forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Tema dana: Ljudska prava i sloboda izbora
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 47

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 16:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by kiky

quote:
Originally posted by igor 12

Sljedeći argument ne sadrži religiozne premise.

infanticid je moralno pogrešan.

Ne postoji moralno relevantna razlika između pobačaja i infanticida. Stoga

Pobačaj je moralno pogrešan.



ma znaš ti što? ovo je zadnje što ću ikada više replicirati jer si toliko nedokazan, tvrdoglav i uporan u svome tupljenju da sa tobom jednostavno nema dijaloga... ali ne mogu prijeći preko ovoga što ti pokušavaš ovdje poduprijeti kao jedan logički sud kada on to nikako nije. i kada ti ova podebljana premisa ima sasvim proizvoljno značenje koje je sasvim upitne vrijednosti i valjanosti.


ja dapače mislim da je ovo početak jednog divnog prijateljstva

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 28/10/2014 : 17:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Drugarice i dru...pardon, dame i gospodo...
Svečano proglašavam ovaj "znanstveni rad" jednom običnom podvalom.


ne gnjavi sa tim svojim komunisticko-ateistickom retorikom nas pobozne i neokapitalisticki nastrojene ljude:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 28/10/2014 : 17:40:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by igor 12

Ženevska zakletva:

"U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."


I onda neki imaju obraza nazivati se liječnicima, a provode svojevrsna smaknuća. Ili oni koji provode eutanaziju.
Te riječi su im valjda samo mrtvo slovo na papiru.
Kultura smrti na (ne)djelu. Sve u ime nekakvih lažnih sloboda.


i sunce i dalje kruzi oko zemlje:) naravno da i medicina kao i ostale znanosti napreduju i mijenjaju se u skladu sa time.ne postoje dogme u znanosti. a ono sto je bilo pred dvije i pol milje godina ne znaci da danas vrijedi.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 28/10/2014 : 17:47:06  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by emirem

Rekao sam si da necu sudjelovati u raspravama ovakvog tipa gdje ce uvijek biti meta spol,rod,rasno,vjersko politicko opredjeljenje, ali kad sam vec danas postavio i izbrisao post vezan za temu,ipak htio bih staviti ponovno tekst (prenosim sa drugog sajta)..

Zabrinuta žena je otišla kod ginekologa i pitala ga: - “Doktore, imam ozbiljan problem, i očajno mi treba vasa pomoć! Imam bebu koja nije još napunila godinu dana, a ja sam opet trudna! Ne želim da imam djecu tako blizu jedno drugoga!“ Doktor je rekao: - “Dobro i šta želiš od mene sada?“ - „Želim da izvršite abortus, da okončam ovu trudnoći i računam na vas da ćete mi pomoći!“ Doktor se je zamislio, i nakon podužeg ćutanja je rekao ženi: - „Ja imam za vas jedno bolje rješenje za tvoj problem. Manje je opasno za tebe.“ Ona se nasmješila misleći da će doktor izvršiti abortus. On je nastavio: - “Vidiš, kako bi ti olakšali pa da nemaš dvije male bebe u isto vrijeme o kojima ćeš voditi brigu, hajde da ubijemo ovu bebu koju držiš u rukama! Na ovaj način, čak sebi možeš priuštiti malo odmora dok se ova druga beba rodi. Ako si već naumila da ubiješ jedno dijete, nije ni bitno koje. Ali na ovaj način, neće biti nikakvog rizika za tebe i tvoje zdravlje.“ Žena je počela da vrišti: - „Ne doktore!!! To je strašno!!! Pa to je zločin da ubijem dijete!!!“ - „Slažem se s tobom,“ rekao je doktor, „ali maloprije mi se činilo da je to bila najbolja solucija za tebe.“ Doktor se osmjehnuo jer je shvatio da je ona shvatila poentu. On je uspio da uvjeri ovu majku da nema razlike između ubistva već rođene bebe i one koja je još uvijek u trbuhu. Zločin bi bio isti!


A sto se tice stripa, bila je tema o djetetu i njegovom putu na ovaj svijet..
Poruka je univerzalna bez obzira na konfesiju ili odsutnost iste...





Takvom doktoru odmah oduzet licencu. Izjednačavat oplođenu stanicu sa jednogodišnjim djetetom je bolesno. Ajmo onda izjednačavat jedan spermić sa desetogodišnjim djetetom.


