forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Asterix - Bookglobe
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/10/2014 : 17:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
http://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.6e62cb48a9d64d32bfd8bd44926df8ec.asterix-dan-kada-je-nebo-palo-33-pustolovina.aspx


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 27/10/2014 : 22:21:01  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Ne treba dramiti s tim prijevodom.

Darko Macan je jedan od najboljih prevoditelja koje sam imao prilike čitati, a on radi na Asterixu tako da je sve jasno.
Barem za mene.

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18404 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 29/10/2014 : 10:00:33  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DKoor

Ne treba dramiti s tim prijevodom.

Darko Macan je jedan od najboljih prevoditelja koje sam imao prilike čitati, a on radi na Asterixu tako da je sve jasno.
Barem za mene.


meni je bolji recimo Andrej Cvitaš(Dok forumaš) ali ajde...
nije problem prevod u cijelini več prevod nekih likova...za nas malo starije čitatelje i tradicionaliste to je mali problem, za one nove i mlađe nikakav. Nadam se da če Asterix privući što više tih zadnjih.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 29/10/2014 : 12:22:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Kod ovog zadnjeg albuma prijevod je nebitan. Ovo bi i sa najboljim prijevodom ispalo loše (kao što je večina ostalih albuma dobra i ako je prijevod loš).
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18404 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 29/10/2014 : 12:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

Kod ovog zadnjeg albuma prijevod je nebitan. Ovo bi i sa najboljim prijevodom ispalo loše (kao što je večina ostalih albuma dobra i ako je prijevod loš).


tu se slažem 100%.
bojim se da je najbolje od Asterixa več objavljeno...i da je to sindrom Alan Forda...života na staroj slavi.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2418 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 29/10/2014 : 12:56:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
Možda nije baš najbolja ideja da se prvo objavi ove najlošije epizode. Ali... sigurno neki bolje znaju nego ja.

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/10/2014 : 12:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Prvo neobjavljeni i najnoviji pa onda stari od početka.
Kolekcionari će ga kupovati i ovako i onako a dječica i neće baš primjetiti neku razliku u kvaliteti.Bitno da je šareno i zabavno.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2418 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 29/10/2014 : 18:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

a dječica i neće baš primjetiti neku razliku u kvaliteti.Bitno da je šareno i zabavno.

To ti misliš... da su tebi dali samo šareno i zabavno nebi te bilo sada na forumu. (poted toga ovi su novi Asterixi malo više šareni, malo manje zabavni)

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo

Edited by - BiDi on 29/10/2014 18:16:09
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25906 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 29/10/2014 : 18:19:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
je,je.kad sam bija mali čitao sam samo kvalitetne stripove;bleka,zagora,kapetana mikija...

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 29/10/2014 : 18:30:36  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/10/2014 : 09:49:35  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ponavljam, ovi ne-Goscinnyijevi Asterixi, kakvi god da jesu, generalno su puno bolji od ne-Goscinnyijevih Lucky Lukeova.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 30/10/2014 : 10:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ponavljam, ovi ne-Goscinnyijevi Asterixi, kakvi god da jesu, generalno su puno bolji od ne-Goscinnyijevih Lucky Lukeova.



Individualno - da, generalno - zavisi
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/10/2014 : 10:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Ponavljam, ovi ne-Goscinnyijevi Asterixi, kakvi god da jesu, generalno su puno bolji od ne-Goscinnyijevih Lucky Lukeova.



Ne bih se složio.
Meni, kojem je Asterix vjerovatno strip br.1, odnosno ultimativni strip, strip koji bi ponio sa sobom na pusti otok, su ne-Goscinnijevski albumi apsolutna katastrofa. U LL se čak i nakon Goscinnija našlo par OK epizoda, a ovdje nakon prve dvije pisane od Uderza(Razdvojeno selo,Rimski druid), i donekle Asterix i sin slijedi apsolutna katastrofa, a Asterix umjesto stripa za ljude od 7 do 77, postaje strip za djecu od 4 do 9.

