forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Vremeplov...
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 14/07/2014 : 22:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message
Cisto da se setimo nekih dogadjaja iz naseg detinjstva a koji su vezani za stripove uz koje smo odrasli.

Evo moga...

Ove redove pišem onima koji su rodjeni davnih 60-ih i 70-ih. Onoj generaciji koja je odrasla uz Smogovce, Kolaricu Panicu i Branka Milicevica Kockicu i one koji znaju da Mesi nije novi Maradona. Ovo je posveceno svim onima koji znaju znacenje izraza Dozvolite da se Obratimo... i one koji znaju da je Johnny (Štulic) samo jedan (a taj nije Depp).

Ovo nije prica o Staroj Jugi ali jeste prica o necemu što je postojalo samo u njoj. Ovo je prica o jednoj generaciji koja je obilazila trafike, kioske ili novinarnice u potrazi za izdanjima Dnevnika, Gornjeg Milanovca i Vijesnika.

Svi se mi secamo onoga što smo proživeli pamteci neke bitne dogadaje u našem životu.
Neki od najsrecnijih dogadaja kojih se secam vezani su za stripove (ili romane) koje sam nabavio. Leteci Manijak od Zagora perfektno ocuvan, Nasilje u Darkvudu od Zagora, kompletiranje kolekcije Zagorovog cetvrtog susreta sa Helingenom (Ikarovo Pero, Smrtnosni Zrak, Teror Šeste Planete, Svemirska Braca, Svemirska Tamnica), prvi put kada sam procitao kompletnu kolekciju Mister Noa (koji sam pozajmio od jednog drugara 1991 godine). Sve su to secanja zbog kojih detinjstvo cini najsrecnijim periodom življenja.

Sada kada sam državljanin Amerike sa primanjima koja bi trebalo da me ucine srecnim i zadovoljnim i to gledano po Americkim standardima ja ipak nisam ni deseti deo srecan kao što sam bio nekada kada mi je majka donela roman Lovci na Ucene od Zagora tokom odmora na planini Jastrebac 1989 godine.

Tog leta 1989 godine izašao je strip ZS 0952 U Šakama Robijaša gde je Zagorov autor toga vremena Tonineli poceo je da se poigrava sa legendom o Zagoru.
U šakam robijaša je bio samo pocetak dekonstrukcije Zagorove legende koji je nastavljen u nekim kasnijim izdanjima i to ponajviše u izdanju ZS 1054 Slepilo (22.08.1991).
Tada sam prvog puta video Zagora koga svojoj volji potcinjava najobicniji kriminalac. Nije to bio ni Supermajk ni Helingen ni Kandraks vec jedan od onih likova koje je Zagor rasturao na gomile u svakom stripu. Dakle najoobicnija boranija.
Jeli moguce da je moj heroj postao poslušnikom obicnog kriminalca gde cak ni Ciko ne može da veruje šta se dogada.


U planinsko odmaralište na Jastrebcu kod Kruševca otišao sam 19. Avgusta 1989. godine unezveren i nervozan jer je Zagor bio u takvoj nevolji da mu cak ni ja nisam mogao pomoci:)

Moji su uplatili smeštaj u odmaralištu ali ja nisam hteo ni da cujem o odlasku. Zar treba da odem sada kada Zagorov život visi o koncu. Posle velikog ubedjivanja otišao sam tek nakon što mi je majka obecala (u odmaralištu smo odseli ja, otac i brat od tetke) da ce doci i doneti mi nastavak kada izade na kioske.
ZS 953 Lovci Na Ucene izdat 22.08.1989. godine, donet mi je istoga dana kada je izašao jer tih godina u odmaralištama, planinskim i morskim, nije uvek bilo najsvežijih izdanja, dobra strana toga je što ste nekada mogli na tim kioscima kupiti 3 ili 4 meseca stare stripove koja ste propustili kupiti ranije.

Moji dani planinaranja su prošli u magnovenju i cekanju tog stripa koji ce konacno odgonetnuti da li je Zagor uspeo da se izdigne iznad trenutka slabosti i pobedi one vucibatine koje je ranije uništavao bez imalo napora.

Kada je napokon majka došla i donela strip. Uzeo sam ga otišao i seo pored Jastrebackog jezera i procitao najišcekivanijih 96 stranica u mom životu.

