forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 10
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 28

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/10/2014 : 13:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Idemo dalje...
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/10/2014 : 16:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Malo se napravila zbrka na temi oko toga ko treba da postavlja pitanja, pa su izgleda ljudi zaboravili na ovaj zanimljivi topik.

Sada bi trebalo Markos da postavi nekome pitanja, je l da?
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 03/10/2014 : 16:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
Ako ne bi imao vremena (Markos)), nek King onda proglasi "slobodnu rundu".

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/10/2014 : 16:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

Ako ne bi imao vremena (Markos)), nek King onda proglasi "slobodnu rundu".



A moze i King da postavi pitanja nekome posto je on napravio ovaj topik.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/10/2014 : 18:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Mogu ja?

D.J.

1. Kakav je osjećaj iz običnog fana preći u izdavača stripova? Koliko si razmišljao uopće o tom poduhvata?

2. Bi li volio da ovdašnja stripovska scena krene u smjeru "vaše" američke ili misliš da je za nju predodređen drugi put?

3. Misliš li da bi Amerikanci prihvatili pojedine epizode Texa ili Zagora? Koje bi to bile?

4. Koji SBE strip bi prebacio na Hollywoodsko platno, a da bi ti i, po tvom mišljenju, američki gledaoci bili zadovoljni?

5. Isto pitanje za domaći strip?

6. Top 5 najboljih stripova, crtača, scenarista i domaćih izdavača.

7. Top 5 najgorih stripova, crtača i scenarista (nećemo kuditi izdavače).

8. Najdraži autori koji objavljuju u "Izdavačkom izlogu"? Najbolji njihovi stripovi?

9. Strip o aktualnom nogometu...autori, format, središnja tema?

10. Najdraži strip junak/ci i junakinja/e?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 06/10/2014 : 09:04:03  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Odlicna pitanja tintone! Odgovori su malo duzi.

1. Kakav je osjećaj iz običnog fana preći u izdavača stripova? Koliko si razmišljao uopće o tom poduhvata?

Veliko zadovoljstvo, cast i odgovornost! Uzivam u radu na stripovim, u suradnji sa ljudima koji ih pisu, crtaju, rade obradu, prijevod... Osjecam se ziv. Iskreno, nisam dugo razmisljao o tome pothvatu prije nego sam ga poduzeo, nego su se neke stvari poklopile u mom zivotu: dublje sam shvatio tko sam, kockice su se slozile u mojoj glavi (ili neslozile, jer je pothvat zaista vise lud nego hrabar) i znao sam da si nikad ne bi oprostio da nisam pokusao izdavati stripove. Sad sto vise vremena odmice vidim koliko je to ustvari bio lud potez, otvoriti izdavacku kucu u Americi ma kako mala bila. "Odds for success", sto bi rekli su minimalni i novac se lako spiska, ali mene pokrece ljubav prema odredenim stripovima i rad na njima mi pruza nevjerovatno zadovoljostvo i spreman sam riskirati, iako nemam mnogo toga za riskiranje. No nadam se da ce finacijski biti bolje u buducnosti.

2. Bi li volio da ovdašnja stripovska scena krene u smjeru "vaše" američke ili misliš da je za nju predodređen drugi put?
Ni americka strip scena nije perfektna, stovise po nekim stvarima jako je slicna nasoj. Kod nas Bonelli vlada, u Americi DC i Marvel, uz poneki hit izvana kao naravno Walking Dead ili kod nas Moebius ili tako nesto. Evo kao sto vidis ja jos uvijek scenu u ex-Yu zovem mojom, a onu koja bi trebala biti moja, americkom! Velika razlika je u distribuciji, u Americi ima "srednji covjek", dok kod nas izdavaci suraduju direktno s ducanima. To je i jedna od prednosti malih drzava--izdavac ne gubi novac i na distributeru.
U Americi prodaja stripova ide gore, ali meni to ne izgleda kao previse zdrava strip scena. Stripovi se uz samo neku iznimku, kao sto je Archy (kojeg ima po samoposlugama) mogu naci samo u specijaliziranim striparnicama, kojih je sve manje, a sveukupna prodaja stripova kao ide gore, ali to se vecinom prodaju jedni te isti junaci na 100 i jedan nacin. Dobro recimo 5 paralelnih mjesecnih izdanja istih junaka kao sto su: Superman, Batman, Spiderman i slicnih, onih koji su stvoreni prije gotovo 100 godina. Zlatne koke nose zlatna jaja. Tako su i kod nas Zagor, Alan Ford i u neku ruku DD. Znaci, "na Zapadu nista novo".