Ova dva prva albuma u izdanju Bookglobea sam pročitao prije 20-ak dana, i bez obzira šta sam očekivao jako malo, ostao sam razočaran.
Kratke priče mi ni u Asterixu ni u LL ne pašu i na onih par Goscinnijevih priča se nisam uspio nasmijati ali mi je u par momenata barem bio smješak na licu(Recimo kad "Proljeće" prozuji kraj drvosječe pa njemu prolista i sjekira).
La Traviata je ultimativno sranje(Da, sranje). Osim same priče koja je jako bezveze(Sranje) momenat izmišljaja idiotarija zbog vjerovatno komecijalizacije je ono šta mi najviše smeta.
Asterix i Obelix rođeni na isti dan??????
Izgleda da je Uderzo zaboravio da je Obelix već imao rođendan u epizodi "Sve za umjetnost", i da Asterixu nije na isti dan rođendan.

Prijevod ne znam kakav je jer je materijal za prevođenje očito jako loš(sranje), a od govna se ne pravi pita.
Osim već spominjanih imena koja se meni ne sviđaju(Marmelada isto jebe kevu), ono šta mi je upalo u oko je onaj uvjek isti tekst na predlistu koji kaže "Selo napučeno strašnim Galima..."
Totalni promašaj.
Nisam prevoditelj, ali selo je naseljeno, a ne napučeno.
Gali nisu nikakvi pučani, nego seljaci.
Isto tako kad pročitam da je nešto napučeno, prva mi je asocijacija gužva, strka, brzi život, odnosno sve ono suprotno od života u galskom selu.

Teško, ali teeeeeško razočarenje, odnosno ne znam da li sam do sada napisao-sranje.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 30/10/2014 10:55:04
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/10/2014 : 12:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Asterix ima u sebi jaku političku, anarhoidnu notu koja je, po meni, temelj duhovitosti tog stripa: Rimljani, moćna sila koja je pregazila tada poznati svijet, strahuje od "grupe ludaka nakljukanih čarobnim napitkom, koji ne vole da im se neko šećka po šumi".

Ovo se u određenoj mjeri provlači čak i kroz ove Asterixe koje je pisao Uderzo (počev od Asterix i sin), i zato su mi i oni dragi.

Lucky Luke je ipak drugačiji strip, i njegov humor se uglavnom zasniva na iščašenim karakterima koji se pojavljuju (Daltoni, američki car, Billy The Kid, Calamity Jane, mnogi sporedni likovi...), što je Goscinny maestralno radio. A nakon njegovog odlaska to postaje strip samo za djecu.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/10/2014 : 12:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Od ne-Goscinnyijevih Asterixa meni su OK:

26. L'Odyssée d'Astérix (Crno zlato) 1981. i još više
28. Astérix chez Rahazade (Asterix i čarobni ćilim) 1987.

Ostalo je zbilja otužno.

Što se tiče LL-a tu bi se našao priličan broj uspjelih albuma.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 30/10/2014 : 12:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Dobro, nema ih tako mnogo kasnije. A prva dva-tri posle Gošinijeve smrti, rađena su po njegovim zamislima.
Svako ko zna šta je Asteriks, može komotno da preskoči 31. i 33. album (32. nisam čitao).

Ovo ostalo, i najnoviji, u redu je.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/10/2014 : 12:47:25  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Asterix ima u sebi jaku političku, anarhoidnu notu koja je, po meni, temelj duhovitosti tog stripa: Rimljani, moćna sila koja je pregazila tada poznati svijet, strahuje od "grupe ludaka nakljukanih čarobnim napitkom, koji ne vole da im se neko šećka po šumi".

Ovo se u određenoj mjeri provlači čak i kroz ove Asterixe koje je pisao Uderzo (počev od Asterix i sin), i zato su mi i oni dragi.

