forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Kao prvi cu otvoriti Indijanski Rezervat u Europi
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/06/2014 : 11:29:31  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Oduvijek sam bio fasciniran Americkim Divljim Zapadom, Indijancima, Prerijom, bizonima,.....i uvijek sam navijao za indijance (u filmovima), a kasnije sam putem dokumentaraca, knjiga pa i stripova saznao kakve sve su se nepravde dogadale indijancima (bolesti, preprodavaci alkohola, masakri nad cijelim plemenom, nad bizonima,...).
Ali na kraju krajeva, mi možemo puno nauciti od Indijanaca i njihovog nacina života (kojeg vjerovatno ni sami indijanci u 21 stoljecu više ne žive, jer su ih "napokon" kolonizirali i amerikanizirali).
Zato sam ja odlucio, da kupim neki komadic zemlje i otvorim rezervat.

Kako ce taj rezervat izgledati:

-jedan dio ce biti cistina, gdje ce ljudi (prolaznici, turisti, backpakeri,...) moci postaviti svoj šator i tamo kampirati koliko dugo budu htjeli.

-veci dio ce biti ograden i u njega ce biti smješten bar jedan bizon, iako mi je velika želja da uzgajam bizone, pa cu naravno trebati bar dva bizona (muški i ženski bizon), koji ce biti jako interesantni za turiste, da ih gledaju kako se pasu itd,...volio bi, da ih ne bi trebao ograditi i da bi se mogli SLOBODNO šetati ali onda bi mi pobjegli,...

-kasnije cu napraviti i neki saloon (sa vrtljivim vratima), gdje ce moci popiti nešto i nešto pojesti

-bit ce i terasa na kojoj ce biti bacve (ili kade) pa ce se turisti moci okupati i osviježiti u tim bacvama, kadima,...popušiti cigaru, obrijati se,....i uz to gledati bizone, pa ce imati utisak kao da su na divljem zapadu.

-napravit cu i jednu malu knjižnicu u kojoj ce biti knjige, stripovi i filmovi. Sve na temu indijanaca i Divljeg Zapada.

-bit ce i mali muzej, gdje ce biti izloženi predmeti sve u vezi sa Divljim zapadom (numizmatika, filatelija, militarija, figurice, posteri,....)

-bit ce rekreacijski centar, gdje ce se najmladi moci igrati u pjeskovniku, "kauboja i indijanaca", bit ce i gugaljki i slicno,...a stariji ce moci napraviti svoj lok i pušcice i takmiciti se u lokostrelstvu (priredivat cu turnire u Lokostrelstvu), bacanju koplja, lacrosu,....

-bit ce i radionica, gdje ce se moci napraviti svoj lok, pušcice, koplje,....a izradivat ce se i totemi, koje cemo kasnije postavljati po rezervatu (uz muzej)

-možda kasnije omogucimo i jahanje sa konjima (sa vodicem ili bez), ono "rent a horse" oko rezervata, možda cak neke rute po okolini itd,....

-a pošto su indijanci bili dobri skauti, organizirat cemo i mi neku takvu "školu u prirodi" gdje cemo nauciti ljude kako promatrati tragove, kako se orientirati u šumi npr. kako zapaliti vatru,...ono trening preživljavanja u prirodi. Promatranje životinja, npr ptica, gdje ce se ih moci locirati i fotografirati,...

-i sigurno cu se još setiti nešto, pa mogu kasnije napisati, ali vec sada možete vidjeti, da nece biti dosadno.



Za pocetak trebam od vas neke informacije:

-gdje mogu nabaviti bizona (da li ima neki zoološki vrt, koji bi ga prodao) ili ako ga uvozim iz Amerike ili Kanade, kakve sve papire trebam? Koliko uopšte košta bizon? To ne bi bio za jelo, nego kao dodatak u rezervatu, da privuce goste. Koliko sjena pojede npr neki bizon u zimi?