Naravno tu sam dobio odgovor na svoje pitanje a ako vas interesuje šta je bilo vi lepo pocitajte strip.

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod

Edited by - tiberije on 18/07/2014 01:02:27

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/07/2014 : 23:21:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Lijepa prica

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12196 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 14/07/2014 : 23:23:05  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by tiberije

Cisto da se setimo nekih dogadjaja iz naseg detinjstva a koji su vezani za stripove uz koje smo odrasli.

Evo moga...

Ove redove pišem onima koji su rodjeni davnih 60-ih i 70-ih. Onoj generaciji koja je odrasla uz Smogovce, Kolaricu Panicu i Branka Milicevica Kockicu i one koji znaju da Mesi nije novi Maradona. Ovo je posveceno svim onima koji znaju znacenje izraza Dozvolite da se Obratimo... i one koji znaju da je Johnny (Štulic) samo jedan (a taj nije Depp).

Ovo nije prica o Staroj Jugi ali jeste prica o necemu što je postojalo samo u njoj. Ovo je prica o jednoj generaciji koja je obilazila trafike, kioske ili novinarnice u potrazi za izdanjima Dnevnika, Gornjeg Milanovca i Vijesnika.

Svi se mi secamo onoga što smo proživeli pamteci neke bitne dogadaje u našem životu.
Neki od najsrecnijih dogadaja kojih se secam vezani su za stripove (ili romane) koje sam nabavio. Leteci Manijak od Zagora perfektno ocuvan, Nasilje u Darkvudu od Zagora, kompletiranje kolekcije Zagorovog cetvrtog susreta sa Helingenom (Ikarovo Pero, Smrtnosni Zrak, Teror Šeste Planete, Svemirska Braca, Svemirska Tamnica), prvi put kada sam procitao kompletnu kolekciju Mister Noa (koji sam pozajmio od jednog drugara 1991 godine). Sve su to secanja zbog kojih detinjstvo cini najsrecnijim periodom življenja.

Sada kada sam državljanin Amerike sa primanjima koja bi trebalo da me ucine srecnim i zadovoljnim i to gledano po Americkim standardima ja ipak nisam ni deseti deo srecan kao što sam bio nekada kada mi je majka donela roman Lovci na Ucene od Zagora tokom odmora na planini Jastrebac 1989 godine.

Tog leta 1989 godine izašao je strip ZS 0952 U Šakama Robijaša gde je Zagorov autor toga vremena Tonineli poceo je da se poigrava sa legendom o Zagoru.
U šakam robijaša je bio samo pocetak dekonstrukcije Zagorove legende koji je nastavljen u nekim kasnijim izdanjima i to ponajviše u izdanju ZS 1054 Slepilo (22.08.1991).
Tada sam prvog puta video Zagora koga svojoj volji potcinjava najobicniji kriminalac. Nije to bio ni Supermajk ni Helingen ni Kandraks vec jedan od onih likova koje je Zagor rasturao na gomile u svakom stripu. Dakle najoobicnija boranija.
Jeli moguce da je moj heroj postao poslušnikom obicnog kriminalca gde cak ni Ciko ne može da veruje šta se dogada.


U planinsko odmaralište na Jastrebcu kod Kruševca otišao sam 19. Avgusta 1989. godine unezveren i nervozan jer je Zagor bio u takvoj nevolji da mu cak ni ja nisam mogao pomoci:)

Moji su uplatili smeštaj u odmaralištu ali ja nisam hteo ni da cujem o odlasku. Zar treba da odem sada kada Zagorov život visi o koncu. Posle velikog ubedjivanja otišao sam tek nakon što mi je majka obecala (u odmaralištu smo odseli ja, otac i brat od tetke) da ce doci i doneti mi nastavak kada izade na kioske.
ZS 953 Lovci Na Ucene izdat 22.08.1989. godine, donet mi je istoga dana kada je izašao jer tih godina u odmaralištama, planinskim i morskim, nije uvek bilo najsvežijih izdanja, dobra strana toga je što ste nekada mogli na tim kioscima kupiti 3 ili 4 meseca stare stripove koja ste propustili kupiti ranije.

Moji dani planinaranje su prošli u magnovenju i cekanju tog stripa koji ce konacno odgonetnuti da li je Zagor uspeo da se izdigne iznad trenutka slabosti i pobedi one vucibatine koje je ranije uništavao bez imalo napora.