3. Misliš li da bi Amerikanci prihvatili pojedine epizode Texa ili Zagora? Koje bi to bile?
Mislim da oni na ta dva junaka i ne bi obracali paznju kao sto vecinom i ne obracaju na Magicnog Vjetra, osim ako ih nisu radili neki autori koji su kod njih poznati npr. Joe Kubert. No ako npr. uzmu u ruku neku epizodu autora za koje nisu prije culi, mislim da bi od Texa najbolje prosle epizode koje su crtali: Ortiz, Frisenda, Font, Villa, Marcello, kasniji Ticci, a kod Zagora definitivno one ciji autori malo slobodnije, modernije crtaju kao Andreucci, Rubini, Marcello, Dotti, Laurenti. Ovo je mozda ocito, ali kod nepoznatih stripova privlacan crtez i boja i naravno naslovnica imaju veliku ulogu. Bez njih, odlicna prica ce proci nezapazena, osim ako se strip ne daje besplatno na internetu ili na neki nacin ne postane razvikan.

4. Koji SBE strip bi prebacio na Hollywoodsko platno, a da bi ti i, po tvom mišljenju, američki gledaoci bili zadovoljni?
Mislim da bi se od Magicnog Vjetra dao napraviti odlicna TV serija i barem nekoliko filmova. Ima toliko odlicnih epizoda i zanimljivih likova plus tematika je toliko bogata: indijanske legende, cudovista, politicke spletke, povijesna pozadina, odlucan junak sa smijesnim i cinicnim sidekickom... Bilo bi super i mislim da bi se publici svidjelo!

5. Isto pitanje za domaći strip?
Zvucace cudno posto sam i ovaj strip ja izdao, i mozda je to podsvejsno da je dosta stripova koji mi se jako svidaju "filmskih". Zaista mislim da bi Miracle od Davor Radoje bio nevjerovatan film. Ne bi bio blockbuster, ali bi s dobrom glumom palo nekoliko nominacija za Oskara. A da okrenemo stvari, meni jedan od najboljih domacih stripova je nastavak filma, Balkan Express. San mi je da Bane nacrta i zadnji dio price. Meni je taj strip remek djelo: koji likovi, koji crtez!


6. Top 5 najboljih stripova, crtača, scenarista i domaćih izdavača.

Stripovi: Zagor: Demon Ludila (barem je bio, ali mi ga je uberfilozof Stinky poljuljao, moram preispitati i provjeriti Zagorovu ljestvicu ), Alvar Mayor (drugi integral), Eternaut, Ken Parker: Dah i San, Magicni Vjetar: Hoganova neman. Tu su jos i Balkan Express, Dylan Dog: Dugi pozdrav, Macan/Jovanovic : 5et zivotnih doba La Bête Noire, Spaghetti Brothers (prvi integral), Mirakul/Miracle.

Crtaci: Pasquale Frisenda, Enrique Breccia, Sergio Toppi, Bane Kerac, Ivo Milazzo i mislim da ce nas Well-Bee ici na ovu listu, covjek je nevjerovatan talent!