I zbog toga, a i zbog manipulacije pacijenata.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 28/10/2014 : 19:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

Pobačaj je moralno pogrešan.



Da te pitam, zamisli konkretnu situaciju: Žena je zatrudnjela, ne želi dijete, čvrsto je odlučila pobaciti. Da imaš moć odlučiti što ona smije učiniti, što bi odlučio? Bi li joj dopustio pobačaj, zabranio, natjerao je da rodi?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/10/2014 : 19:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by igor 12

Baka je alkoholičarka, dok otac također večernje sate provodi u kafićima. Majka ima tuberkulozu. Dosad je već rodila četvero djece: prvo je slijepo, drugo je umrlo po rođenju, treće je gluho dok četvrto ima tuberkulozu. Majka je opet trudna. S obzirom na ovu ekstremnu situaciju, biste li joj savjetovali da pobaci?

Živimo u modernom svijetu s razvijenim medicinskim aparatima koji nam mogu prikazati kako će nam dijete izgledati i hoće li biti zdravo. Usto, imala je već i prije djecu i svi su bolesni, logično je da će i sljedeće dijete biti. Stoga je i logičan odgovor da joj savjetujemo da pobaci. Međutim, u svijetu nema uvijek sve logike i tako bismo ovom odlukom ubili jednog od najpoznatijih skladatelja – Ludwiga van Beethovena koji je rođen upravo u ovakvoj obitelji. Time bismo svijet lišili njegovog impresivnog talenta i osiromašili klasičnu glazbenu scenu.

Ne bi joj savjetovao da pobaci, nikome na svijetu ne bi to savjetovao. Samo se ne bi petljao u njenu odluku niti bi joj zamjerao ili je slučajno osuđivao (ni nju u ovom ekstremnom primjeru, niti ijednu drugu ženu),a onome kome vjerska načela služe za osuđivanje drukčijih od sebe je za *urac, a ne vjernik... prosto ko pasulj.


ali,ne pita li se tu i muškarac?ipak je za tango potrebno dvoje.u koliko slučajeva imamo da se žena odluči za abortus a da se ne pita muž/dečko?pa nećeemo se lagati i biti pomalo licemjerni ko čarli koja bi da se samo ženu pita.
ovdje su se neki uhvatili crkve/države i ne vide dalje od toga.
ja ti govorim sa onog aspekta pitanja abortusa kroz obitelj.kroz prizmu gledanja etičkog pitanja kojeg se nitko nije dohvatio i pokušao o njemu razmatrati abortus.
što bi ti(to se tiče svih koji sudjeluju u raspravi) da ti partnerica zatrudni i odluči pobaciti?a ti želiš da rodi?kako se tu usuglasiti?na čiju stranu stati?



Idem jos jednom, po n-ti puta (ne -po x-ti, kako si negdje napisao..)
Ne bi mi bilo tesko raspravljati s nekim tko uopce razumije o cemu se ovdje govori. Ali, hajdemo jos jednom, nakon sto ti je i clan Beva pojasnio, i mnogi drugi, idem i ja jos jednom, samo za tebe:
Ovo ti uopce nije tema o zenama koje se bore da iskljuce svoje partnere, da bi samostalno i neovisno od njih donesle odluku o abortusu.
Ovo ti je tema o zenama koje zele zadrzati svoje pravo na izbor koje im ugrozava treca strana -(u ovom slucaju to bi bio ti koji mlatis po forumu a da ni sam tocno ne znas o cemu) - da bi, dakle, i zena i njezin partner i njezina familija, susjedi, prijatelji i sva ostala daljnja rodbina imali uopce sto izabrati. A ako nema partnera, ili je nepoznat ili je odleprsao ili je supak (nabrajam jer ti volis to precizirati.) tek tada se radi o zeni koja sama sama sama mora donesti odluku o svom zivotu i tijelu i trudnoci i frizuri i boji odjece i tako dalje i tako dalje..
Dakle, zalazemo se za pravo na izbor zene jer je eto, slucajno, njezino tijelo u igri, a bilo bi smijesno da se borimo za pravo muskarca da odluci hoce li abortirati jer on nije trudan, samo je partner, ali bi bilo i blesavo da se borimo za pravo zene i muza da imaju izbor jer ga neka zena mozda nema, a bilo bi komicno da se ovdje s tobom navlacim o pravu samog muskarca na izbor jer on nema sto birati dok nekoj ne napravi dijete...odoh lupit glavom o zid. pa se vratim.


