forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 kubanski rat
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 09/10/2014 : 23:33:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
nova tema o povijesti.
tema o spanjolskom ratu je stvarno prosla odlicno i dalo se jako puno nauciti. sada otvaram novu temu ali bi molio da tema bude samo edukativnog karaktera. znaci ponovo samo cinjenice bez icijih misljenja i razmisljanja na ovoj temi.
tema je gradjanski rat u kubi.
ps. u teoriji dobrodosli su samo dsormaz i elvud jer se oni jedini uspijevaju suzdrzati na ovakvim temama. ostalima zahvaljujem.

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 09/10/2014 23:42:13

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7867 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 10/10/2014 : 10:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
topik bi se trebao zvati 'kubanska revolucija' ako si zamislio da se prica o njoj
jer imala je kuba i drugih ratova, kriza...
inace, to je moja omiljena povijesna tema, a ovaj momak na mom avataru je komandant camilo cienfuegos

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8865 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 10/10/2014 : 10:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message
dsormaz i elvud su male bebe naspram mene. Ja se tako dobro suzdržavam na ovakvim temama da mi je ovo prvi komentar.

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 10/10/2014 : 10:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by mamlaz

nova tema o povijesti.
tema o spanjolskom ratu je stvarno prosla odlicno i dalo se jako puno nauciti. sada otvaram novu temu ali bi molio da tema bude samo edukativnog karaktera. znaci ponovo samo cinjenice bez icijih misljenja i razmisljanja na ovoj temi.
tema je gradjanski rat u kubi.
ps. u teoriji dobrodosli su samo dsormaz i elvud jer se oni jedini uspijevaju suzdrzati na ovakvim temama. ostalima zahvaljujem.


Još nismo ni završili Španjolski gradanski rat, dapace tek smo naceli tu temu, a ti vec otvaraš drugu frontu.
Možda bi za pocetak trebalo promijeniti naslov topica jer "kubanski rat" je preširok pojam, možda "kubanska revolucija", ako si mislio na dogadaje iz 50-ih.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/10/2014 : 11:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
inace sam tu temu imao u malom prstu,ali sam si ga nedavno otfirkaljio dok sam krao drva u šumi

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37321 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2014 : 11:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

a sto ti na drugom malom?



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/10/2014 : 12:22:21  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Poli


a sto ti na drugom malom?





malo duži nokat,fino isturpijan da mogu nosa kopat

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37321 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2014 : 12:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

cuvaj ga ko oci svoje



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 10/10/2014 : 13:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message

"Cinjenice bez icijih mišljenja i razmišljanja" - pa nije povijest egzaktna znanost, pa da se to može baš tako.

U svakom slucaju, cudan nacin ucenja povijesti.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/10/2014 : 14:25:20  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Poli


cuvaj ga ko oci svoje





prst il nokat?

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37321 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2014 : 14:56:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

hm, dobro pitanje. da ti odgovorim ovako: moze tvoj prst bez nokata ali tvoj nokat bez prsta malo teze



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 10/10/2014 14:57:06
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/10/2014 : 15:03:10  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Poli


hm, dobro pitanje. da ti odgovorim ovako: moze tvoj prst bez nokata ali tvoj nokat bez prsta malo teze





mudar si kao moj stari ucitelj konfucije.jednom je on meni kazao:
igore,koliko god ti otresao pimpek poslije pišanja,uvijek ce ostat jedna kap koja ce zaflekat gace

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/10/2014 : 20:14:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
dobrodosli su svi na ovoj temi koji ce postati cinjenice a da ne preraste ovo u svadju. naravno da je spanjolski gradjanski rat jos uvijek aktivan.
ps. molio bi polija i igora da si nadju drugi topik za njihovo ljubovanje. zahvaljujem.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37321 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2014 : 21:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