Kada je napokon majka došla i donela strip. Uzeo sam ga otišao i seo pored Jastrebackog jezera i procitao najišcekivanijih 96 stranica u mom životu.

Naravno tu sam dobio odgovor na svoje pitanje a ako vas interesuje šta je bilo vi lepo pocitajte strip.



jebi ga, prodao si se i to ti je cijena koju trebaš placati....jednom kada shvatiš, da si ti kada si otišao u USA zbog novca prodao svoju dušu a ovdje ostavio svoju obitelj, prijatelje, rodake, susjede,...koji su ovdje na ovom prostoru živjeli stoljecima, uzgajali zemlju, branili je, radili na njoj, krcili puteve, sjecali šumu,....i to sve su radili tvoji preci za tebe, no ti si odlucio pljunuti na sve to i otici, jer ti to nije bilo dovoljno, bit ce ti još teže...Pa ceš sjediti u svom finom apartmenom sa Johny Walkerom u rucu gledati na 5 aveniju,...ali bi sve dao da bi bio u svojoj zemlji, na okupljanju srednješkolskih (ili osnovnoškolskih) kolega u najzabacenijoj kafani, jer ce te srce tamo vuci. No ti to neceš moci nikada ili ako ipak dodeš na neko okupljanje bit ceš stranac, naravno da ceš im biti zanimljiv, imat ce pitanja o Americi itd,...ali to ce biti više zbog glume,...da su htjeli i oni bi otišli ali nisu.
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 14/07/2014 : 23:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message
molio bih moderatora da izbrise prethodan post jer zagadjuje temu

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod

Edited by - tiberije on 14/07/2014 23:39:39
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/07/2014 : 23:52:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
1Euro nema potrebe za ovakvim kometarima.
Ako nemaš ništa lijepo reci onda nemoj reci ništa.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 14/07/2014 : 23:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by tiberije
Ove redove pišem onima koji su rodjeni davnih 60-ih i 70-ih. Onoj generaciji koja je odrasla uz Smogovce, Kolaricu Panicu i Branka Milicevica Kockicu i one koji znaju da Mesi nije novi Maradona. Ovo je posveceno svim onima koji znaju znacenje izraza Dozvolite da se Obratimo... i one koji znaju da je Johnny (Štulic) samo jedan (a taj nije Depp).


ajde tiberije znaš di...izbacit cu te
jer zamalo oplakah...ne od smija...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/07/2014 : 00:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Lijepa i iskrena prica u kojoj se mogu lako pronaci, ne sasvim jer sam 12 godina stariji pa su i epizode Zagora druge, ali su zato isti Mister No i Miki.
A isti su i Johnny, Smogovci, Branko Kockica, jedini Maradona i ostalo. Još bih dodao Nedjeljni zabavnik, Vagu za tacno merenje, Muzicki tobogan, Mali program i Jelenka, a može i Nedjeljno popodne, Sandokana, Bennyja Hilla i druge toponime djetinjstva.
Za razliku od tebe mi smo ostali ovdje vjerujuci da nas "sunce tudeg neba nece grijati ko što ovo grije", a ne vjerujuci da ce nas "jebat ko nas jebo nije".
Pa i danas Zagora (neki i Marka, Bleka i Mikija) citamo nadajuci se da ce on/i u nama opet probuditi ove osjecaje koje opisuješ. Na trenutak to i uspije, ili mi / nam se barem ucini da je tako, ali i to je dovoljno za makar kratkotrajno zadovoljstvo.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46483 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/07/2014 : 00:50:41  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
svaka cast na topicu tiberije

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25830 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/07/2014 : 01:03:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Nostalgican si pa ti se sve cini ljepšim nego li je bilo.
Onda -danas:
Birati izmedu kina jedanput mjesecno kad odemo u Split ili u lokalnom gledati filmove ž kvalitete i sa prekidima dok postavlja novu rolu ili imati internet i skinuti najnovije fantasticne filmove,otici u multipleks
?Birati izmedu ZS i LMS sa groznim otiskom i ocajnim prijevodom ili imati normalno izdanja sa odlicnim otiskom i regularnim naslovnicama te hrpu kvalitetnih albuma?
Slušati kazete i pjesme koje sam snimao sa radija ili danas skinuti sve što hocu na komad stika?Igrati se na fliper,kaubojima i indijancima ili na playstationu GTA?
Slušati Hajduka na radiju kad igra u gostima i trpiti kretena pecija ili gledati utakmicu na MAX TV u HD-u?
Nostalgija je zajebana stvar

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 15/07/2014 : 01:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
Lijepo, emotivno putovanje vremeplovom..