-da li imate neke stvari u vezi sa Divljim zapadom, koje biste htjeli posuditi (ili pokloniti) za muzej

-jel bi netko htio raditi u tom rezervatu (trebat cu prodavace, kuvare, konobare, animatore,..)



Što se tice financija, postoje dve mogucnosti:

-jedna je lakša i brža, znaci osnivamo neko društvo "za ocuvanje i promociju Divljeg Zapada) i svi smo vlasnici, svi radimo, svi investiramo i svi dijelimo profit medusobom.

-druga je teža i duža, a to znaci da ja sam sve financiram, ali ce ici sporo i u skladu sa mojim financnim mogucnostima. To bi onda znacilo, da bi neke stvari kao što su saloon, muzej,...došle kasnije, kada bi imao dovoljno novca, a za pocetak bi se latio nekih osnovnih stvari kao što su radionice (izradivanje totema, lukova,....), organizirao turnir u lukostrijelstvu, sakupljao predmete (material) za muzej, umjesto restorana bi pekli vani na roštilju itd,....znaci polako bi širio ponudu

ZoranC
Senior Member



Germany
1894 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 22/06/2014 : 12:26:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message
Bravo, Euro, znaci unovcio si ona REMEK DJELA, cim toliko investiras.
E neka si pokazao svima koji su sumnjali u tebe!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46560 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/06/2014 : 12:39:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
otvorit ceš indijanski rezervat bez indijanaca?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/06/2014 : 12:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Nekako mi poznato zvuci ova ideja... a da... to si nam vec predstavljao.
Teško dobit bizona i pravog indijanca danas.

Evo imam jednu ideju za tebe.
Buduci da toliko voliš western, bolje ti je organizirati kakve lokalne kino projekcije "best of westerna". Dakle, kino pod zvijezdama. Kupiš projektor na bolhi za 300 evra i unajmiš gasilski dom i to je to... Realnija ideja, a i možda te Slovenske novice poprate buduci da si im vec znan.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/06/2014 : 12:49:49  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

otvorit ceš indijanski rezervat bez indijanaca?



pa da, ionako indijanci nisu više "indijanci" u pravom smislu rijeci, i oni sada vode kockarnice itd,...znaci ovaj rezervat ce biti kao nekakav "put u prošlost" da se prisjecamo tog vremena itd,...a možda i pokupim neke peruance npr koji sviraju po gradovima, pa napravim koncert " u živo" indijanske glasbe itd,....only sky is the limit.
Mogao bi npr kontaktirati predstavnike "Republike Lakota" pa da pošalju nekog svog indijanca koji bi ovdje mogao objasniti što je Republika Lakota i potražiti nekakav support za nju, kako je npr radio pokojni Russel Means,...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/06/2014 : 12:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by nagor

Nekako mi poznato zvuci ova ideja... a da... to si nam vec predstavljao.
Teško dobit bizona i pravog indijanca danas.

Evo imam jednu ideju za tebe.
Buduci da toliko voliš western, bolje ti je organizirati kakve lokalne kino projekcije "best of westerna". Dakle, kino pod zvijezdama. Kupiš projektor na bolhi za 300 evra i unajmiš gasilski dom i to je to... Realnija ideja, a i možda te Slovenske novice poprate buduci da si im vec znan.



to bi mogli i tamo da prikazivamo, u rezervatu,....
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/06/2014 : 13:03:03  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Ti bi baš rezervat?
Ovako to ja zamišljam.

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46560 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/06/2014 : 13:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
euro kako ne kužiš da to nije rezervat ako nema indijanaca?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/06/2014 : 13:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
Pa bit ce bizon.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 22/06/2014 : 13:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message
Napravi casting oko Plitvica i Biograda mozda se jave veterani iz serijala filmova "Winnetou"
Osobno, podrzavam! (-;

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 22/06/2014 : 13:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
quote:
Originally posted by emirem

Napravi casting oko Plitvica i Biograda mozda se jave veterani iz serijala filmova "Winnetou"
Osobno, podrzavam! (-;



Nešto poput ovog.

http://www.rtvslo.si/tureavanture/evropa/hrvaska-divji-zahod-in-indijanski-rezervat/201560

http://www.zadarskilist.hr/clanci/02042011/dug-je-put-do-winnetoulanda

Evro, vidiš da se ne isplati.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 22/06/2014 : 15:26:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message
quote:
Originally posted by nagor


Teško dobit bizona i pravog indijanca danas.