Cek..jedino mislim da bi tebi i pasalo da se zalazemo za pravo muskarca na izbor, da bi on potom mogao donesti odluku o tome sto da zena ucini. Da, nisi ti protiv abortusa, ti si protiv toga da da zena ima pravo odluke, ali ako se otac slaze, sve je okej, a ako ne onda - brani izbor i abortus, kaka te sloboda izbora spopala..
vracam se lupat glavom o zid.

~ Prvo suputnik onda put ~

Edited by - Just_Charlie on 28/10/2014 20:02:57
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/10/2014 : 20:01:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by igor 12

Pobačaj je moralno pogrešan.



Da te pitam, zamisli konkretnu situaciju: Žena je zatrudnjela, ne želi dijete, čvrsto je odlučila pobaciti. Da imaš moć odlučiti što ona smije učiniti, što bi odlučio? Bi li joj dopustio pobačaj, zabranio, natjerao je da rodi?



Da..to je to. I ti si skuzio s cim se ovaj po forumu sam sobom ganja.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/10/2014 : 20:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

ionako ispašta to malo abortirano biće zbog nečije pohote i gluposti



odvoji koji trenutak pa pronađi sebe i svoj odgovor ovdje.

quote:
Prema "Općoj deklaraciji o ljudskim pravima", ljudska prava su zajamčena od rođenja. "Sva ljudska bića se rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, bez obzira na razlike kao što su rasa, boja, spol, jezik, religija, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno porijeklo, vlasništvo, rođenje ili drugi status. Svatko ima pravo na život, slobodu i sigurnost osobe". Prema istoj deklaraciji, fetus nema ljudska prava, a ni Konvencija o pravima djece ne uključuje fetus. Garantiranje fetusima ljudskih prava nesumnjivo bi stavilo nerazumna ograničenja na prava žena i nametnulo pitanje je li vrijednost žena kao ljudskih bića marginalna u odnosu na fetus? Argumenti protiv priznavanja prava prije rođenja imaju mnoge praktične i teorijske temelje. Znanstvena ili medicinska nesposobnost utvrđivanja kada započinje ljudski život, filozofska i religijska raznolikost mišljenja širom svijeta isto kao i unutar zemalja u prošlosti je bio dovoljan temelj za odbacivanje zahtjeva za fetalnim pravima, i ti se čimbenici nastavljaju. U zadnjim desetljećima je odbacivanje zahtjeva za «fetalnim pravima» sve više bilo utemeljeno na njihovoj nekompatibilnosti sa ženskim ljudskim pravima. Učiniti drukčije reduciralo bi žene na puke posude lišene tjelesnog integriteta, prava da budu spolna bića i prava na život, ne samo u fizičkom smislu, nego i kao osjećajnih, samostalnih i racionalnih bića imenovanih da oblikuju svoje živote, da se odupru diktatima drugih, da budu poštovane kao pune osobe, da ne budu samo majke i da preuzmu ogromne odgovornosti trudnoće i roditeljstva, ali ne silom ili prisilom, nego kao dobrovoljno poduzimanje. Insistiranje žena na dobrovoljnom majčinstvu u svojim je temeljima i zahtjev za minimalnom kontrolom nad vlastitom sudbinom kao ljudskog bića, te odbijanje da se bude porobljen od strane drugoga, bio to zastupnik ili silnik patrijarhalne obveze ili fetus. Budući da se od bilo koje potpuno razvijene osobe ne zahtijeva da riskira svoje zdravlje ili čak značajni komfor da spasi drugu osobu ili čak i vlastito dijete nijedna potpuno razvijena osoba nema pravo subordinirati drugu na način na koji neki žele da neželjena trudnoća subordinira žene. Nametnuti nad potpunim ljudskim bićem takvu subordinaciju i rizik zbog potencijalnog ljudskog života je, nasuprot tome, apsurd jednako kao i krucijalna nepravda. Prekid trudnoće, je tako, iz teorijskih i praktičnih razloga, nedjeljiv od ženske jednakosti, dostojanstva i prava kao ljudskih bića. Međutim, prevladava mišljenje da bi o prekidu trudnoće trebalo raspravljati najviše u kontekstu reduciranja negativnih posljedica "nesigurnih" pobačaja na žensko zdravlje.
U konačnici ženska odluka o rađanju postaje krucijalna za osobnu dobrobit nje same i njezina djeteta/djece, odlučujuća za njezinu društvenu osobnost i prediktivna za njezine ekonomske horizonte