~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 15/07/2014 : 01:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message
Da i ja kažem po koju rijec
Bilo je to prije sedam godina...
Prvo što sam kupio od stripova bio je komplet od dva Zagora i jednog Nathan Nevera. Po njima ne bih znao utvrditi o kojoj godini se radi jer su izašli vec dosta prije. Ali sutradan sam kupio novi Mark specijal "Tragicna predstava" i po njemu znam da sam stripove poceo skupljati 2007. godine. U pocetku u nijednom stripu nisam ništa razumio, samo sam gledao i pitao se: "ko je ovaj ko je ovaj"
Ali zapamtio sam jednu scenu u zadnjoj epizodi Marka sa Žalosnom sovom na otoku gdje je uhvacen onaj Markov gusar (sad sam mu zaboravio ime, ja mislim Gancho da se zvao ili tako nešto).
Na tom otoku je bio jedan covjek kojega stalno prati sreca, zove se Djetelina
Jedan covjek je namještao eksploziv.
Tada je covjek slucajno zapeo medu kamenjem i pored njega je stajao Djetelina. Covjek mu je govorio da bježi jer ce eksploziv eksplodirati svakog trena i u tom trenutku eksploziv se naglo otkotrlja niz padinu prema Žalosnoj sovi. Žalosna sova trci što brže može, a Mister Bluff ga gleda i govori: "Svih mu bradurina"
Toliko o mojim prvim sjecanjima za stripove
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2339 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 15/07/2014 : 02:29:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message
Tiberije, odlicna prica.
Iskrena i emotivna...

Carpe diem
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 15/07/2014 : 07:45:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
dobra pricica

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 15/07/2014 : 09:14:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Sve je bilo bolje kada smo imali 6, 10, 15 godina tih ludih osamdesetih.
Sjecam se kada sam išao kad babe u Petrinju pa su me na životu držali uglavnom stripovi. Izlazila je druga prica o Supermajku (ono sa prugom). Cakam nastavak ko ozeblo sunce i kada je izašao, kupim i vidim ono neki Teks ili neki drugi andrak. Bilo mi je kao propast svijeta. Nisam ni znao da brojevi ne moraju ici redom pa sam se do nastavka Zagora podosta nacekao.

Bilo je bolje zato što nisam morao razmišljati o goloj egzistenciji. A i da sam razmišljao, posao i novac su bili svakome zagarantirani i kraj price. Nitko se nije bojao kopanja po kontejneru kao svoje moguce buducnosti. Danas su kontejneri ispod mojeg balkona i krase centar mojeg lijepog grada. Iz mjeseca u mjesec je sve više kopaca i stalno se pojavljuju nova lica koja kopaju ili cak direktno jedu iz kontejnera. Neki dan se žena nasmijala jer je lik jeo neku cokoladicu koja joj je pala u prašinu i završila u kontejneru. Da li je to i moja sudbina? Vec me sramota bacat miševe iz podruma i ostale gadosti u taj kontejner zbog tih ljudi. Vjerujete kada to gledate svaki dan sa balkona, stavlja vam život u jednu posve novu perspektivu.
Da li je ranije bilo bolje? You better believe it!

Automobil - tada tko hoce ima.
Ja ga danas ne mogu kupiti, a nemam ni za benzin.
Kino - išao stalno.
Danas ga (u mjestu) više nema, divx baš i ne volim.
Mobilni - tada nije postojao.
Ne volim ih.
Posao - imao svatko.
Danas - nezaposlenost.
Na more - svi, jeftino, preko firme.
Danas - od kolega sa posla rijetko tko ide.
Stripovi - odlican izbor, skupo.
Tada nešto manji izbor, ali jeftinije i pristupacnije (kiosk).

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 15/07/2014 09:43:17
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 15/07/2014 : 10:03:58  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message
quote:
Originally posted by tiberije
Ove redove pišem onima koji su rodjeni davnih 60-ih i 70-ih. Onoj generaciji koja je odrasla uz Smogovce, Kolaricu Panicu i Branka Milicevica Kockicu i one koji znaju da Mesi nije novi Maradona.