Lucky Luke je ipak drugačiji strip, i njegov humor se uglavnom zasniva na iščašenim karakterima koji se pojavljuju (Daltoni, američki car, Billy The Kid, Calamity Jane, mnogi sporedni likovi...), što je Goscinny maestralno radio. A nakon njegovog odlaska to postaje strip samo za djecu.


Ta određena mjera je ovdje preodređena, odnosno ta mjera je svedena na skoro ništa/nula.
Satira?
Nema
Stereotipi i ismijavanje istih?
Nema
Sama priča koja te vuče da okreneš slijedeću stranicu?
Nema

Čega ima?
Nebuloza za malu djecu i ljude kojima će La Traviata bit prvi pročitani Asterix.

Najveća vrijednost Asterixa je što je barem meni bio interesantan kad sam bio dijete, pa sam se prije trideset godina smijao kako se Gali i Belgijanci takmiče ko je najhrabriji tako što razvaljuju rimske logore.Onda sa malo više godina skužiš zašto je dobra fora kad se dva belgijanca zakače oko svinjskog jezika posluženog za stolom a belgijanka koja ih poslužuje konstatira da je uvijek jezik bio problem između njih dvoje, jer naravno da kad sam imao 5-6 godina nisam imao pojma ko su Valonci i Flamanci.
Isto tako sam se sa 5-6 godina smijao kako korzikanski sir raznese brod, a kasnije na stereotipe o Korzikancima(Praktički mediterancima dakle i meni Dalmatincu), i kaznenim vojnim prekomandama(Korzika je u ovom stripu isto što i Lastovo).

Toga u novim Asterixima nema. Samo površina, odnosno šareni crtež. Ne treba i ne traži drugo čitanje jer nemaš što propustiti pa da se stripu treba vraćati.

Stvarno jedva čekam Pikte, jer nema nikakve šanse da je Ferri lošiji scenarist od Uderza.

Slažem se da LL i Asterix nisu isti stripovi al su ipak vrlo slični što i nije neko čudo budući ih piše isti scenarist.
Ali i kod LL, odnosno Taličnog je bilo elemenata satire i ismijavanja stereotipa koji u novijim epozodama nedostaju.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 30/10/2014 : 12:48:09  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Meni je i ovaj album s kratkim pričama bio dobar, barem na momente, kad sam ga čitao na engleskom prije deset godina. Pamtim genijalan kadar gdje premlaćeni legionar leži na tlu i uzdiše: "Victrix causa diis placuit, sed victa Catoni"(pobjednička se stvar svidjela bogovima, a pobijeđena Katonu). Takve stvari je Anthea Bell ostavljala na latinskom uzdajući se u pamet i zainteresiranost čitatelja.

Jako mi je žao što ne znam francuski, da u originalu pročitam sve albume. Pričao mi je prijatelj da je puno urnebesnije, zbog igara riječima koje je Goscinny obožavao (a što mu je Morris sugerirao da ne koristi u Lucky Lukeu).

Ima i puno epizoda koje se referiraju na onodobnu francusku stvarnost. Npr. u epizodi 'La zizanie' ('Naš prijatelj Čarlamijus', 'Zavadi pa vlada'j) lik Čarlamijusa, u čijem se prisutnosti svi počinju svađati, nalikuje na tadašnjeg generalnog sekretara KP Francuske, koja se tada raspadala na frakcije.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/10/2014 : 13:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER



Ima i puno epizoda koje se referiraju na onodobnu francusku stvarnost. Npr. u epizodi 'La zizanie' ('Naš prijatelj Čarlamijus', 'Zavadi pa vlada'j) lik Čarlamijusa, u čijem se prisutnosti svi počinju svađati, nalikuje na tadašnjeg generalnog sekretara KP Francuske, koja se tada raspadala na frakcije.



