forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Adam Wild
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 22

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/06/2015 : 12:18:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Frankie Frost goes to Mombasa with one purpose: to kill Adam Wild!



ADAM WILD 10
Frequency: monthly
LE NOTTI DI MOMBASA (THE NIGHTS OF MOMBASA)
Release: 04/07/2015
Plot: Gianfranco Manfredi
Script: Gianfranco Manfredi
Artwork: Giorgio Sommacal
Cover: Darko Perovic

"Adam and Amina spend an eventful night at the Victoria Tavern, a Mombasa nightspot mainly patronized by British sailors. They kick off their night out laughing at the performance of a comic duo, and end up in a wild scuffle, caused by an arrogant British officer. Still not satisfied with the pommeling he received, the man challenges Adam to a formal duel. But somebody’s hiding in the dark, ready to take advantage of the situation in spite of every set rule: Frankie Frost, Adam’s sworn enemy, is determined to change this farce into a tragedy!"










Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/06/2015 : 12:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se naslovnica a i kolor je bolji nego na prethodnom broju.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/06/2015 : 07:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Recenzija na UBC za broj 6 "L'Incubo della giraffa" (Manfredi/Raffaelli) - 65 % (4,4,4).


http://www.ubcfumetti.com/bonelli/?IT-AWILD-6



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 11/06/2015 : 18:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
Izašao drugi broj Adama Wilda "Juriš slonova". Za sada odličan tempo - skoro jedan mesečno.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 11/06/2015 : 18:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
PP se pravo razmahao, to je tako kada firma dobro posluje i mlati pare sve u 16.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11201 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 12/06/2015 : 09:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Uzima se.

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 15/06/2015 : 21:32:27  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Službena facebook stranica:
https://www.facebook.com/AdamWildSergioBonelliEditore
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 17/06/2015 : 08:51:53  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Malo po malo svi dobise oficijelnu fb stranicu, jedino Zagora koci Burattini sa svojom sopstvenom stranicom.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 17/06/2015 : 09:11:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Podržavam ga, facebook je moderno zlo koje nije pogodno za Zagora.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 17/06/2015 : 09:19:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Podržavam ga, facebook je moderno zlo koje nije pogodno za Zagora.


Svaki vid reklame je pogodan za bilo koji strip, kamoli za Zagora. Pogotovo fb, najrasprostranjenija drustvena mreza na svijetu. ;)
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 18/06/2015 : 23:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Evo novoga broja u SNK a baš se potrefilo da sam ga danas tamo i uzeo. http://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.d38b946c1a064d45b43b89b381749da4.adam-wild-02-juris-slonova.aspx

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/06/2015 : 02:19:45  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Procitao prvi broj i nisam uopste impresioniran. Solidan je prvi broj, ali posto strip potpisuje Manfredi ocekivao sam mnogo vise. Ovo nije ni prineti prvoj epizodi Magicnog Vetra koja je deset puta ekspolozivnija i zanimljivija od Vajlda! (MV je inace moja najveca tiha patnja jer mi je Libellus preskup a kada bi PP ili Darkvud krenuli sa trobrojima ala Saguaro ili VC sa 7brojevima ja bih skakao od srece)

Ali ajde ipak je Manfredi na MVu bio 15 godina mladji nego sto je sada, ali uzmimo naprimer prvu epizodu drugog modernog ongoing( ali ipak ukinutog)serijala Saguara. Meni je i prva epizoda Saguara mnogo kvalitetnija i zabavnija. Kupio sam i drugi broj nadam se poboljsanju, crtacki ovaj serijal ce biti izuzetno kvalitetan ali me bas brine scenaristicki sta ce biti.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19357 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 28/06/2015 : 09:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Mene isto Wild nije oborio s nogu u prvoj epizodi.
Malo me i razocarao, čak.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

chris.tower
Junior Member



Croatia
380 Posts

Member since 17/12/2011

Posted - 28/06/2015 : 14:45:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit chris.tower's Homepage  Send chris.tower a Private Message  Reply with Quote
Adam Wild mi je uz Dragonera najbolji novi serijal. Procitao sam i Saguara i Lukasa ali me ta dva lika uopce nisu zaintresirala, cak sam Saguara jedva do kraja procitao.

https://photos.app.goo.gl/VCzp2QfWvMgWF1WZ8 - Rasprodaja stripova iz moje kolekcije, glanceri i rijetke stvari!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/06/2015 : 19:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Procitao i drugi broj. Nije donelo neko poboljasnje i napredak u odnosu na prvi broj, sem sto je crtez Darka Pervoica jos bolji od Nespolina!
Ocigledno sam ja ocekivao nesto drugacije od ovog stripa, a dobio sam najobicniju avanturicu koja me podseca na filmove iz 50ih i 60ih smestenih u Afriku. Nema ni malo misterije, ni atmosfere koju sam ja ocekivao.
Ali nastavljam da kupujem, barem zbog sjajnih crtaca.
PPovo izdanje je besprekorno odradjeno, odlicna stampa, odlican povez, steta samo sto nije bilo uvodnika ni u prvoj svesci.


