forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Matt Marriott
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 10:53:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Nerijetko se među poznavateljima stripovskog medija može čuti tvrdnja kako je Matt Marriott najbolji western ikad objavljen u oblika stripa. Na prvi pogled ovo možda zvuči pretjerano, ali ta tvrdnja nije bez osnove.

Matt Marriott je novinski strip koji je izlazio od 1955. do 1977. godine u britanskoj publikaciji The Evening News. Njegovi talentirani autori bili su scenarist Jim Edgar i crtač Tony Weare.

Edgar i Weare svojim su stripom oživjeli jedan realističan prikaz SAD-a u razdoblju nakon Građanskog rata, s brojnim društvenim i etničkim problemima. Karakterizacije likova, čak i samih protagonista, nisu crno-bijele, već nude nijanse sivila. Weareov specifičan crtež sjajno dočarava realizam Edgarovih priča. Majstorski gospodari odnosima crnog i bijelog, svjetla i sjene. Nekoliko poteza olovkom i kistom dovoljni su mu da dočara bogatu atmosferu, kao i emocije na licima i tijelima likova.

Jedan dobar osvrt na strip dao je Domingos Isabelinho:

http://www.hoodedutilitarian.com/2012/10/monthly-stumblings-18-james-edgar-tony-weare-3/

Weare je ostvario snažan utjecaj na Davida Lloyda. Štoviše, Lloyd je zamolio Wearea da ilustrira dijelove njegovog i Mooreovog stripa V for Vendetta. Evo što o Weareovim bravurama kaže sam Lloyd:

quote:
The late Tony Weare drew Matt Marriott in the London Evening News from 1957 to1977. Written by Jim Edgar, it was the finest and most atmospheric newspaper strip about the American Wild West that has ever been produced. Tony was one of just a very few strip artists here and in the US whose creative identities owed nothing to the heritage of stylisation which influenced many other newspaper adventure strip creators - he was primarily an illustrator who just happened to love drawing strips.His style on Marriott was that of a sketch artist - a portrayer of the instant. It was naturalistic, raw, and unsophisticated - perfect for depicting the primitive quality of a realistic-looking Wild West. One of his major strengths as a strip artist lay in his consistently creative compositions. If we look through the three-frame strips that make up the Matt Marriott stories we see no evidence of the repeated formulas of picture design which some strip artists use. Because of the sheer weight of material most of these craftsmen have to produce , easy options in picture composition are often sought by them and repeated to ease the burden of emitting a constant stream of new layouts ; but when we look at Tony's work it's as if we're just watching people going about their business through a lens that he has cleverly positioned for us, not viewing figures which are overtly posed for appropriate effect. The way he rendered his drawings reflected this 'realistic' approach to portraying the action, with almost lazily handled brush work and pen cross-hatching. He also had a superb command of light and shade, which promoted the impression that he was drawing something he could see in front of him, rather than something he'd built up from his imagination.The only things Tony ever hated drawing were mechanical objects of any kind, though this antipathy is very difficult for any viewer to detect. As a lifelong nature lover he preferred to draw the organic. This passion for depicting living things above all else, is what gives Tony's work the energy which shines from almost everything he put his brush to. Like all the best artists, he sought to draw only what he loved to draw.


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 10:56:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote



























Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/06/2014 : 11:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sigurno je realističniji nego Bonellijevi westerni.
Kad sam bio manji smetala me je pri čitanju ta zagušenost crteža sivilom tj.načinom tuširanja.A i kaiši su bili mali u ZS pa je to pridonijelo(i loš otisak sa puno olova)lošoj vizuelnoj slici.Davno ga nisam čitao i ko zna kako bi mi danas pasao?

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 27/06/2014 11:22:49
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 11:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

A i kaiši su bili mali u ZS pa je to pridonijelo(i loš otisak sa puno olova)lošoj vizuelnoj slici.