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/10/2014 : 20:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
Na HRT1 emisija Piramida - trenutno tema upravo ova.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 22:36:19  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by igor 12

Baka je alkoholičarka, dok otac također večernje sate provodi u kafićima. Majka ima tuberkulozu. Dosad je već rodila četvero djece: prvo je slijepo, drugo je umrlo po rođenju, treće je gluho dok četvrto ima tuberkulozu. Majka je opet trudna. S obzirom na ovu ekstremnu situaciju, biste li joj savjetovali da pobaci?

Živimo u modernom svijetu s razvijenim medicinskim aparatima koji nam mogu prikazati kako će nam dijete izgledati i hoće li biti zdravo. Usto, imala je već i prije djecu i svi su bolesni, logično je da će i sljedeće dijete biti. Stoga je i logičan odgovor da joj savjetujemo da pobaci. Međutim, u svijetu nema uvijek sve logike i tako bismo ovom odlukom ubili jednog od najpoznatijih skladatelja – Ludwiga van Beethovena koji je rođen upravo u ovakvoj obitelji. Time bismo svijet lišili njegovog impresivnog talenta i osiromašili klasičnu glazbenu scenu.

Ne bi joj savjetovao da pobaci, nikome na svijetu ne bi to savjetovao. Samo se ne bi petljao u njenu odluku niti bi joj zamjerao ili je slučajno osuđivao (ni nju u ovom ekstremnom primjeru, niti ijednu drugu ženu),a onome kome vjerska načela služe za osuđivanje drukčijih od sebe je za *urac, a ne vjernik... prosto ko pasulj.


ali,ne pita li se tu i muškarac?ipak je za tango potrebno dvoje.u koliko slučajeva imamo da se žena odluči za abortus a da se ne pita muž/dečko?pa nećeemo se lagati i biti pomalo licemjerni ko čarli koja bi da se samo ženu pita.
ovdje su se neki uhvatili crkve/države i ne vide dalje od toga.
ja ti govorim sa onog aspekta pitanja abortusa kroz obitelj.kroz prizmu gledanja etičkog pitanja kojeg se nitko nije dohvatio i pokušao o njemu razmatrati abortus.
što bi ti(to se tiče svih koji sudjeluju u raspravi) da ti partnerica zatrudni i odluči pobaciti?a ti želiš da rodi?kako se tu usuglasiti?na čiju stranu stati?



Idem jos jednom, po n-ti puta (ne -po x-ti, kako si negdje napisao..)
Ne bi mi bilo tesko raspravljati s nekim tko uopce razumije o cemu se ovdje govori. Ali, hajdemo jos jednom, nakon sto ti je i clan Beva pojasnio, i mnogi drugi, idem i ja jos jednom, samo za tebe:
Ovo ti uopce nije tema o zenama koje se bore da iskljuce svoje partnere, da bi samostalno i neovisno od njih donesle odluku o abortusu.
Ovo ti je tema o zenama koje zele zadrzati svoje pravo na izbor koje im ugrozava treca strana -(u ovom slucaju to bi bio ti koji mlatis po forumu a da ni sam tocno ne znas o cemu) - da bi, dakle, i zena i njezin partner i njezina familija, susjedi, prijatelji i sva ostala daljnja rodbina imali uopce sto izabrati. A ako nema partnera, ili je nepoznat ili je odleprsao ili je supak (nabrajam jer ti volis to precizirati.) tek tada se radi o zeni koja sama sama sama mora donesti odluku o svom zivotu i tijelu i trudnoci i frizuri i boji odjece i tako dalje i tako dalje..
Dakle, zalazemo se za pravo na izbor zene jer je eto, slucajno, njezino tijelo u igri, a bilo bi smijesno da se borimo za pravo muskarca da odluci hoce li abortirati jer on nije trudan, samo je partner, ali bi bilo i blesavo da se borimo za pravo zene i muza da imaju izbor jer ga neka zena mozda nema, a bilo bi komicno da se ovdje s tobom navlacim o pravu samog muskarca na izbor jer on nema sto birati dok nekoj ne napravi dijete...odoh lupit glavom o zid. pa se vratim.