Lako je to sada reci kada je prvenstvo gotovo, da je Argentina osvojila mnogi bi govorili da je Messi i veci od Maradone.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/07/2014 : 10:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

Nostalgican si pa ti se sve cini ljepšim nego li je bilo.
Onda -danas:
Birati izmedu kina jedanput mjesecno kad odemo u Split ili u lokalnom gledati filmove ž kvalitete i sa prekidima dok postavlja novu rolu ili imati internet i skinuti najnovije fantasticne filmove,otici u multipleks
?Birati izmedu ZS i LMS sa groznim otiskom i ocajnim prijevodom ili imati normalno izdanja sa odlicnim otiskom i regularnim naslovnicama te hrpu kvalitetnih albuma?
Slušati kazete i pjesme koje sam snimao sa radija ili danas skinuti sve što hocu na komad stika?Igrati se na fliper,kaubojima i indijancima ili na playstationu GTA?
Slušati Hajduka na radiju kad igra u gostima i trpiti kretena pecija ili gledati utakmicu na MAX TV u HD-u?
Nostalgija je zajebana stvar




Mislim da i nije sve samo u nostalgiji, nego i u pretrpanosti svim i svacim cemu smo danas izloženi, baš u toj lakoci dostupa svemu i imanja svega, naravno ovisno o financijama.

Ona sekvenca iz Cinema Paradiso kad je odlazak u kino izuzetno važan društveni dogadaj i kad se u njemu sklapaju prijateljstva i radaju ljubavi i ljubomore, danas u multipleksima je potpuno nezamisliva.

Danas ništa ne može nadoknaditi onu nekadašnju za življenje iznimno bitnu i ljekovitu skromnost, jer danas smo svi rastrošni i razuzdani, koliko vec tko može biti, obilato si ugadamo na svakom koraku, i razmaženi smo, egoisticni i narcisoidni, baš zato što nam se cini da imamo sve i možemo sve.

To jest privid, ali privid u koji je lako povjerovati i u kojem se još lakše izgubiti. Pa u multipleksima biramo izmedu 20-ak i više filmova, zatrpani smo ponudom luksuznih strip albuma, modni i ini "brendovi" mame nas iza svakog ugla, lako se pocastimo u restoranu i uglavnom ne mislimo ne samo na sutra, nego ni o samima sebi i svojoj nutrini.

Tako nije bilo kad smo s ogromnim zadovoljstvom kupovali skuplje TDK ili Maxell kasete pa cekali podne i pol da bismo snimali hitove u emisiji Po vašem izboru, kad smo po bolju odjecu odlazili na Ponte Rosso, kad su se lijecnicima kao velike vrijednosti nosile Franckova kava i bajadere, a napokon i kad smo naivni i nevini uživali u Zlatnoj seriji i Lunovu magnusu, sa svim lošim tiskom i brljavljenjima.

Slažem se, nismo znali za bolje i to nam je bilo dobro, cak i odlicno, ali je to nekad imalo znatno vecu vrijednost nego što ima danas, ne samo subjektivnu nego i objektivnu.

Baš zbog zatrpanosti svim i svacim, i mogucnostima i stvarima, došlo je do hiperinflacije znacenja i vrijednosti tih mogucnosti i stvari, pa one danas znace i vrijede neusporedivo manje.

Danas bez problema možemo kupiti kvalitetnije cipele ili bolji komad odjece (koji svejedno zbog nekvalitete kratko traju), sve nam je za gledanje i slušanje udaljeno tek jedan klik mišem, Blueberryja ili Texa imamo u 5 izdanja i možemo birati po volji, u multipleksima se izgubimo izmedu svih šarenih blockbustera i adaptacija stripova, ali sve to ne samo nama nostalgicarima srednjih godina, nego što je puno gore i (našim) klincima ne znaci i ne predstavlja skoro ništa, bezvrjedno je i besmisleno upravo zato jer je lako dostupno i još lakše potrošivo.