Scenaristi: Guido Nolitta, Tiziano Sclavi, Carlos Trillo, Davor Radoja, Gianfranco Manfredi

Domaci izdavaci: Libellus, Fibra, Darkwood, Phoenix Press, Lavirint. Svi ovi izdavaci su veliki strip fanovi i to se vidi i po njihovim izdanjima. A opet imam veliki respekt i za Ludens i imam najvise bas njihovih izdanja. Postarina za Ameriku je ubitacna za tvrdokoricne stripove!

7. Top 5 najgorih stripova, crtača i scenarista (nećemo kuditi izdavače).
Uh, ne zelim biti pre diplomatican, ali zao mi je biti negativan prema ljudima koji stvaraju kako znaju, a naravno ima stripova koji su mi odbojni kad im samo vidim naslovnicu ili ih prolistam.

8. Najdraži autori koji objavljuju u "Izdavačkom izlogu"? Najbolji njihovi stripovi?
Ima toliko dobrih autora da je to cudo! Davor Radoja (Torghal), Dupli, Kriticni, Well-Bee (Stypic), tkosta74, Tonto, Xilrion, Mister Yes...
Najbolji stripovi tamo su mi: Mirakul 1 & 2, Boje moga grada i Vojna. Entropy mi je najbolje nacrtan, a i Dan Fadil Sjecanja od tkoste74 ce izgleda biti nevjerovatan. Izdavacki izlog mi je odavno postao mjesto gdje nalazim ljude cije bi stripove jedan dan volio objaviti. To "otkrivanje" i "guranje" talenta mi ustvari pruza najvece zadovoljstvo. Osjecam se kao ponosni tata. Sto mi je smijesno sto sam ja kao "otkrio" tj. prvi u Americi objavio strip od u Europi poznatog majstora Pasquala Frisende! To je suludo. Bolji mi je od sve i jednog americkog crtaca. A htio sam objaviti i Eternauta na engleskom, po prvi put. Ludnica i sramota da ga nitko dosad nije objavio! (No po svemu sudeci budu slijedece godine. Nije mi krivo, dobro je da barem netko objavi to remek djelo.)


9. Strip o aktualnom nogometu...autori, format, središnja tema?
Zanimljivo pitanje! Inace znam samo jedan i to od forumasa deloreana koji ga je stavio za vrijeme zadnjeg World Cupa, ali moglo bi se nesto smisliti sa Zlatanom Ibrahimovicem kao glavnim likom. Haha! Covjek je pojava u svakom smislu te rijeci! Evo petogodisnji sin mi je prosli tjedan imao hat-trick na utakmici pa sam ga zvao "Zlatan" kao kompliment, jer je i on jako visok i razbucao je obranu, kao Zlatan.


10. Najdraži strip junak/ci i junakinja/e?
Zagor naravno. Bio, ostao i uvijek ce biti do mog zadnjeg daha. Nevjerovatne pustolovine i ima nesto u njegovim idealima sto jako volim. Spreman je dati zivot ne samo za prijatelja nego rizikovati zivot za svog neprijatelja. Nisam takva faca, ali volio bi biti, imati takvu nesebicnost, takvu predanost svojoj misiji.


Za sad nemam omiljenih junakinja tj. nisam ih bas citao.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/10/2014 : 19:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Dobri odgovori D.J., iako još nisi završio u naslovu :D.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 08/10/2014 : 19:45:25  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Dobri odgovori D.J., iako još nisi završio u naslovu :D.


Nema Huntera, nema ni osvježenja u naslovu.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/10/2014 : 19:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by tinton

Dobri odgovori D.J., iako još nisi završio u naslovu :D.


Nema Huntera, nema ni osvježenja u naslovu.


A zašto ga nema?
Prezauzet moderiranjem?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 10/10/2014 : 15:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Dajte nemojte da opet topic padne u zaborav!
D.J. pitaj nekoga!
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 10/10/2014 : 20:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Situacija izgleda počinje sve da se vrti u krug...
No, pošto su skoro svi poznati članovi ispitani hajde uzmite mene, jesam dosadan sam, ali pogledajte, uskoro će sve da ide u krug pa bolje da mene pitate nego da se vraćamo u krug.