Ostaje mi jos Lukasa da nabavim, zivo me interesuje da li ce me pozitivno ili negativno iznenaditi.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/06/2015 : 13:07:07  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Adam Wild #11

Scenarij: Gianfranco Manfredi
Crtež: Damjan Stanić (olovka), Matteo Bussola (tuš)
Naslovnica: Darko Perović

Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/06/2015 : 13:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/06/2015 : 13:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 11/07/2015 : 17:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Na festivalu "KragujevacComicCon year five" je održana tribina na kojoj su sudjelovali mnogi naši crtači i naravno Manfredi, između ostaloga, on je rekao da je kraj za AW predviđen sa 26. brojem.

Evo cijelog videa:
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18382 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 11/07/2015 : 21:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
ADAM WILD je odličan strip..vjerujte mi,jedva čekam da dobijem dvojku...idem sa njim do kraja..
od SAGUARA očekivao sam više, prvi broj me smorio i još razmišljam kako dalje..
LUKASA imam prva dva broja i još jih nisam čitao, nekako me a prvo ne zanima..možda ipak probam...
ADAM WILD mi odgovara po tematici, crtački a i junak je zanimljiv lik..
preporuka za ADAMA WILDA, ostalo bi rado preporučio ali neću preko principa.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 11/07/2015 : 21:49:16  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam dvicu koja mi je sjela puno bolje nego prvi broj.
Manfredi je odradio scenarij u najboljem bonellijevsko klasično-avanturističkom maniru, ali najviše me dojmila Afrika i cijeli taj novi svijet kojeg nismo do sada imali priliku vidjeti. Bez obzira na relativno uobičajenu radnju stalno oko vas lebdi osjećaj nepoznatog i neistraženog. Tu se Perović pogotovo iskazao, crtež s dušom, elegancijom, a najviše su mi se svidjele scene u preriji.
Ukratko, strip vas vuče naprijed, kad sam došao do kraja zaista mi je bio žao što nema još.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/08/2015 : 09:09:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote


Storms, pirates, wild animals: the first journey by sea to London may be the last one for Adam and his companions!



ADAM WILD 12
Frequency: monthly
L'ARCA
Release: 04/09/2015
Plot: Gianfranco Manfredi
Script: Gianfranco Manfredi
Artwork: Paolo Raffelli
Cover: Darko Perovic

"A passage to London, on a cargo that’s taking animals to the zoo in the Empire’s capital city. A stormy navigation, marked by the escape of hungry beasts on board of the ship and an attack by Somali pirates! This is not exactly a pleasure trip, for Adam, Amina & Narciso."










Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 10/08/2015 : 09:41:53  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote

Robovi Zanzibara
ADAM WILD
AW PPHR 1 | 96 str.
by thekide


Adam Wild je škotski istraživač i avanturista, i kao svi njegovi sunarodnici ne voli kad ga zovu Englez, pa čak ni Britanac, iako nema ništa protiv da uzme novac od te iste Britanije (Kraljevsko geografsko društvo) za istraživački posao koji nikad ne završi. Od tog novca je kupio malu radnju koju je otvorio na hridi, 100 metara od obale Zanzibara, gde i živi sa svojim pomoćnikom Makibuom, bivšim robom. Kada se jednog dana pojavi italijanski grof, Narciso Molfetta, koji traži vodiča da ga prati na putu koji je mnogo godina ranije prošao David Livingstone, Adam iskoristi priliku da zauvek napusti Zanzibar, ali ne pre nego što poruši sve mostove za sobom, tj. obračuna se sa lokalnim kriminalcima i trgovcima robljem...

Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 10/08/2015 : 10:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Odlicna recenzija!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 10/08/2015 : 10:42:58  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by D.J.

Odlicna recenzija!


Hvala D.J.

Da sam se toliko na faxu trudio, ne bih petogodišnji fakultet završavao 10 godina!
Uostalom škola dođe i prođe, samo su stripovi večni.
Go to Top of Page
Page: of 22 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000