A zbog toga, zbog drasticnog gubitka vrijednosti i znacenja, je i sve više nezadovoljnih i nesretnih ljudi, sve više depresije, života na antidepresivima, samoubojica i psihicki nestabilnih ljudi, sve više nesrece opcenito.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46483 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/07/2014 : 11:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by jaki

Nostalgican si pa ti se sve cini ljepšim nego li je bilo.
Onda -danas:
Birati izmedu kina jedanput mjesecno kad odemo u Split ili u lokalnom gledati filmove ž kvalitete i sa prekidima dok postavlja novu rolu ili imati internet i skinuti najnovije fantasticne filmove,otici u multipleks
?Birati izmedu ZS i LMS sa groznim otiskom i ocajnim prijevodom ili imati normalno izdanja sa odlicnim otiskom i regularnim naslovnicama te hrpu kvalitetnih albuma?
Slušati kazete i pjesme koje sam snimao sa radija ili danas skinuti sve što hocu na komad stika?Igrati se na fliper,kaubojima i indijancima ili na playstationu GTA?
Slušati Hajduka na radiju kad igra u gostima i trpiti kretena pecija ili gledati utakmicu na MAX TV u HD-u?
Nostalgija je zajebana stvar




Mislim da i nije sve samo u nostalgiji, nego i u pretrpanosti svim i svacim cemu smo danas izloženi, baš u toj lakoci dostupa svemu i imanja svega, naravno ovisno o financijama.

Ona sekvenca iz Cinema Paradiso kad je odlazak u kino izuzetno važan društveni dogadaj i kad se u njemu sklapaju prijateljstva i radaju ljubavi i ljubomore, danas u multipleksima je potpuno nezamisliva.

Danas ništa ne može nadoknaditi onu nekadašnju za življenje iznimno bitnu i ljekovitu skromnost, jer danas smo svi rastrošni i razuzdani, koliko vec tko može biti, obilato si ugadamo na svakom koraku, i razmaženi smo, egoisticni i narcisoidni, baš zato što nam se cini da imamo sve i možemo sve.

To jest privid, ali privid u koji je lako povjerovati i u kojem se još lakše izgubiti. Pa u multipleksima biramo izmedu 20-ak i više filmova, zatrpani smo ponudom luksuznih strip albuma, modni i ini "brendovi" mame nas iza svakog ugla, lako se pocastimo u restoranu i uglavnom ne mislimo ne samo na sutra, nego ni o samima sebi i svojoj nutrini.

Tako nije bilo kad smo s ogromnim zadovoljstvom kupovali skuplje TDK ili Maxell kasete pa cekali podne i pol da bismo snimali hitove u emisiji Po vašem izboru, kad smo po bolju odjecu odlazili na Ponte Rosso, kad su se lijecnicima kao velike vrijednosti nosile Franckova kava i bajadere, a napokon i kad smo naivni i nevini uživali u Zlatnoj seriji i Lunovu magnusu, sa svim lošim tiskom i brljavljenjima.

Slažem se, nismo znali za bolje i to nam je bilo dobro, cak i odlicno, ali je to nekad imalo znatno vecu vrijednost nego što ima danas, ne samo subjektivnu nego i objektivnu.

Baš zbog zatrpanosti svim i svacim, i mogucnostima i stvarima, došlo je do hiperinflacije znacenja i vrijednosti tih mogucnosti i stvari, pa one danas znace i vrijede neusporedivo manje.

Danas bez problema možemo kupiti kvalitetnije cipele ili bolji komad odjece (koji svejedno zbog nekvalitete kratko traju), sve nam je za gledanje i slušanje udaljeno tek jedan klik mišem, Blueberryja ili Texa imamo u 5 izdanja i možemo birati po volji, u multipleksima se izgubimo izmedu svih šarenih blockbustera i adaptacija stripova, ali sve to ne samo nama nostalgicarima srednjih godina, nego što je puno gore i (našim) klincima ne znaci i ne predstavlja skoro ništa, bezvrjedno je i besmisleno upravo zato jer je lako dostupno i još lakše potrošivo.

A zbog toga, zbog drasticnog gubitka vrijednosti i znacenja, je i sve više nezadovoljnih i nesretnih ljudi, sve više depresije, života na antidepresivima, samoubojica i psihicki nestabilnih ljudi, sve više nesrece opcenito.





odlican post johny

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46483 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/07/2014 : 11:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Obi-wan

Sve je bilo bolje kada smo imali 6, 10, 15 godina tih ludih osamdesetih.
Sjecam se kada sam išao kad babe u Petrinju pa su me na životu držali uglavnom stripovi. Izlazila je druga prica o Supermajku (ono sa prugom). Cakam nastavak ko ozeblo sunce i kada je izašao, kupim i vidim ono neki Teks ili neki drugi andrak. Bilo mi je kao propast svijeta. Nisam ni znao da brojevi ne moraju ici redom pa sam se do nastavka Zagora podosta nacekao.