P.S.
Tintone, nemam vremena za moderiranje, danas je petak a u petak cijelu večer čitam tako da nema vremena, no kada se nađe vrijeme...
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 10/10/2014 : 20:53:02  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dudley Smith

Dajte nemojte da opet topic padne u zaborav!
D.J. pitaj nekoga!


Dudley, evo predajem ti stafetu. Ti slobodno pitaj!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 10/10/2014 : 22:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by WOLF-HUNTER

Situacija izgleda počinje sve da se vrti u krug...
No, pošto su skoro svi poznati članovi ispitani hajde uzmite mene, jesam dosadan sam, ali pogledajte, uskoro će sve da ide u krug pa bolje da mene pitate nego da se vraćamo u krug.



Jako si dosadan. Nisu izbliza svi poznati članovi ispitani. Ima još mnogo članova za ispitati. Jedini problem je što cijelo vrijeme zapinje. Na početku je bilo dobro, ali sve je više ljudi kojima se neda odgovarati/pitati.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 11/10/2014 : 05:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by D.J.

7. Top 5 najgorih stripova, crtača i scenarista (nećemo kuditi izdavače).
Uh, ne zelim biti pre diplomatican, ali zao mi je biti negativan prema ljudima koji stvaraju kako znaju, a naravno ima stripova koji su mi odbojni kad im samo vidim naslovnicu ili ih prolistam.




Ovo odozgo nije nikakav odgovor, neko je preseravanje, cisti "cop-out!"

DJ, ne seri nego odgovori covjeku na pitanje... ionako nisi u izborima za Guvernera Kalifornije.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 11/10/2014 : 09:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Dobar si Ace!
Stvarno ovih zadnjih dana sam totalno u stvaralackom duhu pa ni ne razmisljam o stvarima koje ne volim ili koje me ne privlace.
A i znas kako je s guvernerstvom, nikad se ne zna...

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 11/10/2014 : 13:48:51  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by acestroke

quote:
Originally posted by D.J.

7. Top 5 najgorih stripova, crtača i scenarista (nećemo kuditi izdavače).
Uh, ne zelim biti pre diplomatican, ali zao mi je biti negativan prema ljudima koji stvaraju kako znaju, a naravno ima stripova koji su mi odbojni kad im samo vidim naslovnicu ili ih prolistam.




Ovo odozgo nije nikakav odgovor, neko je preseravanje, cisti "cop-out!"

DJ, ne seri nego odgovori covjeku na pitanje... ionako nisi u izborima za Guvernera Kalifornije.





Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 26/10/2014 : 23:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nova tura?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 26/10/2014 : 23:52:17  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Zamro topic, više nitko ne obraća pozornost na njega.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/10/2014 : 23:56:39  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ajde DJ pucaj
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 27/10/2014 : 00:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Ajde, ako se ne ljutite ja bih prozvao Zagora12.

1. Nosiš nick Zagor12, što bi sugeriralo da si prilikom registracije bio veliki obožavatelj Duha sa Sjekirom. Međutim, tko danas čita tvoje postove može ostati u nedoumici, jer su poprilično kritični spram Zagora. Kada se dogodio taj nagli obrat u razmišljanju?

2. U Autorskome izlogu možemo vidjeti tvoje brojne radove, i crtačke i scenarističke. Bi li se ti jednoga dana volio baviti profesionalno stripom? I ako da, bi li radije bio cjeloviti autor ili samo jedno od to dvoje (scenarist odnosno crtač)?

3. Sudeći po tvojim recentijim upisima, nick koji bi ti bolje pristajao od Zagor12 je Manga16. Kada si počeo čitati mange, i što od toga mora preporučaš nama neznalicama?