Bravo!!

Indijanaca ima puno-sviraju ulicama, a bizona možeš naci u ZOO-u, nekog starijeg.
A par milijuna dobijamo, tako da nazad pokrademo naše tajkune.



možda ti je za pocetak bolje da otvoriš neku radionicu za djecu(pravljenje lukova, vigvama, takmicenja,...)
A mislim da vec ima jedna indijanska vas kod nas, imaju i kanue...
https://www.google.si/search?q=indijanska+vas&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=RtumU6uiKaf34QT8vYEQ&ved=0CC4QsAQ&biw=1024&bih=653

Terme Catež: Vrednost investicije »Indijanska vas« znaša 300.000 €.
jedan bolji auto ili dva stana.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 22/06/2014 15:42:48
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 22/06/2014 : 16:30:57  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

euro kako ne kužiš da to nije rezervat ako nema indijanaca?



Ma neka dode u okolicu Velike Kladuše i ovamo dole niže prema Cazinu,indijanaca koliko hoceš...Cak i karakteristicno zavijaju specijalno tamo oko Bužima.Bizone da ne spominjem ima ih na sve strane...

Wtf?
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1553 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 22/06/2014 : 17:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message
Jasno mi je zasto se rugate covjeku, al maltene da je idejom "ubo" ovo mjesto, Ditlevsdal Bison Farm u Danskoj: http://www.ditlevsdal.dk/. Kaze na sajtu da se radi o najvecoj europskoj farmi bizona, a mada nema engleske verzije teksta, kliknite na "Galleri" pa cete vidjeti vigvame, igralista za djecu, suvenirnicu, restoran s bizonskim odrescima a la carte, itd. Cisto informacije radi, pod "Bisonavl" ("Bison Breeding") pise da vrse oplodnju i da prodaju spermu bizona
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 22/06/2014 : 17:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message
ona država darkvud ti je dosad najbolja ideja...

inace...

dokon um šejtansko igralište
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 22/06/2014 : 17:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message
quote:
Originally posted by fandango
Ditlevsdal Bison Farm u Danskoj: http://www.ditlevsdal.dk/. pise da vrse oplodnju i da prodaju spermu bizona

Jebate, pa svi bi zaradivali na tudoj muci... sperma je nešto što se poklanja a ne prodaje.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/06/2014 : 19:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
hm, nisam znao da vec ima toliko "rezervata" (Hrvatska, Slovenija, Danska,...) mah smislicu nešto drugo.....

iako, koliko vidim ovdje su svi ti rezervati nešto previše turisticki, ono za djecu,....dok bi u mojem rezervatu bilo "expirience wild western live" za sve, pogotovo odrasle, znaci ne toliko za djecu vec za bacpakere, koji mogu jeftino da kampuju, kupaju se u kadi ili bacvama,...no nema veze.
Mogao bi sebi napraviti neku vikendicu u stilu "wild west" ono za svoju dušu, gdje bi u miru citao stripove, suncao se,....znaci Privatni posjed, bez "komerciale", turista,....
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/06/2014 : 23:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

euro kako ne kužiš da to nije rezervat ako nema indijanaca?



hm...da
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6362 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 25/06/2014 : 10:20:55  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message
I zašto, pobogu, rezervat? Rezervati su ipak jedan od izraza genocidne politike. Poznato je da je Hitler tridesetih godina prošlog stoljeca hvalio americki sustav indijanskih rezervata.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12229 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/06/2014 : 11:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by VALTER

I zašto, pobogu, rezervat? Rezervati su ipak jedan od izraza genocidne politike. Poznato je da je Hitler tridesetih godina prošlog stoljeca hvalio americki sustav indijanskih rezervata.



