenog rock sastava, a koju je napisao napr. Ante Batinović,, ili Zlatko Gall (a da ne govorimo o , nažalost, pokojnima Draženu Vrdoljaku ili Darku Glavanu), pa toj gospodi kažemo: "A, hajde vi odsvirajte nešto tako, ako znate, pokažite kako bi vi to napravili, kada tako pametujete!?" Polovica od spomenutih ne zna pravilno niti držati gitaru, a neka glazbala su vidjeli samo na pozornici uživo. Tako bi vi degradirali njihove stavove i znanje, samo iz razloga što se ne znate riječima i protuargumentima postaviti protiv njih. Ili, na primjer, da nam se ne sviđa kritika nekog filma, nama omiljenog redatelja, pa kažemo, recimo našim kolegama forumovcima, za koje znademo da su vrsni filmolozi (Rommel ili Johnny Diffool):" A, hajde dečki, a gdje su vaši filmovi, što ste to vi snimili!?" I, tako denunciramo njihovo neprikosnoveno znanje i stav, jer nisu puno toga u praksi napravili (bar mislim da je tako, neka mi oproste , ako griješim). Takav stav je bedast. Infantilan, da ne kažem po naški - djetinjast. I, iz brojnih sličnih iskustava, vlastitih ili mojih kolega, mogu reći, da takav stav dolazi samo, ali samo - iz jednog razloga, a to je - osobna frustracija. I točka. Zato bježite od takvih stavova, jer se na jeftin način otkrivate. Ovaj moj komentar, naravno, ne znači da neću postaviti jedan svoj rad (uz pomoć računalno pismenijih kolega), ne radi "kritičnoga", nego tek tako, reda radi...
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1955 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 25/07/2014 : 22:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

He,he, Tintiliniću! Samo ti hrabro naprijed! Kad kažem "precrtao", ne mislim da si uzeo prozirni papir i stavio ga preko Texa, jer, precrtavanje u načelu znači, upravo ono što si uradio, a to je gledanje u model, odnosno Texa na originalnom crtežu, i crtanje istog na svojem listu. Ali, neka te to ne opterećuje. Samo ti precrtavaj, gledaj, kopiraj i radi. Kad zaželiš, pomoći ću ti savjetom, ukoliko je to u mojim sposobnostima (a njih će procijeniti kolega "kritični", naravno), jer ja na ovom forumu uživam pomoći mlađima, jer to radim svakodnevno u životu (izvan ovog foruma, dakako), a nije mi imperativ kačiti svoje radove (davno sam takvim stvarima prestao biti zanesen), čekajući da mi plješću i podilaze po inerciji, i kada to moji radovi (ili bilo čiji) objektivno i ne zaslužuju, a da ljubomorno nisam kadar mlađem kolegi pružiti nikakav savjet.

Što se tiče kolege "kritičnog", eto, ispunit ću mu želju. Možda bih i ranije postavio neki svoj rad, samo reda radi, ali, bit ću iskren. Nisam baš na "ti" sa računalnom tehnologijom. Ne znam to postaviti na računalo, odnosno na topic. Stoga ću zamoliti neke od mojih kolega, koji su pismeniji računalno od mene, da mi pomognu, pa ću, vjerojatno sljedeći tjedan postaviti neki svoj kraći rad, od nekoliko strana, mislim da će to biti nešto iz moje ranije faze, jer sam tada radio kratke stripove. Inače, nisam oduševljen stavom kolege, da svoje teoretsko znanje moram dokazivati i reproduktivnim sposobnostima. Kuda bi nas to odvelo, kada bi svaku kritiku, mišljene ili savjet, morali takvim načinom opravdavati. Takav zahtjev, ustvari, postavljaju nejaki. Oni koji ne mogu na argumentiranu riječ odgovoriti argumentiranom riječi. Evo, zamislimo na primjer, da ne kompromitiramo našu omiljenu temu stripa, kako bi to bilo, kada bismo bili nezadovoljni, recimo, kritikom novog albuma našeg omiljenog rock sastava, a koju je napisao napr. Ante Batinović,, ili Zlatko Gall (a da ne govorimo o , nažalost, pokojnima Draženu Vrdoljaku ili Darku Glavanu), pa toj gospodi kažemo: "A, hajde vi odsvirajte nešto tako, ako znate, pokažite kako bi vi to napravili, kada tako pametujete!?" Polovica od spomenutih ne zna pravilno niti držati gitaru, a neka glazbala su vidjeli samo na pozornici uživo. Tako bi vi degradirali njihove stavove i znanje, samo iz razloga što se ne znate riječima i protuargumentima postaviti protiv njih. Ili, na primjer, da nam se ne sviđa kritika nekog filma, nama omiljenog redatelja, pa kažemo, recimo našim kolegama forumovcima, za koje znademo da su vrsni filmolozi (Rommel ili Johnny Diffool):" A, hajde dečki, a gdje su vaši filmovi, što ste to vi snimili!?" I, tako denunciramo njihovo neprikosnoveno znanje i stav, jer nisu puno toga u praksi napravili (bar mislim da je tako, neka mi oproste , ako griješim). Takav stav je bedast. Infantilan, da ne kažem po naški - djetinjast. I, iz brojnih sličnih iskustava, vlastitih ili mojih kolega, mogu reći, da takav stav dolazi samo, ali samo - iz jednog razloga, a to je - osobna frustracija. I točka. Zato bježite od takvih stavova, jer se na jeftin način otkrivate. Ovaj moj komentar, naravno, ne znači da neću postaviti jedan svoj rad (uz pomoć računalno pismenijih kolega), ne radi "kritičnoga", nego tek tako, reda radi...