4. Jedan si od najmlađih ovdje, pripadaš generaciji u kojoj stripovi nikada nisu bili baš najpopularniji hobi. Poznaješ li nekoga svojih godina da skuplja ili barem čita stripove, i ako da - koje?

5. Prije nekoliko godina napisao si za ovu stranicu nekoliko recenzija za "ozloglašene" stripove poput Bleka i Marka. Koje je tvoje mišljenje o njima danas, voliš li ih još uvijek pročitati?

6. Apropos prošloga pitanja - planiraš li u budućnosti napisati još neku recenziju za bilo koji strip, prošlo je već vremena od tvoga posljednjega priloga siteu.

7. Ako se ne varam, voliš i američki superherojski strip. Koji ti je najdraži junak u tome žanru? (može junak općenito, može neki mini-serijal, graphic novel, nečiji run svejedno)

8. Živiš u Virovitici (ako profil ne laže), koja je, bez uvrede, relativno manji grad. Možeš li u svome gradu nabaviti sve što te zanima od stripova, ili se moraš snalaziti drugim kanalima (odlasci u veće gradove, naručivanje, sajmovi)?

9. Najbolja pič... ovaj djevojka iz stripova?

10. Top 3 stripa koja si pročitao.
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 27/10/2014 : 00:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Evo sad tek vidim da mi je predana štafeta tamo prije više od dva tjedna. Eto, kao da sam podsvjesno to znao pa sam ju i preuzeo.


quote:
Originally posted by D.J.

quote:
Originally posted by Dudley Smith

Dajte nemojte da opet topic padne u zaborav!
D.J. pitaj nekoga!


Dudley, evo predajem ti stafetu. Ti slobodno pitaj!



Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 27/10/2014 : 18:50:10  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Odlična pitanja, Dudley!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 01/11/2014 : 09:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Ajmo Zagore.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 01/11/2014 : 13:15:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dudley Smith

Ajde, ako se ne ljutite ja bih prozvao Zagora12.

1. Nosiš nick Zagor12, što bi sugeriralo da si prilikom registracije bio veliki obožavatelj Duha sa Sjekirom. Međutim, tko danas čita tvoje postove može ostati u nedoumici, jer su poprilično kritični spram Zagora. Kada se dogodio taj nagli obrat u razmišljanju?

1. Rekao bih da se taj zaokret dogodio kada su me više počeli zanimati stripovi drugih škola poput američke, koje su mi pokazale da je razlika u kvaliteti scenarija u odnosu na većinu Bonellijevih stripova, ne samo Zagora, svemirska. Kad čitam američke stripove imam osjećaj kao da pratim neku odličnu tv-seriju, punu kontinuiteta, cliffhangera, preokreta u radnji, uvođenja novih likova. Ukratko, mnogo tih stripova jednostavno odišu svježinom. Naravno, i tu se može naći puno smeća, i tu se serijali mogu iscijediti, no uvijek se nađe nešto fantastično. Nemam nikakav "pik" na Zagora, štoviše, nitko ne bi bio sretniji od mene kada bi se isti junak malo pomodernio i maknuo se od te dosadne, monotone tradicionalnosti, čak bi me zadovoljilo da naprave s njim ovo što sada Recchioni radi s Dylanom, ali što se mog razmišljanja tiče, u manjini sam. Kažem, kod Zagora je problem samo u scenaristima, posebno u Burattiniju. Zadnji Zagor kojega sam kupio je bio onaj gdje je on sam na nekom otoku i preživljava dok ga Chico traži, ne znam ni kako se zove više, a znam da su mnogi hvalili tu istu epizodu. Čitao sam je na wc-u, i kad sam je pročitao (što sam jedva uspio) došlo mi je da s njom obrišem guzicu kako je loše napisana. Jednostavno dobri stari Zagor više nije za mene.