i mali nokat ti zafaljuje :D


overentaut


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Pterodaktil
Starting Member

25 Posts

Member since 16/12/2006

Posted - 10/10/2014 : 21:44:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Pterodaktil a Private Message
Meni je najbolje u cijeloj prici to da je tu revoluciju zapocelo osamdesetak ludaka koji su isplovili prema Kubi na brodu koji je bio sve samo ne siguran za plovidbu meksickim zaljevom.
Kad su došli do Kube doživjeli su brodolom pa ih se je više od pola podavilo. Onda ih je pola od pola ak se ne varam dezertiralo, pa su neki pomrli od malarije u mocvari u kojoj su zaglibili tako da je Fidel revoluciju zapoceo u stvari sa desetak totalnih fanatika koji su si umislili da su nekakva vojska.
U biti cijela revolucije se je svodila na kokošarenje, pljacku i streljanje odredenih seljaka koje su povremeno optuživali za špijunažu tijekom par godina koje su proveli u planini a kako je to u konacnici dovelo do pada Batiste, moram reci da mi stvarno nije jasno.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/10/2014 : 22:35:49  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
kada je fidel uhvacen 1954 nakon propalog pokušaja revolucije batista pod pritiskom CIA-e cini samoubilacki potez..on naime potpisuje nalog za amnestiju fidela i on je pušten na slobodu???jebem ti takvog diktatora.pterodaktile,nisu preživjeli kokošarili u planini.sakupljali su nezadovoljni narod oko sebe,ucili ga vojnoj taktici i borbi.kriticna masa za oružano pokretanje revolucije svakim danom bila je sve veca dok nije eksplodiralo i iz diverzantskih akcija prerasla u pravi fajt i u samo dvije godine batista je svrgnut.da su bili kokošari,ne znam da bi im to pošlo za rukom.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Pterodaktil
Starting Member

25 Posts

Member since 16/12/2006

Posted - 10/10/2014 : 22:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Pterodaktil a Private Message
Ne bih baš rekao. Procitao sam nedavno i Che Guevarine memoare vezano za tu revoluciju i mislim da se tome može vjerovati. Narod je sigurno bio nezadovoljan sustavom, ali sam Fidel i ekipa su bili u globalnom smislu apsolutno beznacajni. Oni su se vucarali Sierrom i brojno stanje im se dugo nije ni blizu približilo broju 50. S tim da su se i medusobno razracunavali po starom dobrom marksistickom obicaju vezano za lijeva i desna skretanja i slicno.
Nekoliko puta ih je vojska ili policija pokušala napasti i te bitke bi se završile s par ranjenih, zarobljenih, tu i tamo neko mrtav i opcim bježanjem i jednih i drugih. Naravno, te su bitke poslije prikazana kao velike ofanzive i tako to.
Ali cinjenica je da je Fidel opstao i na kraju ( to je samo moj sud ) iskoristio to što se sustav urušio sam od sebe i to što je u stvari Batista od njega napravio nekakvog suparnika u borbi za vlast.

Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/10/2014 : 23:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
ajde odjebite sa ovoga topika obojica. ja napisem da zelim cinjenice a vas dvojica dosli zajebavati sa vasim politickim razmisljanjima.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 11/10/2014 : 07:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
maleni,a koje cinjenice te zanimaju?eno ti u dva posta sve cinjenice..o kokošarenju,medusobnom razracunavanju kokošara,itd.itd..to su fakti maleni, koje trebaš uzeti u obzir

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 11/10/2014 : 08:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
pterodaktile,ali CINJENICA je ta da se sustav batistin nije raspao sam od sebe,ipak je tu potreban nekakav pokretac,kotacic koji ce povuci taj raspad sistema.CINJENICA je ta da je taj pokretac bila batistina diktatura,nasilno preuzimanje vlasti.on je na predsjednickim izborima bio zadnji kandidat po broju glasova i da bi preduhitrio svoje protivnike zajedno sa istomišljenicima i vojskom nasilno preuzima vlast.CINJENICA je i ta da je neslavno propao prvi pokušaj revolucije 1953,revolucionari razbijeni,fidel uhapšen.
FAKT je i taj da je pod pritiskom CIA-e kasnije batista amnestirao i pustio fidela na slobodu i time si zabio prvi cavao u lijes.
NESHVATLJIV FAKAT je taj zašto je batista to uradio i koji je bio interes CIA-e u svemu tome?
CINJENICA je i ta da na pocetku drugog pokušaja revolucije dok fidel i pristaše stižu na kubu(i doživljavaju težak udarac potapanjem jahte sa streljivom,oružjem i ljudima) u unutrašnjosti kube je revolucija vec otpocela.
i ne bi se baš složio da su to bili nekakcvi beznacajni okršaji sa par poginulih i ranjenih na obje strane.(bilo je,kad bi se susrele dvije ophodnje)
bilo je tu i vecih operacija(verano),puno velikih bitaka(la plata,yaquaja,santa clara itd.
cinjenica je da je batistin režim pao za dvije godine..i došao je novi diktator na vlast