Nisi u pravu.Johnny Difool,Zlatko Gall i ostali koje si nabroja samo pisu kritike filmova koje su pogledali odnosno albuma koje su poslusali.Niti jedan od njih ne daje strucne savjete redateljima odnosno glazbenicima kao sta ti ovde na forumu dajes mladim crtacima.S toga oni ni ne moraju snimit nijedan film odnosno album da bi iznijeli svoje misljenje.A sta se kriticnog tice dovoljno ga dobro poznajem da sigurno nije frustriran,ustvari jedan je od boljih momaka ovde na forumu tako da to sta si napisa o osobnoj frustraciji je obicna glupost.Odlican je crtac i jos bolji covik.I tocka.
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 25/07/2014 : 22:47:59  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Takav zahtjev, ustvari, postavljaju nejaki.


Niste se ni potrudili shvatiti moje postove zar ne, ali zato koristite svaku priliku da protivnika ustinete dok sudija ne gleda.

Sto se tice radova, ne morate se meni dokazivati, to nisam ni trazio od Vas. Vasa je dobra volja izaci ili ne izaci u susret na zahtjev mladjih kolega. Da ste htjeli mogli ste mi ih poslati u privatno sanduce. I posebno se ne morate unapred opravdavati da su radovi stari i da ste ih radili uz jutarnju kavicu, na brzaka, ja to razumijem.

Moja slabost (nejakost) se ogleda u tome sto ste uspjeli da me uvucete u raspravu i sada se osjecam vrlo glupo zbog toga.

Mozda i niste zao covjek uzivo ali iz ove perspektive jednostavno nam ne ide. Stoga, uzdravlju ostajte dragi mogorovicu, ostacete uskraceni za moj naredni odgovor, nadam se da shvatate zasto.

Pozdrav

P.S. Tintilinic sorry za spamanje topica, imas dozvolu da mi vratis istom mjerom


EDIT: tek sad vidim da mi je kolega Torghal u medjuvremenu uputio bujicu komplimenata. Uzmite to sa rezervom jer on izgleda ocekuje da ce ovim hvalospjevima o meni ubrzati onu naslovnicu sto sam mu obecao uraditi jos prije mjesec dana

www.deviantart.com/kriticni

Edited by - kriticni on 25/07/2014 22:52:29
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 26/07/2014 : 12:10:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Chico u pripremi za tuš...
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 26/07/2014 : 21:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Hvala Bogu, da smo i to riješili. "Kritični" je skoro shvatio svoju nejakost, iako ne sasvim potpuno, jer nisam ja njega navukao u raspravu, nego se sam navukao na konverzaciju između Tintilinića i mene, nismo ga tražili za sugovornika, no zar bi mu to bilo zabranjeno? Ovo je javni forum i svi se mogu uključiti svugdje. Znanja radi, nikada nijedan posao ne radim uz put i uz kavicu, a kamoli da se unaprijed opravdavam, tako da ne razumijete kolega vi ništa od toga, jer me ne poznajete. Vjerujem "Torghalu" da ste dobar momak (i bez točke!), bez obzira što vas ne poznajem, ipak ste odlično surađivali na zajedničkom stripu, koji je polučio izvrstan rezultat. Ne morate neistomišljenika odmah percipirati "zločestim". Ja samo malo oštrije i bez kompromisa komentiram stvari koje vidim, i to je to! Puno uspjeha u daljnjem radu, sretan sam što mi više nećete odgovarati, jer mi je to već postalo dosadno i bezlično, a sada neka Tintilinić na svojem topicu kolo vodi! Naprijed Tintiliniću!
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1182 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 26/07/2014 : 22:46:09  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Mogoroviću, netko je već jednom pitao, ali nisi odgovorio. Kako se zoveš?
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 27/07/2014 : 21:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Bisley, hvala na pitanju, ali, jednostavno koristim pravo koje i ti koristiš, a to je, da ne ističem svoje osobne podatke, ne zato da bih se skrivao, jer nemam za to razloga, nego jednostavno smatram da između više od 8.700 registriranih članova ovog foruma, moje ime nije bitno. Bitnije je ono o čemu razgovaramo, na koncu konca, preko dvije trećine članova ovog foruma to pravo koristi, pa zašto ne bih i ja!? Puno pozdrava, a o imenima ćemo, možda jednom, kada za to dođe pravo vrijeme...
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 27/07/2014 : 22:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000