2. U Autorskome izlogu možemo vidjeti tvoje brojne radove, i crtačke i scenarističke. Bi li se ti jednoga dana volio baviti profesionalno stripom? I ako da, bi li radije bio cjeloviti autor ili samo jedno od to dvoje (scenarist odnosno crtač)?

Apsolutno bih se htio baviti tim poslom, da ne kažem da bi mi to bio tzv. dream-job. Stalno crtam i pišem i stalno mi nove ideje padaju na pamet. Samo je problem što nikada ne završim ono što počnem. Što se tiče toga jel' bi htio biti i crtač i scenarist, mogu samo reći da mi je svejedno. Njegujem i jedan i drugi hobi, a kud me (i ako me) put odvede u jednom od ta dva smjera, ja sam zadovoljan.

3. Sudeći po tvojim recentijim upisima, nick koji bi ti bolje pristajao od Zagor12 je Manga16. Kada si počeo čitati mange, i što od toga mora preporučaš nama neznalicama?

Čitati mange sam počeo relativno nedavno, onako masovno prije nekih godinu dana. Nevjerojatno je koliko je to tržište veliko, i mnogo toga se može naći na internetu. Moram priznati, svašta sam čitao, razne žanrove, ali nekakvo "sveto trojstvo" mangi su mi mainstream naslovi, ono što bi svatko trebao pročitati, The Blade of the Immortal (izdavao ga Algoritam), Akira (obavezna lektira ne samo za ljubitelje stripa, već za ljude općenito) i Dragon Ball (svi znaju što je ovo).

4. Jedan si od najmlađih ovdje, pripadaš generaciji u kojoj stripovi nikada nisu bili baš najpopularniji hobi. Poznaješ li nekoga svojih godina da skuplja ili barem čita stripove, i ako da - koje?

Pa mogu ti reći da poznajem barem jedno deset-petnaest ljudi u mom okruženju koji gutaju mange i opsjednuti su s njima. Ali osim toga, jedina mlađa ekipa za koju znam da čita bilo kakve stripove i to redovito je upravo ova ekipa na forumu, dijelom zbog toga što ne obilazim strip-konvencije i festivale te ne mogu imati neki veći uvid u popularnost stripa među mladeži, a živim i u malom gradu. Ali ono što mogu potvrditi je to da svakako mnogo ljudi mojih godina misli da su stripovi vrlo cool hobi samo što su prelijeni da bi uronili u taj svijet.

5. Prije nekoliko godina napisao si za ovu stranicu nekoliko recenzija za "ozloglašene" stripove poput Bleka i Marka. Koje je tvoje mišljenje o njima danas, voliš li ih još uvijek pročitati?

Da ti pravo kažem, pisao sam te recenzije samo zato što mi ih je bilo najlakše napisati kao predtinejdžerskom balavcu. U djetinjstvu sam Bleka volio pročitati (zaista je nekada znao biti zabavan), Marka malo manje (zbog iritantnih likova), ali još uvijek u svojoj sobi držim hrpu njihovih stripova koji skupljaju prašinu, ali mislim da će sigurno ostati na tom mjestu još neko vrijeme. Nemam ih srca stavljati u podrum pa da kupe vlagu.

6. Apropos prošloga pitanja - planiraš li u budućnosti napisati još neku recenziju za bilo koji strip, prošlo je već vremena od tvoga posljednjega priloga siteu.

To bih zaista volio, ali nemam mnogo vremena za pisanje recenzija. Možda jedne večeri, kada budem sam, usamljen, da ne kažem u kurcu, napišem kontrarecenziju za Chiaverottijevo remek-djelo "Pobuna Automobila" i lupim joj četiri desetke.