Asterix te uvijek mogao osvojiti na prvu loptu humorom, avanturom i pitkom pričom.
Isto tako, Asterix je bio ponajbolji strip na svijetu upravo zbog druge, treće, četvrte lopte.
Ja sam tako tek nedavno doznao da je sistem glasanja koji imaju korzikanci u Asterixu(Već popunjene glasačke kutije) vezan uz stvarne izborne mućke i veliku političku aferu koja se događala na Korzici u to vrijeme.
Dakle od stripa u kojem si dobro trebao paziti što čitaš, i dobro pogledati svaki detalj u svakoj sličici da nešto ne bi propustio Asterix se pretvorio u tralala pričicu o Asterixu i Obelixu najboljim prijateljma rođenima na isti dan, i njihovim mamama i tatama i njihovoj brizi oće li in se sinovi oženit. Onda čisto da ne bude sve stvarno preglupo, se ubace neka kaciga i mač da kao priča dobije nešto oko čega će se vrtiti.

Meni je kapetan Miki bolji od ovakvog Asterixa.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

dilan kucko
Average Member



Montenegro
835 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/10/2014 : 16:20:38  Show Profile Show Extended Profile  Send dilan kucko a Private Message  Reply with Quote
bitno je da oni to sve izdaju, i to sto brze, pa kojim ce redom ne interesuje me. slozicu na polici po redu ;)
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 30/10/2014 : 18:29:30  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Od ne-Goscinnyijevih Asterixa meni su OK:

26. L'Odyssée d'Astérix (Crno zlato) 1981. i još više
28. Astérix chez Rahazade (Asterix i čarobni ćilim) 1987.

Ostalo je zbilja otužno.

Što se tiče LL-a tu bi se našao priličan broj uspjelih albuma.



Crno zlato je dokaz da i posle Gošinija ima odličnih epizoda, jer je ona pravo remek-delo.

Čarobni ćilim pamtim kao dobru, a Asteriks i sin je imao jako dobar početak - prvi deo, mada sam je čitao samo iscepkanu u nastavcima u Stripoteci.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/10/2014 : 23:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Peyo

Od ne-Goscinnyijevih Asterixa meni su OK:

26. L'Odyssée d'Astérix (Crno zlato) 1981. i još više
28. Astérix chez Rahazade (Asterix i čarobni ćilim) 1987.

Ostalo je zbilja otužno.

Što se tiče LL-a tu bi se našao priličan broj uspjelih albuma.



Crno zlato je dokaz da i posle Gošinija ima odličnih epizoda, jer je ona pravo remek-delo.

Čarobni ćilim pamtim kao dobru, a Asteriks i sin je imao jako dobar početak - prvi deo, mada sam je čitao samo iscepkanu u nastavcima u Stripoteci.


Crno zlato/Rimski druid je odlična epizoda , al meni nije remek djelo.
Koje su to po tvome mišljenju odlične epizode poslije Goscinnija?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 31/10/2014 : 00:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Pa samo ove što je pisao Uderzo su odlične Crno zlato/Rimski druid i (čini mi se) Razdvojeno selo.

Ima još par dobrih, pomenuli smo ih gore - to su one hronološki posle ove dve. Ove novije nisam ni čitao sve, čitao sam par koje jesu slabije, mada ne baš loše, tu se stvar možda može popraviti nadahnutijim prevodom.

Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 31/10/2014 : 00:17:48  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Pa samo ove što je pisao Uderzo su odlične Crno zlato/Rimski druid i (čini mi se) Razdvojeno selo.




U te dvije epizode se još osjeća Goscinny, zato i jesu dobre.
Poslje, nema ništa što bih nazvao odličnim.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 31/10/2014 : 01:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
molim pomoć od poznavatelja asteriksa
da li se u nekoj staroj epizodi (i kojoj) pojavljuje nekakakv lingvist ili slično, čije je ime prevedeno 'guberiniks' - po petru guberini, osnivaču suvaga

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000