Cek..jedino mislim da bi tebi i pasalo da se zalazemo za pravo muskarca na izbor, da bi on potom mogao donesti odluku o tome sto da zena ucini. Da, nisi ti protiv abortusa, ti si protiv toga da da zena ima pravo odluke, ali ako se otac slaze, sve je okej, a ako ne onda - brani izbor i abortus, kaka te sloboda izbora spopala..
vracam se lupat glavom o zid.



to pravo i dalje stoji,i nitko ga neće srušiti.praviš od buhe slona.crkva se oduvijek buni protiv pobačaja ,bezuspješno.toliko buke a nizašto.pričaš o nekakvoj umišljenoj opasnosti o ugrozi prava žena na abortus.možemo se ovoj temi vratiti nakon 5,10,20 godina i dalje će abortus biti legalan.uplašila si se crkvene retorike potpomognute sa beznačajnim političarima

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 22:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by igor 12

Pobačaj je moralno pogrešan.



Da te pitam, zamisli konkretnu situaciju: Žena je zatrudnjela, ne želi dijete, čvrsto je odlučila pobaciti. Da imaš moć odlučiti što ona smije učiniti, što bi odlučio? Bi li joj dopustio pobačaj, zabranio, natjerao je da rodi?


ko sam ja da nekom zabranjujem nešto?
ja ovdje postavljam pitanje o bioetici pobačaja jer ne vidim smisla pričati o nekakvoj ugrozi legalnosti pobačaja kroz govor crkve koja ne može nitiće utjecati na politiku da zabrani abortus.
mislim da je svakom pametnom to jasno,ali neki bacaju dimne bombe.
hrvatska je oduvijek bila tradicionalna zemlja(ma što god to značilo) i abortus je ozakonjen još tamo sedamdesetih.
iako smo većinski vjernička,katolička zemlja abortus je legalan.
o čemu mi pričamo?

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/10/2014 : 22:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ko kaže? ako skupe potpise i naprave referendum o tome moguče je da bi proša.
vrlo jednostavno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 22:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
AMERIČKI predsjednik George W. Bush potpisao je u četvrtak zakon koji proširuje prava nerođenog djeteta.

Bush je potpisao zakon o žrtvama nasilja prema kojem je zločin ozlijediti fetus u napadu na trudnu ženu.

"Od danas će zakon naše zemlje priznati jednostavnu činjenicu da nasilje protiv trudne žene često ima dvije žrtve", rekao je Bush.

"Smrt nedužnog nerođenog djeteta prečesto je bila tretirana kao pojedinost u zločinu, ali ne kao zločin", rekao je on prije potpisivanja zakona koji će zadovoljiti njegovu konzervativnu izbornu bazu.

Zakon je nazvan "Laci i Conner zakon" prema ženi iz Kalifornije u osmom mjesecu trudnoće i njezinom još nerođenom djetetu koji su ubijeni 2002., a za ubojstvo optužen suprug.

Novi američki zakon će se primjenjivati samo u slučajevima saveznih zločina kao što su teroristički napadi ili pucnjave povezani s drogom i ukoliko je počinjen protiv trudne žene.

Novi zakon, koji definira nerođeno dijete kao "člana roda homo sapiens, u bilo kojoj fazi razvitka, koje se nosi u rodnici" imat će dalekosežne posljedice prema priznanju i protivnika i pristalica prava fetusa i abortusa.

Protivnici abortusa pozdravljaju ga kao korak k zaštiti nerođenog djeteta, dok pristalice prava na abortus primjećuju da je ovo prvo zakonsko priznanje embria ili fetusa kao posebne osobe.

Zakon potvrđuje da zakoniti abortusi nisu zločin, ali kritičari strahuju da bi definiranjem života od začeća mogao osigurati presedan onima koji žele abortus potpuno staviti izvan zakona.

Bush se protivi abortusu osim u slučajevima silovanja, incesta ili kada trudnoća ugrožava život žene, ali je rekao da ne vjeruje da su SAD spremne za potpunu zabranu pobačaja.