Da, mogu si misliti kako je to izgledalo tiskano u manjem, Bonelli formatu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 27/06/2014 11:27:09
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/06/2014 : 11:37:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Zar nisi ćitao ZS MM?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 11:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Zar nisi ćitao ZS MM?


jaki, ja ti ZS i LMS nikad nisam primio u ruke.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2997 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 27/06/2014 : 12:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by jaki

Zar nisi ćitao ZS MM?


jaki, ja ti ZS i LMS nikad nisam primio u ruke.


Iako suprotno od mene,a i od mnogih,valjda
Inace,imam par ZS brojeva Matt Marriotta i strip je vise nego dobar.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/06/2014 : 12:37:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

jaki, ja ti ZS i LMS nikad nisam primio u ruke.


A nisi valjda toliko mlad?
Ili se bojiš viška olova:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20715 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2014 : 12:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ja sam imao sve brojeve Met Meriota koji su izašli u ZS, i mogu reći da se stvarno radi o sjajnom stripu, boljem i daleko ozbiljnijem od ostalih junaka (izuzev Kena Parkera), ali je ZS izdanje stvarno loše, sa malim sličicama,lošim otiskom,... - zato sam ga i prodao svojevremeno (a sam dobio dobru ponudu za komplet).
Ne bih nikako rekao da je MM najbolji vestern objavljen u obliku stripa, ali je definitivno jedan od boljih.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 13:14:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

jaki, ja ti ZS i LMS nikad nisam primio u ruke.


A nisi valjda toliko mlad?
Ili se bojiš viška olova:)


Ja sam '85 godište.

Bonelli izdanja kontinuirano pratim od cca 1998. godine. Znači, u vrijeme kada su izdanja Slobodne Dalmacije bila itekako brojna. S LMS i ZS izdanjima sam dolazio u doticaj samo u striparnicama. I da budem iskren, onako raskupusana i istrošena nisu me pretjerano mamila na čitanje, a kamoli na kupnju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/06/2014 : 13:22:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Sve mi je to jasno ali kako sam primjetio da voliš sve vrste stripova i znaš puno o njima,nekako mi je logićno da takav zaljubljenik u stripove nađe u brdu objavljenih stripova u ex ju pravu hrpu blaga po kojoj je zanimljivo i vrijedno čačkati.
Većina ex ju stripova se može naći po bagatelnim cijenam u ključujući zs i lms,naravno lošije očuvanih.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 13:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Sve mi je to jasno ali kako sam primjetio da voliš sve vrste stripova i znaš puno o njima,nekako mi je logićno da takav zaljubljenik u stripove nađe u brdu objavljenih stripova u ex ju pravu hrpu blaga po kojoj je zanimljivo i vrijedno čačkati.
Većina ex ju stripova se može naći po bagatelnim cijenam u ključujući zs i lms,naravno lošije očuvanih.


Pa, mnogi od tih stripova u posljednjih su desetak godina doživjeli znatno kvalitetnija izdanja.

Dio onoga što još nije kvalitetno reprintano proučio sam na "alternativan" način.

Recimo i to, da me ta izdanja trenutno ne privlače i zbog toga što su sami stripovi zapravo u njima prilično loše prezentirani. Na stranu sama kvaliteta otiska, uveza i papira, tu ipak govorimo o kojekakvim skraćivanjima, preslagivanjima, cenzuri, docrtavanjima, lošem prijevodu i upisu slova, kao i objavljivanju pojedinih serijala u neadekvatnom redoslijedu.

Jednog dana, kada i ako budem pisao nekakav veliki pregled povijesti stripa u Hrvatskoj, svakako ću detaljnije proučiti ta izdanja i sve što se moglo naći u njima. Ali sada ih nemam neku pretjeranu želju loviti i bacati novce na njih.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25893 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 27/06/2014 : 14:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
"alternativan" način
To je to.Nisam ni mislio da ih skupljaš već da se upoznaš sa svime što je izašlo za vrijeme juge.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2014 : 18:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nerijetko se među poznavateljima stripovskog medija može čuti tvrdnja kako je Matt Marriott najbolji western ikad objavljen u oblika stripa.