ne slažem se sa tobom. Rezervat može znaci i ocuvanje, npr prirodoslovni rezervat nekog cvijeca, koji je tamo zašticen, da nisu stavili bizone u rezervat Yellowstone npr, one bi neki farmeri vec odavno istrijebili, sada kada više nema strepnje od istrebljivanja bizona, neke od njih su pustili van "na slobodu". Isto bi se vjerovatno desilo i sa indijancima da ih nisu strpali u rezervate, jer bi puno njih umrlo od bolesti, zime, gladi,...
To što mi doživjavamo rezervat kao nešto loše, je naš problem,...treba pogledati širu sliku.
Za mene je rezervat (ono što i samo ime znaci, REZERVA necega), znaci u rezervatu se može ocuvati neke stvari, bilo one priroda, životinje ili nacin života,....
Meni je rezervat jako simpaticna rijec sve dokle se radi o pravom REZERVATU a ne o ZATVORU.
Treba razlikovati rijeci Rezervat i zatvor....Recimo da ja ne bi napravio rezervat i ljudi bi kampirali i "igrali se indijance" gdje god bi stigli onda bi svi gledali na njih ko na Rome (cigane?) koji žive ovakav nomadski život npr,...ali pošto se ovdje radi o rezervatu, svi istomišljenici mogu slobodno da žive na ovakav "nomadsko-kamperski" nacin, pa ce se ovdje stvarati i nekakva "urbanisticka" kultura i umjetnost primjerna za ovakav nacin života. Npr spomenuo sam izrada totema itd,....
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 25/06/2014 : 13:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message
Euro, uz svo dužno poštovanje tvog menažderskog veleuma - mislin da ti je ovo promašena ideja.
Bolje da pribaciš sve svoje snage u nekakav drugi, realniji projekt.

Evo za primjer, ja bi ti da jednu veoma ostvarivu ideju.
Vec dulje vrime razmišljan kako rješit problem sve vece gladi i siromaštva u napacenoj mi RH pa san se tako dovidia ultimativnon rješenju - vjecnim pekama!

Pazi sad kako bi funkcioniralo...
Naime, svi znamo da je narod dosad svakodnevno biva izložen "vege fašizmu" - simbolu modernog, skupog lajfstajla koji tobož zdravom hranom od ljudi želi napravit biljojede koji bi svoju dnevnu dozu kalorija nadomištali sa odrescima od soje, liston kupusa ili šakom bobica, zobi ili neke prekrupe.
Medutim, vege fašisti vec dulje vrime puše na svim poljima jerbo ih znanstvenici opovrgavaju u njihovom nastojanju da sataru covikov integritet (ili baren probavni trakt). U ime pobjede nad silama Zla, sagradili bi tako spomenike koji velicaju žrtvu svih palih janjaca u toj bespoštednoj i krvavoj dugogodišnjoj borbi.
Spomenik ne bi bia obican, ka ovi što su gradili za enobeovce i ostalu ekipu, ne... Bia bi to spoj velicine i funkcionalnosti u jednom, a to je vjecna peka.
Dakle, najvecu peku, sveopcu hrvatsku peku bi napravili u Zagrebu i još manjih peka po regijama.
Tu bi u 3 smjene radila po dva covika koji bi spremali meso s kumpririma i pazili da se vatra ne ugasi.
Dakle, ne samo da bi rješili problem gladi, vec bi stvorili radna mista.
Uz to, postoja bi siguran otkup janjaca od hrvatskog seljaka i gospodarstvo bi jednom rjecju cvitalo.

Kad pogledaš koliko je propalih projekata bilo, ovaj bi mora uspit.
Naravno, kad bi se ovo proširilo po RH - projekt bi dalje širili po regionu.

EDIT: financijska konstrukcija uopce ne bi bila problem, za to isto iman rješenje.

Trljam ruke.

Edited by - Zlotvor on 25/06/2014 13:18:27
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000