7. Ako se ne varam, voliš i američki superherojski strip. Koji ti je najdraži junak u tome žanru? (može junak općenito, može neki mini-serijal, graphic novel, nečiji run svejedno)

Najdraži mi je, još od malih nogu, definitivno Spider-Man, lik s kojim se uvijek mogu poistovjetiti i koji ima vrlo slične osobine kao i ja, samo što sam ja za dva-tri koplja gluplji od njega (čitaj: truba sam za znanosti). Serijal zbog kojega sam se zaljubio u taj lik i djelo je Ultimate Spider-Man, vrlo podcijenjen na ovim prostorima, koji i danas još uvijek izlazi u Americi, iako vrlo iscijeđen i to mi je apsolutno najdraži strip, možda čak i uopće. Također, obožavam djela Marka Millara, genijalnog škotskog scenarista i majstora za stripovske wide-screen spektakle. Najbolji graphic novel kojega sam pročitao su naravno Watchmeni. Čitao sam ih mjesec dana i mogu reći da su mi definirali pogled na svijet.

8. Živiš u Virovitici (ako profil ne laže), koja je, bez uvrede, relativno manji grad. Možeš li u svome gradu nabaviti sve što te zanima od stripova, ili se moraš snalaziti drugim kanalima (odlasci u veće gradove, naručivanje, sajmovi)?

Doista živim u malom i dosadnom gradu u kojemu se mogu kupiti samo kiosk-stripovi tipa Ludens i Strip-Agent, ali danas većinu stripova koje čitam nabavljam piratski, tj. skidam ih s interneta. Moram priznati da mrzim čitati stripove digitalno, ali nema drugog izlaza ako si srednjoškolac bez kune u džepu koji želi čitati stripove koji su na ovim prostorima nedostupni. Na sajmove ne idem.

9. Najbolja pič... ovaj djevojka iz stripova?

http://www.comiclist.com/media/users/cslepage/Ultimates3_01SecondPrintingVariant.jpg

10. Top 3 stripa koja si pročitao.


Alan Moore & Dave Gibbons, Watchmen.
Hugo Pratt, Balada o Slanom Moru.
Frank Miller, The Dark Knight Returns.




Evo me. Odlična pitanja, Dudley.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7790 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 01/11/2014 : 18:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
1. Nosiš nick Zagor12, što bi sugeriralo da si prilikom registracije bio veliki obožavatelj Duha sa Sjekirom. Međutim, tko danas čita tvoje postove može ostati u nedoumici, jer su poprilično kritični spram Zagora. Kada se dogodio taj nagli obrat u razmišljanju?

1. Rekao bih da se taj zaokret dogodio kada su me više počeli zanimati stripovi drugih škola poput američke, koje su mi pokazale da je razlika u kvaliteti scenarija u odnosu na većinu Bonellijevih stripova, ne samo Zagora, svemirska. Kad čitam američke stripove imam osjećaj kao da pratim neku odličnu tv-seriju, punu kontinuiteta, cliffhangera, preokreta u radnji, uvođenja novih likova. Ukratko, mnogo tih stripova jednostavno odišu svježinom. Naravno, i tu se može naći puno smeća, i tu se serijali mogu iscijediti, no uvijek se nađe nešto fantastično. Nemam nikakav "pik" na Zagora, štoviše, nitko ne bi bio sretniji od mene kada bi se isti junak malo pomodernio i maknuo se od te dosadne, monotone tradicionalnosti, čak bi me zadovoljilo da naprave s njim ovo što sada Recchioni radi s Dylanom, ali što se mog razmišljanja tiče, u manjini sam. Kažem, kod Zagora je problem samo u scenaristima, posebno u Burattiniju. Zadnji Zagor kojega sam kupio je bio onaj gdje je on sam na nekom otoku i preživljava dok ga Chico traži, ne znam ni kako se zove više, a znam da su mnogi hvalili tu istu epizodu. Čitao sam je na wc-u, i kad sam je pročitao (što sam jedva uspio) došlo mi je da s njom obrišem guzicu kako je loše napisana. Jednostavno dobri stari Zagor više nije za mene.

Lijepo je gledati djecu kako odrastaju.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
Page: of 28 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000