Demokratski kandidat za predsjednika senator John Kerry glasovao je protiv danas potpisanog zakona.

Bush je na crti protivljenja abortusu već poduzeo niz mjera. Potpisao je zakon o zabrani abortusa u kasnijim fazama trudnoće, zabranio pomoć međunarodnim skupinama koje podržavaju abortus, povećao pomoć za obrazovanje o apstinenciji i ograničio financiranje istraživanja stanica koje potječu od ljudskog embria.



Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/10/2014 : 22:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
kasniš malo,bush je odavno bija precjednik

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 23:02:27  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
kakve veze ima kad je bush bio predsjednik?jel zakon prošao?

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/10/2014 : 23:04:13  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
i šta želiš reč?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 28/10/2014 : 23:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
pametan si,ne moram ti objašnjavat.
zakon definira nerođeno dijete kao člana roda homo sapiens u bilo kojem trenutku razvoja,koje se nosi u rodnici
samo treba čitat

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/10/2014 : 23:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
Za kraj dana, na ovoj temi, samo komentar za kraj: Tko je tu lud?

Do novog dana, novog trolanja, laku noc igore. Odmori se, zasluzio si.


~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/10/2014 : 23:12:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

pametan si,ne moram ti objašnjavat.
zakon definira nerođeno dijete kao člana roda homo sapiens u bilo kojem trenutku razvoja,koje se nosi u rodnici
samo treba čitat



da ,jasno mi je to.
nego pitan ja tebe kakve posljedice če to donit?
zna se šta nosi nepoštovanje zakona kakvi god da jesu.
mene ka i obično zanimaju konkretni odgovori.
ako to ikad postane zakonski kažnjivo kako misli pozatvarat priko milijun žena i naravno onih šta vrše abortuse?
planira li napravit i lanac zatvora od atlantske do pacifičke obale?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/10/2014 : 09:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

ko sam ja da nekom zabranjujem nešto?
ja ovdje postavljam pitanje o bioetici pobačaja jer ne vidim smisla pričati o nekakvoj ugrozi legalnosti pobačaja kroz govor crkve koja ne može nitiće utjecati na politiku da zabrani abortus.
mislim da je svakom pametnom to jasno,ali neki bacaju dimne bombe.
hrvatska je oduvijek bila tradicionalna zemlja(ma što god to značilo) i abortus je ozakonjen još tamo sedamdesetih.
iako smo većinski vjernička,katolička zemlja abortus je legalan.
o čemu mi pričamo?



Pa zašto se onda cijelo vrijeme ovdje postavljaš kao da netko govori kako je pobačaj super i treba ljude poticati na to? Svi koji su za slobodan izbor naglasili su kako nikoga ne bi poticali na pobačaj.

Ako već ne bi zabranjivao pobačaj, ne znam zašto onda uporno trubiš o moralnosti istog.

Po upisima ispada kao da si kontra pobačaja, a onda kažeš da ne bi nikome ništa zabranjivao. Zbunjujuće, u najmanju ruku. Nisam ni ja pobornik pobačaja u smislu da mi je drago što žene pobacuju, ali također smatram da nemam nikakvo pravo nekome drugome predbacivati zbog takvih odluka, kao da i bez toga nisu dovoljno teške.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/10/2014 : 10:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12
ko sam ja da nekom zabranjujem nešto?
ja ovdje postavljam pitanje o bioetici pobačaja jer ne vidim smisla pričati o nekakvoj ugrozi legalnosti pobačaja kroz govor crkve koja ne može nitiće utjecati na politiku da zabrani abortus.
mislim da je svakom pametnom to jasno,ali neki bacaju dimne bombe.
hrvatska je oduvijek bila tradicionalna zemlja(ma što god to značilo) i abortus je ozakonjen još tamo sedamdesetih.
iako smo većinski vjernička,katolička zemlja abortus je legalan.
o čemu mi pričamo?



Probajmo stvar postaviti na sljedeći način pa da vidimo da li možemo doći do nekog zaključka.