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Pterodaktil
Starting Member

25 Posts

Member since 16/12/2006

Posted - 11/10/2014 : 15:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Pterodaktil a Private Message
Sve to stoji o bitkama kad listaš po vikipedijama i enciklopedijama, one su se stvarno dogodile, ali ako se cita i izmedu redaka, onda se postane pomalo skeptican prema tim velikim brojevima. Cijela ta prica me podsjeca na onu "drugu fazu revolucije" kad je Ðilas na bijelom konju ludovao po Crnoj Gori 1942 i streljao seljake pod optužbom da su kulaci. Uostalom nije Fidel prvi revolucionar koji je smatrao da povijest pocinje od njega i da je sve što je prošao dok nije stigao na vlast ravno Isusovim mukama.
Vezano za njihov odnos ne zaboravimo da je Batista ak se dobro sjecam prilikom prvog formiranja vlade cak i koalirao s komunistima koji su ga izgleda podržavali sve dok cijelo društvo nije totalno potonulo u korupciju, tako da i tu ima svega, i CIA i NKVD i tko zna što sve.

No s obzirom da visokoštovani kolega Mamlaz, koji je ipak ovo pokrenuo nije zadovoljan ovakvim nacinom korespondiranja, povlacim se s ove teme a njega pozivam da prolista vikipediju i slicne stranice, upotrebi copy/paste naredbu i napravi si topic kakav želi.
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/10/2014 : 16:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
ajde, ajde ne duri se:) mozes postati ali nemoj samo navlaciti na raspravu komunisti/kapitalisti jer ce nam topik promptno zakljucati.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 11/10/2014 : 16:56:46  Show Profile Show Extended Profile
Povijest je živa tvorba koja se oblikuje kako iz prošlosti tako iz buducnosti. Jer, povijest nikada ne oblikuju samo cinjenice , nego i vrijednosti. Nikada se ono što se dogodilo ne pripovijeda bez odredene nakane i htijenja odredene buducnosti. Ne cudi dakle da vrijednosno razlicito orijentirane skupine 'iste' povijesne dogadaje doživljavaju i tumace razlicito. S pravom se dakle postavlja pitanje što su cinjenice? A cinjenice i (nove) vrijednosti medusobno se sukobljavaju i suodreduju. I to tako da cinjenice teže protegnuti sebi imanentne vrijednosti u buducnost, dok se, s druge strane, nove vrijednosti teže ostvariti kao cinjenice koje ce izmijeniti prošlost. Time ce nove cinjenice starima oduzeti dostojanstvo cinjenica i svesti ih na privid ili zabludu.
Drugim rijecima, samo gole cinjenice nisu dovoljne. Potrebno je sagledati širi kontekst i razlicite vrijednosti . Odredivati tko može i na koji nacin sudjelovati u raspravama povijesne tematike je negiranje cinjenica samih.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/10/2014 : 17:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
stinky?? :)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46506 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/10/2014 : 10:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
otkad se "oslobodila" Španjolske 1898. Kuba je bila americka prcija sve dok Fidel nije ugrabia vlast.
ameri su ladno moglu utrat Kubu u sastav usa,al pošto su tili pljackat bez ikakvih obaveza to im se obilo o glavu pa su dobili problem pred vratima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 12/10/2014 : 12:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message
quote:
Originally posted by mamlaz

ajde odjebite sa ovoga topika obojica. ja napisem da zelim cinjenice a vas dvojica dosli zajebavati sa vasim politickim razmisljanjima.




Hebote, baš si iritantan sa tim "hocu cinjenice". Nemaš pojma o temi i onda tražiš "cinjenice".
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000