Bilo je bolje zato što nisam morao razmišljati o goloj egzistenciji. A i da sam razmišljao, posao i novac su bili svakome zagarantirani i kraj price. Nitko se nije bojao kopanja po kontejneru kao svoje moguce buducnosti. Danas su kontejneri ispod mojeg balkona i krase centar mojeg lijepog grada. Iz mjeseca u mjesec je sve više kopaca i stalno se pojavljuju nova lica koja kopaju ili cak direktno jedu iz kontejnera. Neki dan se žena nasmijala jer je lik jeo neku cokoladicu koja joj je pala u prašinu i završila u kontejneru. Da li je to i moja sudbina? Vec me sramota bacat miševe iz podruma i ostale gadosti u taj kontejner zbog tih ljudi. Vjerujete kada to gledate svaki dan sa balkona, stavlja vam život u jednu posve novu perspektivu.
Da li je ranije bilo bolje? You better believe it!

Automobil - tada tko hoce ima.
Ja ga danas ne mogu kupiti, a nemam ni za benzin.
Kino - išao stalno.
Danas ga (u mjestu) više nema, divx baš i ne volim.
Mobilni - tada nije postojao.
Ne volim ih.
Posao - imao svatko.
Danas - nezaposlenost.
Na more - svi, jeftino, preko firme.
Danas - od kolega sa posla rijetko tko ide.
Stripovi - odlican izbor, skupo.
Tada nešto manji izbor, ali jeftinije i pristupacnije (kiosk).




pa i nije baš.bilo je i onda brdo nezaposlenih.
al u pravu si u ovome s kontejnerima.tako extremnog siromaštva nije bilo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25830 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/07/2014 : 11:55:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Možete vi govorit šta ocete ali da mogu birati izabrao bih danas biti klinac.Bilo mi je i onda lijepo ali sa ovakvom kolicinom i vrstom zabave danas bi mi bilo prelijepo.
Pošto pojedinci nisu mogli izdržati pa su poceli širiti temu evo i mojih 2 centa:
Posla ionda nije bilo za svakoga a i nije bilo ljetovanja za svakoga.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19321 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/07/2014 : 12:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
Oba moderatota prosla kroz topic i zaboravila podsjetit da topic vec postoji, pa je i red da se tamo prebaci post, a ovo zakljuca.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 15/07/2014 : 12:07:37  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message
quote:
Originally posted by Johnny Difool
A zbog toga, zbog drasticnog gubitka vrijednosti i znacenja, je i sve više nezadovoljnih i nesretnih ljudi, sve više depresije, života na antidepresivima, samoubojica i psihicki nestabilnih ljudi, sve više nesrece opcenito.





Jedno je imati dojam o necemu a drugo su cinjenice. Privid kojeg spominješ je upravo prisutan u zadnjoj konstataciji (koja je prisutna kod dobrog dijela našeg slabo iformiranog društva...) jer sigurno je kvaliteta života danas bolja od one nekad. Samo danas misle da svoje probleme mogu riješit lijekovima, a ranije su to riješavali alkoholom!
Ne vjerujete!? Statistiku u ruke pa provjerite...

Danas je neusporedivo kvalitetniji život, osobito ljudima koji imaju "malo soli" u glavi pa se ne gube u svom tom mnoštvu izbora tj. slobodi koju imaju. Ne mogu se izgubiti u mnoštvu filmova jer zna koji film želim pogledati, ne mogu se izgubiti u kupovini hlaca jer znam koje hlace želim kupit itd, itd. Bojim se samo da se dobar dio ljudi pomalo gubi u svemu tome, pa zaziva ogranicenost i nemogucnost izbora jer se u takvoj situacija lakše snalazi (:

Po meni svi koji su nostalgicni imaju ustvari "veliki" problem (kojeg vjerojatno nisu u stanju priznati sami sebi), a to je da žive u prošlosti. Žive u prošlost jer im je sadašnjost malo "u kurcu", ali u prošlosti se jednostavno ne živi. Cinjenica je da živimo u sadašnjosti i da tu sadašnjost moramo svakim danom ciniti vrijednom života i prošlost ostaviti tam gdje joj je i mesto (iza nas jer povratka nema)!