Pa, volio bih onda vidjeti to čudo od westerna.

Ali, da ne bude zabune, kad čujem formulaciju "poznavatelji stripovskog medija" i još da oni nešto tvrde, odmah se hvatam za revolver.

Npr., i na topicu su se javila trojica "poznavatelja strip medija" (bušido, jaki i anto) i jednako tako ustvrdili kako se zaista radi o sjajnom stripu, štoviše boljem od Zagora, Texa itd. (klasični repertoar)

Moj problem sa svim "poznavateljima strip medija" i njihovim tvrdnjama, što iste nikada nisu razložene. Ama baš nikada u životu nisam vidio ni čuo "poznavatelja strip medija" koji bi dao zadovoljavajuće razloge svojim tvrdnjama.

"Sigurno je realističniji od Bonellija" ne znači ujedno da je i bolji; makar "realističnost" može biti kriterij, treba vidjeti o kakvoj realističnosti se radi i što je posrijedi, jer sama "realističnost" može biti i nakaradna, kao recimo Big Brother.

"Ozbiljnost" je sjajan razlog, no kad to kaže anto, neozbiljni anto priča o "daleko ozbiljnijem", onda to ne znači puno. Eto, tvrdim da shvaćam ozbiljnije Zagora nego anto Mata Marriotta i sad imamo dvije tvrdnje (a nisam čak ni poznavatelj strip medija).

Ukratko,
moguće da vrijedi vidjeti Marriotta, unatoč dvojici apologeta i bušidu.
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 27/06/2014 : 18:40:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
hehe falio si na forumu:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/06/2014 : 18:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
uskoro ćete opet požaliti što sam tu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46535 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/06/2014 : 18:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Matt Marriott nije ništa posebno. kakav najbolji strip western??
npr Hex je za ovoga remek djelo

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20715 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2014 : 18:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@stinky

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 27/06/2014 : 19:04:06  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Meni se ovaj strip nikada nije svideo. I dan danas mrzim ove dvodimenzionalne crteže, bez neke atmosfere. Ako crtež iz ovog uzmemo kao varijaciju na temu, onda je ok, ali inače not so much.
Malkice me podseća na neke ilustracije ruskih bajki. Najbolji western? Pa...ne bih rekao.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 27/06/2014 : 20:11:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Met Meriot je sigurno jedan od najboljih stripova u žanru
vesterna i svakako jedan od deset najboljih, uz Bluberija,
Džonatana Kartlanda, Kena Parkera, Badija Longveja i drugih.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 27/06/2014 : 22:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
E, ako nešto u Stripoteci nisam mogao čitati, bio je to Matt Marriott. :)

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 27/06/2014 : 22:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Meni ovaj strip nikad nije bio nešto poseban, ali svakako nije smeće. Ipak, da ovo netko krene izdavati ne bi dočekali ni treći broj (pored Nathana Nevera i sličnih izdanja koja isto ne izdaje nitko osim Libellusa, stripova po meni boljih od Matta).
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 27/06/2014 : 22:07:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

E, ako nešto u Stripoteci nisam mogao čitati, bio je to Matt Marriott. :)

mcn


Pa nisi ni mogao kad nije nikad izlazio u Stripoteci

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 27/06/2014 : 22:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Da nije izlazio u Eksu?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/06/2014 : 22:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Da nije izlazio u Eksu?


Čini se da nije:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=16183

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 27/06/2014 : 22:24:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Pored Zlatne serije, gde je bio premontiran na boneli format,
kontinuirano je izlazio još u zagrebačkom Strip magazinu.
I mislim da je pokoja epizoda izašla još u ponekom magazinu.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000