Postoje prava koja ljudi imaju ali nitko normalan ne želi doći u situaciju da ih koristi.
Ubojstvo iz samoodbrane je ubojstvo, zar ne? Izvršitelj je ubojica, jel tako? Moralno nam ubojstvo u samoodbrani nije toliko upitno ali koliko sam upoznat božja zapovijed “Ne ubij!” ne pravi razlike između tipa ubojstava. Čak i zakonski za ubojstvo u samoodbrani ne moraš odgovarati. Policija na licu mjesta može utvrditi da se radi o nužnoj samoodbrani i ne podnosi nikakvu prijavu (mada se u praksi policija obično ne želi upuštati u utvrđivanje nužne obrane, već to prepušta tužiteljstvu i sudovima).

Dakle, postoji pravo po kojem u samoodbrani možeš nekažnjeno i bez ikakvih posljedica, pravnih i moralnih(?), izvršiti ubojstvo! Tko se normalan želi naći u situaciji da iskoristi to pravo?

Na sličan način, ni jedna normalna žena se ne želi naći u situaciji da iskoristi pravo na pobačaj. Da, u pravu si kad kažeš da se radi o ubojstvu. Čak se može i tvrditi da se radi o ubojstvu slabijeg. Ali, ma koliko to bezosjećajno zvučalo, radi se o "ubojstvu u samoodbrani". E sad, samoodbrani čega? U malom broju slučajeva golog života jer trudnoća ugrožava život žene. U najvećem broju slučajeva, samoodbrani dostojanstva, psihičke ravnoteže; samoodbrani od pritiska sredine, očekivanja, religije, obitelji; smoodbrani od ekonomske neizvjesnosti, egzistencijalne neizvjesnosti itd. Svi ti razlozi su “magloviti” pa se pravno ne mogu jasno definirati, ali potpuno su jasni ljudima koji se nađu u tim situacijama. Pogledaj kako žene brane to svoje pravo na pobačaj. To samo znači da svaka od njih može zamisliti situaciju u kojoj se ne bi željela naći ali u kojoj bi možda na kraju ipak posegnula za tim pravom. Umjesto da se bavimo tim da izgradimo društvo u kojem će se gore navedeni “magloviti” razlozi rasplinuti sami od sebe, mi u ovakvim raspravama u kojima netko želi pobačaj jednostavno proglasiti nezakonitim samo činimo da oni gore “magloviti” razlozi prestaju biti magloviti.

I da završim. Da li je pobačaj moralno opravdan? Ne. S obzirom na trenutne moralne vrijednosti na ovim prostorima pobačaj je moralno upitan. Ali potenciranje tog argumenta je teško psihološko silovanje s obzirom na vrijeme, prostor i uvjete u kojima živimo. Kao i ubojstvo iz nužne samoodbrane, s obzirom na okolnosti, smatram da bi pobačaj (kako je trenutno pravno reguliran) trebao ostati društveno prihvatljivo ubojstvo.
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 29/10/2014 : 10:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

pametan si,ne moram ti objašnjavat.
zakon definira nerođeno dijete kao člana roda homo sapiens u bilo kojem trenutku razvoja,koje se nosi u rodnici
samo treba čitat



Gdje se nosi?

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 29/10/2014 : 11:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by igor 12

pametan si,ne moram ti objašnjavat.
zakon definira nerođeno dijete kao člana roda homo sapiens u bilo kojem trenutku razvoja,koje se nosi u rodnici
samo treba čitat



Gdje se nosi?


tekst je preuzet sa indexa

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 29/10/2014 : 11:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message
quote:
Originally posted by igor 12

quote:
Originally posted by Just_Charlie

quote:
Originally posted by igor 12

pametan si,ne moram ti objašnjavat.
zakon definira nerođeno dijete kao člana roda homo sapiens u bilo kojem trenutku razvoja,koje se nosi u rodnici
samo treba čitat



Gdje se nosi?


tekst je preuzet sa indexa


pitala sam gdje se nosi?

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 29/10/2014 : 11:41:26  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by igor 12
ko sam ja da nekom zabranjujem nešto?
ja ovdje postavljam pitanje o bioetici pobačaja jer ne vidim smisla pričati o nekakvoj ugrozi legalnosti pobačaja kroz govor crkve koja ne može nitiće utjecati na politiku da zabrani abortus.
mislim da je svakom pametnom to jasno,ali neki bacaju dimne bombe.
hrvatska je oduvijek bila tradicionalna zemlja(ma što god to značilo) i abortus je ozakonjen još tamo sedamdesetih.
iako smo većinski vjernička,katolička zemlja abortus je legalan.
o čemu mi pričamo?