p.s. ....a ta fama o izgubljen vrijednostima je opet neka druga tema.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 15/07/2014 : 12:10:16  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

Možete vi govorit šta ocete ali da mogu birati izabrao bih danas biti klinac.Bilo mi je i onda lijepo ali sa ovakvom kolicinom i vrstom zabave danas bi mi bilo prelijepo.
Pošto pojedinci nisu mogli izdržati pa su poceli širiti temu evo i mojih 2 centa:
Posla ionda nije bilo za svakoga a i nije bilo ljetovanja za svakoga.



Žalosno ali istinito, a još je žalosnije kak sve brzo zaboravljamo

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 15/07/2014 : 12:13:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message
kao da smo zaboravili vremena kad su ubojice bili heroji....Vinko Pintaric i dr.

Danas je vijest kad netko pješakinju potepe na poješackom, a onda piješckog nije ni bilo a saobracajki koliko te volja i to još s vozilima koja su znatno sporija nego danas.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 15/07/2014 12:16:28
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 15/07/2014 : 12:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
pa ne znam ljudi, na jednoj apstraktnoj razini bi se sada trebalo sažaliti, ali realno: vama fali da odete na krasno hrvatsko more, stanete na golu stijenu dok sunce pece i skocite u divot-jadran.

"pustinja se širi! jao onome tko nosi pustinju u sebi"

sve je to jedna te ista prica pustinje, ovaj ima novca pa tupi u dosadi i sjeca se kako mu je mama nosila strip na jezero, onaj nema novca pa tupi u patnji i mašta da mu drugi daju kao nekada.
pa i džonijeva prica je isto to, podignuta za jedan stupanj - tupi u užitku i kontemplira.

postoje dva izlaza iz vaše "nesrece": ovjekovjeciti se u duhu ili ovjekovjeciti se u puti.

na kraju je još najbolje ovo drugo: pravite djecu!!
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 15/07/2014 : 12:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message
quote:
Originally posted by stinky
na kraju je još najbolje ovo drugo: pravite djecu!!





neki mogu samo maštati da budu u životu iza sebe ostavili više od par napisanih crkcarija...

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19321 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/07/2014 : 12:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

Nostalgican si pa ti se sve cini ljepšim nego li je bilo.
Onda -danas:
Birati izmedu kina jedanput mjesecno kad odemo u Split ili u lokalnom gledati filmove ž kvalitete i sa prekidima dok postavlja novu rolu ili imati internet i skinuti najnovije fantasticne filmove,otici u multipleks
?Birati izmedu ZS i LMS sa groznim otiskom i ocajnim prijevodom ili imati normalno izdanja sa odlicnim otiskom i regularnim naslovnicama te hrpu kvalitetnih albuma?
Slušati kazete i pjesme koje sam snimao sa radija ili danas skinuti sve što hocu na komad stika?Igrati se na fliper,kaubojima i indijancima ili na playstationu GTA?
Slušati Hajduka na radiju kad igra u gostima i trpiti kretena pecija ili gledati utakmicu na MAX TV u HD-u?
Nostalgija je zajebana stvar


Jel' smijem odgovoriti iz perspektive danasnjeg djeteta?

Ne gledam filmove preko interneta, ne odlazim u kino vise od jednom mjesecno.
Ne skidam muziku, tu i tamo, slusam na youtubeu, vise na radiju, cdu, televiziji.
Nemam playstation.
Nemam Maxtv.
Citam raznorazne stripove, iskoristavam raznolikost koja je i tada postajala, ali u mnogo losijoj kvaliteti. Ljudi su vezani za ZS jer su tad bili djeca isto kao sto cu valjda ja biti za Ludens.
Smatram da sam imao i imam jako dobrondjetinjstvo.
Djetinjstvo je danas jednako dobro, ako nam se tako pruzi, ali cesto nam se ne pruza.
Obi, u krivu si, roditelji od mojeg oca su radili jako puno i prekovremeno i tesko, pa su ipak bili daleko od lagodnog zivota, dok danas moji rade duplo manje, a zivimo puno lagodnije.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000