Probajmo stvar postaviti na sljedeći način pa da vidimo da li možemo doći do nekog zaključka.

Postoje prava koja ljudi imaju ali nitko normalan ne želi doći u situaciju da ih koristi.
Ubojstvo iz samoodbrane je ubojstvo, zar ne? Izvršitelj je ubojica, jel tako? Moralno nam ubojstvo u samoodbrani nije toliko upitno ali koliko sam upoznat božja zapovijed “Ne ubij!” ne pravi razlike između tipa ubojstava. Čak i zakonski za ubojstvo u samoodbrani ne moraš odgovarati. Policija na licu mjesta može utvrditi da se radi o nužnoj samoodbrani i ne podnosi nikakvu prijavu (mada se u praksi policija obično ne želi upuštati u utvrđivanje nužne obrane, već to prepušta tužiteljstvu i sudovima).

Dakle, postoji pravo po kojem u samoodbrani možeš nekažnjeno i bez ikakvih posljedica, pravnih i moralnih(?), izvršiti ubojstvo! Tko se normalan želi naći u situaciji da iskoristi to pravo?

Na sličan način, ni jedna normalna žena se ne želi naći u situaciji da iskoristi pravo na pobačaj. Da, u pravu si kad kažeš da se radi o ubojstvu. Čak se može i tvrditi da se radi o ubojstvu slabijeg. Ali, ma koliko to bezosjećajno zvučalo, radi se o "ubojstvu u samoodbrani". E sad, samoodbrani čega? U malom broju slučajeva golog života jer trudnoća ugrožava život žene. U najvećem broju slučajeva, samoodbrani dostojanstva, psihičke ravnoteže; samoodbrani od pritiska sredine, očekivanja, religije, obitelji; smoodbrani od ekonomske neizvjesnosti, egzistencijalne neizvjesnosti itd. Svi ti razlozi su “magloviti” pa se pravno ne mogu jasno definirati, ali potpuno su jasni ljudima koji se nađu u tim situacijama. Pogledaj kako žene brane to svoje pravo na pobačaj. To samo znači da svaka od njih može zamisliti situaciju u kojoj se ne bi željela naći ali u kojoj bi možda na kraju ipak posegnula za tim pravom. Umjesto da se bavimo tim da izgradimo društvo u kojem će se gore navedeni “magloviti” razlozi rasplinuti sami od sebe, mi u ovakvim raspravama u kojima netko želi pobačaj jednostavno proglasiti nezakonitim samo činimo da oni gore “magloviti” razlozi prestaju biti magloviti.

I da završim. Da li je pobačaj moralno opravdan? Ne. S obzirom na trenutne moralne vrijednosti na ovim prostorima pobačaj je moralno upitan. Ali potenciranje tog argumenta je teško psihološko silovanje s obzirom na vrijeme, prostor i uvjete u kojima živimo. Kao i ubojstvo iz nužne samoodbrane, s obzirom na okolnosti, smatram da bi pobačaj (kako je trenutno pravno reguliran) trebao ostati društveno prihvatljivo ubojstvo.




kao što i svi znamo,moral je jedan jako rastezljiv pojam.
vidim da i ti nazivaš abortus ubojstvom,ali društveno prihvatljivim.svi naši postupci tokom života čine nas onim što jesmo.
jesu li onda i žene koje se bez pritiska sredine odluče na abortus ubojice?
jesu li muškarci ili društvo koje vrše pritisak na ženu na abortus suučesnici u ubojstvu?
da li je onda društvo koje zagovara abortus nekakav suučesnik u ubojstvu?
šta je društvo koje se protivi abortusu po toj logici nazivanja abortusa ubojstvom?
ima tu jako puno pitanja.i na ta pitanja nitko neće dati odgovor.nikada.dok je čovječanstva.ali to nas ne sprečava da ne bi trebali o tome razgovarati.
ti tvrdiš da je potenciranje pitanja morala psihološki pritisak s obzirom na vrijeme i uvjete u kojima živimo.
a ja te pitam nisu li moralni principi ono što nas kroz život vodi?pa bio to nekakav urođeni moral,religijski ili društveni moral,unitilarni moral?
vjerujem da se i žena koja se odluči na abortus vodi nekom vrstom morala.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page
Page: of 47 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000